Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : (anti)fasizam na srpsko-hrvatski nacin
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: (anti)fasizam na srpsko-hrvatski nacin

citat:
djecko wrote:

logièno bi bilo to-to ??
meðutima kad se sjetim prièe rahmetli nene, da su kod nas svi osim nijemaca opljaèkali narod ,nije bitno koji èetnici ,ustaše domobrani ,zeleni kadar (tako ona reèe)...onda napomenula je da su neki imali mašinu za pare i da li negdje u Slavinoviæima,moraš dovest recimo kravu i oni ti naštancaju para za kravu...plate (pošteno)..nek neko rekne drugaèije ??a moja nena preživjela nekakav tifus,haman neka jebena bolest u ta doba bila ,ja i dan-danas ne znam šta je to ??

Samo u cijeloj prièi sam skonto da nisu bili nijemci ...
eh sad
djedovi i njihove prièe,to je za sebe...
samo ostalo mi je u pameti jer sam bio maksum,kažu da su i prvoborce partizane-muslimane koji nisu bili ubijeni ,prevremeno penzionisali ,samo da ne budu u zbivanjima,i da reknem u tim prièama sam èuo ime nakog pašage mandžiæa,a mešèini da mandžiæa ima i danas,de znaj(indirektno ih neko mijesi ko iliju jurišiæa),
jebga ja onako kako sam èuo...onda
i neki su iz nakog mathauzena pobjegli,valjda neki logor,...slušo na dženazi,svojim ušima...a nisam ni znao
helem nejse
sad omladini treba reæ,kako su èetnici bili dobri ljudi i kako su se borili za nešto ubijajuæu muslimane ,
a ona statistika o "domobranima" govori koliko je to poslije rata i uraðeno...
Onda ima jedna pjesma izvorna ,onako ,nije moderna ali se održala u narodu...
"jednog dana avdaga nastrada"..
da li se iko pita kako je nastala i kako se održala ?
nije bila uz gitaru
al se održala
i svi oni koji forsiraju nešto okolo kole ,
zaboravljaju sebe i svoju istoriju,
prihvaæajuæi "tuðe" strano ,
a to nije dio kulture i tradicije



Jedan link (interesantan dokument) vezan za Pasagu Mandzica,genocid nad Bosnjacima u Podrinju te kolaboraciju partizana i cetnika

http://www.scribd.com/doc/118420622/pasaga-mandzic-i-rasim-hurem
10-12-2013 at 23:34 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: (anti)fasizam na srpsko-hrvatski nacin

Vezano za Pasagu Mandzica i genocid u podrinju...

Rahmetli Prof.dr. RASIM HUREM

Historijsku knjiga o Bosni i Hercegovini u Drugom svjetskom ratu

http://www.vbnmgz.hr/projekti-othermenu-26/64-prevoenje-imena-musliman-u-bonjak/184-rasim-hurem-in-memoriam



"još u Drugom svjetskom ratu za vrijeme èetnièkih pokolja u Istoènoj Bosni krajem 1941. i u 1942. godini uz Foèu i druge gradove i sela, èetnici su spalili Rogaticu, stanovnike pobili i prognali te je od otprilike 1450 kuæa spaljeno oko 1400 bošnjaèkih i židovskih a ostalo je samo pedesetak srpskih. Spaljene su i kuèe njegovih roditelja i moga djeda. Danas imamo Rasimovu rodnu Rogaticu, nakon još jednog pokolja i progona Bošnjaka, sa sasvim drugim, neprepoznatljivim nacionalnim sastavom stanovništva. Ovo ga je vjerojatno životno opredijelilo za povijest Bosne i Hercegovine u Drugom svjetskom ratu, povijest Bosne i Hercegovine u kojoj se u dugom razdoblju postojanja kraljevine a zatim komunistièke Jugoslavije, nije mogla niti smjela izreæi istina o stradanjima Bosne i Bošnjaka, negiranju povijesti i identiteta i svega što je izvorno bosansko (i hercegovaèko) i zatiranju povijesti i povijesnog kontinuiteta jedne države i njenih izvornih stanovnika – Bošnjaka. Mogu se nadati da æe i zadnja knjiga Prof. Hurema uskoro biti objavljena, da æe proæi recenziju koja neæe mijenjati povijesne istine i èinjenice do kojih je došao tokom svoga dugogodišnjeg rada i koje je ondje napisao. U jednom našem razgovoru, rekao mi je da je u toj knjizi objavio i podatke o èetnièkim
zlodjelima te da je došao i do brojke od èetnika ubijenih Bošnjaka u Drugom svjetskom ratu te da se ta brojka kreæe oko 78000 nedužnih žrtava."

11-12-2013 at 00:27 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: (anti)fasizam na srpsko-hrvatski nacin

evo najnoviji hit







[Edited by djecko on 11-12-2013 at 09:10 GMT]

11-12-2013 at 08:28 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: (anti)fasizam na srpsko-hrvatski nacin

citat:
djecko wrote:

logièno bi bilo to-to ??
meðutima kad se sjetim prièe rahmetli nene, da su kod nas svi osim nijemaca opljaèkali narod ,nije bitno koji èetnici ,ustaše domobrani ,zeleni kadar (tako ona reèe)...onda napomenula je da su neki imali mašinu za pare i da li negdje u Slavinoviæima,moraš dovest recimo kravu i oni ti naštancaju para za kravu...plate (pošteno)..nek neko rekne drugaèije ??a moja nena preživjela nekakav tifus,haman neka jebena bolest u ta doba bila ,ja i dan-danas ne znam šta je to ??

Samo u cijeloj prièi sam skonto da nisu bili nijemci ...
eh sad
djedovi i njihove prièe,to je za sebe...
samo ostalo mi je u pameti jer sam bio maksum,kažu da su i prvoborce partizane-muslimane koji nisu bili ubijeni ,prevremeno penzionisali ,samo da ne budu u zbivanjima,i da reknem u tim prièama sam èuo ime nakog pašage mandžiæa,a mešèini da mandžiæa ima i danas,de znaj(indirektno ih neko mijesi ko iliju jurišiæa),
jebga ja onako kako sam èuo...onda
i neki su iz nakog mathauzena pobjegli,valjda neki logor,...slušo na dženazi,svojim ušima...a nisam ni znao
helem nejse
sad omladini treba reæ,kako su èetnici bili dobri ljudi i kako su se borili za nešto ubijajuæu muslimane ,
a ona statistika o "domobranima" govori koliko je to poslije rata i uraðeno...
Onda ima jedna pjesma izvorna ,onako ,nije moderna ali se održala u narodu...
"jednog dana avdaga nastrada"..
da li se iko pita kako je nastala i kako se održala ?
nije bila uz gitaru
al se održala
i svi oni koji forsiraju nešto okolo kole ,
zaboravljaju sebe i svoju istoriju,
prihvaæajuæi "tuðe" strano ,
a to nije dio kulture i tradicije


evo trudim se,al ne mogu da skontam,jel ovo meni?
11-12-2013 at 09:13 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: (anti)fasizam na srpsko-hrvatski nacin

Susret sa Foèom general Kosta Nað naziva susretom sa poprištem najstrašnijeg genocida koji je u životu vidio. Ali ima još nešto strašnije od genocida, to je amnestiranje zloèina od strane onih koji su ga trebali kazniti po božijem i ljudskom zakonu.

èuvenim Foèanskim propisima i uredbama o dobrovoljaèkim odredima Tito je amnestirao zloèine i èetništvo, dozvolio da se kokarda u Foèi, ali i drugim krajevima, naprosto zamjeni petokrakom. Ovaj èin, bez obzira èim motivisan, stavlja pod upitnik osnovnu odrednicu NOP-a to je antifašizam?!

Aleksandar Rankoviæ, tada prvi Titov policajac i vjencani kum,æe tada naširoko hvaliti veliku partizansku pobjedu kojom se osnovna èetnièka masa prevodi partizanima. Istina ta èetnièka masa zadržava i komandni kadar, ozloglašene èetnièke komandante i zlikovce, Straja Koèoviæa i Ranka Popadiæa...




Rato Dugonjiæ, Vojo Ljujiæ, Pašaga Mandžiæ, Vaso Miskin Crni i Ferid Fiæo Èengiæ



http://luteriorlovic.blogger.ba/arhiva/2010/12/15

11-12-2013 at 09:27 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: (anti)fasizam na srpsko-hrvatski nacin

citat:
primus inter pares wrote:

evo trudim se,al ne mogu da skontam,jel ovo meni?


jest tebi ona prva reèenica ,
"logièno bi bilo to-to",kao odgovor na tvoj post

ono ostalo ispod toga je ,onako, udrobljeno,ali ne tebi
11-12-2013 at 09:39 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: (anti)fasizam na srpsko-hrvatski nacin

hronologija zlocina koji je amnestirao josip broz i aleksandar rankovic

iz knjige Genocid nad muslimanima -Vladimir Dedijer

Foca Gorazde:

- U decembru mjesecu 1941. i tokom januara 1942. godine, èetnici su poklali preko 2000 muslimana uglavnom u Foèi i Goraždu
- Avgusta mjeseca 1942.zaklali su u Foèi i u selima koja se skupa nazivaju Bukovica oko 1000 lica muslimanske vjeroispovjesti
- Avgusta meseca 1942. godine, na terenu oko Ustikoline i Jahorine èetnici pobili oko 2500 lica (to su uglavnom izbjeglice iz Foèe koje su bježale za Sarajevo).
- Januara meseca 1943. godine èetnici su ubili u srezu bjelopoljskom oko 400 muskaraca i oko 1000 zena i djece muslimana
- U februaru mesecu 1943. godine su u srezovima foèanskom, pljevljanskom i èajnièkom zaklali su 1200
muskaraca i 8000 staraca, zena i dece

11-12-2013 at 09:51 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: (anti)fasizam na srpsko-hrvatski nacin

http://sh.wikipedia.org/wiki/%C5%A0efkija_Selimovi%C4%87

Šefkija Selimoviæ je bio partizanski oficir komande Tuzlanske vojne oblasti i roðeni brat pisca Meše Selimoviæa.
Šefkija je pre rata bio ekonom u tuzlanskoj bolnici. Selimoviæi su bili poznata partizanska porodica u Tuzli.[1] Mobilisan u domobrane, Šefkija je prilikom prvog osloboðenja Tuzle, prešao je u partizane. Prije drugog osloboðenja Tuzle rasporeðen je na rad u Komandu Tuzlanske vojne oblasti u èinu potporuènika. Odreðen je da rukovodi Odsjekom za raspolaganje zaplinjenom neprijateljskom imovinom, tzv. Fondom narodnih dobara.[1]
1944. godine, kao rukovodilac Fonda narodnih dobara, Šefkija je uzeo kuæni namještaj, "najbolji od svih koji su bili zaplijenjeni"[1], i poslao svojoj kuæi. To je saznao Štab Korpusa, te je tražio da se zbog pljaèke narodne imovine Selimoviæ uhapsi. Prilikom saslušavanja on je priznao da je uzeo namještaj, braneæi se da su to i drugi èinili. Meðutim, u partizanima se i za mnogo manje pljaèke kažnjavalo strogo, najèešæe smræu. Ali, pošto se radilo o oficiru iz poznate partizanke porodice, Selimoviæ je samo pušten iz zatvora, rašèinjen i poslat kao obièan vojnik u jedinicu. Štab Korpusa je, nakon saznanja da je Šefkija pušten iz zatvora, zahtijevao da baš zato što je on iz partizanske kuæe treba da bude najoštrije kažnjen za primjer drugima. Šefkija Selimoviæ je nakon toga predat u nadležnost vojnih organa.[1]
Pravomoænom odlukom Vojnog suda Treæeg korpusa NOVJ osuðen je na smrt, strijeljan i pokopan na nepoznatom mjestu, zato što je iz magazina GUND-a, Glavne uprave narodnih dobara, neovlašteno uzeo – dakle ukrao – krevet, ormar i još nešto namještaja. Šefkija je namještaj iz GUND-ovog magazina zapravo posudio, i to zato što su mu ustaše opljaèkale stan, a supruga mu se u prazan dom vraæala iz jasenovaèkog logora.[2]
Šefkiji nije pomoglo ni to što je bio oficir iz ugledne partizanske obitelji, koja je narodnooslobodilaèkoj borbi dala sedam èlanova. Naprotiv, Šefkiji je to bila presudna otežavajuæa okolnost: strijeljan za primjer i opomenu drugima. Ni njegov drugi brat Teufik Selimoviæ, visoki oficir Ozne, "nije pomaknuo malim prstom da mu pomogne".[2] Streljanje za opomenu, zbog namanje kraðe, bila je legitimno sredstvo disciplinovanja pripadnika NOVJ. Prema ocjeni Nisima Albaharija, šefa odeljenja OZNE za oblast Treæeg korpusa, "radilo se u tim prilikama o izuzetnom kriminalu".[1]
Usled traume zbog tragiène smrti starijeg brata Šefkije, Meša Selimoviæ je dvadeset godina kasnije napisao svoje najpoznatije djelo „Derviš i smrt”.[3]
Prema Dežuloviæu, Šefkija Selimoviæ je bio "jedan od one djece koje je slavna Revolucija pojela, ispljunuvši mu kosti i zadovoljno podrignuvši".[2]

11-12-2013 at 21:35 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: (anti)fasizam na srpsko-hrvatski nacin

12-12-2013 at 11:45 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: (anti)fasizam na srpsko-hrvatski nacin

poslije vise-decenijskog srpsko-hrvatskog nacionalizma u Jugoslaviji dobili smo strasne ratove,ali danas i nove genercije kojima su cetnici "anti-fasisti" a za dom spremni "historijski hrvatski pozdrav ljubavi"

24-12-2013 at 00:04 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 17
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: ADO LAV, Boycie, CrazyBosnian, emirtz70, Fireman, Hamal, jadranka, objektivno_tz, zee2020
FORUM : Politika : (anti)fasizam na srpsko-hrvatski nacin New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice