Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatoru


FORUM : Putopisi : Beograd
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Welcome to Belgrade



Uploaded with ImageShack.us
Alan Gilbert, dirigent Njujorške filharmonije
u Beogradu.

Sjajni utisci èlanova Njujorške filharmonije o Beogradu

Èuvena Njujorška filharmonija je vanrednim koncertom zatvorila 42. Bemus i tim povodom provela u našoj prestonici tri dana, a svoje utiske u vidu zanimljive video reportaže stavila na svoj sajt koji dnevno ima èak 10.000 poseta!
Alan Gilbert, dirigent Njujorške filharmonije

Flautistkinja Sandra Èerè praæena okom kamere prokrstarila je Beogradskom tvrðavom, znalaèki isprièala dokumentovanu prièu o njoj, kao i o još nekim delovima srpske prestonice. I dok se nižu sjajni kadrovi grada, èuje njeno pripovedanje, naravno i divna muzika, Beograd zapravo zadivljuje... Zanimljivo je kakvom igrom sluèaja je srpska prestonica dobila zapravo najbolju svetsku prezentaciju. U „Jugokoncertu“ (organizator Bemusa) kažu da je ovo i za njih iznenaðenje, više nego prijatno, naravno.

Ima još èitav niz zanimljivih momenata koji koncert Njujorške filharmonije koja je u Beogradu svirala ponovo nakon èitavu 51 godinu, kada su u Domu sindikata nastupali pod dirigentaskom palicom èuvenog Leonida Bernštajna. Krajem oktobra proslavljenom orkestru predati su originalni program i èetiri ulaznice sa koncerta od pre pola veka koji su do ushiæenja doveli gospoðu koja brine o arhivi slavnih muzièara i baš sada pravi posebnu studiju koja se bavi periodom kada je Njujorškom filharmonijom dirigovao proslavljeni Leonid Bernštajn. A dragoceni program je ustupio gospodin Slobodan Dedoviæ, koji se skromno oglasio nakon jednog teksta u „Politici“ i potom susretljivo darivao svoje uspomene ne tražeæi ništa zauzvrat.

Alan Gilbert, dirigent Njujorške filharmonije, pod datumom 26. oktobar 2010. izmeðu ostalog piše: „Nastupili smo na zatvaranju Bemusa, dvonedeljnog festivala u ovom gradu. Svirali smo u ogromnoj dvorani ‘Sava centra’ (sa kapacitetom od skoro 4.000 sedišta). Stièe se utisak da je gostovanje orkestra okruživala neka vrsta groznièavog uzbuðenja. Možda je razlog delimièno i taj što je Leonid Bernštajn doveo Njujoršku filharmoniju u Beograd u okviru legendarne svetske turneje 1959. godine. Jedan od organizitora poklonio nam je originalnu programsku knjižicu i odseèak karte sa tog koncerta - veoma vredne dopune za arhivu Filharmonije.

Koncert je bio veoma uspešan i smatrali smo da je prikladno da na bis odsviramo Bernštajnovu kompoziciju ‘Lonely Town’. Zaèuo se uzdah prepoznavanja iz publike kada sam najavio komad - kao znak veze koja je uspostavljena izmeðu amerièkog orkestra i publike, koja je bila praktièno nezamisliva, nemoguæa pre samo deset godina. Oseæaj je bio dobar.

07-03-2011 at 15:40 | Ukljuèi u odgovor
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Welcome to Belgrade



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us






Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

[Edited by forever on 07-03-2011 at 18:23 GMT]

07-03-2011 at 18:22 | Ukljuèi u odgovor
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Beograd

TERAZIJE-Kroz vrijeme



Oslobodjenje Beograda 1944.....


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

09-03-2011 at 11:14 | Ukljuèi u odgovor
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Beograd

AC DC-BEOGRAD



Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

09-03-2011 at 11:23 | Ukljuèi u odgovor
rudar
Nivo: Forumas sa iskustvom
smješko

Registriran(a): 19-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 70
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Beograd - evo i od mene Beograd

ja gledo sa kališa...ali i drugi...Dino prije polaska u Švedsku....
http://img218.imageshack.us/img218/6443/img0508vc.jpg
http://img861.imageshack.us/img861/655/img0473z.jpg

16-03-2011 at 14:58 | Ukljuèi u odgovor
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Beograd

ULICA "HUSINSKIH RUDARA"-Beograd



Uploaded with ImageShack.us

17-03-2011 at 09:00 | Ukljuèi u odgovor
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Beograd

INTERVJU: SARAJEVSKI PISAC ABDULAH SIDRAN
Živimo u ponoru poniženja



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
SARAJEVO - Predstava „Otac na službenom putu” Abdulaha Sidrana, u režiji Olivera Frljiæa, premijerno æe biti izvedena 27. marta na sceni Ateljea 212. Ljubitelji teatra, i ne samo oni, s posebnom pažnjom išèekuju ovaj kulturni dogaðaj, a proslavljeni pisac u razgovoru za „Blic” govori o ovom svom èuvenom delu, saradnji s Kusturicom, vremenu u kojem živimo, autobiografskoj knjizi...



„Ceo život sam otkupljivao vlastitu kožu“, kaže Sidran
„Èudi me da je u Beogradu gotovo nepoznata èinjenica da je neèijom politièkom voljom u maju 1984. zaustavljeno snimanje filma ‘Otac na službenom putu’“, kaže Sidran na poèetku razgovora, a zatim dodaje: „Tad se promuæurni Radovan Marušiæ dosjetio pa me nagovorio da filmski scenarij preradim za pozorište. Dodao sam jedan narativni okvir, u kojemu djeèak iz filma, mjeseèar, kao odrastao èovjek kazuje svoju ispovijest u psihijatrijskoj ordinaciji. Dramu je u zenièkom pozorištu izvrsno režirao Jovica Paviæ. Jedna glomazna ansambl-predstava, u jednom gradu kakav je ondašnja Zenica, trajala je èak dvije sezone, sa pedesetak izvoðenja, što je bila mala kulturna senzacija.”

„Otac na službenom putu” iz današnje perspektive?

- Veliki srpski pisac Borislav Pekiæ u svome petoknjižju „Godine koje su pojeli skakavci” kaže da je istorija „metak koji uvijek pogaða”. „Otac” govori o pogoðenima i njihovim potomcima. Šta nam to iz današnje perspektive znaèi? Moram pustiti s lanca pseto govora: iz današnje perspektive ni to niti išta drugo nikome ništa ne znaèi! Beograd je nedavno izgubio Novicu Tadiæa, velikog pjesnika, u svjetskim razmjerama. Ko je za njim plakao? Ko ga ispratio? Kakvo vajno naše danas i kakva njegova žalosna perspektiva? To naše danas porodilo je èovjeka kojemu sam smislio ime „homo tranzicikus“. Na Darvinovoj ljestivici evolucije nepoznat stvor, izmeðu gmaza i glodara. Od ljudskih osjeæanja zna samo za dva: strah i glad.

21-03-2011 at 10:57 | Ukljuèi u odgovor
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Beograd

Neki od poznatih tuzlaka koji zive ili su zivjeli ili kojima je Beograd na neki nacin obiljezio zivot.

Mesa Selimovic
Mehmed Meša Selimoviæ roðen je 26. aprila 1910. godine u Tuzli. U rodnom gradu završio je osnovnu školu i gimnaziju. 1930. godine upisao se na studijsku grupu srpskohrvatski jezik i jugoslovenska knjizevnost Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Selimoviæ je umro u Beogradu, 11. jula 1982.
Sahranjen je 14. jula u Aleji zaslužnih graðana na Novom groblju u Beogradu.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Dr.Bozina Radevic

Univerzitetsku karijeru zapoèeo je na Medicinskom fakultetu u Tuzli, na kome je u zvanje vanrednog
profesora izabran 1977, a u zvanje redovnog profesora 1985. godine. Na tom fakultetu je bio šef Katedre
hirurgije i èetiri godine dekan.
U zvanje redovnog profesora hirurgije na Medicinskom fakultetu u Beogradu izabran je 1998.
godine. Sve do odlaska u penziju bio je rukovodilac nastavne baze na institutu „Dedinje". Pored nastave
redovnim studentima držao je nastavu i postdiplomcima. Bio je i predsednik ispitnih komisija, kako za
polaganje studentskog, tako i za polaganje specijalistièkog ispita iz opšte hirurgije.
Bio je mentor 7 supspecijalistièkih, 5 magistarskih i 9 doktorskih disertacija, kao i èlan komisije za ocenu 2
supspecijalistièke, 3 magistarske i 6 doktorskih disertacija. Bio je recenzent 6 knjiga i nekoliko struènih
èasopisa.


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Jusuf Hatunic
JUSUF HATUNIÆ (1950.), stup obrane tuzlanske Slobode i beogradskoga Partizana te živi dokaz kako viškovi znaju biti tragièniji od manjkova. Hatuniæu, naime, nièega nije falilo, ni sluha, ni pameti, ni nogometnih znanja, ali je za sport kojim se bavio i za vrijeme u kojem je igrao naprosto bio prejak. U jednom ne pretjerano grubom startu slomio je nogu mladom igraèu Partizana Zoranu Raciæu, koji se nakon toga više nikada nije vratio na nogometni travnjak. Hatuniæa su se plašili protivnièki napadaèi, iako nije bio meðu grubljim branièima u Prvoj saveznoj ligi, ali je imao nešto što nije nitko drugi, što je možda koristilo timovima za koje je igrao, no istovremeno je štetilo samoj igri. Pojavio bi se kao srednjoškolac meðu prvaèiæima koji igraju lopte, a to nikada dobro ne izgleda. Kao i veæina velikih i jakih ljudi, Hatuniæ je u duši bio mekan èovjek. Umro je rano i za sobom ostavio sasvim dovoljno tuge za trojicu obiènih. Više ga se žalilo kao èovjeka nego kao fudbalera, što je, u svakom sluèaju, kompliment. Jusuf je treba napomenuti i 2 godine bio kapiten reprezentacije Jugoslavije,na onoj utakmici protiv Španjolaca, kada je Juanito dobio flašu u glavu, Jusuf Hatuniæ je sa svoje polovine terena raspalio prema golu Miguel Angela i pogodio. Engleski sudac poništio je pogodak iz samo njemu jasnih razloga. Možda zato što nije normalno da èovjek tako jako udari loptu.


Uploaded with ImageShack.us
Mirsad Tuka
Mirsad Tuka roðen 19.6.1965. godine u Tuzli.

Mirsad Tuka s glumom se prvi put susreæe kao polaznik Dramskog studija tuzlanskog Narodnog kazališta, gdje je i poèeo profesionalnu karijeru. Završio Fakultet dramskih umjetnosti u Beogradu.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Zeljko Hubac
Roðen je u Tuzli, 1967 godine. Kao inženjer elektrotehnike i apsolvent Prirodno-matematièkog fakulteta (odsek Fizika), upisuje Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu, gde 1996. diplomira na odseku Dramaturgija.

Njegovi pozorišni komadi su 27 puta premijerno izvedeni na scenama profesionalnih pozorišta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj i Hrvatskoj. Dobitnik je veæeg broja nagrada za dramsko stvaralaštvo. Kao dramaturg i adaptator radio je u znaèajnim teatrima u Srbiji i regionu. Profesionalno se bavio i pozorišnom režijom.

Pisao je pozorišnu kritiku i objavljivao teatrološke eseje. Èlan je Meðunarodnog udruženja pozorišnih kritièara i teatrologa.

Autor je veæeg broja televizijskih emisija i dva igrana serijala, u produkciji televizijskih kuæa u Srbiji i Crnoj Gori. Scenarista je dugometražnog animiranog filma "Èarobna svirala vilenjaka Milana" za koji je autorska prava otkupio „Croatia film“ iz Zagreba

Bavi se izdavaštvom i novinarstvom: bio je dopisnik agencije Radio Free Europe i saradnik èasopisa „Helsinška povelja“ (izdavaè Helsinški odbor za ljudska prava). Kolumnista je beogradskog nezavisnog dnevnika „Danas“, èlan redakcije pozorišnog lista „Ludus“ (izdavaè Savez dramskih umetnika Srbije), glavni urednik „Pozorišnih novina“ (izdavaè Narodno pozorište u Beogradu) i pozorišne revije „Premijera plus“. Èlan je nezavisnog udruženja novinara Srbije.

Bio je urednik izdanja i pozorišnog èasopisa „Teatron“ u Muzeju pozorišne umjetnosti Srbije i dramaturg u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu. Trenutno radi kao dramaturg i urednik Izdavaèke delatnosti u Narodnom pozorištu u Beogradu.



Uploaded with ImageShack.us

Patrijarh PAVLE.
Nižu gimnaziju završio je u Tuzli, višu gimnaziju i šestorazrednu Bogosloviju u Sarajevu, a Bogoslovski fakultet u Beogradu.

Dve godine je studirao medicinu u Beogradu.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Svjetlana Kitic



Uploaded with ImageShack.us

Elmedin Kikanovic.Kosarkas



Uploaded with ImageShack.us

VAHA


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us


23-03-2011 at 09:53 | Ukljuèi u odgovor
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Beograd

DAN DZAMIJA U BEOGRADU.


Uploaded with ImageShack.us
Tradicija vjerskih zajednica
Proljetna šetnja beogradskim ulicama povodom Dana džamija

U Beogradu je, povodom Dana džamija, organizovana "Proljetna šetnja prijatelja" u kojoj je uèestvovalo više destina graðana predvoðenih velikodostojnicima tradicionalnih vjerskih zajednica u Srbiji.

Foto: Blic
Šetnju su predvodili muftija srbijanski Muhamed Jusufspahiæ, episkop hvostanski Atanasije Rakita, beogradski rabin Isak Asije, predsjednik Saveza jevrejskih opština Srbije Aleksandar Neæak i predsjednica opštine Stari grad Mirjana Božidareviæ.

Šetnja je uprilièena beogradskim centralnim ulicama - Ulicom kralja Petra ka Knez Mihailovoj do Trga Republike, gdje su graðani mogli da se upišu u "Knjigu prijatelja", a nakon šetnje svi zainteresovani su mogli da posjete i beogradsku Bajrakli džamiju.

Islamska zajednica je 18. mart uvrstila u svoj kalendar kao Dan džamija i on se veæ èetiri godine obilježava kao podsjeæanje na noæ kada su, nakon martovskog pogroma kosovskih Srba, zapaljene Bajrakli džamija u Beogradu i niška Hadrovièa džamija, te napadnute zvornièka i novosadska džamija.

Ovaj dan je i podsjeæanje na nemire koji su se dešavali na Kosovu i Metohiji.

Prethodno je Kulturno društvo Islamske zajednice Srbije "Gajret" u Etnografskom muzeju organizovalo skup "Naši hramovi - naš amanet" na kome je prikazan i video-snimak na kome se vidi kako su demonstranti, nakon što su probili policijski kordon, provalili u dvorište Bajrakli džamije, razbili prozore i zapalili objekat.

U neredima je tada do temelja izgorjela i biblioteka sa više od 7.000 knjiga.

Predsjednica "Gajreta" Lejla Alomeroviæ istakla je da je cilj skupa da se osudi i održi u sjeæanju zloèin nad hramovima islamske vjerske zajednice, ali i zloèini nad svim hramovima, svih religija u našoj zemlji.

24-03-2011 at 15:25 | Ukljuèi u odgovor
forever
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 16-07-2009
Odgovori: 869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Beograd



Uploaded with ImageShack.us

KAJANJE... OFICIR NATO-A KRISTIJAN KAŠ POKAJAO SE 12 GODINA POSLE BOMBARDOVANJA SRBIJE
Kajanje posle 12 godina: Srbi, oprostite zbog zloèina
Bivši oficir NATO snaga na Kosovu i Metohiji Kristijan Kaš (Kristian Kahrs) javno je zatražio oproštaj od srpskog naroda zbog zla koje mu je naneto tokom i posle bombardovanja 1999. godine

Na mestu zloèina... Kaš danas živi u Beogradu i žao mu je zbog nepravde nanete Srbima
Kaš je sa èinom majora 2000. godine boravio šest meseci na Kosovu i Metohiji u misiji KFOR-a.
- Pre mesec dana video sam Srbe sa Kosova u izbeglièkom kampu Resnik blizu Rakovice i tada sam shvatio koliko smo zla naneli ljudima ovde. Više od deset godina sam oseæao kolektivnu odgovornost jer nismo odbranili Srbe na Kosovu. Meðutim, posle te posete kampu osetio sam liènu i moralnu odgovornost jer sam bio visoki oficir NATO. Želim javno da tražim oproštaj od srpskog naroda. Nismo bili u stanju da ih zaštitimo od Albanaca, potpuno smo podbacili u svojoj misiji. Mi smo odgovorni za etnièko èišæenje, pod našim nadzorom proterano je više od 350.000 Srba i nealbanaca - poèeo je Kaš prièu za Press.
Norvežanin je poèetak bombardovanja doèekao na vojnim vežbama svoje vojske, a ubrzo je stigao na Kosovo. Prema Rezoluciji UN 1244, Kaš je bio deo misije koja je trebalo da zaštiti manjinsko stanovništvo od progona Albanaca.
- Poèetkom januara 2000. godine stigao sam na Kosovo. Tu sam ostao narednih šest meseci i radio sam u štabu kao oficir za obaveštavanje. Bio sam portparol KFOR-a, a u mojoj nadležnosti je bio i zvanièni sajt misije. Gledao sam izbliza kako pravimo krupne greške na terenu. Gledao sam kako na silu sprovodimo zakon, kako smo isuviše zauzeti oko uloge oslobodilaca Albanaca. Bili smo isuviše malodušni kada smo dozvolili da se UÈK transformiše u Kosovski zaštitni korpus i zatim u kosovsku policiju.
Crni bilans
- 78 dana trajalo je bombardovanje SRJ, od 24. marta do 10. juna 1999.
- 3.500 ljudi ubijeno
- 89 dece poginulo
- 1.031 pripadnik vojske i policije poginuo
- 12.500 ljudi ranjeno
- 2.700 dece ranjeno
- 19 zemalja uèestvovalo u agresiji
- 2.300 vazdušnih napada izvršeno
- 995 objekata napadnuto
- 1.150 borbenih aviona uèestvovalo
- 420.000 projektila ispaljeno
Kaš kaže da nije puno znao o Srbiji pre dolaska u misiju. Bio je šokiran nekim detaljima koje je saznao.
- Pripremao sam se na institutu u okviru Ministarstva za spoljne poslove Norveške. Tu sam upoznao nauènika koji je dosta dobro poznavao prilike na Balkanu. On je bio veliki protivnik bombardovanja, govorio mi je da vlast na Kosovu drži mafija, da je organizovani kriminal veoma raširen. Govorio mi je da ima podatke koji govore da su Albanci glavni dileri heroina u Norveškoj. Kasnije sam se uverio u istinitost toga - kaže Kaš.
On je kao oficir NATO ostao na Kosovu do jula 2000. godine. Po napuštanju vojne službe vratio se na Kosovo kao slobodni novinar i ostao tamo do februara 2001. godine.
- Nikada neæu zaboraviti 16. februar 2001. godine. Tada se dogodio teroristièki napad na autobus „Niš ekspresa" kod Podujeva. Napad je izvršio Florim Ejupi. Tada je poginulo 12 Srba. Ja sam bio samo sat i po posle tog masakra i video sam tela poginulih Srba, meðu kojima i telo jednog deteta. Tada sam odluèio da napustim Kosovo. Preselio sam se u Srbiju, gde i danas živim i radim kao slobodni novinar. Ne želim da se vratim u Norvešku, želim da živim u Srbiji - završava svoju ispovest Kristijan Kaš.

25-03-2011 at 08:33 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: cantra, consiliere, Dva kalja, gocamm, jasmin_m, Klikly, Kraut, Lejla k, naj jaci, Tiburon, VY Canis Majoris
FORUM : Putopisi : Beograd New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice