Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : PREDZNACI SUDNJEG DANA
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

KADA CE NASTUPITI SUDNJI DAN?

Vnjeme kada ce nastupiti Sudnji dan zna samo Allah, dzelle sanuhu, i o tome nije obavijestio nikoga, ni od meleka, niti od poslanika, alejhiselam.
Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je cesto pominjao Sudnji dan i njegove strahote pa su ga ljudi pitali kada ce on nastupiti, a on bi im odgovarao da je to od gajba (nepoznatog) i da to samo Allah, dzelle sanuhu, zna.

Tako su i neki ajeti objavljeni u kojima se to jasno kaze:
"Pitaju te o Sudnjem danu, kada ce doci. Reci: "To zna samo moj Gospodar. Vrijeme zbivanja toga dana pokazat ce vam samo On. (Uzasi toga dana) bice teski i nebesima i zemiji. Doci ce vam samo iznenada." Pitaju te o Sudnjem danu kao da ti znas pa krijes. Reco: "O njemu zna samo Allah, ali vecina svijeta ne shvaca.' (EI-E'araf: 1 U ovom kontekstu su i neki drugi ajeti, kao sto su El-Ahzab: 63 i En-Nazia't: 42-44.

Vrijeme nastupanja Sudnjeg dana je jedna od pet Allahovih, dzelle sanuhu, tajni koje su spomenute u posljednjem ajetu sure Lukman: "Zaista samo Allah, dzelle sanuhu zna cas (Sudnjeg dana). On spusta kisu i zna sta je u matericama, a ni jedan covjek ne zna sta ce sutra zaraditi i ni jedan covjek ne zna u kojoj ce zemiji umrijeti. Zaista Allah zna i sveznajuci je."

Kada je Dzibril, alejhisselam, - u jednom drugom hadisu -izmedu ostalog pitao Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, o tome kada ce nastupiti Sudnji dan, on mu je rekao: "Pitani ne zna nista vise od onoga koji pita, samo cu te obavijestiti, rece Poslanik, , o njegovim predznacima...." (EI-Buhari, Muslim i drugi).
Takoder Isa, alejhisselam, ne zna kada ce biti Sudnji dan, iako je njegov ponovni dolazak jedan od velikih predznaka Sudnjega dana.
Ibnu Mes'ud, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Kada sam bio na Mi'radzu vidio sam Ibrahima, Musa'a, Isa'a, alejhimusselam da razgovaraju o Sudnjem danu (kada ce nastupiti). Zatim su tu stvar prepustili Ibrahimu, alejhisselam, a on rece: "Ja o tome nista ne znam." Tada su tu stvar prepustili Musa'u, alejhisselam, a on isto rece: "Ja o tome nista ne znam." Zatim stvar prepustiše Isau, alejhisselam. a on rece: "Sto se tice vremena kada ce doæi to ne zna niko osim Allaha, a ono sto je meni moj Gospodar povjerio je da ce se Dedzdzal pojaviti... Ja cu (kaze Isa, alejhisselam) drzati dva štapa pa kada me Dedzdzal ugleda stopiæe se kao što se olovo topi, i tako ce ga Allah unistiti." (Ahmed, Ibnu Madze,Hakim- hadis sahih)

Pojava Dedzdzala i dolazak Isa'a, alejhisselam, koji ce ubiti Dedzdzala je od velikih predznaka Sudnjega dana o kojima ce biti rijeci kasnije. Iz prethodnih hadisa se zakljucuje da, cak ni najblizi meleki, niti odabraniji Allahovi poslanici, ne znaju kada ce nastupiti Sudnji dan. Pa kao sto nikome, osim Allaha, dzelle sanuhu, nije poznato kada ce biti Sudnji dan, tako isto nikome nije poznato kada ce se pojaviti njegovi veliki predznaci.
Jedino sto se saznaje iz pouzdanih hadisa je da ce Sudnji dan nastupiti u petak, i to na kraju toga dana, a koji ce to petak biti zna samo Uzviseni Allah.

http://www.turntoislam.com/forum/showthread.php?t=34004

04-04-2010 at 15:52 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

Veæina ljudi govore ono što ne rade, smiju se onima koje ne vole, iskreni su
prema onima u koje nemaju povjerenja, pokorni su onima koje ne poštuju,
izvještaèeni su prema onima koje ne vole, traže ono što im
ne treba, èuvaju ono što ne koriste, škrtare u onome što imaju, vole
...ono što im šteti, preziru ono što im koristi, troše život u ono od èega
nemaju koristi.

Nisu li to (pred)znaci kijametskoga dana?

22-08-2010 at 01:38 | Ukljuèi u odgovor
Konnie
Nivo: Forumski vuk
Konnie Sue von Eulenbrunnen

Registriran(a): 19-08-2003
Lokacija: D
Odgovori: 787
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

citat:
borbeni wrote:
Veæina ljudi govore ono što ne rade, smiju se onima koje ne vole, iskreni su
prema onima u koje nemaju povjerenja, pokorni su onima koje ne poštuju,
izvještaèeni su prema onima koje ne vole, traže ono što im
ne treba, èuvaju ono što ne koriste, škrtare u onome što imaju, vole
...ono što im šteti, preziru ono što im koristi, troše život u ono od èega
nemaju koristi.

Nisu li to (pred)znaci kijametskoga dana?


Nebi bilo lose ove pretpostavke potkrijepiti dokazima. Hvala!

[Edited by Konnie on 27-08-2010 at 09:18 GMT]
27-08-2010 at 09:08 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

citat:
Konnie wrote:

Nebi bilo lose ove pretpostavke potkrijepiti dokazima. Hvala!

[Edited by Konnie on 27-08-2010 at 09:18 GMT]



pa dokazi su ti prijatelju na sve strane, samo malo obrati pažnju.

- koliko ljudi samo govori i zagovara nešto a sami se ne pridržavaju toga

- da li si ikada primjetio da se neko smije neèemu što tebi nimalo nije smiješno

- ljudima koji su dokazani lažovi i licemjeri vjeruju i njima se èak i povjeravaju

- koliko šefova znaš da ne zaslužuju tvoje poštovanje, a ipak su im ljudi pokorni i slušaju ih bez pogovora, a sve zbog sitnog æara

-nemoj mi molim te reæi da nisi nikada bio ili bila nasmijan nekome, a najraðe bi mu raspalio šamar

- ima li potrebe da spominjem silnu kupovinu nepotrebnih stvari, koje se nikada nisu koristile a i dalje se dobro èuvaju

- šta misliš kad je u pitanju škrtost, kad bi svi milioneri uzeli barem po jednu siromašnu porodicu da se brinu finansijski o njoj koliko bi bilo zbrinutih porodica i da li bi zbog toga oni bili išta siromašniji

- volimo nešto što nam šteti, trebam li ovo komentarisati

- koliko nas samo ima koji zbog nekoliko stotina metara palimo auto, a mrsko nam je da to preðemo pješke, a znamo da nam je to korisnije

- svakodnevno gubljenje vremena na kojekakve gluposti je svakako svima poznato

ja sam se veæ našao u nekim stavkama, za tebe neznam

-
27-08-2010 at 17:04 | Ukljuèi u odgovor
Konnie
Nivo: Forumski vuk
Konnie Sue von Eulenbrunnen

Registriran(a): 19-08-2003
Lokacija: D
Odgovori: 787
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

citat:
borbeni wrote:



pa dokazi su ti prijatelju na sve strane, samo malo obrati pažnju.

- koliko ljudi samo govori i zagovara nešto a sami se ne pridržavaju toga

- da li si ikada primjetio da se neko smije neèemu što tebi nimalo nije smiješno

- ljudima koji su dokazani lažovi i licemjeri vjeruju i njima se èak i povjeravaju

- koliko šefova znaš da ne zaslužuju tvoje poštovanje, a ipak su im ljudi pokorni i slušaju ih bez pogovora, a sve zbog sitnog æara

-nemoj mi molim te reæi da nisi nikada bio ili bila nasmijan nekome, a najraðe bi mu raspalio šamar

- ima li potrebe da spominjem silnu kupovinu nepotrebnih stvari, koje se nikada nisu koristile a i dalje se dobro èuvaju

- šta misliš kad je u pitanju škrtost, kad bi svi milioneri uzeli barem po jednu siromašnu porodicu da se brinu finansijski o njoj koliko bi bilo zbrinutih porodica i da li bi zbog toga oni bili išta siromašniji

- volimo nešto što nam šteti, trebam li ovo komentarisati

- koliko nas samo ima koji zbog nekoliko stotina metara palimo auto, a mrsko nam je da to preðemo pješke, a znamo da nam je to korisnije

- svakodnevno gubljenje vremena na kojekakve gluposti je svakako svima poznato

ja sam se veæ našao u nekim stavkama, za tebe neznam

-

Moj borbeni, sve to stoji sto si ti napis'o, samo sto se to nemoze odnositi na vecinu ljudi.
Drugo: ovakva ponasanja i obicaji postoje vec vise od 8.000 godina... (s prvim znacima civilzacije)... , a to da li cu ja otici do prodavnice pjeske il' autom (jer sam nakon 8h rada umoran ko 'seto) nemeRe bit' predznak sudnjeg dana...
29-08-2010 at 11:47 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

citat:
Konnie wrote:

Moj borbeni, sve to stoji sto si ti napis'o, samo sto se to nemoze odnositi na vecinu ljudi.
Drugo: ovakva ponasanja i obicaji postoje vec vise od 8.000 godina... (s prvim znacima civilzacije)... , a to da li cu ja otici do prodavnice pjeske il' autom (jer sam nakon 8h rada umoran ko 'seto) nemeRe bit' predznak sudnjeg dana...


obzirom da ja to viðam svakodnevno, a posljedica je samo novijeg vremena neæemo se složiti.
29-08-2010 at 15:49 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

citat:
borbeni wrote:



pa dokazi su ti prijatelju na sve strane, samo malo obrati pažnju.

- koliko ljudi samo govori i zagovara nešto a sami se ne pridržavaju toga

- da li si ikada primjetio da se neko smije neèemu što tebi nimalo nije smiješno

- ljudima koji su dokazani lažovi i licemjeri vjeruju i njima se èak i povjeravaju

- koliko šefova znaš da ne zaslužuju tvoje poštovanje, a ipak su im ljudi pokorni i slušaju ih bez pogovora, a sve zbog sitnog æara

-nemoj mi molim te reæi da nisi nikada bio ili bila nasmijan nekome, a najraðe bi mu raspalio šamar

- ima li potrebe da spominjem silnu kupovinu nepotrebnih stvari, koje se nikada nisu koristile a i dalje se dobro èuvaju

- šta misliš kad je u pitanju škrtost, kad bi svi milioneri uzeli barem po jednu siromašnu porodicu da se brinu finansijski o njoj koliko bi bilo zbrinutih porodica i da li bi zbog toga oni bili išta siromašniji

- volimo nešto što nam šteti, trebam li ovo komentarisati

- koliko nas samo ima koji zbog nekoliko stotina metara palimo auto, a mrsko nam je da to preðemo pješke, a znamo da nam je to korisnije

- svakodnevno gubljenje vremena na kojekakve gluposti je svakako svima poznato

ja sam se veæ našao u nekim stavkama, za tebe neznam

-


ziva istina sve....
29-08-2010 at 16:27 | Ukljuèi u odgovor
Konnie
Nivo: Forumski vuk
Konnie Sue von Eulenbrunnen

Registriran(a): 19-08-2003
Lokacija: D
Odgovori: 787
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

citat:
borbeni wrote:


obzirom da ja to viðam svakodnevno, a posljedica je samo novijeg vremena neæemo se složiti.


Pa neces valjda reci da prije 200 godina nije bilo bogatih i siromasnih, da ljudi nisu i prije zgrtali vis nego im treba, da se nisu opijali, da nisu lagali, varali, da nisu (najcesce svecenici svih religija) jedno pricali, a drugo radili, ... kakvo novije vrijeme... sta je to novije vrijeme...
Insan je hajvan,... vazda bio i bice!
A sudnji dan?... Sve je to "Vuk i crvenkapica"
29-08-2010 at 17:38 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

citat:
Konnie wrote:

Pa neces valjda reci da prije 200 godina nije bilo bogatih i siromasnih, da ljudi nisu i prije zgrtali vis nego im treba, da se nisu opijali, da nisu lagali, varali, da nisu (najcesce svecenici svih religija) jedno pricali, a drugo radili, ... kakvo novije vrijeme... sta je to novije vrijeme...
Insan je hajvan,... vazda bio i bice!
A sudnji dan?... Sve je to "Vuk i crvenkapica"



dobro, a šta tu govori da sudnji dan ne dolazi


29-08-2010 at 18:31 | Ukljuèi u odgovor
Konnie
Nivo: Forumski vuk
Konnie Sue von Eulenbrunnen

Registriran(a): 19-08-2003
Lokacija: D
Odgovori: 787
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

citat:
borbeni wrote:



dobro, a šta tu govori da sudnji dan ne dolazi




Dobro, a sta tu govori da sudnji dan dolazi?
29-08-2010 at 19:26 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 25
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Religija i filozofija : PREDZNACI SUDNJEG DANA New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice