Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : IN MEMORIAM
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sloba5
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 28-10-2006
Odgovori: 130
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

Porodici Ikic, iskreno saucesce

17-02-2010 at 19:13 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

Koga interesuje,tj ko je pratio na diskaveriju...deadliest catch:Umro kapetan phil harris/cornelia mary..Phil Harris suffered a stroke while in port off-loading from the F/V Cornelia Marie.
Statement from Discovery - Discovery mourns the loss of dear friend and colleague Captain Phil Harris. He was more than someone on our television screen.

20-02-2010 at 08:57 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: IN MEMORIAM

citat:
primus inter pares wrote:
Koga interesuje,tj ko je pratio na diskaveriju...deadliest catch:Umro kapetan phil harris/cornelia mary..Phil Harris suffered a stroke while in port off-loading from the F/V Cornelia Marie.
Statement from Discovery - Discovery mourns the loss of dear friend and colleague Captain Phil Harris. He was more than someone on our television screen.




Kad je dzenaza i jel' ispracaj ispred sharene il' bijele dzamije
20-02-2010 at 09:00 | Ukljuèi u odgovor
Lida
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-06-2008
Lokacija: Tuzla,
Odgovori: 7274
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: IN MEMORIAM

citat:
statebriga wrote:
dragi forumasi, u ime clanova porodice, zahvaljujem se na vasim izrazima sucuti...

sprovod je u srijedu, 17.02.10. u 14.30 od komemorativnog, a ukop na groblju bukovcic

jos jednom, hvala svima.


Draga moja curo, izvini, bila sam bolesna, kasno sam èula, taènije juèer. Primite moje iskreno sauèešæe, ti i cijela porodica.

Stvarno mi je žao.  


Priroda je najbolji dizajner.
20-02-2010 at 22:41 | Ukljuèi u odgovor
Aykira
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 17-05-2009
Odgovori: 2062
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: IN MEMORIAM

komsinice na poslu pricase, da su isle na sahranu rano preminulom Vladi..

ovdje tek vidim...

Dusice, tebi i tvojoj porodici
iskreno saucesce

22-02-2010 at 01:17 | Ukljuèi u odgovor
bosnjobosnjo
Nivo: Forumas sa iskustvom
100% bosanac
Registriran(a): 30-06-2008
Lokacija: najdraza
Odgovori: 245
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

7. marta 2003. godine preselio gazija Mehmed Alagiæ

General Mehmed Alagiæ je veæ dugo živio s onu stranu života. Èekao je da ode. Bog æe ga nagraditi za velika djela za koja ga je kaznio njegov narod. Sudbina generala Mehmeda Alagiæa je paradigma bošnjaèkog prokletstva.

General je osvajao bisere, vraæao ih u školjke, oslobaðao zvijezde, u bukete slagao ruže vjetrova, ne bi li svoju zemlju i njene ljude darivao rahatlukom i dobrotom. General je bio umjetnik patriotizma! Nije imao vremena ni talenta da èeka zahvalnost. Živio je stvaralaèki èin. Ali ni u crnom snu nije slutio da æe postati griješnik zbog svoje ljubavi. Njegova ljubav je bila roditeljska, bespovratna, darivana u vjeri da je najveæa nagrada za insana kad iza njega ostane život.
Univerzum bi se raspao kad bi djeca kasapila roditelje. Civilizacija traje zbog zahvalnosti. Raspala bi se buduænost ako bismo ponižavali prošlost. Zato se danas raspadaju Bošnjaci, poput zagnojene, truhle rane. …Taj narod napušten od sebe.

U proljeæe 2001. prvi put sam bio u Sanskom Mostu. Èudnovat grad. Miriše na vodu. U ravnici je, zelenijoj od zelene boje. Vazduh što ga pronosi Sana, umiva oèi. Bistrije je. S mosta se vide ribe u Sani. Tu je normalo da ljudi i ribe žive zajedno. Sana je puna riba. Grad je pust od ljudi. Široke ulice i pokoji èovjek. Ljudi napadnom srdaènošæu kao da nastoje sakriti tišinu. Nad ovim gradom ledbe neke tajne. Ima nešto nedoreèeno. U prvi mah pomislim da iznad svih naših gradova u kojima su èinjeni zloèini lebdi taj miris karanfilèiæa. – Ovdje su ubili doktora Mehu, iz pištolja, sa pola metra, tijelo je ostalo satima… – kaže Mido i pokazuje spomen-ploèu, u blizini mosta. – Tamo su ubili… Svud su ubijali. Grad je pun lebdeæih biljega. Ubijali su i u Trebinju, Višegradu, Zvorniku, ali rane ne vidi niko. Rane osjete samo ranjeni.

Grad je u ratu bio geto za Bošnjake. Od 30.000 Bošnjaka, preko 5.000 se nije uspjelo izvuæi. Od 25. V ‘92. do 10. X ‘95. oni su živjeli život Jevreja u Hitlerovoj Njemaèkoj. Bog sami zna koliko je teško u ovako lijepom gradu èekati smrt. Blizu hiljadu Bošnjaka je likvidirano, prema potrebi. Sretnici su deportovani. Oko 500 je doèekalo oslobodioce. Iz pravca Kljuèa, nakon što je ushašovio i oplijevio Kupres i Vlašiæ, u rodni grad je ušao general Mehmed Alagiæ. Èinilo se da je svanulo. Ovu prièu mi je kazivao Mido dok me te kišne noæi vodio da vidim kuæu u kojoj živi general. Noæ je, uèinilo mi se da je ta malehna kuæa zarasla u mahovinu.
Sjetio sam se kako sam davno gledao u kuæu Ismeta Mujezinoviæa, kao da gledam samog velikog slikara. Bilo je neèeg sakralnog u ovom gledanju generalove kuæe.


Mehmed Alagiæ je bio insan od sna. Smisao života je mjerio kolièinom zasanjanog. Kao i svaki duhovan èovjek. Njegov angažman na funkciji opæinskog naèelnika nije bio politièki, veæ umjetnièki. Drukèije se ne može objasniti poratna renesansa Sanskog Mosta. Za nekoliko mjeseci, general je probudio volju za buduænost. Kažu, Sanjani su tada udisali jutro. Gradilo se, vraæalo se, proizvodilo se, voljelo se… Bilo je lijepo živjeti snove.

General je uputio poziv na povratak, svih. U grad su se slili prognanici iz 27 opæina, da u tom ozraèju optimizma èekaju povratak u Prijedor, Kozarac, Banja Luku; iz mehke Skandinavije su se vratili prognani Sanjani, u pustoš, da grade smisao života; opustjeli grad je odjednom imao 10.000 više stanovnika nego prije rata. Bio je veæi i moæniji od Bihaæa, po svemu. General je opèinio 75.000 ljudi.
Vjerovali su u hajr patriotizma. I vidjeli ga. Sanski Most je bio horizont Bosne.
Zakratko.

U Sanskom Mostu sam drugi put bio u oktobru prošle godine. Bio je nekakav skup. U salu je ušao general Alagiæ. Iz njegovog tijela je iscijeðen život, pomislio sam. Kao i iz ovog grada. On je hodao zato što je živ, a ne zato što mu se živi. Jedini titraj smisla osjetio se u sjeti okupljenih na velika vremena, kad je Sana ima svoj san.

General je umro mjesecima prije svoje smrti. Umro je od poganluka kojim je, kao kakvim ðubretom, zatrpana njegova ljubav. General bi sigurno pregrmio i tu bitku da naspram sebe nije vidio hordu bošnjaèkih hajvana. Nije to bio jedan vo, veæ stotine volova, iz SDA, iz Armije, iz Islamske zajednice. Bila je to pojava, a ne incident. Bošnjaèki politièki organizam je uživao u uništenju Mehmeda Alagiæa.

Bila je to skladna erupcija smrada, razvrata, besmisla. Bilo je to ono što mi jesmo.
Prvo su se minderaši iz SDA nadigli da generala smijene sa funkcije naèelnika i da mu sude za montiranu zloupotrebu položaja. Sudili su mu, mjesecima.
Onda su se nadigli da ga, ranjenog, polumrtvog, predaju Haškom tribunalu. Neko je morao biti žrtva. U zoru, 2. augusta 2001, kao posljednjeg otpadnika, uhapsila ga je njegova policija. U ARBiH sigurno ne postoji general koji je ispisao više naredbi o poštivanju Ženevske konvencije. Po povratku iz Haga, Sanski Most je svome generalu priredio velièanstven doèek. Bilo je veæ kasno. Politièki narod se mora buditi prije nego što podnese žrtve. General je odveæ živio s onu stranu života. Èekao je da ode. Jer ovdje, meðu nama, ovakvima, taj moralni gorostas nije imaš šta tražiti.

Tamo, kud je otišao, èekaju ga njegova velika djela. Bog æe ga nagraditi za ono za šta ga je kaznio njegov narod. Ako se nekad Bošnjaci vrate iz otpadništva, pod okrilje Božije Milosti, razumjet æe poruku generalovog muèeništva.
Dotad, pojavljivat æe se nur uz obale Sane. Mnogi æe ga vidjeti.
Neka ti je vjecni rahmet bosanski gazijo.

07-03-2010 at 21:04 | Ukljuèi u odgovor
BEA
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 19-05-2006
Lokacija: kuca putujuca..
Odgovori: 73
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

Pocivaj u miru Tana.. 


mrzim da mrzim...
08-03-2010 at 09:21 | Ukljuèi u odgovor
medic
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 15-09-2002
Odgovori: 3999
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

Tana, RIP. 


08-03-2010 at 10:57 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM

strasno... tana, neka ti je laka zemlja i vjecni mir...

08-03-2010 at 10:59 | Ukljuèi u odgovor
nemamidejezanick
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-07-2008
Lokacija: tz
Odgovori: 512
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: IN MEMORIAM



Pocivaj u miru Tana!

Jest ova godina crno krenula, malo je reci fakat...

08-03-2010 at 11:15 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Tuzlarije : IN MEMORIAM New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice