Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : PREDZNACI SUDNJEG DANA
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

citat:
racionalna manjina wrote:

Nekako ovi vjernici kao da se raduju što æe doæi nekakav smak svijeta..


Vrlo zanimljivo...i ja èesto puta pomislim ovo isto....naroèito kad èujem , s kojim ushiæenjem govore o tome , kako smo ovdje kao u gostima ...da je ono tamo - ono pravo...Ali uglavnom to èujem iz usta starijih ljudi...oni kao da su sami na svijetu , pa su život proživjeli i sad je svejedno što æe doæi kijametski dan...To mi zvuèi mnogo sebièno
03-02-2010 at 16:58 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

Mozhe li mi neko od vjernika odgovoriti na ovo pitanje.

Chovjek poshtuje sva zhivotna pravila ( ne ubija, ne chini i ne misli apsolutno nikakvo zlo) tokom svog zhivota ali ne vjeruje u boga, da li on ide u raj ili pakao?

Ako ide u pakao, zashto ide u pakao?

Ako ide u raj, onda chemu tolika polemika oko “vjerovanja” ili “ne vjerovanja”?

04-02-2010 at 07:02 | Ukljuèi u odgovor
medic
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 15-09-2002
Odgovori: 3999
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

citat:
tuba wrote:
Mozhe li mi neko od vjernika odgovoriti na ovo pitanje.

Chovjek poshtuje sva zhivotna pravila ( ne ubija, ne chini i ne misli apsolutno nikakvo zlo) tokom svog zhivota ali ne vjeruje u boga, da li on ide u raj ili pakao?

Ako ide u pakao, zashto ide u pakao?

Ako ide u raj, onda chemu tolika polemika oko “vjerovanja” ili “ne vjerovanja”?



Kuran kaze, presudi onome ko porice postojanje.
Drugim rijecima, gore je nevjerovat, nego haram cinit, a vjerovat. 


04-02-2010 at 09:01 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

citat:
medic wrote:


Kuran kaze, presudi onome ko porice postojanje.
Drugim rijecima, gore je nevjerovat, nego haram cinit, a vjerovat.



To je moglo nekada davno proci kad su ubijali ljude zato shto su tvrdili da je zemlja okrugla i da se okrece.
04-02-2010 at 10:05 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

citat:
medic wrote:


Kuran kaze, presudi onome ko porice postojanje.
Drugim rijecima, gore je nevjerovat, nego haram cinit, a vjerovat.

E sad je meni jasno što "vjernici" toliko brane reisa Ceriæa. Znaèi možeš krast ako si vjernik, a ako si nevjernik džaba ti to što si najhumaniji i najpošteniji èojek na dunjaluku, valja ti u džehenem. A zanima me kako se to presuðuje onome ko porièe postojanje?
04-02-2010 at 10:35 | Ukljuèi u odgovor
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

Ljudi moji,ovde gdje radim imam covjeka, ako se za zagorca moze rec da je covjek jel,koji je subotar....
Pametuje o tom sudnjem danu i kako ce bas ON i njegovi ostat zivi na ta dan a svi MI ostali cemo et bit rika...
Hajd,mogu skontat to nesta ljudi u strahu,o sudnjem danu pricaju ono kontaju kako bi se moglo sve ovo sranje od vremena zavrsit pa haj kaze se da ce kijametski dan doc kad tad...
Al da covjek tu 30-tih godina ima ubjedjenje da ce bas ON ostat ziv i da Isus jos nije postojo treba tek da dodje mislim haaaaaaaaaalllllllllllllllooooooooooooooo

Hodajmo po zemlji i zivimo od svog rada...

04-02-2010 at 10:48 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

da nastavimo sa malim i velikim predznacima....


Slanje blagog povjetarca koji æe uzimati duše vjernika


Od predznaka Sudnjeg dana je i slanje blagog povjetarca koji æe uzimati duše vjernika pa neæe na zemlji ostati niko ko æe govoriti: Allah, Allah. Ostaæe samo nevaljali ljudi. Nad takvim æe nastupiti Kataklizma.

U opisu ovog vjetra stoji kako je on mekši od svile. Možda je to Allahova poèast prema njegovim robovima vjernicima u vremenu prepunom kušnje i zla.

U podužem hadisu Nevvas bin Sem'ana o Dedždžalu, silasku Isa a.s., Je'džudžu i Me'džudžu stoji: Allah æe poslati lijep vjetar, prihvatiæe ih ispod pazuha, uzeæe dušu svakog mu'mina i muslimana, ostaæe samo zli ljudi koji æe se uskomešati poput magaraca. Nad takvim æe nastupiti Sudnji dan .

Bilježi Muslim od Abdullah bin Amra r.a. da je Resulullah savs rekao: Pojaviæe se Dedždžal (pa je spomenuo hadis i u njemu Allah dž.š.æe poslati Isaa sina Merjemina koji æe biti isti Urve bin Mes'ud, tražiæe Dedždžala, naæi ga i uništiti. Potom æe proæi sedam godina a izmeðu dvojice neæe biti zlobe.
Zatim æe Allah dž.š. iz pravca Šama (danasnji Damask-Sirija) poslati hladan vjetar od kojeg niko na zemlji u èijem srcu bude trun imana neæe preživjeti. Èak i kad bi se neko od vas sakrio u peæinu vjtar bi u nju prodro i dušu mu uzeo.

Hadisi upuæuju na to da æe se ovaj vjetar dogoditi poslije silaska Isa a.s., ubistva Dedždžala i uništenja Je'džudža i Me'džudža.
Takoðer æe se dogoditi ovaj vjetar poslije izlaska sunca sa zapada, poslije pojave životinje i ostalih velikih predznaka Sudnjeg dana.
Stoga je njegova pojava vrlo blizu pojavi Sudnjeg dana.

Ovaj hadis nije u suprotnosti sa hadisom: Skupina mog umeta se neæe prestati boriti na istini i biti superiorna do Sudnjeg dana , ili sa predajom: Jasni na Istini, neæe im škoditi oni što ih napuste, sve dok ne doðe Allahov emr a oni takvi.

Misli se na to kako æe ostati na Istini sve dok ih ovaj blagi povjetarac ne usmrti pred sami Kijamet. A Allahov emr znaèi puhanje tog vjetra.
U hadisu Abdullah bin Amra stoji kako æe se ovaj vjetar pojaviti iz Šama, kao što smo spomenuli.
A u hadisu Ebu Hurejre r.a. se kaže kako je Resulullah savs rekao: Doista æe Allah dž.š. poslati vjetar iz Jemena mekši od svile. Neæe ostaviti nikoga ko u srcu bude imao koliko trun imana a da ga ne usmrti.

Odgovor je moguæ na jedan od dva naèina:

1.Moguæe je da se radi o dva vjetra: iz Šama i iz Jemena.

2.Moguæe je da æe poèetak tog vjetra biti iz jednog od ova dva mjesta, zatim æe se sustiæi i tu se proširiti.
A Allah dž.š. najbolje zna.



Skrnavljenje Bejtul Harama i rušenje Kabe


Neæe oskrnaviti Zabranjenu kuæu niko osim njen stanovnik,a njeni stanovnici su muslimani. Kada to uèine snaæi æe ih propast.Zatim æe se pojaviti èovjek iz Habeša(Abesinije)zvani Zu Suvajkaten(Vlasnik dviju cjevanèica),razvaliæe Kabu kamen po kamen,pokrasti njene nakite i zguliti njen ogrtaè.

To æe se dogoditi na kraju vremena,kada na zemlji neæe ostati niko ko æe govoriti Allah,Allah.Zbog toga se nakon ovog rušenja Kaba nikad više neæe sagraditi,kako o tome govore vjerodostojni hadisi.

Bilježi Imam Ahmed od Seid ibn Sem'ana da je èuo Ebu Hurejru r.a.kako prièa Ebu Katade r.a.da je èuo Resulullaha savs.kad je rekao da æe prisegu islamu izmeðu Rukna i Mekamu Ibrahima,Kuæu neæe skrnaviti niko osim njen stanovnik,pa kad je oskrnave ne pitaj o uništenim arapima.
Potom æe doæi Abesinci i potpuno je razrušiti i nikada više sagraðena neæe biti.Oni su ti koji æe odnijeti njeno blago.
Prenosi se od Abdullah ibn Omera da je èuo Resulullaha savs kad je rekao:Srušiæe Kabu Zu Suvejkatejn. iz Habeša,opljaèkaæe njeno blago i strgnuti njen ogrtaè.Kao da gledam u njega:æelav sprijeda,iskrivljenih zglobova,udaraæe po Kabi njegovim pojasom i krampom.
Bilježi Ahmed i Dva šejha(Buharija iMuslim) od Ebu Hurejre da je Resulullah savs rekao:Srušiæe Kabu zu Suvejkatejn iz Habeša.

Takoðer Imam Ahmed i Buharija bilježe od Ibn Abbasa r.a. kako je Resulullah savs rekao: Kao da ga gledam: crn, šepav, ruši je kamen po kamen (misli se na Kabu) .

Bilježi Imam Ahmed od Ebu Hurejre r.a. da je Resulullah savs rekao: Na kraju vremena æe se pojaviti Zu Suvejkatejn na Kabi - prenosilac kaže: Smatram da je Resulullah savs rekao: i mislim da æe je srušiti.

Ako bi se reklo da su ovi hadisi opreèni rijeèima Uzvišenog: Zar ne vidite da smo Harem svetim i bezbjednim uèinili, da je Allah dž.š. zaštitio Meku od slonova i onemoguæio njihove vlasnike da sruše Kabu, a ona tada nije bila kibla.

Kako æe onda njome zavladati Habešije nakon što je postala kibla svih muslimana?!

Odgovor na ovakve pretpostavke je: rušenje Kabe æe se desiti na kraju vremena, uoèi Sudnjeg dana, kad na zemlji ne ostane niko ko govori Allah, Allah.Stoga u Ahmedovoj predaji od Seid bin Sem'ana stoji: nikad više nakon toga neæe biti popravljena. To je, dakle, bezbijedan Harem dok ga ne oskrnave njegovi stanovnici.

U ajetu nema dokaza za trajnu sigurnost Harema koja se spominje u ajetu.
Rat u Meki se dogaðao nekoliko puta. Najžešæi se svakako dogodio u doba Karamita, u èetvrtom hidžretskom stoljeæu. Pobili su mnogo muslimana, išèupali Crni kamen (hadžerul esved), odnijeli ga u njihovo mjesto prebivališta i nakon dugo vremena ga vratili.

Uprkos svemu tome što se desilo nije bilo suprotno plemenitom ajetu jer su to uèinili muslimani i oni koji pripadaju njima. To je identièno predaji Imam Ahmeda da zabranjeni Harem neæe oskrnaviti niko osim sami muslimani, pa se desilo onako kako je to nagovijestio Resulullah savs i to æe se sigurno desiti na kraju vremena.

Nakon toga se Kaba neæe ponovo osposobiti, onda kada na zemlji ne bude bilo nijednog muslimana.



 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
04-02-2010 at 12:41 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

Ja sam zakljuèio da su "vjernici" ti zbog kojih æe doæi sudnji dan. Ima ih najviše, dužnost im je da se ne mješaju u božije poslove, i zato ne èine ništa da se spasi svijet.I što je još najgore, govore nevjernicima da ne vrijedi ništa èiniti, jer Bog je taj koji je tako odluèio.Izgleda da taj Bog toliko mrzi ljude i nije ga briga hoæe li se oni popraviti ili ne. On je naumio da ih uništi bez obzira popravili se oni ili ne. Nekako mi taj bog preveliki egoista i lièi mi npr. na Staljina ili Hitlera.

04-02-2010 at 13:47 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

Najlakshe je reci da se sve deshava bozhijom voljom i da je sve recheno u jednoj knjizi i da se tu sve zavrshava.

A ljudi i dalje izmishljaju i pronalaze neshto novo.
Gledam emisiju neku noc gdje medicinari ugradjuju chipove u neke dijelove mozga i tim chipovima stimulishu odredjene radnje koje je taj dio mozga trebao da radi ali nije radio. Te nekakvi pejsmejkeri za mozak , neshto slichno k'o za srce.

Ako je bozhija volja da odemo kad treba da odemo shto nam trebaju onda bolnice, zashto se lijechimo i pokushavamo shto duzhe ostati na ovom svijetu?

Ako je bozhija volja da neko nekoga ubije, zashto ganjamo ubice, zashto im ne prashtamo?



04-02-2010 at 15:44 | Ukljuèi u odgovor
Dzaho
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 09-09-2008
Odgovori: 105
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: PREDZNACI SUDNJEG DANA

Ima li ko da mmi objasni sta ce biti sa zivotinjama npr.
Bog je pravedan i on ce odluciti ko ce gdje.Posto zivotinje nemogu biti gresne ko ljudi, ispada da ce na sudnjem danu raj biti pun dobrih ljudi, magaraca,konja...... 


"I came here with hope to change the World; Now I hope I can crawl away with a little dignity"
04-02-2010 at 16:43 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : PREDZNACI SUDNJEG DANA New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice