Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Zdravlje : sve vijesti - zdravlje
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: sve vijesti - zdravlje

citat:
Azur wrote:


Ma ne treba druga laboratorija, nego treba zakazati vrijeme vadjenja nalaza za svakog pacijenta i time bi guzve bile izbjegnute.





Zasto da se narucujemo i za nalaze? Pa gdje god dodjes moras se naruciti i moras imati nalaze. Znas koliko bi to trajalo?! Mozes komotno umrijet.

Knjizice se primaju samo do 8 sati...

Ne znam bas da je narucivanje rjesenje.
04-06-2012 at 12:51 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: sve vijesti - zdravlje

Tako je svugdje moja Bambi. Ja sam juce bila u porodicnoj u domu zdravlja, zbog kcerkine i moje povrede, cekala, cekala, kad sam izgubila strpljenje, uzela knjizicu, otissla u hitnu, pa na infektivno, i gore cekala, i cekala, pa opet u hitnu da nam daju antitetanus... i nismo ga dobile, mozete kaze i ujutru u svojoj ambulanti primiti. I jutros opet cekaj..... primile smo napokon.




[Edited by Crvena starka on 04-06-2012 at 12:56 GMT]

04-06-2012 at 12:52 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: sve vijesti - zdravlje

citat:
Crvena starka wrote:
Tako je svugdje moja Bambi. Ja sam juce bila u porodicnoj u domu zdravlja, zbog kcerkine i moje povrede, cekala, cekala, kad sam izgubila strpljenje, uzela knjizicu, otissla u hitnu, pa na infektivno, i gore cekala, i cekala, pa opet u hitnu da nam daju antitetanus... i nismo ga dobile, mozete kaze i ujutru u svojoj ambulanti primiti. I jutros opet cekaj..... primile smo napokon.


De sad kafu


Sta ima, sta nema?


Ma mene ta narucivanja toliko nerviraju. Hajde mjesec, ok, ali kad te naruce za dvije godine da radis papa test (moja mama) ili kad zene moraju da cekaju godinu dana na mamografiju...

Jeste vas dvije dobro?
04-06-2012 at 12:56 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: sve vijesti - zdravlje

citat:
Bambi wrote:


Ma mene ta narucivanja toliko nerviraju. Hajde mjesec, ok, ali kad te naruce za dvije godine da radis papa test (moja mama) ili kad zene moraju da cekaju godinu dana na mamografiju...

Jeste vas dvije dobro?


Dobro je hvala Bogu.
U pravu si, i CT se ceka... dobro si rekla, umrijet insan moze 5 puta dok dodje na red.
04-06-2012 at 12:59 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: sve vijesti - zdravlje

citat:
Azur wrote:


Ma ne treba druga laboratorija, nego treba zakazati vrijeme vadjenja nalaza za svakog pacijenta i time bi guzve bile izbjegnute.




šipak....to u Tuzli fakat jeste problem..imaš labos u DZ na Slatini i onaj na Gradini...ako odeš u privatnu ambulantu opet te pošalju da nalaze izvadiš u gradskim labosima,sa prethodnim odlaskom porodiènom ljekaru ( u državnoj ambulanti)...oèajna je organizacija laboratorijskih usluga...super bi bilo da organizuju male pokretne labose uz svaku ambulantu porodiène medicine....

Bambola,ja sam upravo za prekosutra "spremila živce"...Papa test,ultrazvuk i kolposkopija -privatno...za mamografski nalaz sam èekala u DZ 9 mjeseci+ mjesec dana rezultate...
04-06-2012 at 18:50 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: sve vijesti - zdravlje

Utjecaj klime
Hrana koja bi mogla nestati u buduænosti


Klimatske promjene i sve više temperature prijete proizvodnji odreðenih namirnica.

Iako situacija još nije toliko alarmantna postoji lista potencijalno ugroženih namirnica.

1. Med - Sve vlažnije zime i kišna ljeta onemoguæuje sakupljanje peluda zbog èega pèele izgladnjuju i njihova populacija je u stalnom padu. Osim što to stvara probleme u proizvodnji meda, mogle bi nestati i brojne biljne vrste jer pèele neæe raznositi pelud.

2. Grožðe - Francuska zbog promjene vremena gubi svoju idealnu klimu za proizvodnju grožða, a prava temperatura kljuèna je za njegov uzgoj zbog proizvodnje vina. Važnost klime temelji se na èinjenici da je okus vina rezultat ravnoteže šeæera i kiselina u grožðu pa ako se ono uzgaja na toplijoj klimi imat æe teži okus, a na hladnijoj neæe razviti voænu aromu.

3. Kikiriki - Proizvodnja kikirikija je pala zbog prošlogodišnjih visokih temperatura, a ukoliko se to nastavi oèekuje se porast cijene maslaca od kikirikija, inaèe jednog od najomiljenijih namaza u Americi.

4. Tjestenina - Klimatske promjene æe onemoguæiti uzgajanje pšenice u Italiji, a ako temperature nastave rasti Italija bi zauvijek mogla ostati bez vrste pšenice potrebne za proizvodnju tjestenine.

5. Kafa - Klimatske promjene ne idu na ruku ljubiteljima crnog napitka, proizvodnja kafe takoðer je u opasnosti.

6. Pivo - Razlog zašto je i pivo na popisu ugroženih namirnica je nestašica vode. Bez vode uzgoj kljuènog sastojka - jeèma, je nemoguæe.

7. Javorov sirup - Sve kraæi ciklusi hladnog vremena onemoguæuju stablu javora da uskladišti šeæer u svom korijenu koji se inaèe skuplja u proljeæe i kasnije preraðuje u sirup.

8. Èokolada - Ukoliko se farmeri u Gani i na Obali Bjelokosti, glavni proizvoðaèi ove poslastice, ne prilagode visokim temperaturama èokolada bi mogla postati veliki luksuz.



25-06-2012 at 16:10 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: sve vijesti - zdravlje

Kafa 3 u 1 štetna za zadravlje....

Ima li što jednostavnije nego uzeti vreæicu 2 u 1 ili 3 u 1 instant kafe, preliti sadržaj vrelom vodom i evo cappuccina ili kafe s mlijekom opojnog mirisa? Ima, skuhajte pravu kafu ili instant kavu bez dodataka, jer u tim “èarobnim vreæicama” ima svega osim – kafe.
Pedantni Nijemci iz Stiftung Warentesta napravili su istraživanje koje je pokazalo da u prosjeènoj vreæici instant kafe s dodacima ima, pazite sad, 60 posto šeæera?! To vam je kao da u dva decilitra kafe uvalite èetiri kocke šeæera .. bljak (op. a.).
Na deklaraciji se to mudro zove glukozni sirup, glukoza ili laktoza, pa uz to umiješano dobijete aromu neèega – vanilije, karamele, lešnjaka i slièno, kao i aromatizirane šeæerne sirupe. Kofeina u tragovima, kao da su kotlu u kojem su miješali to èudo pokazali sliku stabljike kafe.
Ako vam je draža ledena kafa u instant varijanti, evo vama još i hrpa masti u šolju. Kad još dodate mlijeko, nemojte se èuditi što vam najednom vaga otkazuje poslušnost.
Znaèi, malo truda, prava turska kafa ili espresso i nema problema, doza kofeina je tu. Iz vreæice, kako to obièno biva, izlazi samo … debljina.

preuzeto sa http://kameleon.ba/site/zaboravite-kafe-3-u-1-stetne-su-za-zdravlje/

02-01-2013 at 00:04 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: sve vijesti - zdravlje

Kafa 3 u 1 štetna za zadravlje....

Ima li što jednostavnije nego uzeti vreæicu 2 u 1 ili 3 u 1 instant kafe, preliti sadržaj vrelom vodom i evo cappuccina ili kafe s mlijekom opojnog mirisa? Ima, skuhajte pravu kafu ili instant kavu bez dodataka, jer u tim “èarobnim vreæicama” ima svega osim – kafe.
Pedantni Nijemci iz Stiftung Warentesta napravili su istraživanje koje je pokazalo da u prosjeènoj vreæici instant kafe s dodacima ima, pazite sad, 60 posto šeæera?! To vam je kao da u dva decilitra kafe uvalite èetiri kocke šeæera .. bljak (op. a.).
Na deklaraciji se to mudro zove glukozni sirup, glukoza ili laktoza, pa uz to umiješano dobijete aromu neèega – vanilije, karamele, lešnjaka i slièno, kao i aromatizirane šeæerne sirupe. Kofeina u tragovima, kao da su kotlu u kojem su miješali to èudo pokazali sliku stabljike kafe.
Ako vam je draža ledena kafa u instant varijanti, evo vama još i hrpa masti u šolju. Kad još dodate mlijeko, nemojte se èuditi što vam najednom vaga otkazuje poslušnost.
Znaèi, malo truda, prava turska kafa ili espresso i nema problema, doza kofeina je tu. Iz vreæice, kako to obièno biva, izlazi samo … debljina.

preuzeto sa http://kameleon.ba/site/zaboravite-kafe-3-u-1-stetne-su-za-zdravlje/

02-01-2013 at 00:04 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: sve vijesti - zdravlje

Zašto je origano zdrav.

Origano je jedan od najpopularnijih zaèina u cijelom svijetu. Ugodnog je mirisa i okusa, zbog èega se odlièno slaže s raznim namirnica.

Iako se najèešæe koristi u mediteranskoj prehrani, nema razloga da ga ne poènete upotrebljavati u pripremi omiljenih jela, naroèito salata, juha i variva.

Origano se može koristiti i u obliku ulja, koje se najèešæe miješa s ostalim vrstama ulja kao što je maslinovo ili suncokretovo. U kozmetièkoj industriji se ulje origana koristi u izradi razlièitih parfema.

Antioksidativno djelovanje

Origano je bogat izvor flavonoida koji smanjuju razinu slobodnih radikala u tijelu i oslobaða tijelo od toksina. Antioksidativna svojstva origano znaèajno smanjuju rizik od nastanka raznih vrsta raka.

Antimikrobno djelovanje

Ulje origana ima antibakterijsko i antiupalno djelovanje. Odlièan je u smanjenju rizika od nastanka gripe i prehlade i ublažavanju bolova.

Zdravlje srca

Origano sadrži omega 3 masne kiseline koje poboljšavaju rad i zdravlje srca. Omega 3 masne kiseline æe zaštititi zdravlje cjelokupnog kardiovaskularnog sustava, sprijeèit æe nakupljanje plaka na stjenkama krvnih žila te æe smanjiti rizik od nastanka moždanog i srèanog udara.

CentarZdravlja.net

11-01-2013 at 10:52 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: sve vijesti - zdravlje

Što jesti kada dobijete gripu ili prehladu?

Pripremanje zdravih obroka može biti znatno teže kada ste bolesni. Vjerojatno æete biti preumorni da biste sami pripremali obroke. Lijekovi mogu pogoršati okus hrane. Bol i nadraženost grla otežavaju konzumaciju hrane. Muènina, koja je jedna od najèešæih nuspojava raznih lijekova, definitivno neæe potaknuti vaš apetit.

Sreæom, postoji puno toga što možete uèiniti, èak i onda kada se ne osjeæate dobro. Postoji hrana koja æe ublažiti neke od simptoma prehlade ili gripe.

Gubitak apetita

Jedite više manjih obroka èešæe nego kada ste zdravi. Zapamtite da oèi igraju veliku ulogu u poticanju apetita. Ako pred vama stoji tanjur koji je prepun, vjerojatno neæe izgledati privlaèno ako ne možete jesti. Podijelite hranu u manje obroke jer æete tako više pojesti. Jedite namirnice kao što su orašasti plodovi, jogurt ili svježe voæe i povræe.

Suha usta i teškoæe kod gutanja

Izbjegavajte namirnice koje zahtijevaju puno žvakanja. Možete obroke pripremati u blenderu ili kao juhe. Ako imate problema s gutanjem, posavjetujte se s lijeènikom koji æe vam preporuèiti namirnice ili lijek koji æe smanjiti iritaciju grla. Ako su vam usta suha, cuclajte tvrde bombone od citrusnog voæa koji æe potaknuti oslobaðanje sline.

Muènina

Jedite više obroka i jedite polako. Tvrdi bomboni, pepermint i ðumbir mogu ublažiti muèninu. Ako muènina ne prestaje, obratite se lijeèniku jer postoji vjerojatnost da je uzrok muènine lijek koji uzimate.

Umor

Vjerojatno neæete imati volju niti energiju za pripremanje obroka. Odaberite namirnice koje možete jesti svježe. Jedite zdrave grickalice kao što su orašasti plodovi, voæe, povræe, tvrdo kuhano jaje, cjelovite žitarice i jogurt. Najveæi obrok u danu pojedite onda kada primijetite da imate najviše energije.

Proljev

Proljev je èesta nuspojava raznih lijekova. Jedite mekanu hranu i pijte puno vode jer proljev može uzrokovati dehidraciju. Kako biste vratili normalnu razinu elektrolita u tijelu, popijte energetsko piæe pomiješano s vodom.

Zatvor

Lijekovi protiv bolova èesto uzrokuju zatvor. Kako biste to sprijeèili, jedite namirnice bogate vlaknima kao što su cjelovite žitarice, marelice, šljive i jabuke. Kreæite se koliko god možete jer æe kretanje potaknuti rad crijeva.

Neželjeni gubitak kilograma

Ako gubite kilograme kada vam to nije cilj, trebate poveæati unos kalorija. Ako æe vam biti lakše, jedite hranu koju volite, ukljuèujuæi i visokokaloriène namirnice. Jedite što èešæe i unosite hranu koja je odlièan izvor energija kao što su sjemenke, cjelovite žitarice, sir i tvrdo kuhano jaje.

Nedostaje vam nutrijenata

Ako ne se ne hranite pravilno i uravnoteženo, vjerojatnost da vašem tijelu nedostaje vitamina i minerala je velika. Dok god vašem tijelu nedostaje važnih nutrijenata, ono se neæe moæi uspješno boriti protiv bolesti. Posavjetujte se sa svojim lijeènikom o uzimanju suplemenata koji mogu poboljšati djelovanje nekih lijekova.

CentarZdravlja.net

11-01-2013 at 10:55 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Zdravlje : sve vijesti - zdravlje New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice