Info: Ako imate neke nejasnoće, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24018
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

Pizzeria "Mozaik":

Od sada dostava pizza i na kućne adrese

Jede vam se topla i ukusna pizza, a nemate vremena da odete po nju? Od sada je tu nova usluga pizzerije "Mozaik", koja je počela vršiti dostavu pizza i na kućne adrese. Vaše je samo da pozovete brojeve telefona 035 257 111, 062 991 111, 062 715 000 i naručite omiljenu pizzu. U ponudi su: capriciosa, funghi, margherita, mozaik, a također Vi možete odabrati i sastaviti svoj „mozaik“ pizze. Svakodnevnu ponudu, između ostalog, čine i tabaskino i sendviči.

Novi pristup u konceptu usluge "Samo jedi, nemoj kuhat", dokazuje da pizzeria „Mozaik“ prati mišljenje i želje svojih kupaca. Kažu da visok nivo organizacije, bogata ponuda hrane i pića po najjeftinijim cijenama, je ono po čemu "Mozaik" želi biti prepoznatljiv.

06-05-2015 at 14:49 | Uključi u odgovor
cupo

Glogova kod Bratunca

Obilježena godišnjica stradanja 65 civila

Polaganjem cvijeća i vijenaca te učenjem fatihe, danas su se stanovnici Mjesne zajednice Glogova kod Bratunca prisjetili 65 mještana koji su svirepo ubijeni u protekloj agresiji.

Na Dan pobjede nad fašizmom, 9. maja 1992. godine, u krugu mjesne džamije u Glogovi samo u jednom danu udružene snage bratunačke policije, bratunačke TO i JNA, predvođene predsjednikom Kriznog štaba Miroslavom Deronjićem za nekoliko sati strijeljale su 65 bošnjačkih civila.

Najmlađa žrtva bio je Muharem Ibišević (16), koji je ubijen pored oca Mustafe i godinu starijeg brata Muje. Srbi su u Glogovi uništili domove bosanskih muslimana, svu privatnu imovinu, lokalnu džamiju sravnili sa zemljom i protjerali sve Bošnjake koji su boravili u selu.

- Želimo da se odgovorni za ovaj zločin kazne i da se pronađu i ekshumiraju tijela nestalih. Nedostaje još nekoliko tijela za kojima se i dalje traga. Također, zahtijevamo od policije zaštitu svih građana koji žive na ovom području. Naime, jutros u pola dva probudili su me pucnji u blizini moje kuće i ja sam taj incident prijavio policiji. To je prvi put od povratka da se ovako nešto dogodi, ne znam da li je to bila provokacija radi današnje komemoracije. To je bila njihova poruka, a moja poruka je da treba živjeti, boriti i zalagati za bolju i sretniju budućnost svih građana koji ovdje žive – rekao je za Tuzlarije efendija Haris Ćomić iz Glogove.

U sklopu ceremonije obilježavanja 22.godišnjice zločina počinjenog u Glogovi, prisutni su obišli i masovnu grobnicu te položili cvijeće, a nakon toga je u mjesnoj džamiji proučen tevhid za duše šehida.

Haški sud (ICTY) osudio je na deset godina zatvora bosanskog Srbina Miroslava Deronjića, koji je priznao da je u maju 1992. naredio napad na selo Glogova, u opštini Bratunac u BiH, u kojem je ubijeno 65 Bošnjaka.

09-05-2015 at 17:41 | Uključi u odgovor
cupo

Svečanom akademijom, koja je održana danas u Bosanskom kulturnom centru Tuzla, ispraćena je 339.generacija maturanata Behram-begove medrese u Tuzli. Bio je to najradosniji dan za maturante, njihove roditelje, i uposlenike Medrese. Ove godine, jednu od najstarijih odgojno-obrazovnih ustanova u Tuzli, završilo je 140 učenika. Uz maturante, odjevene u svečana odijela i maturantice u prelijepim kompletima, sve je bilo u znaku mladosti.

Ahmed-ef. Hatunić, direktor Behram-begove medrese u Tuzli zahvalio se roditeljima, prijateljima, vakifima i profesorima štu su došli da podijele radost sa maturantima 339.generacije ove škole. Upriličena je i prozivka maturanata, a oni nisu zaboravili ni svog prijatelja rahmetli Nurdina Gobeljića koji je bio učeniko ove generacije, a Božijom odredbom na ahiret je preselio toko školovanja u medresi u prvom razeredu.

- U prvoj godini svoga školovanja ova generacija je, zajedno sa svim učenicima i profesorima Medrese, dostojanstveno na drugi svijet ispratili svoga prijatelja iz razreda rahmetli Nurdina Gobeljića i u kasnijim godinama vjerno su čuvali uspomenu na njega dajući tako izuzetan primjer strpljivosti i čvrste vjere u Uzvišenog Allaha, Njegovu odredbu i život u drugom svijetu – rekao je Hatunić.

Muftija tuzlanski Vahid-ef. Fazlović čestitao je maturantima i maturanticama, njihovim roditeljima i profesorima. On je podijelio, s prisutnima, utiske sa posjete Reisu-l-uleme Husein-ef. Kavazovića Bratuncu, Vlasenici i Srebrenici. a koja je upriličena u petak.

- Znate da je na pretek povoda, teških i bolnih, i da moramo biti uz naš narod tamo gdje je najteže. Jučer sam se osvjedočio koliko je za Bošnjake u Podrinju bila važna posjeta našeg Reisu-l-uleme Husein-ef. Kavazovića koji je predvodio džumu namaz u Bratuncu u punoj džamiji džematlija, svih generacija. Ovi mladi ljudi će svojom snagom popravljati stanje među nama, u našem narodu i našoj domovini, za dobro i korist svih ljudi. Islam je poruka mira i sigurnosti ali takođe moramo znati da svi građani ove zemlje moraju i trebaju imati jednaka ljudska prava u svakom dijelu u kojem žive, moramo se za to svaki dan boriti – rekao je muftija Fazlović.

Izaslanik Reisu-l-uleme bio je muftija sarajevski Enes-ef. Ljevaković:

U našoj zemlji pa i u Tuzli i tuzlanskoj regiji suočavamo se sa brojnim problemima posebno ekonomske naravi ali imamo i puno pozitivnih i lijepih priča a jedna od najlješpših jeste i priča koja nam dolazi iz Behram-begove mederese u Tuzli. Obnavljanje Behram-begove medrese zaista je jedna od najljepših priča u Isalamskoj zajednici, u gradu Tuzli, u Bosni i Hercegovini, pa i u široj regiji – rekao je Ljevaković.

Profesor Fadil Alić, razredni starješina b odjeljenja, izuzetno je ponosan na učenike koje je danas ispratio.

- U isto vrijeme mi je i žao što odlaze budući da je ova prva generacija koju izvodim. Kao razrednik sam imao takvu sudinu da je moje razredništvo počelo sa jednim smrtnim slučajem našeg učenika, rahmetli Nurdina Goletića što me je dodatno povezalo sa mojim odjeljenjem gdje smo kreirali jedan prijateljski, odnosno bratski odnos u odjeljenju. Ta se atmosfera zadržala sve do danas. Ja sam na njihove i kolektivne i individualne jako ponosan naročito na činjenicu što je iz ovog b odjeljenja i učenik generacije Ismail Ćidić. Nadam se da neću biti u pravu, ali on je neponovljivo dijete koje je dalo sebe za ovu školu. On je multidisciplinaran. Urednik je lista Misvak. Svoj doprinos dao je u svim aktivnostima koje su bile vezane za BBM. Čini me ponosim što je upravo on ponio titulu učenika generacije. Slučaj rahmetli Nurdina je bio u aprilu kada su učenici bili prvi razred. To je nekako okarakterisalo ovu generaciju. Svake godine smo na godišnjicu smrti imali određene sadržaje kao što su sportske aktivnosti, učenje hatme i drugo dalo je dodatnu notu povezanosti između nas samih te sa porodicom - dodao je Alić.

Rukovođenje manifestacijom povjereno je maturantima Medrese, koji su najavljivali učesnike programa, proučili početno i završno ašere, izveli nekoliko ilahija i kasida, i na kraju sve navedeno završili dovom. Svojim izvrsnim scenskim nastupom i lijepim držanjem su se odužili svojim nastavnicima i odgajateljima s kojima su provodili duge četiri godine.

Svečanoj akademiji su prisustvovali brojni zvanični i uglednici iz vjerskog,kulturnog i političkog života bošnjačke zajednice.

09-05-2015 at 18:04 | Uključi u odgovor
cupo

18-05-2015 at 13:22 | Uključi u odgovor
cupo

19-05-2015 at 00:34 | Uključi u odgovor
cupo

Slana Banja

Bol i tuga za izgubljenom mladošću ne jenjava

Bol i tuga u očima Tuzlaka koji su izgubili svoje najbliže 25.05.1995.godine na Kapiji nisu nestali ni nakon 20 godina. Prisjećaju se Tuzlaci te večeri kada je od agresorske granate ispaljene sa Ozrena pokošena tuzlanska mladost na Kapiji grada. Toga dana cijela Tuzla je plakala. Dvadeset godina kasnije gorčina, bol i suze na mezarju / groblju na Slanoj Banji.

Prema riječima Jasmina Imamovića, gradonačelnika Tuzle, pravni je apsurd da je samo jedan čovjek osuđen za ovaj zločin i to na tek 20 godina. "On je danas na slobodi, a nadležne institucije su morale spriječiti njegov bijeg dok se čekalo na primjenu odluke iz Strazbura. Morali su to uraditi, jer smo ih upozoravali".

Ogorčena je i Zineta Hidanović kojoj je 25. maja poginuo sin Alem.

“Neka im je na čast. I Sudu BiH, ali i Haškom tribunalu, koji očito nagrađuju zločince. Ne znam sada koga da uhvate od odgovornih meni to ništa ne znači jer, ponavljam, oni su dokazali da se nagrađuju zločinci”, kazala je Hidanović.

Delegacije udruženja civilnih žrtava su, uz porodice, prijatelje, preživjele žrtve masakra, položile cvijeće i vijence na mezarju/groblju stradalih na ´Kapiji´. Počast ubijenim odali su i predstavnici vlasti. Nakon toga, uslijedila je komemoracija na Kapiji gdje je 25. maja ubijena tuzlanska mladost.

[Edited by cupo on 25-05-2015 at 11:53 GMT]

25-05-2015 at 11:47 | Uključi u odgovor
cupo

Održana komemoracija žrtvama na Kapiji

Tačno u 11 sati na tuzlanskoj Kapiji, mjestu gdje je 25. maja 1995. godine u djeliću sekunde ugašen 71 život, a preko 240 teže i lakše ranjeno, stihovima Maka Dizdara, koji su uklesani na Kapiji, započela je komemoracija nastradalima.

Odlukom Gradskog vijeća iz 2003. godine 25. maj je dan koji je posvećen sjećanju na sve civilne žrtve rata u Tuzli. Na ovaj Tuzlaci se prisjećaju svih civila koji su izgubili život usljed granatiranja Tuzle u periodu od 1992-1995.

Dok su delegacije polagale vijence i cvijeće na Kapiji, glumci Narodnog pozorišta Tuzla čitali su imena ubijenih civila te podsjetili prisutne na ratne godine i način na koji su u Tuzli ubijani civili.

U periodu od 15. maja 1992. pa do 25. augusta 1995. godine, Tuzla je tučena hiljadama projektila raznih vrsta i kalibara. Oko 90 posto tih projektila ispaljeno je sa lokaliteta Majevice, a ostalih 10 odsto sa Ozrena. Tuzla je granatirana minobacačima, haubicama, topovima, tenkovima i raketama zemlja – zemlja, ali i kasetnim projektilima.

Na dan 25. maja, desio se najmasovniji zločin koji su počinile srpske snage pod komandom ratnog zločinca Novaka Đukića.

U 20.55 sati granata koju su ispalile srpske vojne snage s Ozrena na tuzlanski korzo, glavno sastajalište mladih ubila je 71 osobu, a preko 200 ranila. Ugašeni su mladi životi Tuzlaka... Najmlađi među stradalima je bio i trogodišnji Sandro Kalesić. Njegova fotografija na kojoj je veseo i razigran i danas stoji u blizini tuzlanske Kapije.

25-05-2015 at 12:01 | Uključi u odgovor
cupo

25-05-2015 at 12:17 | Uključi u odgovor
cupo

Hava Fatušić, majka ubijenog Murisa Fatušića:

"Ne idem na Kapiju jer teško podnosim odlazak na mjesto gdje je sin otišao, a odakle se nije vratio. Fino je što se ova godišnjica obilježava i to treba raditi kako ovaj zločin ne bi bio zaboravljen, ali nama, roditeljima, veoma teško pada dolazak na mezar, naročito 25. maja. Kada je on ubijen pala sam u tešku depresiju, a i sada pijem lijekove za smirenje. Plačem kod kuće, a ovdje suze postaju kamen", kazala je Fatušić.

Dodala je Novaku Đukicu mjesto iza rešetaka i da je malo i doživotna robija za ono što je naredio. Također, ogorčena je što niko osim njega nije procesuiran.

[Edited by cupo on 25-05-2015 at 12:43 GMT]

25-05-2015 at 12:43 | Uključi u odgovor
sunce

Registriran(a): 23-01-2002
Odgovori: 19786

Pretuzan dan za Tuzlu, tako je svakog 25.maja. Zao mi je sto je godisnjica tako strasne tragedije gotovo lokalna vijest, jedva da se nesto moze cuti o Kapiji izvan Tuzle i TK. Mislim na informativne emisije, a tek kad cujem da se neko prisjeca Dana mladosti, koji Dan mladosti nakon '95.?

25-05-2015 at 19:39 | Uključi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 11
Skriveni clanovi: 0
Aktivni članovi: 0
Sretan rođendan: AidaAida, daba, kerozin, mamy, slonic, to smo mi
FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja forumaša u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net