Info: Za sve nejasnoce tu su moderatori kojima se mozete obratiti za pomoc ......vezanu za forumske probleme, za sve ostalo morate naci nekoga drugog. :)
|
Dajdza Nivo: Forumski doajen Nista posebno ali opet kako za Registriran(a): 05-07-2011 Lokacija: USA Odgovori: 1588 IP: Maskiran
|
Re: Runjava il obrijana pitanje je sad
"Runjava il obrijana pitanje je sad". Izgleda da je ovo staro pitanje, koje je zaokupljalo mastu ljudi.Popularnost dlacica mijenjala se kroz povjest. Evo jedan povjesni pregled na naslovljenu temu.
Dajdza

Neki su iz èupkali, drugi njegovali, treæi su njima uljepšavali ratnièke odore a bilo je i onih koji su ih se panièno plašili. Odnos prema stidnim dlaèicama mijenjao se vremenom i podlegao raznim trendovima.
I stidne dlaèice se mogu brijati, šišati, plesti, farbati... Može im se dodati i po neki umetak, kako bi opšti utisak bio bolji.
Njima se može izraziti i pogled na svijet, mogu se poslati politièke poruke, signali ugnjetavanja kao i simboli svih moguæih vrsta sloboda. Njih možemo sakrivati kao i pokazivati – bilo samo odabranim osobama u posebnim trenucima, bilo otvoreno, na plažama i javnim kupalištima.
U Japanu znak ženstvenosti
One, stidne dlaèice bile su i ostale izuzetno važan dio našeg tjelesnog izraza, a naš odnos prema njima mijenjao se kroz stoljeæa i razlièite kulture. Koliko te razlièitosti i danas postoje pokazuju mnogobrojni primeri.
Dok su recimo stidne dlaèice u nekim kulturama Afrike i Okeanije i danas simbol plodnosti, a u Japanu znak izuzetne ženstvenosti, one su na podruèju (današnje) Evrope i Sjeverne Amerike èesto znak nehigijene pa èak i nekulture i necivilizovanosti.
Tako na primjer u gotovo ni jednom pornografskom filmu snimljenom proteklih godina u ovim zemljama, neæete ugledati ni jednu glumicu ili glumca koji oko polnih organa nisu u potpunosti obrijani.
Meðutim, da ova moda i navika stalnog brijanja i depiliranja može imati èak i za "prave“ glumce nezgodne posljedice, svjedoèi na primjer sluèaj Kejt Vinslet.
Ona je, kako je sama izjavila, tokom snimanja filma "Žena kojoj sam èitao“, morala na tzv. intimnom dijelu tijela nositi – periku.
Usljed èestog depiliranja, navodno joj stidne dlaèice više nisu ni mogle porasti do željene dužine i gustine, tipiène za ženu pedesetih godina prošlog vijeka.
Nervni slom zbog dlaèica
Meðutim, perike su se na ovim dijelovima tijela nosile veæ i ranije. Po prvi put se spominju u nekim istorijskim zapisima iz Engleske, iz ranog 17. vijeka gdje su bile vrlo popularne meðu prostitutkama.
Slikarstvo (barem ono klasièno) ih meðutim nikada nije naroèito cijenilo. To se najbolje vidi na primjerima potpuno obrijanih renesansnih Venera i Afrodita.
A to je pak imalo za posljedicu da je jedan od najveæih istorièara umjetnosti 19. vijeka, Džon Ruskin, prve braène noæi navodno doživio nervni slom kada je pored sebe ugledao ženu koja je, gle èuda, oko polnog organa imala dlaèice poput njegovih.
Susrete s nagim ženskim tijelom, veliki Ruskin je do tog trenutka imao jedino ispred platna velikih majstora, koji su ga, kao što smo rekli, prikazali u „idealizovanom izdanju“.
Ovaj prizor ga je navodno toliko uzrujao da je pobjegao glavom bez obzira i bez i najmanje želje za povratkom u braèno gnijezdo. Brak je tako nakon nekoliko dana anuliran a Ruskin, traumatizovan ovim iskustvom se više nikada nije ženio.
Simbol animalnosti i seksualnosti
Meðutim, istorija poznaje i sasvim drugaèije primjere. Tako je veliki pjesnik, Lord Bajron bio pravi ljubitelj ženske kose ali i stidnih dlaèica.
U njegovoj ostavštini, u gomili pisama koje je dobijao od svojih prijateljica i koja se i dan danas èuvaju u arhivima poznatih muzeja, mogu se naæi upravo one – male, kovrdžave dlaèice svih boja i nijansi.
Neke kulture, na primjer, sjevernoamerièkih indijanaca, otišle su po ovom pitanju još mnogo dalje od pjesnika.
Indijanci su doduše smatrali da je svaka i najmanja dlaka na tijelu stigla greškom pa su ih uklanjali neumorno ih èupkajuæi golim prstima.
One su za njih bile znak animalnosti, nešto èemu je mjesto na životinjskom a nikako na ljudskom tijelu.
Smatrajuæi upravo ženske stidne dlaèice simbolom animalnosti i seksualnosti, Indijanci plemena Dakota, su ih koristili u svrhu zastrašivanja neprijatelja i to tako što su svoju (ratnièku) odjeæu ukrašavali dlaèicama koje su poèupkali svojim suprugama i, navodno, sestrama.
Novi trend u dugoj istoriji
Danas ovakvih obièaja više nema a dlakavost je omraženija kao rijetko kada – èak i na tijelima muškaraca.
Trend koji je zapoèet u Sjedinjenim Amerièkim Državama, podstaknut èitavom industrijom raznih brijaèa, lasera za trajno uklanjanje dlaka svih vrsta, aparata za depilacije, krema, voskova - zahvatio je kako se èini i Evropu.
Dlakave noge, ruke, podruèje ispod pazuha, ali i dlakavost na intimnijem dijelu tijela u meðuvremenu je na jednako dobrom glasu kao i loš zadah iz usta ili miris znoja.
A oni ili one – prije svega pripadnici mlaðe generacije ukoliko se ipak ne odluèe za varijantu "sve ili ništa“, mogu se na primjer odluèiti i za posjetu specijalizovanom kozmetièaru.
On vam na intimnom dijelu tijela može napraviti neku od trenutno vrlo modernih "frizura“ tipa Bermuda, Holivud ili pak Veliki kanjon…
Prema mišljenju mnogih ovaj trend je povratak u vrijeme prije feministièkog pokreta, kada je svaka intervencija na ženskom tijelu bila ravna smrtnom grijehu.
Ipak, s druge strane, sama èinjenica da se trenutno u Njemaèkoj èak sedam nauènih projekata bavi upravo ovom temom, govori da je oèigledno rijeè ne samo o nekom površnom, estetskom trendu, veæ o novom razdoblju u dugaèkoj istoriji ujlepšavanja podruèja oko polnih organa uopšte.
Izvor. Nezavisne novine
Dakle, bilo je to naravoucenije. Povjesti nikad malo, o svemu i svacemu.
|
30-07-2012 at 21:23 |
| Ukljuèi u odgovor
|
|
Pregled tema u posljednjih 24 sata Pregled poruka u posljednjih 24 sata (dva dana, sedam, 30 dana) Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata
|