Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle 2014.godina This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Foto: Tuzla danas

Veæ danima temperature u našoj domovini ne padaju ispod 30 stepeni Celzijusa. Uprkos tome, Tuzlaci ne mogu odoljeti šetnjama centrom grada i osvježavanjem u nekom od okolnih ugostiteljskih objekata. Ipak, spas od vruæina veæina stanovnika pronalazi na obalama Panonskih jezera, gdje je posljednjih par dana zabilježena velika posjeta.

U Bosni i Hercegovini i sutra æe preovladavati sunèano i vruæe. Vjetar, slab do umjeren, uglavnom jugozapadni. Jutarnje temperature od 15 do 23, a dnevne od 31 do 37 stepeni.

U Tuzli je danas zabilježena temeperatura 32 stepena Celzijusa, a kako su izgledale gradske ulice i ugostiteljski objekti pogledajte u nastavku.





























12-08-2014 at 16:26
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Drage koleginice i kolege,

Èast nam je pozvati Vas na Sedmi meðunarodni znanstveno-struèni Simpozij ''HRANOM DO ZDRAVLJA'' koji æe se održati u Tuzli, 16. oktobra 2014. godine.
Simpozij se veæ šest godina održava u organizaciji Farmaceutskog i Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli, HiST Univerziteta u Trondheimu, Norveška i Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Sveuèilišta J.J.Strossmayer u Osijeku, Hrvatska.
Teme znanstveno-struènog simpozija bit æe podijeljene u 4 sekcije :
■Sastojci hrane i zdravlje ■Nutraceuticals-funkcionalna hrana i dodaci prehrani ■Hipersenzitivnost na pojedine sastojke hrane ■Prehrana u prevenciji savremenih sistemskih bolesti
Radovi se mogu prijaviti kao sažetci uz moguænost objavljivanja i cjelovitih radova u èetvrtom Zborniku radova i sažetaka "Hranom do zdravlja", kao i èasopisu "Hrana u zdravlju i bolesti". Èasopis "Hrana u zdravlju i bolesti" citira se u CAB Abstract, bazi podataka nauènih èasopisa, i objavljuje se na Portalu znanstvenih èasopisa republike Hrvatske - HRÈAK, http://hrcak.srce.hr/hrana-u-zdravlju-i-bolesti).

Èasopis i Zbornik sažetaka su dostupni na: http://www.hranomdozdravlja.com/?do=casopis .
Svi dostavljeni sažetci i radovi u cjelosti podliježu recenziji. Radovi se mogu prezentirati oralno ili putem postera. Dodatne informacije su dostupne na: www.hranomdozdravlja.com .

13-08-2014 at 10:54
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Mirni protest obespravljenih radnika

Nezadovoljni radnici bivših tuzlanskih giganata, njih oko 60, danas su protestvovali ispred Kantonalnog suda i Tužilaštva u Tuzli. Oni traže veæi angažman sudova u našoj zemlji, rješavanje sudskih sporova na osnovu tužbi radnika i brže okonèanje steèajnih postupaka, koji se godinama vode u pojedinim firmama. Takoðer, zahtjevaju pokretanje proizvodnje u fabrikama gdje je to moguæe.



Po ko zna koji put, svoje nezadovoljstvo iskazala je i Emina Busuladžiæ, radnica Dite. Ona je najavila da æe od ponedjeljka poèeti novi protesti koji æe se održavati svaki dan ispred zgrade Vlade Tuzlanskog kantona.

- Moj zahtjev od prvog dana je dobro poznat, a to je pokretanje proizvodnje. Vlada je usvojila finansijsku konsolidaciju i što to sada da kvarimo? Mi æemo to i dalje gurati, a da li Vlada misli iskreno ili ne to vam ne mogu kazati. Mi æemo i dalje nastaviti da vršimo pritisak i sve to poèinjemo u ponedjeljak, svaki dan u vremenu od osam do 10 sati – kazala je Busuladžiæ.



Jedan od ciljeva ovih protesta, koji se održavaju svake srijede je da se, izmeðu ostalog, djeluje i na svijest drugih graðana i stvori jedan masovni pokret u borbi protiv kriminala i ugrožavanja osnovnih ljudskih prava.

(Tuzlarije.net)



[Edited by cupo on 13-08-2014 at 14:33 GMT]

13-08-2014 at 14:27
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Ljeto u Tuzli

Poljski i bh.folklor na Panonskim jezerima

Ukoliko želite da upoznate plesove i pjesme koje predstavljaju folklornu tradiciju poljskih regija, izmeðu ostalih i koreografije Cieszyn sa narodnim plesovima Krakowiak, Polonaise i Oberek , posjetite zajednièki koncert ovog društva i UKUD-a „Zvonko Ceriæ“ Tuzla, koji æe biti održan na Panonskim jezerima, u subotu sa poèetkom u 18 èasova.



Ansambl „Fil Cepelia Wilamowice“ je predstavljao Poljsku na meðunarodnom susretu folklora CIOFF, a takoðer èlanovi društva su nastupali u mnogim zemljama Evrope: Belgija , Èeška , Francuska , Nizozemska, Litva, Slovaèka , Švedska , Turska , Maðarska i Italija.

Saradnja izmeðu ova društva zapoèela je prošle godine, kada su Tuzlaci gostovali u Poljskoj.


14-08-2014 at 00:22
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Kalesijsko ljeto

Otvorena izložba kaligrafija Zehrudina Muhedinoviæa

U sklopu manifestacije „Kalesijsko ljeto“ , u Bosanskom kulturnom centru „Alija Izetbegoviæ“ u Kalesiji otvorena je izložba kaligrafije autora Zehrudina Muhedinoviæa iz Srebrenika.



Mnogobrojni posjetioci mogli su uživati u izloženim lehvama, koje pokazuju ljepotu arapskog alfabeta.

- Oduvijek sam volio umjetnost uopæe, a u kaligrafiju sam se zaljubio poèetkom devedesetih, još dok sam pohaðao Gazi Husref-begovu medresu u Sarajevu, gdje smo imali taj predmet. Kasnije sam sve to radio iz ljubavi i radim i dan danas. Ovdje sam izložio unikatne radove, ne kopiram nikoga, a ajete iz Kur'ana prenosim na staklo, lim ili neki drugi materijal – kaže Muhedinoviæ, inaèe i profesor islamske vjeronauke.



O kaligrafskim radovima govorio je i književnik Nijaz Alispahiæ, koji je istakao da autor Muhedinoviæ u svojim vrsnim kaligrafskim radovima pokazuje prije svega znanje i vrsnu tehniku, ali i ljubav prema ovom zanimanju.

- Umjetnik me svojim radovima oduševio. Na svakoj levhi, pored arapskog pisma, tu su i prevodi ajeta na naš jezik, što daje znaèaj tom njegovom djelu – dodao je Alispahiæ.

Dobrodošlicu autoru poželio je i Mufid Klinèeviæ, direktor BKC-a. „Ovo je stvarno izvrstan umjetnik i drago mi je da smo ga mogli ugostiti u našoj ustanovi“.











Izložba æe biti otvorena sedam dana i prodajnog je karaktera.

14-08-2014 at 12:51
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Tematska sjednica Kolegija opštinskog naèelnika

Poèinje realizacija programa pružanja pomoæi stradalim u prirodnoj nesreæi

Na tematskoj sjednici Kolegija opštinskog naèelnika Tuzla u petak se razgovaralo o stanju prirodne nesreæe koja se desila ove godine, zatim o realizaciji programa pomoæi unesreæenim, a takoðer, bilo je rijeèi i o pripremi sjednice Opštinskog vijeæa Tuzla.



Prema rijeèima naèelnika Jasmina Imamoviæa, do sada je utrošeno blizu dva miliona KM na intervetne mjere za sanaciju klizišta.

- Kiše u augustu su pokazale da su ta sredstva na drenažama i borbi protiv klizišta pravilno i efikasno utrošena. Cilj je bio spasiti 4.000 objekata na padinama Tuzle koje još uvijek nisu ni uništene ni ošteæene. Taj cilj je ostvaren uz zadršku da su obilasci terena nakon padavina u toku. Za sada mogu da kažem da su to pravilno utrošena sredstva. Sada slijedi trajnja sanacija klizišta i mi smo konkurisali kod Vlade Japana za èetiri velika klizišta i oèekujemo odgovor japanskog ambasdora, kako bi smo do sada izvršene mjere uèinili trajnim – istakao je naèelnik Imamoviæ.

Krajem augusta, na sjednici Opštinskog vijeæa, a u dogovoru s Kolegijem, bit æe izvršen rebalans budžeta zbog deblokiranih sredstava federalnim zakonom koja su bila namijenjena samo za skloništa.

- To moramo uraditi da bi sredstva koja su bila namijenjena samo za skloništa, bila operativna za sanaciju prirodne nesreæe. Rebalans budžeta bii æe izvršen krajem augusta, taèan datum biæe dogovoren sa Kolegijom vijeæa. Naš prijedlog je da to bude 28.august. Takoðer, poèinjemo sa programom zbrinjavanja graðana i pomoæi u obnovi i izgradnji stambenih zgrada zahvaæenih prirodnom nesreæom na podruèju opštine Tuzla. Dakle, radi se iskljuèivo o stambenim zgradama u kojima žive porodice, koje su ošteæene ili u potpunosti uništene – rekao je Imamoviæ dodavši da je danas saèinjen tim od šefova službi i njihovih saradnika za realizaciju ovih odluka, ali i predlaganja drugih akata.

Mediha Nuhbegoviæ, šef struène službe Opštine, je kazala da na temelju Zakona o finansiranju pomoæi za otklanjanje posljedica prirodne nesreæe i obnovu podruèja zahvaæenim prirodnom nesreæom, tim za izradu propisa za zbrinjavanje graðana i opštinski naèelnik æe predložiti Opštinskom vijeæu program za zbrinjavanje graðana na podruèju opštine Tuzla.

- Ovaj program æe trajati tri godine s obzirom da je i važnost zakona tri godine, i on æe obuhvatiti sve stambene zgrade koje su ovom prirodnom nesreæom bilo uništene bilo ošteæene. Dakle, pravo na zbrinjavanje imat æe vlasnici stambenih zgrada i èlanovi njihovih domaæinstava koji su imali prijavljeno trajno mjesto prebivališta o nekretnini koja je obuhvaæena ovim programom zbrinjavanja – kazala je Nuhbegoviæ.

Inaèe, kada su u pitanju oblici zbrinjavanja unesreæenih, formirane su dvije kategorije.

- Jedna kategorija tih oblika zbrinjavanja odnosi se na vlasnike èije su nekretnine uništene prirodnom nesreæom. Moram reæi da od ukupno 909 objekata koji su evidentirani sa datumom 31. Juli, 94 su uništena objekta i 815 je ošteæeno. Za ove uništene objekte mi æemo ljude zbrinjavati na jedan od slijedeèih naèina ili kombinacijom: dodjelom lokacija za izgradnju individualnih stambenih objekata i snošenjem troškova izdavanje urbanistièke saglasnosti odobrenja za gradnju u skladu sa zakonom o postupku prenosa prava vlasništva na nekretninama u vlasništvi FBIH, kantona, gradova i opština. Dodjelom novèanih sredstava za pomoæ u izgradnji u obnovi uništenih objekata, pružanjem pomoæi u graðevinskom materijalu, pružanjem pomoæi za plaæanje troškova stanovanja do stvaranja uslova za povratak u vlastitu nekretninu a najduže tri godine - istakla je Nuhbegoviæ.

Drugu kategoriju predstavljaju ošteæeni objekti koji su kategorisani u tri grupe.

- To su teško ošteæeni objekti u ruševnom stanju, objekti sa jako izraženim ošteæenjem i objekti sa umjereno izraženim ošteæenjima. Njih æemo rješavati na slijedeæe naèine: dodjelom novèanih sredstava za pomoæ u obnovi ošteæenih objekata, pružanjem pomoæi u graðevinskom materijlu, pružanjem pomoæi za plaæanje troškova stanovanja do stvaranja uslova za povratak u vlastitu nekretninu, a najduže tri godine i dodjelom raspoloživih zamjenskih nekretnina u vlasništvu opštine Tuzla na privremen korištenje do stvaranja uslova u vlastitoij nekretnini, a najduže tri godine. Pripremili smo bliže kriterije. Èekamo se da se objavi uredba Vlade FBIH o kriterijima za pomoæ nastradaèim podruèjima. Naši kriteriji æe biti gotovi do sjednice OV èim uporedimo kriterije i uredbu Vlade FBiH, jer jedni moraju da budu u saglasnosti sa drugima – dodala je Nuhbegoviæ.

Ovaj program æe se ralizirati na naèin da æe se poslije sjednice Vijeæa iæi u aktivnosti raspisivanja javnih konkursa bilo za dodjelu lokacija bilo za pružanje pomoæi u novcu, kasnije u graðevinskom materijalu i tako dalje. Graðani veæ u septembru mogu oèekivati konkurse.

- Zakon propisuje javni konkurs i niko mimo javnog konkursa ne može dobiti nikakav vid pomoæi. Mi veæ pripremamo i komisije koje æe provoditi javne konkurse. Ljudi koji budu nezadovoljni moæi æe se žaliti. Sve ovo je jedna procedura i mi smo ovo vrijeme od protekle sjednice OV do sad iskoristili da radimo na regulativi, ona je jako bitna, da radimo na popisu ljudi koji su ošteæeni mimo onoga koji je radila komunalna služba, a koji se tièe sanacije klizišta i onoga što rade svakodnevno na terenu – kazala je na kraju Mediha Nuhbegoviæ, šef struène službe Opštine.



U julu mjesecu stupio je na snagu Zakon o finansiranju pomoæi za otklanjanje posljedica prirodne nesreæe i obnovu podruèja zahvaæenog prirodnom nesreæom, kaže Zemira Mujanoviæ, šefica Odjeljenja za budžet i finansije Opštine Tuzla i dodaje:

"Ovaj Zakon definisao je izvore iz kojih se mogu finansirati ove pomoæi. S tim u skladu, reèeno je da su to sredstva posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreæa , naknada za izgradnju i održavanje skloništa, dnevnih zarada uposlenika, od dobrovoljnih priloga iz zemlje i inostranstva i drugih izvora. Mi smo se uglavnom za sada fokusirali na ove izvore i s tim u vezi Zakon nam je naložio da treba donijeti odgovarajuæe odluke odluke o korištenju ovih sredstava posebne namjene , što smo i uradili. Donijeli smo Odluku o prenamjeni sredstava od skloništa u iznosu od 3 miliona KM, ukljuèeno u budžet, otvoren je poseban raèun , donijeli smo Uputstvo o naèinu uplate tih sredstava. Što se tièe finansiranja i rasporeðivanja sredstava, ona æe se vršiti u skladu sa Èlanom 10 pomenutog Zakona. Takoðer oèekuje se 500.000 KM da bude isplaæeno od strane Vlade TK".

(Tuzlarije.net)

15-08-2014 at 13:06
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Naèelnik Imamoviæuprilièio prijem za bh. košarkaše

Teletoviæ: Oèekujemo pobjedu protiv Islanda

Naèelnik Opštine Tuzla Jasmin Imamoviæ, sa saradnicima, danas je uprilièio prijem za selekciju muške košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine.



Naša reprezentacija odigrat æe drugu kvalifikacionu utakmicu za Eurobasket u Španiji 2015. godine, u nedjelju 17. 08. 2014. godine u tuzlanskoj dvorani "Mejdan”. Protivnik našoj selekciji æe biti košarkaška reprezentacija Islanda.

Naèelnik Imamoviæ èestitao je igraèima i upravi na postignutim rezultatima i kazao da budno prati sva dešavanja vezana za nastup košarkaške reprezentacije.

- Zaista mi je bilo èast i zadovoljstvo u ime graðana Tuzle primiti naš najbolji košarkaški tim. Razgovarao sam sa igraèima, selektorom, sekretarom i svima njima predstavio Tuzlu. Zaželio sam im svu sportsku sreæu u nastavku takmièenja – kazao je naèelnik Imamoviæ.

On je dodao je da je jako puno napora uloženo za povratak sporta u Tuzlu.

- Mi imamo jako dugu košarkašku , fudbalsku i rukomentnu tradiciju i zbog toga sam neizmjerno sretan što æe u narednom periodu bh. reprezentacije odigrati svoje utakmice upravo u Tuzli – rekao je Imamoviæ.

Zvijezda naše reprezentacije Mirza Teletoviæ uruèio je naèelniku Imamoviæu dres košarkaše reprezentacije sa potpisima svih igraèa.



- Prije svega mi je drago da smo pobijedili reprezentaciju Velike Britanije, koja je jako komplikovana, i time ostvarili vrlo bitan korak u nastavku takmièenja. U nedjelju nas oèekuje utakmica protiv Islanda, koja takoðer neæe biti nimalo lagana. Radi se o netipiènoj reprezentaciji, dosta su niski i teško je igrati protiv njih. Mi imamo jako dobru momèad, kvalitetno smo se pripremali i nadamo se svi pobjedi – rekao je Taletoviæ dodavši rijeèi hvale za tuzlansku publiku koja æe zasigurno ispuniti Mejdan do posljednjeg mjesta - rekao je Teletoviæ.





Kako smo saznali, sve karte za nedjeljnu utakmicu su rasporadate i nema sumnje da æe Tuzlaci stvoriti pravu sportsku atmosferu i bodriti naše momke do pobjede.


Tuzlarije

[Edited by cupo on 15-08-2014 at 15:50 GMT]

[Edited by cupo on 15-08-2014 at 17:26 GMT]

15-08-2014 at 15:20
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Otvorena izložba radova sa Likovne kolonije Svatovac

Umjetnost kao borba sa stvarnošæu

U Ateljeu Ismet Mujezinoviæ u petak je otvorena izložba slika i skulptura sa Likovne kolonije Svatovac, raðenoj u koprodukciji UG Art Centar Lukavac, UG Aurora i Meðunarodne galerije portreta Tuzla.



Izložene su 24 slike i dvije skulpture koje su izradili mladi autori na Likovnoj koloniji Svatovac.



- To je zapravo selektivna izložba radova koji su nastajali u posljednje tri godine, a predstavljaju se autori sa podruèja Tuzlanskog kantona i šire. Na slikama su razni motivi, raðeni razlièitim tehnikama, a provladava neka vrsta apstrakcije. Tako da se može reæi da se radi o relativno modernoj izložbi - rekao je Feða Ibrišimoviæ, producent i organizator ove izložbe.

Meðu umjetnicima koji su izložili radove je i Zehrina Kariæ iz Lukavca.



- Diplomirala sam i magistrirala na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, Odsjek nastavnièki i slikarstvo. Na ovoj izložbi sam predstavila rad koji je nastao na Likovnoj koloniji Svatovac. Kao što se može primjetiti, bavim se kombinovanom tehnikom u slikarstvu. Tako sam isto uradila temu „Razglednica s Marsa“ sa kojom sam magistrirala – kazala je Kariæ.

U sklopu otvaranja izložbe prireðen je i multimedijalni prateæi program koji se sastaoja od performansa i video instalacije mladih umjetnika. Poruka programa je borba umjetnika sa okolinom i sa stvarnošæu. Osim što su imali priliku uživati u djelima akademskih umjetnika, posjetioci su imali moguænost da kupe radove. Prodajom eksponata nastoje se prikupiti sredstva potrebna za održavanje èetvrte Likovne kolonije Svatovac.

















Ukoliko želite da podržite umjetnike i omoguæite kvalitetniji rad i djelovanje Likovne kolonije Svatovac, radove možete kupiti u naredna tri dana.

(Tuzlarije.net)

15-08-2014 at 23:50
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Najradosniji dan za Bošnjake u Bijeljini

Sveèano otvorena obnnovljena Sultan Sulejmanova Atik džamija

U Bijeljini je danas sveèano otvorena obnovljena Sultan Sulejmanova Atik džamija, u prisustvu više od èetiri hiljada vjernika iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske, Makedonije, te brojnih zemalja u kojima naši graðani žive u iseljeništvu.



Prilikom otvaranja džamije upuæena je poruka da æe muslimani na prostorima Semberije obnavljanjem vjerskih objekata nastaviti sa prisustvom i povratkom na to podruèje.



Sveèanosti su prisustvovali i najviši predstavnici Islamske zajednice na èelu s reisu-l-ulemom Husein ef. Kavazoviæem, muftija iz BiH i dijaspore, delegacija Turske ambasade u BiH, delegacije zvaniènika manjeg bh.entiteta i Federacije BiH.

Poglavar Islamske zajednice u BiH Husein Kavazoviæ zahvalio je gradskoj upravi i gradonaèelniku Bijeljine i odao mu, kako je rekao, posebno priznanje za pomoæ u svemu što je Medžlis Islamske zajednice Bijeljina od 1997. godine uspio da uradi u ovom gradu.



- Nakon tegoba i rana, dolazi i vlast, dolazi olakšanje. Valja nam lijeèiti ove rane, valja nam zajedno živjeti na ovom prostoru. Naravno, ne možemo zaboraviti ono što se desilo. Volio bih da naša djeca, koja sada odrastaju, koju sada odgajamo, da ovu našu prošlost, koja nije lahka, pogledaju iz buduænosti. Volio bih da se to dogodi meðu nama Bošnjacima, Srbima i Hrvatima. Volio bih da naša buduænost bude bolja od prošlosti – poruèio je Kavazoviæ.

Muftija tuzlanski Vahid Fazloviæ rekao je na otvaranju da je ovo veliki dan, kako za tuzlansko muftijstvo, tako i za Medžlis Islamske vjerske zajednice Bijeljina.



- Svaki musliman iz Bijeljine i šireg podruèja njeguje veliko poštovanje prema ovom duhovnom gradu. I zasigurno, svom islamskom identitetu duguje mnogo zbog džamije u Bijeljini. Zahvaljujem se svima koji su pomogli izgradnju džamije i došli da uvelièaju ovu sveèanost – dodao je Fazloviæ.

Imam Atik džamije Mirsad Okanoviæ rekao je da su u Bijeljinu pristigli vjernici iz svih dijelova BiH ali i dijaspore s obzirom da veliki broj Bijeljinaca živi u razlièitim zemljama svijeta.



- Oni su uzeli godišnje odmore kako bi mogli biti danas ovdje kada je najsveèaniji, najsretniji dan od mirovnog Dejtonskog sporazuma, prekida rata u BiH. Ovo je najsveèaniji dan za Bijeljince, za Bošnjake, za muslimane Bijeljine - pojasnio je Okanoviæ.

Ovim èinom, grad Bijeljina pokazao je da je otvorena za poštovanje vjerskih prava, izjavio je na ceremoniji sveèanog otvaranja džamije gradonaèelnik Bijeljine. „Neka ova sveèanost bude poruka i poziv da se i u svim ostalim gradaovima Bosne i Hercegovine obnove vjerski objekti, i srpskog i hrvatskog i bošnjaèkog naroda, kao i svih drugih naroda koji žive u ovoj zemlji.“



Jedan od povratnika u Bijeljinu za naš portal je izjavio: „ Za mene je otvaranje ove džamije u našoj Bijeljini velika radost. Trebali bi svi da živimo u miru i slozi“.

Atik džamiju je otvorio reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazoviæ, a potom kljuè džamije predao imamu Samiru ef. Camiæu, koji æe voditi muslimane Bijeljine i svaki dan otkljuèavati džamiju.



Samir ef. Camiæ, imam džamije i predsjednik Medžlisa IZ Bijeljina je rekao da je u obnovu džamije, koja je poèela u decembru 2002. godine, uloženo oko milion KM. Uraðeni su i propratni objekti sofa, turbe, ograda, šadrvan, dvorište. Pored toga, izgrašen je i mektebski centar sa 500 kvadrata korisnog prostora u kojem je smješteno nekoliko sekcija za mlade, horska, dramska, sportska za mlade, a u vrijeme poplava u maju u BiH tu je bio smješten logistièki centar.

Podsjeæamo, ova džamija je sagraðena sredinom 15. stoljeæa i najstarija je džamija u Bijeljini i njenoj okolini. Džamija je srušena za vrijeme rata u razdoblju od 13. do 15. marta 1993. godine po naredbi tadašnjih organa vlasti u Republici Srpskoj. Tri jutra Bijeljinom su odjekivale eksplozije detoniranog eksploziva kojim su barbarski rušene i na kraju srušene sve bijeljinske džamije, a sve starine Atik džamije su uništene.

Kažimo i to da je odlukom Državne komisije za zaštitu nacionalnih spomenika Atik džamija proglašena nacioalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

U nastavku pogledajte fotografije koje smo zabilježili u Bijeljini.



































[Edited by cupo on 16-08-2014 at 17:37 GMT]

[Edited by cupo on 16-08-2014 at 18:09 GMT]

16-08-2014 at 17:30
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2014.godina

Završen Memorijalnni turnir „Tri golmana“

Pobjednik ekipa FK Mladist Solina

Fudbalski Klub Proleter Slavinoviæi, ovog vikenda organizovao je Memorijalni turnir „Tri golmana, koji se igra u èast pokojnog Matije Paviæa i rahmetli Halida Muratoviæa i Rusmira Salihagiæa, nekadašnjih èuvara mreže kluba iz Slavinoviæa koji su dali svoje živote za odbranu BiH.

Uèešæe na turniru uzele su èetiri ekipe: FK Proleter Slavinoviæi, FK Mladost Vukovije, FK Mladost Gornja Tuzla i FK Mladost Solina.



Prvog dana turnira odigrane su dvije utakmice. U prvoj utakmici snage su odmjerili FK Mladost Solina i FK Mladost Vukovije, a završena je rezultatom 2:1 za klub iz Soline. Istog dana odigrana je utakmica izmeðu FK Proleter Slavinoviæi i FK Mladost Gornja Tuzla, a trijumfovala je ekipa FK Proleter Slavinoviæi nakon izvoðenja jedanaesteraca.

Danas su snage za treæe mjesto odmjerili FK Mladost Vukovije i FK Mladost Gornja Tuzla. Regularni dio utakmice završen je nerješenim rezultatom, a nakon izvoðenja jedanaesteraca pobijedila je ekipa FK Mladost iz Gornje Tuzle.

U finalnoj utakmici sastale su se ekipe FK Proleter Slavinoviæi i FK Mladost Solina. Pobjeda je rezultatom 1:0 pripala ekipi iz Soline te su zasluženo osvojili pehar 2. Memorijalnog turnira "Tri golmana".

Igraèi iz prve tri prvoplasirane ekipe su dobili pehare, a sve ekipe su dobile zahvalnicu. Izabrani su i najbolji pojedinci u kategorijama: najbolji igraè, golman i strijelac turnira.

























(Tuzlarije.net)





[Edited by cupo on 17-08-2014 at 17:47 GMT]

[Edited by cupo on 17-08-2014 at 18:37 GMT]

17-08-2014 at 17:44
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 45
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle 2014.godina This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice