Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

Pizzeria "Mozaik":

Od sada dostava pizza i na kuæne adrese

Jede vam se topla i ukusna pizza, a nemate vremena da odete po nju? Od sada je tu nova usluga pizzerije "Mozaik", koja je poèela vršiti dostavu pizza i na kuæne adrese. Vaše je samo da pozovete brojeve telefona 035 257 111, 062 991 111, 062 715 000 i naruèite omiljenu pizzu. U ponudi su: capriciosa, funghi, margherita, mozaik, a takoðer Vi možete odabrati i sastaviti svoj „mozaik“ pizze. Svakodnevnu ponudu, izmeðu ostalog, èine i tabaskino i sendvièi.



Novi pristup u konceptu usluge "Samo jedi, nemoj kuhat", dokazuje da pizzeria „Mozaik“ prati mišljenje i želje svojih kupaca. Kažu da visok nivo organizacije, bogata ponuda hrane i piæa po najjeftinijim cijenama, je ono po èemu "Mozaik" želi biti prepoznatljiv.





















06-05-2015 at 14:49 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

Glogova kod Bratunca

Obilježena godišnjica stradanja 65 civila

Polaganjem cvijeæa i vijenaca te uèenjem fatihe, danas su se stanovnici Mjesne zajednice Glogova kod Bratunca prisjetili 65 mještana koji su svirepo ubijeni u protekloj agresiji.

Na Dan pobjede nad fašizmom, 9. maja 1992. godine, u krugu mjesne džamije u Glogovi samo u jednom danu udružene snage bratunaèke policije, bratunaèke TO i JNA, predvoðene predsjednikom Kriznog štaba Miroslavom Deronjiæem za nekoliko sati strijeljale su 65 bošnjaèkih civila.

Najmlaða žrtva bio je Muharem Ibiševiæ (16), koji je ubijen pored oca Mustafe i godinu starijeg brata Muje. Srbi su u Glogovi uništili domove bosanskih muslimana, svu privatnu imovinu, lokalnu džamiju sravnili sa zemljom i protjerali sve Bošnjake koji su boravili u selu.



- Želimo da se odgovorni za ovaj zloèin kazne i da se pronaðu i ekshumiraju tijela nestalih. Nedostaje još nekoliko tijela za kojima se i dalje traga. Takoðer, zahtijevamo od policije zaštitu svih graðana koji žive na ovom podruèju. Naime, jutros u pola dva probudili su me pucnji u blizini moje kuæe i ja sam taj incident prijavio policiji. To je prvi put od povratka da se ovako nešto dogodi, ne znam da li je to bila provokacija radi današnje komemoracije. To je bila njihova poruka, a moja poruka je da treba živjeti, boriti i zalagati za bolju i sretniju buduænost svih graðana koji ovdje žive – rekao je za Tuzlarije efendija Haris Æomiæ iz Glogove.

U sklopu ceremonije obilježavanja 22.godišnjice zloèina poèinjenog u Glogovi, prisutni su obišli i masovnu grobnicu te položili cvijeæe, a nakon toga je u mjesnoj džamiji prouèen tevhid za duše šehida.

Haški sud (ICTY) osudio je na deset godina zatvora bosanskog Srbina Miroslava Deronjiæa, koji je priznao da je u maju 1992. naredio napad na selo Glogova, u opštini Bratunac u BiH, u kojem je ubijeno 65 Bošnjaka.















09-05-2015 at 17:41 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina


Sveèanom akademijom, koja je održana danas u Bosanskom kulturnom centru Tuzla, ispraæena je 339.generacija maturanata Behram-begove medrese u Tuzli. Bio je to najradosniji dan za maturante, njihove roditelje, i uposlenike Medrese. Ove godine, jednu od najstarijih odgojno-obrazovnih ustanova u Tuzli, završilo je 140 uèenika. Uz maturante, odjevene u sveèana odijela i maturantice u prelijepim kompletima, sve je bilo u znaku mladosti.

Ahmed-ef. Hatuniæ, direktor Behram-begove medrese u Tuzli zahvalio se roditeljima, prijateljima, vakifima i profesorima štu su došli da podijele radost sa maturantima 339.generacije ove škole. Uprilièena je i prozivka maturanata, a oni nisu zaboravili ni svog prijatelja rahmetli Nurdina Gobeljiæa koji je bio uèeniko ove generacije, a Božijom odredbom na ahiret je preselio toko školovanja u medresi u prvom razeredu.

- U prvoj godini svoga školovanja ova generacija je, zajedno sa svim uèenicima i profesorima Medrese, dostojanstveno na drugi svijet ispratili svoga prijatelja iz razreda rahmetli Nurdina Gobeljiæa i u kasnijim godinama vjerno su èuvali uspomenu na njega dajuæi tako izuzetan primjer strpljivosti i èvrste vjere u Uzvišenog Allaha, Njegovu odredbu i život u drugom svijetu – rekao je Hatuniæ.

Muftija tuzlanski Vahid-ef. Fazloviæ èestitao je maturantima i maturanticama, njihovim roditeljima i profesorima. On je podijelio, s prisutnima, utiske sa posjete Reisu-l-uleme Husein-ef. Kavazoviæa Bratuncu, Vlasenici i Srebrenici. a koja je uprilièena u petak.

- Znate da je na pretek povoda, teških i bolnih, i da moramo biti uz naš narod tamo gdje je najteže. Juèer sam se osvjedoèio koliko je za Bošnjake u Podrinju bila važna posjeta našeg Reisu-l-uleme Husein-ef. Kavazoviæa koji je predvodio džumu namaz u Bratuncu u punoj džamiji džematlija, svih generacija. Ovi mladi ljudi æe svojom snagom popravljati stanje meðu nama, u našem narodu i našoj domovini, za dobro i korist svih ljudi. Islam je poruka mira i sigurnosti ali takoðe moramo znati da svi graðani ove zemlje moraju i trebaju imati jednaka ljudska prava u svakom dijelu u kojem žive, moramo se za to svaki dan boriti – rekao je muftija Fazloviæ.

Izaslanik Reisu-l-uleme bio je muftija sarajevski Enes-ef. Ljevakoviæ:

U našoj zemlji pa i u Tuzli i tuzlanskoj regiji suoèavamo se sa brojnim problemima posebno ekonomske naravi ali imamo i puno pozitivnih i lijepih prièa a jedna od najlješpših jeste i prièa koja nam dolazi iz Behram-begove mederese u Tuzli. Obnavljanje Behram-begove medrese zaista je jedna od najljepših prièa u Isalamskoj zajednici, u gradu Tuzli, u Bosni i Hercegovini, pa i u široj regiji – rekao je Ljevakoviæ.

Profesor Fadil Aliæ, razredni starješina b odjeljenja, izuzetno je ponosan na uèenike koje je danas ispratio.

- U isto vrijeme mi je i žao što odlaze buduæi da je ova prva generacija koju izvodim. Kao razrednik sam imao takvu sudinu da je moje razredništvo poèelo sa jednim smrtnim sluèajem našeg uèenika, rahmetli Nurdina Goletiæa što me je dodatno povezalo sa mojim odjeljenjem gdje smo kreirali jedan prijateljski, odnosno bratski odnos u odjeljenju. Ta se atmosfera zadržala sve do danas. Ja sam na njihove i kolektivne i individualne jako ponosan naroèito na èinjenicu što je iz ovog b odjeljenja i uèenik generacije Ismail Æidiæ. Nadam se da neæu biti u pravu, ali on je neponovljivo dijete koje je dalo sebe za ovu školu. On je multidisciplinaran. Urednik je lista Misvak. Svoj doprinos dao je u svim aktivnostima koje su bile vezane za BBM. Èini me ponosim što je upravo on ponio titulu uèenika generacije. Sluèaj rahmetli Nurdina je bio u aprilu kada su uèenici bili prvi razred. To je nekako okarakterisalo ovu generaciju. Svake godine smo na godišnjicu smrti imali odreðene sadržaje kao što su sportske aktivnosti, uèenje hatme i drugo dalo je dodatnu notu povezanosti izmeðu nas samih te sa porodicom - dodao je Aliæ.

Rukovoðenje manifestacijom povjereno je maturantima Medrese, koji su najavljivali uèesnike programa, prouèili poèetno i završno ašere, izveli nekoliko ilahija i kasida, i na kraju sve navedeno završili dovom. Svojim izvrsnim scenskim nastupom i lijepim držanjem su se odužili svojim nastavnicima i odgajateljima s kojima su provodili duge èetiri godine.

Sveèanoj akademiji su prisustvovali brojni zvanièni i uglednici iz vjerskog,kulturnog i politièkog života bošnjaèke zajednice.

09-05-2015 at 18:04 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

18-05-2015 at 13:22 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

19-05-2015 at 00:34 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

Slana Banja

Bol i tuga za izgubljenom mladošæu ne jenjava

Bol i tuga u oèima Tuzlaka koji su izgubili svoje najbliže 25.05.1995.godine na Kapiji nisu nestali ni nakon 20 godina. Prisjeæaju se Tuzlaci te veèeri kada je od agresorske granate ispaljene sa Ozrena pokošena tuzlanska mladost na Kapiji grada. Toga dana cijela Tuzla je plakala. Dvadeset godina kasnije gorèina, bol i suze na mezarju / groblju na Slanoj Banji.

Prema rijeèima Jasmina Imamoviæa, gradonaèelnika Tuzle, pravni je apsurd da je samo jedan èovjek osuðen za ovaj zloèin i to na tek 20 godina. "On je danas na slobodi, a nadležne institucije su morale sprijeèiti njegov bijeg dok se èekalo na primjenu odluke iz Strazbura. Morali su to uraditi, jer smo ih upozoravali".

Ogorèena je i Zineta Hidanoviæ kojoj je 25. maja poginuo sin Alem.

“Neka im je na èast. I Sudu BiH, ali i Haškom tribunalu, koji oèito nagraðuju zloèince. Ne znam sada koga da uhvate od odgovornih meni to ništa ne znaèi jer, ponavljam, oni su dokazali da se nagraðuju zloèinci”, kazala je Hidanoviæ.

Delegacije udruženja civilnih žrtava su, uz porodice, prijatelje, preživjele žrtve masakra, položile cvijeæe i vijence na mezarju/groblju stradalih na ´Kapiji´. Poèast ubijenim odali su i predstavnici vlasti. Nakon toga, uslijedila je komemoracija na Kapiji gdje je 25. maja ubijena tuzlanska mladost.


[Edited by cupo on 25-05-2015 at 11:53 GMT]

25-05-2015 at 11:47 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

Održana komemoracija žrtvama na Kapiji


Taèno u 11 sati na tuzlanskoj Kapiji, mjestu gdje je 25. maja 1995. godine u djeliæu sekunde ugašen 71 život, a preko 240 teže i lakše ranjeno, stihovima Maka Dizdara, koji su uklesani na Kapiji, zapoèela je komemoracija nastradalima.

Odlukom Gradskog vijeæa iz 2003. godine 25. maj je dan koji je posveæen sjeæanju na sve civilne žrtve rata u Tuzli. Na ovaj Tuzlaci se prisjeæaju svih civila koji su izgubili život usljed granatiranja Tuzle u periodu od 1992-1995.

Dok su delegacije polagale vijence i cvijeæe na Kapiji, glumci Narodnog pozorišta Tuzla èitali su imena ubijenih civila te podsjetili prisutne na ratne godine i naèin na koji su u Tuzli ubijani civili.

U periodu od 15. maja 1992. pa do 25. augusta 1995. godine, Tuzla je tuèena hiljadama projektila raznih vrsta i kalibara. Oko 90 posto tih projektila ispaljeno je sa lokaliteta Majevice, a ostalih 10 odsto sa Ozrena. Tuzla je granatirana minobacaèima, haubicama, topovima, tenkovima i raketama zemlja – zemlja, ali i kasetnim projektilima.

Na dan 25. maja, desio se najmasovniji zloèin koji su poèinile srpske snage pod komandom ratnog zloèinca Novaka Ðukiæa.

U 20.55 sati granata koju su ispalile srpske vojne snage s Ozrena na tuzlanski korzo, glavno sastajalište mladih ubila je 71 osobu, a preko 200 ranila. Ugašeni su mladi životi Tuzlaka... Najmlaði meðu stradalima je bio i trogodišnji Sandro Kalesiæ. Njegova fotografija na kojoj je veseo i razigran i danas stoji u blizini tuzlanske Kapije.

25-05-2015 at 12:01 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

25-05-2015 at 12:17 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

Hava Fatušiæ, majka ubijenog Murisa Fatušiæa:

"Ne idem na Kapiju jer teško podnosim odlazak na mjesto gdje je sin otišao, a odakle se nije vratio. Fino je što se ova godišnjica obilježava i to treba raditi kako ovaj zloèin ne bi bio zaboravljen, ali nama, roditeljima, veoma teško pada dolazak na mezar, naroèito 25. maja. Kada je on ubijen pala sam u tešku depresiju, a i sada pijem lijekove za smirenje. Plaèem kod kuæe, a ovdje suze postaju kamen", kazala je Fatušiæ.

Dodala je Novaku Ðukicu mjesto iza rešetaka i da je malo i doživotna robija za ono što je naredio. Takoðer, ogorèena je što niko osim njega nije procesuiran.

[Edited by cupo on 25-05-2015 at 12:43 GMT]

25-05-2015 at 12:43 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

Pretuzan dan za Tuzlu, tako je svakog 25.maja. Zao mi je sto je godisnjica tako strasne tragedije gotovo lokalna vijest, jedva da se nesto moze cuti o Kapiji izvan Tuzle i TK. Mislim na informativne emisije, a tek kad cujem da se neko prisjeca Dana mladosti, koji Dan mladosti nakon '95.?

25-05-2015 at 19:39 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 23
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice