Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

Koliko su institucije kulture pristupane osobama sa invaliditetom?

Koliko su institucije kulture prilagoene osobama s invaliditetom i kako ih uiniti pristupanijima i inkluzivnijima, tema je trodnevne radionice za osobe sa invaliditetom i muzejske profesionalce koja je danas poela u Tuzli.

Radionica se odrava u organizaciju Fondacije Kulturno naslijee bez granica (Foundation Cultural Heritage without Borders CHwB) i Balkanske mree muzeja (Balkan Museum Network BMN), a realizuje se u okviru projekta "Osobe sa invaliditetom u muzejima".

Prema rijeima Aide Salekti, programske asisitentice u Fondaciji kulturno naslijee bez granica, ovaj projekat ima za cilj poveati pristupanost muzeja i galerija osobama sa invaliditetom, te omoguiti ovoj kategorija graana i graanki Bosne i Hercegovine vee uee u aktivnostima koje provode muzeji i druge institucije kulture.

- Radionica obuhvata teorijski i praktini dio, a u prvom dijelu govori kakav je generalno kod nas pristup, odnosno koji je nivo pristupanosti muzejima i kulturnim ustanovama za osobe s invaliditetom, te o nekim openitim principima i pravilima koji bi se trebali potovati kada se planiraju dogaaji javnim kulturnim prostorima. Drugi i trei dan e biti praktino ispunjeni ispitivanjem pristupanosti objekta u kojem se nalazimo (MGP) za osobe s invaliditetom - kazala je Salekti za Tuzlarije.

U Bosni i Hercegovini postoje zakonski okviri namijenjeni primjeni standarda za invalide, tim vie to su sve zemlje Balkana potpisale UN-ovu konvenciju o pravima osoba s invaliditetom. Zakonski okvir nalae da osobe sa invaliditetom trebaju imati ista prava kao i zdravi ljudi.

- Zakoni postoje, ali to se tie galerijskih i muzejskih prostora koje smo mi obili, moemo zakljuiti da situacija nije ba za pohvalu. Kada govorimo o pristupanosti za invalide ustanovama kulture, onda treba naglasiti da tu nije rije samo fizikoj prepreci, nego i o sadrajima koji se nalaze unutar neke zgrade. Na primjer je li informacioni pult previsok da bi ga ljudi iz kolica mogli kvalitetno upotrebljavati, a onda, kao nita manje vaan faktor, jesu uposlenici muzeja ili galerija koji nisu obueni za komunikaciju s posjetiteljima s invalidnou. esto radnici u kulturnim ustanovama ne znaju kako se ponaati u takvim situacijama, pa je teko nai osobu koja moe usluiti na prikladan nain invalida, a razlozi za to su drutvene prirode, nadleni ljudi i ne razmiljaju o tim stvarima pojaanjava Salekti.

Kada je u pitanju Meunarodna galerija porterta, koja je domain radionica, treba rei da u ovoj instituciji postoji mobilni penja koji se moe aktivirati kada dolazi invalidna osoba u kolicima.

- No, u razgovoru s direktorom smo doznali da nije bilo dovoljno interakcije izmeu ove kue i moguih korisnika tako da je uvrijeena informacija da pristup nije prilagoen invalidima. Muzej Istone Bosne nije smjeten u odgovarajuoj zgradi koja bi odgovorila muzejskim kriterijima pa se tu ne moe govoriti o pristupu za invalide izlobenom prostoru jer on ne postoji, ali je bitno rei da u svom planu za adaptiranje zgrade ovaj Muzej ima adaptaciju prilaza za invalide - kazala je na kraju razgovora za Tuzlarije Aida Salekti.

Radionice su do sada su odrane u Mostaru i Zenici, a nakon Tuzle na redu su gradovi Sarajevo i Banja Luka.

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 11-02-2015 at 16:43 GMT]

11-02-2015 at 16:29 | Ukljui u odgovor
cupo

Kad majina ljubav progovori kroz pisanu rije

Nisveta Alispahi tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu napisala je bezbroj emotivnih i iskrenih pisama svojoj kerki Selmi, koja se u to vrijeme nalazila u Londonu. Pisma su objedinjena u knjigu Ratna pisma jedne majke koja je promovisana u Galeriji Mandi na 80. roendan prof. dr Nisvete Alispahi.

Rije je o jedinstvenoj ratnoj hronici (1992-1995), budui da su kroz pisma koja jedna majka pie kerki u izbjeglitvo, opisani historijski dogaaji i ratna svakodnevnica.

- Ja sam samo jedna od majki koja je preivjela rat i doivjela odsustvo kerke u tuini. Moja pisma su proistekla iz te silne elje da razgovaram sa svojim djetetom barem preko pisama, jer nije moglo nikako drugaije. Dok sam ih pisala, nisam smatrala da to treba da bude niti knjiga, niti pamenje za neke druge ljude osim za razgovor izmeu nas dvije. Meutim, moram rei da su mi ukazali da taj tekst koji se nalazi u pismima, svjedoi nau ratnu stvarnost odnosno ono to smo mi u Tuzli preivljavali za vrijeme rata. Zato smatram da kroz ova pisma predstavljam sve majke koje su preivjele rat kazala je Nisveta Alispahi za Tuzlarije.

Tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, smiljenim planovima o masovnim ubistvima, paljenjem i ruenjem domova, kulturnih i vjerskih objekata, zatiranjem svega to nosi obiljeje islamskog i bonjakog, sve u svrhu genocida, srpsko-crnogorski faisti dodali su i najmonstruozniji zloin u vidu seksualnog nasilja, koje je bezono izvreno na hiljadama bonjakih ena. Upravo o strahu da slina sudbina ne zadesi i Selmu Alispahi, majka Nisveta u jednom poglavlju knjige opisuje i ta sjeanja na ratne strahote.

- Moram rei da sam ja bila ta koja je isforsirala odlazak moje kerke u inostranstvo. Znate zato, rat je tek bio poeo, budunost je bila neizvjesna, a ja sam u to vrijeme imala priliku vidjeti i sresti se sa silovanim djevojkama. U dui sam jednostavno imala strah da to ne doivim i ja, da kao mnoge majke gledam silovanje svoje kerke. I zato sam radila na tome da ona ode odavdje, a onda, normalno, bila je gria savjesti izmeu toga to sam je natjerala da napusti Tuzlu i toga to ona iz Londona plae da joj je teko. Zato sam joj pisala pisma. Jednostavno sam eljela da je na neki nain utjeim, da joj predstavim nau stvarnost kako bi joj bilo lake i da bi shvatila kako je nama ovdje bilo teko, i da je odluka da ode bila ispravna pojasnila je Alispahi za Tuzlarije.

Moja izbjeglika pria ne moe nikako da se poredi sa priama ljudi koji su bili direktno pogoeni ratom, kae Selma Alispahi.

- Rat je zapravo pogodio svakog ovjeka u BiH, bio on u zemlji ili vani. Ja sam nostajala da u Londonu odrim neko dostojanstvo ivota, koliko god sam mogla. Nisam eljela sebe da pretvorim u rvu, nego mi je bio cilj da napravim od svog ivota neto to je vrijedno kazala je Selma za Tuzlarije.

Dodala je da joj majka Nisveta uvijek bila uzor u ivotu.

- Pisma koja mi je pisala su mi pomagala da preivim. Takoer postoji dosta mojih pisama koje sam slala iz Londona, meutim, mi smo kao porodica odluili da povodom njenog 80.roendana objavimo maminu stranu prie. To je po meni bolno i vrlo vano svjedoanstvo o tome to se dogaalo u Tuzli. O Tuzli se vrlo malo govori kada je u pitanju ratni period i u toj prii smo nekako zapostavljeni. Obzirom da smo i mi u ratu propatili kao i drugi gradovi, zato mi je vano da se uje i ta pria. Nekako smo je zaboravili, potisnuli, mislim da to prosto nije pravedno istakla je Alispahi.

Knjiga "Ratna pisma jedne majke" je najvea zbirka ratnih fotografija Tuzle, budui da je ilustrirana sa 120 fotografija iji je autor poznati fotoreporter Amel Emri. Book trailer za knjigu kreirala je prof. dr Selma Rizvi, ef Odsjeka za elektronski grafiki dizajn BHRT.

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 11-02-2015 at 22:47 GMT]

[Edited by cupo on 11-02-2015 at 22:48 GMT]

[Edited by cupo on 11-02-2015 at 23:44 GMT]

11-02-2015 at 22:25 | Ukljui u odgovor
cupo

Izloba u Omegi

Promocija sposobnosti slijepih ena

U okviru projekta Razvijanjem kreativnih sposobnosti i svakodnevnih vjetina do vee samostalnosti slijepih ena, podranog od Helsinkog parlamenta graana Banja Luka, koji finansira Evropska Unija, Udruenje graana oteenog vida Tuzla organiziralo je danas u Trnom centru Omega izlobu nakita i drugih ukrasnih predmeta.

Prema rijeima Time Musi, predsjednice Udruenje graana oteenog vida Tuzla, ova akcija ima za cilj promociju sposobnosti slijepih ena.

- Realizacija ovog projekta zapoela je u novembru 2014.godine i trajat e do kraja aprila ove godine. Obuhvata razliite aktivnosti, izmeu ostalog i kreativnu radionicu. Danas izloeni radovi su upravo rezultat rada naih lanova na pomenutoj radionici. Projekat obuhvata i druge aktivnosti, poput radionica kuhanja, radionica odjevanja i minkanja slijepih ena, ija je realizacija planirana u martu mjesecu dodala je Musi za Tuzlarije.

Graani Tuzle imali su priliku vidjeti i kupiti nakit, potom alove i druge predmete, a pomo pri realizaciji ove izlobe pruili su studenti Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta iz Tuzle.

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 12-02-2015 at 16:12 GMT]

12-02-2015 at 16:05 | Ukljui u odgovor
cupo

Tuzlanska premijera:

Tako ti je mala moja kad ljubi Mahalac

Trea predstava pod nazivom Tako ti je mala moja kad ljubi Mahalac, nastala prema bestseleru Ja, Mahalua najtiranije spisateljice u BiH Indire Kuuk-Sorgu, premijerno je prikazana veeras u Bosanskom kulturnom centru Tuzla.

Autorica "mahalanja" Indira Kuuk Sorgu kazala je da je "mahalanje postalo brend, a da ovom predstavom zaokruuje triloogiju o mahali i mahalanju na pozorinim scenama te da e sada pokuati da je prenese i u druge medije kao to su serija ili film.

U glavnoj ulozi u predstavi naao se mladi komiar iz BiH Nerman Mahmutovi. Njegovu enu Evropljanku iliti pokondirenu Bosanku, glumi izvanredna Negra ii, koja u predstavi jo i pjeva i svira, dok tekst i reiju potpisuje Indira Kuuk Sorgu. Scenografiju i kostimografiju za predstavu uradila je Marijela Margeta-Haimbegovi koja ih je radila i za prethodne dvije.

Ako je suditi prema veeranjim reakcijama mnogobrojne publike, predstava "Tako ti je mala moja kad ljubi Mahalac" dostojan je nasljednik "Mahalue". Tokom dva sata trajanja predstave, ekipa "Mahalca" uspjela je da nasmije i zabavi tuzlansku publiku.

(Tuzlarije.net)

12-02-2015 at 23:01 | Ukljui u odgovor
cupo

15-02-2015 at 13:04 | Ukljui u odgovor
cupo

Najuspjeniji na turniru u Sloveniji

Karate Klub Winner iz Tuzle osvojio 28 medalja

Na 10. Meunarodnom karate turniru pod nazivom POKAL NESTLA GANKA, koji je odran u subotu u Velenju (Slovenija), Karate klub "Winner" iz Tule je ostvario zapaene rezultate. I pored velike konkurencije, Karate klub Winner Tuzla je uspio da ostvari izuzetan rezultat i u ukupnom plasmanu bude proglaen za najuspjeniji klub turnira sa osvojenih 28 medalja, drugoplasirani klub je Karate Klub Kranj sa 17 osvojenih medalja i tree mjesto je pripalo klubu "Rudar Velenje" sa osvojenih 16 medalja. Takoer treba naglasiti da je karatista Winner-a Aldin Bukvarevi proglaen za najuspjenijeg takmiara turnira.

Pored tuzlanskog kluba, uee je uzelo preko 45 klubova iz pet drava regiona i to Hrvatske, Austrije, Slovenije, Srbije i BiH.

- Treneri i takmiari se zahvaljuju gospodinu Bahriji Jusupoviu jer je obezbijedio trokove prevoza, kao i gospodinu Elviru Ferizoviu koji je osigurao smjetaj za tuzlanske takmiare navode iz Kluba Winner.

Medalje su osvojili:

Zlatne medalje: Mirnes Ferhatbegovi borbe seniori -84 kg, Monika Slipievi borbe juniorke + 59 kg, Meliha Dindo borbe djevojice 10,11 godina -40 kg, i kate ekipno djeaci 8,9,10 godina u sastavu, Aldin Bukvarevi, Arslan Dizdarevi i Amar Salkanovi.

Srebrene medalje: Una erak borbe juniorke +59 kg, Emina Mahmutbegovi borbe seniorke -61 kg, Aldin Bukvarevi kate djeaci 10, 11 godina, Aldin Bukvarevi borbe djeaci 10,11 godina - 35 kg, Omar Selimovi kadeti kate, Lejla Selimovi borbe seniorke -68 kg, Tijana Popovi borbe juniorke - 53 kg.

Bronzane medalje: Dinka Softi kate djevojice 8,9 godina, Dinka Softi borbe djevojice 8,9 godina - 28 kg, Amar Salakanovi borbe djeaci 8,9 godina - 28 kg, Miralem Baki borbe juniori -76 kg, Boris uri borbe djeaci 12,13 godina -40 kg, Arslan Dizdarevi kate djeaci 7 godina, Arslan Dizdarevi borbe djeaci 8,9 godina - 28 kg, Toni Blaevi borbe djeaci 12,13 godina -40 kg, Nedim Hasanbegovi borbe seniori -75 kg, Omar Selimovi borbe kadeti -63 kg, Anja erak borbe djevojice 8,9 godina + 32 kg, Emir Zoni borbe kadeti -70 kg, Adis olo borbe kadeti - 57 kg, Emina Huri borbe djevojice 8,9 godina -28 kg, Emina Huri kate djevojice 8,9 godina, Tarik Huri borbe djeaci 10,11 godina + 40 kg, Kate ekipno djevojice 8,9,10 godina u sastavu Emina Huri, Dinka Softi, i Anja erak.

(Tuzlarije.net)

15-02-2015 at 16:22 | Ukljui u odgovor
cupo

Foto etenja: Kozlovac i Gornji Dolovi

Sunan i topao dan stvoren je za etnju i boravak u prirodi. Tako se naa ekipa ovog vikenda uputila u tuzlanska naselje Kozlovac i Gornji Dolovi, pa vas u nastavku kroz fotografije i video snimkom vodimo u etnju ovim dijelovima grada.

15-02-2015 at 16:51 | Ukljui u odgovor
cupo

Koncert u kojem ete uivati:

"Ah, taj sevdah" 24. februara u Srebreniku

U sklopu obiljeavanja meunarodnog Dana maternjeg jezika, Vijee mladih Optine Srebrenik organizuje Veliki koncert sevdaha, 24.02.2015. godine, u Kino sali Doma kulture Srebrenik, sa poetkom u 19 sati.

Uee na konceru e uzeti: Eldin Huseinbegovi, Mirza Selimovi, Fatmir Sulejmani, Naida ati & profesor Almir Hukeli Aka, Melika Mornjaki & Mejdi Sulejmani, Nejra Musi & Emir atibovi ata, Jasmina Mujkanovi i Amar Ibri.

Budite dio najljepe prie o Bosni i Hercegovini uz sevdah i sevdalinke. Karte za koncert e se prodavati po cijeni od pet konvertiblnih maraka.

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 15-02-2015 at 17:17 GMT]

[Edited by cupo on 15-02-2015 at 17:22 GMT]

15-02-2015 at 17:16 | Ukljui u odgovor
cupo

14.02. DAN ZALJUBLJENIH | Caffe bar "Art 2"

15-02-2015 at 17:56 | Ukljui u odgovor
cupo

Dan ena u Domu mladih

Koncert uz najljepe ljubavne pjesme Galije

16-02-2015 at 22:29 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 7
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: anonimni_korisnik, aura, aviranod, bond, DM-1975, gagaaa, mugi18, pegasus88, Semir Delic*Pahulja*, Solnet, Srila Prabhupada
FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net