Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

Izloba fotografija Amara Mehmedinovia

Tuzlansko srce jo uvijek kuca

U Atelju Ismet Mujezinovi sino je otvorena samostalna izloba fotografija Amara Mehmedinovia, mladog fotografa iz Tuzle. Izloba je odrana u sklopu akcije Spasimo vid naem Tei, pa su svi posjetioci bili u prilici da kupe izloene fotografije i na taj nain pomognu u lijeenju Dragana Teia Tee.

Amar je apsolvent na Akademiji dramskih umjetnosti, odsjek produkcija i veliki zaljubljenik u fotografiju.

- Ideja se za izlobu rodila istog trenutka kada sam proitao lanak o problemu Dragana Teia Tee, problemu koji nije mogao sam da nosi na svojim leima. Nakon proitanog lanka uvidio sam da pogledom kroz svoj objektiv mogu pomoi Tei da i on ima jasnije pogled na svijet, jer je najvee dostignue kada ljudi koji se bave umjetnou pomau jedni drugima upravo na nain kojim ive - kazao je Amar za Tuzlarije.

Pored finansijske podrke koja je potrebna Tei ima i ona druga, po mnogima vanija, moralna podrka.

- To je podrka koja e da dokazati da Tea nije sam u ovome i da Tuzla stoji iza njega, jer sam siguran da tuzlansko srce jo uvijek snano kuca. Ja sam novi kola u svijetu fotografije, al' kroz itav ivot umjetnost mi se provlai kroz prste. Za par mjeseci u stati pred oltar Akademije dramskih umjetnosti, ostaviti krajnji potpis na etverogodinje kolovanje i uzeti diplomu koja e mi oistiti put ka nadogradnji karijere. U poslednjih par godina radio sam na produkciji nekolicine projekata, a trenutno sam angaovan kao producent u Teatru kabare Tuzla" - dodao je Amar.

Inae, bila je ovo prva samostalna izloba mladog autora.

- Nijedan poetak nije jednostavan ali uao sam u avanturu u kojoj uivam istraivajui kroz objektiv ono ega se u Bosni i Hercegovini ljudi najvie plae, plae se da kau svoje miljenje i prikau svoje stavove. Ja sam fotografiju iskoristio da problem naeg drutva prikaem javnosti na svoj nain. Ova izloba ima mnogo pria i kako e ko shvatiti priu sve je stvar individualnog odnosa. elio sam da ispriam priu koja e prikazati otuenje, hladnou, samou drutva u kojem ivimo, ali sa velikom dozom optimizma i simbolike u crvenoj boji koja se moe tumaiti na dva naina: Crveno kao upozorenje i crveno kao ljubav. Sa mnogo zanimljivih elemenata koje nudi ova izloba siguran sam da e posjetiocima pokrenuti onaj klik i natjerati ih na razmisljanja - rekao je na kraju razgovora za Tuzlarije Amar Mehmedinovi.

Svoj osvrt na Amardove radove dala je profesorica i kritiarka umjestno Maja Hrvanovi.

"Istraujui i poigravajui se likovnim mogunostima programa autor Amar Mehmedinovi umnoava sline fotografske motive u nekoliko varijanti. Nastoji ostati dosljedan kompoziciji i crvenom akcentu. Diverzifikaciju postie prisustvom svijetla. U prvom planu su obino ljudska silueta ili crveni akcenat uvijek jasno odvojeni od pozadine. Ritam izloenih radova objedinjava sve slike-printeve u jednu kontinuiranu priu o ljudskoj samoi. Interpretacija ume, vode, ovjeka poziva na slobodu, energiju i izotravanje osjetila kroz intuitivni doivljaj i interakciju sa prirodom. esto moemo uti tvrdnju kako nas digitalna savremena tehnologija otuuje".

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 28-01-2015 at 01:44 GMT]

[Edited by cupo on 28-01-2015 at 01:53 GMT]

28-01-2015 at 01:20 | Ukljui u odgovor
cupo

Nermin Handi iz Tenja

Djeak koji oduevljava svojim glasom

Nermin Handi, lan Omladinskog ansambla iz Tenja, ima jedanaest godina i pjeva sevdalinke i narodnu muziku, a i uenje ilahija i kasida mu ide od ruke. U to se uvjerila i naa ekipa koja ga je u nekoliko navrata snimala u Klokotnici (Doboj Istok) i Srebreniku.

- Intenzivnije sam poeo da se bavim pjevanjem od svoje sedme godine. Moja mama takoer ima talenta za pjevanje i mislim da sam muzikalnost naslijedio upravo od nje. Na probama Omladinskog ansambla iz Tenja obavezno uim ilahije i kaside i u tome uivam. Isto tako na repertoaru imamo sevdah rekao je Nermin za Tuzlarije.

Do sada je vie puta nastupa na televizijama Alfa, Face TV, Hayat, a na muzikom show programu TV 1 Prvi glas sevdaha osvojio je prvo mjesto za djecu do 14 godina.

- Uestvovao sam i u Grand show-u gdje sam pjevao skupa sa abanom auliem i on je bio oduevljen mojim glasom. Kako vrijeme odmie tako mi i popularnost raste. Gostovao sam i u popularnoj emisiji Koktel koja se emituje na BN TV dodao je Nermin koji uspijeva da svoje kolske obaveze uskladi sa probama i pjevanjem.

Nermin nikoga ne ostavlja ravnodunim svojom interepetacijom, a pred njim je, zasigurno, ve velika karijera.

(Tuzlarije.net)

29-01-2015 at 17:55 | Ukljui u odgovor
cupo

Reakcije rtava genocida nakon presude ratnim zloincima u Hagu

albeno vijee Hakog tribunala potvrdilo je danas prvostepene presude petorici oficira takozvane Vojske Republike Srpske optuenih za genocid nad Bonjacima u Srebrenici u ljeto 1995. godine te je potvrdilo kazne Vujadinu Popoviu, Ljubii Beari, Draganu Nikoliu i Vinku Pandureviu.

Sud je Radivoju Miletiu ukinuo kaznu od 19 godina te izrekao novu od 18 godina.

Pretresno vijee, u prvostepenom postupku, osudilo je Vujadina Popovia i Ljubiu Bearu na doivotni zatvor, Dragu Nikolia na 35 , Radivoja Miletia na 19 i Vinka Pandurevia na 13 godina zatvora.

Predstavnice Udruenja ene Srebrenice iz Tuzle doekale su presudu u prostorijama ovog Udruenja.

Habiba Mai je u izjavi za Tuzlarije kazala:
Nemam komentara, vie nas ne moe nita iznenaditi. Sve ih je trebalo kazniti doivotnim zatvorom. Nama rtvama samo diu pritisak. Poinili su genocid, jedne putaju, jedni umiru, a za neke take budu osloboeni.

- Neke take su im dodali, neke oduzeli, jednom su kaznu smanjili za godinu dana, dok su drugom potvrdili kaznu od 13 godina zatvora. Njemu je takoer trebala biti izreena doivotna robija. Vie ne znam ta bih kazala, makar su doli pred lice pravde i da se zna da su zloin poinili. Jedino smo s tim zadovoljni kazala je Rejha Avdi iz Udruenja ene Srebrenice Tuzla.

Naza Hasanovi je za na portal rekla da je iznenaena nekim presudama i da je oekivala doivotne kazne zatvora i za Radivoja Miletia, Dragana Nikolia i Vinka Pandurevia.

- Toliko se svaki put potresemo gledajui suenja da ni sama ne znam ta bih rekla. Posebno sam iznenaena presudom Pandureviu jer je moj mu strijeljan u Kozluku, a on se dovodi u vezu upravo sa tim zloinom kazala je Hasanovi.

Reakcije na presudu stigle su i iz Koalicije "Prvi mart". Oni upozoravaju da je Zavrni izvjetaj Komisije za istraivanje dogaaja u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995. godine "imenuje 810 lica-sauesnika u poinjenom zloinu genocida, a da je nedavno u javnost izaao spisak s imenima njih 400 koji i danas rade kao slubenici u razliitim javnim slubama, te da kroz to treba posmatrati i vijesti o presudama iz Hakog tribunala".

- Presude, poput ove dananje Ljubii Beari i Vujadinu Popoviu, znaajne su za svijest o poinjenom zloinu na globalnoj razini, ali nas dogaaji u lokalnoj zajednici, poput imenovanja i izbora lica koja su pruala podrku hakim optuenicima na visoke pozicije u izvrnoj i zakonodavnoj vlasti, upozoravaju da je sistem jo iv, da nema suoavanja sa zloincima, te da ivimo stanje u kojem je faktiko stanje uspostavljeno genocidom prihvaeno, samo to se o tome jo uvijek uti - kazao je Almir Salihovi, koordinator "Prvog marta", saopeno je iz te koalicije.

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 30-01-2015 at 14:20 GMT]

30-01-2015 at 13:48 | Ukljui u odgovor
cupo

Kino Kaleidoskop

Premijera filma "Pedeset nijansi sive" 12.februara

Premijera filma "Pedeset nijansi sive" bie upriliena 12.februara u Kinu Kaleidoskop u Tuzli.

"Pedeset nijansi sive" je jedna od najprodavanijih knjiga u svijetu u posljednje tri godine, a dobila je svoju dugo oekivanu ekranizaciju.

E.L. James 2011. je godine izdao roman koji je svojom eksplicitnom, okantnom i nadasve armantnom prirodom osvojio itatelje irom svijeta, a kako e to izgledati na velikom ekranu, tuzlanska publika e imati priliku vidjeti od 12. februara, ba kada i publika irom svijeta.

Kada studentica knjievnosti Anastasia Steele ode intervjuirati mladoga poduzetnika Christiana Greya, upozna lijepog, vrlo inteligentnog i zastraujueg mukarca. Neiskusna i nevina Ana sa strahom shvaa da eli tog mukarca i da se, unato njegovoj tajanstvenoj suzdrljivosti, oajniki eli zbliiti s njim.

Ne mogavi odoljeti Aninoj nenametljivoj ljepoti, pameti i slobodoumnome duhu, Grey priznaje da i on nju eli, ali pod vlastitim uslovima...

Reiser: Sam Taylor-Johnson

Glavne uloge: Dakota Johnson i Jamie Dornan

Pretprodaja ulaznia za projekcije filma 12., 13., 14., i 15.02. u terminima od 18:30 i 21:00 sati!

(Tuzlarije.net)

31-01-2015 at 02:08 | Ukljui u odgovor
cupo

31-01-2015 at 15:41 | Ukljui u odgovor
cupo

Odrana Svetosavska akademija u ast prosvetitelja

Tradicionalna Svetosavska akademija, posveena velikom pravoslavnom prazniku i Svetom Savi, prvom srpskom arhiepiskopu, odrana je veeras u Narodnom pozoritu Tuzla. Akademiju su i ove godine organizovali Eparhija zvorniko-tuzlanska, Crkvena optina Tuzla i Srpsko prosvjetno-kulturno drutvo "Prosvjeta" Tuzla.

Tuzlanski svetenik Milo Trii kazao je da je velika radost za sve vjernike da imaju ovakvu manifestaju.

- Sveti Sava je na rodonaelnik, utemeljiva Srpske pravoslavne crkve, predstavlja jedan veliki dogaaj kome se svi i mladi i stari raduju i eljno iekuju dodao je Trii.

Predsjednik SPKD Prosvjeta Milan Dragutinovi je rekao da se ovakve manifestacije organizuju najvie sa ciljem da se narod okupi i drui, uprkos nedostatku novca.

- Rijedak je sluaj da se Srbi u Tuzli okupe jer nemamo uslova, prostora, a ponajvie nedostaje finansijskih sredstava. U posljednje dvije godine Prosvjeti nisu uplaena nikakva sredstva, tako da smo gotovo na granici da ugasimo rad naeg drutva. Pozvali smo kulturna drutva iz susjednog entiteta i oni uestvuju besplatno, dok im mi nastojimo obezbijediti prevoz rekao je Dragutinovi za Tuzlarije.

Nakon to je publika skupa sa horom otpjevala himnu Svetom Savi, uslijedilo je obraanje Njegovog preosvetenstva episkopa zvorniko-tuzlanskog gospodina Hrizostoma. Posluajte ta je poruio prisutnima u svojoj besjedi.

U nastavku programa uslijedilo je itanje "Slova o Svetom Savi" koje je govorio iguman Nektarije iz manastira Duga Njiva. Potom su se publici su predstavili Hor "Sveti Stefan" Brko, glumac Ivan Petrovi, sekcija "Jutra plavog sljeza" Tuzla, orkestar "BalsiKa" Tuzla i KUD "Sveti Sava" iz Zvornika.

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 31-01-2015 at 21:47 GMT]

31-01-2015 at 21:16 | Ukljui u odgovor
cupo

SK Bambi uestvovao na turniru u Novom Sadu

lanovi Sportskog Kluba Bambi iz Tuzle uzeli su uee na 4. Meunarodniom turniru u fudbalu pod nazivom Kup grada Novog Sada, koji se tokom vikenda odrava u Novom Sadu. Turnir, koji je organizovalo Udruenje za razvoj sporta i srpostkih aktivnosti iz Novog Sada, je okupio maliane roene 2003.godine.

- Veliko mi je zadovoljstvo to su djeca koja treniraju fudbal, a dolaze iz prijateljskih gradova i sportskih klubova sa nama. U nedjelju obiljeavamo Dan Grada i oni su nai najdrai gosti. Nadam se da e svi uivati u turniru, lijepo se druiti i na kraju upoznati Novi Sad - izjavio je Borko Ili, zamjenik gradonaelnika Novog Sada.

Uee na turniru uzele su ekipe Maribor iz Slovenije, Peuj iz Maarske, Temivar iz Rumunije, Sport-tim iz Banja Luke, Vojvodina iz Novog Sada, Bambi iz Tuzle, Akademija Krpan-Babi iz Osijeka, Paok iz Soluna, Partizan iz Beograda, turma iz Graca, Slavija iz Sofije, Braov iz Rumunije, Maksimira iz Zagreba i Segedin iz Maarske.

Sport Klub Bambi iz Tuzle nije uspio da izbori zavrnicu turnira te je takmienje zavrio u grupnoj fazi. I pored toga,djeaci uzrasta 12 godina su stekli veliko iskustvo i pokazali zavidan nivo igre .

(Tuzlarije.net)

01-02-2015 at 14:39 | Ukljui u odgovor
cupo

Monodrama "Jubav u vrime kupusa" 4.februara u Tuzli
Tonka Alujevi, spisateljica, TV novinarka, svjetska putnica, u srijedu e u 20.00 sati, u kafiu "New York" u Tuzli, govoriti svoju monodramu "Jubav u vrime kupusa".

Na predstavu su pozvani svi koji vole iskrenu, duhovitu i autironinu autorsku ispovijest, protkanu armom Mediterana i bojama juga.

- Neki dan sam u Zagrebu napravila eksperiment u formi monodrame. Tom prilikom sam publici glumaki potpuno nepretenciozno ispriala nekoliko duhovitih i potresnih ljubavnih pria, koje djeluju nadrealno. Tom sadraju sam dodala samo naslov Jubav u vrime kupusa i onda poela razmiljati ta s tim sadrajem sada - kazala je za Tuzlarije Alujevi.

Dodala je da smo se svi na ovim nesretnim prostorima borili i gorili za svoja prava na religiju, nacionalnost, politiko opredjeljenje i seksualnu orijentaciju, za feminizam, ivotinje i zatitu prirode, dok je emotivni ivot guran pod tepih, onamo gdje nikome nije mogao smetati.

- I sad ispada kao da ga za sve ovo, svih tuno vrijeme, nije ni bilo meu nama. Iako se radi o teatru, ovo nije gluma, nego pripovijedanje o neemu to nam se svima dogodilo ili dogaa. Ovo je iskreno podsjeanje na najbolji dio svih nas - istakla je Alujevi.

Ulaz za sve posjetioce je besplatan, uz prethodnu rezervaciju na broj telefona 061- 758 618 (Amela).

01-02-2015 at 14:54 | Ukljui u odgovor
cupo

Najava promocije knjige:

"Opet emo se vidjeti ispod crvene jabuke"

U organizaciji Bonjake zajednice kulture "Preporod" Tuzla i NUB "Dervi Sui" u srijedu, 4.februara 2015.godine, u prostorijama biblioteke odrat e se promocija knjige "Opet emo se vidjeti ispod crvene jabuke - Roman o Sultanu Fatihu: Bonjacima i Bosni".

Autor djela je knjievnik Isnam Talji i ovo je njegova jedanaesta objavljena knjiga.

Na promociji e govoriti mr.sc. Enisa uni, predsjednica BZK Preporod Tuzla, mr. Kasim Ceri, kao i sam autor.

Autor je za knjigu "Opet emo se vidjeti ispod crvene jabuke - Roman o Sultanu Fatihu dobio vrijedna prizanja: Nagrada za roman "Ajvatovica", 2013. i nagrada za roman iz Fondacije "Muradif ato", 2014.

(Tuzlarije.net)

01-02-2015 at 23:06 | Ukljui u odgovor
cupo

NUB "Dervi Sui" Tuzla

Uvdene elektronske kartice za korisnike

Korisnici usluga tuzlanske biblioteke "Dervi Sui" koji ovih dana obnavljaju lanstvo ili se tek ulanjuju, umjesto kartonskih dobijaju plastine elektronske ID kartice. To je novina koja je uvedena nedavno, a sve u cilju modernizacije bibliotekog rada.

- Nai korisnici sada imaju jedan savremeniji nain usluivanja prilikom podizanja knjiga. Nema vie upisivanja u kartone ko je, kada i koju knjigu posudio, nego se kartica skenira i automatski se uitaju svi podaci o korisniku. Pomou ovog programa obavjetavamo korisnike kada zakasne s vraanjem knjiga - rekao je Edin Jahi, direktor biblioteke.

Posluajte ta je jo rekao o radu ove institucije.

Kako nam je kazao direktor Jahi, u periodu od 9. do 25. februara doi e do zatvaranja biblioteke. Korisnici ove ustanove u tom periodu nee moi korisiti njene usluge, a razlog je provedba revizije kojom e se utvrditi brojano stanje invertarizirane biblioteke grae.

Iz JU Narodna i univerzitetska biblioteka Tuzla svojim korisnicima su se zahvalili na razumjevanju.

(Tuzlarije.net)

03-02-2015 at 00:49 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 6
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: ElvedinHajdarevic, Ensar Hajder, F4M1L14, hafa, ninja67, tulum, tuzla1, vojak
FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net