Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : PREDZNACI SUDNJEG DANA
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

Veliko prisustvo lazi i nesigurnost u potvrdjivanju vijesti



Od Ebu Hurejre, r.a., se prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao : ”Pred kraj ovoga svijeta ce se pojaviti ljudi koji ce vam govoriti o stvarima za koje niste culi ni vi a ni vasi ocevi; pa tesko vama i tesko njima.” (Muslim, 1/7
U drugoj predaji stoji: “Pred kraj ovoga svijeta ce se pojaviti varalice i lazljivci, koji ce vam dolaziti sa pricama za koje niste culi ni vi ni ocevi vasi; pa tesko vama i tesko njima. Nece vas odvoditi na stranputicu a niti ce vam nesto korisno donositi.”


Velika pojava laznog i uskracivanje istinskog svjedocenja

U hadisu Abdullaha b. Mes’uda, r.a., se prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao : ”Pred Sudnji dan ce se pojaviti ... lazno svjedocenje i uskracivanje istinskog svjedocenja.” (Musned Ahmed, 5/333)
U lazno svjedocenje spada namjerna laz u iznosenju bilo kakvog svjedocenja. Lazno svjedosenje, kao i uskracivanje istinskog svjedocenja je uzrok ponistavanje istine.
Uzviseni Allah kaze: I ne uskratite svjedocenje ; ko ga uskrati, srce njegovo ce biti gresno. (El-Bekara, 283)
Od Ebu Bekera, r.a., se prenosi da je rekao: Bili smo kod Allahova Poslanika, s.a.v.s., kada je rekao: “Hocete li da vas obavijestim o najvecim grijesima (to je ponovio tri puta)? Cinjenje sirka (nevjerstva) prema Uzvisenom Allahu, neposlusnost prema roditeljima i lazno svjedocenje - ili lazni govor -,


Mnostvo zena a manjkavost muskaraca

Od Enesa, r.a., se prenosi da je rekao: Ispricat cu vam hadis kojeg vam niko poslije mene nece ispricati; Cuo sam Allahova Poslanika, s.a.v.s., gdje govori: “Od predznaka Sudnjeg dana je manjkavost znanja, pojava i prisutnost neznanja, pojava nemorala (bluda), povecan broj zena i manjkavost muskaraca, tako da ce na jednog upravitelja doci i po pedeset zena.” (Buharija, 1/17
Bi receno : Uzrok tome je zasigurno velika prisutnost nereda, koja ce uzrokovati raznim ubistvima, u kojima ce najvise stradati muskarci ; oni su borci, za razliku od zena.
Hafiz Ibn Hadzer kaze : ”Predhodno misljenje uzimam s rezervom; jer se u hadisu Ebu Musa’a jasno kaze: “Mali broj ljudi a veliki broj zena.” (Muslim, 7/96)


Veliki broj iznenadnih smrti

Od Enesa b. Malika, r.a., se prenosi da je Poslanik, s.a.v.s., rekao : ”Od predznaka Sudnjeg dana ... pojava iznenadnih smrti.”
Ova pojava je danas uveliko prisutna, velikim brojem iznenadnih smrti. Vidimo zdrava covjeka koji iznenada umre. Ovakvo stanje se danas, u nacem modernom svijetu, naziva srcanim udarom. Razuman treba malo da se zamisli, kajuci se i vracajuci Uzvisenom Stvoritelju, prije nego sto mu dodje iznenadna smrt.
Imam Buharija bi govorio:
“U slobodno vrijeme iskoristi blagodati Ruku’a mozda ti smrt neocekivano dodje
Koliko si samo zdravih, bez bolesti vidio.Kojeg dusa iznenada napusti. ”
Ibn Hadzer kaze: “Najcudnija stvar je sto se to (iznenadna smrt) desilo bas njemu - tj. Buhariji ili nekome od njegovih bliznjih. ”


Medjusobno nepoznavanje

Od Huzejfe, r.a., se prenosi da je rekao: Allahov Poslanik, s.a.v.s., bio je upitan o Sudnjem danu?, pa je odgovorio: ”Znanje o tome je kod Moga Stvoritelja, o njegovom nastupanju nezna niko drugi sem Njega, ali ja cu vas obavijestiti o njegovim predznacima, i onome sto ce se dogoditi pred sam o njegovo nastupanje. Pred njegovo nastupanje ce biti velikih nereda i anarhije.” Prisutni upitase: O Allahov Poslanice!, o neredu smo vec upoznati, a sta je to anarhija? Poslanik, a.s., rece: “Na habesijskom jeziku: ubistvo, medjusobno nepoznavanje, tako da skoro ni jedna osoba nece poznavati drugu.” (Musned Ahmed, 5/389)
Do medjusobnog nepoznavanja i zapostavljanja ce doci usljed velikih nereda, iskucenja i ubistava medju ljudima, ovladavanju ljudi materijalizmom, kada svak bude radio samo radi sebe, ne osvrcuci se na dobrobit drugih ljudi, niti na njihova prava. Sve to ce biti uzrokom prosirenosti bolne mrznje. Osobe ce zivjeti u domenu svojih misljenja i svojih strasti. Nece postojati moralni upravitelji koji bi radili na ljudskom medjusobnom upoznavanju. Nece biti imanskog bratstva koje bi ih sastavljalo na ljubavi prema Uzvisenom Allahu i pomaganju u dobrocinstvu i cestitosti.

Povrat arapske zemlje u oblik pasnjaka i rijeka

U predznake Sudnjeg dana spada i povrat arapske zemlje u oblik pasnjaka i rijeka; u hadisu Ebu Hurejre, r.a., se prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: “Nece nastupiti Sudnji dan sve dok se ne povrati arapska zemlja u oblik pasnjaka, rijeka.” (Muslim, 7/97)
U ovom hadisu imamo jasne dokaze da je arapska zemlja bila u obliku pasnjaka i rijeka, i da ce se ona ponovo povratiti na isti oblik na kojem je bila, u obliku pasnjaka i rijeka.
Imam Nevevi kaze, tumaceci znacenje povratka arapske zemlje u oblik pasnjaka i rijeka: “To znaci - a Allah najbolje zna - arapi ce ostaviti i udaljiti se od zemlje, tako da ce ona ostati zapostavljena, neposijana i nenavodnjavanja. Sve to biva uzrokom manjkavosti ljudi, velikim brojem ratova, nagomilavanja nereda, blizinom Sudnjeg dana, pomanjkanja zudnje, nedovoljno vremena za ostvarivanje zudnji i zainteresovanosti za to.” (Nevevijevo tumacenje Muslima, 7/97)
Misljenja sam da misljenje koje zastupa Imam Nevevi, a Allah to najbolje zna, po pitanju tumacenja hadisa, nije meritorno. Arapska zemlja je neplodna i socna, sa malim brojem rastinja. Vecina voda se crpi iz bunareva ili nastaju spustanjem kise. Ako poljoprivrednici prestanu zaljevati svoje usjeve i obradjivati ih, posjedi ce zasigurno izumrijeti i nece se moci povratiti u pasnjake i rijeke.
Vanjstina hadisa nas upucuje da ce arapski gradovi obilovati vodom, koja ce teci u obliku rijeka, od koje ce nastati mnogo rastinje, i pretvoriti se u pasnjake i sume.

 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
28-01-2010 at 09:23 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

Izobilje kiše a manjak biljaka

Prenosi se od Ebu Hurejre da je Resulullah savs rekao:Neæe nastupiti Sudnji dan dok zemlju ne zahvati kiša pred kojom neæe izdržati kuæe od ilovaèe,nego æe izdržati samo kuæe od drveta.
Prenosi se od Enesa r.a. da je Resulullah savs rekao:Neæe nastupiti Kijametski dan dok ljude ne pogodi sveobuhvatna kiša od koje neæe ništa iz zemlje niknuti.
Ako je kiša uzrok rasta biljaka,Allahovo je da stvori (uèini) ono što æe onemoguæiti ovaj uzrok zbog postojanja redoslijeda pokretanja uzroka jer je Allah taj koji stvara uzroke i prouzrokovano,ništa Ga ne èini nemoænim.
Prenosi se od Ebu Hurejre r.a.da je Resulullah savs rekao:Nije sušna godina da na vas ne padne kiša,nego je sušna godina da vam pada i pada a iz zemlje ništa ne nikne.

Povlaèenje rijeke Eufrat sa brda zlata

Prenosi se od Ebu Hurejre r.a. da je Resulullah savs rekao:Neæe nastupiti Sudnji dan dok se Eufrat ne povuèe sa brda zlata, brda zbog kojeg æe se ljudi meðusobno ubijati, od stotine æe biti ubijeno devedeset devet, svaki od njih æe tada reæi:»Da mi je da budem onaj koji æe ostati živ.»
Brdom zlata se ne misli na naftu ili crni petrol kao što to smatra Ebu Ubejje u svom komentaru na Ibn Kasimovo djelo En Nihaje, el fiten vel melahim, zbog slijedeæeg:

1.U tekstu hadisa stoji: brdo od zlata, a nafta u stvarnosti nije zlato, zna se da je zlato poznata ruda.
2.Resulullah savs je obavijestio o vodi koja æe se povuæi sa brda zlata, brda koje æe ljudi vidjeti, a nafta se crpi mašinama iz duboke unutrašnjosti zemlje.
3.Resulullah savs posebno istièe Eufrat od drugih mora i rijeka, a nafta se dobija iz mnogobrojnih mora i dijelova zemlje.
4.Resulullah savs je obavijestio o sukobu oko ovog blaga.Nije se desilo da su se ljudi sukobili prilikom pronalaska nafte u Eufratu ili drugdje.U drugim rivajetima èak se zabranjuje onom ko prisustvuje ovom blagu da od njega uzme bilo šta, a prenosi se tako od Ebu Ka'ba: Ljudi æe se razilaziti u sticanju (traženju) dunjaluka.Èuo sam Resululllaha savs da je rekao: Još malo pa æe se Eufrat povuæi sa brda zlata , ko bude tome prisutan neka od njega ne uzme ništa.
Onaj ko smatra da se ovim hadisom misli na naftu obavezuje ga mišljenje da je zabranjeno uzeti bilo šta od nafte, a to niko ne kaže.
Hafiz Ibn Hadžer smatra smutnju i meðusobno ubijanje razlogom zabrane uzimanja bilo èega od tog brda.

Razgovor zvijeri i predmeta sa covjekom

Od predznaka Sudnjeg dana je i razgovor zvijeri sa èovjekom, razgovor predmeta sa èovjekom.Obavijestiæe èovjeka o onome što se desilo u njegovom odsustvu. Progovoriæe pojedini dijelovi èovjeka. Tako æe butine obavijestiti èovjeka o djelima njegove porodice u toku njegovog odsustvovanja.
U hadisu Ebu Hurejre stoji : Napao je vuk stado i uzeo jednu ovcu. Èoban ga je slijedio i otrgnuo ovcu od njega. Potom se vuk popeo na obližnje brdašce, sjeo na stražnje šape pa rekao: -Otrgnuo si mi nafaku kojom me Allah opskrbio. Èovjek reèe:-Tako mi Allaha, nisam vidio vuka da govori do danas.
Èudniji od toga je dolazak èovjeka u palmovik izmeðu dva izgorjela kamenjara ,koji vas je precizno obavijestio o onom što je bilo i što æe biti poslije vas - a èovjek je bio jedan od židova-, èovjek sav u èudu ode Poslaniku, kaza mu šta se dogodilo, a Poslanik mu povjerova i reèe: Doista je to predznak Sudnjeg dana. Još malo pa èovjek neæe izaæi i vratiti se kuæi a da mu papuèe i biè ne kažu šta je njegova porodica radila u njegovom odsustvu.
U Ahmedovoj predaji od Ebu Seida El Hudrija r.a. se spominje prièa do rijeèi Resulullaha savs: Istinu je rekao, tako mi Onog u èijoj ruci je moja duša, neæe nastupiti Sudnji dan dok zvijeri ne proprièaju sa ljudima, dok krajevi bièa i kaiši papuèa i butine ne kažu èovjeku šta je radila njegova porodica.

Priželjkivanje smrti zbog žestine nesreæe (iskušenja)

Prenosi Ebu Hurejre r.a. da je Resulullah savs rekao: Neæe nastupiti Sudnji dan dok èovjek ne proðe pored kabura èovjeka govoreæi: Kamo sreæe da sam ja na njegovom mjestu.
Od njega se prenosi da je Resulullah savs rekao: Tako mi Onoga u èijoj ruci je moja duša, neæe otiæi (nestati) dunjaluk sve dok èovjek prolazeæi pored kabura ne zadrži se dugo pred tim kaburom i ne kaže: Kamo sreæe da sam ja na mjestu stanovnika ovog kabura.A neæe biti dužan. Samo æe biti nesretan (i iskušan).
Priželjkivanje smrti æe doæi sa mnoštvom smutnje, promjenom cjelokupnog stanja (hala),izmjenom šerijata.Ovo i ako se nije desilo, bez sumnje æe se desiti.
Ibn Mes'ud r.a.je rekao: Doæi æe vrijeme u kojem kad bi neko od vas našao smrt na prodaju - kupio bi je, kao što je reèeno - Ovaj život u kojem nema dobra Kad bi se smrt prodavala kupi je.

Mnoštvo Rimljana i njihova borba protiv muslimana

El Mustevrid el Kurešij kod Amr bin Asa r.a. reèe: Èuo sam Resulullaha savs da je rekao: Nastupiæe Sudnji dan a Rimljani æe biti najmnogobrojniji. Amr mu reèe: Pazi šta prièaš. Prièam ono što sam èuo od Resulullaha, odgovori on.
Avf bin Malik el Ešdže'i prenosi da mu je Resulullah rekao:Nabroj šest predznaka Sudnjeg dana ... pa je spomenuo: Potom æe nastupiti primirje izmeðu vas i Rimljana ,pa æe oni prekršiti taj dogovor, doæi æe protiv vas pod osamdeset bajraka, ispod svakog bajraka dvanaest hiljada.

Osvojenje Carigrada (Konstantinopolisa)

Od predznaka je i osvojenje grada Carigrada- prije pojave Dedždžala- od strane muslimana. Hadisi upuæuju na to da ,,æe osvojenje biti poslije sukoba sa Rimljanima u velikom pokolju i pobjede muslimana nad njima, tada æe muslimani krenuti prema Carigradu, Allah æe im ga otvoriti bez borbe, njihovo oružje æe biti tekbir (Allahu ekber) i tehlil (la ilahe illellah).
Ebu Hurejre prenosi da je Resulullah savs rekao: Jeste li èuli za grad èija je jedna polovina na kopnu a druga u moru? -Jesmo Božiji Poslanièe. - Neæe nastupiti Sudnji dan dok sedamdeset hiljada sinova Ishakovih ne krenu na njega. Kad stignu - spustiæe se, neæe se boriti oružjem niti strijelu odapeti. Reæi æe: La ilahe illellahu Allahu ekber a polovica toga grada æe pasti - Sevr, jedan od ravija kaže: Nisam siguran da li je to polovica koja je u moru, zatim æe reæi drugi put: La ilahe illellahu Allahu ekber pa æe im se otvoriti , uæi æe u njega. Dok budu dijelili plijen glasnik æe povikati: Dedždžal se pojavio! Ostaviæe sve i vratiæe se.
Javlja se nejasnoæa u hadisu kod rijeèi: Krenuæe na njega sedamdeset hiljada sinova Ishakovih - kad se zna da su Rimljani potomci Ishakovi. Porijeklo vode od 'Ajsa sina Ishakova sina Allahovog prijatelja Ibrahima a.s. Nejasnoæa je u tome kako æe Carigrad osvojiti oni?!
 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
01-02-2010 at 12:36 | Ukljuèi u odgovor
momak
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 09-06-2006
Lokacija: u sevdahu
Odgovori: 2672
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

Šuti više, sluto slutava

01-02-2010 at 13:36 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

citat:
momak wrote:
Šuti više, sluto slutava




Nije do mene Tite mi...  


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
01-02-2010 at 13:41 | Ukljuèi u odgovor
hajun
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 22-01-2010
Odgovori: 5
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

Od svega sto sam procitala , zaboli me glava i nista mi nije jasno.Koliko ucenih glava - toliko i tumacenja.
Evo ukratko moje spoznaje:
Ne tako davno kad sam bila dijete, postojale su prave efendije koje nisu trgovali Islamom i prebirali politiku nego su bili duhovni ljudi. Pitala sam jednog starog imama na casu vjeronauke " Kad ce biti smak svijeta, efendija ", a on mi je odgovorio da je Muhamed a.s. isto pitanje postavio Alahu i Da mu je Alah odgovorio "Onda kad to ljudi budu htjeli".
I onda mi je kao objasnjenje ispricao kratku pricu ciju sam potvrdu nasla kasnije u vjerskim knjigama a i u samom zivotu.
" Alah je , sine, stvorio covjeka takvog kakav jest,a Alah najbolje zna.
Covjek rodjenjem dobija nagone kao i sve zivotinje, ali za razliku od njih dobija i mozak , te samim tim i mogucnost izbora: poslusati nagon ili uraditi dobro.
Da bi ljudi znali sta je dobro, Alah im je u vise navrata poslao objave preko svojih poslanika.
Ako se ljudi budu pridrzavali onoga sto im je odredjeno ljudska rasa ce napredovati i sve ce biti dobro.
Ako se ne budu pridrzavali , nastace haos sto ce neminovno dovesti do smaka svijeta"...
Ovo je meni tako logicno i ja sam cijeli zivot u to vjerovala.
Nakon svih ovih tumacenja koja sam procitala, ispade da ce se smak svijeta desiti bez obzira da li su ljudi bili dobri ili ne. U cemu je onda smisao vjere?
Moze li me neko prosvijetliti?

 


no
01-02-2010 at 14:52 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

citat:
hajun wrote:
Od svega sto sam procitala , zaboli me glava i nista mi nije jasno.Koliko ucenih glava - toliko i tumacenja.
Evo ukratko moje spoznaje:
Ne tako davno kad sam bila dijete, postojale su prave efendije koje nisu trgovali Islamom i prebirali politiku nego su bili duhovni ljudi. Pitala sam jednog starog imama na casu vjeronauke " Kad ce biti smak svijeta, efendija ", a on mi je odgovorio da je Muhamed a.s. isto pitanje postavio Alahu i Da mu je Alah odgovorio "Onda kad to ljudi budu htjeli".
I onda mi je kao objasnjenje ispricao kratku pricu ciju sam potvrdu nasla kasnije u vjerskim knjigama a i u samom zivotu.
" Alah je , sine, stvorio covjeka takvog kakav jest,a Alah najbolje zna.
Covjek rodjenjem dobija nagone kao i sve zivotinje, ali za razliku od njih dobija i mozak , te samim tim i mogucnost izbora: poslusati nagon ili uraditi dobro.
Da bi ljudi znali sta je dobro, Alah im je u vise navrata poslao objave preko svojih poslanika.
Ako se ljudi budu pridrzavali onoga sto im je odredjeno ljudska rasa ce napredovati i sve ce biti dobro.
Ako se ne budu pridrzavali , nastace haos sto ce neminovno dovesti do smaka svijeta"...
Ovo je meni tako logicno i ja sam cijeli zivot u to vjerovala.
Nakon svih ovih tumacenja koja sam procitala, ispade da ce se smak svijeta desiti bez obzira da li su ljudi bili dobri ili ne. U cemu je onda smisao vjere?
Moze li me neko prosvijetliti?





I sama sam to pitala bezbroj puta...I niko mi nikad nije znao dati pravi odgovor...

Ako je sve odredjeno, ako se vec zna sta ce biti ,neke stvari cak u detalje...Kako onda mi mozemo uticat na nesto sto je vec zapisano?
Ali, ne zaboravimo da s vremenom i stvari postaju jasnije..Mislim na to da se i sada neki alimi razilaze u tumacenju pojedinih hadisa...
Ali bez obzira na sve to, duznost svakog muslimana je da vjeruje...a pred nama je , pa cemo vremenom razjasnit i tu misteriju

Ko dozivio, ko ne dozivio...vidjecemo.
Onaj koji vjeruje, nema se cega bojat, jer u svakom slucaju nemoze pogrijesit.  


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
02-02-2010 at 07:14 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

Dolazak Kahtanca

Na kraju vremena æe se pojaviti èovjekiz plemena Kahtan. Ljudi æe mu se pokorno odazvati. To æe nastupiti sa promjenom vremena, stoga ga Imam Buhari spominje u poglavlju - promjena vremena.
Bilježi Ahmed i dva šejha od Ebu Hurejre r.a. da je Resulullah savs rekao: Neæe nastupiti Sudnji dan dok ne izaðe èovjek iz plemena Kahtan, vodiæe ljude svojim štapom.
Kurtubi veli: Rijeèi - vodiæe ljude svojim štapom- je metafora o životu ljudi, njihovoj povodljivosti i slaganju sa njim. Svakako da i samo spominjanje štapa upuæuje na njegovu grubost i žestinu prema njima.
Smatram da je to tako, voðenje ljudi štapom je metafora pokornosti njemu i njegovoj zapovijedi. Samo se rijeèi Kurtubija o njegovoj grubosti ne odnose na sve ljude, nego samo na griješnike. Kahtanac je dobar èovjek. Sudi pravedno. To potvrðuje predaja Ibn Hadžera od Nu'ajm binhamade da on jakom predajom prenosi od Abdullah bin Amra da je spomenuo halife a potom: i èovjek iz plemena Kahtan. Takoðer i predaja dobrog seneda od Ibn Abbasa: I èovjek iz plemena Kahtan, svi su dobri.


Borba protiv Židova

Od predznaka Sudnjeg dana je i borba muslimana protiv Židova koja æe se dogoditi na kraju vremena. Razlog borbe æe biti to da æe Židovi biti vojska Dedždžalova, njima æe se suprotstaviti vojska Isa a.s. - muslimani.

Sukob u kojem æe drvo i kamen progovoriti: O muslimanu, o Allahov robe, iza mene je Židov. Doði i ubij ga.

Muslimani su se borili protiv Židova još u doba Resulullaha savs. Pobijedili su ih i protjerali sa arapskog poluotoka slijedeæi rijeèi Resulullaha savs: Sigurno æu protjerati Židove i kršæane sa arapskog otoka i na njemu neæe ostati niko osim muslimana.

Meðutim taj sukob nije bio od predznaka Sudnjeg dana o kojim govore hadisi. Božiji Poslanik je nagovijestio borbu muslimana protiv Židova kada se pojavi Dedždžal i siðe Isa a.s..

Buhari i Muslim bilježe od Ebu Hurejre r.a. da je Resulullah savs rekao: Neæe nastupiti Sudnji dan dok muslimani ne zarate sa Židovima i muslimani æe ih poraziti.

Židovi æe se sakriti iza kamenja i drveæa pa æe kamen i drvo progovoriti: O muslimanu, o Allahov robe. Ovdje iza mene je Židov, doði i ubij ga. Jedino drvo el Garkad neæe govoriti jer je to drvo Židova. Ovako bilježi Muslim.


Bilježe se rijeèi Ebu Umame el Bahilija r.a.držao je Resulullah savs hutbu, veæina reèenog je bilo o Dedždžalu. Upozorio nas je na njega, spomenuo njegov dolazak, zatim silazak Isa a.s. da ga ubije, pa je rekao:
Reæi æe Isa a.s.: Otvorite vrata! Pa æe otvoriti, iza njih æe biti Dedždžal a sa njim sedamdeset hiljada Židova, svi naoružani kratkim sabljama.
Kada ga Dedždžal pogleda poèeæe se topiti kao što se so topi u vodi, zatim æe se udaljiti bježeæi. Isa a.s. æe tada reæi: Iman je udarac za tebe, neæeš me preteæi u njemu, pa æe ga stiæi kod Istoènih vrata (Babu Lludd eš Šerkij) i ubiti ga. Tako æe Allah dž.š. poraziti Židove.

Neæe ostati ništa od onoga što je Allah stvorioza šta æe se Židov sakriti a da ne progovori Allahovom dozvolom. Ni kamen, ni drvo, ni zid, ni životinja. Jedino æe Garkad (gorušica)šutjeti jer je to njihovo drvo. U hadisu se jasno ukazuje na govor predmeta.
Takoðer samo izuzimanje gorušice (garkad) iz predmeta koji obaviještavaju o Židovima, jasno upuæuje da je rijeè o stvarnom govoru, jer da se htjela metafora onda ovo izuzimanje ne bi imalo znaèenje, (bilo bi beznaèajno).
Ako bismo pak uzeli govor predmeta u prenesenom znaèenju onda borba protiv Židova ne bi bila èudo na kraju vramena.

Njihov poraz od muslimana bi bio kao poraz svih drugih nevjernika pred muslimanima, a o kojima se ne spominje ono što bi upuæivalo na skrivanje i govor predmeta.

Ako pomno prouèimo hadis uoèiæemo èuðenje koje æe se dogoditi na kraju vremena i biti od predznaka Sudnjeg dana. Sve to upuæuje na stvarnost govora predmeta u borbi protiv Židova, a ne o metafori, o Židovskoj nemoæi da se odbrane od muslimana.

 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
03-02-2010 at 11:36 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

Ciscenje Medine od pokvarenjaka i njeno rusenje na kraju vremena


Podsticao je Božiji Poslanik savs stanovanje u Medini. Bodrio je na to i obavijestio da niko neæe napustiti Medinu zato što mu se u njoj ne sviða a da ga Allah dž.š. neæe u njoj zamijeniti sa boljim od njega.
Obavijestio je da æe od predznaka Sudnjeg dana biti proèišæenje Medine od njenih pokvarenjaka, koji su najgori ljudi, kao što kovaèki mijeh èisti jalovinu željeza.

Bilježi Imam Muslim od Ebu Hurejre r.a. da je Resulullah savs rekao: Doæi æe vrijeme kada æe èovjek pozvati amidžiæe i roðake govoreæi: Doðite u izobilje, doðite u izobilje, a Medina im je bolja kad bi samo znali. Tako mi Onoga u èijoj je ruci moja duša niko je neæe napustiti preziruæi je a da ga Allah neæe zamijeniti boljim od njega. Doista je Medina poput mjeha koji odvaja neèistoæu. Neæe nastupiti Sudnji dan sve dok se Medina ne oèisti od pokvarenjaka kao što mjeh èisti jalovinu od željeza.

Drugo vrijeme je vrijeme Dedždžala kao što Buharija bilježi hadis Enes ibn Malika r.a. u kojem je Resulullah savs spomenuo Dedždžala i rekao: Potom æe se Medina sa svojim stanovništvom tri puta zatresti pa æe Allah dž.š. iz nje izvesti svakog nevjernika i licemjera

Što sa pak tièe perioda izmeðu ta dva vremena ovaj hadis se ne odnosi na njega. Mnogo je vrijednih ashaba koji su napustili Medinu poslije smrti Resulullaha savs kao Muaz ibn Džebel, Ebu Ubejde, Ibn Mes'ud, Alija; Talha, Zubejr, Ammar i druga najbolja stvorenja. Sve to ukazuje da se hadisom željelo istaæi odreðeno vrijeme i ljudi nad drugima, dokazujuæi to rijeèima Uzvišenog: A ima ih i meðu stanovnicima Medine koji su u licemjerstvu spretni, a licemjer je bez sumnje, nevaljalac.

Što se tièe potpunog odlaska ljudi iz Medine to æe se desiti na kraju vremena, pred sami poèetak Sudnjeg dana. U hadisu Ebu Hurejre r.a. stoji: Èuo sam Božijeg Poslanika savs kad je rekao: Napustiæe te Medinu u dobru u kojem je bila. U nju neæe niko ulaziti osim zvijeri - misli se na grabljivice, životinje i ptice. Zadnji æe u njoj ostati dva èobana iz plemena Muzejna. Iæi æe u Medinu goneæi ovce a u Medini æe naæi divljinu. Iæi æe dok ne stignu do posljednje padine. Tu æe pasti na lica.

Imam Malik bilježi hadis Ebu Hurejre r.a. u kojem Resulullah savs kaže: Sigurno æete ostaviti Medinu sa najljepšim što je u njoj pa æe uæi pas ili vuk i mokriti na zid mesdžida ili na minber. Upitaše: Allahov Poslanièe, èiji æe biti plodovi toga vremena? Zvijeri, ptica i grabljivica, odgovori on.

Ibn Kesir kaže: svrha hadisa je ukazati na to da æe Medina ostati èitava u danima Dedždžala, takva æe biti i u vremenu Isa a.s. sve dok Isa a.s. ne umre i ne bude pokopan u njoj, zatim æe se srušiti poslije toga.

Zatim je spomenuo hadis Džabira r.a.: Prenio mi je Omer bin Hattab r.a. da je èuo Resulullaha savs kad je rekao: Putovaæe konjanik do obronaka Medine a zatim æe reæi: U ovom gradu je nekada bilo mnogo muslimana.
Ibn Hadžer kaže: Prenosi Omer bin Šubbe sahih predaju od Avf bin Malika u kojoj stoji: Ušao je Resulullah savs u mesdžid pa nas je pogledao i rekao: Allaha mi, sigurno æe poniženi stanovnici Medinu ostaviti èetrdeset godina grabljivicama, pticama i zvijerima. –Potom Ibn Hadžer kaže: Ovo se sigurno još nije dogodilo.

Sve ovo upuæuje na to da æe potpuno napuštanje Medine biti na kraju vremena. Nakon izlaska Dedždžala i spuštanja Isa sina Merjeminog a.s. Moguæe je da se to dogodi sa pojavom vatre koja æe tjerati ljude, i to æe biti posljednji predznak Sudnjeg dana i prvi znak poèetka Smaka svijeta jer poslije ovog predznaka nema ništa osim Smaka.

Potvrðuje to i hadis Ebu Hurejre r.a.:Posljednji koji æe ostati u njoj su dva èobana iz Muzejne, željeæe Medinu, tjerajuæi ovce, a naæi æe je divljom, znaèi: napuštenom od ljudi ili nastenjenom zvijerima, a Allah dž.š.,opet, zna najbolje.




 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
03-02-2010 at 11:43 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

Chovjek vozi auto, otkazhu kochnice i chovjek pogine i onda kazhu "Bozhija volja"! Kao to je to, ne treba dalje da se razmishlja jer on ode il' u raj il' u pakao i tu se sve zavrshava, odnosno zachepe se sva usta.

A niko se ne pita dali je mogla da se sprijechi ta nesreca "Ljudskom voljom"!


Mi smo sami sebi smak.

03-02-2010 at 12:11 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

citat:
tuba wrote:
Chovjek vozi auto, otkazhu kochnice i chovjek pogine i onda kazhu "Bozhija volja"! Kao to je to, ne treba dalje da se razmishlja jer on ode il' u raj il' u pakao i tu se sve zavrshava, odnosno zachepe se sva usta.

A niko se ne pita dali je mogla da se sprijechi ta nesreca "Ljudskom voljom"!


Mi smo sami sebi smak.

U potpunosti se slažem. Nekako ovi vjernici kao da se raduju što æe doæi nekakav smak svijeta. Uopšte nemaju vjeru u èovjeka i njegove sposobnosti. Èovjek je stvorio probleme na zemlji ali èovjek ih može i riješiti. Prvo što treba je da poène da razmišlja svojom glavom.
03-02-2010 at 14:56 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 7
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: ADO LAV, Boycie, CrazyBosnian, emirtz70, Fireman, Hamal, jadranka, objektivno_tz, zee2020
FORUM : Religija i filozofija : PREDZNACI SUDNJEG DANA New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice