Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle 2014.godina This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Tuzla: Izlazak Salke Zildzica u ring, Noc sampiona - oprostajni mec

24-05-2014 at 01:40
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Tuzla Noc sampiona: Salko Zildzic vs Abderrahim Chafay, nokaut Zildzica u trecoj rundi

24-05-2014 at 01:41
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Klizište prijeti stanovnicima Ilinèice

Na našu e-mail adresu svakodnevno stižu pisma èitalaca koji nas obavještavanju o stanju na terenu. Ekipa našeg portala je takoðer svaki dan na terenu i nastojimo da obiðemo sva naselja u Tuzli koja su ugrožena klizištima. U nastavku prenismo pismo èitateljke koja živi u naselju Ilinèiæa.



- Poštovani, obzirom da niko nije obratio pažnju na naselje Ilinèica, gdje se prije osam dana pojavilo klizište, nemam drugog izbora osim da se ovako sazna šta se dešava u ovom naselju. Prijeti velika opasnost, kojom bi mnogi stambeni objekti bili srušeni, jer se iznad naselja nalazi šuma, koju èine borovi i jele, visoke preko 30 m.

Važno je pomenuti da dana 16. maja klizište zatrpalo jednu kuæu i garažu, što je prijavljeno nadležnim. Meðutim, od tog dana komisije se samo smjenjuju, svi govore razlièite prièe, ništa se ne poduzima kako bi sprijeèili nastavak nemilog dogaðaja, povodom kojeg bi štete bile još veæe, a mnogi bi ostali bez svojih domova, u koje su svi uložili mnogo novca, a prije svega dosta truda.

Mislim da je dovoljno da shvatite o èemu se ovdje radi, gdje mi živimo, odnosno u kakvoj državi živimo. Zašto reagovati i sprijeèiti štetu na vrijeme, kad možemo èekati da se desi nesreæa pa tek onda reagovati. Sramota za jednu državu!

Još jedna molba za pomoæ (apel) da se ne desi možda veæa katastrofa nego na Badrama. U ovoj nemoæi i neizvjesnosti poèinjemo misliti da su ovoj državi neki ljudi manje ili više važni. Na kraju smo ipak svi ljudi, te se nadamo da æete nam svojim obilaskom našeg naselja pomoæi i predoèiti o èemu se radi.

Nadam se da æete objaviti ovaj mail, da bi svijet shvatio gdje mi živimo.

Unaprijed zahvalna, Melika Demiroviæ, Ilinèica, Tuzla.















24-05-2014 at 15:58
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Uoèi 19.godišnjice zloèina na Kapiji

Buèuk: Ogorèeni smo oslobaðanjem Novaka Ðukiæa

Od 1995. godine u Tuzli je 25. maj dan žalosti, dan kada smijeh utihne, sirene se oglase, a svi se sjeæaju onih koji su danas mogli biti uspješni ljudi, roditelji i osobe kojima bi se BiH ponosila. Tako æe biti i sutra, kada æe se Tuzlaci odati poèast prerano prekinutoj mladosti.



Osim što se godinama èekalo da se utvrdi bilo èija odgovornost za Kapiju, gdje je život izgubila 71 mlada osoba, a više od 240 ranjeno, porodice stradale djece, kako nam je rekao Hilmo Buèuk, još su jednom doživjele nepravdu.

- Ono zbog èega sam ja kao roditelj, a siguran sam i drugi roditelji, strašno nezadovoljan, razoèaran i ogorèen, jeste èinjenica da je Novak Ðukiæ na slobodi i to na 19. godišnjicu obilježavanja stradanja na Kapiji. Zar je moguæe da tako mala kazna koja je izreèena Novaku Ðukiæu za zloèin koji je napravio na Kapiji bude ukinuta, a da se skoro veæ nakon puna tri mjeseca ne izrièe nova presuda. To je vrijeðanje nas roditelja, to je ogorèenje prema Sudu BiH – rekao je Hilmo Buèuk, otac ubijene Lejle Buèuk na Kapiji.



Posljednja dogaðanja u BiH kada su u pitanju vremenske nepogode su jedan od elemenata koji daje jednu težinu obilježavanju 19. godišnjice stradanja na Kapiji.

- Mi roditelji ubijene djece na Kapiji smo išli sa inicijativom prema Opštini Tuzla da se ova godina obilježi na specifièan naèin, da se prilagodi uslovima u kojima se nalazi BiH. Naš prijedlog je bio da sva sredstva koja su namijenjena za ceremoniju obilježavanja 25. maja budu usmjerena u humanitarni fond solidarnosti. Opština je to prihvatila, i na taj naèin smo i mi roditelji ubijene djece na Kapiji, a ja bi rekao na nekakav naèin i naša djeca koje nema, dali dopinos ovoj situaciji u kojoj se BiH sada nalazi – dodao je Buèuk.

(Tuzlarije.net)


[Edited by cupo on 24-05-2014 at 17:36 GMT]

24-05-2014 at 17:35
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Naèelnik Opæine Tuzla Jasmin Imamoviæ susrest æe se sutra u Tuzli sa predsjednikom Opæine Bešiktaš iz Istanbula Muratom Haznedar.

Haznedar dolazi u posjetu Opæini Tuzla sa delegacijom privrednika i donosi odreðene kolièine humanitarne pomoæi za graðane ugrožene poplavama i klizištima, saopæeno je iz Opæine Tuzla.

24-05-2014 at 18:23
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Kapija u srcu

''OVDJE SE NE ŽIVI SAMO DA BI SE ŽIVJELO
OVDJE SE NE ŽIVI SAMO DA BI SE UMIRALO
OVDJE SE I UMIRE DA BI SE ŽIVJELO!''

Radost - prekinuta. Smijeh- utišan. Nada- oteta. Zabava - završena. Svjetlo- ugašeno. Suza - poklonjena. Krv - prolivena. Mladost - u trenu oduzeta.

Te noæi zvijezde su ostale u tami, kameno srce pustilo je suzu, suzu èija težina nije potopila samo Korzo ili Tuzlu, nego i one od stida crvene obraze svijeta.

U dvadeset sati i pedeset pet minuta 71 život promijenio je boju. I ono malo bjeline što saèuvaše u ratu ispuni sivi pljusak razoèarenja, razarajuæe boli i tuge koja od tada obilježava svaki maj.

Nestala ljudskost, prekršena prava, mala kazna, zloèin pregolem. Biæa poslana u raj prije nego osjetiše toplinu prave ljubavi, tuðe usne na svojima i smisao postojanja skriven u slabašnoj ruèici koju odgajaš i kojom se ponosiš.

A sve je moglo biti drugaèije samo da su se u to vrijeme nalazili na nekom drugom mjestu.

Neki od njih možda bi dobili priliku biti ''Romeo i Julija'' na pozorišnim daskama, ovako bili su u okrutnoj realnosti. Neki od njih bi nas lijeèili, ovako se mi lijeèimo od kobne sudbine. Neki od njih održavali bi svoje koncerte, ovako na njih idemo samo u mislima. Neki od njih pisali bi pjesme, ovako je njihovu životnu ispisala granata. Neki od njih bili bi uspješni sportisti, ovako umjesto njihovih trofeja vidimo spomenike. Neki od njih živjeli bi svoj san, ovako njihove majke, oèevi, sestre, braæa, prijatelji i nesuðene srodne duše žive samo u snovima.

Da je samo bilo zrno sreæe mali Sandro danas bi budio leptiriæe u stomaku i osvajao najljepše djevojke, no nije je bilo. Postoje samo fotografije, njegovi rumeni obrazi, najiskrenije djeèije oèi, jedan heroj, najmlaði tuzlanski junak i okean suza vezan za njegovo ime...

Radili su test prije nego lekciju, saznali za poraz prije nego bitku, proživjeli ništa, a doživjeli najgore. Zaslužili sreæu, dobili nesreæu. Krenuli u život, otišli u smrt!

A od DANA MLADOSTI, ostao je samo DAN, DAN koji æe biti vjeèni podsjetnik na nepravedno izgubljene živote, jer 25. maj nije jedan u nizu datuma. Za njega je ona narodna: ''Vrijeme lijeèi sve.'', daleko od istine.

Amila Aliæ

24-05-2014 at 23:17
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina



Tuga, bol i suze na Aleji mladosti

Današnji datum, 25. maj, je za Tuzlu i Tuzlake najtužniji je dan u godini. Prisjeæaju se Tuzlaci te veèeri kada je od agresorske granate ispaljene sa Ozrena pokošena tuzlanska mladost na Kapiji grada. Toga dana cijela Tuzla je plakala. Devetnaest godina kasnije gorèina, bol i suze na mezarju / groblju na Slanoj Banji.



Adnan Beganoviæ imao je samo šesnaest godina kada je ubijen na Kapiji, tog kobnog èetvrtka. Za njegovu majku Zekiju, svaki dan je dan žalosti.



Brišuæi suzno lice kaže nam da se svakodnevno prisjeæa svoga sina koji bi danas imao 35 godina. ½Samo pratim godine i zamišljam kakav bi on meni danas bio. Bio je veseljak, svirao je harmoniku. Kad god sam bila tužna znao me razveseliti, kaže Zekija koja je èetiri godine nakon smrti rodila muško dijete kojem je dala ime Adnan. ½Rodila sam ga u 43 godini. Ima sudbine. Bog mi je opet dao muško".



Roditelji ubijene djece ne kriju ogoroèenje što je ratni zloèinac Novak Ðukiæ pušten na slobodu.

- Devetnaest godina tuge i bila, a ova godina je posebno specifièna zbog toga što je Sud BiH oslobodio Novaka Ðukiæa. On se trenutno nalazi na slobodi iako je pravosnažno donesena odluka o njegovoj krivici. Ono što posebno mene kao roditelja vrijeða, je to što je nekorektno i neodgovorno od strane Suda BiH da za ova tri mjeseca koliko je Ðukiæ na slobodi, ništa nisu poduzeli i nisu izrekli novu kaznu - rekao je Hilmo Buèuk, otac ubijene Lejle.

Selim Bešlagiæ, koji je bio naèelnik Tuzle za vrijeme kada se desio masakr, kaže da je 25.maj za njega najteži dan u životu.



Delegacije udruženja civilnih žrtava su, uz porodice, prijatelje, preživjele žrtve masakra, položile cvijeæe i vijence na mezarju/groblju stradalih na 'Kapiji'. Poèast ubijenim odali su i predstavnici vlasti.































Tuzlaci su poruèili da neæe odustati te da æe se i dalje boriti da svi oni koji su uèestvovali u ovom gnusnom zloèinu, budu kažnjeni.

(tuzlarije.net)


[Edited by cupo on 25-05-2014 at 11:43 GMT]

[Edited by cupo on 25-05-2014 at 12:02 GMT]

25-05-2014 at 11:08
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Konjeviæ Polje nakon poplava

Mještanima najpotrebniji alat

Nakon velikih poplava koje su zahvatile podruèje opštine Bratunac, stanje se polako normalizuje. Naša ekipa posjetila je povratnike u Konjeviæ Polju, kojima je rijeka Jadar i veliki broj lokalnih potoka nanijeo ogromnu štetu.



Kako nam je kazala mještanka Ifeta Mejremiæ, voda se u potpunosti povukla u korito, ali su opasnosti od klizišta i dalje aktuelna.



- Poplavljeno je više od 50 kuæa, stradali su usijevi, a mi smo se od prvog dana organizovali u našoj mjesnoj zajednici i stavili se u službu naroda. Imamo dosta volontera koji svakodnevno obilaze porodice koje su direktno pogoðene poplavom i klizištima – kaže Mejremiæ.

U prostorije Mjesne zajednice svakodnevno stiže pomoæ iz svih dijelova Bosne i Hercegovine.



- Odjevnih predmeta imamo dovoljno, hrana je dobro došla, ali i sa tim izlazimo nekako na kraj. U ovom trenutku najpotrebnijia su nam sredstva za dezinfekciju, kolica, lopate, higijenski paketi, trnokopi, èizme, bušilice, brusilice i ostali alati. Ukoliko je neko voljan da donira sjeme za sjetvu i to bi nam dobro došlo – dodaje Mejremiæ.

Inaèe, Ifeta Mejremiæ i njena sestra Safeta Beganoviæ u ovom kraju su poznate kao vrijedne žene, koje su nakon povratka iz pepela podigle svoje domaæinstvo i uspješno pokrenule mali biznis uzgoja piliæa. Na taj naèin su skrenule misli od srebrenièke golgote koju su preživjele i ujedno našle naèin da dokažu da je povratak moguæ bez èekanja neèije pomoæi.

No, nakon nedavnih poplava na ovom poljoprivrednom gazdinstvu sve se promjenilo. Farma je u potpunosti poplavljena, rijeka je odnijela dio mašina, a sestre Ifeta i Safeta u posljednji èas su uspjele da se spase.

Ifeta je za naš portal opisala noænu moru sa kojom su se susreli mještani ovoga kraja.





















Uprkos svima nedaæama, kako nam je kazala Ifeta, èim se osuše zidovi u farmi vrijedne sestre nastavljaju sa radom.

- Potrebna nam je slama kako bi obložili farmu i voljna sam da je kupim ako neko ima da proda. Ipak, opet smo sretne žene, Allah nam je dao snagu da možemo nastaviti dalje i živjeti od svog rada, iako smo pretrpili veliku štetu. Èim se stvore uslovi da možemo ponovo useliti piliæe, mi nastavljamo sa radom i nema odustajanja – kazala je na kraju razgovora Mejremiæ.

(Tuzlarije.net)




[Edited by cupo on 26-05-2014 at 22:08 GMT]

26-05-2014 at 22:06
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Bošnjaci Cerske æe ponovo uspraviti kièmu!

U ljeto 2008.godine u podrinjskom naselju Cerska, zaseok Èelebiæi, u prisustvu blizu hiljadu vjernika otvorena je obnovljena džamija. Toga dana vitka munara podno Oštrog vrha ponosno je poruèila da se Cerani nikad nisu predali, ni nakon rušenja džamije poslije prvog i drugog svjetskog rata, pa ni ovog, posljednjeg.



Rijeka ljudi slijevala se toga dana u dolinu Èelebiæa, ozarena lica djedova i nena, povratnika, ali i novinara našeg portala kojima su mještani ukazali èast da prisustvuju ovoj sveèanosti.



- Kao što se pred nama uspravlja i svijetli bijela munara, tako se i Bošnjaci u Cerskoj uspravljaju, jer oni su ovdje svoji na svome. Ova džamija poziva Cerane da se vrate u svoje rodno mjesto. Nema veæeg prioriteta, nema veæeg farza u Bosni nego vratiti se tamo odakle su te protjerali – poruèeno je tada sa govornice u Cerskoj.

Maj 2014.godine. Nezapamæena tragedija. Veliki odron zemlje odnio je džamiju, a zemljište je zatrpalo nekoliko povratnièkih kuæa. U jednoj od njih poginula je Hanifa Èelebiæ, koja je tokom agresije izgubila sina i muža.

Na putu do Èelebiæa sa nama je Muamer Jusupoviæ, lokalni imam džemata Cerska, koji nam vrlo emotivno prièa o danu kada se desila tragedija.



- Svakodevno sam bio u kontaktu sa svojim džematlijama i znao sam da ima problema sa poplava i klizištima. Ali za džamiju nisam ništa znao. Šesnasestog maja sam krenuo od kuæe prema džamiji da klanjam džumu. U naselju Kaldrmica susreæem jednog mještanina koji mi je rekao da se nakrivila munara u Èelebiæima. Nisam povjerovao sve do momenta dok nisam došao na lice mjesta. Kada sam došao, pomislio sam, da je sreæe da je bilo onako kako mi je rekao. Prizor je bio još gori. Jezivo, svi smo sa tugom i nevjericom gledali šta se dešava. Odmah su nam u pomoæ pritekli mještani Rovaša i Skugriæa koji su èuli šta se desilo. Gotovo cijeli dan smo pokušavali da pronaðemo tijelo nane Hanife. Na žalost, nanu smo pronašli mrtvu i sutradan smo joj klanjali dženazu-namaz – prisjeæa se Muamer.



Od džamije u Èelebiæima je ostala samo munara, dvije kuæe su potpunosti uništene, a mještani su raseljeni i smješteni kod familije i prijatelja.

- U ovoj džamiji su se okupljale džematlije iz Skugriæa, Rovaša, Muškiæa i svih ostalih naselja koja pripadaju Cerskoj. Cijelo brdo je sada ispucalo i ljudi koji su živjeli na toj strani iz sela Gušteri, Èelebiæi, Bajriæi, Perhatoviæi... su morali biti iseljeni – dodaje Jusupoviæ.









Odlukom Islamske zajednice u BiH džamije se obnavljaju i grade na mjestima na kojima su i postojale. No, zbog ogromnogg klizišta nova džamija u Cerskoj biæe graðena na drugoj lokaciji, navjerovatnije na lokalitetu sela Hasanoviæi.

- Uz pomoæ naših ljudi iz dijaspore i džematlija, a nadam se i ostalih graðana BiH, ako Bog da, nadam se, u što skorije vrijeme æemo poèeti sa gradnjom nove džamije. Inaèe, sada se vjerski život odvija otežano, u improvizovanim uslovima. U jednoj kuæi klanjamo džuma-namaz, a nastavljamo i sa vjerskom podukom djece – rekao je Muamer Jusupoviæ.

Vitka, bijela munara iz Èelebiæa, govore nam mještani, i dalje æe sa istog mjesta poruèivati da æe Bošnjaci ovog kraja, baš kao i svaki put, u najtežim vremenima, ponovo ponosno uspraviti kièmu. I da æe se hrabro, vrijedno i dostojanstveno, ponovo dignuti iz pepela.



U Cerskoj smo razgovarali sa još nekoliko povratnika, zabilježili kako ovo mjesto izgleda nakon katastrofe, ali i uspjeli izmamiti osmijeh na nekoliko djeèijih lica, zahvaljujuæi dobrim ljudima iz Tuzle. Pogledajte video i foto materijal koji smo zabilježili u Cerskoj.



























(Tuzlarije.net)



[Edited by cupo on 26-05-2014 at 23:50 GMT]

26-05-2014 at 23:42
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Tuzla 25.05.2014.g Trg Kapija - mjesto stradanja mladosti

27-05-2014 at 01:29
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 47
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle 2014.godina This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice