Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatoru


FORUM : Putopisi : Beograd
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Beograd



Uploaded with ImageShack.us

27-08-2010 at 23:17 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Beograd



Uploaded with ImageShack.us

27-08-2010 at 23:19 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Beograd



Uploaded with ImageShack.us

27-08-2010 at 23:21 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Beograd



Uploaded with ImageShack.us

27-08-2010 at 23:27 | Ukljuèi u odgovor
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Welcome to Belgrade

Ivo Andric o Beogradu...

Nebo je nad Beogradom prostrano i visoko, promenljivo a uvek lepo; i za zimskih vedrina sa njihovom studenom raskoši; i za letnjih oluja kada se celo pretvori u jedan jedini tmurni oblak koji, gonjen ludim vetrom, nosi kišu pomešanu s prašinom panonske ravnice; i u proleæe kad izgleda da cvate i ono, uporedo sa zemljom; i u jesen kad oteža od jesenjih zvezda u rojevima. Uvek lepo i bogato, kao naknada ovoj èudnoj varoši za sve ono èega u njoj nema i uteha zbog svega što ne bi trebalo da bude.

Ali najveæi raskoš toga neba nad Beogradom, to su sunèevi zalasci. U jesen i u leto oni su prostrani i jarki kao pustinjske vizije, a zimi prigušeni tmastim oblacima i rujnim maglama. A u svako doba godine vrlo su èesti dani kad se oganj toga sunca koje zalazi u ravnici, meðu rekama pod Beogradom, odbije èak gore u visokoj kupoli neba, i tu se prelomi i prospe kao crven sjaj po razasutoj varoši. Tada sunèano rumenilo oboji za trenutak i najzabaèenije uglove Beograda i odblesne u prozorima i onih kuæa koje inaèe slabo obasjava."



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

05-03-2011 at 01:33 | Ukljuèi u odgovor
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Welcome to Belgrade



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

05-03-2011 at 09:33 | Ukljuèi u odgovor
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Welcome to Belgrade

Meša Selimoviæ dobio spomen ploèu u Beogradu


Uploaded with ImageShack.us
Spomen ploèa Mehmedu Meši Selimovæu postavljena je danas na zgradu u ulici Gospodar Jovanovoj 39 u kojoj je pisac proveo poslednjih devet godina života.


Bradiæ: Postavljanje spomen ploèe je važan dokument u kulturnoj istoriji
Otkrivanju spomen ploèe, na dan smrti Selimoviæa u godini u kojoj se obeležava i 100 godina od pišèevog roðenja, prisustvovali su ministar kulture Nebojša Bradiæ, predsednica Opštine Stari Grad Mirjana Božidareviæ, pišèeva rodbina i poštovaoci.

"Postavljanje ploèe na zgradi u kojoj je živeo prvi je korak u Godini knjige, važan dokument u kulturnoj istoriji i poziv da razmišljamo o svemu onom što je bilo pre i što æe biti posle njenog postavljanja", kazao je Bradiæ.

Ministar je podsetio da je u zgradi u Jovanovoj, u kojoj je pisac živeo, završen jedan život, ali ne i delo koje se stalno preispituje, interpretira, prevodi i koje živi kroz èitaoce i sve njegove poštovaoce.

Bradiæ je rekao da æe ovo biti godina u kojoj æe o delu Meše Selimoviæ biti još mnogo kreativnih razgovora kako na skupovima tako i na pozorišinim premijerama, ne samo u Srbiji veæ i u inostranstvu.

"Spomen ploèa na ovoj adresi je i taèka susreta našeg i vremena u kome je pisac stvarao ostavljajuæi peèat ne samo u srpskoj kulturi veæ i svetskoj", rekao je Bradiæ.

Mehmed Meša Selimoviæ roðen je, 26. aprila 1910. gopdine u Tuzli, umro je 11. jul 1982. godine u Beogradu. Najèešæa asocijacija na pisca koji povezuje srpsku kulturu sa kulturom zemalja regiona su romani "Derviš i smrt" iz 1966. i "Tvrðava" iz 1970. godine.

Pored ta dva najznaèajnija dela, u njegovom književnom opusu su i pripovetke "Prva èeta" (1950), "Tuða zemlja" (1957) romani "Tišine" (1961), "Magla i mjeseèina" (1965), "Ostrvo" (1974) kao i studije i eseji "Za i protiv Vuka" (1967), "Eseji i ogledi" (1966). Meðu njegovim delima je i autobiografski spis "Sjeæanja" iz 1957. Prema njegovim delima snimljeni su brojni filmovi i pozorišne predstave.

06-03-2011 at 17:49 | Ukljuèi u odgovor
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Welcome to Belgrade



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
Po povratku u hotel jugoslovenski igraèi posle veèere povukli su se u sobe ranije nego obièno. Nikome nije bilo do spavanja, ali svima je bio potreban mir. Moša i Tirke, stari "cimeri", prevrtali su se po krevetu.
"Mošo, spavaš li?, pitao je Tirke.
"Jok, neæe san na oèi. Kad zažmurim, vidim pun stadion i èujem onaj huk sa tribina…"
"Isto i ja, kako zažmurim vidim nas dvojicu na desnoj strani terena, ti mi kao daješ dugaèku loptu u prazan prostor i trèiš u 16 metara, ja pretrèavam beka i onako iz trka centriram, a ti hvataš volej i daješ gol… Veruješ li da može tako zaista da bude?"
"Naravno da verujem, koliko smo odbrana dosad nadmudrili? I ti Urugvajci su ljudi…"
Posle nekoliko minuta tišine, Tirke se opet oglasi:
"Smem li nešto da te pitam? Zašto tebe svi zovu Moša kad ti je ime Blagoje?"
"Gde ti sad to pade na pamet? Godinama me niko to nije pitao… A znaš li da je moj prvi nadimak bio ‘Švaba’? Kao mali imao sam plave oèi i gotovo belu kosu pa su me zato prozvali Švaba. Prema svedoèenju moje majke, nadimak ‘Moša’ dugujem stricu kome sam prevrtao džepove i izvadio neke papirnate novèanice. Stric je tada rekao: ‘Baš si pravi Moša.’ Majka se gotovo ljutnula: ‘Kakav, bre, Moša’, a on odgovori: ‘Vidiš koliko voli pare, a i kosa mu je kovrdžava, kao kod svakog Moše.’ Mom bratu Nikoli mnogo se dopao taj nadimak i tako postadoh i ostadoh Moša…"
"Pa, da voliš pare – voliš. Nije strika mnogo pogrešio…"
"A ti ih kao ne voliš? Bilo nas je sedmoro dece, petorica braæe i dve sestre a otac koèijaš, nikad nije bilo dosta… Da nije bilo fudbala, ko zna šta bi bilo s nama. A da ti otkrijem još jednu tajnu? Kao dete navijao sam za ‘Jugoslaviju’ i išao na sve njene utakmice, Nikola i ja smo se èak prijavili u podmladak ‘Jugoslavije’, ali smo ubrzo otišli zbog nesporazuma sa trenerom i prešli u BSK."
"Kao da je meni bilo bolje… Otac poginuo u ratu, majka Rajna 1917. uzela u ruke mog burazera Marka koji je imao pet godina i mene od tri i iz Krnjeva došla u Beograd. Bili smo teška sirotinja… Kad sam poèeo da trèim za krpenjaèom, zvali smo je ‘Andrade’, po olimpijskom šampionu 1924 – a sutra igram protiv njega! Šta ti je život…"
"I ti si, koliko se seæam, bio u ‘Jugoslaviji’?"
"Jesam, 1923. poèeo sam da igram u Olimpiji, 1924 sa 14 godina prešao sam u ‘Jugoslaviju’ a ubrzo u BSK, jer mi je Radenko Mitroviæ ponudio kopaèke. Prve u životu… Èini mi se da smo se te godine ti i ja i sreli."
U susednoj sobi Milutinac i Mikica Arsenijeviæ takoðe nisu spavali.
"Odavno nisam bio ovako uzbuðen. Èini mi se od 1918, kada sam sa braæom Gojkom i Dušanom išao u Jajince da saèekam prethodnicu naše vojske. Gojko je imao devet godina, Dušan šest a ja 12… Zajedno sa vojnicima ušli smo u osloboðeni Beograd", prièao je i bez pitanja Milutinac.
"Kad si poèeo da igraš fudbal?", pitao je Mikica, tek da nastavi razgovor.
"Sa 14 godina sam se upisao u omladince ‘Jugoslavije’, sa 16 sam debitovao za prvi tim…"
"Zanimljivo, i ja sam imao 16 kada sam u Šapcu prvi put obukao dres ‘Maève’", reèe Mikica i uzdahnu.
"Šta te muèi? Trema?"
"Ma jok, nikada nisam imao tremu. Mislim koliko bi moj otac bio ponosan na mene da zna da sam bio najbolji ðak šabaèke gimnazije i da sam diplomirao na elektrotehnièkom fakultetu, i naravno, da smo u polufinalu Svetskog prvenstva… Ostao je na Maèkovom kamenu 1914."
"Moj otac Jovan, penzionisani pukovnik odlikovan sa dve Karaðorðeve zvezde, sigurno je ponosan. A tek kako bi bio ponosan moj deda…"
"Deda?"
"Moj deda po majci je vojvoda Radomir Putnik… Ne volim o tome da prièam da me ljudi ne gledaju kroz njega i njegovo herojstvo. Oduvek sam mislio da svaki èovek treba sam da se probija kroz život, ali sam naravno ponosan na njega."
"To je nešto što ne treba da kriješ i držiš u sebi, ti si se veæ dovoljno dokazao i kao fudbaler i kao èovek, uskoro æeš biti i lekar… Zašto si izabrao medicinu?"
"Smatrao sam da æu tako najviše moæi da pomognem ljudima. Vidiš koliko je bolesti, nepravdi, sirotinje… Ne znam da li vlast zaista kvari ljude, ali politièari su u velikoj veæini gramzivi ljudi, željni vlasti zarad liènog bogaæenja. Treba se boriti za jedan pravedniji svet, ako svi dignemo ruke nikada se ništa neæe promeniti."
"U pravu si, ali pusti sad politiku i politièare. Više me brine da li æemo sutra moæi da zadržimo one brzonoge Urugvajce…"
"Ma moæi æemo, sigurno. Isti recept kao protiv Brazilije: napad od starta, da ih iznenadimo. Oni æe misliti da smo se mi uplašili i da jedino gledamo da primimo što manje golova. Imamo šansu, veruj mi…"
"Daj bože…"
Bilo je oko 22 sata kada je Ivica Bek izašao na terasu sobe koju je delio sa Jakšom. Pogledao je u oblaèno nebo i pomislio kako bi bilo lepo da sutra, bar malo, ogreje sunce. Igrajuæi u Francuskoj, u Setu koji je na obali, navikao se na prijatnu mediteransku klimu. Njegov cimer Jakša zapodenu razgovor:
"Vidim da ti u nekim novinama prezime pišu sa ‘ck’ na kraju. Otkud to?"
"Tako se izvorno piše, moj otac je bio poreklom Nemac. Majka mi je bila Èehinja. Ja sam roðen u Beogradu, na Èuburi, i jedini jezik za koji znam je srpski, u kuæi se uvek govorio samo srpski…"
"Sad govoriš i francuski…"
"Govorim, ali da znaš da me koštalo da ga savladam. Komplikovan jezik. Piše ‘njuška’ a èitaš "brnjica", našali se Ivica na raèun francuske ortografije.
"Pravo da ti kažem, zavidim ti… Nije loše ni kod nas u Beogradu, al’ rado bih otišao napolje. Èujem da se neki amerièki menadžeri interesuju za mene, ali od Doktora i Papuanca ne mogu ni da porazgovaram s njima."
"Samo ti i sutra brani kao protiv Brazilije, tražiæe te ceo svet", ohrabri ga Ivica.
"Mogao bih i ovde da ostanem, ljudi me zavoleli, prepoznaju me na svakom koraku. Ih, da me sada vide moji drugari iz sirotišta u Novom Sadu…"
"Sirotišta? Nisam znao da si bio u sirotištu…"
"A gde bih bio… Otac poginuo u ratu, majka sirotinja u Kolašinu. Poslali me u Novi Sad, ali èim sam malo poodrastao, pobegao sam i snašao se u Beogradu, pre svega zahvaljujuæi fudbalu. Videli me iz Sokola na nekoj poljani i odveli u klub, biæu im doživotno zahvalan."
"I ja sam rastao bez oca, a fudbal je i meni puno pomogao. Imao sam samo pet godina kada mi se, 1914, udavio otac a ubrzo i brat… Majka me je èuvala kao malo vode na dlanu, nije htela ni da èuje za fudbal, ali su je moji drugovi ubedili i veæ sa 16 godina debitovao sam u prvom timu BSK-a", reèe prilièno setno Bek.
Bane Sekuliæ, kao veæ iskusan internacionalac, smirivao je cimera Momu Ðokiæa.
"Ma šta si se utronjao, ne jedu oni loptu. Pokazali smo da možemo sa svima", hrabrio je mladog halfa.
"Lako je tebi, ti si toliko velikih utakmica odigrao, a meni je tek 19 godina", požali se Moma.
"Ma moraš da veruješ u sebe, to ti je kljuè uspeha ne samo u fudbalu nego i životu. Kada sam kao klinac raznosio hranu iz kafane ‘Šiško’ na Èuburi, sanjao sam de æe doæi dan kada æe neki klinac meni donositi hranu… Ti si veæ imao sreæe jer si direktno došao u podmladak ‘Jugoslavije’, mene je do crvenog dresa put vodio preko ‘Javora’, ‘Dušanovca’, ‘Karaðorða’ i Sokola dok se 1922. nisam našao u ‘Jugoslaviji’. Uh, kakav smo podmladak imali. Nikola i Moša Marjanoviæ, Baja Dragiæeviæ, Steva Luburiæ… Da nam Nikola i Moša nisu otišli u BSK, imali bismo još koju titulu a ne samo dve."
"Kako si stigao u Francusku?"
"Bili smo na turneji po toj zemlji 1926, ja odigrao dobro, zapazili me, pitali da li bih došao i veæ 1927. našao sam se u Monpeljeu. Lepa varoš na moru, klima mediteranska, ljudi ljubazni, vole me… Stvarno sam zadovoljan u Francuskoj, ali vratiæu se da karijeru završim kod nas. Posle ovog našeg uspeha otvoriæe se vrata našim igraèima, ne samo u Francuskoj."
"Mene ne privlaèi igranje u inostranstvu. Završio sam Trgovaèku akademiju, naæi æu posao u državnoj službi, igraæu za ‘Jugoslaviju’. Možda nisam previše ambiciozan, ali meni je stvarno lepo u Beogradu. A ni rodna Kuršumlija nije predaleko", reèe Moma Ðokiæ i pokuša da zaspi.
"Ljubo, jel’ teško studirati na stranom jeziku?", upita Toške svog cimera Ljubišu Stefanoviæa, koji je posle mature u gimnaziji 1928. otišao na studije prava u Monpelje, gde je istovremeno igrao za lokalni klub.
"Da je lako, nije, ali ja sam imao sreæu da u školi steknem solidnu osnovu tako da mi nije bilo teško da se uklopim. Što pitaš, da neæeš i ti u Francusku?"
"Ma jok, pitam onako… Tek sam upisao graðevinu u Beogradu i ne planiram da mrdam dok ne završim studije."
"Pa, za tebe ima vremena, kad završiš studije imaæeš 24-25 godina i moæi æeš da biraš."
"Da, tako i ja razmišljam… Znaš, malo mi je žao što ovde nisam igrao, neæu sigurno ni sutra. Uželeo sam se utakmice…"
"Znaš da je Boško pomalo sujeveran, tim je sastavio još na brodu i nema boga da nešto promeni…"
"Znam, još kad smo pošli bilo mi je jasno da neæu igrati, ali kad poène utakmica vidim sebe na terenu… Imam utisak da bih sutra ‘pojeo’ ono desno krilo Urugvajaca."
"Reæi æu Vampiru da ga pojede umesto tebe", našali se Ljuba misleæi na Dragoslava Mihajloviæa, koga niko nije smeo da pita otkud mu nadimak "Vampir".
Vampir je delio sobu sa Ðokicom Vujadinoviæem. Obojica su bili službenici, Mihajloviæ je poèeo da radi u policiji a Ðokica je bio èinovnik u banci. Na treninzima su èesto bili rivali, Ðokica je bio napadaè a Dragan je igrao beka i nije imao milosti ni prema kome. Njegova deviza bila je da na terenu "ne poznaje ni roðenog oca". Ðokica je bio vešt dribler, èesto je uspevao da prevari Mihajloviæa a ovaj nije prezao da ga zaustavlja snagom.
"Nadam se da si nešto od onih tvojih oštrih startova saèuvao za sutra", reèe Ðokica cimeru.
"Nego šta, baciæu njihovo desno krilo ako treba i na tribine", samouvereno reèe Mihajloviæ.
"Pazi da ne preteraš sa oštrinom, da te sudija ne izbaci. Siguran sam da æe sudija biti protiv nas i ne smemo mu dati ni najmanji povod da nas ošteti."
"Ti vodi raèuna kako da lomiš tvog halfa i beka, za nas u odbrani ne brini. Uigrani smo, primili smo samo jedan gol, još samo da Jakšu krene kao protiv Brazilije."
"Gotovo i ne smem da ti kažem, ali sanjao sam prošle noæi da æu dati gol", otkri Ðokica.
"Sanjaj ove noæi da si dao još jedan, valjaæe nam", uzvrati Mihajloviæ pre nego što se okrenuo na stranu i ubrzo zaspao èvrstim snom pravednika.
Lala Najdanoviæ je bio u sobi sa Božom Markoviæem, koga su svi, zbog dobrog skoka, zvali Kengur. Dobar deo slobodnog vremena Lala je koristio da vrbuje Božu za BSK.
"Šta æeš u tom Novom Sadu? Znaš kad æe ‘Vojvodina’ da bude prvak države? Na ‘svetog nikad’… Ako doðeš kod nas u BSK imaæeš šansu, imamo odlièan tim i naše vreme tek dolazi."
"Ma sasvim mi je dobro u Novom Sadu…"
"Verujem, ali tamo si samo jedan od Markoviæa. Te Dušan, te Mija te Boža Markoviæ… Navijaèi ne mogu da vas popamte. Kod nas bi bio jedini Markoviæ", insistirao je Lala.
"Ma pusti ti mene, bolje misli kako æeš sutra ako te Boško opet stavi u tim."
"Nema šanse, vraæa se Bane, oporavio se. I pošteno je da igraju oni koji su pobedili Braziliju… I nemoj da mi skreæeš sa teme. Da znaš da æu celim putem nazad da te gnjavim."
U jedinoj trokrevetnoj sobi Teo Spasojeviæ, Bane Hrnja i Šeæerko Stojanoviæ nisu imali tremu jer su znali da neæe igrati, ali su jednako oseæali neku nervozu u želucu. Spasojeviæ je slobodno vreme koristio da proèita ponešto iz udžbenika za pravni fakultet koji je upisao. On i Hrnjaèek, kao èlanovi ‘Jugoslavije’, šalili su se sa rezervnim golmanom Stojanoviæem, koji je bio èlan BSK-a.
"Slušaj, jedva èekam da se vratimo i da poène državno prvenstvo. Ti si ova dva meseca sigurno malo zarðao bez utakmica, lakše æemo ti davati golove", reèe Hrnjaèek.
"Ni vi se nešto niste naigrali. Da nije bilo onih igranki na brodu i ovde u hotelu, ne biste se ni oznojili", nije im ostao dužan Šeæerko.
"Baš si sladak…"
"Pa ne zovu me džabe Šeæerko…"
"Gledaæemo da ti prvom prilikom zagorèamo život…"
"Daj da mi sutra zagorèamo život našim domaæinima, lako æemo kod kuæe

06-03-2011 at 23:43 | Ukljuèi u odgovor
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Welcome to Belgrade

Sve o Sensation White-u u Beogradu



Uploaded with ImageShack.us
Èuveni klupski spektakl ”Sensation White” održaæe se po prvi put u Beogradu, 21. maja 2011. godine u Beogradskoj areni.


Za one koji možda ne znaju, to je jedan od najveæih klupskih dogaðaja – velika žurka koja traje oko 10 sati, na kojoj su svi obuèeni u belo. Ovaj spektakl, koji okuplja više desetina hiljada ljudi (a kod nas preko 15 hiljada) karakteriše nevreovatan audio-vizuelni doživljaj.
Beograd æe imati tu èast da bude domaæin prvog Sensation-a u regionu i jednog od 12 koji æe se tokom godine održati širom sveta!

Sensation se organizuje jednom godišnje u odabranim svetskim metropolama i svaki put se predstavlja razlièitom temom. Svaka tema je potpuno novi doživljaj i neponovljivo iskustvo. Posetioci beogradskog Sensation-a imaæe èast da uživaju u najspektakularnijoj i najskupljoj Sensation temi koja nosi naziv The Ocean of White i koja svojim, do sada neviðenim audio- vizuelnim efektima vodi posetioce do dubina "belog okeana".






Senstion je, pre svega, veoma jak i veliki brend jer se na njemu radi veæ 10 godina.


Nastao je 2000. godine u Amsterdamu i od tada ga je, u 17 zemalja sveta, posetilo više od milion ljudi. Inovativna, najsavremenija scenska audio i video tehnika, laseri, vatromet, akrobacije, živi performansi i jedinstvena dekoracija, samo su deo ovog osmoèasovnog dogaðaja. Najèuvenija svetska DJ imena današnjice kao što su Tiësto, Sven Vath, Armin van Buuren, Carl Cox, David Guetta, Richie Hawtin, Axwell, Fedde le Grand, Steve Angelo, Sebastian Ingrosso, Erick Morillo i drugi, svoje nastupe na Sensation-u okarakterisali su kao najznaèajniji momenat u svojoj karijeri. Ipak, najupeèatljiviji deo Sensation-a predstavljaju posetioci – svi do jednog obuèeni u belo, te noæi postaju kao jedan. Zato se Sensation neretko naziva i najveæom žurkom u belom na svetu, koji “ujedinjuje ljude kroz muziku i dobar provod”.


Organizatori kažu da se ljudi te noæi dele samo na dve grupe. Na one koji su bili tamo i na one koji nisu.





Ono što je zanimljivo jeste da još ne znamo di-džejeve koji æe nastupati na Sensationu-u. Zna se samo da æe to biti vrhunska imena klupske scene, i da oni nisu nikada izneverili svoju publiku. Imena æe se sukcesivno objavljivati do poèetka dogaðaja. Zašto su imena izvoðaèa tajna? Zato što je u centru pažnje šou i spektakl, doživljaj Sensation White-a i sve što se na njemu dogaðaja. Te veèeri važno je biti zajedno, uèestvovati u velikom klupskom dogaðaju, družiti se, oseæati neku vrstu jedinstva… Izvoðaèi su samo uèesnici, deo “mase” u belom, maltene ravnopravni kao i svi ostali. Kako znamo da nas izbor di-džejeva neæe izneveriti? Tako što se organizatori raspituju i informišu koji su di-džejevi ovde najpoželjniji, koje bi publika volela da èuje.


To i ne èudi jer i EXIT ide u istom smeru. Karte za EXIT prodaju se veæ u decembru, iako za sada ne znamo nijednog uèesnika ovog festivala.


Da li je Beograd spreman?


U poslednje dve godine, na Facebooku vrlo je aktivna fan grupa koja poruèuje da želi Sensation u Beogradu. Ona okuplja preko 120 000 ljudi.


Direktor Beogradske arene Dejan Petrièeviæ, rekao je da veæ èetvrtu godinu pokušava da organizuje Sensation u Beogradu. Ovo æe biti znaèajno ne samo za Beograd i klupsku scenu, veæ i za naš turizam…. Pripreme su poèele još pre šest meseci.




Beograd je, pored Amsterdama, dobio titulu najpoželjnijeg grada za Sensation. Kampanja æe iæi ne samo širom Srbije, veæ i širom regiona. Organizatori neæe govoriti o tome ko æe nastupati, veæ šta æe doživeti, videti, osetiti…


S obzirom da je akcenat na “ujedinjenju ljudi”, organizatori kažu da je zanimljivo videti kako æe se dogaðaj “primiti” u Srbiji, imajuæi u vidu burnu istoriju našeg naroda.


Uploaded with ImageShack.us

07-03-2011 at 08:56 | Ukljuèi u odgovor
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Welcome to Belgrade


BORIS DEZULOVIC-BEOGRADJANIN OD 2006.


Uploaded with ImageShack.us

Boris Dežuloviæ: Guska u magli

Srljate u Beograd kao guske u magli! - rekao je legendarni hrvatski politièar, puèki tribun i osnivaè Hrvatske seljaèke stranke Stjepan Radiæ u raspravi o pristupanju Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, na sjednici Narodnog vijeæa u Zagrebu, novembra 1918, kad su se nakon Prvog svjetskog rata miješale karte za novi atlas Europe.

Ta je glasovita reèenica iz politièke podsvijesti Hrvata ponovo izvuèena koncem osamdesetih, i sve otada funkcionira kao mantra kojom se od prigode do prigode upozorava na opasnost od obnove Jugoslavije - najveæu od svih hrvatskih paranoja. Upuæivana je tako svakome tko je proteklih dvadesetak godina iz bilo kojeg razloga pogledao prema istoku, bez obzira je li "u Beograd srljao" da razmjeni knjige, posjeti rodbinu ili održi nekakav koncert.

- Srljaš u Beograd kao guska u magli! - govorili su tako i meni razni stjepani radiæi, dragi prijatelji, oni ponešto manje dragi i oni još manje prijatelji, kad sam ove godine odlazio u Beograd. Jer ja nisam ni visoki državni funkcioner ni mafijaš, ne trgujem oružjem, naftom, drogom, cigaretama, bijelim robljem ili ukradenim automobilima - što æu ja, dakle, u Beogradu?

Zanimljiva je stvar to s hrvatskim guskama i srpskom maglom. Kad je, recimo, Franjo Tuðman odlazio na svoje randez-vouse sa Slobodanom Miloševiæem, nitko mu nikada nije rekao da srlja u Beograd kao guska u magli. Ni Nadanu Vidoševiæu, koji svaki put izazove histeriju meðu beogradskim sibirskim lisicama, nikad nisu rekli da srlja kao guska u magli. Nitko to nije rekao ni Ivi Sanaderu kad je kao prvi hrvatski premijer odlazio u Beograd. Da srlja kao guska u magli nikad nije opomenut ni Ivica Todoriæ, koji je sa srpskim tajkunom Miškoviæem naumio stvoriti monopolistièku Trgovinu Srba, Hrvata i Slovenaca. Iz nekog razloga èak ni Ivici Matekoviæu, èlanu Petraèeva mafijaškog klana - kad ga je ono dan prije ubojstva premijera Ðinðiæa na srpskoj granici èekao oficir zloglasne Jedinice njegova prijatelja Milorada Ulemeka Legije - nitko prije puta nije rekao da srlja u Beograd kao guska u magli!

Èim prema Beogradu krene, meðutim, neki rocker ili umjetnik - eto hora hrvatskih paranoiènih svraka kako cijelim putem prema Lipovcu grakæu: ne srljajte u Beograd kao guske u magli! Posebna su pri tom prièa - pisci. Hrvatski pisci u Beograd, kako je poznato, idu jedino i iskljuèivo s ciljem da obnove Jugoslaviju. Sastaju se po mraènim beogradskim kafanama sa svojim beogradskim kolegama i kuju planove kako najprije ukinuti rijeè "tisuæa", pa onda sa hiljadama naoružanih srpskih pisaca okupirati Hrvatsku i uvesti æirilicu u škole.

Navode se onda primjeri iz hrvatske književne povijesti, od Antuna Gustava Matoša, po kojemu su se nekada zvali vlak što je vozio od Zagreba do Beograda i voz što je vlaèio od Beograda do Zagreba, preko Tina Ujeviæa, za kojega se ni danas ne zna je li mu pravo ime bilo Augustin ili Avgustin, do notornog Miroslava Krleže, koji je u Beogradu objavljivao knjige, a u Zagrebu osnivao Jugoslavensku akademiju znanosti i umjetnosti.

Grakæu tako hrvatske svrake i nabijaju mi Matoša, Ujeviæa i Krležu na moj velièanstveni nos, a meni baš onako neugodno. Ne, naravno, zbog toga što sam ja za njih literarni patuljak - to svakako znamo - veæ zbog toga što su oni za svoja srljanja u magli imali velike, historijske razloge. Matoš je u Beograd doselio u dramatiènim okolnostima, bježeæi od austrijske uniforme, zbog èega se trinaest godina nije smio vratiti u Lijepu svoju, Ujeviæ je u Beogradu temperamentnim govorima zazivao jedinstvo Hrvata i Srba, a Krleža je ovdje izdavao, po opæoj ocjeni, svoj najbolji èasopis. Koji se, uzgred, zvao Danas.

Ja, meðutim, u Beograd nisam pobjegao ni od austrijske ni od hrvatske uniforme, nisam tu da na prijelomu vjekova romantièno prizivam bratstvo Hrvata i Srba, niti da poput Krleže tražim srpsko državljanstvo i idem u rat protiv KFOR-a, NATO-a, tko li su veæ Srbima danas Turci; nisam imao ni toliko sreæe da mi netko zbog antihrvatskih stavova u Hrvatskoj zabranjuje knjige ili prijeti smræu, da zato dobijem batine ili barem otkaz na poslu - ja sam u Beograd doselio tiho, nimalo velièanstveno i nimalo historijski, posve nedostojno iole pristojne biografije.

- Srljate u Beograd kao guska u magli! - rekao je onomad hrvatskim zastupnicima Stjepan Radiæ, pa se samo koju godinu kasnije u Beogradu poklonio i Karaðorðeviæevoj monarhiji i Vidovdanskom ustavu, da bi kao ministar prosvjete ušao u Pašiæevu vladu i na kraju, kako znamo, usred jugoslavenske Skupštine skonèao pogoðen kuršumima Puniše Raèiæa.

Pa ako nama Hrvatima veæ valja u Beogradu gubiti glavu, ja bih je onda - hvala na pitanju - radije izgubio zbog jedne žene.

07-03-2011 at 12:01 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 29
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: cantra, consiliere, Dva kalja, gocamm, jasmin_m, Klikly, Kraut, Lejla k, naj jaci, Tiburon, VY Canis Majoris
FORUM : Putopisi : Beograd New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice