Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Tuzlarije : IN MEMORIAM
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
diwna
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 17-05-2008
Odgovori: 3577
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

Tuzla je izgubila jednog velikog i humanog covjeka, koji ce vjecno ostati u srcima svih gradjana.

Porodici iskreno saucesce.

20-10-2010 at 18:44 | Ukljui u odgovor
Putnik
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140

Porodici saucesce, a njemu vjecni rahmet...

20-10-2010 at 19:08 | Ukljui u odgovor
Crvena starka
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Odgovori: 11207

Ispraaj i denaza dr. Dee Meia e se obaviti ispred Prineve damije u i selu, u petak 22.oktobra 2010.godine u 12:30 sati, a ukop u haremu Dindi damije u Tuzli.

21-10-2010 at 15:41 | Ukljui u odgovor
Bambi
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Odgovori: 20623

In memoriam Isabel Hemon, kcerka naseg pisca Aleksandra Hemona

Potomstvo, pocivaj u miru

...jedna od njegovih prica...

Izvjetaj o posjeti Potomstva Sarajevu

Obavjetavam zainteresovano graanstvo da je posjeta Potomstva Sarajevu prola u najboljem redu i da joj je Tatin rodni grad nedvojbeno prijao.

Miljacka joj nije smrdila, tavie niim izazvane patke su joj se jako dopale. Stoglava baja je nije napala, poto je bila na radnom odmoru u Meksiku. Iako je dosta vremena provela lebdei na oblacima duvanskog dima, niko joj nije puhao direktno u lice. Lokalni jezik je nije zbunio, nego je sa nepatvorenom samouvjerenou potpunim strancima koji nisu mogli odoljeti da joj pomiluju lokne govorila: "Dovienja", kao to je baki i dedi govorila: "Laku no."

Dosadno joj nije bilo: prijali su joj tobogani i ljuljake, kretanje gradom, trkaranje po Baariji i traftanje po Vilsonovom, kao i druenje sa svojom prvom rodicom Ruom/ulom, koja je veteran posjeta Sarajevu. Energija joj se u Sarajevu bezmalo utrostruila, to je u njenim roditeljima (naroito Mami, poto je Tata dosta vrljao po regionu promoviui svoja pisanja) prouzrokovalo energetsku krizu. Nijedan pijani pubertetlija se nije zakucao u taksi, sigurno dijelom zato to je veina taksista vozila sporije i paljivije sa djetetom u autu. Niko Tati pred njom nije nagurao tosom nos u sinuse niti ga je nogama iamarao. Zapravo, ako je uopte bilo ikoga u njenom magnetnom polju ko je Tati htio nauditi, bio je bespogovorno razoruan njenom magnetnom dobrom voljom.

Mazala je evape, a naroito somun, tamanila je pitu (sirnicu), prija joj ae, sa naglaskom na bosanski lonac, iz korneta je iskopavala zadnje molekule sladoleda od Egipta, a nisu joj bile mrske ni Ramizove amponjeze, niti mnogobrojne kifle koje smo, kao maioniari vadili iz torbe, da utaimo glad. I najvanije od svega: svijet joj se smijeio, a i ona njima, priali su s njom, a i ona s njima, ljubaznost i ljubav frcali su na sve strane. Kad je Tata pitao Potomstvo da li joj je bilo lijepo u Sarajevu, da li je, drugim rijeima, vidjela ta osim kaljavih privida, ona je jednostavno rekla: "Yeah."

Otud odgovarajua komisija jednoglasno donosi zakljuak da je Tati pao kamen sa srca.

Niko ko nema djece ne moe potpuno razumjeti odgovornost koju roditelj (evo, recimo, ja) osjea prema svom djetetu. Iako Potomstvo to niim nije zahtijevalo, i vjerovatno nee sve do puberteta, ja sam lino odgovoran za stanje svijeta, kako na molekularnom tako i na planetarnom nivou. Ja sam odgovoran kako za svinjsku gripu tako i za manjak mlijeka u friideru, kako za katastrofu u Iraku, tako i za gubitak nale zbog kojeg joj ide kovrdava kosa u oi. Kad kasne avioni, to je zbog mene, a da su se dva kriminalca pred njom upucala, i to bi bila moja greka.

Nije, dakle, u pitanju samo hoe li joj se dopasti Sarajevo ili neki drugi grad. Pitanje je hoe li joj se dopasti ovaj svijet, takav kakav je, hoe li joj u njemu biti udobno, moe li ona u njemu biti sretna. Otud je moja odgovornost da joj ukaem na ono to valja, na najbolje trenutke i detalje, da je zatitim od onog najgoreg ili objasnim kako sama da se brani. I tako svaki dan, neprestano svjestan da je moje znanje o svijetu ogranieno i neobjektivno. Roditelji djeci prenose ne samo svoje znanje nego i svoje neznanje, ne samo svoje ushienje postojanjem, nego i strahove koji s tim postojanjem dolaze. Kako dijete ija znatielja nema granica zatititi od spoznaje da nikog od nas jednog dana nee biti, a kako je onda pripremiti za suoavanje s tim? U svijetu, kao i u Sarajevu, ljepota i uas postoje istovremeno, nekad u potpuno istim stvarima. Volio bih da uvijek prvo spazi ljepotu, jer za uas uvijek ima vremena.

Ali mimo svega toga, ako Potomstvo razvije neku vrstu razumijevanja i ljubavi prema Sarajevu, onda e imati pristup onim Tatinim predjelima koji su u Americi slabo posjeeni, pomalo zarasli u dijasporino rastinje. Bie tako u stanju da prepozna nekakav kontinuitet izmeu sebe i njega i onda, moda, nastavi njegove uzaludne projekte ili ih barem ozbiljno shvati. To bi bilo produenje vrste na duevnom nivou, to bi bio onaj metafiziki tambilj koji bi Tatin ivot zauvijek ovjerio kao smislen.

Moj otac je odrastao na brdu blizu Prnjavora, gdje su do kraja svog ivota ivjeli baba i deda i gdje sam i ja esto provodio ljeta. Vremenom se izmeu nas razvila neka vrsta rituala: gotovo svaki put kad bismo tamo bili zajedno, on bi me poveo u kratku etnju po naoj zemlji. Obino bi to bilo u predveerje, i dok se sunce sputalo u no, a polja zraila mirise do tada suspregnute egom, moj otac bi mi sa nepatvorenom iskrenou govorio o vanosti injenice da su ovi posni bregovi naa zemlja, koja e nas uvijek hraniti, ta god da se desi. Budui urbano dijete, meni zemlja nije imala neku posebnu vrijednost, niti sam imao namjeru da se, bez obzira na veliinu belaja, ikad prehranjujem mukotrpnom zemljoradnjom. Ali mi je taj na posjed - tih sto teko obradivih dunuma - bio drag ne samo kao mjesto sa posebnim (i ne uvijek prijatnim) mirisima i okusima, nego kao i epicentar ivota koji moj otac naziva svojim. On je tu bio nastao, te tako, nekako, i ja, uprkos injenici da je moj ivot bio i jeste potpuno drugaiji.

U mojoj familiji niko ne umire u zemlji u kojoj se rodio, a razlike u nainima ivota meu generacijama su nepojmljive svijetu koji ve generacijama ivi udobni srednjeklasni ivot na manje-vie istom mjestu, svijetu kojem pad vrijednosti nekretnina za 15 posto predstavlja neizdrivu katastrofu. Nama je preseljavanje, raseljavanje i gubitak imovine, zemlje, kue ono to su nekome escajg, runi radovi i porodini portreti. Sa takvom linom historijom, neka vrsta kontinuiteta je duevna potreba. Znanje o tome ko smo mi se mora prenositi lino, priom, jer nije upisano u na okoli, ne vidi se tamo gdje ivimo. Naa se ivotna putanja moe iscrtati samo kalemljenjem fragmenata, a ti se fragmenti, evo, moraju kupiti diljem svijeta. Tako je Potomstvo u Sarajevu svoje male depove napunila kameniima kojim je Tata obiljeio put kui i koji e i njoj omoguiti da se jednom opet vrati.

04-11-2010 at 14:13 | Ukljui u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Odgovori: 19786

Draga Bambi pa nije valjda dijete umrlo

Cula sma da je bolesna, zbog toga nije dosao u Tuzlu a nedavno je trebao.

04-11-2010 at 21:21 | Ukljui u odgovor
Bambi
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Odgovori: 20623

icon Re: Re: IN MEMORIAM

citat:
sunce wrote:
Draga Bambi pa nije valjda dijete umrlo

Cula sma da je bolesna, zbog toga nije dosao u Tuzlu a nedavno je trebao.

Jeste. Tuga velika. Inace, nema skoro pa nikakve vijesti o tome, osim posmrtnica u Oslobodjenju.
04-11-2010 at 21:36 | Ukljui u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Odgovori: 19786

icon Re: Re: IN MEMORIAM

citat:
Bambi wrote:

Jeste. Tuga velika. Inace, nema skoro pa nikakve vijesti o tome, osim posmrtnica u Oslobodjenju.

Grozno , a zaista nema nikakvih vijesti. Tako mi je zao. Prije par mjeseci gledala sam jednu emisiju u kojoj Hemon sa toliko ljubavi prica svojoj djevojcici.
04-11-2010 at 22:12 | Ukljui u odgovor
vanishroach
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 18-07-2004
Odgovori: 151

Iskreno saucesce velikom piscu i njegovoj porodici na ovom nemjerljivom gubitku. 

Cogito ergo sum!
06-11-2010 at 16:41 | Ukljui u odgovor
alterego
Nivo: Novi foruma
Registriran(a): 18-10-2010
Odgovori: 8

icon IN MEMORIAM

Danas je pokopan Bozo Cajic veliki borac i veliki covjek.Neka mu je vjecna slava i hvala mu za sve sto je uradio za Tuzlu i tuzlake u i nakon rata.Sve nas je manje al ima nas jos koji se sjecamo slava ti Bozo i veliko hvala.Ratni drugovi.

08-11-2010 at 16:43 | Ukljui u odgovor
Crvena starka
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Odgovori: 11207

Selver Brdari (preminuo u petak, 5. 11.) bio je legenderni sarajevski pjeva. Isprva je pjevao u Formuli 4, iji su se lanovi esto smjenjivali, da bi kasnije otiao u grupu Cod, koju su 1974. osnovali Nenad Jurin, Demo Novakovi i Izidor Kaji.

Pored grupe Cod, Selver Brdari napravio je i zavidno solo karijeru sa brojnim hit singlovima: Djevojice moja/Afrika (1977.), Dio Sunca (1978.), Kako ti je ime svijete/Otila je s drugim (1978.) i Imam dvije cure (1979.).

Sa grupom Cod snimio je singlove Doi mi na aj/elim igru tu (1975.), Ciciban/Rok za moju bivu punicu i njenu prijateljicu (1976.), Novi tos/Nisi mala beba (1976.), Ekskurzija/Kad smo bili sasvim mali radili smo divne stvari (1977.), Semafor/Ja i moja mala (1978.) i Sluaj me, majko/iha diha" (1980.), kao i dva albuma Doite na aj (1977.) i Bijeli bagremi (Jugoton 1978.).

Selver Brdari preminuo je u svojoj 59. godini, 5. novembra 2010., iza sebe ostavivi uspjenu pjevaku karijeru i neizbrisiv trag u muzikoj historiji Sarajeva. Ostat e zapamen kao ovjek koji je prvi otpjevao viestruko obraivanu pjesmu Deni.

08-11-2010 at 20:44 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 7
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: almadilic, animo, Blackspawn, dicha, Hunter_Boy, reffa, ridzi
FORUM : Tuzlarije : IN MEMORIAM New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net