Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
statebriga wrote:
vjeronauci nije mjesto u skoli... ko hoce da mu dijete uci vjeronauku, ima nedjeljnu skolu ili mektef ili kako god se to gdje zove, pa nek' salje svoje dijete i neka uci... meni se povraca od vjeronauke u skoli...

medjutim - dopada mi se postojanje predmeta tipa istorija religija... vjeroucitelji - ako mogu biti nepristrasni - trebaju poducavati tako nesto.

nek' je ukida! ako nista drugo, onda da uzivamo u bijesu blackouta i istomisljenika





Ja bi u Bosni ukinula sve vjere , samo zato jer ih Mi Bosanci ne znamo konzumirati na zdrav i normalan naèin
15-05-2011 at 11:26 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

Drago mi je sto u Tuzli ocjene iz vjeronauke ulaze u prosjek i sto velika vecina djece pohadja taj predmet!!

15-05-2011 at 16:31 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
Black0ut wrote:
Drago mi je sto u Tuzli ocjene iz vjeronauke ulaze u prosjek i sto velika vecina djece pohadja taj predmet!!



Ah, ti si haman ovdje da isprovociras istu reakciju i kod nas
15-05-2011 at 16:38 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
soraya wrote:


Ja kao roditelj imam takodje PRAVO da upišem svoje dijete u koju god školu želim.TO JE MOJ STAV,na koji imam pravo podjednako kao i ti koji si zagovornik vjeronauke u školi.

Smatram da je religija i vjersko obrazovasnje i prakticiranje privatna stvar i roditelji koji hoæe neka to plaæaju iz sopstvenog džepa,poput tenisa,baleta i slièno.Žestoko se protivim kao poreski obveznik tome da plaæam vjerske institucije i vjerouèitelje.

KŠC nije vjerska škola veæ državna.To što nosi u svom nazivu "katolièki" nije ništa više ni manje "nacionalistièka" od ostalih škola.Praogram po kome djeca uèe je istovetan kao u ostalim školama.

Za nas roditelje Bosance i Hercegovce nenacionalistièkog opredjelenja,koji ne stavljaju nacionalno i religijsko ispred gradjanskog,to je bila idelana škola.I još uvijek je.


Ako ti imas pravo da upises dijete u skolu sa vjerskim predznakom KSC, onda nemoj osporavati pravo drugim roditeljima da im djeca pohadjaju vjeronauku.

S obzirom da si ti protiv finansiranja bilo cega sto ima vjerski predznak i da bi to trebali da finansiraju samo vjernici, onda predpostavljam da si protiv finansiranja KSC-a iz dzepa porezkih obvenizka. Jer nije fer da se skola sa vjerskim predznakom finansira iz budzeta. Zar ne?

I zaista je paradoksalno da za sebe tvrdis da si bosanka, nemas nacionalisticko opredjeljenje, i da nacionalno/vjersko ne stavljas ispred gradjanskog, a upravo si ti dijete slala u skolu koja u svom nazivu ima vjerski/nacionalni predznak, nosi ime po nekom svecu, u prizemlju skole stoji Isusovo raspece, udzbenici nose hrvatske autore sa hrvatskim sadrzajem, uci se hrvatski a ne bosnaski jezik, i cijeli skolski kadar je sacinjen od hrvata/katolika. Gdje je tu Bosna i gradjansko?

Svrha KSC-a je da sa svojim vjerskim predznakom privuce sto vise katolicke/hrvatske djece medju svoje zidine, i na taj nacin ih odvoji od bosnjacke djece. Zahvaljujuci toj skoli hrvatska i bosnjacka djeca vise ne sjede u istim klupama i ne druze se na velikim odmorima. Tuzno!
15-05-2011 at 17:02 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
Black0ut wrote:
Drago mi je sto u Tuzli ocjene iz vjeronauke ulaze u prosjek i sto velika vecina djece pohadja taj predmet!!


Vecina djece pohadja,al zato vecina djece ima manje casova iz engleskog i geografije.

Vrlo vrlo vrlo vrlo za veliku vecinu pametno.
p.s neki dan slusam djecu,psuju bogove ko veliki.ja tako nikad psovo nisam a nisam imo vjeronauku.kako to?
15-05-2011 at 17:05 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
primus inter pares wrote:


Vecina djece pohadja,al zato vecina djece ima manje casova iz engleskog i geografije.
Vrlo vrlo vrlo vrlo za veliku vecinu pametno.
p.s neki dan slusam djecu,psuju bogove ko veliki.ja tako nikad psovo nisam a nisam imo vjeronauku.kako to?



Vjeronauka je samo jedan cas i ne zauzima puno vremena ni prostora. Psovanje Boga je stvar kucnog (ne)odgoja.

Vecina roditelja i djece zeli vjeronauku, ali bi izgleda neki ovdje da uvode zabrane.
15-05-2011 at 17:11 | Ukljuèi u odgovor
Walter did not know
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 12-04-2011
Lokacija: tz
Odgovori: 878
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

U zemljama Zapadne Evrope, vjeronauka je oblikovana u jedan Opsti Predmet, gdje svako dijete dobije vjersko znanje (Fakte) iz Teologije. Tim predmetom je u kasnijoj dobi (srednja skola) obradjen i Ateizam, i slicne filozofske discipline. Time skolski sistem pruza djeci/roditeljima jedno opste obrazovanje gdje dijete kasnije, kao zrela licnost - moze da i odabere odgovarajucu.

BiH vjeronauka je nakaradna, diskriminirajuca i poligon za stvaranje mladih osoba sa sijaset predrasuda/stereotipa ka drugom i drugacijem. Samim time sto je klasifikovana (na tri konfesije) je i pogubna, pa tako i neprihvatljiva u iole normalnom skolskom sistemu.

15-05-2011 at 17:15 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
Black0ut wrote:


Vjeronauka je samo jedan cas i ne zauzima puno vremena ni prostora. Psovanje Boga je stvar kucnog (ne)odgoja.

Vecina roditelja i djece zeli vjeronauku, ali bi izgleda neki ovdje da uvode zabrane.


vecina roditelja NE ŽELI VJERONAUKU,ne kenjaj.
doduse,sta je vecina,
kolko godina ima vjeronauke a kliko ovih predmeta,pa ce ti sve bit jasno,jel to djeci treba svake godine efendija,a atlas i strani jezik ne trebaju o tom se radi?wtf
ja sam uvijek za slobodu izbora,pa kom obojci kom opanci.
ponudi fakultativno i jedno i drugo,pa ko odluci za jedno sam je sebi kriv.
sloboda izbora brate nikad nece bit,jer ce uvijek jedno iskljucivat drugo,a sto,zato sto smo cudan narod u PM!!!
15-05-2011 at 17:16 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

citat:
primus inter pares wrote
ja sam uvijek za slobodu izbora,pa kom obojci kom opanci. ponudi fakultativno i jedno i drugo,pa ko odluci za jedno sam je sebi kriv.



Ako si za slobodu izbora onda ne osporavaj pravo roditeljima da im djeca pohadjaju vjeronauku. Vjeronauka jeste fakultativna (nije obavezna), ali ona djeca koja se odluce za taj poredmet zasluzuju i ocjenu za svoj trud!

Dakle, ako smo za demokratiju, onda pustimo neka svako izabere za sebe ono sto zeli, bez da bu to zabranjujemo!


[Edited by Black0ut on 15-05-2011 at 17:23 GMT]
15-05-2011 at 17:21 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ministar ukida vjeronauku !!
Bez chatanja molim

@blackout

1. nemas pojma sta je ksc
2. sin moje rodice, pravoslavac, jedini bio ucenik u svojoj generaciji, u srednjoj skoli, koji nije bio bosnjak (to vis a vis "sarenolikosti" drugih skola)
3. moje dijete bi u osnovnoj koja je najbliza bilo jedno od petero djece koja nisu bosnjaci u svojoj generaciji (toliko i o osnovnim skolama)
4. u ksc mi dijete ide u mijesani razred, a posto je i sama dobro izmjesana, ne vidim ni jednu drugu alternativu
5. vjeronauk nema pravo zauzimati vrijeme mog djeteta po nikakvoj direktivi, osim ako ja ne odlucim da dijete posaljem na vjeronauk, a to radim u vjerskoj instituciji kojoj zelim da pripadam...

da... vrlo bitno... najsmjesnije mi je sto ljudi smatraju da su rodjenjem predodredjeni za neku religiju... nisu... rodjenjem su samo predodredjeni da budu musko ili zensko, sve ostalo nastaje kasnije...

ja sam svoje dijete odgojila i jos uvijek odgajam u duhu svih religija iz kojih je "nastala", a ona je odabrala sta zeli da slijedi...

najbolje je kad covjek svjesno odluci... ti mi se doimas kao osoba koja sama sebe mora da ubijedi da zaista vjeruje i podrzava taj stav koji podrzavas...

jbg... mozda da se upoznas sa drugim religijama, mozda otkrijes da ti nesto drugo vise odgovara, da te napravi nagodnijim coj'kom... sai baba?!

15-05-2011 at 17:25 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 46
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Religija i filozofija : Vjera, politika, obrazovanje, država i ministri New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice