Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle 2014.godina This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Održan koncert polaznika Škole pjevanja Lejle Teskeredžiæ

Kruna uspješne muzièke godine

Muzièko-scenski spektakl, jedino tako bi se mogao opisati koncert polaznika Škole pjevanja profesorice Lejle Teskeredžiæ koji je održan sinoæ u Bosanskom kulturnom centru.



Prema rijeèima Lejle Teskeredžiæ, ovaj koncert je kruna još jedne uspješne muzièke godine.

- Na sceni su predstavila 23 polaznika škole. Meðu njima su dueti, terceti, kvarteti, solisti i na kraju koncerta nastupila je cijela grupa. Dosta je novih polaznika i želja nam je bila graðanima Tuzle pokazati upravo nove mlade snage, ali i naše stare polaznike da se vidi koliko su napredovali – kazala je Teskeredžiæ i dodala da je ponosna što je pjevaè Mirza Selimoviæ, nekadašnji polaznik ove Škole, ostvario pobjedu na takmièenju „Zvezde Granda“.

Edin Naloviæ iz Tuzle Školu pjevanja pohaða veæ šesti mjeseci. "Usavršavam pjevanje, ali i sve ostalo što treba da posjeduje jedan pjevaè. Prije svega, nauèio sam da vježbam disanje da bi što prirodnije zvuèalo moje pjevanje. Nakon samo tri sedmice vježbanja osjetio sam prve rezultate, koji su naravno bili pozitivni" - rekao je Naloviæ koji se publici predstavio sa pjesmom "Slike u oku".



Meðu poèetnicima je i Alma Zaimoviæ. "Imam šesnaest godina i nova sam èlanica Škole pjevanja. Veoma sam bila uzbuðena pred nastup obzirom da mi je ovo prvi koncert. Predstavila sam se sa dvije strane pjesme".

Na koncertu su izvedene kompozicije svih žanrova, a izvoðaèi su svih starosnih dobi. Polaznici su samouvjereno i bez greške izveli pprgram i pokazali da im pohaðanje ove Škole ide itekako dobro.

Publici u ispunjenoj dvorani Bosanskog kulturnog centra su se predstavili: Sila Yazar, Adna Salkoviæ, Ilda Ismaili, Amar Ibriæ, Amra Kariæ, Hasan Sušiæ, Ajdin Jusufoviæ, Ajla Jusufoviæ, Asja Latifagiæ, Alma Zaimoviæ, Alen Vrgovèeviæ, Enes Latifagiæ, Damir Džakiæ, Jovana Kojiæ, Nera Salkiæ, Armina Jahiæ, Azra Gutiæ, Dino Mešiæ, Nejra Brka, Selma Planèiæ, Enida Aljiæ, Ajdin Fejziæ, Edin Naloviæ, Lejla Teskeredžiæ i Zlatan Mujkiæ.





































Inaèe, Lejla Teskeredžiæ je profesorica solo pjevanja u Srednjoj muzièkoj školi i vanredni profesor tehnike glasa na Akademiji dramskih umjetnosti Univerziteta u Tuzli.



Koncert u BKC-u bio je drugo javno predstavljenje polaznika Škole Pjevanja Lejle Teskeredžiæ u Tuzli. Publika je znala nagraditi ovaj lijepi muzièki ugoðaj te je u više navrata zapjevala sa izvoðaèima, a dugotrajni aplauzi nakon svake izvedbe najbolji su uzvratni poklon organizatorima i uèesnicima ovog koncerta.

(Tuzlarije.net)





[Edited by cupo on 01-07-2014 at 00:11 GMT]

[Edited by cupo on 01-07-2014 at 00:20 GMT]

01-07-2014 at 00:10
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

U prostorijama Arhiva Tuzlanskog kantona danas je uprilièena promocija 37. broja Èasopisa za kulturnu historiju „Graèanièki glasnik“. O èasopisu su govorili dr.sc. Izet Šabotiæ, dr.sc. Omer Hamziæ i profesor Edin Šakoviæ.



Novi broj je predstavio glavni i odgovorni urednik, profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku dr. Omer Hamziæ, koji je ukazao i na znaèaj teme ovoga broja, stote godišnjice od poèetka Prvog svjetskog rata.



Inaèe, „Graèanièki glasnik“ je èasopis za kulturnu historiju Graèanice i njene okoline. Èasopis je pokrenut 1995. godine, obièno izlaze dva broja godišnje i do sada je izašlo 37 izdanja. Kompletan sadržaj svih brojeva se može naæi na web stranici Glasnika.



Promocija je održana u okviru obilježavanja 60.godišnjice postojanja i rada Arhiva Tuzlanskog kantona.

01-07-2014 at 14:50
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Otvorena izložba:

"Prvi svjetski rat u dokumentima i fotografijama Arhiva Tuzlanskog kantona"

U povodu obilježavanja 60 godina uspješnog rada i postojanja danas je u Arhivu Tuzlanskog kantona uprilièeno otvaranje izložbe "Prvi svjetski rat u dokumentima i fotografijama Arhiva Tuzlanskog kantona".



Više o jubileju Arhiva i samoj izložbi za naš portal govori Omer Zuliæ, arhivista u Arhivu Tuzlanskog kantona.

Izložba je raðena tematski i hronološki, u nekoliko cjelina. Na postavljenim panoima popraæena su pitanja sarajevskog atentata, poèetak Prvog svjetskog rata, mobilizacija i rekvizicija, bosanskohercegovaèke jedine, ratna tehnika korištena u ratu, ljudska stradanja u materijalna razaranja i tako dalje.










Arhivi su prave riznice historijskih izvora država, koji treba da posluže historièarima da na pravi naèin, primjenjom nauènih metoda, doðu do historijske istine o Prvom svjetskom ratu, je zapravo i cilj održavanja ove izložbe. Univerzalna poruka same izložbe je da ratovi i sukobi nisu naèin za rješavanje meðudržavnih sporova.

(Tuzlarije.net)


01-07-2014 at 14:57
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Uspješne karatistkinje, osvajaèice mnogobrojnih evropskih i svjetskih odlièja Mirsada Suljkanoviæ i Lejla Ferhatbegovicæ Dizdareviæ, zajedno sa Mirnesom Ferhatbegoviæem osnovale su u Tuzli novi karate klub „Winner“.



- Samim tim što iza sebe imamo uspješnu takmièarsku karijeru, odluèile smo se na ovaj korak jer želimo da prenesemo svoje iskustvo i znanje na mlaðe uzraste. Mi smo do skora bile te koje smo se takmièile, predstavljale naš grad i državu, borile se srcem i osvojile sve što se moglo osvojiti - kazala je za naš portal Mirsada Suljkanoviæ.

Održana je Skupština kluba i izabrani su èlanovi uprave.

- Ono što možemo ponuditi u našem klubu su dobri i kvalitetni treninzi, lijepa druženja i mnogo pozitivne energije. Mi veæ imamo takmièarsku ekipu, tako da imamo u cilju da stvorimo uspješan i kvalitetan klub, potencijalne reprezentativce i na kraju, uspješne i zdrave liènosti – poruèila je Suljkanoviæ.

Svi zainteresovani koji žele da treniraju i budu dio novoosnovanog kluba mogu se obratiti trenerima kluba na kontakt telefone 061/664-706, 061/101-422 I 061/ 421-347.

(Tuzlarije.net)



01-07-2014 at 15:33
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Podržimo akciju Asocijacije žena Medžlisa Tuzla

Iftar i hedije za korisnike Doma penzionera

Asocijacija žena Medžlisa Islamske zajednice Tuzla, kao i svake godine do sada, planira organizovati iftar za postaèe u Domu penzionera u Tuzli. Ovaj iftar bit æe uprilièen pred kraj ramazana, a tom prilikom æe biti podijeljene i skromne bajramske hedije svim korisnicima Doma penzionera.



- Ovim putem pozivamo sve one koji finansijski žele podržati ovaj projekat da nam se pridruže u humanoj akciji koja veæ godinama iscrtava osmijeh na dragim licima penzionera – kazala je za naš portal Elmedina Brzoviæ Osmiæ, predsjednica Asocijacije žena Medžlisa Islamske zajednice Tuzla.

Ukoliko želite pomoæi ovu akciju možete se javiti putem e-maila [email protected], a novac takoðer možete dostaviti i u blagajni Medžlisa Tuzla (uz napomenu da je za Dom penzionera).

Sva sredstva koja budu prikupljena biti æe utrošena iskljuèivo i samo za potrebe realizacije ove aktivnosti.

Pogledajte kako je bilo prošle godine u Domu penzionera prilikom podjele iftara i hedija.



(Tuzlarije.net)

01-07-2014 at 23:59
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Lepine naljepše mirišu tokom Ramazana

Ramazanske lepine povezuju generacije, vjere i nacije, jer ih vole skoro svi. Za lepine koje se peku u Tuzli možemo komotno reæi da su „tuzlanske“ jer svaki grad ima neku specifiènost svojih lepina. Prije su se pekle samo u vrijeme ovog mubarek mjeseca, no sad ih pekari prave tokom cijele godine, ali ipak, za ramazan imaju najljepši miris i ukus.



Ispred tuzlanskih pekara uoèi iftara mnogobrojni Tuzlaci èekaju na svoj komad ukusnog tijesta kako bi upotpunili ramazansku sofru. Tako je i ispred pekare „Kabil“ nadaleko poznate po ukusnim lepinama.



- U našoj porodici tradicija pekarstva se njeguje veæ 75 godina. Naša lepina svojevrstan je brend grada i na to smo jako ponosni. Od kada je djed Muharem osnovao pekaru davne 1939. godine pa sve do danas, lepine pravimo po istoj, brižno èuvanoj recepturi. Sve tajne ovog zanata djed je prenio ocu Mustafi, a brat i ja smo treæa generacija koja njeguje pekarski zanat naše porodice - kaže Muharem Kabil. Dodaje da prodaja svih drugih pekarskih proizvoda gotovo da stane, dok lepine idu samo tako.





Za postaèe, ali i sve druge graðane, lepine su nešto posebno u mjesecu Ramazanu. Mnogi se pitaju u èemu je tajna ramazanskih lepina, a recept za njihovo spremanje je zapravo veoma jednostavan.

- Nema nekog posebnog trika prilikom pravljenja lepina, potpuno su istog sastava kao i sve one štp proizvode tokom godine. Brašno, hladna voda, so, malo šeæera, kvasca je sve što vam treba je da se napravi ramazanska lepina. Razlika je jedino u tome što se tokom Ramazana posipaju æorokotom što im daje poseban šmek i ukus – dodaje Kabil.

02-07-2014 at 23:38
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Likovna kolonija Breške

Brežaèki krajolik velika inspiracija za umjetnike

Skupina umjetnika koja uèestvuje na 15. Meðunarodnoj likovnoj koloniji Breške dan je provela radno, slikajuæi u Društvenom domu u ovom mjestu. Dašak radne atmosfere bilježi i naša kamera.



Breške i HKD Napredak ove godine ugostili su umjetnike iz Maðarske, Hrvatske, Crne Gore, Srbije, Makedonije i BiH.

Akademski slikar Tomislav Zovko iz Širokog Brijega po prvi put uèestvuje u radu ove Kolonije. Tuzlanska javnost imala je priliku upoznati ga u martu mjesecu, kada je održao svoju prvu samostalnu izložbu u našem gradu.



- Nakon moje izložbe u Tuzli, uslijedio je poziv za uèešæe u radu Kolonije i sretan sam što sam tu. Radovi koje oslikavam su nastavak ciklusa "Globalna silikonizacija” na kojem intenzivno radim veæ treæu godinu. Za vrijeme trajanja Kolonije napravit æu dva rada na kojima æu prikazati apstraktni ekspresionizam, tako da æe svaka slika imati svoju prièu – kaže Zovko.

Meðu uèesnicima Kolonije je i Zehrina Kariæ iz Lukavca, koja takoðer po prvi put uèestvuje na ovoj likovnoj smotri.



- Do sada sam uèestvovala na tri likovne kolonije, i èast mi je što sam pozvana i na ovu u Breškama. Zadovoljna sam organizacijom i sviða mi se ambijent u kojem radimo. Iako gotovo veæina umjetnika slika prirodu koja nas okružuje, ja sam se odluèila da radim nešto apstraktnije, zapravo slikam kosmièke pejzaže. U svom radim koristim kombinovane tehnike, tako da sam ovaj put iskoristila piljevinu, kao prirodni potrošni materijal – kazala je Kariæ za Tuzlarije.

Barbara Ivkoviæ iz Zadra nedavno je diplomirala na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu, a slikarstvom se bavi veæ pet godina. Kaže da joj se jako sviða raditi u Breškama i biti okružena dobrim ljudima.



- Brežaèki krajolik je inspirativan za svakog umjetnika. Naši domaæini su jako dragi i ljubazni prema nama. Trenutno se ovdje bavim radom ženske narodne nošnje iz ovog kraja, a takoðer sam uradila jednu sliku na kojoj sam prikazala pejzaž Brešaka - prièa Ivkoviæ.

Pogledajte dašak radne atmosfere...




(Tuzlarije.net)












Petnaest godina Breške pružaju ljepotu stvaranja i posebnu inspiraciju. Tokom kolonije nastane na desetine umjetnièkih djela, a i ove godine organizator je Hrvatsko kulturno društvo Napredak Tuzla.

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 03-07-2014 at 15:20 GMT]

[Edited by cupo on 03-07-2014 at 15:27 GMT]

03-07-2014 at 14:48
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Tuzlaci oduševljeni koncertom benda "WERE"

Dašak Afrike na Panonskim jezerima

Mladi afrièki bend "WERE" iz Zimbabvea, koji je pobjednik Internacionalnog takmièenja mladih muzièara Imagine, održao je koncert na prostoru Arheološkog parka Panonskih jezera.

Tako je tuzlanska publika imala priliku da osjeti dašak afrièke kulture, odnosno plemenske muzike sa modernim aranžmanom.

- Sretni smo što smo u Bosni i što nam se ukazala prilika da nastupimo ovdje. Naziv našeg benda „WERE“ zapravo znaèi uspon na jednu planine u Zimbabveu, ili uspon u životu, a ta planina je zapravo naša inspiracija – rekao je Blessing, èlan benda.



Ženski vokal u bendu Chipo kazala je da sviraju opojan miks plemenskog zvuka, koji povezuje razlièite muzièke stilove Afrike. „Sama muzika je moderna èime se stvara fuzija koja može da dopre i do mlaðih i do starijih. Miks starih i modernih instrumenata, koristeæi mbiru, marimbu, kudu rog sa glasovima naših ženskih vokala rezultira energiènim scenskim nastupima. Naše nastupe prate i elementi plesa“, dodala je Chipo.

Pogledajte dio atmosfere sa koncerta i upoznajte simpatiène èlanove benda „WERE“.



Posjetioci koncerta su bili prijatno iznenaðeni samom atmosferom i muziciranjem ovog benda.

- Toliko pozitivne energije na jednom mjestu, koncert je zaista bio fenomenalan. Ljudi su dolazili iz znatiželje da ih èuju, bez nekih posebnih oèekivanja, a gotovo svi su sa Panonskog jezera otišli s osmijehom na licu. Èak su se èuli i komentari da mi je jedan dan provesti s njima da se oraspoložim, da osjetim njihovu sreæu i energiju koju ostavljaju na sceni - kazala je naša sugraðanka Nina Zupan i dodala da Tuzli definitivno treba više ovakvih dogaðaja i da se prostor Panonskih jezera treba i može što bolje iskoristiti.

Bend iz Afrike æe u Tuzli držati i muzièke radionice koje su planirane za 05.07.2014. godine (subota) – 17h u Kuæi plamena mira Tuzla.

Kao predgrupa bendu Were na koncertu su nastupili i èlanovi benda Paradox iz Tuzle,a sve u cilju promocije i interakcije mladih muzièara.












(Tuzlarije.net)



[Edited by cupo on 04-07-2014 at 00:30 GMT]

04-07-2014 at 00:26
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Muftija tuzlanski uprilièio iftar za žene

Ramazan je doba godine kada se ljudi više sreæu i zajedno dijele sve ljepote koje nose iftari. Tako je muftija tuzlanski, Vahid ef-Fazloviæ u prostorijama Behram-begove medrese uprilièio iftar za Bošnjakinje.



Muftija je ovom prilikom ukazao na važnost zajednièkog djelovanja kad su u pitanju i poplavljena podruèja i zamolio prisutne da se tokom Ramazana sjete Bošnjakinja i u Bosanskom Šamcu, Janji i drugim poplavljenim mjestima.



Cilj organizovanja ovog iftara je akcentiranje važnosti snažnijeg ukljuèivanja Bošnjakinja u tokove Islamske zajednice, poticaj njihovih vjerskih aktivnosti i meðusobnog upoznavanja i zbližavanja.



Pored Muftije tuzlanskog iftaru su prisustvovali njegov zamjenik dr. Sead Seljubac i direktor medrese Ahmed Hatuniæ.

05-07-2014 at 16:36
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Pogledajte kako je bilo na snimanju spota „Ramazan“

Na Trgu slobode u Tuzli danas je pala završna klapa snimanja spota za pjesmu „Ramazan“. Rijeè je o pjesmi koju je napisao Izudin Èamdžiæ, a otjepavali su je njegovi sinovi Rijad i Harun skupa sa horom "Hazreti Hamza" iz Sarajeva. Uèešæe u snimanju spota uzelo je više od stotinu mališana koji su sa zadovoljstvom prihvatili zadatak postavljen pred njih.



Režiju spota potpisuje naš sugraðanin Sulejman Muratoviæ.

- Ovaj spot æe se razlikovati od svih dosadašnjih koje smo navikli da gledamo na temu Ramazana, a svi kadrovi su snimljeni u Tuzli. Neæe biti vjerske tematike, nego se prièa bazira iskljuèivo na djeci i solidarnosti prema drugim ljudima. Snimanje smo zapoèeli u obdaništu Aladin gdje su djeca pripremila pakete koje poslije podijele siromašnim kategorijama ljudi. Prièa se završava na Trgu slobode gdje se okupljaju svi mališani – kazao je Muratoviæ za Tuzlarije i dodao da se premijera spota oèekuje naredne sedmice.



Kako je proteklo snimanje u Tuzli, na izuzetno visokim temperaturama, doèarat æe vam fotografije snimljene na licu mjesta. Uz profesionalnu ekipu, razigrane i vesele aktere spota, posao je na zadovoljstvo svih uspješno priveden kraju.





































(Tuzlarije.net)

05-07-2014 at 20:50
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 22
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle 2014.godina This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice