Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Muzej odbrane Sjeveroistocne Bosne
Strana: 1 2 3 4 5 6 7
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
nere68
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 12-09-2008
Lokacija: bih
Odgovori: 409
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Muzej odbrane Sjeveroistocne Bosne

@Crni Vuk, imal sanse da se postave ovi video klipovi ponovo..

16-03-2012 at 22:15 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Muzej odbrane Sjeveroistocne Bosne

Knjiga- U njedrima Udrèa
Azir Šabiæ o knjizi kaže: – Dok sam ispisivao sve ovo što je danas u knjizi, dok sam nosao sa sobom rokovnik i bilježio u nemoguæim uslovima, ni u najsmijelijim snovima nisam mogao pomisliti da æe do ovoga doæi, nisam vjerovao ni da æu preživjeti, ja i mnogi drugi, a kamoli da æe ono što sam pisao jednom postati knjigom i dobiti korice.


Dio teksta iz ratnog dnevnika- U njedrima Udrèa:

01. 01. 1993. god.

Ustao sam na stražu. Pet je sati, moja smjena je od 06-08 na Žlijebcu. Sav normalan svijet je sinoæ slavio Novu godinu uz pristojnu veèeru, ja sam veèerao užiženo žito koje smo svarili u loncu i legao da spavam.

Niko ne može znati, niti ja mogu opisati kako se osjeæam. Neko se veseli i slavi, a ja nemam šta da jedem; samo malo kuruza. Najradije bi zaplakao da se èuje do nebesa, ali kakva korist.

Po povratku kuæi sam saznao da je iz pravca Tuzle došlo 38 vojnika i da su to uglavnom momci iz Cerske i Konjeviæ polja.

Takoðe sam saznao da ih je doveo neki Ahmet sa Snagova i da se on vraæa nazad.

Oko 11 sati, na koti Mlaðevac poèeo je da turira tenk; jako dobro smo ga èuli jer to vazdušnom linijom nije daleko od nas.

Znali smo da æe nas granatirati, pa smo sišli u podrum Murine kuæe.

Oko 12 sati tenk je ispalio 15 projektila na selo Jošanicu, pa još 10 u pravcu Kamenice.

Poslije podne svratim u komandu kako bi saznao za ljude koji su došli iz Tuzle. Zatièem komandanta Sefera i Mejku iz Novog sela.

Mejko æe za Tuzlu sa Ahmetom, po naredbi komadanta Sefera kao kurir, da nosi pismo u opæinu Zvornik koja je osnovana na teritoriji Sapne.

Sefer nam je proèitao pismo koje sam ja doslovce prepisao za svoj dnevnik.

Gospodo, Adile, Haso, Selime, Asime i svi ostali koji proèitate ovaj jad.

Vi bar znate u kakvom ste nas jadu i belaju ostavili.

Vi bar znate koji položaj i teritoriju držimo pod kontrolom i da nas još uvijek tuku sa srbskog Snagova, Jeremiæa, Kule, Crnog kamena, Divièa, Vlaških njiva, Majdana, Koèanja i Liješnja… Jebenije teritorije u Bosni nema.

Na sramotu vam bilo što nas tako ostaviste na cjedilu i zaboraviste, nije nam za zvornièke guzièare što ih nema nigdje, oni ovdje nemaju nikog, ali nam je za vas. Èuli ste da smo pod najezdom jaèih morali napustiti domove i otiæi na Udrè, gdje smo, i to ste èuli, a vjerujte istina je, jeli, bundevu, repicu i žito iskokano u vatri, neko nije ni to jer nije bio snalažljiv.

Oni od vas koji poznaju Udrè, dobro znaju da su tamo samo stijene i da se nije moglo sakriti od kiše, sušili smo se i grijali kako smo morali, uz vatru, tukli smo se sa njima i ostajali bez municije.

Vratili smo se na popaljena ognjišta, nijedna kuæa nije ostala èitava i razapeli najlone na prozorske otvore.

Zbog grupisanja èetnika ponovo oèekujemo napade, a onda više nemamo kud na Udrè. Idemo prema vama pa kako nam bude, a boga mi ako neko i stigne tamo ne vjerujem da æe ko od vas ostati živ, ovo nije samo prijetnja veæ realnost.

Ne zaboravite da mi ovdje imamo iznurenu i užuæelu djecu, a vaša tamo imaju da jedu bijelo brašno, imaju šeèera i soli, a priæaju oni koji doðu ovamo da ima da se kupi i keksa.

E, aferim vam drugovi, a naša djeca piju gorak èaj sa bundevom i prohom i to dva puta dnevno.

Èujem da imamo tamo tri opštine, pa molimo, pitajte nekoga od njih jesmo li mi stvarno prodata teritorija, pa da preduzmemo što moramo. Svakodnevno kraj nas prolaze borci iz – Cerske, Vlasenice i Bratunca, a nama ispadoše oèi kada saznamo da vas nigdje nema. Mi prostremo sergiju i daju nam koji metak i bombu, a mi im ljubimo skute, i tako nastavljamo kukati jedan drugom o našoj neizvijesnosti.

Èuli ste i to da je naša nejaè u Cerskoj, Konjeviæ Polju i da prose od kuæe do kuæe… Mi vam poruèujemo i odobravamo da naše pakete dižete i dajete vašoj djeci jer sevap je da bar neko ostane živ i da mu bude dobro.

Na ovom prostoru ima preko 5000 bijednika.

Molimo vas, tražite da nam pomognu.

Vi nemojte dolaziti ovamo, jer naša djeca i oni slabiji umiru od gladi, a i zarazne bolesti su uzele maha. Ako neko poðe na ovu stranu makar bio i iz gornjih krajeva pošaljite nam lijekove i maza za æesu.

Mi smo kolektivno odluèili da gordo pomremo ali neæemo se predati. Veæ 30% vojnika ne ide na stražu jer nema više hrane.

Dvije porodice su se predale èetnicima na Majdanu jer djeca nemaju šta jesti. Jedna iz Jošanice i jedna porodica iz Kadriæa.

Nemojte ovamo dolaziti jer kilogram užiženog hibrida košta 10 DM, molimo vas prenesite nekom ko to može dalje proslijediti, da se na putu za Baljkovicu nalazi oko 500 leševa našeg naroda, koji je nastradao u potrazi za hljebom.

Prenesite neka još jednom objavi radio Sarajevo da je istina da nema više bundeve ni repe.

Zanima nas da li smo mi ovamo registrovani, napravite nam bar peèat sedmog Zvornièkog odreda.

Molimo vas, nemojte dolaziti ali pošaljite po onima koji hoæe municije i cijevi.

komandant

Seferoviæ Almir

22-01-2013 at 08:34 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Muzej odbrane Sjeveroistocne Bosne

Objavljeno marta 1993. godine.

/ ARMIJA RBIH /

Zvornik i Teoèak - ratovat æemo do sudnjeg dana


Teoèak je krug pakla. To je linija fronta oko 50 kilometara koju prema èetnicima drži brigada Hajrudin Mešiæ. Na teoèanskom ratištu nema predaha, puca se neprestano i pješadijski i artiljerijski, a detonacije odjekuju sa svih strana.


Svi znaju za Teoèak, i ovaj veliki slobodni teritorij. On se kao svrdlo zario duboko u okupiranu Semberiju. Èetnici proklinju ovo ime. Kad žele èuti šta o njima misle teoèanski borci, krenu u akciju i zarobe jezik pa saznaju i šta im èetnici spremaju. Ponajviše šta o njima govore u dugim noæima strepnje.

Na prve linije teoèanske odbrane i napada stiže se sa pitanjem izmeðu detonacija: Koga æu ja pronaæi tamo? U Sarajevu, odakle sam dolazio, u mraènim stanovima sjedi se do kasno i èovjeku prosto smeta san. Prièa se u beskraj. Tamo sam èuo prièe o Hajri Kapetanu. Na mjesto legendarnog Hajre došao je njegov suborac od prvog dana, Dževad Avdièeviæ Babak. I o njemu sam naslušao.


Gargija svaki dan

Uredno obuèen sreðen borac obraæa mi se kao strancu: “Ovdje ti je borba gargija svaki dan.” “Èujem, èujem,” odgovaram uz ne baš udaljene eksplozije.
Prije nekoliko dana ovdje je dušu ispustio pukovnik Milan Joviæ, provjereni èetnik. Sveèano je sahranjen u Trnovi. Sahrani je prisustvovao i njegov ožalošæeni prijatelj, zloèinac, ðeneral Ratko Mladiæ. Ratni zloèinac je objavio kako æe teoèanski borci platiti zbog smrti èetnika pukovnika.

“Nije prvi,” kaže mi teoèanski borac Mido B. “Ovdje je kožu ostavio i major sa Vukovara Pantiæ, zvani Panter. Poginuo je i njihov èuveni kapetan Rade, vodeæi robijaše iz srpskih kazamata protiv raje iz Teoèaka. Jest Rade bio opasan, ali i ovamo rade, ne sjede.”

Vode me uskim putem do linija koje gledaju u èetnike. Tamo sreæem Lejlu M.(25) i Zijadu I.(22), djevojke iz Sniježnice. Prije dvadesetak dana napravile su pravi podvig, ušle u minsko polje i izvukle nekoliko ranjenih boraca.

Oko mene su i momci iz Prvog bataljona Brigade Hajrudin Mešiæ, komandanta Mirsada Mahmutoviæa. Uglavnom, radi se o jedinici “Bibetovi labudovi.” Nihad H. koga ovdje zovu Hans, Samir M., Emir S. Èombe, Muhamed Æ., Zejnil S., Hajrudin M., Nedžad H. i Samir M. Ponosno su mi kazivali prièu o imenu njihove diverzantske jedinice. Ibrahim Mujèinoviæ Bibe, dvadesetpetogodišnjak, došao je iz Njemaèke. Radio je tamo i sva mu je porodica bila tamo.

Prvo je slao humanitarnu pomoæ, a onda se i sam uputio prema Teoèaku. Nije mu se dalo ostati tamo u Njemaèkoj. Došao je u avgustu i odmah se uputio na prve borbene linije. Isti dan. Onda je išao iz borbe u borbu, nadahnut i pun ljubavi prema svojoj Bosni. Poginuo je u novembru 1992 godine, a hrabrost koju je pokazivao i danas je pravo èudo svim njegovim saborcima.

Govore kako je mogao mirno sjediti u Štutgartu sa svojim roditeljima. Izazivao je smrt. Danas, tu, oko mene, razmišljaju o njegovim roditeljima. Zvali su ga, ali nije želio iz Bosne. Govorio je da bi tamo bio najsretniji èovjek, a ovdje je govorio kako je sretan u Bosni.


Odredi za hap-namjenu

Dostojno ga je zamijenio Mirsad È. Zovu ih “Vod smrti” i u Teoèaku su èuveni. Imali su akciju na Nikoliæe tri dana prije mog dolaska. Pet èetnika ubili, jednog zarobili. Sa njima su bili momci iz “Prve splitske èete”, koju su osnovali mještani zaposleni u Splitu, a koja se dokazala na igmanskom ratištu. Bio je tu i “Hap-odred”.

Kad kažem da mi preprièaju bitku, kažu:
“Ispoèetka je bilo teško. Lakše, negdje usred borbe. I, na kraju smo ih što pobili što rastjerali.” Pitam ih šta znaèe svi ovi “Hap-odredi”. “Oni su zaduženi da èetnicima hapaju municiju, otimaju oružje i hranu. To su ti odredi sa hap-namjenom.”

Svi su gotov djeèaci. Pitam ih ima li starijih boraca. Najstariji je komandant Babak, a nema ni trideset. “Izdala nas starudija”, kažu. “Boje se.” “Èega se boje?” “Da neæe živjeti dugo. Ne može star èovjek dugo živjeti. Možda samo dugo stariti.”
Prosjek Brigade Hajrudin Mešiæ je 22 godine. Ali zna se njihovo iskustvo. Prekaljeni su kroz stotine borbi.

“Više od 100 hiljada granata palo je na slobodni teritorij Teoèaka. Ovdje nema generala nakon bitke. Naša bitka tek je poèela. Što se nas tièe ratovat æemo do Sudnjeg dana. Svi ovdje doðu, održe kratke govore, izlaganje im baš nije temeljito, ali ovdje treba ostati. Naši ljudi iz inozemstva, patriote, pomogli su.

Sve je kupljeno našim parama. I odjela, sva oprema, a oružje je oteto od èetnika. Ništa drugo nismo dobili ni od koga. Ni mrvice. Danas smo, hvala Bogu, dobro naoružana Brigada. Èim zafali, u pozajmicu kreni, jer kod èetnika ima svega”, govori Babak pred svojim borcima.

Juriš na kameru

“Neke svoje akcije su snimali. Sad mi kažu:”Pronaði kameru, novinar si, i mi specijalno za tebe kreæemo na èetnike. Snimi i pošalji na TV BiH, da se vidi kako se Teoèak bori za svoju Bosnu.” Vjerovatno je Teoèak jedinstven primjer kako sa što manje žrtava isprašiti èetnike. Za dva mjeseca, èak sedam uspješnih akcija, a nijedan borac nije poginuo.

U Teoèaku sam sreo mnogo djevojaka. Jedna od njih je Mirzeta H. Sa puškom ide u borbu, a i bolnièarka je kad zatreba. Jedan mi borac tiho govori kako uvijek dotrèi do ranjenika plaèuæi, ali svoj posao nastavlja neustrašivo.

Stiglo se malo i proveseliti izmeðu svih nevjerovatnih svjedoèenja o hrabrosti teoèanske mladosti. U Teoèaku je suh snijeg na zemlji i jak vjetar. Civila je malo. Ali su svij stavljeni na službu Armije BiH. Zasjeli smo te hladne februarske noæi pod toplo svjetlo lampe, a najstariji borac u brigadi, koga zovu kratko “Brèak”, napunio je hastal svim i svaèim. Na dobacivanje boraca da štedi sa hranom, odmahuje rukom. “Ne zamjeri, novinar, jednom mjeseèno imamo pravo da olabavimo. I ti ohladi i ostavi se te svoje olovke.”

Momak sa stotinu gelera

Mido je donio nekoliko šteka kolomba i podijelio raji. Soba se zadimila. Veselili su se momci iz diverzantskog voda Zambak, što je sinonim za ljiljan. Amir S. prièao mi je o svojim prijateljima iz Crnih labudova i poželio ih poselamiti. Obeæao sam da æu upamtiti poruke za Haseta Tiriæa, Fatmira Hatiæa, Avdu Subašiæa i Hajru Æatu.

Upoznaju me sa borcem Muhidinom. Stigao je do èetnièkog bunkera i, dok je èetnik pucao, oteo mu je mitraljez iz ruku. Sad mi ga pokazuje i oèi mu govore kakvim se plijenom na èudan naèin obogatio. Muhidin je, od samog poèetka ratnik. Bio je jedan od prvih boraca uz Hajru Kapetana. Upoznaje me i sa dvadesetogodišnjakom koji u sebi ima oko sto gelera. “Teško se pomjeram i sreæa je što struje nema u Teoèaku. Bilo bi mi teško proæi ispod dalekovoda!”, šali se na svoj raèun.

I Babak je ranjen. Ranjavani su svi sa kojim sam prièao. Imaju rane kao uspomenu iz ovog rata, ako prežive...

Šta bi meni èetnik da sam mu ubio oca

Na pitanje imali ko da nije ranjen, svi pogledaju u plavokosog mladiæa i on sveèano ustaje. Gledam i ne vjerujem. Samo on od tridesetak boraca u prostoriji! Plavokosi pred mene zbacuje poderani pancir. “Kad smo izvodili prošli napad sluèajno sam ga obukao. Vidiš li zašto sam jedini bez rane?” Gledam zaèuðeno u Amira S.
Nijeèe glavom i otkriva ranu od metka koji je prošao pored same kième. Onda ozbiljnije razgovaram sa njim. Živio je u Njemaèkoj 15 godina. Otac se onda vratio u Zvornik da proživi svou penziju u novoj, ogromnoj kuæi. Èetnici su ga zaklali i pokupili mu ušteðevinu. Danas Amir nema ništa.

“Ništa osim borbe”, kaže mi. “A to je dovoljno za poèetak.”
Svi su ranjeni, ali je rana mnogo više na srcu. Ipak, te noæi su se veselili. Svaki od njih želio je sa mnom posebno poprièati. Prešutkivali su užase, ali sam ponešto i saznavao.

Jedan od njih opisao mi je kao šaku jada tek zarobljenog èetnika Miloša A. Èetnik je došao ovdje kao plaæenik. Plata mu je pedeset maraka i ono što opljaèka. Pitao ga je: “Šta bi ti meni da si me zarobio, a da su ti muslimani ubili roditelje?” “Razmislio bih”, odgovorio je. “Ja tebe, eto neæu ni dirnuti.” Onaj je samo skrušeno oborio svoju ludu èetnièku glavu. “Nije takav u stanju ni da se postidi”, kaže mi borac.

Od zarobljenog èetnika saznali su da nastaje panika kad ih kupe za Teoèak. Rekao im je da se i sakate, ali u Teoèak neæe. Nije baš svima ginuti za pedeset maraka.

Osvetit æemo Hajru Kapetana

U teoèanskom krugu sve su crkve ostale netaknute. “Oni gdje god stignu, tu u džamiju pogode, ruše ili zapale”, govore mi. Na svoju vjeèitu sramotu, ako su sposobni za takvo osjeæanje. Upamtit æu ovu veèer. Baš kao i djeèake kojima je neizbrisivo na srcu njihov kapetan Hajro. Svaki od njih vadio je vojnu knjižicu Armije BiH i pokazivao Kapetanovu sliku, objavljenu poodavno u novinama.
Rekli su mi:
“Njegova duša noæu luta nad Teoèakom. Svetimo ga svaki dan i ne možemo ga osvetiti. Samo slobodna Bosna i Hercegovina može umiriti njegovu dušu.”

Saliha, djevojka blagog lica, prišla mi je da mi na uniformu priljepi znak njhove brigade sa Hajrinim imenom. Vratio sam se sa novim obilježjem u Tuzlu i tamo je jedan starac požurio da me zagrli. Kad je saznao da sam samo novinar, odustao je isti èas. Dodao je razoèarano: “Kakav novinar, kakvi bakraèi. Ja mislio ti si jedan od Hajrinih boraca…”







18-02-2013 at 08:11 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Muzej odbrane Sjeveroistocne Bosne

Dan kada je Klej uništio šest tenkova i sprijeèio prodor ka Tuzli

Protekle su dvije decenije od nezapamæenog herojstva Tuzlaka Edina Haraèiæa Kleja, koji je na zvornièko-teoèanskom ratištu zaustavio prodor agresorskih vojnika i tenkova ka Kalesiji i Tuzli.

Piše: D. Brkiæ


Edin Haraèiæ Klej (Foto: Darko Zabuš/Klix.ba)

Naime, 21. 22. i 23. marta Haraèiæ je, koristeæi protivoklopne rakete, uništio šest tenkova i odbio napad daleko nadmoænijeg naprijatelja koji je namjeravao doæi pred Tuzlu. Dvije decenije kasnije o nezapamæenom herojstvu Edina Haraèiæa Kleja rijetko ko prièa. Danas je Klej vijeænik u Opæinskom vijeæu Tuzla, diplomirani socijalni radnik, stariji je 20 godina ali, kaže, ponovo bi uèinio isto.

"U martu 1993. godine krenula je silovita ofanziva Vojske RS i Vojske SRJ na zvornièko-teoèanskom ratištu. Dan prije dolaska tima u kojem sam bio, a koji je djelovao u okviru Mješovitog artiljerijskog diviziona 2. Korpusa Armije RBiH, poslati smo na podruèje Èeliæa. Devet mjeseci je tenk sa Mirosavaca sijao smrt po Èeliæu. Uspio sam ga uništiti 'crvenom strijelom'", prisjeæa se ratnih dana Haraèiæ.

U Armiju RBiH stupio je kao dobrovoljac. U JNA je bio granièar, ali je krajem 1992. godine obuèen za protivoklopnjaka. Nakon Èeliæa, Klej i njegova èetiri saborca su prekomandovani na zvornièko-teoèansko ratište.

"Prije podneva 22. marta 1993. godine došli smo do Meðaša u blizini Kalesije. Neprijatelj je djelovao sa uzvišenja Vis i prolazak je faktièki bio nemoguæ. Rekli su nam da saèekamo veèer, ali neprijateljske snage su napredovale ka Sapni, linije fronta su bile probijene, a civili stjerani u zbjegove. Pod kišom granata uspjeli smo se ispod Visa provuæi ka Sapni. Doèekali su nas uplakana djeca i žene u zbjegovima i osokoljeni neprijatelj koji je prethodnih dana ubilježio napredovanje", prisjeæa se Klej.

Sljedeæe reèenice opisuju neviðeno herojstvo tada 22-godišnjeg mladiæa, koji je rizikujuæi sopstveni život uspio odbiti neprijateljski napad.

"U ranijim borbama pripadnici Armije RBiH su uspjeli onesposobiti tri tenka. No, taj dan neprijatelj je na naše položaje krenuo sa 15-ak tenkova, dok je sedam tenkova imao u rezervi. U dramatiènim momentima sam uspio saèuvati prisebnost i pribranost. Izašao sam na èistinu, iznad glave su fijakuli meci, ali ja sam samo razmišljao kako neutralisati tenkove. Prvom raketom sam uništio tenk u sredini. Drugom sam uništio komandni tenk i tada sam vidio kako se oni pripremaju na povlaèenje. Treæom sam pogodio još jedan tenk, nakon èega je uslijedilo povlaèenje, pa sam faktièki èetvrti tenk pogodio pri njihovom povlaèenju", kaže Haraèiæ, koji navodi kako su na tom položaju pored Vojske RS bile angažovane jedinice Novosadskog, Užièkog, Valjevskog korpusa Vojske SRJ te ruski plaæenici.

Haraèiæ se prisjeæa kako je tog dana na raspolaganju imao pet crvenih strijela, naspram tolikog broja tenkova. Njegovo herojstvo je promijenilo tok rata na prostorima BiH, jer Vojska RS nikada više nije tenkovima “jurišala” na položaje Armije RBiH.

“Naša pobjeda tog dana, ali i svih drugih, je èista kao suza. Ostvarena je na bojnom polju po svim pravilima vojne doktrine. Èak su nam èestitali i iz Vojske RS na toj pobjedi”, kaže Klej koji je 23. marta na podruèju Teoèaka uništio još jedan tenk.

Plan Vojske RS je bio, kako kaže Klej, da doðe pred Tuzlu, jer im je konfiguracija terena i položaji na Visu dozvoljavala takvo što. Herojstvo Edina Haraèiæa Kleja osujetilo ih je u tom naumu.

Naredne godine Klej je odlikovan Zlatnim ljiljanom, a potom je otišao u Zenicu u Ratnu oficirsku školu. Rat je okonèao sa èinom kapetana, a do 2002. godine bio je vojnik profesionalac.

Odlukom Ratnog predsjedništva Opæine Tuzla njemu je dodijeljen stan iz kojeg je deložiran 2001. godine. Uslijedile su dvije godine golgote, a novi krov nad glavom Edin je dobio 2004. godine. Kaže kako je odnos vlasti s svih nivoa neodgovarajuæi prema boraèkoj populaciji. No, dok je živ borit æe se za prava svojih saboraca.

“U meni ostaje žal što je Armija BiH 1995. godine zaustavljena u svom oslobodilaèkom pohodu. Žao mi je što se danas herojskih bitki rijetko ko sjeæa. Djeca u školama ne uèe o èasnoj borbi Armije RBiH, a stidljivo se pominju historijski momenti. U OV Tuzla sam pokrenuo inicijativu da se u dovoljnom broju kupe državne zastave kojim bi se okitio grad na Dan državnosti i Dan nezavisnosti. Dok sam živ borit æu se za otvaranje muzeja u Tuzli koji bi bio posveæen 2. Korpusu Armije RBiH. Svjedoci smo èestih negiranja države BiH, ali siguran sam kako æe naša domovina nadživjeti sve neprijatelje”, zakljuèuje Klej.

Posthumni dobitnici Zlatnog ljiljana s podruèja Opæine Tuzle dobili su svoje ulice u gradu. Klej je sreæom živ, ali bez stalnog zaposlenja.
(Klix.ba) 


<br /><br /><br /><br />

21-03-2013 at 21:33 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 51
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Vjeène teme : Muzej odbrane Sjeveroistocne Bosne New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice