Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

Izložba fotografija Amara Mehmedinoviæa

Tuzlansko srce još uvijek kuca

U Atelju „Ismet Mujezinoviæ“ sinoæ je otvorena samostalna izložba fotografija Amara Mehmedinoviæa, mladog fotografa iz Tuzle. Izložba je održana u sklopu akcije „Spasimo vid našem Teši“, pa su svi posjetioci bili u prilici da kupe izložene fotografije i na taj naèin pomognu u lijeèenju Dragana Tešiæa Teše.



Amar je apsolvent na Akademiji dramskih umjetnosti, odsjek produkcija i veliki zaljubljenik u fotografiju.

- Ideja se za izložbu rodila istog trenutka kada sam proèitao èlanak o problemu Dragana Tešiæa Teše, problemu koji nije mogao sam da nosi na svojim leðima. Nakon proèitanog èlanka uvidio sam da pogledom kroz svoj objektiv mogu pomoæi Teši da i on ima jasnije pogled na svijet, jer je najveæe dostignuæe kada ljudi koji se bave umjetnošæu pomažu jedni drugima upravo na naèin kojim žive - kazao je Amar za Tuzlarije.

Pored finansijske podrške koja je potrebna Teši ima i ona druga, po mnogima važnija, moralna podrška.

- To je podrška koja æe da dokazati da Teša nije sam u ovome i da Tuzla stoji iza njega, jer sam siguran da tuzlansko srce još uvijek snažno kuca. Ja sam „novi kolaè“ u svijetu fotografije, al' kroz èitav život umjetnost mi se provlaèi kroz prste. Za par mjeseci æu stati pred „oltar“ Akademije dramskih umjetnosti, ostaviti krajnji potpis na èetverogodišnje školovanje i uzeti diplomu koja æe mi oèistiti put ka nadogradnji karijere. U poslednjih par godina radio sam na produkciji nekolicine projekata, a trenutno sam angažovan kao producent u Teatru kabare Tuzla" - dodao je Amar.

Inaèe, bila je ovo prva samostalna izložba mladog autora.

- Nijedan poèetak nije jednostavan ali ušao sam u avanturu u kojoj uživam istraživajuæi kroz objektiv ono èega se u Bosni i Hercegovini ljudi najviše plaše, plaše se da kažu svoje mišljenje i prikažu svoje stavove. Ja sam fotografiju iskoristio da problem našeg društva prikažem javnosti na svoj naèin. Ova izložba ima mnogo prièa i kako æe ko shvatiti prièu sve je stvar individualnog odnosa. Želio sam da isprièam prièu koja æe prikazati otuðenje, hladnoæu, samoæu društva u kojem živimo, ali sa velikom dozom optimizma i simbolike u crvenoj boji koja se može tumaèiti na dva naèina: Crveno kao upozorenje i crveno kao ljubav. Sa mnogo zanimljivih elemenata koje nudi ova izložba siguran sam da æe posjetiocima pokrenuti onaj „klik“ i natjerati ih na razmisljanja - rekao je na kraju razgovora za Tuzlarije Amar Mehmedinoviæ.

















Svoj osvrt na Amardove radove dala je profesorica i kritièarka umjestno Maja Hrvanoviæ.

"Istražujuæi i poigravajuæi se likovnim moguænostima programa autor Amar Mehmedinoviæ umnožava sliène fotografske motive u nekoliko varijanti. Nastoji ostati dosljedan kompoziciji i crvenom akcentu. Diverzifikaciju postiže prisustvom svijetla. U prvom planu su obièno ljudska silueta ili crveni akcenat uvijek jasno odvojeni od pozadine. Ritam izloženih radova objedinjava sve slike-printeve u jednu kontinuiranu prièu o ljudskoj samoæi. Interpretacija šume, vode, èovjeka poziva na slobodu, energiju i izoštravanje osjetila kroz intuitivni doživljaj i interakciju sa prirodom. Èesto možemo èuti tvrdnju kako nas digitalna savremena tehnologija otuðuje".

(Tuzlarije.net)




[Edited by cupo on 28-01-2015 at 01:44 GMT]

[Edited by cupo on 28-01-2015 at 01:53 GMT]

28-01-2015 at 01:20 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

Nermin Handžiæ iz Tešnja

Djeèak koji oduševljava svojim glasom

Nermin Handžiæ, èlan Omladinskog ansambla iz Tešnja, ima jedanaest godina i pjeva sevdalinke i narodnu muziku, a i uèenje ilahija i kasida mu ide od ruke. U to se uvjerila i naša ekipa koja ga je u nekoliko navrata snimala u Klokotnici (Doboj Istok) i Srebreniku.



- Intenzivnije sam poèeo da se bavim pjevanjem od svoje sedme godine. Moja mama takoðer ima talenta za pjevanje i mislim da sam muzikalnost naslijedio upravo od nje. Na probama Omladinskog ansambla iz Tešnja obavezno uèim ilahije i kaside i u tome uživam. Isto tako na repertoaru imamo sevdah – rekao je Nermin za Tuzlarije.



Do sada je više puta nastupa na televizijama Alfa, Face TV, Hayat, a na muzièkom show programu TV 1 “Prvi glas sevdaha” osvojio je prvo mjesto za djecu do 14 godina.

- Uèestvovao sam i u Grand show-u gdje sam pjevao skupa sa Šabanom Šauliæem i on je bio oduševljen mojim glasom. Kako vrijeme odmièe tako mi i popularnost raste. Gostovao sam i u popularnoj emisiji „Koktel“ koja se emituje na BN TV – dodao je Nermin koji uspijeva da svoje školske obaveze uskladi sa probama i pjevanjem.

Nermin nikoga ne ostavlja ravnodušnim svojom interepetacijom, a pred njim je, zasigurno, veæ velika karijera.







(Tuzlarije.net)

29-01-2015 at 17:55 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

Reakcije žrtava genocida nakon presude ratnim zloèincima u Hagu

Žalbeno vijeæe Haškog tribunala potvrdilo je danas prvostepene presude petorici oficira takozvane Vojske Republike Srpske optuženih za genocid nad Bošnjacima u Srebrenici u ljeto 1995. godine te je potvrdilo kazne Vujadinu Popoviæu, Ljubiši Beari, Draganu Nikoliæu i Vinku Pandureviæu.

Sud je Radivoju Miletiæu ukinuo kaznu od 19 godina te izrekao novu od 18 godina.

Pretresno vijeæe, u prvostepenom postupku, osudilo je Vujadina Popoviæa i Ljubišu Bearu na doživotni zatvor, Dragu Nikoliæa na 35 , Radivoja Miletiæa na 19 i Vinka Pandureviæa na 13 godina zatvora.

Predstavnice Udruženja „Žene Srebrenice“ iz Tuzle doèekale su presudu u prostorijama ovog Udruženja.







Habiba Mašiæ je u izjavi za Tuzlarije kazala:
„Nemam komentara, više nas ne može ništa iznenaditi. Sve ih je trebalo kazniti doživotnim zatvorom. Nama žrtvama samo dižu pritisak. Poèinili su genocid, jedne puštaju, jedni umiru, a za neke taèke budu osloboðeni“.



- Neke taèke su im dodali, neke oduzeli, jednom su kaznu smanjili za godinu dana, dok su drugom potvrdili kaznu od 13 godina zatvora. Njemu je takoðer trebala biti izreèena doživotna robija. Više ne znam šta bih kazala, makar su došli pred lice pravde i da se zna da su zloèin poèinili. Jedino smo s tim zadovoljni – kazala je Rejha Avdiæ iz Udruženja „Žene Srebrenice“ Tuzla.

Naza Hasanoviæ je za naš portal rekla da je iznenaðena nekim presudama i da je oèekivala doživotne kazne zatvora i za Radivoja Miletiæa, Dragana Nikoliæa i Vinka Pandureviæa.

- Toliko se svaki put potresemo gledajuæi suðenja da ni sama ne znam šta bih rekla. Posebno sam iznenaðena presudom Pandureviæu jer je moj muž strijeljan u Kozluku, a on se dovodi u vezu upravo sa tim zloèinom – kazala je Hasanoviæ.

Reakcije na presudu stigle su i iz Koalicije "Prvi mart". Oni upozoravaju da je Završni izvještaj Komisije za istraživanje dogaðaja u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995. godine "imenuje 810 lica-sauèesnika u poèinjenom zloèinu genocida, a da je nedavno u javnost izašao spisak s imenima njih 400 koji i danas rade kao službenici u razlièitim javnim službama, te da kroz to treba posmatrati i vijesti o presudama iz Haškog tribunala".

- Presude, poput ove današnje Ljubiši Beari i Vujadinu Popoviæu, znaèajne su za svijest o poèinjenom zloèinu na globalnoj razini, ali nas dogaðaji u lokalnoj zajednici, poput imenovanja i izbora lica koja su pružala podršku haškim optuženicima na visoke pozicije u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti, upozoravaju da je sistem još živ, da nema suoèavanja sa zloèincima, te da živimo stanje u kojem je faktièko stanje uspostavljeno genocidom prihvaæeno, samo što se o tome još uvijek šuti - kazao je Almir Salihoviæ, koordinator "Prvog marta", saopæeno je iz te koalicije.

(Tuzlarije.net)





[Edited by cupo on 30-01-2015 at 14:20 GMT]

30-01-2015 at 13:48 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

Kino Kaleidoskop

Premijera filma "Pedeset nijansi sive" 12.februara

Premijera filma "Pedeset nijansi sive" biæe uprilièena 12.februara u Kinu Kaleidoskop u Tuzli.



"Pedeset nijansi sive" je jedna od najprodavanijih knjiga u svijetu u posljednje tri godine, a dobila je svoju dugo oèekivanu ekranizaciju.

E.L. James 2011. je godine izdao roman koji je svojom eksplicitnom, šokantnom i nadasve šarmantnom prirodom osvojio èitatelje širom svijeta, a kako æe to izgledati na velikom ekranu, tuzlanska publika æe imati priliku vidjeti od 12. februara, baš kada i publika širom svijeta.

Kada studentica književnosti Anastasia Steele ode intervjuirati mladoga poduzetnika Christiana Greya, upozna lijepog, vrlo inteligentnog i zastrašujuæeg muškarca. Neiskusna i nevina Ana sa strahom shvaæa da želi tog muškarca i da se, unatoè njegovoj tajanstvenoj suzdržljivosti, oèajnièki želi zbližiti s njim.

Ne mogavši odoljeti Aninoj nenametljivoj ljepoti, pameti i slobodoumnome duhu, Grey priznaje da i on nju želi, ali pod vlastitim uslovima...

Režiser: Sam Taylor-Johnson

Glavne uloge: Dakota Johnson i Jamie Dornan

Pretprodaja ulaznia za projekcije filma 12., 13., 14., i 15.02. u terminima od 18:30 i 21:00 sati!

(Tuzlarije.net)

31-01-2015 at 02:08 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina




































31-01-2015 at 15:41 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

Održana Svetosavska akademija u èast prosvetitelja

Tradicionalna Svetosavska akademija, posveæena velikom pravoslavnom prazniku i Svetom Savi, prvom srpskom arhiepiskopu, održana je veèeras u Narodnom pozorištu Tuzla. Akademiju su i ove godine organizovali Eparhija zvornièko-tuzlanska, Crkvena opština Tuzla i Srpsko prosvjetno-kulturno društvo "Prosvjeta" Tuzla.

Tuzlanski sveštenik Miloš Trišiæ kazao je da je velika radost za sve vjernike da imaju ovakvu manifestaju.

- Sveti Sava je naš rodonaèelnik, utemeljivaè Srpske pravoslavne crkve, predstavlja jedan veliki dogaðaj kome se svi i mladi i stari raduju i željno išèekuju – dodao je Trišiæ.

Predsjednik SPKD „Prosvjeta“ Milan Dragutinoviæ je rekao da se ovakve manifestacije organizuju najviše sa ciljem da se narod okupi i druži, uprkos nedostatku novca.

- Rijedak je sluèaj da se Srbi u Tuzli okupe jer nemamo uslova, prostora, a ponajviše nedostaje finansijskih sredstava. U posljednje dvije godine Prosvjeti nisu uplaæena nikakva sredstva, tako da smo gotovo na granici da ugasimo rad našeg društva. Pozvali smo kulturna društva iz susjednog entiteta i oni uèestvuju besplatno, dok im mi nastojimo obezbijediti prevoz – rekao je Dragutinoviæ za Tuzlarije.

Nakon što je publika skupa sa horom otpjevala himnu Svetom Savi, uslijedilo je obraæanje Njegovog preosveštenstva episkopa zvornièko-tuzlanskog gospodina Hrizostoma. Poslušajte šta je poruèio prisutnima u svojoj besjedi.

U nastavku programa uslijedilo je èitanje "Slova o Svetom Savi" koje je govorio iguman Nektarije iz manastira Duga Njiva. Potom su se publici su predstavili Hor "Sveti Stefan" Brèko, glumac Ivan Petroviæ, sekcija "Jutra plavog sljeza" Tuzla, orkestar "BalsiKa" Tuzla i KUD "Sveti Sava" iz Zvornika.





























(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 31-01-2015 at 21:47 GMT]

31-01-2015 at 21:16 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

SK „Bambi“ uèestvovao na turniru u Novom Sadu

Èlanovi Sportskog Kluba „Bambi“ iz Tuzle uzeli su uèešæe na 4. Meðunarodniom turniru u fudbalu pod nazivom „Kup grada Novog Sada“, koji se tokom vikenda održava u Novom Sadu. Turnir, koji je organizovalo Udruženje za razvoj sporta i srpostkih aktivnosti iz Novog Sada, je okupio mališane roðene 2003.godine.



- Veliko mi je zadovoljstvo što su djeca koja treniraju fudbal, a dolaze iz prijateljskih gradova i sportskih klubova sa nama. U nedjelju obilježavamo Dan Grada i oni su naši najdraži gosti. Nadam se da æe svi uživati u turniru, lijepo se družiti i na kraju upoznati Novi Sad - izjavio je Borko Iliæ, zamjenik gradonaèelnika Novog Sada.

Uèešæe na turniru uzele su ekipe Maribor iz Slovenije, Peèuj iz Maðarske, Temišvar iz Rumunije, Sport-tim iz Banja Luke, Vojvodina iz Novog Sada, Bambi iz Tuzle, Akademija Krpan-Babiæ iz Osijeka, Paok iz Soluna, Partizan iz Beograda, Šturma iz Graca, Slavija iz Sofije, Brašov iz Rumunije, Maksimira iz Zagreba i Segedin iz Maðarske.

Sport Klub Bambi iz Tuzle nije uspio da izbori završnicu turnira te je takmièenje završio u grupnoj fazi. I pored toga,djeèaci uzrasta 12 godina su stekli veliko iskustvo i pokazali zavidan nivo igre .







(Tuzlarije.net)

01-02-2015 at 14:39 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

Monodrama "Jubav u vrime kupusa" 4.februara u Tuzli
Tonka Alujeviæ, spisateljica, TV novinarka, svjetska putnica, u srijedu æe u 20.00 sati, u kafiæu "New York" u Tuzli, govoriti svoju monodramu "Jubav u vrime kupusa".



Na predstavu su pozvani svi koji vole iskrenu, duhovitu i autironiènu autorsku ispovijest, protkanu šarmom Mediterana i bojama juga.

- Neki dan sam u Zagrebu napravila eksperiment u formi monodrame. Tom prilikom sam publici glumaèki potpuno nepretenciozno isprièala nekoliko duhovitih i potresnih ljubavnih prièa, koje djeluju nadrealno. Tom sadržaju sam dodala samo naslov „Jubav u vrime kupusa“ i onda poèela razmišljati šta s tim sadržajem sada - kazala je za Tuzlarije Alujeviæ.

Dodala je da smo se svi na ovim nesretnim prostorima borili i gorili za svoja prava na religiju, nacionalnost, politièko opredjeljenje i seksualnu orijentaciju, za feminizam, životinje i zaštitu prirode, dok je emotivni život guran pod tepih, onamo gdje nikome nije mogao smetati.

- I sad ispada kao da ga za sve ovo, svih tužno vrijeme, nije ni bilo meðu nama. Iako se radi o teatru, ovo nije gluma, nego pripovijedanje o neèemu što nam se svima dogodilo ili dogaða. Ovo je iskreno podsjeæanje na najbolji dio svih nas - istakla je Alujeviæ.

Ulaz za sve posjetioce je besplatan, uz prethodnu rezervaciju na broj telefona 061- 758 618 (Amela).

01-02-2015 at 14:54 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

Najava promocije knjige:

"Opet æemo se vidjeti ispod crvene jabuke"

U organizaciji Bošnjaèke zajednice kulture "Preporod" Tuzla i NUB "Derviš Sušiæ" u srijedu, 4.februara 2015.godine, u prostorijama biblioteke održat æe se promocija knjige "Opet æemo se vidjeti ispod crvene jabuke - Roman o Sultanu Fatihu: Bošnjacima i Bosni".

Autor djela je književnik Isnam Taljiæ i ovo je njegova jedanaesta objavljena knjiga.



Na promociji æe govoriti mr.sc. Enisa Žuniæ, predsjednica BZK Preporod Tuzla, mr. Kasim Ceriæ, kao i sam autor.

Autor je za knjigu "Opet æemo se vidjeti ispod crvene jabuke - Roman o Sultanu Fatihu dobio vrijedna prizanja: Nagrada za roman "Ajvatovica", 2013. i nagrada za roman iz Fondacije "Muradif Æato", 2014.

(Tuzlarije.net)

01-02-2015 at 23:06 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

NUB "Derviš Sušiæ" Tuzla

Uvdene elektronske kartice za korisnike

Korisnici usluga tuzlanske biblioteke "Derviš Sušiæ" koji ovih dana obnavljaju èlanstvo ili se tek uèlanjuju, umjesto kartonskih dobijaju plastiène elektronske ID kartice. To je novina koja je uvedena nedavno, a sve u cilju modernizacije biblioteèkog rada.





- Naši korisnici sada imaju jedan savremeniji naèin usluživanja prilikom podizanja knjiga. Nema više upisivanja u kartone ko je, kada i koju knjigu posudio, nego se kartica skenira i automatski se uèitaju svi podaci o korisniku. Pomoæu ovog programa obavještavamo korisnike kada zakasne s vraæanjem knjiga - rekao je Edin Jahiæ, direktor biblioteke.

Poslušajte šta je još rekao o radu ove institucije.



Kako nam je kazao direktor Jahiæ, u periodu od 9. do 25. februara doæi æe do zatvaranja biblioteke. Korisnici ove ustanove u tom periodu neæe moæi korisiti njene usluge, a razlog je provedba revizije kojom æe se utvrditi brojèano stanje invertarizirane biblioteèke graðe.

Iz JU „Narodna i univerzitetska biblioteka Tuzla“ svojim korisnicima su se zahvalili na razumjevanju.

(Tuzlarije.net)


03-02-2015 at 00:49 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 47
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice