Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

Pizzeria "Mozaik":

Od sada dostava pizza i na kune adrese

Jede vam se topla i ukusna pizza, a nemate vremena da odete po nju? Od sada je tu nova usluga pizzerije "Mozaik", koja je poela vriti dostavu pizza i na kune adrese. Vae je samo da pozovete brojeve telefona 035 257 111, 062 991 111, 062 715 000 i naruite omiljenu pizzu. U ponudi su: capriciosa, funghi, margherita, mozaik, a takoer Vi moete odabrati i sastaviti svoj mozaik pizze. Svakodnevnu ponudu, izmeu ostalog, ine i tabaskino i sendvii.

Novi pristup u konceptu usluge "Samo jedi, nemoj kuhat", dokazuje da pizzeria Mozaik prati miljenje i elje svojih kupaca. Kau da visok nivo organizacije, bogata ponuda hrane i pia po najjeftinijim cijenama, je ono po emu "Mozaik" eli biti prepoznatljiv.

06-05-2015 at 14:49 | Ukljui u odgovor
cupo

Glogova kod Bratunca

Obiljeena godinjica stradanja 65 civila

Polaganjem cvijea i vijenaca te uenjem fatihe, danas su se stanovnici Mjesne zajednice Glogova kod Bratunca prisjetili 65 mjetana koji su svirepo ubijeni u protekloj agresiji.

Na Dan pobjede nad faizmom, 9. maja 1992. godine, u krugu mjesne damije u Glogovi samo u jednom danu udruene snage bratunake policije, bratunake TO i JNA, predvoene predsjednikom Kriznog taba Miroslavom Deronjiem za nekoliko sati strijeljale su 65 bonjakih civila.

Najmlaa rtva bio je Muharem Ibievi (16), koji je ubijen pored oca Mustafe i godinu starijeg brata Muje. Srbi su u Glogovi unitili domove bosanskih muslimana, svu privatnu imovinu, lokalnu damiju sravnili sa zemljom i protjerali sve Bonjake koji su boravili u selu.

- elimo da se odgovorni za ovaj zloin kazne i da se pronau i ekshumiraju tijela nestalih. Nedostaje jo nekoliko tijela za kojima se i dalje traga. Takoer, zahtijevamo od policije zatitu svih graana koji ive na ovom podruju. Naime, jutros u pola dva probudili su me pucnji u blizini moje kue i ja sam taj incident prijavio policiji. To je prvi put od povratka da se ovako neto dogodi, ne znam da li je to bila provokacija radi dananje komemoracije. To je bila njihova poruka, a moja poruka je da treba ivjeti, boriti i zalagati za bolju i sretniju budunost svih graana koji ovdje ive rekao je za Tuzlarije efendija Haris omi iz Glogove.

U sklopu ceremonije obiljeavanja 22.godinjice zloina poinjenog u Glogovi, prisutni su obili i masovnu grobnicu te poloili cvijee, a nakon toga je u mjesnoj damiji prouen tevhid za due ehida.

Haki sud (ICTY) osudio je na deset godina zatvora bosanskog Srbina Miroslava Deronjia, koji je priznao da je u maju 1992. naredio napad na selo Glogova, u optini Bratunac u BiH, u kojem je ubijeno 65 Bonjaka.

09-05-2015 at 17:41 | Ukljui u odgovor
cupo

Sveanom akademijom, koja je odrana danas u Bosanskom kulturnom centru Tuzla, ispraena je 339.generacija maturanata Behram-begove medrese u Tuzli. Bio je to najradosniji dan za maturante, njihove roditelje, i uposlenike Medrese. Ove godine, jednu od najstarijih odgojno-obrazovnih ustanova u Tuzli, zavrilo je 140 uenika. Uz maturante, odjevene u sveana odijela i maturantice u prelijepim kompletima, sve je bilo u znaku mladosti.

Ahmed-ef. Hatuni, direktor Behram-begove medrese u Tuzli zahvalio se roditeljima, prijateljima, vakifima i profesorima tu su doli da podijele radost sa maturantima 339.generacije ove kole. Upriliena je i prozivka maturanata, a oni nisu zaboravili ni svog prijatelja rahmetli Nurdina Gobeljia koji je bio ueniko ove generacije, a Boijom odredbom na ahiret je preselio toko kolovanja u medresi u prvom razeredu.

- U prvoj godini svoga kolovanja ova generacija je, zajedno sa svim uenicima i profesorima Medrese, dostojanstveno na drugi svijet ispratili svoga prijatelja iz razreda rahmetli Nurdina Gobeljia i u kasnijim godinama vjerno su uvali uspomenu na njega dajui tako izuzetan primjer strpljivosti i vrste vjere u Uzvienog Allaha, Njegovu odredbu i ivot u drugom svijetu rekao je Hatuni.

Muftija tuzlanski Vahid-ef. Fazlovi estitao je maturantima i maturanticama, njihovim roditeljima i profesorima. On je podijelio, s prisutnima, utiske sa posjete Reisu-l-uleme Husein-ef. Kavazovia Bratuncu, Vlasenici i Srebrenici. a koja je upriliena u petak.

- Znate da je na pretek povoda, tekih i bolnih, i da moramo biti uz na narod tamo gdje je najtee. Juer sam se osvjedoio koliko je za Bonjake u Podrinju bila vana posjeta naeg Reisu-l-uleme Husein-ef. Kavazovia koji je predvodio dumu namaz u Bratuncu u punoj damiji dematlija, svih generacija. Ovi mladi ljudi e svojom snagom popravljati stanje meu nama, u naem narodu i naoj domovini, za dobro i korist svih ljudi. Islam je poruka mira i sigurnosti ali takoe moramo znati da svi graani ove zemlje moraju i trebaju imati jednaka ljudska prava u svakom dijelu u kojem ive, moramo se za to svaki dan boriti rekao je muftija Fazlovi.

Izaslanik Reisu-l-uleme bio je muftija sarajevski Enes-ef. Ljevakovi:

U naoj zemlji pa i u Tuzli i tuzlanskoj regiji suoavamo se sa brojnim problemima posebno ekonomske naravi ali imamo i puno pozitivnih i lijepih pria a jedna od najljepih jeste i pria koja nam dolazi iz Behram-begove mederese u Tuzli. Obnavljanje Behram-begove medrese zaista je jedna od najljepih pria u Isalamskoj zajednici, u gradu Tuzli, u Bosni i Hercegovini, pa i u iroj regiji rekao je Ljevakovi.

Profesor Fadil Ali, razredni starjeina b odjeljenja, izuzetno je ponosan na uenike koje je danas ispratio.

- U isto vrijeme mi je i ao to odlaze budui da je ova prva generacija koju izvodim. Kao razrednik sam imao takvu sudinu da je moje razrednitvo poelo sa jednim smrtnim sluajem naeg uenika, rahmetli Nurdina Goletia to me je dodatno povezalo sa mojim odjeljenjem gdje smo kreirali jedan prijateljski, odnosno bratski odnos u odjeljenju. Ta se atmosfera zadrala sve do danas. Ja sam na njihove i kolektivne i individualne jako ponosan naroito na injenicu to je iz ovog b odjeljenja i uenik generacije Ismail idi. Nadam se da neu biti u pravu, ali on je neponovljivo dijete koje je dalo sebe za ovu kolu. On je multidisciplinaran. Urednik je lista Misvak. Svoj doprinos dao je u svim aktivnostima koje su bile vezane za BBM. ini me ponosim to je upravo on ponio titulu uenika generacije. Sluaj rahmetli Nurdina je bio u aprilu kada su uenici bili prvi razred. To je nekako okarakterisalo ovu generaciju. Svake godine smo na godinjicu smrti imali odreene sadraje kao to su sportske aktivnosti, uenje hatme i drugo dalo je dodatnu notu povezanosti izmeu nas samih te sa porodicom - dodao je Ali.

Rukovoenje manifestacijom povjereno je maturantima Medrese, koji su najavljivali uesnike programa, prouili poetno i zavrno aere, izveli nekoliko ilahija i kasida, i na kraju sve navedeno zavrili dovom. Svojim izvrsnim scenskim nastupom i lijepim dranjem su se oduili svojim nastavnicima i odgajateljima s kojima su provodili duge etiri godine.

Sveanoj akademiji su prisustvovali brojni zvanini i uglednici iz vjerskog,kulturnog i politikog ivota bonjake zajednice.

09-05-2015 at 18:04 | Ukljui u odgovor
cupo

18-05-2015 at 13:22 | Ukljui u odgovor
cupo

19-05-2015 at 00:34 | Ukljui u odgovor
cupo

Slana Banja

Bol i tuga za izgubljenom mladou ne jenjava

Bol i tuga u oima Tuzlaka koji su izgubili svoje najblie 25.05.1995.godine na Kapiji nisu nestali ni nakon 20 godina. Prisjeaju se Tuzlaci te veeri kada je od agresorske granate ispaljene sa Ozrena pokoena tuzlanska mladost na Kapiji grada. Toga dana cijela Tuzla je plakala. Dvadeset godina kasnije gorina, bol i suze na mezarju / groblju na Slanoj Banji.

Prema rijeima Jasmina Imamovia, gradonaelnika Tuzle, pravni je apsurd da je samo jedan ovjek osuen za ovaj zloin i to na tek 20 godina. "On je danas na slobodi, a nadlene institucije su morale sprijeiti njegov bijeg dok se ekalo na primjenu odluke iz Strazbura. Morali su to uraditi, jer smo ih upozoravali".

Ogorena je i Zineta Hidanovi kojoj je 25. maja poginuo sin Alem.

Neka im je na ast. I Sudu BiH, ali i Hakom tribunalu, koji oito nagrauju zloince. Ne znam sada koga da uhvate od odgovornih meni to nita ne znai jer, ponavljam, oni su dokazali da se nagrauju zloinci, kazala je Hidanovi.

Delegacije udruenja civilnih rtava su, uz porodice, prijatelje, preivjele rtve masakra, poloile cvijee i vijence na mezarju/groblju stradalih na Kapiji. Poast ubijenim odali su i predstavnici vlasti. Nakon toga, uslijedila je komemoracija na Kapiji gdje je 25. maja ubijena tuzlanska mladost.

[Edited by cupo on 25-05-2015 at 11:53 GMT]

25-05-2015 at 11:47 | Ukljui u odgovor
cupo

Odrana komemoracija rtvama na Kapiji

Tano u 11 sati na tuzlanskoj Kapiji, mjestu gdje je 25. maja 1995. godine u djeliu sekunde ugaen 71 ivot, a preko 240 tee i lake ranjeno, stihovima Maka Dizdara, koji su uklesani na Kapiji, zapoela je komemoracija nastradalima.

Odlukom Gradskog vijea iz 2003. godine 25. maj je dan koji je posveen sjeanju na sve civilne rtve rata u Tuzli. Na ovaj Tuzlaci se prisjeaju svih civila koji su izgubili ivot usljed granatiranja Tuzle u periodu od 1992-1995.

Dok su delegacije polagale vijence i cvijee na Kapiji, glumci Narodnog pozorita Tuzla itali su imena ubijenih civila te podsjetili prisutne na ratne godine i nain na koji su u Tuzli ubijani civili.

U periodu od 15. maja 1992. pa do 25. augusta 1995. godine, Tuzla je tuena hiljadama projektila raznih vrsta i kalibara. Oko 90 posto tih projektila ispaljeno je sa lokaliteta Majevice, a ostalih 10 odsto sa Ozrena. Tuzla je granatirana minobacaima, haubicama, topovima, tenkovima i raketama zemlja zemlja, ali i kasetnim projektilima.

Na dan 25. maja, desio se najmasovniji zloin koji su poinile srpske snage pod komandom ratnog zloinca Novaka ukia.

U 20.55 sati granata koju su ispalile srpske vojne snage s Ozrena na tuzlanski korzo, glavno sastajalite mladih ubila je 71 osobu, a preko 200 ranila. Ugaeni su mladi ivoti Tuzlaka... Najmlai meu stradalima je bio i trogodinji Sandro Kalesi. Njegova fotografija na kojoj je veseo i razigran i danas stoji u blizini tuzlanske Kapije.

25-05-2015 at 12:01 | Ukljui u odgovor
cupo

25-05-2015 at 12:17 | Ukljui u odgovor
cupo

Hava Fatui, majka ubijenog Murisa Fatuia:

"Ne idem na Kapiju jer teko podnosim odlazak na mjesto gdje je sin otiao, a odakle se nije vratio. Fino je to se ova godinjica obiljeava i to treba raditi kako ovaj zloin ne bi bio zaboravljen, ali nama, roditeljima, veoma teko pada dolazak na mezar, naroito 25. maja. Kada je on ubijen pala sam u teku depresiju, a i sada pijem lijekove za smirenje. Plaem kod kue, a ovdje suze postaju kamen", kazala je Fatui.

Dodala je Novaku ukicu mjesto iza reetaka i da je malo i doivotna robija za ono to je naredio. Takoer, ogorena je to niko osim njega nije procesuiran.

[Edited by cupo on 25-05-2015 at 12:43 GMT]

25-05-2015 at 12:43 | Ukljui u odgovor
sunce

Registriran(a): 23-01-2002
Odgovori: 19786

Pretuzan dan za Tuzlu, tako je svakog 25.maja. Zao mi je sto je godisnjica tako strasne tragedije gotovo lokalna vijest, jedva da se nesto moze cuti o Kapiji izvan Tuzle i TK. Mislim na informativne emisije, a tek kad cujem da se neko prisjeca Dana mladosti, koji Dan mladosti nakon '95.?

25-05-2015 at 19:39 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 6
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: devill, Franyo, Gagi, IsmarBegic, jasmin_bihac, Patricia, put some vindex on, sandra0158, Sony
FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net