Info: Slike koje postavljate na besplatne servere imaju ogranicen vijek trajanja. To je razlog zasto slike koje postavljate na Forum nakon nekog vremena jednostavno nestanu. Trajnost slika se moze produziti registracijom na besplatni servis a trajno se mogu sacuvati jedino na placenim servisima. Nije obavezno, ali je preporuèljivo da slike koje postavljate ne prelaze sirinu od 600 piksela, radi preglednosti forumskih stranica.


FORUM : Fotografije : Koji foto-apart imate/zelite
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: Koji foto-apart imate/zelite

citat:
vanishroach wrote:
Pa stavio bi ja L seriju, al' da se moze tolko para dat'! S obzirom da je to starter kit, moze ruke dat'!



kupiš jeftiniji model s istim procesorom a razlika za L seriju stakla ... 7D svakako nije full frame kamera ...  


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
08-04-2011 at 01:33 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Koji foto-apart imate/zelite

Iznenadjen sam diskusijama i poredjenjima 550D i 7D, po internet forumima.
U korist 550D, naravno.
Vecina se slaze da je kvalitet fotografije isti, kao i vecina ostalih karakteristika.
Kuciste je naravno vece kod sedmice, ergonomicnije, auto fokus, malo bolji, navodno, nije toliko "plasticna" glede materijala, top display itd...
Ali, i 1250km-ova ralike valjda znaci nesto.

08-04-2011 at 09:37 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Forumski doajen
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Koji foto-apart imate/zelite

citat:
RPM wrote:


kupiš jeftiniji model s istim procesorom a razlika za L seriju stakla ... 7D svakako nije full frame kamera ...

Problem kod canona što L stakla puno više nadmašuju ovu razliku meðu tijelima. Pogotova oni sa 2,8 ili 2,0 svjetlosne moæi
Al' brate ova stakla vrijede svake pare
Imam fiksnu 135 sa 2,0 i ne bi je dao za dunjaluk
Portreti ko san jedino ti valja dosta hodat da nadomjestiš zum ali se ne mogu ovi zumaši mjerit sa ovim fiksnim staklima
08-04-2011 at 10:19 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Koji foto-apart imate/zelite

Hebo majku, ne more insan vise ni sebi vjerovat, a kamo li kakoj drugoj budali.
Piso sam da me nervira ovaj moj 550D, i da najcesce nisam zadovoljan fotografijama zbog "shuma" koji nisa mu stanju rastomachit
I odem ja fotografu, da vidim sta ce reci.
Kaze, sve je u redu, to ti je svjetlost losa, a aparat im apoveliku rezoluciju itd..... Naprica on svasta nesto, sto opet nisam popamtio, al mi isto tako rece da je iznenadjen izborom objektiva, jer......... Opet svasta nesto naprica, sto nista ne razumijem.
Uglavnom 28- 135 njemu nikako nije opcija povoljna za moj aparat.
On naravno ima nekakav, cini mi se 18-200 koji je po njemu bolji.
I ja se shebo sav, kontam, vidi sto se zaheba.
Djavo mi naravno ne dade mira, ko ni obicno sto neda, caca ga njegov, pa ja zapucam u gradic u blizini, gdje takodje imaju fotografsku radnju, ok kvaliteta.
Tamo mi momak opet rece da je sa mojim aparatom sve ok, a na pomen objektiva, kaze, ne vidi razlog zast obih bilo sta mijenjao, ovo staklo je sasvim ok, da posluzi ko ono nekakvo standardno staklo.
I haj sad, sta da insan misli.

19-09-2011 at 09:58 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Koji foto-apart imate/zelite

citat:
Abulafija wrote:
Hebo majku, ne more insan vise ni sebi vjerovat, a kamo li kakoj drugoj budali.
Piso sam da me nervira ovaj moj 550D, i da najcesce nisam zadovoljan fotografijama zbog "shuma" koji nisa mu stanju rastomachit
I odem ja fotografu, da vidim sta ce reci.
Kaze, sve je u redu, to ti je svjetlost losa, a aparat im apoveliku rezoluciju itd..... Naprica on svasta nesto, sto opet nisam popamtio, al mi isto tako rece da je iznenadjen izborom objektiva, jer......... Opet svasta nesto naprica, sto nista ne razumijem.
Uglavnom 28- 135 njemu nikako nije opcija povoljna za moj aparat.
On naravno ima nekakav, cini mi se 18-200 koji je po njemu bolji.
I ja se shebo sav, kontam, vidi sto se zaheba.
Djavo mi naravno ne dade mira, ko ni obicno sto neda, caca ga njegov, pa ja zapucam u gradic u blizini, gdje takodje imaju fotografsku radnju, ok kvaliteta.
Tamo mi momak opet rece da je sa mojim aparatom sve ok, a na pomen objektiva, kaze, ne vidi razlog zast obih bilo sta mijenjao, ovo staklo je sasvim ok, da posluzi ko ono nekakvo standardno staklo.
I haj sad, sta da insan misli.



pozdrav kolega. i ja sam šum primjetio kod sebe, kad mi je iza objekta koji slikam dosta svjetlije. znaèi, kad "izvlaèim" objekat pojavljuje mi se neki šum, jel' sad na to misliš, ne znam

a za objektiv ti jedino mogu reæi da je to baš do tebe, imaš raznih, pa ganjaš onaj koji tebi najviše štima. jbg, da valjaju ti 18 - 200 svi bi ih imali, ha ja. inaèe mislim da bilo šta univerzalno nije kvalitetno
19-09-2011 at 21:08 | Ukljuèi u odgovor
vanishroach
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 18-07-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 151
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Koji foto-apart imate/zelite


citat:
borbeni wrote:



pozdrav kolega. i ja sam šum primjetio kod sebe, kad mi je iza objekta koji slikam dosta svjetlije. znaèi, kad "izvlaèim" objekat pojavljuje mi se neki šum, jel' sad na to misliš, ne znam

a za objektiv ti jedino mogu reæi da je to baš do tebe, imaš raznih, pa ganjaš onaj koji tebi najviše štima. jbg, da valjaju ti 18 - 200 svi bi ih imali, ha ja. inaèe mislim da bilo šta univerzalno nije kvalitetno



Abulafija,

sta mislis pod sum? Jesi l' provjerio ISO? Moguce je da u nedostatku svjetla opcija ISO automatski povecana, odnosno osjetljivost senzora, sto u konacnici rezultira povisenim "sumom" (grain). U principu, sto nizi ISO, to je kvalitetnija fotografija; (izivnjavam se ako je ovo "redundant", jer vjerujem da je ovo opcepoznato). S druge strane, ako je AF postavljen na spot metering, a fokus fotografije je u sjeni u odnosu na svjetliju pozadinu, moguce je, odnosno u pravilu ce slika biti pre-exponirana, odnosno presvijetla.

Razlog zasto ovo navodim je, jer kod novijih modela "default" opcije nisu nuzno iste kao i kod prethodnika.

Eto, to je moj skromni - laicki pokusaj da pripomognem...



[Edited by vanishroach on 19-09-2011 at 21:40 GMT] 


Cogito ergo sum!
19-09-2011 at 21:39 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Koji foto-apart imate/zelite

citat:
vanishroach wrote:


Abulafija,

sta mislis pod sum? Jesi l' provjerio ISO? Moguce je da u nedostatku svjetla opcija ISO automatski povecana, odnosno osjetljivost senzora, sto u konacnici rezultira povisenim "sumom" (grain). U principu, sto nizi ISO, to je kvalitetnija fotografija; (izivnjavam se ako je ovo "redundant", jer vjerujem da je ovo opcepoznato). S druge strane, ako je AF postavljen na spot metering, a fokus fotografije je u sjeni u odnosu na svjetliju pozadinu, moguce je, odnosno u pravilu ce slika biti pre-exponirana, odnosno presvijetla.

Razlog zasto ovo navodim je, jer kod novijih modela "default" opcije nisu nuzno iste kao i kod prethodnika.

Eto, to je moj skromni - laicki pokusaj da pripomognem...



[Edited by vanishroach on 19-09-2011 at 21:40 GMT]



U pravu si za spot metering, to sam okrio za vikend, sad sam prebacio na evaluate, pa je bolje.
Osim toga, ponovo sam vratio na fabricke postavke , naravno ovaj metering odmah promijenio, i imam utisak da je bolje.
U svakom slucaju, dobro si ovo, hvala ti.
ISO je takodje uvijek (ili skoro uvijek) postavljen na automatsko biranje, moguce je da i to utice.
U svakom slucaju sad je bolje.

20-09-2011 at 07:52 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Koji foto-apart imate/zelite

citat:
borbeni wrote:



pozdrav kolega. i ja sam šum primjetio kod sebe, kad mi je iza objekta koji slikam dosta svjetlije. znaèi, kad "izvlaèim" objekat pojavljuje mi se neki šum, jel' sad na to misliš, ne znam

a za objektiv ti jedino mogu reæi da je to baš do tebe, imaš raznih, pa ganjaš onaj koji tebi najviše štima. jbg, da valjaju ti 18 - 200 svi bi ih imali, ha ja. inaèe mislim da bilo šta univerzalno nije kvalitetno



Ma on je meni nesto racuno, ko i prosli put, obzirom da kamera nije full frame, pa onda on kaze nesto, s tvojom kamerom, ovo staklo je u stvari 44-135, a ne 28- 135.
A posto je to za mene sve spansko selo (danci imaju inace slicnu izreku, oni umjesto spansko kazu rusko ), onda me je i lako popaliti
Al bilo kako bilo, za sad cu cekati sa kupovinom novog stakla.
20-09-2011 at 07:55 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Koji foto-apart imate/zelite

citat:
Abulafija wrote:


Ma on je meni nesto racuno, ko i prosli put, obzirom da kamera nije full frame, pa onda on kaze nesto, s tvojom kamerom, ovo staklo je u stvari 44-135, a ne 28- 135.
A posto je to za mene sve spansko selo (danci imaju inace slicnu izreku, oni umjesto spansko kazu rusko ), onda me je i lako popaliti
Al bilo kako bilo, za sad cu cekati sa kupovinom novog stakla.



ma nije to toliko komplikovano FF ti je kao 35 mm film, a crop factor se onda izraèuna za naše kamere
evo vidi
20-09-2011 at 18:07 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Koji foto-apart imate/zelite

citat:
borbeni wrote:


ma nije to toliko komplikovano FF ti je kao 35 mm film, a crop factor se onda izraèuna za naše kamere
evo vidi




Ma ovo sam koliko, toliko upratio, velicina senzora.
Al ono 28-135, 18- 135 me jos haba
21-09-2011 at 07:52 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 18
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: cantra, consiliere, Dva kalja, gocamm, jasmin_m, Klikly, Kraut, Lejla k, naj jaci, Tiburon, VY Canis Majoris
FORUM : Fotografije : Koji foto-apart imate/zelite New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice