Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Politika : (anti)fasizam na srpsko-hrvatski nacin
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Odgovori: 1323
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: (anti)fasizam na srpsko-hrvatski nacin

citat:
djecko wrote:

logino bi bilo to-to ??
meutima kad se sjetim prie rahmetli nene, da su kod nas svi osim nijemaca opljakali narod ,nije bitno koji etnici ,ustae domobrani ,zeleni kadar (tako ona ree)...onda napomenula je da su neki imali mainu za pare i da li negdje u Slavinoviima,mora dovest recimo kravu i oni ti natancaju para za kravu...plate (poteno)..nek neko rekne drugaije ??a moja nena preivjela nekakav tifus,haman neka jebena bolest u ta doba bila ,ja i dan-danas ne znam ta je to ??

Samo u cijeloj prii sam skonto da nisu bili nijemci ...
eh sad
djedovi i njihove prie,to je za sebe...
samo ostalo mi je u pameti jer sam bio maksum,kau da su i prvoborce partizane-muslimane koji nisu bili ubijeni ,prevremeno penzionisali ,samo da ne budu u zbivanjima,i da reknem u tim priama sam uo ime nakog paage mandia,a meini da mandia ima i danas,de znaj(indirektno ih neko mijesi ko iliju juriia),
jebga ja onako kako sam uo...onda
i neki su iz nakog mathauzena pobjegli,valjda neki logor,...sluo na denazi,svojim uima...a nisam ni znao
helem nejse
sad omladini treba re,kako su etnici bili dobri ljudi i kako su se borili za neto ubijajuu muslimane ,
a ona statistika o "domobranima" govori koliko je to poslije rata i uraeno...
Onda ima jedna pjesma izvorna ,onako ,nije moderna ali se odrala u narodu...
"jednog dana avdaga nastrada"..
da li se iko pita kako je nastala i kako se odrala ?
nije bila uz gitaru
al se odrala
i svi oni koji forsiraju neto okolo kole ,
zaboravljaju sebe i svoju istoriju,
prihvaajui "tue" strano ,
a to nije dio kulture i tradicije

Jedan link (interesantan dokument) vezan za Pasagu Mandzica,genocid nad Bosnjacima u Podrinju te kolaboraciju partizana i cetnika

http://www.scribd.com/doc/118420622/pasaga-mandzic-i-rasim-hurem
10-12-2013 at 23:34 | Ukljui u odgovor
naivna
Dr.Vejsil Hetjimitj

icon Re: (anti)fasizam na srpsko-hrvatski nacin

Vezano za Pasagu Mandzica i genocid u podrinju...

Rahmetli Prof.dr. RASIM HUREM

Historijsku knjiga o Bosni i Hercegovini u Drugom svjetskom ratu

http://www.vbnmgz.hr/projekti-othermenu-26/64-prevoenje-imena-musliman-u-bonjak/184-rasim-hurem-in-memoriam

"jo u Drugom svjetskom ratu za vrijeme etnikih pokolja u Istonoj Bosni krajem 1941. i u 1942. godini uz Fou i druge gradove i sela, etnici su spalili Rogaticu, stanovnike pobili i prognali te je od otprilike 1450 kua spaljeno oko 1400 bonjakih i idovskih a ostalo je samo pedesetak srpskih. Spaljene su i kue njegovih roditelja i moga djeda. Danas imamo Rasimovu rodnu Rogaticu, nakon jo jednog pokolja i progona Bonjaka, sa sasvim drugim, neprepoznatljivim nacionalnim sastavom stanovnitva. Ovo ga je vjerojatno ivotno opredijelilo za povijest Bosne i Hercegovine u Drugom svjetskom ratu, povijest Bosne i Hercegovine u kojoj se u dugom razdoblju postojanja kraljevine a zatim komunistike Jugoslavije, nije mogla niti smjela izrei istina o stradanjima Bosne i Bonjaka, negiranju povijesti i identiteta i svega to je izvorno bosansko (i hercegovako) i zatiranju povijesti i povijesnog kontinuiteta jedne drave i njenih izvornih stanovnika – Bonjaka. Mogu se nadati da e i zadnja knjiga Prof. Hurema uskoro biti objavljena, da e proi recenziju koja nee mijenjati povijesne istine i injenice do kojih je doao tokom svoga dugogodinjeg rada i koje je ondje napisao. U jednom naem razgovoru, rekao mi je da je u toj knjizi objavio i podatke o etnikim
zlodjelima te da je doao i do brojke od etnika ubijenih Bonjaka u Drugom svjetskom ratu te da se ta brojka kree oko 78000 nedunih rtava."

11-12-2013 at 00:27 | Ukljui u odgovor
djecko
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Odgovori: 13656

evo najnoviji hit

[Edited by djecko on 11-12-2013 at 09:10 GMT]

11-12-2013 at 08:28 | Ukljui u odgovor
primus inter pares
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460

citat:
djecko wrote:

logino bi bilo to-to ??
meutima kad se sjetim prie rahmetli nene, da su kod nas svi osim nijemaca opljakali narod ,nije bitno koji etnici ,ustae domobrani ,zeleni kadar (tako ona ree)...onda napomenula je da su neki imali mainu za pare i da li negdje u Slavinoviima,mora dovest recimo kravu i oni ti natancaju para za kravu...plate (poteno)..nek neko rekne drugaije ??a moja nena preivjela nekakav tifus,haman neka jebena bolest u ta doba bila ,ja i dan-danas ne znam ta je to ??

Samo u cijeloj prii sam skonto da nisu bili nijemci ...
eh sad
djedovi i njihove prie,to je za sebe...
samo ostalo mi je u pameti jer sam bio maksum,kau da su i prvoborce partizane-muslimane koji nisu bili ubijeni ,prevremeno penzionisali ,samo da ne budu u zbivanjima,i da reknem u tim priama sam uo ime nakog paage mandia,a meini da mandia ima i danas,de znaj(indirektno ih neko mijesi ko iliju juriia),
jebga ja onako kako sam uo...onda
i neki su iz nakog mathauzena pobjegli,valjda neki logor,...sluo na denazi,svojim uima...a nisam ni znao
helem nejse
sad omladini treba re,kako su etnici bili dobri ljudi i kako su se borili za neto ubijajuu muslimane ,
a ona statistika o "domobranima" govori koliko je to poslije rata i uraeno...
Onda ima jedna pjesma izvorna ,onako ,nije moderna ali se odrala u narodu...
"jednog dana avdaga nastrada"..
da li se iko pita kako je nastala i kako se odrala ?
nije bila uz gitaru
al se odrala
i svi oni koji forsiraju neto okolo kole ,
zaboravljaju sebe i svoju istoriju,
prihvaajui "tue" strano ,
a to nije dio kulture i tradicije

evo trudim se,al ne mogu da skontam,jel ovo meni?
11-12-2013 at 09:13 | Ukljui u odgovor
naivna
Dr.Vejsil Hetjimitj

Susret sa Foom general Kosta Na naziva susretom sa popritem najstranijeg genocida koji je u ivotu vidio. Ali ima jo neto stranije od genocida, to je amnestiranje zloina od strane onih koji su ga trebali kazniti po boijem i ljudskom zakonu.

uvenim Foanskim propisima i uredbama o dobrovoljakim odredima Tito je amnestirao zloine i etnitvo, dozvolio da se kokarda u Foi, ali i drugim krajevima, naprosto zamjeni petokrakom. Ovaj in, bez obzira im motivisan, stavlja pod upitnik osnovnu odrednicu NOP-a to je antifaizam?!

Aleksandar Rankovi, tada prvi Titov policajac i vjencani kum,e tada nairoko hvaliti veliku partizansku pobjedu kojom se osnovna etnika masa prevodi partizanima. Istina ta etnika masa zadrava i komandni kadar, ozloglaene etnike komandante i zlikovce, Straja Koovia i Ranka Popadia...

Rato Dugonji, Vojo Ljuji, Paaga Mandi, Vaso Miskin Crni i Ferid Fio engi

http://luteriorlovic.blogger.ba/arhiva/2010/12/15

11-12-2013 at 09:27 | Ukljui u odgovor
djecko
nisam nehljebar

citat:
primus inter pares wrote:

evo trudim se,al ne mogu da skontam,jel ovo meni?

jest tebi ona prva reenica ,
"logino bi bilo to-to",kao odgovor na tvoj post

ono ostalo ispod toga je ,onako, udrobljeno,ali ne tebi
11-12-2013 at 09:39 | Ukljui u odgovor
naivna
Dr.Vejsil Hetjimitj

hronologija zlocina koji je amnestirao josip broz i aleksandar rankovic

iz knjige Genocid nad muslimanima -Vladimir Dedijer

Foca Gorazde:

- U decembru mjesecu 1941. i tokom januara 1942. godine, etnici su poklali preko 2000 muslimana uglavnom u Foi i Goradu
- Avgusta mjeseca 1942.zaklali su u Foi i u selima koja se skupa nazivaju Bukovica oko 1000 lica muslimanske vjeroispovjesti
- Avgusta meseca 1942. godine, na terenu oko Ustikoline i Jahorine etnici pobili oko 2500 lica (to su uglavnom izbjeglice iz Foe koje su bjeale za Sarajevo).
- Januara meseca 1943. godine etnici su ubili u srezu bjelopoljskom oko 400 muskaraca i oko 1000 zena i djece muslimana
- U februaru mesecu 1943. godine su u srezovima foanskom, pljevljanskom i ajnikom zaklali su 1200
muskaraca i 8000 staraca, zena i dece

11-12-2013 at 09:51 | Ukljui u odgovor
djecko
nisam nehljebar

http://sh.wikipedia.org/wiki/%C5%A0efkija_Selimovi%C4%87

efkija Selimovi je bio partizanski oficir komande Tuzlanske vojne oblasti i roeni brat pisca Mee Selimovia.
efkija je pre rata bio ekonom u tuzlanskoj bolnici. Selimovii su bili poznata partizanska porodica u Tuzli.[1] Mobilisan u domobrane, efkija je prilikom prvog osloboenja Tuzle, preao je u partizane. Prije drugog osloboenja Tuzle rasporeen je na rad u Komandu Tuzlanske vojne oblasti u inu potporunika. Odreen je da rukovodi Odsjekom za raspolaganje zaplinjenom neprijateljskom imovinom, tzv. Fondom narodnih dobara.[1]
1944. godine, kao rukovodilac Fonda narodnih dobara, efkija je uzeo kuni namjetaj, "najbolji od svih koji su bili zaplijenjeni"[1], i poslao svojoj kui. To je saznao tab Korpusa, te je traio da se zbog pljake narodne imovine Selimovi uhapsi. Prilikom sasluavanja on je priznao da je uzeo namjetaj, branei se da su to i drugi inili. Meutim, u partizanima se i za mnogo manje pljake kanjavalo strogo, najee smru. Ali, poto se radilo o oficiru iz poznate partizanke porodice, Selimovi je samo puten iz zatvora, rainjen i poslat kao obian vojnik u jedinicu. tab Korpusa je, nakon saznanja da je efkija puten iz zatvora, zahtijevao da ba zato to je on iz partizanske kue treba da bude najotrije kanjen za primjer drugima. efkija Selimovi je nakon toga predat u nadlenost vojnih organa.[1]
Pravomonom odlukom Vojnog suda Treeg korpusa NOVJ osuen je na smrt, strijeljan i pokopan na nepoznatom mjestu, zato to je iz magazina GUND-a, Glavne uprave narodnih dobara, neovlateno uzeo dakle ukrao krevet, ormar i jo neto namjetaja. efkija je namjetaj iz GUND-ovog magazina zapravo posudio, i to zato to su mu ustae opljakale stan, a supruga mu se u prazan dom vraala iz jasenovakog logora.[2]
efkiji nije pomoglo ni to to je bio oficir iz ugledne partizanske obitelji, koja je narodnooslobodilakoj borbi dala sedam lanova. Naprotiv, efkiji je to bila presudna oteavajua okolnost: strijeljan za primjer i opomenu drugima. Ni njegov drugi brat Teufik Selimovi, visoki oficir Ozne, "nije pomaknuo malim prstom da mu pomogne".[2] Streljanje za opomenu, zbog namanje krae, bila je legitimno sredstvo disciplinovanja pripadnika NOVJ. Prema ocjeni Nisima Albaharija, efa odeljenja OZNE za oblast Treeg korpusa, "radilo se u tim prilikama o izuzetnom kriminalu".[1]
Usled traume zbog tragine smrti starijeg brata efkije, Mea Selimovi je dvadeset godina kasnije napisao svoje najpoznatije djelo Dervi i smrt.[3]
Prema Deuloviu, efkija Selimovi je bio "jedan od one djece koje je slavna Revolucija pojela, ispljunuvi mu kosti i zadovoljno podrignuvi".[2]

11-12-2013 at 21:35 | Ukljui u odgovor
naivna
Dr.Vejsil Hetjimitj

12-12-2013 at 11:45 | Ukljui u odgovor
naivna
Dr.Vejsil Hetjimitj

poslije vise-decenijskog srpsko-hrvatskog nacionalizma u Jugoslaviji dobili smo strasne ratove,ali danas i nove genercije kojima su cetnici "anti-fasisti" a za dom spremni "historijski hrvatski pozdrav ljubavi"

24-12-2013 at 00:04 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 12
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: Abd al-Madid, ado121, ibrahim_beg, mikica, miss_leeloo
FORUM : Politika : (anti)fasizam na srpsko-hrvatski nacin New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata