Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : PREDZNACI SUDNJEG DANA
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

citat:
medic wrote:


Kuran kaze, presudi onome ko porice postojanje.
Drugim rijecima, gore je nevjerovat, nego haram cinit, a vjerovat.


Sad mi je jasno , zašto kod nas nikad nije bilo više vjernika , a manje poštenja
Nedjela se èine ležerno , a ako Bog da sve æe im biti oprošteno , jer æe se pokajat (jedni ispostit Ramazan , drugi izmolit 100 Oèe naša i sl)
Nikad se ja ne mogu pomiriti s tim ili kao što Džaho reèe raj/dženet æe biti prepun magaraca , konja i sl...metaforièki reèeno
05-02-2010 at 20:54 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

Pojava Dedzala


Slijede neki hadisi koje govore o fitni (smutnji) Dedzala.

Ebu Hurejre r.a. kaze:"Allahov Poslanik s.a.v.s. je rekao: 'Sudnji Dan nece doci...dok se ne pojavi oko trideset dedzala (lazljivaca), svaki od njih ce tvrditi da je Allahov poslanik.'" (Ovo je dio duzeg hadisa koji je zapisao Buhari, Kitab el-Fitan, 9/74)

Enes ibn Malik r.a. kaze da je Poslanik s.a.v.s. rekao:"Vrijeme Dedzala ce biti godine zbunjenosti. Ljudi ce vjerovati lazljivcu, a nece vjerovati onom ko bude govorio istinu. Ljudi nece vjerovati onome ko je povjerljiv, a vjerovat ce razvratniku; i Ruvejbide ce se pitati (biti glavni).' Neko upita:"Ako su Ruwjbije?" On odgovori:"Oni koji se suprostavljaju Allahu a pitace se u opstim stvrima." (Ahmed, 3/220).

Poslanik s.a.v.s. je rekao:"Dedzal ce se pojaviti u zemlji na istoku zvanoj Hurasan. Njegovi slijedbenici ce biti ljudi s licima ko kovani stit." (et-Tirmizi, Ibn Madze, Ahmed)
Dedzal ce biti covjek, stvoren od Allaha da iskusa ljude po zavrsetku (sudjenog) vremena (na ovom svijetu). Mnogi ce otici na stranputici njegovim posredstvom, a i mnogi ce biti upuceni njegovim posredstvom; jedino ce gresnici biti zavedeni.

"Veci" Dzedzal je spomenut u podugom Hadisu od Fatime ibn Kajs, radijallahu 'anhu, koji je prenjela od Poslanika, sallallahu 'alejhi we sellem, a on od Temima el-Darija, radijallahu 'anh, u kojem se nalazi i prica o Dzesseseu. Dedzalu ce biti dozvoljeno da se pojavi pri zavrsetku vremena, nakono sto Muslimani osvoje Rimski grad Konstantinopolis.(Istanbul)

Prvo ce se pojaviti u Isfahanu, u regiji koja je poznata kao Jevrejska cetvrt (el-Jehudije). Slijedice ga 70 hiljada Jevreja istog podrucja, svi nauruzani. Sedamdeset hiljada Tatara i mnogi ljudi iz Hurasan ce ga takodjer slijediti. Iz pocetka ce se pojaviti kao kralj tiranin, zatim ce tvrditi da je poslanik, pa da je gospodar. Jedino ce ga najvece neznalice slijediti; ispravni i oni koji su upuceni od Allaha ce ga odbiti. Pocet ce osvajati svijet drzavu za drzavom, tvrdjavu za tvrdjavom, regiju za regijom, grad za gradom; nece ostati mjesta a da nice biti osteceno (zapaljeno) osim Mekke i Medine. Duzina njegovog boravka na zemlji ce biti 40 dana; jedan dan ce biti kao godina, jedan dan kao mjesec, jedan dan ko sedmica, a ostatak dana ce biti kao normalni dani, tj. njegov boravak ce od prilike trajati jednu godinu i dva i pol mjeseca.

Allah ce mu ostvariti mnoga cuda, kroz koje ce oni koje On hoce otici u zabludu, a vjerovanje (iman) vjernika ce se ucvrstiti. Spustanje Isa sina Merjemina, istinitog Mesiha a.s., ce se desiti za vrijeme Dedzala, laznog mesiha. Spustit ce se kod bijele munare u istocnom Damasku. Vijernici i iskreni robovi Allahovi ce se skupiti da mu pomognu, i Mesih, Isa ibn Merjem a.s., ce ih predvoditi protiv Dedzala, koji ce u to vrijeme krenuti ka Bejtul Makdisu (Jeruzalemu). Stignut ce ga kod 'Akaba 'Afiq. Dedzal ce pobjeci od njega, ali ce ga Isa a.s. stici kod kapije Ludda, i ubiti ga sa njegovim kopljem u trenutnku kad bude ulazio na kapiju. Kad se Dedzal suoci sa njim, pocet ce se topiti kao so u vodi. Pa ce ga Isa a.s. ubiti sa svojim kopljem kod kapije Ludda, i umrijet ce tamo, kao sto se navodi u sahih predajama.


DEDZDZAL- LAZNI POSLANIK

Allah, dž.š., je stvorio dva Mesiha, kao antonima. Tako je Isaa, a.s., Mesih upute, lijeèi slijepog i gubavog, oživljava mrtvog, a sve uz dozvolu Allaha, s.w.t. A Dedždžal, Allah ga prokleo, je Mesih stranputice; iskušaæe ljude svojim moæima: spuštanjem kiše, rastom bilja i drugim neprirodnostima. Doæi æe iz pravca istoka, iz Horosana, od ishafanskih jevreja, a onda æe hodati zemljom. Neæe ostaviti niti jedno mjesto, a da u njega ne uðe, osim Mekke i Medine. U njih neæe moæi uæi jer æe ih meleki èuvati. Iskušenje zvano Dedžal je najveæe iskušenje, od vremena kada je Allah, dž.š., stvorio Adema, a.s., pa do Sudnjeg dana. To je zato što æe mu Allah, s.w.t., dati velièanstvenu moæ nadnaravnosti koja æe zapanjiti i zateæi zdrav razum. Bilježi Muslim od Huzajfa, r.a., da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Dedžal je æorav u lijevo oko, kovrdžave kose, s njim je Džennet i Džehennem, njegova vatra je Džennet a njegov Dženet je vatra." Zaštititi se od iskušenja Dedžala možemo na sljedeæi naæin:

-1. Èvrsto pridržavanje Islamskih pravila

-2. Stalno traženje utoèišta od Dedžalove fitne (iskušenja), a posebno namazom

-3. Uèenje napamet ajeta sure "Kehf". Muslim prenosi od Derda'a, r.a., da je Allahov Poslanik, s.a.w.s., rekao: "Ko napamet nauèi prvih deset ajeta sure "Kehf", saèuvao se Dedžalovog iskušenja".

4. Bijeg od Dedžala i udaljavanje od njega. Ahmed, Ebu Davud i Hakim bilježe od Ebu Dahma'a, r.a., da je èuo Imran Husajina kako kazuje Poslanikov, s.a.w.s., hadis: "Ko èuje za Dedžala neka bježi od njega. Tako mi Allaha, èovjek æe o sebi misliti da je mu'min, a poèet æe slijediti Dedžala zbog sumnji koje æe on ubaciti." Dedždžal tvrdi da je božanstvo, a ustvari je èovjek, nešto potpuno drugo od Gospodara Savršenog, Velièanstvenog i Potpunog. Zbog toga je sluèaj Dedždžala bezvrijedan da bi ga Uzvišeni spomenuo, ali su poslanici upozorili na njega da bi ukazali na opasnost od njega i iskušenja. Dedžalova smrt æe biti u rukama Isa'a, a.s. Isa, a.s. æe mu reæi: "Imam za tebe udarac koji neæu propustiti." Pratit æe ga, udarit æe ga kopljem i poraziti njegove sljedbenike. Pridružit æe mu se vjernici i ubijati ih, sve dok drvo i kamen ne progovore: "Muslimanu, Allahov robe, evo jevreja iza mene, doði i ubij ga", osim drveta garkad, doista je ono jevrejsko drvo.
Allahu moj, uputi me u ovom danu ka zadovoljstvu Svojem, ne daj šejtanu puta ka meni, a uèini Džennet stjecištem mojim, o Namiritelju potreba onih koji traže.





 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
07-02-2010 at 12:39 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

***********

jos o Dedzdzalu...

Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nam je precizno opisao Dedzdzala zbog
opasnosti koju sa sobom donosi, tako da stalno budemo na oprezu i isèekivanju.
Rekao je da lièi na jednog ashabima poznatog èovjeka po imenu Ibnu Katin iz
plemena El-Huza’a i jednom jevreju koji je stanovao u Medini, a koji se zvao Ibnu
Sajjad. Prema hadisu, Dedzdzal ovako izgleda: velikog je tijela, kosa mu je
kovrdzava, boja tijela mu naginje crvenilu, biæe æorav na jedno oko, veoma brzo æe
se kretati, izmeðu oèiju æe mu pisati "kafir".

Dedzdzalove natprirodne pojave:

1. Na zemlji æe boraviti èetrdeset dana, jedan dan æe biti kao godina, jedan kao
mjesec, jedan kao sedmica, a ostali dani su kao ovi nasi dani.

2. U svome zavoðenju i kretanju po zemlji bit æe veoma brz. Poslanik, sallallahu
alejhi ve sellem, ga je uporedio s kisom koju tjera vjetar.

3. Sa sobom æe imati dvije rijeke koje æe teæi, jedna æe biti vatra, a druga bistra pitka
voda.

4. Ozivljavat æe mrtve. (Doæi æe beduinu i reæi mu: "Hoæes li vjerovati u mene ako ti
ozivim roditelje? itd.)

5. Naredit æe zemlji i ona æe izbaciti svoje plodove, nareðivat æe nebesima i ona æe
spustati kisu gdje on bude htio.

6. Rasjeæi æe mladiæa na dva dijela pred ulazom u Medinu, a potom æe ga ponovo
ozivjeti. Ovaj mladiæ neæe povjerovati u njega.

7. Isa, alejhisselam, æe ga ubiti u mjestu koje se zove .Babul-ludd. u Palestini.
Hadis koji o svemu ovome govori jeste hadis kojeg je zabiljezio Muslim od Nevvasa
ibnu Sem’ana. U njemu nam se dokazuje obaveznost vjerovanja u dolazak Dedzdzala
pred Sudnji dan na naèin kako nam je to pojasnio Poslanik, sallallahu alejhi ve
sellem.

Hadis glasi ovako:


Od Nevvasa ibnu Sem’ana prenosi se da je rekao: "Jedne prilike je Poslanik,
sallallahu alejhi ve sellem, spomenuo Dedzdzala, pa ga je tako potcijenio govoreæi o
vidljivim znakovima njegove lazi, kao sto je æoravost, a zatim ga tako uzdigao
govoreæi o velièini iskusenja kojim æe kusati ljude da smo pomislili da je veæ stigao
do palminjaka u predgraðu Medine.

Kada smo, poslije toga, otisli do Allahova
Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, on je to prepoznao na nama, pa nas je upitao:
"sta je sa vama?" Mi odgovorismo: "Allahov Poslanièe, danas si spomenuo Dedzdzala
i tako ga potcijenio, a zatim uzdigao da smo pomislili da je veæ stigao do
palminjaka
Medine." Reèe: "Ja se za vas bojim neèega drugog mimo Dedzdzala; ako se pojavi,
dok sam ja meðu vama, ja æu vas od njega zastiti, a ako se pojavi a ja ne budem
meðu vama, neka svako od vas èuva sebe, a ja Allaha, dzelle sanuhu, molim da od
njega saèuva svakog muslimana.
On je mladiæ izuzetno kovrdzave kose, slijep na
jedno oko, slièan Abdul-Uzza ibnu Katinu.

Ko ga od vas dozivi neka prouèi poèetak
sure El-Kehf. On æe se pojaviti izmeðu Shama i Iraka i
pronosiæe svoje kusnje
desno i lijevo, zato se, o robovi Boziji, èvrsto drzite." Mi rekosmo: "Allahov Poslanièe, koliko
dugo æe ostati na zemlji?" On odgovori: "Èetrdeset dana, dan kao godinu, dan kao
mjesec, dan kao sedmicu, a ostali dani æe biti kao ovi vasi dani." Mi upitasmo: "Hoæe
li nam biti dovoljno da klanjamo samo namaze jednog dana u danu koji æe biti kao
godina?" Reèe: "Ne, nego æete odreðivati (raèunati) namaska vremena." Rekosmo:
"Allahov Poslanièe, kako æe brzo iæi po zemlji?" Reèe: "Kao kisa koju nosi vjetar. Doæi
æe do naroda i pozvati ih da ga vjeruju, te æe mu se oni odazvati i povjerovati u
njega. On æe narediti nebu, te æe spustiti kisu, i zemlji koja æe odmah proklijati, pa æe
im stoka postati krupnija nego ikada, sa velikim vimenima i stomacima (od sitosti).
Zatim æe doæi narodu koje æe pozvati da ga povjeruju, pa æe ga odbiti, pa æe ih on
ostaviti, ali æe postati siromasni i ostati bez svojih imetaka. Proæi æe pored starih
rusevina kojima æe reæi :"Izvadite svoje blago!" Pa æe za njim krenuti riznice kao
12 rojeva pèela. Zatim æe pozvati zdravog i punog mladiæa i udariti ga sabljom i rasjeæi
na dva dijela, a onda æe ga pozvati, a on æe ustati iduæi prema njemu sa osmijehom
na licu. On æe tako èiniti dok Allah, dzelle shanuhu, ne posalje Isa.a, sina Merjemina,
koji æe siæi kod bijelog minareta istoèno od Damaska u bijeloj odjeæi, drzeæi se
rukama za krila meleka, kada spusti glavu zakapaju mu suze, a kada je podigne - sa
njegovog lica se spuste dragulji kao biseri. Nijedan nevjernik koji osjeti miris njegova
daha neæe moæi prezivjeti, a njegov dah æe se rasprostirati sve dokle mu pogled bude
dopirao. On æe traziti Dedzdzala sve dok ga ne naðe u mjestu .Babul-ludd. (u Kudsu
u Palestini), gdje æe ga i ubiti."

Natprirodne pojave koje su date Dedzdzalu, a koje se spominju u hadisima su kako
kaze El-Hattabi : "Samo radi iskusenja ljudi. Oni u isto vrijeme imaju i nepobitne
dokaze koji govore da je on lazov i da nije istina ono sto on tvrdi.
Njegove tvrdnje su
opovrgnute samim tim sto on nije u stanju da sa sebe otkloni znake manjkavosti i
nedostataka, a da je bog, on bi to bio u stanju uraditi. Tako da se ovdje ne radi o
mu’dzizama koje Allah daje poslanicima."



 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
07-02-2010 at 13:00 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

Kada je Poslanik s.a.w.s., obavljao „Oprosni Hadždž“, dohvati se za halku od Ka'abe, pa reèe:

„O ljudi, hoæete li da vas obavijestim o predznacima Sudnjega dana? Selman r.a., mu priðe i reèe: Obavijesti nas o njima Allahov Poslanièe, na mjesto majke i baba si mi! Reèe: Od predznaka sudnjeg dana jeste gubljenje namaza, povoðenje za strastima i poštovanje prema bogatašima! Selman r.a., reèe: To æe se desiti Allahov Poslanièe!? Poslanik s.a.w.s., odgovori: Da! Selmane, tako mi Onoga u èijoj je ruci Muhammedova duša, tada æe se na zekat gledati kao na muku a na fej' kao na slast! Vjerovaæe se lažovu dok æe se istinita osoba ugoniti u laž! Prevarantu æe se ukazivati povjerenje, dok æe se pouzdana osoba proglašavati prevarantom – i prozboriæe Ruvejbidah! Selman r.a., reèe: Ko su ruvejbidah? Poslanik s.a.w.s., odgovori: Oni koji æe zboriti o interesima ljudi a nisu jedni od struènih ljudi za tu stvar...!“ (Pogledaj: el-Derr el-Mensur, 7/474.)

14-03-2010 at 07:00 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

KADA CE NASTUPITI SUDNJI DAN?

Vnjeme kada ce nastupiti Sudnji dan zna samo Allah, dzelle sanuhu, i o tome nije obavijestio nikoga, ni od meleka, niti od poslanika, alejhiselam.
Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je cesto pominjao Sudnji dan i njegove strahote pa su ga ljudi pitali kada ce on nastupiti, a on bi im odgovarao da je to od gajba (nepoznatog) i da to samo Allah, dzelle sanuhu, zna.

Tako su i neki ajeti objavljeni u kojima se to jasno kaze:
"Pitaju te o Sudnjem danu, kada ce doci. Reci: "To zna samo moj Gospodar. Vrijeme zbivanja toga dana pokazat ce vam samo On. (Uzasi toga dana) bice teski i nebesima i zemiji. Doci ce vam samo iznenada." Pitaju te o Sudnjem danu kao da ti znas pa krijes. Reco: "O njemu zna samo Allah, ali vecina svijeta ne shvaca.' (EI-E'araf: 1 U ovom kontekstu su i neki drugi ajeti, kao sto su El-Ahzab: 63 i En-Nazia't: 42-44.

Vrijeme nastupanja Sudnjeg dana je jedna od pet Allahovih, dzelle sanuhu, tajni koje su spomenute u posljednjem ajetu sure Lukman: "Zaista samo Allah, dzelle sanuhu zna cas (Sudnjeg dana). On spusta kisu i zna sta je u matericama, a ni jedan covjek ne zna sta ce sutra zaraditi i ni jedan covjek ne zna u kojoj ce zemiji umrijeti. Zaista Allah zna i sveznajuci je."

Kada je Dzibril, alejhisselam, - u jednom drugom hadisu -izmedu ostalog pitao Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, o tome kada ce nastupiti Sudnji dan, on mu je rekao: "Pitani ne zna nista vise od onoga koji pita, samo cu te obavijestiti, rece Poslanik, , o njegovim predznacima...." (EI-Buhari, Muslim i drugi).
Takoder Isa, alejhisselam, ne zna kada ce biti Sudnji dan, iako je njegov ponovni dolazak jedan od velikih predznaka Sudnjega dana.
Ibnu Mes'ud, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Kada sam bio na Mi'radzu vidio sam Ibrahima, Musa'a, Isa'a, alejhimusselam da razgovaraju o Sudnjem danu (kada ce nastupiti). Zatim su tu stvar prepustili Ibrahimu, alejhisselam, a on rece: "Ja o tome nista ne znam." Tada su tu stvar prepustili Musa'u, alejhisselam, a on isto rece: "Ja o tome nista ne znam." Zatim stvar prepustiše Isau, alejhisselam. a on rece: "Sto se tice vremena kada ce doæi to ne zna niko osim Allaha, a ono sto je meni moj Gospodar povjerio je da ce se Dedzdzal pojaviti... Ja cu (kaze Isa, alejhisselam) drzati dva štapa pa kada me Dedzdzal ugleda stopiæe se kao što se olovo topi, i tako ce ga Allah unistiti." (Ahmed, Ibnu Madze,Hakim- hadis sahih)

Pojava Dedzdzala i dolazak Isa'a, alejhisselam, koji ce ubiti Dedzdzala je od velikih predznaka Sudnjega dana o kojima ce biti rijeci kasnije. Iz prethodnih hadisa se zakljucuje da, cak ni najblizi meleki, niti odabraniji Allahovi poslanici, ne znaju kada ce nastupiti Sudnji dan. Pa kao sto nikome, osim Allaha, dzelle sanuhu, nije poznato kada ce biti Sudnji dan, tako isto nikome nije poznato kada ce se pojaviti njegovi veliki predznaci.
Jedino sto se saznaje iz pouzdanih hadisa je da ce Sudnji dan nastupiti u petak, i to na kraju toga dana, a koji ce to petak biti zna samo Uzviseni Allah.


BLIZINA SUDNJEG DANA

Kur'anski ajeti i pouzdani hadisi ukazuju na blizinu Sudnjeg dana, kao što je pojavljivanje i obistinjenje veæine njegovih malih predznaka, dokaz da se nalazimo u posljednjim danima ovog svijeta. Allah, dželle šanuhu, kaže:
"Približio se ljudima njihov obraèun, a oni se u svojoj nemarnosti (gafletu) okreæu.' (EI-Enbija 1)
"..A šta ti znaš, možda je Sudnji dan blizu.“ (EI-Ahzab 63)
"Zaista ga (Sudnji dan) oni vide daleko (smatraju da je daleko), a Mi ga vidimo da je blizu.' (Me'aridž 6,7)
"Približio se Sudnji dan, a mjesec se raspuknuo.' (EI-Kamer 1)

.... i mnogi drugi ajeti koji ukazuju na skorost završetka ovog svijeta (dunjaluka) i prelaska u drugi svijet (ahiret).
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: "Poslani smo, ja i Sudnji dan, kao ova dva (pokazujuæi na blizinu kažiprsta i srednjega prsta)." (Prenosi ga EI-Buhari, pogledaj Fethul-Bari 11/347)
"Poslan sam u (vrijeme) pirkanju(a) vjetra Sudnjeg dana." (hadis sahih- EI-Kuna' od Dulabija 1/23 i "Silsile sahiha" 2/478 (80),što znaæi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve
sellem, medu prvim predznacima Sudnjega dana; ili da je on poslan skupini koju je Allah, dzelle sanuhu, stvorio prije dolaska Sudnjeg dana, tj. u posljednjoj generaciji Ademovih, alejhisselam, potomaka.
Ibnu Omer, radijallahu anhu, kaže: "Sjedili smo sa Poslanikom, sallallahu alejhi ve sellem, poslije ikindije a sunce je vec bilo na brdu Kuajkian( brdo 20-taj km južno od Mekke) pa on rece: "Nije ostalo od vašeg života na dunjaluku, u odnosu na one koji su živjeli prije vas, osim kao što je ostalo od ovog dana u odnosu na ono što je od njega prošlo." (Ahmed,sahih)

Ovo ukazuje da je od dunjaluka ostalo, u odnosu na ono što je proteklo, samo malo, ali dužinu onog što je proteklo ne zna niko osim Allaha, dželle šanuhu.
I jos jedan hadis koji najbolje ukazuje na blizinu Sudnjeg dana. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaze: "Poslani smo, ja i Sudnji dan (blizu) skupa, i umalo da me nije pretekao." (Ahmed,Taberani-hadis hasen)

Ovo ukazuje da je Sudnji dan tako blizu njegovom poslanstvu, pa se on èak bojao da æe ga Sudnji dan preteæi. Prenosi se da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kada je objavljen ajet: "Došla je Allahova odredba..." skoèio na noge, a kada je objavljen dovršetak ovog ajeta: "...pa je nemojte požurivati.“ (En-Nahl 1) sjeo je. Neki uèenjaci kazu da je on ustao bojeæi se da je Kijametski dan vec došao.... Kao §to je moguce da se neki od malih predznaka pojavi skupa sa velikim predznacima.


PODJELA I DEFINICIJA PREDZNAKA SUDNJEG DANA

Predznaci Sudnjega dana se dijele u dvije vrste: male i velike.

Mali predznaci:

To su predznaci koji se pojavljuju prije Sudnjeg dana na relativno duži vremenski period, i oni su uobièajene prirode, kao sto su uklanjanje (nestanak) nauke, pojava neznanja, rasprostranjeno pijenje alkohola, nadmetanje u gradnji visokih kuæa... i tome slièno.
Kao što je moguæe da se neki od malih predznaka pojavi skupa sa velikim predznacima.

Veliki predznaci:

To su veliki dogaðaji koji æe se pojaviti pred Kijametski dan, i oni su neuobièajene prirode, kao što su: izlazak Sunca sa zapada, pojavljivanje Dedždžala, dolazak Isa'a, alejhisselam, dolazak Jedžudž i Me'džudž naroda i drugi o kojim ce biti rijeèi malo kasnije.
Neki uèenjaci su ove predznake, obzirom na njihovo pojavljivanje, podijelili na tri grupe:
1. grupa koja se pojavila i prošla.
2. grupa koja se pojavila i još traje i poveæava se.
3. grupa koja se još nije pojavila.
Inaèe su, ova prva i druga grupa, mali predznaci Sudnjeg dana, a u treæu grupu ulaze veliki predznaci kao i neki od malih predznaka.

POSLANIKOVO SALLALLAHU ALEJHI VE SELLEM NAJAVLJIVANJE BUDUÆIH NEVIDLJIVIH DOGAÐAJA

Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je obavijestio o onome šta æe se desiti do Sudnjeg dana, a to je ono èime ga je Allah, dželle šanuhu, upoznao od buduæih, nevidljivih dogaðaja. Hadisi koji o ovome govore su mnogobrojni, tako da su, svojim znaèenjem, dostigli jednu vrstu mutevatir hadisa.
Evo nekih od hadisa koji govore o toj temi: „Huzejfe, radijallahu anhu, kaže: "Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nam je održao takav govor, u kojem nije ostavio ništa (sto ce se desiti) do Sudnjeg dana a da nam to nije spomenuo. Taj govor je neko razumio (i zapamtio) a neko ga nije razumio (pa je zaboravio). Ja (kaže Huzejfe, radijallahu anhu,) uistinu vidim nešto (od onoga što je pomenuo), što sam vec bio zaboravio, pa ga se prisjetim kao što se èovjek prisjeti poznate osobe kada je, nakon izvjesnog vremena, ponovo ugleda." (Mutefekun alejhi)

Huzejfe, radijallahu anhu, u drugom hadisu kaže: "Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, me obavijestio o svemu što æe se desiti do Sudnjeg dana; i od toga nisam ostavio ništa a da ga o tome nisam preupitao, jedino ga nisam pitao: "Šta ce stanovnike Medine istjerati iz Medine?" (Muslim)

To nije bio sluèaj samo sa Huzejfom, radijallahu anhu, nego je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, ashabima, èitav dan, govorio, kako bi im objasnio sve ono što æe se desiti do Sudnjeg dana. Ebu Zejd Amr ibnu Ahtab, radijallahu anhu, kaže: "Klanjali smo sa Allahovim Poslanikom, sallallahu alejhi ve sellem, sabah-namaz, pa se popeo na minberu i govorio nam sve do podne namaza. Zatim je sišao, klanjao podne i ponovo se popeo na minberu, te nam govorio sve do ikindije. Sišao je, klanjao ikindiju i opet se popeo i govorio sve do zalaska sunca, obavijestivši nas o onome što ce se desiti, pa je onaj, ko je od nas najbolje znao (razumio), najviše i zapamtio." (Muslim)

Iz ovih hadisa se zakljuèuje da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, obavijestio svoj ummet o onome šta ce se desiti do Sudnjeg dana, od onoga što se njih tice. Nema sumnje, da predznaci Sudnjeg dana (za)uzimaju najveæi dio tih najavljenih dogaðaja, pa zbog toga imamo veliki broj hadisa u kojima se najavljuju ovi predznaci. Te hadise prenosi veliki broj ashaba u raznim predajama, kao što cemo to, ako Boga da, vidjeti. Još nesto treba napomenuti, a to je da pojedini ljudi smatraju da je, sve što je spomenuto od predznaka Sudnjeg dana, zabranjeno (haram) i da to treba izbjegavati. To nije taèno, jer medu predznacima ima, ono što je dozvoljeno, što je zabranjeno, što je dobro, što je lose i tako dalje. Pocnimo sa nabrajanjem malih predznaka Sudnjeg dana...

22-03-2010 at 22:24 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

citat:
bosno_moja wrote:
KADA CE NASTUPITI SUDNJI DAN?

Vrijeme kada ce nastupiti Sudnji dan zna samo Allah, dzelle sanuhu, i o tome nije obavijestio nikoga, ni od meleka, niti od poslanika, alejhiselam.
Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je cesto pominjao Sudnji dan i njegove strahote pa su ga ljudi pitali kada ce on nastupiti, a on bi im odgovarao da je to od gajba (nepoznatog) i da to samo Allah, dzelle sanuhu, zna.


Znaèi ova tema se komotno može zatvoriti
22-03-2010 at 22:42 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

U hadisu koga prenosi Abdullah ibn ‘Abbas, r.a., Allahov Poslanik, s.a.v.s., je rekao:
"..kada se raširi zinaluk u jednom narodu, poveæat æe se smrtnost u njemu..“ (Muvetta’ imam Malika, 476)

22-03-2010 at 22:56 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

Ebu Hurejre, r.a., prièa da je Vjerovjesnik, s.a.v.s. , rekao:
"Neæe doæi Smak (svijeta) dok ne zaratite s jednim narodom èija æe obuæa biti od dlake."

Buharijeva zbirka hadisa

23-03-2010 at 08:20 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

Ebu Šurejh el-Huza'i prenosi da je Allahov Vjerovjesnik, s.a.w.s, kazao:
"Onaj koji vjeruje u Allaha i u Sudnji dan neka se prema svome komšiji lijepo odnosi.
Onaj koji vjeruje u Allaha i u Sudnji dan neka prema svome gostu ispolji odnos poštovanja.
Onaj koji vjeruje u Allaha i u Sudnji dan neka govori ono što je dobro, protivnom neka šuti!"

04-04-2010 at 15:14 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

Jedan od predznaka sudnjeg dana ce biti i dolazak brzog bezhichnog interneta u romsko naselje Kuljeno.

04-04-2010 at 15:47 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 19
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Religija i filozofija : PREDZNACI SUDNJEG DANA New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice