Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Egipat: Rušenje diktatora
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
@travka
Nivo: Forumas sa iskustvom
roflaj ka istoku

Registriran(a): 15-09-2010
Lokacija: KL, Malaysia
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Egipat: Rušenje diktatora

citat:
oddodood wrote:
Ne nagovještava li se prolazak vremena planiranja historija – evolucija vladajuæih režima, te povratak vremena revolucija - masovnih revolta onih u ime i na raèun kojih vladajuæi režimi zasnivaju vlastitu im legalitet i legitimitet? Da biše kontrolirali i, eventualno, onemoguæili takav slijed, vladajuæi režimi su na velika vrata u igru uveli Platonovu "plemenitu laž" – religiju. Meðutim, meðu podovonebeskim vjeronadzornicima sve je više interesa koji nisu ni laž niti su plemeniti, nego su sve više - monokratski i/ili klerofašistièki, pri èemu je pravo na monokratiju podovonebesko, dok je odgovornost za klerofašizam podononebeska. Ovakva supozicija podovonebeskih vjeronadzornika u korist je vladajuæih režima koji svoju moæ zasnivaju na moæi košmara, ali sve dok su režimi u stanju biti neprkosnovenim vlasnicima takve moæi. U tom kontekstu je i zloupotreba èinjenice da se ovovremeno "svjetsko znanje" udvostruèuje za manje od pet godina, te onaj ko je u prilici da kontrolira njegovu praktiènu primjenu – kontrolira i "historiju". S tom namjerom je instalirana nova "plemenita laž" – "ljudska prava i osnovne slobode". Pošto su èovjeku "najgladnije oèi", slikovni mediji su ti koji masi, skoro trenutno, nude sliku nepoželjnih i poželjnih stanja "ljudskih prava i osnovnih sloboda". Meðutim, s druge strane, premisa da je sve roba na tržištu je dovedena do njenog najtragiènijeg ishoda, do: "Zlatnog teleta!" - koje nije više u stanju održavati stanje planiranih historija i, nakon recesije, mojsijevski prijeti depresijom i represijom.

U potrazi za "plemenitom laži" imam dvije premise. Prva: "Od bezumlja bezumnije je samo jednoumlje." Druga: "Ako veæ robuje, èovjeku je svejedno da li robuje veæini ili manjini. Zato mu je najbolje da robuje samo – sebi, jer tu je najbliži i Èovjeku i Bogu."


ja sam u istinu impresioniran tvojom konstatacijom iznad, sve sto si naveo ima mnogo smisla...
pored ovoga me zanima kakvo bi moderno drustvo izgledalo danas da nema religija...

samo sam znatizljan... hvala ti unaprijed
10-02-2011 at 16:06 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Egipat: Rušenje diktatora

citat:
oddodood wrote:

U potrazi za "plemenitom laži" imam dvije premise. Prva: "Od bezumlja bezumnije je samo jednoumlje." Druga: "Ako veæ robuje, èovjeku je svejedno da li robuje veæini ili manjini. Zato mu je najbolje da robuje samo – sebi, jer tu je najbliži i Èovjeku i Bogu."


Iritira me jedna konstatacija ako èovjek robuje da mu je najbolje da robuje samom sebi..........
Onda ispis koji kaže:
"Od bezumlja bezumnije je samo - jednoumlje."
Jednoumlje i jeste možda upravo bezumno,ako èovjek robuje samo sebi i Bogu.

11-02-2011 at 15:09 | Ukljuèi u odgovor
@travka
Nivo: Forumas sa iskustvom
roflaj ka istoku

Registriran(a): 15-09-2010
Lokacija: KL, Malaysia
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Egipat: Rušenje diktatora

citat:
djecko wrote:

Iritira me jedna konstatacija ako èovjek robuje da mu je najbolje da robuje samom sebi..........
Onda ispis koji kaže:
"Od bezumlja bezumnije je samo - jednoumlje."
Jednoumlje i jeste možda upravo bezumno,ako èovjek robuje samo sebi i Bogu.



uh... jarane, streso si ga ko krusku, mat u jedan potez...
11-02-2011 at 16:08 | Ukljuèi u odgovor
Black0ut
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-11-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 613
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Egipat: Rušenje diktatora

Egipcani

11-02-2011 at 18:52 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Egipat: Rušenje diktatora

Aferim

11-02-2011 at 20:35 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Egipat: Rušenje diktatora

citat:
@travka wrote:

uh... jarane, streso si ga ko krusku, mat u jedan potez...

Nije mi bila nikakva zla namjera,nego, a zaboravio sam da sam i napisao ,to i nije bitno.
Sama tema "rušenje diktatora" u ovom sluèaju Mubaraka,vezuje za sobom mnogo....
Najteže je sa razularenom masom deverati,a mi možemo diskutovati koliko hoæemo.
Despotizam je ono što èini jednu civilizaciju koja je upravo ogledalo jednog jedinog voðe(i pristalica).
Kad se gomila varvara doèepa slobode i vlasti stvara anarhiju,koja je po sebi najveæi stepen varvarizma.
11-02-2011 at 21:23 | Ukljuèi u odgovor
bosno_moja
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-11-2009
Odgovori: 249
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Egipat: Rušenje diktatora

Ode diktator

13-02-2011 at 22:40 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Egipat: Rušenje diktatora

citat:
bosno_moja wrote:
Ode diktator

Ðe ode?
13-02-2011 at 22:41 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Egipat: Rušenje diktatora


Valjda pao u komu

[Edited by djecko on 14-02-2011 at 18:45 GMT]

14-02-2011 at 18:44 | Ukljuèi u odgovor
oddodood
Nivo: Forumas sa iskustvom
Ubi nas glad za neznanjem!
Registriran(a): 15-03-2009
Odgovori: 136
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Egipat: Rušenje diktatora

S obzirom na naèin na koji je inicirana, organizirana i kako se razvija situacije u Egiptu, da li je jedan od moguæih scenarija da se problematiziranjem stabilnosti egipatskog režima, odnosno njegovom kontroliranom transformacijom u aktivniju formu amerièkog savezništva, želi problematizirati i stabilnost režima u Izraelu, te i u Iranu? Koliko bi takav scenarij moga iæi u prilog Obaminoj administraciji? Vjerovatno sa amerièkim vojnim povlaèenje iz Iraka, te promjenama u ponašanju režima u Turskoj, izraelska agresivnost - koja je u znaèajnoj mjeri omoguæena konsezualno ugovorenom egipatskom pasivnošæu, ali i situacijom u Iraku - više ne odgovara interesima USA u ovom za njih strateški najznaèajnijem podruèju. Neposredno discipliniranje režima u Izraelu, na naèin da mu se uskrati podrška, nije realno. Drugim rijeèima, režim u Izraelu mora se sam transformirati u "korist" USA-nacionalnih interesa. To bi, sigurno, ostavilo manje manevarskog prostora i režimu u Iranu i, ukoliko to ne bi bilo dovoljno, "opravdalo" bi upotrebu i neposrednih pritisaka na Iran.

U prilog ovom scenariju je, na primjer, novi sporazum izmeðu SAD i Rusije o nukleranom razoružanju, te posjeta Hu Jintao-a Washingtonu, ali i preuranjena najava iz Egipta da æe se poštovati svi potpisani meðunarodni ugovori.

15-02-2011 at 01:00 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 11
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Politika : Egipat: Rušenje diktatora New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice