Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Ekonomija : Kvaliteta
Strana: 1 2 3 4 5 6 7
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Kvaliteta

Koliko vam je bitan kvalitet proizvoda koji kupujete?
Koliko na vas utièu uoèeni nedostatci pri kontroli kvalitete odreðenog proizvoda?
Cijena ili kvalitet ili i cijena i kvalitet?

09-10-2008 at 13:57 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kvaliteta



DAN NAKON što je slovenska Zdravstvena inspekcija izdala naredbu o povlaèenju iz prodaje Kraševih keksa Jaffa, austrijski proizvoðaè keksa Manner objavio je da iz prodaje povlaèi svoje vafle s lješnjacima.

Proizvodi su povuèeni zbog neusklaðenosti njihovih sadržaja s deklaracijom na omotu. Naime u oba sluèaja je na deklaraciji izostavljeno da proizvodi sadrže mlijeène sastojke.

Tako na deklaraciji Mannerovih keksa od 400 grama, s rokom uporabe do 9. rujna 2009. godine i serijskim brojem 15888161, nije navedeno da keksi sadrže mlijeènu bjelanèevinu kazein.

U sluèaju Jaffe radi se o keksima u pakiranju od 126 grama s rokom konzumacije do 24. veljaèe 2009. in serijskim brojem 817621. Na deklaraciji nije navedeno da su u proizvodu moguæi tragovi mlijeka.

Proizvodi su povuèeni zbog potencijalne opasnosti za osobe alergiène na mlijeko koje ih ne bi smjele konzumirati zbog nepotpune navedene liste sastojaka proizvoda.

U slovenskom Zdravstvenom inspektoratu navode da nema razloga za paniku, ali inzistiraju na pravilnom deklariranju proizvoda prvenstveno radi zaštite interesa kupaca i potrošaèa.

09-10-2008 at 13:59 | Ukljuèi u odgovor
zlaja
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 05-04-2004
Odgovori: 4882
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kvaliteta

citat:
Shaban wrote:
Koliko vam je bitan kvalitet proizvoda koji kupujete?
Koliko na vas utièu uoèeni nedostatci pri kontroli kvalitete odreðenog proizvoda?
Cijena ili kvalitet ili i cijena i kvalitet?



drug, vrlo mi je bitan kvalitet. Prvo njega gledam, pa onda zemlju proizvodjaca i na kraju cijenu.
Licno kupujem BH proizvode iz patriotskih razloga. A to su obicno kafe, neki ajvari i sl (to je standard koji se iz BH moze naci na prosjecnoj polici supermarketa u Svicarskoj).

Slabije gledam je li proizvod BIO ili ne, nekako znam da sta god stojalo na njemu nikad mi paradajz ne mirise ko paradajz Amerikanac iz moje basce kad sam bio mali

I ono u cemu se trudim jeste da vise kupujem kod manjih trgovaca. Npr trebaju mi skije i pancerice. RAdje cu otici ovdje u komsiluku u jednu manju prodavnicu i platiti 10% vise, a imati dobru uslugu nego li novac ostaviti velikim lancima prodavnica sportske opreme. Na kraju kupim isti proizvod ali nekako ovako imam dojam da sam pomogao "komsiji" i znam sutra ako mi trebaju vezovi ili bilo sta mogu mu se obratiti jer je on sretan da me vidi s obzirom da nema tako puno musterija ko te velike robne kuce.
13-10-2008 at 20:08 | Ukljuèi u odgovor
oktobar91
Nivo: Forumski doajen
Škorpija

Registriran(a): 02-02-2008
Lokacija: neverland
Odgovori: 6816
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kvaliteta

citat:
Shaban wrote:
Koliko vam je bitan kvalitet proizvoda koji kupujete?
Koliko na vas utièu uoèeni nedostatci pri kontroli kvalitete odreðenog proizvoda?
Cijena ili kvalitet ili i cijena i kvalitet?




Kvalitet prozvoda je veoma bitan, još ako uz kvalitet uspijem usladiti i cijenu, da nije ni skupo ni jeftino, onda je to pun pogodak. Iznenadjujuæe je koliko puno ima proizvoda koji su po pristupaènim cijenama a uz to su i kvalitetni. Isto tako za par pojedinih proizvoda, koji imaju zvuèna imena, sam se lièno uvjerila da i nisu ništa posebno, nego ih nafura sama reklama. Navela bih par stvari ali neæu da reklamiram neke proizvodjaèe a druge da kritiziram nije fer. Eto ovo je moje iskustvo po pitanju ove teme.

[Edited by oktobar91 on 13-10-2008 at 20:15 GMT]
13-10-2008 at 20:14 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kvaliteta

Èinjenica je da je ne samo naše nego i tržište Europske unije preplavljeno proizvodima iz Kine, s tom razlikom da se u EU provodi rigorozna kontrola kvalitete dok kod nas je tržište u potpunosti prekriveno proizvodima najniže kvalitete ali smiješne cijene! Ja samo kada vidim plastiku koja se prodaje u tržnim centrima, pijaci, trgovinama, ulici ... paneika me uhvati zato što su to proizvodi bojani kancerogenim bojama! Pa ljudi naši kupuju djeci kockice iz Kine koje puštaju boju, barbike koje su protjerane iz EU, kamionèiæe sa ko zna kakvim hemikalijama! I poslije se èudimo porastu kancerogenih oboljenja!!! Jasno je zašto je to tako. Jedan kontejner iz Kine natovaren ovakvim teretom košta cca 2.000 do 5.000 US$. Troškovi transporta iznose 1.200 US$ Samo da napomenem da jedan kontejner staje na jedan šleper i dužine je oko 12 do 15 metara a zapremine ne znam ni sam! I u njega stanu hiljade i hiljade igraèaka (a isto se odnosi na drugu robu)! To u kombinaciji sa potpunom nezainteresovanošæu države dovodi do toga da je prosto nemoguæe naæi kvalitetniju djeèiju igraèku jer je cjenovno nekonkurentna a i inaèe su sve zemlje proizvoðaèi svoju proizvodnju prenijeli u Kinu (Italija npr.). A narod ko narod - markica je ipak markica I onda imamo gigante nastale na prodaji robe iz Kine: FIS Vitez, Bingo Tuzla, Tržnica Arizona itd...
Razliku koju smo uštedjeli æemo davati na lijekove

13-10-2008 at 20:32 | Ukljuèi u odgovor
oktobar91
Nivo: Forumski doajen
Škorpija

Registriran(a): 02-02-2008
Lokacija: neverland
Odgovori: 6816
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kvaliteta

citat:
Shaban wrote:
Èinjenica je da je ne samo naše nego i tržište Europske unije preplavljeno proizvodima iz Kine, s tom razlikom da se u EU provodi rigorozna kontrola kvalitete dok kod nas je tržište u potpunosti prekriveno proizvodima najniže kvalitete ali smiješne cijene! Ja samo kada vidim plastiku koja se prodaje u tržnim centrima, pijaci, trgovinama, ulici ... paneika me uhvati zato što su to proizvodi bojani kancerogenim bojama! Pa ljudi naši kupuju djeci kockice iz Kine koje puštaju boju, barbike koje su protjerane iz EU, kamionèiæe sa ko zna kakvim hemikalijama! I poslije se èudimo porastu kancerogenih oboljenja!!! Jasno je zašto je to tako. Jedan kontejner iz Kine natovaren ovakvim teretom košta cca 2.000 do 5.000 US$. Troškovi transporta iznose 1.200 US$ Samo da napomenem da jedan kontejner staje na jedan šleper i dužine je oko 12 do 15 metara a zapremine ne znam ni sam! I u njega stanu hiljade i hiljade igraèaka (a isto se odnosi na drugu robu)! To u kombinaciji sa potpunom nezainteresovanošæu države dovodi do toga da je prosto nemoguæe naæi kvalitetniju djeèiju igraèku jer je cjenovno nekonkurentna a i inaèe su sve zemlje proizvoðaèi svoju proizvodnju prenijeli u Kinu (Italija npr.). A narod ko narod - markica je ipak markica I onda imamo gigante nastale na prodaji robe iz Kine: FIS Vitez, Bingo Tuzla, Tržnica Arizona itd...
Razliku koju smo uštedjeli æemo davati na lijekove



Taèno tako, pa treba samo pogledati cijene odjeæe u njihovim trgovinama, taèno smiješno i ne samo odjeæe nego svih njihovih proizvoda. Neki dan sam se uvjerila u taènost one izreke Nisam tolko bogat da bih kupovao jeftine stvari. Naime kupio moj suprug onu torbu za laptop kod kineza i platio oko 15,00 KM, torba bila 5 dana i raspala se, kupi on još jednu konta možda naletio na falš i opet ista prièa. Kažem ja njemu kupi sebi torbu od 50-tak KM i budi rahat. Kaže ma ne isplati se i kupi opet od Kineza i.... raspala se. Poslije svega toga lijepo odemo u trgovinu i kupimo torbu od 125 KM. Kaže skupo. Nije. Pa za tri kineske istresao je 45 KM, eto zar nije mogao kupiti onu od 50-tak KM. Toliko o kinezima i njihovoj robi.

[Edited by oktobar91 on 13-10-2008 at 20:42 GMT]
13-10-2008 at 20:41 | Ukljuèi u odgovor
Jimmy
Nivo: Forumski doajen
Auuuuuuu
Registriran(a): 16-12-2007
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2144
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kvaliteta

Ta izreka "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino" je bila nekada aktuelna, danas uopste nije.
Zbog prevelike pojave snobova, dolazimo do toga da u biti ne znamo sta kupujemo.

Dat cu vam jedan primjer iz nase prakse, od covjeka koji je prodavao identicne hlace kao i prodavnica do njega, ali po duplo vecoj cijeni.
Onaj jeftiniji nije mogao skoro nista prodati, jer cijena je bila takva da su svi znali da su to "divljak" leviske, dok je ovaj po duplo vecoj cijeni prodao sve sto je imao.
Nekadasnji city fashion je prodavao majice po 150 maraka, a na snizenju su bile po 10 maraka. Koja je u biti njihova realna cijena?
Sto se tice odjece i obuce, jedan dio dolazi iz Kine, dok drugi dio dolazi iz Sandzaka.
Zasto smatrate da kineska roba ne valja?
I kod kineza postoji vise nivoa kvaliteta, druga je stvar sto kod nas dolazi najjeftinija kineska roba. Prednost Kine je u jeftinoj radnoj snazi.
Da li mozda kupujete njemacke adidaske ili americke nike?
Ne, kupujete uglavnom indonezijske proizvode jer se ne isplati adidasu platiti svabu da mu on pravi patike zbog toga sto je skupa radna snaga.

Mislim da se radi o Dellu (nemojte me drzati za rijec), americkom proizvodjacu kompijutera kojeg je trebala preuzeti jedna azijska firma. Ali jednostavno se ne isplati, jer su Dellove tvornice vecinom stacionirane u SAD-u, gdje je radna snaga puno skuplja, sto diktira i samu cijenu gotovih proizvoda koji su cijenovno skuplji od konkurencije, a kvalitativno su na istom nivou.

17-10-2008 at 13:41 | Ukljuèi u odgovor
zara
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-01-2007
Lokacija: U mislima
Odgovori: 11515
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kvaliteta

Po mogucnost i cijena i kvalitet

20-10-2008 at 15:00 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kvaliteta

citat:
zara wrote:
Po mogucnost i cijena i kvalitet


Nemre oboje, Mesprom zakon, uskladjene cijene spram kvaliteta.
20-10-2008 at 15:47 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kvaliteta

Koka-kola: U BiH svi proizvodi u okviru standarda EU
Tuesday, 06 January 2009

Agencija za sigurnost hrane BiH ne raspolaže saznanjima o eventualnom prisustvu pesticida u kolièinama veæim od dozvoljenih u negaziranom piæu fanta.


Ovo nam je juèe reèeno u Agenciji nakon što su britanski mediji objavili kako “Koka-kolina” pjenušava bezalkoholna piæa u Velikoj Britaniji sadrže velike kolièine pesticida, èak i do 300 puta veæe od dozvoljenih za flaširanu i vodu iz èesme.
Britanski mediji su takoðer naveli kako je u istraživanju, koje je provedeno u više zemalja svijeta, utvrðeno da razlièite verzije fante imaju najviše razine pesticida.
“Do sada nismo primili nijedan zvanièan dopis od relevantnih domaæih i meðunarodnih institucija koji bi mogao potvrditi postojanje pesticida u fanti. Ni od Direkcije za zaštitu zdravlja Evropske komisije nismo obaviješteni o poveæanju pesticida u fanti”, navodi se u pisanom odgovoru iz Agencije.
Naveli su da æe ako budu raspolagali èinjenicama koje upuæuju na opasnost, “poduzeti sve zakonom propisane mjere”.
Iz kompanije “Koka-kola” u Sarajevu su saopæili kako su u BiH svi proizvodi sa zaštitnim znakom ove kompanije u okviru standarda koje je propisala EU i domaæe zakonske regulative i sigurni su za konzumiranje.
“Svi naši proizvodi prolaze rigorozne kontrole kvaliteta, što je i prvi prioritet ove kompanije u BiH i svijetu”, saopæeno je iz “Koka-kole”.
Engleski mediji su objavili kako su istraživaèi testirali 102 konzerve i boce bezalkoholnih napitaka iz 15 zemalja na prisutnost pesticida. Meðu kemikalijama otkriveni su karbendazim, tiabendazol, imazalil, prokloraz, malation i iprodion koji se uglavnom koriste za zaštitu voæa od truljenja nakon berbe. Rezultati su pokazali da je prosjeèna zagaðenost britanskih napitaka pesticidima 34,6 puta veæa od maksimalno dozvoljene za vodu u Europskoj uniji.

06-01-2009 at 10:11 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 48
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Ekonomija : Kvaliteta New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice