Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Ja razmisljam ovako a ti?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja razmisljam ovako a ti?

Intervju koji prezentiram ide u prilog mojoj
tvrdnji izrecenoj prilikom otvaranja naslova. Dakle, nije da nemamo sta slusati ali prvo upoznajmo svoje pa onda komsino a ne obrnuto?

A.Medunjanin, Sevdah dobio mjesto na svjetskoj muzickoj sceni

Amira Medunjanin kaže da je odrastala uz sevdalinku i da je ona njen život. Ova mlada interpretatorka tradicionalne pjesme vjeruje da je svako od nas predodreðen samim svojim roðenjem da bude nešto, da ima jedan odreðeni cilj i razlog postojanja.
Medunjaninova smatra da je veæ sad sevdah dobio svoje zasluženo mjesto na svjetskoj muzièkoj sceni.
"Moj dar koji imam, koji mi je dat, je s odreðenim razlogom i ciljem i samo je do mene da li æu ga ja prepoznati na pravi naèin i usmjeriti ga ispravno. Ne radi se o meni, nije sad da sam ja odluèila da se profesionalno bavim muzikom, jer želim da budem ono ili ovo, nego je jednostavno to put koji mi je zadat i koji pratim. Apsolutno je van bilo kakve rasprave da li bih otišla u nekom drugom muzièkom pravcu", objašnjava Medunjaninova.
NN: Do sada ste snimili tri albuma, a na posljednjem "Amulette", koji je premijerno u Sarajevu predstavljen 5. jula, radili ste dugo.
MEDUNJANIN: Bojan Zulfikarpašiæ i ja radili smo zaista dugo na ovom albumu - dvije godine. Porodicu sam skroz zanemarila. Ove dvije godine ni za koga nisam postojala, osim za "Amulette", tako da smo dali maksimum. Kao što sam veæ i rekla novinarima, prostora za ego tripove zaista nije bilo i svi smo se okupili tu s jednim jedini ciljem - da napravimo zajednièku lijepu muziku i da to ljudima ponudimo.
Promotivna turneja u Skandinaviji, u Švedskoj kreæe 30. septembra
NN: Šta je cijelu ekipu koja je radila na ovom albumu vodilo pri izboru pjesama. Na koji naèin i po kojim kriterijima ste birali pjesme koje æete uvrstiti na album "Amulette"?
MEDUNJANIN: Bojan Zulfikarpašiæ i ja bili smo ti koji su rekli "baš te pjesme æemo raditi i staviti na album", a svaka od tih pjesama ima posebno znaèenje i za mene i za njega. Opet, sa druge strane, tražili smo poveznicu da su pjesme i po senzibilitetu i po tim nekakvim skalama ili melodijskim linijama sliène, a svaka od tih pjesama ima odreðeno, bitno znaèenje i u mom životu, a i u životu Bojana, posebno pjesma "Kafu mi draga ispeci". Ta pjesma ima posebno znaèenje za Bojana i zbog toga smo je i stavili na album. To je bilo nekako, onako kako smo osjetili u prvom momentu, odnosno izvukli smo deset pjesama iz našeg repertoara koji inaèe izvodimo kao duo. Odluèili smo kako æemo to sad malo uoblièiti i dodati mu malo drugaèiji štih, odnosno boju kroz goste muzièare.
NN: Koliko se ovaj album razlikuje od prethodnog albuma "Zumra"?
MEDUNJANIN: "Zumra" je od poèetka bila zamišljena kao eksperiment. Mnogo mi je ljudi tada govorilo da pravim grešku što koristim samo glas i harmoniku, a moj cilj nije bio raditi album koji æe se prodavati u nevjerovatnim tiražima, veæ prikazati tradiciju iz BiH i zemalja regiona na malo drugaèiji naèin. Postoji odreðeno mišljenje o harmonici kao instrumentu na ovim prostorima. Konkretno, neki ljudi ne odobravaju njeno prisustvo u sevdahu, mada moram reæi da je rahmetli Ismet Alajbegoviæ Šerbo bio apsolutni maðionièar i njegovo sviranje je bilo dovedeno do savršenstva. To neko generalno mišljenje o harmonici koja "kvari" aranžmane, "ranjava sevdalinku" mi je smetalo i bilo mi je žao harmonike koju svi napadaju.
NN: Postoje li planovi za koncerte u drugim gradovima BiH, ali i regiona i Evrope? Gdje æete još predstaviti svoj novi album "Amulette"?
MEDUNJANIN: Album je premijerno objavljen u BiH 5. jula, a distributer æe biti "Magaza". Izdavaèi su "Harmonia Munding", francuski "Lebl", koji æe objaviti CD za ostatak svijeta u septembru, i 30. septembra ove godine nama kreæe promotivna turneja u Skandinaviji, Švedskoj, potom imamo veæ nekih planiranih nastupa u Engleskoj, onda Francuska, u kojoj i jeste sjedište izdavaèke kuæe.
Izvojevala sam pobjedu nad tim zapadnim izdavaèkim pravilima, jer u principu, album je premijerno trebalo da bude objavljen u Francuskoj, odnosno u Velikoj Britaniji. Insistirala sam da to bude kuæi, da to bude ovdje i, eto, uspjeli smo to napraviti. Èudno se osjeæam.
NN: Posljednjih godina sevdalinka - tradicionalna bh. pjesma, je "u trendu", prije toga kao da je bila malo zaboravljena, odnosno potisnuta iz medija. I onda su pojedini muzièari krenuli praviti neke nove aranžmane za stare pjesme. To se nekima dopada, a nekima ne. Kakvo je Vaše mišljenje o novitetima u izvoðenju sevdalinke?
MEDUNJANIN: Ne vidim i ne mogu reæi da je sevdalinka ni u jednom jedinom trenutku zaboravljena, jer je sevdalinka dio našeg biæa i tu je, bez obzira što se medijski ne eksponira, kao što je to bilo sedamdesetih godina, kad je bila najpopularnija. Odlièna je stvar da mladi ljudi vole ovaj tip muzike, uzeæu za primjer Vanju Muhoviæa i njegovu "Divanhanu", Damira Imamoviæa i "Mostar Sevdah Reunion", oni su sjajni i svima nama su otvorili vrata, promoviraju sevdalinku i pokušavaju je predstaviti mladima. S njima sam uradila prvi album. Svi mi nekako pokušavamo tu energiju, tu snagu koju ta muzièka forma ima, pretoèiti u neko današnje vrijeme, odnosno pokazati je u današnjem vremenu kroz drugaèije aranžmane, pa možda približiti mlaðoj publici da im je interesantno. Ne s ciljem da to postane popularna muzika, nego s ciljem da to postane prepoznatljiv, ne volim taj izraz, ali "brend" BiH i izvan njenih granica. Da naši mladi ljudi jednostavno poènu intenzivnije cijeniti ono što imamo i razumijevati bolje ono što imamo.
Najbitnije je naæi naèin kako doprijeti do ljudi i izazvati emociju. Jezik je tu najmanja prepreka. Stranci vole i razumiju sevdalinku, rekla Medunjaninova
NN: Mnogo nastupate van granica BiH, najèešæe u zemljama zapadne Evrope, tamo ste i snimili Vaš posljednji album. Kako stranci reaguju na Vaša izvoðenja?
MEDUNJANIN: Lako je to objasniti, jer sevdalinka se bazira na emociji. Važno je to koliko je izvoðaè sposoban da prenese emociju, odnosno skrivenu poruku koju pjesma nosi publici. Znaèi, da bi poruka došla, bez obzira na kojem jeziku pjevate, taj neko ko ju izvodi mora apsolutno vjerovati u to šta radi i u svoju izvedbu, mora vjerovati u tu prièu koju prièa publici. U stvari, izvoðaè je narator, mi prièamo jednu odreðenu prièu iz jednog dijela naše istorije i pokušavamo prikazati jednu sliku, jedne odreðene situacije, neke porodice, neke djevojke, nekog muškarca. Znaèi, najbitnije je naæi naèin kako doprijeti do ljudi i izazvati emociju. Jezik je tu najmanja prepreka i najmanje je bitan. Stranci vole i razumiju sevdalinku. Mislim da je veæ sad sevdah dobio svoje, zaista zasluženo mjesto na svjetskoj muzièkoj sceni, ali postoji još užasno mnogo stvari koje se mogu napraviti na promociji sevdalinke. Ne radi se tu o pojedincu, o meni Damiru ili Vanji, nego je najbitnija stvar pokazati svijetu šta imamo.
Albumi
"Rosa"
"Zumra"
"Amulette"

Izvor.Nezavisne

12-07-2011 at 20:00 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja razmisljam ovako a ti?

O ovoj ulici pricaju mnogi a narocito politicari iz RS.Sta je istina? Evo jedno vidjenje.
http://www.youtube.com/watch?v=lsrFO8bY908

16-07-2011 at 02:26 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja razmisljam ovako a ti?

Kakva svirepost kakvo divljastvo. Ovaj ubica Taliban prica kako vjeruje u Allaha.On je nista, on nije covjek, pa kao takav nema nista sa vjerom i moralom.


[URL=http:/ http://www.24sata.info/vijesti/svijet/68218-VIDEO-Uznemirujuce-Talibani-objavili-snimak-pogubljenja-policajaca.html http://www.24sata.info/vijesti/svijet/68218-VIDEO-Uznemirujuce-Talibani-objavili-snimak-pogubljenja-policajaca.html

19-07-2011 at 03:14 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja razmisljam ovako a ti?

Predhodni video koji pokazuje strijeljanje policajaca od strane jednog Talibana toliko je mucan, da se covjek zapita kakva je to osoba koja se ovako brutalno izivljava.

Danas nesto slicno ali u San.Francisku (video). Policja ubija mladica na sred ulice.Niko ne prilazi da pomogne.Kuda ide ovaj svijet.Samo nasilje i nasilje?

http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/karlovic-sokiran-brutalnoscu-policije-u-sad-u-te-svinje-trebalo-bi-lincovati.html

19-07-2011 at 15:58 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja razmisljam ovako a ti?

citat:
Dajdza wrote:
Kakva svirepost kakvo divljastvo. Ovaj ubica Taliban prica kako vjeruje u Allaha.On je nista, on nije covjek, pa kao takav nema nista sa vjerom i moralom.



Predhodni video koji pokazuje strijeljanje policajaca od strane jednog Talibana toliko je mucan, da se covjek zapita kakva je to osoba koja se ovako brutalno izivljava.

Danas nesto slicno ali u San.Francisku (video). Policja ubija mladica na sred ulice.Niko ne prilazi da pomogne.Kuda ide ovaj svijet.Samo nasilje i nasilje?

http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/karlovic-sokiran-brutalnoscu-policije-u-sad-u-te-svinje-trebalo-bi-lincovati.html



Strahota! Ode svijet u...
Skoro je jedan video obišao svijet. Onaj sa gay pridea u Splitu.
Ali ima video snimaka koji se baš i ne prikazuju tako rado na bjelosvjetskim ekranima.
Demonstracije u Španiji, ili kako policija trenira demokratiju po bubrezima i glavama omladine.
"Junaèine" odvaljuju curama, koje sjede, bubrege i to sleða. Hebo ti ovakvu "demokratiju".

19-07-2011 at 19:53 | Ukljuèi u odgovor
WipeOut
Nivo: Forumski doajen
wonna be

Registriran(a): 27-10-2010
Lokacija: Over the rainbow
Odgovori: 2163
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja razmisljam ovako a ti?

citat:
bdirlija wrote:


Strahota! Ode svijet u...
Skoro je jedan video obišao svijet. Onaj sa gay pridea u Splitu.
Ali ima video snimaka koji se baš i ne prikazuju tako rado na bjelosvjetskim ekranima.
Demonstracije u Španiji, ili kako policija trenira demokratiju po bubrezima i glavama omladine.
"Junaèine" odvaljuju curama, koje sjede, bubrege i to sleða. Hebo ti ovakvu "demokratiju".




U vezi cega su bile ove demonstracije,
nemam pojima njemacki pa veze nemam sta ono pise na snimku

[Edited by WipeOut on 19-07-2011 at 21:44 GMT]
19-07-2011 at 21:44 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ja razmisljam ovako a ti?

citat:
WipeOut wrote:


U vezi cega su bile ove demonstracije,
nemam pojima njemacki pa veze nemam sta ono pise na snimku

[Edited by WipeOut on 19-07-2011 at 21:44 GMT]



Ma trazile slobodnu prostituciju
19-07-2011 at 21:51 | Ukljuèi u odgovor
WipeOut
Nivo: Forumski doajen
wonna be

Registriran(a): 27-10-2010
Lokacija: Over the rainbow
Odgovori: 2163
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ja razmisljam ovako a ti?

citat:
Abulafija wrote:



Ma trazile slobodnu prostituciju


A dusmani nedaju
19-07-2011 at 22:04 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ja razmisljam ovako a ti?

citat:
WipeOut wrote:


U vezi cega su bile ove demonstracije,
nemam pojima njemacki pa veze nemam sta ono pise na snimku

[Edited by WipeOut on 19-07-2011 at 21:44 GMT]


http://en.wikipedia.org/wiki/2011_Spanish_protests Valjda znaš engleski, a ima ti sad gomila raznoraznih prevodilaca.
Najupadljiviji je pokušaj policije da izazove veæi incidnt, kao i trpljenje omladine.

Ubacio bi prijevod svih komentara ali na Tuzlarijama ne fercera ubacivanje ovakvog linka na. Mogli bi makar malo modernizovat forum.

Uglavnom, ko im je kriv što ne staviše na majice natpise "I am Lesbian (gay...)". Otprilike k'o kod nas nekad što se stavljao Titin lik ili trobojnica. Ne bi ih niko pipn'o.
Mene je jednom pandur opalio pendrekom po nogama. Bio neki koncert a ja u prvom redu. Taj tupson odadir'o sve redom. Ja se poslije povuèem malo u pozadinu i jedino što imadoh kod sebe kovanicu od pet dinara. Ne bi mi je žao. Naravno direkt u vugla. Kolko god sam mog'o u toj gužvi zamahnut.




[Edited by bdirlija on 20-07-2011 at 09:25 GMT]
20-07-2011 at 09:06 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ja razmisljam ovako a ti?

citat:
MelMel wrote:


i velis on tebe pendrekom, a ti njega sa 5 dinara iz sve snage. Lijepo, lijepo - mislim da je osjetio tu bol.


Nije me nešto plaho odalamio, nije masnice ostalo, koliko mi bi vokri. Iza mene par hiljada ljudi gura a on nas u prvom redu mariše bez veze.
Koliko je jako bilo? Prema njegovom izrazu lica, taman tol'ko da meni bude potaman.
Nego, ho'š da ti isprobaš koliko boli pet mararona u vugla sa 3-4 metra?

Et' kad doðeš u BiH rad sam da ti pokažem.
Nije da volim marisat žene ali ako veæ ne vjeruješ i misliš da ne boli, izvoli pa sama probaj.
može bit gadna. Ali ne brini, šicam precizno, tako da možeš i birat' gdje æeš popit petomarku. Šljiva ni ne mora ostat'.
20-07-2011 at 18:33 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 37
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: adnan0412, Amadeaida, Berba, billboard90, Dva M, Edo.Klosaric, Image, labudtz, ladyS, Mahe, marijana h, musa, Nestasni, pere_fuma, samko, skojevska, Soprano, spam, Timo
FORUM : Politika : Ja razmisljam ovako a ti? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice