Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Je li vrijeme da nasa djeca znaju?
Strana: 1 2 3 4 5
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Indijanac
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 24-01-2014
Lokacija: Tz
Odgovori: 176
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

Kazu da je historija uciteljica zivota i da onaj ko zaboravi njemu se historija ponovi.

Za razliku od srba kod kojih postoji tradicija oralnog prenosenja historije sa koljena na koljeno, kod bosnjaka toga nema. Srpska djeca se od malena uce mitovima i srpskim junacima, dok bosnjacka djeca ne znaju apsolutno nista. Njihova djeca znaju sve o Kosovskom boju od prije 500 godina, a dok nasa djeca i tinejdzeri nemaju pojma o agresiji na BiH i onome sta se ovdje dogadjalo prije par decenija.

U Izraelu djeca imaju poseban predmet koji se bavi holokaustom i stradanjem jevreja. A nasa djeca nemaju ni jednu lekciju o agresiji i genocidu u BiH.

Nasa djeca moraju znati istinu o sebi i svom narodu, ne zato da bi neka mrzili, nego jednostavno da bi bili opomenuti kako im se zle stvari ne bi ponovile. Znanje je najbolje oruzje. Istina je istina, ma kakva god ona bila, i mora se znati!

Da li je vrijeme da nasa djeca u skolskim udzbenicima pocnu uciti o agresiji na BiH, Kapiji, Markalama, Srebrenici, opsadi Sarajeva...? Da li je vrijeme da se za srednjoskolce uvede obavezna ekskurzija u Potocare?

Isjecak iz danasnje rubrike I Malo Tuzlarija -- "Dino Kalesiæ, otac najmlaðe žrtve na Kapiji, na press konferenciji održanoj danas u Opæini Tuzla, kazao je da treba uputiti inicijativu da se Kapija, Markale, Srebrenica, i svi masakri Bosne i Hercegovine izuèavaju u udžbenicima, veæ sada se zaboravljaju, veæ sada je nekome teško slušati, nekome se remeti mir."

27-01-2014 at 15:40 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

Smatram da naša djeca trebaju i da su i trebala da znaju šta se ovdje desilo. Ne smatram da trebamo podsticati netrpeljivost i mržnju prema bilo kojoj naciji veæ upravo kao što autor gornjeg teksta reèe, radi opreza iako taj uèenje istine ne može sprijeèiti zlo da se ponovi ako zli ljudi budu htejli zlo opet nanijeti. Dodala bih da je to lekcija u èast nevinih žrtava koje su pale i radi istine koja se desila na ovim prostorima. Zašto bježati od istorije koju nismo krojili kako smo htjeli veæ kako su nam je zle duše, mrsci i nacionalisti nametnuli?

27-01-2014 at 19:08 | Ukljuèi u odgovor
Caliph
Nivo: Forumski doajen
Historia magistra vitae est

Registriran(a): 29-06-2012
Lokacija: Grad Tuzla
Odgovori: 1187
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

citat:
hanumicag wrote:
Smatram da naša djeca trebaju i da su i trebala da znaju šta se ovdje desilo. Ne smatram da trebamo podsticati netrpeljivost i mržnju prema bilo kojoj naciji


To je to.
27-01-2014 at 20:29 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

Treba da znaju !

27-01-2014 at 20:55 | Ukljuèi u odgovor
Indijanac
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 24-01-2014
Lokacija: Tz
Odgovori: 176
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

Naravno da ne treba podsticati na mrznju i nasilje! Ali uciti historiju i istinu nije podsticanje na mrznju. Istina je istina.

Ali problem je sto bosnjaci zbog suzivota i ne talasanja su spremni sve zaboraviti jer misle da ce zahvaljujuci svom zaboravu biti drazi svojim komsijama nebosnjacima, s obzirom da se zna da istina mnogima ne odgovara i ne vole da se o tome govori.

Nasa djeca moraju znati sta se ovdje desilo, moraju znati imena heroja koji su branili BiH, i moraju znati od koga i zasto je zlo doslo. Ne treba kriti da su zlocine pocinili srbi i hrvati, jer to je cinjenica i istina. Kao sto je cinjenica i istina da su nijemci krivi za holokaust i da su najvece zrtve jevreji. Ali to ne znaci da treba sada mrziti sve nijemce ili srbe i hrvate.

Na zalost, danas nasa djeca ne znaju apsolutno nista. Ali drugi znaju sve.

27-01-2014 at 20:59 | Ukljuèi u odgovor
Caliph
Nivo: Forumski doajen
Historia magistra vitae est

Registriran(a): 29-06-2012
Lokacija: Grad Tuzla
Odgovori: 1187
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

Ti jarane potcjenjuješ Bošnjake uveliko. Ima nas i takvih kakvim nas opisuješ (pljuvanje po vlastitom, dodvoravanje drugima i tako dalje) ali veæina Bošnjaka nema takav naèin razmišljanja i djeca tih ljudi itekako znaju kad, gdje i ko je èinio zloèine.

27-01-2014 at 21:01 | Ukljuèi u odgovor
Indijanac
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 24-01-2014
Lokacija: Tz
Odgovori: 176
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

citat:
Caliph wrote:
Ti jarane potcjenjuješ Bošnjake uveliko. Ima nas i takvih kakvim nas opisuješ (pljuvanje po vlastitom, dodvoravanje drugima i tako dalje) ali veæina Bošnjaka nema takav naèin razmišljanja i djeca tih ljudi itekako znaju kad, gdje i ko je èinio zloèine.


Nadam se da si u pravu. Ali iz ovoga sto ja vidim oko sebe, na snazi je agresivni zaborav ...u ime suzivota i ne talasanja.
27-01-2014 at 21:06 | Ukljuèi u odgovor
Caliph
Nivo: Forumski doajen
Historia magistra vitae est

Registriran(a): 29-06-2012
Lokacija: Grad Tuzla
Odgovori: 1187
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

Znam masu ljudi koje bi crveni etiketirali k'o nacionaliste zbog njihovih stavova, a za koje kad s njima prièaš nikad ne bi rekao da su Bošnjaci glavom i bradom . Iliti, to šta èuješ i vidiš onako usput nije relevantno niti generalno pokazuje neèiji stav prema neèemu, barem ne u nekom veæem obimu.

Na primjer, lièno meðu prijateljima imam i neBošnjake i mene bi ljudi koji me ne poznaju baš najbolje vjerovatno okarakterisali kao prosjeènog komunistièkog izroda koji još uvijek živi u forama bratstva i jedinstva i tamo negje u 1970. godini. Ipak, vrlo dobro znam ko sam i šta sam.

[Edited by Caliph on 27-01-2014 at 21:15 GMT]

27-01-2014 at 21:14 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

Ti Indijanac sticem dojam aludiras na nesto sasvim drugo.
Nema osobe u Bosni i Hercegovini koja na bilo koji nacen nezna sta se nedavno dogodilo,
a da Bosnjaci radi suzivota potiskuju, ne talasaju je nista drugo sem prazna predpostavka.

Znaci li to da mi svojoj djeci svjesno skrivanmo istinu radi boljeg komsijskog suzivota...ilizija druze.

I prije 70 godina u komunistickoj vladavini ljudi su vrlo dobro znali sta se dogadjalo a ne danas u dobi apsolutne komunikacije, internet cudo cini.

Ako se nase stanovnisto intenzivno i ne hvata u kostac sa prosloscu ima to svoje razloge, mi imamo u novonastaloj situaciju na pregrst drugih problema, mnogima je borba za goli zivot, mnogi imaju ogromnih problema skolovati djecu i obezbijediti im tri obilna obroka.

Kako animirati, iako se tvoja opaska odnosi na novi narastaj, podstaknuti pola miliona nezaposlenih i do gole koze osiromasenih 300 hiljda penzionera da se zabavljaju ili osvjezavaju sjecanja na proslost a znaju da nemogu kraj skrajem sastaviti.

Kakva drzava takvo i drustvo, kakvo drustvo takva i drzava, i sta mi ima vise u ovom trenutnom mracnom vilajetu da ocekujemo ?

27-01-2014 at 21:36 | Ukljuèi u odgovor
Indijanac
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 24-01-2014
Lokacija: Tz
Odgovori: 176
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

Bongo, ono sto nije zapisano i sto se stalno ne ponavlja zaboravi se. Agresija na BiH i heroji koji su odbranili BiH moraju biti obavezne lekcije u skolskim udzbenicima. Ekskurzija u Potocare za srednjoskolce takodje mora biti obavezno!

Mi bosnjaci smo poznati bo slabom pamcenju. Koliko danas bosnjaka i koliko bosnjacke djece znaju o stradanju muslimana u drugom svjetskom ratu i doprinosu muslimana u oslobodjenju? Vrlo malo! Tako isto i skorasnja desavanja polako nestaju u zaboravu.

Bosnjaci nemaju tradiciju oralnog prenosenja historije na mladje generacije, a sve zbog tolerancije i ne talasanja. Mi smo spremni sve zaboraviti u ime suzivota. A onaj ko se usudi djecu uciti o stradanju bosnjaka i o njihovim dzelatima sa kokardama, taj je nacionalista i neprijatelj suzivota.

27-01-2014 at 23:48 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 39
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Politika : Je li vrijeme da nasa djeca znaju? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice