Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Stanje prirodne nesreæe
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Stanje prirodne nesreæe

citat:
bdirlija wrote:
Ovdje bi i Tesla imao posla. Slapovi u po sobe!



Na crijepu led, 10 cm debeo. A vrli arhitekta nije napravio nikakav izlaz na krov.
Mu sve, i onog koji mu dade diplomu. Ako ho'š gore moraš diæi koji crijep. Ne mogu ni dokuèit'. Nada! Samo fataj po sobi. 8 kanti i kišobran.

[Edited by bdirlija on 17-02-2012 at 11:10 GMT]


e u pm,jarane,jebga,
17-02-2012 at 11:41 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Stanje prirodne nesreæe

citat:
bdirlija wrote:
Ovdje bi i Tesla imao posla. Slapovi u po sobe!



Na crijepu led, 10 cm debeo. A vrli arhitekta nije napravio nikakav izlaz na krov.
Mu sve, i onog koji mu dade diplomu. Ako ho'š gore moraš diæi koji crijep. Ne mogu ni dokuèit'. Nada! Samo fataj po sobi. 8 kanti i kišobran.

[Edited by bdirlija on 17-02-2012 at 11:10 GMT]

Nisu uvijek sve stvari do arhitekte...Ne može arhitekta odrediti da li æe i kada padati snijeg,ali mora na strmim krovovima predvidjeti snjegobrane,a izvodjaè je dužan da ih ugradi(samo na strmim krovima preko 30stepeni nagiba)
Nekad je i do onoga ko izvodi objekat...Doduše,ako je šta propušteno da se izvede ,a ima u projektu, jeste kriv projektanstki nadzor...
Elem,ako postoji lift kuæica,preko nje mora da postoji izlaz na krov.Ovo što se vidi na slici je posledica NEIZVEDENE hidroizolacije /garantujem jedno 95%/ jer to ispod falcovanog crijepa bajagi ne treba stavljati (što je nonsens i totalna glupost).Nije problem u krovnom pokrivaèu ,veæ u naèinu ugradnje.
U ovom sluèaju može biti i da je vanjski oluk pun leda kao i oluèna vertikala,pa se voda na krovu koja se otapa ne može sliti u vertikalu i vraæa se u krovnu konstrukciju.
Skupo izvodjaèima ugraðivati cijev za grijanje oluka,koja ide kroz oluèni flah i spreèava nastanak ovakve havarije.
Kontaktirati upravitelja zgrade i tražiti da se otkrije mjesto gdje došlo do pucanja crijepa(ako je to u pitanju).Ne raditi to po sistemu "ja æu t onajbolje",jer može biti veæa šteta.
17-02-2012 at 15:27 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Stanje prirodne nesreæe

citat:
soraya wrote:

Nisu uvijek sve stvari do arhitekte...Ne može arhitekta odrediti da li æe i kada padati snijeg,ali mora na strmim krovovima predvidjeti snjegobrane,a izvodjaè je dužan da ih ugradi(samo na strmim krovima preko 30stepeni nagiba)
Nekad je i do onoga ko izvodi objekat...Doduše,ako je šta propušteno da se izvede ,a ima u projektu, jeste kriv projektanstki nadzor...
Elem,ako postoji lift kuæica,preko nje mora da postoji izlaz na krov.Ovo što se vidi na slici je posledica NEIZVEDENE hidroizolacije /garantujem jedno 95%/ jer to ispod falcovanog crijepa bajagi ne treba stavljati (što je nonsens i totalna glupost).Nije problem u krovnom pokrivaèu ,veæ u naèinu ugradnje.
U ovom sluèaju može biti i da je vanjski oluk pun leda kao i oluèna vertikala,pa se voda na krovu koja se otapa ne može sliti u vertikalu i vraæa se u krovnu konstrukciju.
Skupo izvodjaèima ugraðivati cijev za grijanje oluka,koja ide kroz oluèni flah i spreèava nastanak ovakve havarije.
Kontaktirati upravitelja zgrade i tražiti da se otkrije mjesto gdje došlo do pucanja crijepa(ako je to u pitanju).Ne raditi to po sistemu "ja æu t onajbolje",jer može biti veæa šteta.


Problem je što nikakav izlaz na krov nema. Nikakav! Nema lifta, nema kuæice, nikakve. Oluci su pored mog balkona. Usput sam spuco par kila soli u njih.
Na tavan zgrade moguæe se popeti u samo jednom (u mom), od tri ulaza. A na krov, iskljuèivo uklanjanjem crijepa.
Što je još veæi problem, tavani ulaza nisu spojeni. Nikakav prolaz izmeðu njih nije napravljen.
Znaèi, ako neko nije sreæe da mu je u ulazu otvor za gore, a hoæe na tavan iznad svog stana, mora se prvo kod mene penjati. Potom mora diæi crijep. Onda junaèki preæi èitav krov. Ako je do tada preživio, mora iznad svog stana ponovo ukloniti crijep i tek onda uæi na svoj tavan
A sad led i snijeg na crijepovima, pa ti stisni i idi gore. "Sreæa" pa se ne može i da se hoæe.
Mislim...
Nisam graðevinar, i ne znam koji konj je odgovoran za ovo, je l' arhitekt oli izvoðaè radova ali... Sve mu po spisku...
A valjda ima nekakav standard i propis za krovove. Bem mu, kod nas se valjda zna kakva je klima. Da i nije nenormalno da padne ponekad pola metra snijega. I da to treba ponekad oèistit. Zna se i kako se crijep postavlja. Koliki preklop za koji nagib krova ide. Ovako napadalo i zeledilo pa sad voda ode ispod crijepa i nama direkt po glavama. U èitavoj zgradi, u svim ulazima i stanovima na potkrovlju prokislo. Na krov iznutra je nemoguæe izaæi a da se još veæa šteta ne napravi. Ova zahebancija samo kad snježina napada. Kiša, oluja...ništa.
Još da sam naletio na debila koji po ulazima postavlja obavijest o obaveznom èišæenju snijega s krovova...
A prošle godine kreèio i kont'o da moram strugat' plafon. Sreæa pa mi bi mrsko. Jerbo bi sad...

Mor'o sam si u sobi oluke napravit', da curi niz konac. Nemreš oka sklopit' kol'ko hlupka. Kap..kap..kap.. TUP! Kap...kap... TUP!!!





[Edited by bdirlija on 17-02-2012 at 16:53 GMT]
17-02-2012 at 16:31 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Stanje prirodne nesreæe

joj bedda, u cojka..
nista druze, busi plafon i pravac na svoj tavan.. ako ostavis tako, pocet ce ti plafon opadat.. i bice glasnije od ovog, klok klo klo..

17-02-2012 at 16:47 | Ukljuèi u odgovor
kagemusha
Nivo: Forumski doajen
Ordo ab Chao

Registriran(a): 01-04-2004
Lokacija: kyoto
Odgovori: 1349
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Stanje prirodne nesreæe

svaka zgrada je oigurana... kucni savjet pa neka izvrse sto je u nadleznosti...

17-02-2012 at 17:22 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Stanje prirodne nesreæe

citat:
bdirlija wrote:


Problem je što nikakav izlaz na krov nema. Nikakav! Nema lifta, nema kuæice, nikakve. Oluci su pored mog balkona. Usput sam spuco par kila soli u njih.
Na tavan zgrade moguæe se popeti u samo jednom (u mom), od tri ulaza. A na krov, iskljuèivo uklanjanjem crijepa.
Što je još veæi problem, tavani ulaza nisu spojeni. Nikakav prolaz izmeðu njih nije napravljen.
Znaèi, ako neko nije sreæe da mu je u ulazu otvor za gore, a hoæe na tavan iznad svog stana, mora se prvo kod mene penjati. Potom mora diæi crijep. Onda junaèki preæi èitav krov. Ako je do tada preživio, mora iznad svog stana ponovo ukloniti crijep i tek onda uæi na svoj tavan
A sad led i snijeg na crijepovima, pa ti stisni i idi gore. "Sreæa" pa se ne može i da se hoæe.
Mislim...
Nisam graðevinar, i ne znam koji konj je odgovoran za ovo, je l' arhitekt oli izvoðaè radova ali... Sve mu po spisku...
A valjda ima nekakav standard i propis za krovove. Bem mu, kod nas se valjda zna kakva je klima. Da i nije nenormalno da padne ponekad pola metra snijega. I da to treba ponekad oèistit. Zna se i kako se crijep postavlja. Koliki preklop za koji nagib krova ide. Ovako napadalo i zeledilo pa sad voda ode ispod crijepa i nama direkt po glavama. U èitavoj zgradi, u svim ulazima i stanovima na potkrovlju prokislo. Na krov iznutra je nemoguæe izaæi a da se još veæa šteta ne napravi. Ova zahebancija samo kad snježina napada. Kiša, oluja...ništa.
Još da sam naletio na debila koji po ulazima postavlja obavijest o obaveznom èišæenju snijega s krovova...
A prošle godine kreèio i kont'o da moram strugat' plafon. Sreæa pa mi bi mrsko. Jerbo bi sad...

Mor'o sam si u sobi oluke napravit', da curi niz konac. Nemreš oka sklopit' kol'ko hlupka. Kap..kap..kap.. TUP! Kap...kap... TUP!!!



Ovo je fakat na sramotu struke bez obzira jeli u pitanju projektant ili izvodjaè...Nema opravdanja...


To što nema na svakom stubištu ulaz u tavan je propust( ako postoji ,pa je iz neèijeg stana onda jeto još veæi propust).Elem to što nema kontakata izmedju tavanskih prostora je vjerovatno posledica protivpožarnih uslova zadatih od nadležne službe.Ti zidovi koji razdbvajaju tavane razlièitih lamela su protivpožarni i ne smije u njima postojati nikakv otvor/vrata/,jer i jesu tu zbog loklizacije eventualnog požara.
Idemo dalje.Izlaz na krov koji je pokriven falcovanim crijepom i ne mora da postoji ,ali ulaz u tavan je obavezan.Izlaženje na krov ne bih preporuèila,naroèito ne u ovim uslovima.Problem je što se na površini krova koji je u manjem padu zaledila voda(snijeg) i sada to provlaèi direktno na tu tvoju plafonsku tavanicu.
Vidim da ti voda curi po liniji karnišle,Pretpostavljam da je s vanjske strane na tom mjestu horizontalni oluk koji je garant pun leda.Postoji i opcija da si bušeæi za plafonsku karnišnu oštetio hidroizolaciju na tom mjestu gdje ravni plafon prelazi u kosinu na kojoj se nalaze krovni prozori.Ima još nešto.Provjeri limove kojima su opšiveni krovni prozori.Voda najèešæe curi kroz rupe u limu,a naši izvodjaèi limarije naprosto obožavaju da ukucaju ekser kroz bilo kakav limeni opšav,oko prozora,oko dimnjaka,oko cig (vjetar) lajsne,to je èudo jedno.
Probam da pomognem korisnim savjetom,jer vidim da ti je haos u stanu.I probam da ti ukažem da sam otkriješ šta može biti uzrok havarije.Nemoj se iznenaditi i ako je u pitanju neka od instalacionih vertikala,koja u prizemlju može biti zaleðena i ne otièe u kanalizaciju pa se izliva u tavanu...
Ovo je problem za èiju sanaciju moraš da konsultuješ upravitelja.
Ako mogu pomoæi još kako javni se na pp...
17-02-2012 at 17:29 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Stanje prirodne nesreæe

citat:
soraya wrote:


Ovo je fakat na sramotu struke bez obzira jeli u pitanju projektant ili izvodjaè...Nema opravdanja...


To što nema na svakom stubištu ulaz u tavan je propust( ako postoji ,pa je iz neèijeg stana onda jeto još veæi propust).Elem to što nema kontakata izmedju tavanskih prostora je vjerovatno posledica protivpožarnih uslova zadatih od nadležne službe.Ti zidovi koji razdbvajaju tavane razlièitih lamela su protivpožarni i ne smije u njima postojati nikakv otvor/vrata/,jer i jesu tu zbog loklizacije eventualnog požara.
Idemo dalje.Izlaz na krov koji je pokriven falcovanim crijepom i ne mora da postoji ,ali ulaz u tavan je obavezan.Izlaženje na krov ne bih preporuèila,naroèito ne u ovim uslovima.Problem je što se na površini krova koji je u manjem padu zaledila voda(snijeg) i sada to provlaèi direktno na tu tvoju plafonsku tavanicu.
Vidim da ti voda curi po liniji karnišle,Pretpostavljam da je s vanjske strane na tom mjestu horizontalni oluk koji je garant pun leda.Postoji i opcija da si bušeæi za plafonsku karnišnu oštetio hidroizolaciju na tom mjestu gdje ravni plafon prelazi u kosinu na kojoj se nalaze krovni prozori.Ima još nešto.Provjeri limove kojima su opšiveni krovni prozori.Voda najèešæe curi kroz rupe u limu,a naši izvodjaèi limarije naprosto obožavaju da ukucaju ekser kroz bilo kakav limeni opšav,oko prozora,oko dimnjaka,oko cig (vjetar) lajsne,to je èudo jedno.
Probam da pomognem korisnim savjetom,jer vidim da ti je haos u stanu.I probam da ti ukažem da sam otkriješ šta može biti uzrok havarije.Nemoj se iznenaditi i ako je u pitanju neka od instalacionih vertikala,koja u prizemlju može biti zaleðena i ne otièe u kanalizaciju pa se izliva u tavanu...
Ovo je problem za èiju sanaciju moraš da konsultuješ upravitelja.


Ništa od ovoga nije. Nisam našao bolje slike a sad je mrOk. I napolju i u mojim oèima.
Iznad mog stana ne bih rekao da ima ikakav oluk. Kiša se slijeva niz crijep i rubnim limovima pa u oluk, koji je otprilike kao na slici, ali ispod crijepova i krovnih prozora tj. krova. Ja lièno zašarafio nove šarafe ne limove oko prozora i stavio bitumenske šajbice. Na plafonu je prokapalo taèno po liniji, otprilike gdje bi taj pregib trebao biti. Tu blizu su i karnišle pa se slijeva, èas niz kosi zid (poène iznad prozora), èas kapa s plafona. Sad sam namjestio da curi niz konac pa barem ne hlupka.

Problem je u èitavoj zgradi i to samo kad je obilniji snijeg, mada nikad ovako do sad nije bilo. Kad kiša udari nema problema. Kako god, haman valja ove godine oko krova deverat'. Ne mogu ni upravitelji ništa dok se ovo èudo ne otopi, barem toliko da se može crijep podiæi. I nije baš iz mog stana izlaz za tavan nego iznad mojih ulaznih vrata, u haustoru.


Ovako nam izgleda krov. Komšijina vertikala. Zgrada je fušeraj žešèi. Cijevi grijanja pretanke pa slabo grijanje, takoðer cijevi vodovodne isto pretanke pa kad komšija na prizemlju pusti vodu šušti ko u mojoj kuæi da curi... Užas. Mog'o bi još nabrajati al æe me samo huja safatat'.

citat:
soraya wrote:
Ako mogu pomoæi još kako javni se na pp...

Veliko hvala na ponudi al' slabo da iko može. Jedino ako znaš letit' pa da snijeg i led s krova



[Edited by bdirlija on 17-02-2012 at 19:39 GMT]
17-02-2012 at 19:33 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Stanje prirodne nesreæe

Moze li upravitelj zgrade ista da uradi u tvom slucaju?

Evo bas citam pismo na tuzlarijama http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/viewnewnews.php?id=45799

Bas me zanima da li je civilna zastita duzna da to uradi.
Mozda u saradnji sa vatrogascima, pod uslovom da vatrogasno ima kamion sa ljestvama koje mogu dosegnuti pojedine krovove.

17-02-2012 at 19:54 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Stanje prirodne nesreæe

citat:
bdirlija wrote:

Veliko hvala na ponudi al' slabo da iko može. Jedino ako znaš letit' pa da snijeg i led s krova



[Edited by bdirlija on 17-02-2012 at 19:39 GMT]

Nažalost ne mogu letiti ali mislim da sam dobro detektovala potencijalna kritièna mjesta na krovu tvoje zgrade.Taèno je da se na ovom mmjestu pregiba strmog i manje stmog krova javlja problem ove vrste i najèešæe jeste slaba taèka zbog fušeraja u izvodjenju.Na krovu sa manjim nagibom se zadržala velika kolièina snjijega koji se zaledio i ispod kojeg stoji kolièina otopljene vode i zbog tzv.uzgona vode ,u širini cca 1,5m.Na takvim mjestima se mora uraditi žešæa hidroizolacija u više slojeva traka i mora se staviti oluk zbog velike slivne površine krovne ravni.Koliko mi se èini kod tebe nema tog oluka ,veæ je izvedena neka smiješna limena lajsna(kroz koju je garant neko jako vispren zakuc'o ekser,a nije ga silikoniro "tio" kitom).E sad ta voda nema kuda da oteèe dok se taj površinski led ne otopi i probija kroz sve šupljine i kaplje kroz plafonsku konstrukciju u tvoj stan.

Alarmirati upravitelja (moraš biti uporan,vjeruj mi upravo sam imala slièan problem u kancelariji gdje radim ,za mnogo bezazleniji kvar i nisam ih se prošla dok nisu poslali nekoga da riješi problem).

Bambi ,ideja sa vatrogasnim vozilom je itekako dobra i obzirom da se radi o objektu koji nema više od 4 sprata ,vatrogasne ljestve i jesu dimenzionisane za ovakvu vrstu objekata.Nedostaje dobra volja i sinhronizacija onih koji bi trebalo da su servis gradjana i da pružaju uslugu koja im se vrlo redovno plaæa.
17-02-2012 at 20:35 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Stanje prirodne nesreæe

Prije par godina sam imala informaciju da u cijelom kantonu nema vatrogasnog kamiona sa dovoljno dugim ljestvama. Imali smo mi i vatrogasaca na forumu, a bilo bi mi drago da me demantuju.

I bilo bi to lijepo soraya, ali kolika je Tuzla, sa dva vatrogasna doma i kaminona koliko ima, prije ce se snijeg istopiti.

17-02-2012 at 20:40 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 38
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Aldarion, aly, golga, jaaah
FORUM : Tuzlarije : Stanje prirodne nesreæe New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice