Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Patologija normalnosti
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Patologija normalnosti

Postoje termini normalno, nenormalno, zdravo , bolesno i ljudi koriste te termine da bi oznaèili razlièite stvari. Šta je za vas normalno, nenormalno, zdravo, bolesno.
Evo mali uvod èovjeka koji se bavio tim stvarima:

-Kada se kaže da cijelom društvu nedostaje mentalno zdravlje, podrazumjeva se kontroverzna pretpostavka koja je u suprotnosti sa stavom sociološkog relativizma, koji danas zastupa veæina nauènika. Oni tvrde da je svako društvo normalno ukoliko funkcioniše, i da se patologija može definisati samo u smislu neprilagoðenosti individua naèinu života njihovog društva.
Kada se govori o »zdravom društvu«, podrazumeva se pretpostavka koja je razlièita od sociološkog relativizma. To ima smisla jedino ako pretpostavimo da može da postoji društvo koje nije zdravo, a ova pretpostavka, sa svoje strane ukljuèuje univerzalne kriterijume za mentalno zdravlje, koji važe za ljudski rod kao takav i prema kojima se može prosuðivati stanje zdravlja svakog društva. Ovaj stav normativnog humanizma zasnovan je na nekoliko osnovnih premisa.
Vrsta »èovjek« se može definisati ne samo u anatomskom i fiziološkom smislu; njeni èlanovi imaju zajednièke osnovne psihièke kvalitete, zakone koji upravljaju njihovim mentalnim i emocionalnim funkcionisanjem i ciljeve kojima se na zadovoljavajuæi naèin rešava problem ljudske egzistencije. Taèno je da je naše znanje o èoveku još nepotpuno, da još ne možemo da damo zadovoljavajuæu definiciju èoveka u psihološkom smislu. Zadatak »nauke o èovjeku« jeste da doðe do taènog opisa onoga što zaslužuje da se nazove ljudskom prirodom( Erich Fromm - Zdravo društvo)

16-02-2010 at 14:05 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Patologija normalnosti

Veæina ljudi je bolesna i nenormalna ali paradoks je to što se ti ljudi ne osjeæaju nenormalnim. Razlog tome je što društvo patologiju proglašava normalnom. Èovjek koji pati od opsesivno kompulsivne neuroze se proglašava bolesnim,a èovjek koji je 12 sati dnwvno zaokupljen mislima kako zaraditi što više proglašava se ambicioznim, i njegovo ponašanje se smatra poželjnim i zdravim.Ako neko nešto ukrade on se proglašava lopovom,a kakav naziv zaslužuje onaj koji ima viška hrane ali je ne želi podijeliti onima koji gladuju. Škrtost je veæi grijeh od kraðe, ali se samo kraða sankcioniše.

16-02-2010 at 14:28 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Patologija normalnosti

Borilaèki sportovi( K1, Boks, Ultimate fight)pretstavljaju naèin zadovoljavanja sadistièkih sklonosti velikog broja ljudi,ali interesantno je to što ljudi koji se tim sportovima bave, ili uživaju gledajuæi takva "viteška" nadmetanja,neæe priznati da imaju sadistièke sklonosti. Društvo osuðuje zlostavljanje životinja koje se dešava pri organizovanim borbama životinja, ali nikako se ne izrièu osude na raèun borbi meðu ljudima. Kada "normalni"ljudi vide npr. da se kolju dva psa taj prizor æe u njima izazvati sažaljenje, ljutnju ili strah, a kad gledaju kako u ringu jedan èovjek udari drugog nogom u glavu kod "normalnih" ljudi se javlja oduševljenje. Pa zar je normalno radovati se kada jedan èovjek pokušava ubiti drugog radi novca i slave. Jad i tuga, šta reæi drugo

21-03-2010 at 11:47 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Patologija normalnosti

citat:
racionalna manjina wrote:
Borilaèki sportovi( K1, Boks, Ultimate fight)pretstavljaju naèin zadovoljavanja sadistièkih sklonosti velikog broja ljudi,ali interesantno je to što ljudi koji se tim sportovima bave, ili uživaju gledajuæi takva "viteška" nadmetanja,neæe priznati da imaju sadistièke sklonosti. Društvo osuðuje zlostavljanje životinja koje se dešava pri organizovanim borbama životinja, ali nikako se ne izrièu osude na raèun borbi meðu ljudima. Kada "normalni"ljudi vide npr. da se kolju dva psa taj prizor æe u njima izazvati sažaljenje, ljutnju ili strah, a kad gledaju kako u ringu jedan èovjek udari drugog nogom u glavu kod "normalnih" ljudi se javlja oduševljenje. Pa zar je normalno radovati se kada jedan èovjek pokušava ubiti drugog radi novca i slave. Jad i tuga, šta reæi drugo

"Plemenite" vestine, tj. "sportovi". Tako ih zovu...a u stvari su fuj!
Evo jednog dobrog teksta.


Pseæi ljudi

Autor: Veselin Gatalo
Objavljeno: 16.03.2010

Dva od deset ljudi su u stanju muèiti i ubiti èovjeka na najgore moguæe naèine. Ja sam to otkrio sam, u ratu. A u ratu je èak 5 do 6 ljudi od njih 10, spremno na takvo nešto. Tako kaže psihologija. A sada je, bez obzira na to što je ljevica u BiH militantnija od desnice, ipak kakav – takav mir. A ljudi još uvijek muèe druga živa biæa. Èak odgajaju i djecu sposobnu da to rade.

Znam jednog koji sebe smatra moralnom vertikalom i ljubiteljem ljudi, a u ratu je šamarao vezane ljude. Jednog od najboljih predratnih prijatelja izložio je vatri, a potom ga prodao za 30 (trideset) vreæa za spavanje. Znam drugog koji je, mrtav hladan, i nažalost još živ (a i poštovan od svog naroda), mirno izdavao nareðenja za likvidacije i nimalo ga nije sram ni stid zbog toga. Èega se pametan stidi, budala se ponosi, vazda bilo i biæe. Zapravo, previše takvih znam da bih vjerovao u ljude. A opet, nekako, vjerujem. Vjerujem u ljude jer se drukèije ne može ostati pri pameti. Možda mi je lakše, jer ni sam nisam neki dobar èovjek, kršio sam božje zapovijesti kao vuk ogradu od tora. I sad ponekad poželim ženu muža Monike Beluèi.

Jednom sam imao vuka. Zapravo, poluvuka. Ili je on imao mene? Volio je ubiti pseto, onako, èisto što mu je bilo æeif. Radio je to kad ja ne bih bio blizu. Ne bi ih mrcvario, tek bi ih ubio. Doðe do psa, iz èista mira ga napadne, pregrize mu vratnu žilu i ode svojim poslom. Znao je da to ne volim. Da niko to ne voli. Završio je tako što ga je neko, neko moj, otrovao staklom – materijom bez okusa i mirisa. Nisam pitao ko je, nisam èak bio ni ljut. Jer, tako je trebalo biti. Jesam, ja sam ga ubio, da ne bi umirao u mukama od unutrašnjeg krvarenja. Ali, tako je moralo biti. Zlo raditi, a dobru se nadati, to ne može. I oni psi koje je pobio, imali su gazde kao što je on imao mene. S tim što su oni vjerovatno zaslužili smrt manje od mog Akele.

Sinoæ surfam cyberspace – om i naletim na jeziv èlanak, još jeziviji video – zapis. Jedan nesretni pas, nauèen da mrcvari druge pse, polako ubija dobroæudnog rundova. Rundov, sav krvav, pokušava izvuæi nogu iz èeljusti nemani stvorene ljudskom rukom. Mladi neèovjek to snima kamerom, ne krije uživanje u mukama nesretne životinje. Bodri svog psa koji izgara od želje da udovolji svom gazdi, kida tetive nesretnog rundova dok ovaj ispušta krike sliène ljudskim. Organizator ubijanja sa sigurne udaljenosti bilježi sve, sebi za uspomenu i na radost sebi sliènima. Narod koji ima ovakvu omladinu, ne treba da brine za svoju buduænost, neæe je ni imati.

Mali je korak od ravnodušnosti prema tuðoj patnji do uživanja u njoj. Bez obzira da li se radi o psu, èovjeku, ženi ili djetetu. Nesretni rundov sa snimka Kemala Karoviæa, maloljetnog organizatora muèenja, pas je koji živi na ulici i samo nastoji doèekati iduæi dan, pas bez ogrlice i gospodara koji bi ga zaštitio ili mu barem prekratio muke i prekinuo svirepo iživljavanje. Dakle, nevažan pas. Kemal možda voli svog psa? Jer, zaboga, PitBull je pas stvoren za borbu, zar ne? Zašto mu ne udovoljiti? Nesretni rundov je bio samo kolateralna šteta na putu ka pseæoj sreæi, vjerovatno jedan od mnogih koji su poslužili svrsi.

Moja Vanda je borac, kao i svi belgijski ovèari. Lupoid je, bori se vuèji, zagrize i otskoèi. I opet. I opet. Kad vidi u ljudskim rukama oružje, kruži oko èovjeka brzinom komete, ne može se cijev zaustaviti na njoj. Kad je u bašæi (provjerio s markirantom, prijateljem uzgajivaèem njemaèkih ovèara) napada dok èovjek ne ispusti oružje i ne sjedne, tad sjedi i drži uljeza na oku. A nisam je to uèio. Što ti je reæ genetika, a? Èeka jaèeg i pametnijeg, onoga koji vlada stvarima, èeka mene da sredim situaciju i kažem joj šta dalje, da ide u boks ili da se odvezemo do grada, na kafu. Hm, jednom je ubila dobermana, još dok nije bilo ograde oko bašæe. Ušao na njenu teritoriju, ona ga ubila. Da sam bio tu, ne bih joj dopustio da ide do kraja, èak ni da ga rani. Za to služe ljudi, da sprijeèe nepotrebnu patnju i smrt. Zato nas zovu humanoidima. Dobar ribar i ribi prekrati muke, da se ne guši na zraku. Dobar ribar vrati ribu u vodu ako je premala za jelo.

Sjetim se sitnih lopova i dilera, harmonikaša i kockara, bivših polupismenih legionara koji su vodili vojske i nakon rata sa orgazmièkim žarom prièali koliko su „oni“ vojnika izgubili u ratu. Znate, oni likovi koji u miru stoje iza taraba i puckaju pse na prolaznike, pritom se smijuæi podrugljivo i glasno. Licitiraju brojevima kao da je tu djecu njihova majka rodila, a ne tuðe matere, koje im danas ime proklinju. I oni su nekada bili tinejdžeri kao Kemal. Hm, ne bih se èudio da je poneki imao i svoga psa. I huškao ga na druge pse. Jer, kao što rekoh, mali je korak od ravnodušnosti prema tuðoj patnji i smrti do uživanja u njima.
Mali je korak od psa do èovjeka.

(buka)
http://www.6yka.com/pseci-ljudi
21-03-2010 at 14:18 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Patologija normalnosti

citat:
racionalna manjina wrote:
Postoje termini normalno, nenormalno, zdravo , bolesno i ljudi koriste te termine da bi oznaèili razlièite stvari. Šta je za vas normalno, nenormalno, zdravo, bolesno.
....


Nazalost, svedoci smo da je danas sve vise nenormalnog, nezdravog, bolesnog...kud god se okrenuli.
Evo jos jednog zanimljivog teksta.


Forumi mržnje

Datum: 22.02.2010 21:17
Autor: Željko Ivankoviæ

U nas su internetski forumi najèešæe - forumi mržnje. Oni su nerijetko poligoni frustriranih pojedinaca, bolesnika, glupana, društvenih marginalaca, neostvarenih tipova. Od svega što imaju i èime paradiraju je kukavièluk anonimnosti.

Oni djeluju u skupinama, kao navijaèi, a kad su upojedinaèeni, krajnje su anonimni, kukavièki nevidljivi. A nigdje im se kao u skupini, na tribini i iz mase, ili na forumu pojedinaèno, ne pruža prilika nekome njima nedostižnom "jebati majku".

S tribine najboljem protivnièkom igraèu ili na forumu nekom vrsnom intelektualcu. Ne podnose oni i ne razumiju vrsnoæu.

Neæu, dakako, do kraja generalizirati jer i meðu "forumašima" ima inteligentnih zajebanata, ljudi koji uzmu pola vijagre i idu sve redom podjebavati, koji vole i znaju kvalitetno i inteligentno provocirati. Rijetki su na tim forumima i oni ozbiljni i odgovorni, koji bi željeli istinski odgovorno razmijeniti mišljenje, pa i polemizirati. Susresti na forumu sugovornike, kakve možda nemaju u svojim sredinama. No, najveæa je veæina njih, nažalost, a to je samo ekvivalent opæe slike društva, besprimjerna masa neznalica.

I glupana! Onih èiji IQ jedva doseže sobnu temperaturu ljetnog dana. Dobro, bit æu popustljiv, recimo bez upaljenog ventilatora! To su likovi one vrste koja misli da sve zna (sport s tribina; a sve ostalo na forumima), buduæi da toèno zna kojem taboru pripada. Njihov tabor je tor vjere i nacije, i on im daje sva znanja. Pojam vjere i pojam nacije su boja dresa za koji se navija i, još više, boja dresa protiv kojega se navija. Jer, ne volim ja svoje, koliko mrzim tuðe! Oni su oni potencijalni silovatelji, muèitelji ili ubojice iz naših ratova.

Oni èak i kad ne znaju za što su, iz kojih su razloga to što jesu, znaju dobro i to im je differentia specifica, protiv èega su i protiv koga su i do koje su to mjere. No, ni tu nema onog oèekivanog (neæu reæi i poželjnog) racionalnog sloja, jer sve je svedeno na iracionalnu psihologiju stada, èopora, podaništva, vjernièke podložnosti, odanosti disciplini zla (oni se tako i zovu da izgledaju strašni i opasni), navijaèkom blejanju... Njihov je prosjeèni profil, u najboljem sluèaju, nedostižna srednja školska humanistièkog usmjerenja, s nacionalno-vjerskom podukom kuæne radinosti, crno-bijelim filmom u glavi i zaèuðenošæu nad svakim brojem boja veæim od onoga na semaforu.

Pojedinaèna je njihova snaga vlastita mišja rupa iz koje mogu za Ivom Andriæem na ulici dobaciti: "Nobelovac, napiše li se šta?" i biti zbog toga glavni u raji. A u raji bi bio još veæi da je Nobelovca zbog velike mu dioptrije zovnuo: "Æoro, napiše li se štogod?"

Sve je njihovo najvulgarniji dualizam (zato se besprimjerno i tuku za tobožnje bogumile!), džepno izdanje intelektualne i emocionalne redukcije: crno - bijelo, volim - mrzim... Njihov svijet je reducirano ili - ili...

Oni ne razumiju pluralnost, slojevitost. Oni sebe ne vide, ali pouzdano vas vide u shemi ili - ili. Vi ste za njih ili "naš" ili "izdajnik", a ako ste ionako tuði onda ste, pogotovu odskora, ono nešto na "...fob"!

Nigdje to vjerojatno nije tako vidljivo kao na internetskim forumima, koji su, nažalost, legalizirana ili barem zakonom nedosegnuta mjesta govora mržnje, a nerijetko i poligoni za uvježbavanje i prakticiranje neofašizma.

Ne pratim internetske forume, ne dopušta mi to vlastita mentalna higijena. Život je prekratak da bih se bavio još i tim glupostima. Radije èitam ozbiljne knjige i ozbiljne pisce, nego prisustvujem populistièkim izložbama nekompetencija, niskih strasti, frustracija, mržnje, neobrazovanosti, elementarnog neznanja, gluposti, ludila, èak - gnusnog fašizma!

Ipak, zadnjih sam dana èitao svu silu glupih i primitivnih nasrtaja anonimaca na urednike vareškog lista "Bobovac", koji su se imenom i prezimenom suprotstavili nadobudnim vareškim popiæima što su sebi umislili da povijest poèinje od njih. Naèitao sam se glupih nasrtaja na dr. fra Petra Jeleèa koji zna povijest i društvenu stvarnost i suvereno to, zrelo i odgovorno demonstrira. Anonimusi, tj. prvoborci nacionalne frustracije, zamislite, od Jeleèa brane hrvatstvo i katolièanstvo! Naèitao sam se napada na Alena Kristiæa, darovitog mladog teologa, èiji je pogovor njegovu prijevodu Dietricha Bonhoeffera, na nekim portalima prizivao avete prošlosti, zlo pamæenje, govor mržnje. I to u povodu knjige koja se zove "Etika"!?

Kritiku "svoga", odgovornu i zrelu samokritiku, a to sam veæ pisao u povodu islamskih kleronacionalista, ti istovremeno smiješni i tužni forumaši proglašavaju izdajom. Oni bi lakše podnijeli da jednom sunce izaðe sa Zapada, nego da posumnjaju u tobože svete istine, a ustvari u stupidne mitove vlastite vjere i nacije.

Zato njihove uvrede ljudi, jer oni drukèije ne znaju, koji svoj rad javno potpisuju (i pritom to ne smatraju nikakvom hrabrošæu, za razliku od njihove anonimne "hrabrosti") i èiji je rad višestruko verificiran, nekih èak kroz duga desetljeæa, reakcije su "hrabrih anonimnih beznaèajnika", èije veæ i javljanje na forumima vrvi elementarnom nepismenošæu ili glupošæu u povodu koje je blasfemija spomenuti rijeè logika.

Oni æe vjeèno ostati navijaèi koji na utakmici s tribine, sa sigurne udaljenosti, iz mase, najboljem protivnièkom igraèu "jebu mater" i to im ostane referenca, vrhunska kreacija koju æe s ponosom preprièavati cijeli život i saèuvati je kao mit o sebi za svoje nasljednike...

(nezavisne novine)
http://www.nezavisne.com/kolumne/vijesti/53631/Forumi-mrznje.html
21-03-2010 at 14:26 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Patologija normalnosti

citat:
nevenkagaragic wrote:

Pojam vjere i pojam nacije su boja dresa za koji se navija i, još više, boja dresa protiv kojega se navija. Jer, ne volim ja svoje, koliko mrzim tuðe!


Ovo je suština problema.
21-03-2010 at 20:48 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Patologija normalnosti

Èesto se èuje parola "Sportom protiv droge" i mnogo je onih koji poveæanje broja narkomana pokušavaju da dovedu u vezu sa nedovoljnim ulaganjem u sport. A u kakav se to sport treba ulagati? Da li treba ulagati u "vrhunski" sport( sport u kojem se ogroman novac ulaže u mali broj talentovanih pojedinaca), ili novac treba usmjeriti ka omasovljavanu sporta?
Mnogo pametnija opcija bi bilo raditi na omasovljavanju sporta, jer takav sport bi mogao pomoæi u prevenciji narkomanije.
Tad bi ljudi uživali u sportu, i ne bi se njihovo "uživanje" u sportu svodilo na posmatranje malog broja preplaæenih "zvijezda" i nihovih "èarolija".
Ulaganje u " vrhunski" sport ne samo da neæe pomoæi u prevenciji narkomanije, nego je "vrhunski" sport èak i podstièe.
Motiv za bavljenje vrhunskim sportom uglavnom je novac i slava koji uz njega ide, a da bi to postigao èovjek svu svoju energiju usmjerava ka ostvarenju tog cilja.
U toj svojoj silnoj želji da "uspije u životu" on zapostavlja druge segmente života, i ide "na sve ili ništa". Rijetko ko dobije "sve", a oni koji ne uspiju poènu na sebe gledati kao na "ništa". Teško je prihvatiti èinjenicu da si "niko i ništa", kad si se èitav život trudio da budeš" neko i nešto". Duboko rauoèarane osobe ( propali sportisti a takoðe i glumci, ili umjetnici)koje ne vjeruju da postoji drugi naèin za "uspjeh"( èinjenica je da se nabrojane profesije precjenjuju a ostale potcjenjuju)su slojevi društva iz kojih se najlakše regrutuju narkomani i alkoholièari.

31-03-2010 at 00:23 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Patologija normalnosti

"Normalni" ljudi o rasipnièkom životu pojedinih osoba imaju negativan stav samo ako su te osobe do bogatstva došle nezakonitim sredstvima, a ako su do bogatstva došli legalnim putem onda im to ne smeta, ali vrlo malo je ljudi koji misle da je rasipništvo negativna pojava bez obzira na koji je naèin neko došao do bogatstva.

31-10-2010 at 18:10 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Patologija normalnosti

Ljudi kažu da je nenormalno to što se ljudi dijele po nacionalnoj pripadnosti, a ipak se nacionalno opredjeljuju. Postoji ljudi koji imaju stav da se u BiH ljudi ne bi trebali dijeliti na Srbe, Hrvate , Bošnjake i ostale, ali umjesto da se bore da izjašnjavanje o nacionalnoj pripadnosti ne bude obavezno oni se zalažu da se uvede još jedna kategorija nacionalne pripadnosti-Bosanac. Da li su ti ljudi istinski protiv podjele po nacionalnom kljuèu, da li su iskreni kad kažu da ljude ne gledaju kroz nacionalnu pripadnost

31-10-2010 at 18:57 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Patologija normalnosti

citat:
MelMel wrote:
Raco, sta se OTO desilo s tvojom terapijom? Haman propustio bobe preko vikenda.

31-10-2010 at 19:08 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 47
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Religija i filozofija : Patologija normalnosti New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice