Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Dobro došao Ramazan...
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Mela77
Nivo: Forumski doajen
Majka dva SINA :)

Registriran(a): 30-03-2006
Lokacija: meðu voljenima
Odgovori: 8258
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dobro došao Ramazan...
Bez chatanja molim

O, ljudi! Allahov mjesec je krenuo ka vama i donosi vam beriket, milost i oprost. To je mjesec kod Allaha vrijedniji od svih mjeseci. Ramazanski dani i ramazanske noæi su vrijednije od svih dana i noæi. Ramazanski sahati, trenuci su bolji od svih sahata i trenutaka. To je mjesec u kojem ste pozvani Allahu u musafirluk. U njemu ste od Allaha poèašæeni. Vaši dahovi u tom mjesecu su tesbih, velièanje, a vaše spavanje je ibadet. Vaša djela su primljena, vaše dove uslišane. Molite vašeg Gospodara iskrenim namjerama, èistim srcima, da vas uputi da ga ispostite i da Njegovu knjigu s razumijevanjem uèite. Jer, zaista, nesretnik je onaj ko bude sprijeèen Allahovog oprosta u ovom uzvišenom mjesecu. Dok postite neka vam je na umu glad i žeð na Sudnjem danu. Dijelite sadaku siromašnima i potrebnima. Poštujte vaše starije i budite samilosni prema mlaðima. Održavajte rodbinsku vezu, èuvajte vaše jezike i oborite poglede od onoga što vam je zabranjeno i ne slušajte zabranjeno. Budite milostivi prema jetimima bit æe milosti i prema vašim jetimima.

12-08-2010 at 22:17 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dobro došao Ramazan...
Bez chatanja molim

Dobro nam došao, mjeseèe Allahove milosti!

U odnosu na druge mjesece u godini, Allah, s.v.t., je odlikovao ramazan sa mnogim vrijednostima i blagodatima. Izmeðu ostalog, odlikovao ga je time što je zadah iz usta postaèa draži Uzvišenom Allahu od mirisa miska, što za postaèe meleki mole sve dok ne završe svoj post, što u njemu Allah uljepšava Džennet i obveseljava ga dolaskom dobrih i pobožnih robova, njegovih buduæih stanovnika, što se u njemu šejtani u lance okivaju i otvaraju se vrata džennetska, a zatvaraju džehennemska, što se postaèu u noæima ramazana opraštaju njegovi grijesi, i što u njemu Allah potpuno oslobaða neke Svoje grješne robove od Vatre...



U mjesecu ramazanu se nalazi najvelièanstvenija noæ koja je vrijednija od hiljadu mjeseci! Kome bude uskraæena njena blagodat, takvome je uskraæeno veliko dobro! Uzvišeni Allah je rekao: U mjesecu ramazanu poèelo je objavljivanje Kur’ana, koji je uputstvo ljudima i jasan dokaz Pravog puta i razlikovanje dobra od zla... (El-Bekare, 185). Poštovani brate i cijenjena sestro, kako æemo provesti mjesec koji ponosno nosi sve ove odlike? Kako su njegove dane i noæi iskorištavali naši ispravni prethodnici (selefu-s-salih) koji su nam kao blistave zvijezde vodilje u shvatanju i razumijevanju islama?! To su oni koji su živjeli u vremenu objavljivanja Kur'ana, koji su bili bliski i najbliži Poslanikovoj, sallallahu 'alejhi ve selleme, uputi, i koji su najbolje razumijevali njegov put i njegov sunnet? Da li znamo kakvo je bilo njihovo stanje u ramazanu?

Stanje prvih generacija u mjesecu milosti

Prije svega, oni bi jedni druge obveseljavali sa nastupanjem mjeseca Allahove milosti, a zbog svega što ramazan u sebi sadrži. Radovali bi se kao što bi se radovao neko od nas kada bi bio svjestan da mu ponovo dolazi njegov voljeni i dragi gost sa svim velièanstvenim darovima i mnogobrojnim hajratima koje ljudski um ne može ni da pojmi, niti razum da obuhvati! Molili su Uzvišenog Allaha šest mjeseci prije ramazana da ih poživi da ga doèekaju, a nakon što bi ga iskoristili, šest mjeseci poslije njega bi molili da im Uzvišeni primi njihova dobra djela kojima su požrtvovano hrlili! Rekao je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme: ''Došao vam je mjesec ramazan - mubarek mjesec! Allah vas je obavezao da u njemu postite. U njemu se otvaraju vrata Dženneta, a zatvaraju vrata Džehennema, i šejtani se okivaju! U njemu se nalazi noæ koja je bolja od hiljadu mjeseci, pa ko bude uskraæen njenog dobra, uskraæeno mu je (mnogo dobro)!“

Ramazan je mjesec posta i sabura

Postili bi i nadali se obeæanju kojeg je Uzvišeni Allah dao postaèima! Žudili bi za nagradama i visokim stepenima kod svoga Stvoritelja, shodno rijeèima Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme: ''Svako dobro djelo koje uèini sin Ademov mu se raèuna kao deset sliènih uèinjenih, pa sve do sedam stotina puta. Uzvišeni kaže: 'Osim posta, jer je on zbog Mene i Ja ga posebno nagraðujem! Postaè je ostavio svoju strast, svoju hranu i piæe samo zbog Mene!' Postaè ima dvije radosti: radost pri iftaru i radost kada se susretne sa svojim Gospodarom. Zadah iz usta postaèa je draži Allahu od mirisa miska!“ Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, je, takoðer, rekao: ''Ko ramazan isposti vjerujuæi i nadajuæi se nagradi, bit æe mu oprošteni protekli grijesi!“ I rekao je: ''Ko ne ostavi ružan govor i ružna djela, pa, Allahu nije u potrebno da takav ostavlja svoju hranu i piæe!“ Džabir, radijallahu 'anhu, bi govorio: ''Kada budeš postio, neka posti i tvoj sluh, i tvoj vid i tvoj jezik od svih laži i zabranjenih djela! Kloni se uznemiravanja svoga komšije, i neka se na tebi primijeti staloženost i smirenost! Neka ne budu isto tvoje vrijeme kada postiš i kada jedeš!“

Noæni namaz - Teravija

Uzvišeni Allah je objavio: "A robovi Milostivoga su oni koji po Zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove, odgovaraju: "Mir vama!", i oni koji provode noæi pred Gospodarom svojim na tlo padajuæi i stojeæi.“ (El-Furqan, 63-64). Rekao je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme: ''Ko u ramazanu bude klanjao, vjerujuæi i nadajuæi se nagradi, bit æe mu oprošteni protekli grijesi.“ Prema noænom namazu je posebno bio brižljiv Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme. Od Aiše, radijallahu 'anha, se o tome prenose sljedeæe rijeèi: ''Ne ostavljaj klanjanje noænog namaza, jer, zaista ga ni Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, nije ostavljao! Kada bi bio bolestan, ili kada bi osjetio teškoæu, klanjao bi sjedeæi!“ Takoðer se prenosi i od Omera ibn El-Hattaba, radijallahu 'anhu, da bi klanjao u noæi onoliko koliko je htio, pa bi, kada bi nastupila polovina noæi, budio svoje ukuæane na namaz, govoreæi im: ''Namaz, namaz!“, uèeæi ajet: Naredi èeljadi svojoj da obavlja molitvu i istraj u tome! Mi ne tražimo od tebe da se sam hraniš, Mi æemo te hraniti! A samo sa bogobojaznošæu je lijep svršetak. (Ta-ha, 132). Ibn Omer bi, nakon što bi prouèio ajet: "Da li je onaj koji u noænim èasovima u molitvi vrijeme provodi, padajuæi licem na tle i stojeæi, strahujuæi od onoga svijeta i nadajuæi se milosti Gospodara svoga…. " (Ez-Zumer, 9), govorio: ''Ovo je Osman ibn Affan, radijallahu 'anhu!“ Ibn Ebi Hatim je u pogledu ovih rijeèi kazao sljedeæe: ''Ibn Omer je ove rijeèi govorio zbog vladara pravovjernih, Osmana, i uèestalosti njegovog klanjanja noænog namaza i uèenja Kur'ana, kojeg bi ponekad prouèio i na jednom rek'atu!“ Od 'Alkame ibn Kajsa se prenosi da je rekao: „Jedne noæi sam bio na konaku kod Abdullaha ibn Mes'uda, radijallahu 'anhu, pa je ustao na poèetku noæi i klanjao namaz. U njemu bi uèio onako kako i imam uèi u mesdžidu, melodièno i ne bi se vraæao (na veæ prouèeno). Èuli bi ga svi oni koji bi bili u njegovoj blizini, i ne bi utišavao glas! Tako je radio sve dok do zore ne bi ostalo onoliko vremena kao što je period izmeðu akšamskog ezana i ikameta, nakon èega bi završavao sa vitrom!“

Upozorenje za nemarne

Svaki musliman bi trebao da, shodno svojim moguænostima, upotpuni klanjanje èitave teravije za svojim imamom, te da ne prekida namaz, a sve kako bi imao nagradu onih koji po èitavu noæ klanjaju. To je zbog toga što je Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: ''Ko bude klanjao namaz za svojim imamom sve dok on ne završi, bit æe mu upisano kao da je èitavu noæ klanjao!“ Žalosno je što mnogi muslimani napuštaju ramazanski noæni namaz, te propuštaju izvanrednu priliku da u mjesecu milosti budu, kod Uzvišenog Allaha, kao oni koji su èitavu noæ klanjali!

Studiozno i uèestalo uèenje Allahove knjige

Težnja prvih generacija za èinjenjem ibadeta je bila izrazito velika. Nastojali su da se na sve moguæe naèine umile i približe Uzvišenom Allahu. Meðutim, kada bi nastupio mjesec ramazan, njihove težnje bi se poveæale. Mnogo su uèili Kur'an, znajuæi da je ramazan mjesec Kur'ana, u kojem bi se Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, uèeæi od meleka Džibrila, maksimalno okretao njegovom izuèavanju. Ostavljali bi svoje poslove i okretali bi se njegovom uèenju, izuèavanju, pa èak bi se i nadmetali po broju prouèenih hatmi. Tome u prilog govore i prenesene zanimljive predaje. Spominje se da bi Katade, Allah mu se smilovao, svakih sedam noæi po jedanput prouèio èitav Kur'an, pa kada bi nastupio ramazan hatmu bi èinio svaka tri dana, a kada bi nastupilo deset zadnjih noæi ramazana, u svakoj bi prouèio po hatmu. Tako bi isto èinio i imam En-Nehai u zadnjih deset noæi. Rekao je Er-Rebi' ibn Sulejman, Allah mu se smilovao: ''Muhammed ibn Idris Eš-Šafi'i bi u ramazanu èinio po šezdeset hatmi. Svaku bi prouèio samo u namazima.“ Takoðer se prenosi da bi Malik ibn Enes, Allah mu se smilovao, kada bi nastupio mjesec ramazan, ostavljao išèitavanje hadisa i sijela sa uèenim ljudima, kako bi se potpuno posvetio uèenju Kur'ana. Abdur-Rezak je kazao: ''Kada bi nastupio mjesec ramazan, Sufjan es-Sevri bi ostavljao sve dobrovoljne ibadete predajuæi se samo uèenju Kur'ana.“ Poštovani brate i cijenjena sestro, nastoj da svoj ibadet u ramazanu uljepšaš uèenjem Kur'ana, jer da ti Uzvišeni Allah podari blagodati dva zagovaraèa na Sudnjem danu, bolje ti je nego da uživaš blagodati samo jednog... Rekao je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme: ''Post i Kur'an æe biti zagovaraèi za roba na Sudnjem danu. Reæi æe post: 'O Gospodaru, zbog mene se suzdržavao hrane i prohtjeva danju, pa mi omoguæi da mu budem zagovornik!' Reæi æe Kur'an: 'Gospodaru, uskratio sam mu san u noæi, pa mi podari da mu budem zagovornik!' Pa æe se oni zagovarati za njega!“

Udjeljivanje sadake

Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, je bio najdarežljiviji èovjek. Njegova darežljivost bi se posebno isticala u ramazanu. Rekao je: „Najbolja sadaka je ona koja se dadne u ramazanu...“ Prenosi se od Zejda ibn Eslema, a on od svoga oca da je rekao: „Èuo sam Omera ibn El-Hattaba, radijallahu 'anhu, kako govori: „Jednom nam je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, naredio da udijelimo sadaku, pa se to podudarilo kada sam imao imetka, te sam rekao: 'Ako ikada mognem nadmašiti Ebu Bekra, to æu danas moæi!' Reèe: 'Donio sam polovinu svoga imetka, pa mi je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: 'Da li si išta ostavio svojoj porodici?' Rekoh: 'Ostavio sam im isto toliko!' Zatim je došao Ebu Bekr sa svim imetkom koji je imao, pa je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: 'Šta si za njih ostavio?' Reèe: 'Ostavio sam im Allaha i Njegovog Poslanika!' Tada sam rekao: 'Više te neæu ni u èemu pokušavati nadmašiti!''' Naši ispravni prethodnici su udjeljivali sadaku i tako što su davali hranu. Štaviše, tom ibadetu bi ponekad i davali prednost nad ostalim ibadetima, svejedno da li bi to udjeljivanje hrane bilo kroz nahranjivanje gladnog, ili nekog pobožnog i dragog brata, jer nije uvjet da ta osoba bude potpuni siromah! Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, je u opæenitoj formi rekao: ''O ljudi, širite selam, udjeljujte hranu, održavajte rodbinske veze i klanjajte dok drugi spavaju, pa æe te u miru uæi u Džennet!“ Uzvišeni Allah je nagovijestio koje nagrade èekaju one koji udjeljuju svoju hranu: ...i hranu su davali – mada su je i sami željeli – siromahu i siroèetu i sužnju. "Mi vas samo za Allahovu ljubav hranimo, od vas ni priznanja ni zahvalnosti ne tražimo! Mi se Gospodara našeg bojimo, onog Dana kada æe lica smrknuta i namrgoðena biti." I njih æe Allah strahote toga Dana saèuvati i blaženstvo i radost im darovati i Džennetom i svilom ih za ono što su trpjeli nagraditi...“ (Ed-Dehr, 8-12). Neki prethodnici su govorili: „Da pozovem desetericu svojih prijatelja i da ih nahranim hranom koju oni vole, draže mi je nego da oslobodim deset robova iz potomstva Ismailovog!“ Mnogi od njih bi davali drugima prednost i pri samom jelu, bez obzira što su i sami bili postaèi. Sjedili bi pored svoje braæe i bili im stalno na usluzi. Takvi su posebno bili Abdullah ibn Omer, radijallahu 'anhuma, Davud Et-Tai'i, Malik ibn Dinar, Ahmed ibn Hanbel... Prenosi se da se Abdullah ibn Omer iftario samo sa jetimima i siromasima. Nekada bi saznao da ih je njegova porodica odvraæala od njega, pa bi te noæi bojkotovao iftar! Ebu Es-Suvvar El-'Adijj je kazao: ''Ljudi iz plemena 'Adijj bi klanjali namaz u ovom mesdžidu, i niko se od njih ne bi išao sam iftariti. Ako bi nekoga našli da jede sa njima, jeli bi, u protivnom, donosili bi svoju hranu u mesdžid i jeli bi sa ljudima!“ Ovo su bile samo iskrice iz života naših prethodnika, ali su i te iskrice same po sebi velièanstveni primjeri koji opisuju i govore o stanju naših ispravnih prethodnika u mjesecu ramazanu. Molim Uzvišenog Allaha da nas opskrbi korisnim znanjem, da nam oprosti naše grijehe i uputi nas ka Njegovom zadovoljstvu!


Piše: Smail L. Handžiæ
minber.ba

14-08-2010 at 12:24 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dobro došao Ramazan...
Bez chatanja molim

‎"Onome koga Allah želi da uputi – On srce
njegovo prema islamu raspoloži, a onome koga želi da u zabludi ostavi –
On srce njegovo stegne i umornim uèini kao da èini napor da na nebo
uzleti." (Suretu El-En'am: 125)

16-08-2010 at 20:22 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dobro došao Ramazan...
Bez chatanja molim

Postom do izljeèenja raka i duševnih bolesti




Postom do izljeèenja raka

U knjizi: Rak, leukemija i druge prividno neizljeèive bolesti izljeèive prirodnim putem, austrijski ljekar 80-godišnjak R. Brojs tvrdi da se rak može izlijeèiti pomoæu posta, putem unutrašnjih sila koje svaki organizam ima u sebi.

ljekovitijeg od dobrovoljnog odricanja od hrane i omoguæavanje lijeèenja unutrašnjim silama koje u sebi ima svaki organizam. Meðutim, tu unutrašnju silu veoma malo poštujemo. Iz neznanja zanemarujemo ono što je èovjekov Stvoritelj stavio u njegovo tijelo. Brojsov metod lijeèenja postom polazi od teorije da za vrijeme posta, da bi se održali vitalni organi organizma, tijelo mora "pojesti tumor i sve drugo što ne pripada organizmu."

Onaj, kome post nije stran, odmah shvata suštinu, jer za vrijeme posta tijelo se oslobaða svega onoga što mu ne prpada, pa tako u stvarnosti razdvaja sve što je bolesno od zdravog, sve dok tijelo još raspolaže sopstvenim rezervama snage i bolesnik gaji uvjerenje postojanja božanske sile lijeèenja u sebi.

Brojs èesto podsjeæa da je tumor samostalna izraslina i da njegove æelije mogu da nestanu jedino postom, jer su i nastale usled pogrešne ishrane. Iz iskustva znamo da se tijelo odricanjem od hrane oslobadja svega što mu je strano, tj. svega što ne pripada organizmu.

Uloga posta u lijeèenju duševnih oboljenja

Nije potrebno veliko znanje pa da se spozna vrijednost islamskog posta za zdravlje ljudi. O tome se danas piše ne samo u nauènim èasopisima i struèno-medicinskim knjigama, veæ i u takvima koje nisu ni najmanje naklonjene vjeri, ali informiraju o dostignuæima nauke i uspjesima iz prakse.

Manje je poznato da i psihoterapija pridaje znaèaj postu. Pod psihoterapijom se podrazumijeva lijeèenje duše, psihe. Nauèno reèeno, to je metoda lijeèenja koja se primjenjuje kod svih neuroza, a u nekim sluèajevima i kod psihoze.

Veoma su vrijedni pažnje rezultati do kojih je došao ruski psihijatar dr. J. Nikolajev, primarius jedne klinike za duševna oboljenja nedaleko od Moskve. On je sa uspjehom primjenio novi postupak u lijeèenju mentalno oboljelih terapijom koja se sastoji u potpunom i dugotrajnom postu. Odbijanje hrane èest je sindrom akutne šizofrenije. Takvi su bolesnici do sada prinudno hranjeni. Meðutim, dr. Nikolajev je takvu reakciju shvatio kao spontano opiranje bolesnikovog organizma, pa je došao na ideju da pokuša primijeniti metodu totalnog posta. Za vrijeme posta bolesnici dobijaju samo vodu, vitaminske injekcije i rastopine nekih mineralnih soli. Otkrice dr. Nikolajeva važno je i sa jedne druge strane. Ono, naime, ide u prilog jednoj od novijih i najznaèajnijih hipoteza o uzrocima nastanka šizofrenije. Prema toj hipotezi, šizofrnija je organska bolest fiziološke prirode izazvana poremeæajima u metabolizmu, tj. u hemijskim procesima bolesnikova tijela u toku kojeg se stvaraju neke otrovne supstance koje negativno djeluju na rad mozga, upravo kao kod droge. Post, prema Nikolajevu, pruža organizmu priliku da se "proèisti" od tih supstanci, da uspostavi svoj metabolièki ekvilibri i da ozdravi.

Naša je štampa pisala o sluèaju izljeèenja teške upale zglobova postom, èija je terapija trajala mjesec i po dana. Poznato je da je Mahatma Gandi politièar i filozof imao 64 godine kada je 1933. god. proveo svoj èuveni totalni post. Prema nalazima lijeènika koji su ga nadzirali, nakon deset dana posta toliko se podmladio da je izgledao kao da je èetrdesetogodisnjak.

Prema tome, sve islamske ustanove i propisi imaju svoje duboko opravdanje. Savremena nauka ih takoreæi svakodnevno potvrðuje.

Islamski post je ljudska potreba. Postom se lijeèi i tijelo i duša i to bez nekih posebnih izdataka i troškova. Post je veliki prijatelj.



Iz knjige „Osnovne vrijednosti ramazanskog posta“

Mr. Ismail Haveriæ

16-08-2010 at 21:03 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dobro došao Ramazan...
Bez chatanja molim

citat:
borbeni wrote:
‎"Onome koga Allah želi da uputi – On srce
njegovo prema islamu raspoloži, a onome koga želi da u zabludi ostavi –
On srce njegovo stegne i umornim uèini kao da èini napor da na nebo
uzleti." (Suretu El-En'am: 125)

Da li ovo znaèi da Alah nije isti prema svim ljudima, i da je on kriv zašto su neki ljudi nevjernici
17-08-2010 at 13:51 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dobro došao Ramazan...
Bez chatanja molim

citat:
borbeni wrote:

Prema tome, sve islamske ustanove i propisi imaju svoje duboko opravdanje. Savremena nauka ih takoreæi svakodnevno potvrðuje.



Za sve se može naæi opravdanje, a i nauka može biti pristrasna.
17-08-2010 at 13:56 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dobro došao Ramazan...
Bez chatanja molim

Ramazanska noæ u Tuzli

Prema Takvimu Rijaseta Islamske zajednice ovogodišnji Ramazan ima 29 dana a prvi dan Ramazanskog bajrama je 9. septembra. Do tada æe se islamski vjernici od zore do sumraka suzdržavati od konzumiranja hrane i piæa, te mjesec provesti u molitvama i ibadetu. Sa brda Kicelj zabilježili smo paljenje kandilja i uèenje ezana sa tuzlanskih džamija, koji oznaèavaju kraj posta.













(Tuzlarije.net)

17-08-2010 at 18:34 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dobro došao Ramazan...
Bez chatanja molim

Vrijednost posta u ljetnom periodu

19-08-2010 at 17:52 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Dobro došao Ramazan...
Bez chatanja molim

S povratnicima na iftaru

Tradicionalni zajednièki iftar u selu Pobuðe

U organizaciji Udruženja žena „Jadar“ iz Konjeviæ Polja ovog je vikenda u selu Pobuðe prireðen tradiconalni iftar za stanovnike ovog mjesta, ali i goste. Posebnu èast da bude dio ove atmosfere pripala je dijelu ekipe Tuzlarija.



Nakon akšamskog ezana prisutni su, nakon što su se omrsili hurmom ili sokom, zajednièki klanjali akšam-namaz koji je predvodio efendija Admir Veliæ. On je poselamio sve prisutne i zahvalio im se što su se odazvali jednom ovakvom lijepom i hairli skupu. Nakon akšam namaza poslužen je iftar koji su èinila tradicionalna bosanska jela spravljena vrijednim rukama povratnica u ovaj kraj.



Iftaru je prisustvovalo više od 80 postaèa koji su u prelijepoj ramazanskoj atmosferi u Omerija džamiji zajednièki iftarili i ibadetili. Nakon toga pristupilo se klanjanju jacije-namaza i teravih-namaza.



Iftarsku atmosferu uljepšali su džematlije povratnici, Sadik Ahmetoviæ, ministar sigurnosti BiH, Ramiz Salkiæ, poslanik u Narodnoj skupštini RS-a, Refik Begiæ, savjetnik ministra Kebe za povratak u Istoènu Bosnu kao i brojni gosti iz Tuzle.





Predsjednica udruženja “Jadar” Ifeta Mejremiæ istaknula je da se radi o tradicionalnom iftaru, na kojem se svake godine okupe džematlije sa ovog podruèja. Ramazanski iftar je velièanstvena prilika da se srca vjernika još više uèvrste.

(Tuzlarije.net)

22-08-2010 at 16:48 | Ukljuèi u odgovor
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Dobro došao Ramazan...
Bez chatanja molim

citat:
racionalna manjina wrote:

Da li ovo znaèi da Alah nije isti prema svim ljudima, i da je on kriv zašto su neki ljudi nevjernici



Kako ce Allah bit kriv sto neko nevjeruje?
Il vjerujes il nevjerujes.
U nesta covjek mora vjerovat a siguran sam da 95% ljudi vjeruju u Boga na ovaj ili na onaj nacin.
Necu rec da su svi "pravi" vjernici al svako od nas pomisli ono Boze moj,kad mu je tesko il Boze pomozi.Ili ono sve je u Bozijim rukama.
Pa nisu europljani bas takvi pa da vjeru guraju u neki drugi plan vec je drze tu pored sebe i cak vjerske praznike slave.
E sad i nevjernici isti,slave sve te vjerske praznike.Jos ja nevidjoh nekog da je dobrovoljno odbio za Bozic,Uskrs plandovat vec sjedi skupa sa svim ostalim i slavi.
Nisam neki vjernik haman ha al odrzavam tradiciju
27-08-2010 at 12:27 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 17
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: El_ldar, germastoned, legendaRNR-a, Maktub, orao, saba, sipumituki, svik, tigrica, toronto, TORQUE
FORUM : Religija i filozofija : Dobro došao Ramazan... New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice