Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Je li vrijeme da nasa djeca znaju?
Strana: 1 2 3 4 5
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Indijanac
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 24-01-2014
Lokacija: Tz
Odgovori: 176
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

citat:
sunce wrote:

Jasno je to meni Indijanac, kao i ostalima iz Federacije, nisam bez razloga napisala da je problem u onom DALJE.

Kako regulisati na drzavnom novou kada Bosna i Hercegovina nije zvanicno zbog poslanika iz RS priznala genocid u Srebrenici?

Bosna je zemlja apsurda.




Srbi nikada nece priznati agresiju i genocid, to treba da nam je jasno kao dan. Kada jos nisu priznali poraz na Kosovo polju od prije 500 godina, kada mislis da ce priznati genocid u Srebrenici? Ali to sto oni ne priznaju istinu ne znaci da je se i mi trebamo odreknuti i ne uciti nasu djecu istini. Ko nama u Federaciji, Sarajevu, Tuzli... brani da u skolske udzebenike uvedemo lekcije o agresiji i genocidu? Niko! Obrazovanje nije na drzavnom nivou i mi mozemo da djecu ucimo sta hocemo i srbi (RS) se tu nista ne pitaju niti to mogu blokirati. Dakle, do nas je i nase volje.

Ali s obzirom na mentalitet naseg naroda, koji je ulizivacki i podanicki, ne bi me cudilo da se to nikada ne uvede u udzbenike, jer eto, da se ne bi povrijedio suzivot.

Kao sto danas skoro niko nista ne zna o stradanju muslimana u WWII, tako ce se uskoro i ovo iz proslog rata zaboraviti s obzirom na kratko pamcenje naseg naroda. Samo je pitanje vremena...

Skoro sam pricao sa jednim momkom od 19 godina, koji je bio ovdje za vrijeme rata, i dotakli smo se teme rata i bitke na Brcanskoj Malti. Ubrzo sam shvatio da on nema pojma sta je bila JNA. Ako on koji ima 19 godina ne zna nista, koliko ce tek neupuceni biti sadasnji osnovci kada porastu. Oni nece ni znati da je ovdje bio rat.



[Edited by Indijanac on 29-01-2014 at 22:51 GMT]
29-01-2014 at 22:46 | Ukljuèi u odgovor
Caliph
Nivo: Forumski doajen
Historia magistra vitae est

Registriran(a): 29-06-2012
Lokacija: Grad Tuzla
Odgovori: 1187
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

citat:
tesnim87 wrote:
Dobro svjesna sam da ste vi tuzlaci drugaciji od nas ostalih bosnjaka,ne poznajem tuzlake toliko


Ako si veæ ovdje (u Tuzli) trebaš se integrisat u društvo.
29-01-2014 at 23:08 | Ukljuèi u odgovor
tesnim87
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-02-2006
Odgovori: 298
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

citat:
Caliph wrote:


Ako si veæ ovdje (u Tuzli) trebaš se integrisat u društvo.


vi trebate Sarajevu
30-01-2014 at 02:39 | Ukljuèi u odgovor
Caliph
Nivo: Forumski doajen
Historia magistra vitae est

Registriran(a): 29-06-2012
Lokacija: Grad Tuzla
Odgovori: 1187
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

citat:
tesnim87 wrote:


vi trebate Sarajevu


Trebamo normalno.
30-01-2014 at 09:43 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

citat:
Aidatuzla wrote:


Ne volim stavljati smajlije al s ovim gore postom se u potpunosti slazem.

Moja djeca sigurno nece biti zakinuti za to znanje ako njihov otac i ja budemo zivi da im pricamo sve sto o tome znamo. Bitno je i da druga djeca znaju jer i oni cine nase drustvo. Da i nama jednom historija bude uciteljica zivota.


Slaba je to utjeha ako ces ti, ja ili neko tamo svojoj djeci ukazati na proslost, crnu proslost.
Kolektiv je u pitanju, i kamo srece da kroz istoriju nalazimo spas i da se to nikada vise nece ponoviti, osvrnimo se na druge dogadjaje, dogadaje drugih, dok nas (Balkan) slicno zlo nikada nije zaobislo, haman da mi na to nemamo uticaj kao jedinka...ja licno imam nadu u Evropu, mi na Balkanu smo mala mrlja na karti.
Samo nas oni mogu zastititi i sigurnost garantovati.
30-01-2014 at 22:42 | Ukljuèi u odgovor
biciklist
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 30-01-2014
Odgovori: 3
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

citat:
Aidatuzla wrote

Moja djeca sigurno nece biti zakinuti za to znanje ako njihov otac i ja budemo zivi da im pricamo sve sto o tome znamo. Bitno je i da druga djeca znaju jer i oni cine nase drustvo. Da i nama jednom historija bude uciteljica zivota.


Znaèi nastaviti æeš tradiciju zaglupljivanja novih generacija i uèiti ih da mrze?
04-02-2014 at 13:25 | Ukljuèi u odgovor
celo
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 18-06-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 120
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

citat:
biciklist wrote:
Znaèi nastaviti æeš tradiciju zaglupljivanja novih generacija i uèiti ih da mrze?


Pricati ISTINU ne znaci ni zaglupljivanje ni uciti djecu da mrze. Nisu fraze kada se kaze da je "istorija uciteljica zivota" i da "ono sto se desilo jednom moze da se desi opet".

Dio majcine porodice zivio je u Visegradu, svi su u Drugom svjetskom ratu poklani od cetnika na visegradskom mostu osim jednog djecaka koji je bio kod familije izvan Visegrada. Nakon rata on je izrodio svoju djecu, djeca svoju, pa je i nas rat 1992. godine docekalo ukupno 12 clanova njegove familije. Osmoro je uspjelo da pobjegne, cetvoro nije. Ironija zivota je htjela da on bude zaklan 50 godina kasnije, a najveca je sto su prezivjeli clanovi poslije pricali da od njega nisu nikad nista culi o sudbini porodice u Drugom svjetskom ratu.

Mrziti ne treba ali je kretenizam vjerovati da se tragedija nece nikada ponovo desiti. Zato treba pricati, zato djeca treba da znaju istinu. I djeca njihove djece.
04-02-2014 at 15:39 | Ukljuèi u odgovor
istinaziva
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 11-08-2009
Odgovori: 26
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

citat:
biciklist wrote:


Znaèi nastaviti æeš tradiciju zaglupljivanja novih generacija i uèiti ih da mrze?



Djeca u Višegradu nedavno iz škole u glas pjevaju "Nož žica Srebrenica" okupljenim preživjelim žrtvama genocida, a tvoj je savjet da šta? Da kažemo da imamo super i divne susjede koji nam misle dobro. Nažalost ne misle i to svaki dan vidimo. Niko ne poziva na mržnju nego na svjesnost okruženja. Dužnost i obaveza je da djecu nauèimo šta se dogodilo, upravo da bi to sprijeèili u buduænosti.
04-02-2014 at 15:40 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

citat:
a najveca je sto su prezivjeli clanovi poslije pricali da od njega nisu nikad nista culi o sudbini porodice u Drugom svjetskom ratu.


@celo zivota ti, o svemu mozemo ko ljudi pricati ali ne mozemo nikako da nismo znali sta se dogadjalo od 40-45 god. ako to nismo ucili u skoli a itekako smo i u skoli ucili, onda smo svi izmedju svoja cetiri zida vise nego dobro bili obavijesteni.
Ja sam znao 100% sta se tada dogadjalo kao i svi mjo ukucani kao i drugi ostali.

Ako vec hoces, sada smo po tom pitanju, stim da nam se isto ponovilo u jos zavidnijoj sitauciji, u toj nasoj maloj Bosnici i Hercegovinici imamo tri razlicita obrazovna/istorijska objasnjenja.

Kuda nas to vodi,vidimo najbolje kako nam drzava i drustvo funkcionira.
Nigdje nas nema i niko smo, ipak se nadajmo u bolju i svjetliju buducnost, tek kada mi bioloski nestanemo(trenutna generacija) pozelimo nasoj djeci da nadju spas u cjelovitoj Evropi, bez medjuljudske i bilo kakve religiozne razlicitosti.
04-02-2014 at 15:56 | Ukljuèi u odgovor
celo
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 18-06-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 120
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Je li vrijeme da nasa djeca znaju?

citat:
Bongo wrote:
Ja sam znao 100% sta se tada dogadjalo kao i svi mjo ukucani kao i drugi ostali.


Ako ste vi sve znali (i niste mrzili) nema stete da i drugi znaju. Ako ste vi sve znali ne znaci da su i svi drugi znali. Konkretno, za visegradsku tragediju te porodice u Drugom svjetskom ratu saznao sam tek kada se tragedija ponovila.
04-02-2014 at 17:25 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 22
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Politika : Je li vrijeme da nasa djeca znaju? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice