Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Egipat: Rušenje diktatora
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
oddodood
Nivo: Forumas sa iskustvom
Ubi nas glad za neznanjem!
Registriran(a): 15-03-2009
Odgovori: 136
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Egipat: Rušenje diktatora

Problem je što u Egiptu u suštini i nema opozicije. "Muslimanska braæa" su zabranjena kao teroristièka organizacija. Znaèi da stvarno postoji problem demokratske tranzicije vlasti, a u èemu oèito presudnu ulogu ima ponašanje vojske u smislu da se takva tranzicija izvrši bez nasilja. Vojni vrh je dio režima, te je teško oèekivati da nije svjestan da ga èeka ista sudbina kao i režim. U takvoj situaciji, eventualni unutarvojni sukobi biše mogli biti vrlo izvjesni ukoliko se ovakva situacija produži. To bi, vjerovatno, najviše odgovaralo "Muslimanskoj braæi", što bi Egipat uvelo u duži period krize pa i nasilja. Na poslijetku, oni koji su sve ovo zapoèeli postaju sve marginalniji, jer u ime demokratije i nisu tražili, niti su kandidirali išta više izuzev odlaska Mubaraka i njegovog režima. A demokratija je vrlo fluidan pojam.

„Washington post” predviða tri moguæa scenarija za rješenje egipatske krize:

(1) „Iranski” - pobuna je poèela kao graðanski protest, ali æe vlast na kraju preuzeti islamski fundamentalisti predvoðeni "Muslimanskom braæom". Meðutim, problem je lidera, pošto u Egiptu nema nikoga ko bi preuzeo ulogu ajatolaha Homeinija.

(2) „Indonežanski” model je poželjniji. I u Indoneziji armija je èvrstom rukom vladala više od 30 godina, nakon èega je uslijedila haotièna tranzicija, koja je ipak ukorijenila demokratiju i, istovremeno, Indonezija je ostala kljuèni partner SAD u jugoistoènoj Aziji.

(3) "Rumunski" scenarij nije nemoguæ, ali se smatra najmanje vjerovatnim, za koji je karakteristièno da je diktator likvidiran, ali su režimske strukture ostale na vlasti i nakon izbora koji su uslijedili. Rumunska tranzicija je nadzirana i od strane EU, za èije èlanstvo se zemlja opredijelila, èega u egipatskom sluèaju nema.

05-02-2011 at 11:10 | Ukljuèi u odgovor
@travka
Nivo: Forumas sa iskustvom
roflaj ka istoku

Registriran(a): 15-09-2010
Lokacija: KL, Malaysia
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Egipat: Rušenje diktatora

pismo bosanskog turiste danas u Egiptu:

Ovdje je super i osjecamo se ko kod kuce.
Paljevine su vidljive iz svih krajeva grada.
Suzavac bi mogao biti malo jaci a policija udara, naravno ne tako kao nasa ali se ipak trude da nas maksimalno ispostuju.
Ovdje smo glavni jer znamo fore kako da udjemo preko reda, kad se cekaju namirnice neophodne za zivot.
Imamo i svoje ljude ako treba sta da se nabavi preko stele.
Tenkovi su izasli na ulice a ako pocnu pucat po narodu uplaticemo jos dvije sedmice...

05-02-2011 at 13:00 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Egipat: Rušenje diktatora

citat:
@travka wrote:
pismo bosanskog turiste danas u Egiptu:

Ovdje je super i osjecamo se ko kod kuce.
Paljevine su vidljive iz svih krajeva grada.
Suzavac bi mogao biti malo jaci a policija udara, naravno ne tako kao nasa ali se ipak trude da nas maksimalno ispostuju.
Ovdje smo glavni jer znamo fore kako da udjemo preko reda, kad se cekaju namirnice neophodne za zivot.
Imamo i svoje ljude ako treba sta da se nabavi preko stele.
Tenkovi su izasli na ulice a ako pocnu pucat po narodu uplaticemo jos dvije sedmice...




05-02-2011 at 13:13 | Ukljuèi u odgovor
oddodood
Nivo: Forumas sa iskustvom
Ubi nas glad za neznanjem!
Registriran(a): 15-03-2009
Odgovori: 136
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Egipat: Rušenje diktatora

Prema Curtis, A.: Moæ košmara

U prošlosti su politièari obeæavali bolji život. Njihove metode su se razlikovale. Meðutim, njihov autoritet i moæ su proizilazili iz optimistièkih vizija koje su nudili svom narodu. Do postizanja tog boljeg života nije dolazilo te su ljudi danas izgubili nadu u ideologije. Sve više i više, politièari su viðeni kao menadžeri javnih aspekata naših života.

Politièari su, meðutim, sada otkrili novi naèin koji ponovo uspostavlja njihov autoritet i moæ. Umjesto obeæanja da æe ostvariti naše snove, oni nam sada obeæavaju zaštitu od noænih mora. Tvrde kako æe nas spasiti od strašnih opasnosti koje mi ne vidimo i koje ne razumijemo, a najveæa opasnost je meðunarodni terorizam, predstavljen kao moæna i zla mreža sa tajnim podružnicama u zemljama širom svijeta i kao prijetnja kojoj se treba suprotstaviti.

U vremenu u kojem su velike ideje izgubile kredibilitet, strah od fantomskog neprijatelja je jedini koji je politièarima preostao kao alatka za održavanje njihove moæi. Bill Durodie, direktor Meðunarodnog centra za analizu sigurnosti pri Kings Collageu, zakljuèuje: "U društvu koje ni u šta ne vjeruje, strah postaje jedini predmet interesovanja. I dok je u 20. stoljeæu dominirao konflit izmeðu otvorenog tržišta desnice i socijalistièke ljevice – iako su i jedni i drugi imali svojih propusta – oni su makar vjerovali u nešto. Ono èega smo sada svjedoci jeste društvo koje ni u šta ne vjeruje, a društvo koje ni u šta ne vjeruje izuzetno se prepadne kada se suoèi sa ljudima koji vjeruju u bilo šta, te se takvi prozovu fundamentalistima ili fanaticima. Na ovaj naèin, ti ljudi koji u nešto vjeruju ulijevaju strah našem društvu u mnogo veæoj mjeri nego što je to realno. Ovo je pokazetelj koliko smo mi postali izolirani i podijeljeni, a ne pokazatelj njihove prave moæi."

Strah neæe vjeèno trajati. Isto kao što su se i snovi koje su nam politièari nekoæ obeæavali pokazali kao iluzije, tako æe i ovim košmarima doæi kraj. Tada æe se naši politièari morati suoèiti sa èinjenicom da su ostali bez ikakvih, dobrih ili loših, iluzija koje bi nam mogli ponuditi.
__________________________________________________ _

Moje lièno mišljenje je da je Obama trebao biti "prekretnica" u povratku politike u globalno racionalnije vode, te je stoga odmah na poèetku i podržan Nobelovom nagradom za mir. Meðutim, a što je dobro dokumentirano u prethodnim postovima, to nikako ne odgovara onim silama u svijetu koje svoju jedinu priliku vide u moæi košmara. U krajnjem te sile se mogu tretirati neonacistièkim i/ili neofašistièkim, u zavisnosti što im je formalan motiv njihovog javnog nastupa. U suštini, radi se o istom zlu koje je, konaèno, i završilo skupa u 2. svjetskom ratu, a koje u sav glas priziva priziva sveopæu kataklizmu.

Povodom dodjele Nobelove nagrade za mir Obami, Nobelovac za mir Mohamed ElBaradei je izjavio da je Obama „u manje od godine ponovo probudio nadu u svijet u miru sa samim sobom“. Potom, juèer, izjavljuje: "Ja sam faktor promjena u Egiptu. Ako doðe do toga, morat æu da ispunim svoju dužnost. Ja sam iznad stranaka, što mi daje veæu fleksibilnost da se jasnije izražavam."

Anwar el Sadat je svoju Nobelovu nagradu za mir oplatio glavom, izvršioci smaknuæa su bili pripadnici "Muslimanske braæe".

Turska (Bosfor i Dardaneli) i Egipat (Sues) su bili dva "stabilna èira" na granici izrazito kriznog podruèja, u kojem su Izrael i Iran još u njegovom fokusu. Takva situacija odgovara svim režimima, bez obzira što su se oni meðusobno formalno imenovali "najljuæim neprijateljima". Meðutim, veæ su objelodanjena upozorenja da se Turska osmanizira, nakon èega se "dogodio" i Egipat. I što izgleda nevjerovatnim, USA-neokonzervativci optužuju Obamu za neinformiranost CIA, slièno se dogaða i u EU u vezi loših procjena situacije u Egiptu.

S obzirom da uistinu graðanska pobuna i, potom, ni: graðanski mir! ne odgovara ni jednom afrièko-azijskom režimu, vjerovatno bi Egipat, region i svijet najviše dobili ukoliko se situacija riješi mirnim putem, te èim prije kako ne bi došlo do još veæih zloupotreba iste, ili i do nekontrolirane joj eskalacije. Meðutim, …?!

05-02-2011 at 23:45 | Ukljuèi u odgovor
Bina52
Nivo: Forumski doajen
Brcanka

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: USA
Odgovori: 1038
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Egipat: Rušenje diktatora

Ameri imaju nekakvu psiho strategiju tv programa pa sam maloprije gledala film:"Mahatma Gandi".Taj zivalj na srednjem istoku zaista moze dugo da trpi,ali kad se pobuni....eh tada je puna kapa! Mislim da ce se pokusati rijesiti taj problem u Egiptu prisilnim povlacenjem Mubareka(od strane USA),ali ce se tlo Egipta jos dugo tresti zbog pojave raznih politickih struja i nepovjerenja obicnog naroda u one koji su godinama radili za aparat Mubareka, a to je ipak trajalo dugo i bar 30% stanovnistva je radilo za tih 30 godina u tom aparatu.
Ipak ce dugo,dugo biti revanziranja i ubijanja iza coska u ledja. Neka im je Bog na pomoci.

06-02-2011 at 10:49 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Egipat: Rušenje diktatora

Šta æe biti sa ovim zadnjim faraonom u Egiptu.?
Hoæeli ga USA i Izrael zadržati na površini?
Jedino ga oni vole i poštuju.
Egipæani ga veæ dugo ne vole.
Šta radi diktator. Raspustio policiju da mogu lopovi da kradu.
Htio reæi ako nema mene nek nema ni države.
Birajte izmeðu anarhije i mene.
Sa tim potezom je pokazo o kakvom ðubretu se radi od 82 godine.

07-02-2011 at 04:01 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Egipat: Rušenje diktatora

Vješanje nema druge,nije ništa drugo zaslužio.Ja se pitam šta èekaju.Pa njemu je preko osamdeset.Trebali su to uraditi i prije trideset godina,svi ovi što se njemu protive.Pogotovo ovi što imaju dvadeset do dvadeset pet godina.
Gori je on od Berlusconia,garant

07-02-2011 at 07:46 | Ukljuèi u odgovor
smor
Nivo: Forumski doajen
imenevazno2.wordpress.com
Registriran(a): 06-02-2006
Lokacija: youtube imenevazno2
Odgovori: 1967
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Egipat: Rušenje diktatora

Danasnji britanski "Independent" ima interesantan clanak o Egiptu i sukobima interesa:

http://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-envoys-business-link-to-egypt-2206329.html

To me je podjetilo na slavnu izreku koju je Lord Acton prenio u pismu Bisopu "Mandellu" Creightonu

1887. godine:

"Power tends to corrupt, and absolute power corrupts absolutely." (Vlast korumpira, a apsolutna vlast korumpira apsolutno)

(CFO)

[Edited by smor on 07-02-2011 at 12:51 GMT]

P.S. Zaboravio sam pomenuti kako je doticni gospodin o kome se govori u clanku takodjer i karakter u knjizi "The Day after Roswell (TDAR)" koju je napisao Philip Corso.

[Edited by smor on 07-02-2011 at 15:49 GMT]

[Edited by smor on 09-02-2011 at 14:48 GMT]

07-02-2011 at 12:43 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Egipat: Rušenje diktatora

Mozda umjesto korumpira,bolje ide KVARI...
Moc kvari,...

08-02-2011 at 09:44 | Ukljuèi u odgovor
oddodood
Nivo: Forumas sa iskustvom
Ubi nas glad za neznanjem!
Registriran(a): 15-03-2009
Odgovori: 136
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Egipat: Rušenje diktatora

Ne nagovještava li se prolazak vremena planiranja historija – evolucija vladajuæih režima, te povratak vremena revolucija - masovnih revolta onih u ime i na raèun kojih vladajuæi režimi zasnivaju vlastitu im legalitet i legitimitet? Da biše kontrolirali i, eventualno, onemoguæili takav slijed, vladajuæi režimi su na velika vrata u igru uveli Platonovu "plemenitu laž" – religiju. Meðutim, meðu podovonebeskim vjeronadzornicima sve je više interesa koji nisu ni laž niti su plemeniti, nego su sve više - monokratski i/ili klerofašistièki, pri èemu je pravo na monokratiju podovonebesko, dok je odgovornost za klerofašizam podononebeska. Ovakva supozicija podovonebeskih vjeronadzornika u korist je vladajuæih režima koji svoju moæ zasnivaju na moæi košmara, ali sve dok su režimi u stanju biti neprkosnovenim vlasnicima takve moæi. U tom kontekstu je i zloupotreba èinjenice da se ovovremeno "svjetsko znanje" udvostruèuje za manje od pet godina, te onaj ko je u prilici da kontrolira njegovu praktiènu primjenu – kontrolira i "historiju". S tom namjerom je instalirana nova "plemenita laž" – "ljudska prava i osnovne slobode". Pošto su èovjeku "najgladnije oèi", slikovni mediji su ti koji masi, skoro trenutno, nude sliku nepoželjnih i poželjnih stanja "ljudskih prava i osnovnih sloboda". Meðutim, s druge strane, premisa da je sve roba na tržištu je dovedena do njenog najtragiènijeg ishoda, do: "Zlatnog teleta!" - koje nije više u stanju održavati stanje planiranih historija i, nakon recesije, mojsijevski prijeti depresijom i represijom.

U potrazi za "plemenitom laži" imam dvije premise. Prva: "Od bezumlja bezumnije je samo jednoumlje." Druga: "Ako veæ robuje, èovjeku je svejedno da li robuje veæini ili manjini. Zato mu je najbolje da robuje samo – sebi, jer tu je najbliži i Èovjeku i Bogu."

10-02-2011 at 14:38 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 35
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Politika : Egipat: Rušenje diktatora New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice