Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Muzej odbrane Sjeveroistocne Bosne
Strana: 1 2 3 4 5 6 7
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Muzej odbrane Sjeveroistocne Bosne

Tuzla

Slavku – slava!



Rekoše davno mudri ljudi da smrt sama po sebi nije tragedija, jer je univerzalna kategorija i stiže do svakog. Ali kada strada mlad èovjek u nametnutom i nièim izazvanom ratu, kakav je ovaj u 1992.godini, onda je to itekakva tragedija. Desilo se to ovih dana našem Slavku Dragutinoviæu, borcu Armije ljiljana.

Nevjerica I tuga useliše se u Rudarsku 37. U Tuzli.

“Je li istina”? i “Jesil ti èuo” – bijaše u utorak najèešæe pitanje pri susretima u zgradi, na ulici, u gradu. Duda i Mela nas pitaju, Fadil potvrðuje. Miri kad saopštismo stadoše oèi, a Ismeta ih odmah natopi suzama. I tako redom.

Najprije doðoše iz Komande jedinice da izraze sauèešæe roditeljima Dragi i Bojki I sestrama Slavici i Mileni. Komšije I prijatelji potom, s mukom traže rijeèi utjehe. Uglavnom bez efekta. Nije mala stvar – sin je jedinac, a I sestre, baš kao u onoj tužnoj pjesmi, dok je ljuta borba voðena izgubiše brata roðena.

Uskoro ulica i Tuzla na za to odreðenim mjestima dobiše jedno žalosno štivo za èitanje – posmrtnicu sa gotovo djeèaèkim Slavkovim likom.

Ovaj mirni, dobri momak se meðu prvima prijavio za odbranu grada. U šali je govorio da je na dvostrukom èekanju: kao tehnièar u Siporexu i kao dobrovoljac za Armiju. A kad za ovog artiljerca stiže poziv, iako je imao nekih stomaènih i reumatiènih problema, ne htjede ljekaru. Omiljene hobije šah i ribolov zamijenio je težak ali èastan patriotski posao: borba za slobodu. Ponosio se otac Drago na svog sina. Dok su njegovi bivši zemljaci iz Gojèina èet (nik) ovali i udarali granatama po Tupkoviæu, Slavko je protiv takvih vodio borbe na Majevici.

Novine objelodaniše 13.oktobra: Bandera je u naše ruke pala, a mi iz Rudarske, eto, èusmo da je tu pao i naš Slavko.

Ispraæaj u srijedu proteèe, kako se kaže uz sve dužne poèasti. Dostojanstveno u žalosti, bol u duši, tuga u srcu. I posljednja poruka Slavku: Slava ti i hvala, zemlja da ti je laka, ne zaboravljamo te. Sijalo je tog dana sunce. Za Slavkove suborce ono nije daleko.

31-07-2009 at 02:02 | Ukljuèi u odgovor
Crni Vuk
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-05-2008
Odgovori: 342
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Muzej odbrane Sjeveroistocne Bosne

izvor: Bosanski ratnici, Sefko Hodzic






13/5/1992: Selim Beslagic (Tuzla) vs Tomislav Pracer (JNA)



[Edited by Crni Vuk on 31-07-2009 at 21:16 GMT]

31-07-2009 at 21:12 | Ukljuèi u odgovor
Crni Vuk
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-05-2008
Odgovori: 342
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Muzej odbrane Sjeveroistocne Bosne

Gradaèaèki voz



U drugoj polusatnoj "Gradaèaèkoj hronici" što je redovno emitovana iz studija LTS, a pripremali je novinari susjedne televizije, predstavljena je èuvena "Sedmica" 107. MHVO brigade. Herojski Gradaèac Zmaja od Bosne Husejn-bega Gradašèeviæa bio je i ostao neosvojiva tvrðava za èetnièku bratiju i zloèinca Karadžiæa koji je samo u montaži filmskog materijala svoje podle propagande s Pala popio kahvu, a nikad zakoraèio nije u ovaj bosanski gradiæ, nit otvorio njegove kapije, zahvaljujuæi hrabrim zmajeviæima al i gazijama Tuzlansko-podrijnjskog kantona i njegovog Drugog korpusa. Sedmicu je predstavljao komandant Bajro Muminoviæ, naoèit i otresit momak. "Išli smo gdje je najteže i uvijek u proboj ili vraæanje izgubljenih teritorija. Za to smo se specijalizirali i èetnici znaju kad smo mi u napadu. Onda bjež, al uvijek bude kasno. Na Gradaècu su sve isprobali, i kasetne bombe i krmaèe, tukli su iz avijacije, samo je falila još atomska bomba. Kada nisu uspjeli pripremili su oklopni voz 22. oktobra 1992. godine. Cilj im je bio da uðu u industrijsku zonu i da s leða djeluju od Požarika pa do Vide. Nismo ni znali šta je to, dodaje borac H. K. al smo osjetili da se nešto strašno sprema. Na položaju je bila i II èeta Sedmog bataljona i ja sa njima. Imao sam RPG a drugi PAT-e i PAM-ve. Oklopna kompozicija se kretala polahko naprijed, a jedna lokomotiva bila je naprijed, druga pozadi. Pustili smo ga još pet stotina metara onda zapucali. Ja iz RPG a drugi iz svog raspoloživog oružja. Grmilo je na sve strane. Pucali su i èetnici iz voza. Od ispajenih granata voz je skliznuo sa šina i lokomotiva je stala. Jedan vagon se otkaèio i pobjegao sa lokomotivom nazad. Nastala je neopisiva gužva i pucnjava. Èetnici su izlijetali u pancirima i ginili su. Mnogi su uspjeli i pobjeæi. Oko 80 smo pobili, a ono što smo zaplijenili bilo je dovoljno da Gradaèac odbranimo. Tri dana smo traktorima izvlaèili oružje i municiju. Bili su to Krajšnici iz Prijedora, Sanskog Mosta i Omarske koji su se usudili uæi meðu nas. Da su ostvarili svoje namjere Gradaèac bi pao, ali to se nije moglo dogoditi dokle god je bio i poslednji naš borac.





01-08-2009 at 08:18 | Ukljuèi u odgovor
Crni Vuk
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-05-2008
Odgovori: 342
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Muzej odbrane Sjeveroistocne Bosne

Oslobodjenje 23.9.92 - Granatiranje Kalesije, Zivinicki Junak

01-08-2009 at 08:28 | Ukljuèi u odgovor
Crni Vuk
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-05-2008
Odgovori: 342
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Muzej odbrane Sjeveroistocne Bosne

Odbrana Kule Grada



Dok je u aprilu 1992.godine sa svojim borcima junaèki branio Kulu Grad kod Zvornika, poznat je bio samo njegov nadimak-Almir. Ili-kapetan Almir. Samo nekoliko ljudi iz vrha PL-a znalo je da je kapetan Almir, zapravo, Samir Ništoviæ, kapetan bivše JNA, inaèe Nevesinjac.
Životna prièa kapetana Almira i prije i poslije odbrane Kule Grada je veoma zanimljiva. Posebno prièa o njegovom dramatiènom bjekstvu iz bivše JNA, 13.novembra 1992.godine, te o ilegalnom radu u PL, u koju su ga primili Kemo i Halil, osnosno Meho Karišik i Sefer Haliloviæ.

-„Ja sam od Keme i Halila, kojima tada nisam znao prava imena, dobio zadatak da odem u sjeveroistoènu Bosnu i tamo pripremam muslimanski i hrvatski narod za odbranu od èetnièke agresije. Vahid Karaveliæ je bio koordinator za tuzlanski kraj, a ja sam mu bio zamjenik“ -kaže Ništoviæ.Prema tom dijelu prièe o pripremam za odbranu od èetnièke agresije u ovom dijelu naše zemlje, Ništoviæ je radio sa dosta patriota, poznatih junaka ovog rata. Meðu njima istièe Mehidina Hodžiæa- Senada, legendarnog „Crnog Labuda“, koji je poginuo veæ u maju 1992.godine, pa rahmetli Hajruddina Mešiæa, proslavljenog komandanta odbrane Teoèaka i Ugljevika...radio je i sa Hasetom Tiriæem, sa Salihom Malkiæem, Dževadom Salihbašiæem i braæom Huremoviæ...Ništoviæ je imao zadatak da uradi planove odbrane svih opština sjeveroistoène Bosne i on ih je uradio.-„Neki su se gradovi mogli braniti, neki nisu“-prièa sada Ništoviæ i nastavlja: “Npr. nije bilo objektivnih izgleda za odbranu Bijeljine, oko koje su bila sve srpska sela. Šta je Hase Tiriæ u takvom okruženju mogao da uradi sa svojim grupama? Meðutim, mogao se Zvornik braniti.“

-„Zašto nije?“-„Mi smo imali plan odbrane Zvornika i o tome obavijestili rukovodstvo Zvornika, a to su bili Bošnjaci. Jer, bivša JNA je preko puta Zvornika, u Srbiji, rasporedila artiljeriju, utvrðivala se, dovodila pojaèanje. Mi smo, dakle, neposredno prije èetnièke agresije namjeravali da zaposjednemo kljuène taèke u Zvorniku. Naravno, to nismo mogli da uradimo bez podrške i saglasnosti rukovodeæih ljudi u opštini. Meðutim, nismo naišli na podršku. Èak je taj naš plan odmah i provaljen. Stav rukovodeæih ljudi u Zvorniku, Bošnjaka, bio je da æe nas ta JNA braniti, a da mi hoæemo da narušimo „bratstvo i jedinstvo“ u ovom gradu...Ishod se zna. Èetnici su za koji dan zaposjeli sve one taèke koje je trebalo da mi zaposjednemo. A izvršen je i genocid nad Bošnjacima u gradu.

Mislim da ih je pobijeno najmanje 3000.Mnogi su pohapšeni, svi opljaèkani, mnoge žene i djevojke silovane.“ -„Ipak, bilo je nekih borbi u Zvorniku. Koliko ste pružali otpor?“ -„Mi smo vodili uliène borbe. Ali bilo je veæ kasno. Vodili smo neravnopravnu bitku za Zvornik dva dana i povukli se u našu bazu na Kula-Gradu. Malo nam se ko pridružio iz Zvornika. Bježali su prema Tuzli. Neki su psovali, neki govorili da bježe u inostranstvo...“ Poslije pada Zvornika, prvih dana aprila 1992.godine, poèela je odbrana Kula Grada.

-„Kula Grad je mjesna zajednica u kojoj su živjela 2002 stanovnika. 2000 Bošnjaka i 2 Hrvata. Tu je bila moja baza za vrijeme ilegalnog rada. Imali smo jedinicu PL. Jaèine jedne èete. Dakle, oko 150 boraca. To su, uglavnom, bili mještani. Imali smo samo dva mitraljeza, nešto automatskih i poluautomatskih, a najviše lovaèkih pušaka. Imao sam i 20 boraca koji nisu imali naoružanje. Meðutim, mi smo bili prava jedinica, prava vojna formacija. Organizovali smo pravi vojnièki, ratnièki život. Mislim, da smo bili prva jedinica u našoj zemlji koja je dala zakletvu. Uradili smo polukružni sistem odbrane s prvom linijom...Iskopali rovove sa grudobranima...Imali smo i nekakva minska polja. Nisu bila prava, jer nismo imali mina. Žicama smo vezivali ruène bombe, uglavnom da nas upozore kad krenu èetnici.“-„I kad su prvi put, poslije pada Zvornika, na vas krenuli èetnici ?“-„Bilo je to 8.aprila 1992.godine u pola šest ujutro. Èetnici su iz svih artiljerijskih oruða i tenkova, koji su bili postavljeni preko puta nas, s druge strane Drine, otovrili vatru po našim položajima. Bombardovali su nas i avionima. Bacali bojne otrove. Ta artiljerijska priprema trajala je, mimo svih vojnièkih rezona, 24 sata.

Nije bilo zgrade u Kula Gradu koja je 9. aprila osvanula èitava. Mi smo izgubili samo jednog borca. Naš prvi šehid bio je Amir Nusupoviæ. Stanovništvo se tada uglavnom povuklo prema Tuzli, a ostali smo mi, borci. Èekali smo pješadijski napad èetnika.“-„I kako je izgledala ta prva pješadijska bitka za Kula Grad?“-„Èetnici su se prevarili u procjeni. Oèito, oni su mislili da u porušenom Kula Gradu više nema nikoga. I krenuli su prema nama u streljaèkom stroju. Naredio sam komandirima vodova da èetnike puste što bliže. Èetnici su nam se primicali, bez neke opreznosti, a mi smo èekali. Kad su nam prišli sasvim blizu, naredio sam vatru. Bila je to naša velika pobjeda. Naši borci su prosto kosili èetnike i oni su padali kao snoplje. Nanijeli smo im velike gubitke. Preživjeli èetnici su bježali prema Zvorniku. Tjerali smo ih, ali ne daleko. Toliko koliko nam je bilo dovoljno da sakupimo bogat ratni plijen: oružje, municiju, opremu. Onda smo se vratili na naše položaje.


Jedne noæi smo razbili jednu èetnièku diverzantsku grupu koja je pokušala da zavara naše borce na prvoj liniji. Voða te diverzantske grupe bio je Arkanov zet Rambo. Kada su se primakli našim položajima, na pitanje jednog borca, koga smo zvali Karadžiæ, ko ide, Rambo je odgovorio:“Muamed!“ Dakle nije znao da izgovori „h“. Naši su otvorili i ubili Ramba. Kada je saznao za smrt svoga zeta, u Zvornik je došao Arkan i ultimativno tražio da mu isporuèimo Rambov leš.Ali, mi smo leš držali pet dana, sve dok na Kula Grad nije došao dr. Muhamed Jelkiæ iz Zvornika. Dr.Jelkiæ nam je rekao da mu je Arkan zaprijetio da æe mu pobiti familiju ako mu ne isporuèimo zetovo tijelo. Sažalio sam se i dao mu leš. Oèekivao sam da æe nam se dr. Jelkiæ, kad napusti sa familijom Zvornik, pridružiti i pomoæi nam. Jer, na Kula Gradu nismo imali ljekara. Nije nam došao, baš kao što nam se nisu pridružili mnogi Zvornièani koji su uspjeli da pobjegnu od èetnika.“

Ništoviæ je tražio pojaèanje i ono mu je stiglo, ali samo iz Živinica i Kalesije, koje je doveo Salih Malkiæ-Sale.
„Sale je doveo 85 boraca, koji su se zadržali 5 dana na Kula Gradu i pomogli nam da odbijemo nekoliko èetnièkih napada, te da još bolje utvrdimo linije. Malkiæ je, onda, dobio naredbu da s borcima hitno ide u Živinice. Na Kula Gradu ostala je, tako, samo èeta naših hrabrih boraca, koji su odolijevali èetnièkim napadima.“
Borci sa Kula Grad 24.aprila 1992. godine sveèano su se postrojili i položili zakletvu.
„Mislim da je to bila prva zakletva boraca naše Armije“ kaže Ništoviæ.
„ A kako je došlo do pada Kula Grada?“
„Kula Grad je pao 26.aprila. dan uoèi te odluèujuæe bitke mene je telefonom zvao major bivše JNA Marko Pavloviæ, ne znam ko mu je dao broj moga telefona, i tražio da se predamo, jer je, kao, došla JNA u Zvornik da uspostavi red i smiri sukobe izmeðu nas i èetnika. Rekao sam mu da sam i sam bio do prije nekoliko mjeseci oficir bivše JNA i da sam iz nje pobjegao, jer je stala uz èetnike i spustio mu slušalicu „ prièa nam Ništoviæ.
Èetnici su , sjeæa se kapetan Almir, krenuli u napad prije zore i uspjeli da probiju liniju naše odbrane u selu Gajevi.

„Ipak, glavni napad išao je prema našim položajima kod Æuprije. Tu su naši borci imali èetiri „zolje“. Èetnici su nas, meðutim napali s velikim snagama. Krenuli su sa èitavom brigadom, sa osam tenkova T-84 i dvije samohotke. Naši borci su prvi put vidjeli tenkove kako dejstvuju i uplašili su se. Napustili su liniju i kažu mi:“Kapetane na æupriji tenkovi!“ Kažem im:“ Pa, i poslao sam vas dolje da doèekate tenkove.“ Tražio sam dobrovoljce. Javila su se trojica:Nedim, Aziz i treæeg smo zvali Arkan.Prišli smo dosta blizu kolone tenkova i ispalio sam zolju na prvi tenk. Pogodio sam ga. Onda sam vidio kako se prema našem rovu okreæu kupole drugih tenkova. Uspjeli smo da se prebacimo do drugog rova, a granata je pogodila blizu nas, tamo odakle sam ispalio zolju.“

Tada je Almir bio ranjen. Kratko se još razvila bitka, u kojoj naši borci nisu imali šansi.
-„ Povlaèili smo se, a èetnici su nas ganjali tenkovima i pješadijom. Mogli su da nas pobiju, ali sam èuo naredbu da nas uhvate žive. Nisu nas uhvatili.“Ništoviæ se sa borcima te noæi prebacio do Kalesije. Odatle je telefonom uspostavio vezu sa Vahidom Karaveliæem, koji se nalazio u Tuzli. „Saèekaj me tu, sutra dolazim po tebe“ rekao mu je Karaveliæ.
-„Èekao sam Karaveliæa narednog dana. Bilo je to 27.aprila. Ali tog dana je u Živinicama uhapšen Karaveliæ, zajedno sa trojicom istaknutih organizatora odbrane tuzlanske regije“ nastavlja on.
Borba za Kula Grad bila je završena.


Nezuk: Kapetan Almir pored obiljezlja Hajre Kapetana

01-08-2009 at 08:38 | Ukljuèi u odgovor
Crni Vuk
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-05-2008
Odgovori: 342
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Muzej odbrane Sjeveroistocne Bosne

Brcanski front - Selam cete mojoj staroj majci...

Nakon toliko heroja dolaze novi, sjajni momci koji pokazuju nevidjenu sposobnost i hrabrost na koridoru. Za par mjeseci oni izrastaju u strasne ratnike. Sjecam se kako je u povlacenju zbog puno ranjenih trebao ostati jedan borac za odstupnicu. Ostao je Zijad Kandic. Borci su krenuli i iza sebe culi pjesmu: Selam cete mojoj staroj majci…U noci se prolamalo, uz stektanje mitrazljeza, Zijadovog…

Brcaci ne mogu biti mirni. Cetnici opet jurisaju na koridor. U Brcko sam prije Nove godine usao sa nekom vlagom u zraku, sa sipljivim vremenom za koje ne znas da li pada kisa ili se tek tako vlaga spusta na odjecu i kvasi je. Ulazak mi je bio nekakav sumoran, tuzan. Nakon pola godine odsustva ne znas da li ce svi ljudi, svi oni sjajni borci koje si ostavio biti jos uvijek u zivotu. Prokletstvo toga iscekivanja dopratilo me do slobodnih dijelova Brckog.Tamo u Rahicu, sve gotovo kao nekad. Smjene vojnika koje se ubrzano trpaju na kamione. Poneki idu sa pjesmom, mnogi uglavnom veseli, kao da idu na kakva slavlja. Opet u Brckom sve funkcionira, sve je jasno i vrijedni ljudi imaju gotovo svega.Sejo Hasanic, direktor je i glavni urednik Radio Brckog, a novinar kad zatreba. Docekao me je kao starog prijatelja. Slusao sam ga i zapitkivao za ljude koje sam znao. I cuo sam, na vecinu mojih pitanja odgovarao je:

>>On je dobro, on je citav, on je ovdje, juce sam ga sreo<<…Ti Sejini odgovori vracali su mi raspolozenje.>>U Brckom je zivot jos jaci otkako je rata,<< govorio Sejo. >>Petsto beba rodjeno je bez ginekologa. Porodjaji su obavljani po garazama i podrumima. Zivot se obnavlja, a u Brckom svi su do sada pominjali dr Ivana Hudolina, uz sve postovanje, malo ko kada pominje Nedreta Mujakanovica, sto je imao cak 1.300 hirurskih intervencija bez anastezije.<< Bio sam gost kod Seja i njegovog rodjaka, dobrog borca 108.Slavne brcanske brigade Mirsada Hasovica Lava. Mirso je Sarajlija, spremao se ici prema Sarajevu. Kaze i njemu je, kao mnogima borcima u Bosni i Hercegovini, velika zelja da se dodje boriti na sarajevskom ratistu.Govore mi o svom komsiji, Mehmedalija se zove. Nedavno razmijenjen iz logora Batkovic pricao im je pricu da su ga posebno tukli kad bi rekao kako se zove:>>Malo ti Mehmed pa jos i Alija<


Govore mi o snimatelju Suadu Alicu, mladicu iz Radio i TV Brckog, sto je sve unistene tenkove snimio. Jeste, Srbi su uvijek voljeli gledati TV Slobodno Brcko jer vise vjeruju ovoj strani. Kako ce i vjerovati svojima kada njihov zapaljen tenk prikazu uz komentar na TV Novi Sad da >>to gori muslimanski celik<<. Uostalom, vise niko i ne broji koliko tenkova su do sada unistili borci 108. Slavne. Obradovalo me sto je Tendi, cuveni lovac na tenkove jos ziv i zdrav, sto se ne da. Sreo sam u jednoj malenoj kafanici Talona, rekao sam mu da ga selami njegov Ibrahim Hadzimuratovic, onaj slavni Brcak sto sad rane lijeci u Zenici. Talon jos uvijek djecak obradovao se tome. Gledao sam u nogu ovog djecaka heroja brcanskog. Stopala nije bilo. Izasao je i cuo sam ga kako govori: >>Javio mi se moj Ibre. Samo on zna kako smo mi ratovali na Dizdarusi<<. Rekli su mi da cesto zeli natrag, prema rovovima i takav, bez stopala.

Na Dizdarusu vise ne moze. Svi oni prigradski dijelovi pali su u ruke cetnika. Nase borce odgurnuli su od koridora jos 800 metara natrag. Linije su na mnogim mjestima stare, na toj, strani ispred Omerbegovace i Dizdaruse, Lickog Mosta i Suljagica Sokaka, zaustavljeni su cetnici pred Brckom. Premada su tu svoju Pirovu pobjedu ostvarili, cetnici ne imaju nikakve razloge za slavlje. Sa oko 400 svojih boraca platili su cijenu prosirenja koridora za tih 800 metara. Unisteno im je cak 14 tenkova, jedan nov zarobljen, a osteceno jos petnaestek oklopnjaka. Danas su i jedni i drugi na cistini. Sve je ravno, nigdje ni jedne kuce. Ne postoji nacin da se izadje iz beskrajnog blata posavske ravnice. U teskim kisama sto se spustaju na Brcko borci tonu u blato po pola metra. Cetnici plivaju u vodi kao i borci Slavne 108.brigade. Danas ih nakon tih guranja oko koridora mole >>Hej Muslimani, zapucajte makar malo, ili gonite odavde vi nas ili cemo mi vas.<<

5000 POGINULIH BRCANSKIH SRBA

U Brckom su nestale gotovo citave srpske porodice, nestaju muske glave. Strvicne su razmjere njihove pogibije. U Grbavici su ukopani u sami beton, ali Srbi iz ovog sela su prosto nestali. Od 150 vojnosposobnih, ostala su samo cetiri mladica. Oko pet hiljada Srba Brcaka je progutao rat koji su objavili svojim komsijama Muslimanima. Nakon stravicnog genocida herojski otpor napravio je od zlocinaca tragican narod. Sta li su mislili?I na nasoj strani stravicni su gubici. Posjecivao sam sehidska groblje u Brckom. Nesto vise od 700 boraca dalo je zivot za slobodu i osvetu zbog genocida.

>>To nije sve, niko ovdje ne misli stati<<, govori mi jedan borac. Kako uopce mogu ovako misliti, ja to ne znam, niti ce mi biti jasno. Ali nakon 4.000 ranjavanja ne ima brcanskog borca koji ne sanja povratak na linije. Rane nisu jos ni zacijelile, a oni bi u borbu. Znam samo jedno, da se Brcko ne da i da se ovaj narod nece dati.Primjecujem, za razliku od proslih svojih dolazaka, da su se Brcanke pocele dotjerivati kao nekad, da ima u slici ovog naroda nesto sto pocinje liciti na onu staru sliku.U Brckom je dugo bio mir Posavine. Dugo nije pucalo previse. Ispod prozora kuce gdje sam gost Sejin prolaze ljudi, mesnica radi u podrum gdje ljudi pricaju glasno I veselije. Iza kuce je covjek istresao iznutricu zaklanog teleta.
Duga je noc ko stvorena za price. Saznajem I da su starog covjeka Franciku, sa njegovom zenom ubili na Brodu. Jedini su stariji stanovnici sto su se htjeli vratiti na svoje. Onda su upali cetnici i objesili ih.



GOLOBRADI VETERANI

I sada po prvim linijama gadjaju granatama. Oni ovdje bez tenkova ne smiju krenuti. A i kad krenu, kao u mozda najzescoj ofanzivi od svih ratista Bosne, u najvecoj bici od svih bitaka sto se odigrala za sedam dana jula prosle godine u Brckom, onda upotrijebe ogroman broj tenkova, kao tada, cak 68. I urade tek malo posla. Toliko da traze povratak na staro.
Onda u Brki srecem mladice iz slavnog samostalnog bataljona >>Enver Pamukci<<. Oni su u toj zestokoj ofanzivi cetnika izdrzali glavni udar na Bajicima. Njihovi golobradi mladici pokazali su se kao veterani. Komandant Amir Smajlovic za koga bi moj prijatelj rekao da je >>zmija<<. Sve je jasno kod njega i sve se zna. Celicna disciplina i asketizam. Uostalom ima mladica borca sto je iskako pred tenkove. Envera Pamukcica, brcanskog heroja treba uvijek osvjetljavati. Nigdje je kao u Brckom nisam vidio cudo zvano Armija Bosne i Hercegovine.

Nakon toliko heroja dolaze novi, sjajni momci koji pokazuju nevidjenu sposobnost i hrabrost na koridoru. Amir Smajlovic me upoznaje sa cuvenim Gasjijevim momcima. Ocito je ne poznaju me. Za par mjeseci oni su izrasli u strasne ratnike. Prosto ne mogu da vjerujem da je takva mladost zaustavila toliku cetnicku silu. Tu su oko mene, ponekad se vrijedjaju na svaku sitnicu, jasno se vidi njihova mladalacka nervoza I korak ratnika. Njihov komandir u interventnoj ceti je Faruk Gasi i ima tek 23 godine. On ce mi nakon svega ipak biti olicenje vodje ovih golobradih heroja. Oni su u dva navrata na Koridoru napravili dzumbus cetnicima. O njima ce mi kroz tu akciju kasnije pricati Faruk Gasi. Konacno stizu dva veterana i ja se bolje snalazim. Semso Pekic danas je komandant slavnog i bataljona, a njegov je zamjenik kapetan Rasid Zizic. Semso je ranjen u ruku, lakse, isti osmijesi njega i kapetana Zizica vratili su me u vrijeme prije par mjeseci kad sam ih posjetio. Semso i Kapetan povukli su se posljednji sa Suljagica Sokaka i Lickog Mosta. Zovu ih >>Duo fatalisti<<. Poceli smo o tome. Koliko su do sada rizikovali. Kako je moguce da su jos citavi i zivi. Kapetan Zizic to objasnjava ovako:

CUDA ZIVOTA, CUDA HRABROSTI

>>Kad smo izvlacili Rifata Muminovica ranjenog borca bilo je pakleno. Tuzlaci su popustili na linijama i odjednom su nam cetnici, cak i sa tenkovima bili iza ledja. Morali smo na trag. Rifat je bio tesko ranjen i trebalo ga je pazljivo nositi, ali on je groznicavo zelio ostati da bi nas postedio. Nisam dozvolio. Bio sam spreman pucati na svoje samo da ga ponesu. Nakon toga gadjaju nas sa pet granata iz BST-a i sve promasuju. Sad znam i to sam im govorio, Rifet je umro, rahmet mu dusi, ali da smo ga ostavili prva bi nas pogodila, od prve bi poginuli.<>Ima li cika Rasida. Obisao sam sve dzamije i sve bolnice i mog oca ne ima. Gdje je?<< Ako mi neko tvrdi, >>govori Rasid, svog mrtvog borca, ja cu mu reci da je heroj.<>Nama u Tuzli kazu, vi ste Brcaci gospoda, ponasate se ko da imate sve, a ustvari ne imate nista

<<, smije se Semso, >>a ja im odvracam: >>Covjek kad izgubi malo, puno zeli, kad izgubi sve kao mi ne ima za cim da zali i ne trazi nista<<.Tvrdi mi Semso da su momci u vodi do grla, ali da se ne daju. Moral je na visini, ko ne vjeruje neka kaze cetnicima. Jer, kaze da znaju cetnici sta im ovdje misle, sa cvijecem bi ih docekali dok je to nevrijeme.Sjecam se, price o tome, kako je u povlacenju zbog puno ranjenih trebao ostati jedan borac za odstupnicu. Ostao je Zijad Kantic. Borci su krenuli i iza sebe culi pjesmu:>>Selam cete mojoj staroj majci<<… U noci se prolamalo, uz stetkanje mitrazljeza, Zijadovog. Znaju Semso i Kapetan Rasid tog borca i znaju da u ratu za prokleti koridor treba uzmicati, jer na krajau balade, znaju, oni ce natrag, ali tada nece biti cetnika sto ce moci zaustaviti njihov povratak u Brcko, u domove.Konacno, bio sam tog dana u Donjem Rahicu i cuo bubnjeve. Kobajagi, spremali su se malobrojni navijaci, cesto starijih ljudi sto smije napustiti slobodnu teritoriju Brckog i nesto ranjenih. Njima je slobodan odlazak na zajednicki >>domaci teren<<

za Brcko i Gradacac u Srebreniku, mirnom i slobodnom gradu. Tamo se igra fudbalsko prvenstvo Tuzlanskog okruga. Sada je pauza. Ali ponekad se odigra obican susret, da se ne zaboravi na obican svijet i zivot. Kad su nedavno igrali Brcko i Gradacac, bilo je interesantno. Brcaci nose plave, a Gradaclije crveno-bijele dresove. Sa brcanske strane dopiralo je plavi, plavi!!! Sa gradacacke: >>Zeleni, zeleni<
IZVOR: NOVINE "LJILJAN"



[Edited by Crni Vuk on 01-08-2009 at 09:04 GMT]

01-08-2009 at 08:46 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Muzej odbrane Sjeveroistocne Bosne




02-08-2009 at 02:16 | Ukljuèi u odgovor
Crni Vuk
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-05-2008
Odgovori: 342
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Muzej odbrane Sjeveroistocne Bosne

Download: http://www.megaupload.com/?d=XOCNPQ0M



[Edited by Crni Vuk on 02-08-2009 at 18:36 GMT]

02-08-2009 at 18:35 | Ukljuèi u odgovor
Crni Vuk
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-05-2008
Odgovori: 342
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Muzej odbrane Sjeveroistocne Bosne

Hajrudin Mešiæ-Kapetan Hajro



Kapetan Hajro, ili bolje reèeno brigadni general Hajrudin Mešiæ, roðen je 1. januara 1959. godine u selu Srednja Trnova, opština Ugljevik. Sin od oca Mehe i majke Zejfe, roðene Beæiroviæ, rodom iz sela Šepak, opština Zvornik. Imao je dva brata i dvije sestre. On je bio drugo dijete po redu.

Osmogodišnju skolu završio je u Srednjoj i Donjoj Trnovi. Po završetku osnovne škole pohaðao je i zavrsio podoficirsku školu JNA u Sarajevu.
Tokom službe u JNA, vanredno je završio vojnu akademiju JNA u Beogradu i dobio èin kapetana.

Bio je oženjen i ima tri sina i suprugu koji sada žive u Tuzli. Posljednju službu u JNA, odradio je u Hrvatskoj u Karlovcu. JNA i Hrvatsku napušta i vraæa se u rodni kraj Srednju Trnovu kada su poèela ratna dogadjanja u Sloveniji i Hrvatskoj.

Èlan Patriotske lige je od njenog osnivanja, organizator i voða oružanog otpora protiv agresije na RBiH na prostorima Zvornièke i Ugljevièke opštine.

U toku rata obavljao je niz visokih komandnih dužnosti, meðu kojima su: komandant Teritorijalne odbrane Ugljevik - Teoèak i komandant 1. teoèanske brigade. Poginuo je 30. oktobra 1992. godine u selu Nezuk. Posle ovoga 1.teoèanska brigada dobija naziv bridaga Hajrudin Mešiæ.



Slijedeæi tekst je uz moje male nadopune preuzet iz knjige Mirzet-a Hamziæ ‘Zvornik od izbora do Dejtona’ (Glas Drine 199 503-507.

Buduæi da kao komandir Stanice milicije u Ugljeviku nije prihvatio zaraznu srbizaciju svega i svaèega, te nije iskazao traženu lojalnost srpskim vlastima, morao je iæi iz tog kraja. Sa grupom odvažnih momaka iz svoje rodne Trnave obreo se u Teoèaku.

Tu je našao nešto pristalica za rat protiv èetnika, ali veæina žitelja nerado su u svojoj sredini gledali ove “buntovnike” koji su im remetili “san o mirnom suživotu sa komšijama”. Tek, valjalo je iæi dalje. A dalje se moglo samo kroz šume, mimo neprijateljskih utvrðenja, preko èuvene Zeèije Kose- za koju su se vojske u svim ranijim ratovima otimale- pa do Vitinice. U ovoj sredini Hajro i njegovih dvadesetak momaka naišli su na bolje raspoloženje za suprostavljanje agresoru. Naroèito je to važilo za mladiæe koji su bili presretni da se pojavi neko ko bi ih mogao predvoditi. Pošto je dao upustva o organizovanju odbrane tamošnjih sela, sa nešto veæom grupom momaka Hajro odluèuje da krene u pomoæ legendarnim braniteljima zvornièke “Kule”.

Najprije su pokušali preæi preko Kalesije, ali u ovom mjestu nisu naišli na razumjevanje. Nije bilo vremena za gubljenje, pa je uslijedio povratak prema sapanjskim selima, a zatim pohod prema Zvorniku- niz sapanjsku dolinu.

Još prije stupanja u borbene okršaje kapetan Hajro nameæe se izuzetnom voljom, snagom i izvanrednim razumjevanjem vojne situacije. Tako stièe i ogroman autoritet meðu vojnicima, koji su bezpogovorno slijedili njegove namjere.

Sa “Kule” su stizale vijesti o sve jaèim nejazdama èetnièkih snaga, èvrsto riješenih da zauzmu ovo strateško uporište. Hajro i momci spuštajuæi se preko Debeljaka, Nezuka, Zaseoka, Klise i Brane crvenog mulja na Ðuliæima do Dardagana gdje su postavljene barikade i time zaprijeèena komunikacija prema Sapni. Èetnici su zapoèeli dejstva sa svojih položaja na Æirilovom brdu i Kovaèevcu. Nakon smrti prvog našeg borca prihvaæena je borba. Ispoljivši neviðenu hrabrost i umijeæe Hajro i borci razbijaju neprijateljske položaje i stižu do mosta u Ceru. U saradnji sa Hasetom Tiriæem- još jednom legendom Bosne i Hercegovine- i njegovim specijalcima iz Bijeljine, te kapetanom Senadom- komandirom Patriotske lige-, bilo je planirano više akcija na tom podruèju. Meðutim, izostala je dogovorena podrška iz Bošnjaèkih sela- Ðuliæa i Klise. Tada stiže i teška vijest da je “Kula” pala.

Uslijedili su dogovori šta dalje. Hajro i dalje ispoljava ratobornost i zalaže se na nastavak borbe, revoltiran èetnièkim porukama: “Pala je Kula, sutra æete i vi!”
Ipak, uvažio je rezon kapetana Senada, da moraju izbjeæi èetnièko okruženje, jer bi došlo do sloma tadašnjeg ustanièko-odbranbenog i vojnièkog jezgra Sjeveroistoène Bosne sa posljedicama pogubnim za èitavu regiju. Tako su odluèili da izvuku snage prema sapanjskom kraju.

Zatim slijede svakodnevne bitke za odbranu Zaseoka (gdje hrabro gine kapetan Senad), Nezuka, Goduša, Vitinice i Kovaèeviæa. Èetnike su ti napadi koštali stotine žrtava. U organizaciji odbrane, na ovom kraju Hajri su pomogli kapetan Džemil Spahiæ i kapetan Šemsudin Muminoviæ, kasnije komandant Opštinskog štaba OS Zvornik. Hajrini borci: Babak, Bobe, Mujo i mnogi drugi èesto vrše uspješna ofanzivna borbena dejstva na teritoriji koje su pod kontrolom èetnièkih snaga. U nekoliko navrata razbijena su neprijateljska utvrðenja u Ravnim Njivama, Brðanima, Odžaèini, te djelovima Boškoviæa, Malešiæa i Šetiæa.

Teoèak je dugo vremena bio u okruženju, ali èetnici nisu žurili sa napadima na tom kraju raèunajuæi ionako da je to njihova teritorija. Za to vrijeme momci iz bošnjaèkih sela tog podruèja, prikrivajuæi se, prolaze i prikljuèuju se Hajri. Neki od njih- upadali su u zasjede i doživjeli tragiènu sudbinu. Ukupno 82 hrabra momka, 82 lavova Teoèaka.

Kada je bošnjaèkom narodu teoèanskog kraja zaprijetilo masovno odvoðenje u konc-logore i druga stradanja, Hajro se sa vojskom probija do Teoèaka i organizuje odbranu prekinuvši time važnu komunikaciju Bijeljina – Priboj. Borci Teoèaka, svaki od njih jedna legenda, odolijevali su najelitnijim èetnièkim jedinicama iz SAO Semberije i Majevice, i drugih okupiranih dijelova Bosne i Hercegovine i iz Srbije i Crne Gore.

Uviðajuæi snagu ustanièko odbranbenog pokreta koji je izazvao nemir i nesigurnost u srcu èetnièke teritorije, Hajri se sa uvažavanjem poèinju obraæati èetnièke voðe Dubajiæ, Mauzer i ostali - stalno nudeæi pregovore i primirja. I tu onda demonstrira vrhunsku vojnu i politièku taktiku. Nastavlja s pregovorima ali istovremeno priprema velku 'Majevièku oluju' oslobodilaèki slalom kroz èetnièka utvrðenja. Uz pomoæ i sadejstva boraca sapanjskog kraja Hajrina vojska, iz dana u dan, ruši èetnièka uporišta: Laze, Èaklovicu, Èaire, Rastošnicu, Vasiljeviæe, Zavid, Rožanj, Skakovicu. Time je obezbjeðena komunikacija Teoèak - Goduš. Za oko 15.000 civila u teoèanskom kraju to je postao put nade i spasa. Da nije bilo kapetana Hajre i njegovih momaka konc-logori bi bili dopunjeni sa novih 15.000 ljudi, od kojih mnogi ne bi ostali živi.

Na slobodnoj teoèanskoj teritoriji organizuje se uzorna vojna i civilna vlast. Provodi se regrutacija i obuka mladih vojnika u tamošnjoj kasarni, vrše se pripreme za buduæe oslobodilaèke zahvate, jer èovjek Hajrinog kova nije mogao imati mira dok èitava Bosna ne bude slobodna.

Autoru ovih redova, koji je jedini puna èetiri mjeseca u sredstvima informisanja govorio o ovom nenadmašnom vojskovoði i èovjeku, koji ga je nazvao “umjetnikom rata” - u nekoliko je navrata pominjao svoju ogorèenost zbog toga što su mu neki “foteljaši” iz regionalne komande pripisivali da je sirovi seoski lider, buntovnik koji vodi neki svoj rat.

Bio je to veliki moralni grijeh 'birokrata' koji su u rat ušli, ako su uopšte ušli, kad je Hajro veæ iza sebe imao odbranjena i osloboðena prostranstva.

On je vodi svoj rat onoliko koliko je morao, jer da je èekao nekakav “zajednièki rat” ne bi bile spašene desetine hiljada ljudi sapanjskog i teoèanskog kraja, ne bi bilo slobodnih teritorija bez kojih se ne bi odbranila ni Spreèanska dolina, a može se pretpostaviti kakav bi to bio dodatni teret za branitelje Tuzle.

Sreæom, narod ga je dobro razumio i èvrsto mu je vjerovao. Legenda o kapetanu Hajri, kao spasitelju naroda i nenadmašnom vojskovoði, davno je prešla granice zvornièko-teoèanskog ratišta.

A legende ne nastaju i ne ostaju tek tako. Hajro je poginuo u najplemenitijoj misiji. Pokušao je da otvori koridor prema opkoljenom i napaæenom narodu Kamenice, onom narodu koji mjesecima umire od gladi i èetnièkih najezda, onim herojima koji su nadèovjeèanskim naporima oèuvali veliku slobodnu teritoriju, koji su mjesecima apelovali, molili, zvali - a niko prije Hajre nije se našao da im pomogne. Sluèajna smrt (ako u ratu ima sluèajne smrti) sprijeèila ga je da ne zada odluèujuæi udarac, veæ razbijenim agresorskim snagama izmeðu Sapne i Kamenice.

Noæ uoèi pogibije - pjevao je sa èuvenim goduškim komandirom -Jusom Jusiæem Bonzom pjesmu o “Zmaju od Bosne”.
Kažu da ju je ponavljao bar deset puta. I imao je pravo da je pjeva, jer se u ovom ratu ponajviše približio legendi “Zmaja od Gradaèca”.



Jedan a mozda i jedini intervju sa rahmetli Hajrom Kapetanom.

1.dio


2.dio


Adnan Zenunovic - Hajro Kapetan



Fahrudin Nadžakoviæ - Fare - Lavovi Teocaka

Pjesma o Hajri Kapetanu
MAJEVICO, ÈUVAJ KAPETANA

Majevico suncem obasjana
Ti nam èuvaj Hajru Kapetana
Nek poèiva u slavi slobode
Dok Ljiljani slavne bitke vode.

Ljiljani su njemu zavjet dali
Osvojiti što su zacrtali
Dok je Hajro na èelu im bio
U pobjede on ih je vodio.

Hajro èedo svoje Majevice
Ti si ponos svoje porodice
Teoèaka i Srednje Trnove
Nikad neæe da te zaborave.

Svi ljiljani s’tvoje Majevice
O tebi æe pjevati pjesmice
Za života legenda si bio
Svog naroda slavu pronosio.

Od Zvornika pa do brda Bana
Ide vojska Hajre Kapetana
Sa zastavom Zlatnih Ljiljana
Uništiti što više dušmana.

Ide vojska padaju granate
Na poljima Ljiljani se cvate
Sa njima si vojsku zakitio
Kad si prvu pobjedu odnio.

Volio si svoju Majevicu
Vitinicu i našu Sniježnicu
Goduš mjesto kud si prolazio
Bajkovicu dok si osvojio.

Vitinica mjesto je otpora
Gdje je palo stotine zlotvora
Od naleta tvojih jurišnika
Nestale su kolone èetnika.

Teoèak je k’o Vukovar bio
Dušmanin ga uništiti htio
Tvoji su ga borci odbranili
Sve èetnike u crno zavili.

Pod udarom T’oèanske brigade
I još jedno uporište pade
Sapnom ravnom cvjeta Ljiljan cvijeæe
U Teoèak èetnik uæi neæe.

Primali su momci nareðenje
Da osvoje relej utvrðenje
Sapna ravna zadatak sledeæi
Neprijatelj nesmje nam uteæi.

Poèivaj nam Hajro Kapetane
Pobiæemo sve naše dušmane
Mnogo su nam jada uèinili
I Tvoj mladi život uništili.


F.È. Tuzla, novembar 1992 (povodom pogibije Hajre Kapetana 30 oktobra 1992 godine)


Pjesma od Nuki H.

Tužno plaèe Majevica, što izgubi svoga sina,
Legendarnog borca Hajru
teoèanskog komandira.
Branio je našu Bosnu,
od Bijeljine pa duž Drine
borio se Majevicom
da otjera dušmanine.
Neka znade dušman kleti
nikad Bosna pasti neæe
ostavio Hajro nama
svoju hrabrost i umijeæe...
Stoj dušmane, prokletnièe
ne ruši nam našu Bosnu
ima Drina još sinova
Mešiæ Hajre sokolova...



Mi smo vojska Hajre Kapetana



Hajrina kontraofanziva

U proljeæe mjeseca aprila
Na Bosnu se sruèi ofanziva
Okupator prijeðe preko Drine
Pa razbaca granate i mine
Pita narod gdje su opštinari
A oni se prvi razbježali
Pobjegli su kao nekakve strine
Neka svako o sebi brine
Pade Zvornik skoro bez otpora
Posta mjesto klanja i terora
Kad genocide kraju privedoše
Silnu vojsku Sapni okrenuše
Ubjeðuje Arkan svoju kliku
“Biæe lakše nego u Zvorniku!”
Al’ se krvnik grdno prevario
Na tvrd orah, tu je udario
Pa on šalje ferman za Srbiju
Da spremaju vojsku još brojniju
U pismu se Slobi požalio
Da je prvi poraz doživio:
“Nije samo da mi vojsku tuku
Veæ otimlju, more, i tehniku!
Ovaj narod ovdje oko Sapne
Ni vrag crni ne može da pomakne!
Najgori su u mjestu Zaseok
Idu na nas kao zmije poskok!
Nisu bolji ni Kovaèeviæi,
Tu nikada neæu stiæi
Mnoge ljude još æu izgubiti
Na tom brdu zvanom ‘Brdo smrti’!
Ovdje sam se mog’o uvjeriti
Da æu Bosnu teško pokoriti
Zato æe mi Bosna zaplatiti
Sva æu ova sela popaliti!
U logore sve æu otjerati!
Srpski živalj ovdje naseliti!
U Sapni æu Vidovdan slaviti!
”Sve bi ovo koljaè uradio
Da se Hajro nije pojavio
On sakupi svoje hrabre momke
Pa potjera mrske razbojnike!
On podiže u narodu elan
I pokvari agresoru plan!
Tako zasta srpska agresija
I propade Velika Srbija!
Hajro nema silu i tehniku
Ali ima srce i taktiku
Borci su mu trepet i strahota
Niko od njih ne žali života
Radije æe svaki poginuti
Agresora neæe propustiti!
Pamtiæe se do Sudnjega Dana
Ime našeg slavnog kapetana
Jer da ne bi Mešiæ Hajrudina
Mnoge bi još progutala Drina
Poživi nam brate Hajrudine
Da otjeraš bandu preko Drine!
Hvala majki pa nam rodi sina
Da imamo Mešiæ Hajrudina!



Kad krene Hajro Bosnu da brani



[Edited by Crni Vuk on 06-08-2009 at 11:21 GMT]

[Edited by Crni Vuk on 06-08-2009 at 11:40 GMT]

06-08-2009 at 10:54 | Ukljuèi u odgovor
Crni Vuk
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 06-05-2008
Odgovori: 342
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Muzej odbrane Sjeveroistocne Bosne

War in Bosnia - Teocak 1995 - Mike Kirsch's footage




Reportaza AlJazeere o BiH i o rahmetli Senahidu Hadzicu Doktoru

27-08-2009 at 14:18 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Vjeène teme : Muzej odbrane Sjeveroistocne Bosne New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice