Info: Ako imate neke nejasnoće, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24019
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2015.godina

Koliko su institucije kulture pristupačne osobama sa invaliditetom?

Koliko su institucije kulture prilagođene osobama s invaliditetom i kako ih učiniti pristupačnijima i inkluzivnijima, tema je trodnevne radionice za osobe sa invaliditetom i muzejske profesionalce koja je danas počela u Tuzli.

Radionica se održava u organizaciju Fondacije Kulturno naslijeđe bez granica (Foundation Cultural Heritage without Borders – CHwB) i Balkanske mreže muzeja (Balkan Museum Network – BMN), a realizuje se u okviru projekta "Osobe sa invaliditetom u muzejima".

Prema riječima Aide Salektić, programske asisitentice u Fondaciji kulturno naslijeđe bez granica, ovaj projekat ima za cilj povećati pristupačnost muzeja i galerija osobama sa invaliditetom, te omogućiti ovoj kategorija građana i građanki Bosne i Hercegovine veće učešće u aktivnostima koje provode muzeji i druge institucije kulture.

- Radionica obuhvata teorijski i praktični dio, a u prvom dijelu govori kakav je generalno kod nas pristup, odnosno koji je nivo pristupačnosti muzejima i kulturnim ustanovama za osobe s invaliditetom, te o nekim općenitim principima i pravilima koji bi se trebali poštovati kada se planiraju događaji javnim kulturnim prostorima. Drugi i treći dan će biti praktično ispunjeni ispitivanjem pristupačnosti objekta u kojem se nalazimo (MGP) za osobe s invaliditetom - kazala je Salektić za Tuzlarije.

U Bosni i Hercegovini postoje zakonski okviri namijenjeni primjeni standarda za invalide, tim više što su sve zemlje Balkana potpisale UN-ovu konvenciju o pravima osoba s invaliditetom. Zakonski okvir nalaže da osobe sa invaliditetom trebaju imati ista prava kao i zdravi ljudi.

- Zakoni postoje, ali što se tiče galerijskih i muzejskih prostora koje smo mi obišli, možemo zaključiti da situacija nije baš za pohvalu. Kada govorimo o pristupačnosti za invalide ustanovama kulture, onda treba naglasiti da tu nije riječ samo fizičkoj prepreci, nego i o sadržajima koji se nalaze unutar neke zgrade. Na primjer je li informacioni pult previsok da bi ga ljudi iz kolica mogli kvalitetno upotrebljavati, a onda, kao ništa manje važan faktor, jesu uposlenici muzeja ili galerija koji nisu obučeni za komunikaciju s posjetiteljima s invalidnošću. Često radnici u kulturnim ustanovama ne znaju kako se ponašati u takvim situacijama, pa je teško naći osobu koja može uslužiti na prikladan način invalida, a razlozi za to su društvene prirode, nadležni ljudi i ne razmišljaju o tim stvarima pojašanjava Salektić.

Kada je u pitanju Međunarodna galerija porterta, koja je domaćin radionica, treba reći da u ovoj instituciji postoji mobilni penjač koji se može aktivirati kada dolazi invalidna osoba u kolicima.

- No, u razgovoru s direktorom smo doznali da nije bilo dovoljno interakcije između ove kuće i mogućih korisnika tako da je uvriježena informacija da pristup nije prilagođen invalidima. Muzej Istočne Bosne nije smješten u odgovarajućoj zgradi koja bi odgovorila muzejskim kriterijima pa se tu ne može govoriti o pristupu za invalide izložbenom prostoru jer on ne postoji, ali je bitno reći da u svom planu za adaptiranje zgrade ovaj Muzej ima adaptaciju prilaza za invalide - kazala je na kraju razgovora za Tuzlarije Aida Salektić.

Radionice su do sada su održane u Mostaru i Zenici, a nakon Tuzle na redu su gradovi Sarajevo i Banja Luka.

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 11-02-2015 at 16:43 GMT]

11-02-2015 at 16:29 | Uključi u odgovor
cupo

Kad majčina ljubav progovori kroz pisanu riječ

Nisveta Alispahić tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu napisala je bezbroj emotivnih i iskrenih pisama svojoj kćerki Selmi, koja se u to vrijeme nalazila u Londonu. Pisma su objedinjena u knjigu ˝Ratna pisma jedne majke˝ koja je promovisana u Galeriji Mandžić na 80. rođendan prof. dr Nisvete Alispahić.

Riječ je o jedinstvenoj ratnoj hronici (1992-1995), budući da su kroz pisma koja jedna majka piše kćerki u izbjeglištvo, opisani historijski događaji i ratna svakodnevnica.

- Ja sam samo jedna od majki koja je preživjela rat i doživjela odsustvo kćerke u tuđini. Moja pisma su proistekla iz te silne želje da razgovaram sa svojim djetetom barem preko pisama, jer nije moglo nikako drugačije. Dok sam ih pisala, nisam smatrala da to treba da bude niti knjiga, niti pamćenje za neke druge ljude osim za razgovor između nas dvije. Međutim, moram reći da su mi ukazali da taj tekst koji se nalazi u pismima, svjedoči našu ratnu stvarnost odnosno ono što smo mi u Tuzli preživljavali za vrijeme rata. Zato smatram da kroz ova pisma predstavljam sve majke koje su preživjele rat – kazala je Nisveta Alispahić za Tuzlarije.

Tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, smišljenim planovima o masovnim ubistvima, paljenjem i rušenjem domova, kulturnih i vjerskih objekata, zatiranjem svega što nosi obilježje islamskog i bošnjačkog, sve u svrhu genocida, srpsko-crnogorski fašisti dodali su i najmonstruozniji zločin u vidu seksualnog nasilja, koje je bezočno izvršeno na hiljadama bošnjačkih žena. Upravo o strahu da slična sudbina ne zadesi i Selmu Alispahić, majka Nisveta u jednom poglavlju knjige opisuje i ta sjećanja na ratne strahote.

- Moram reći da sam ja bila ta koja je isforsirala odlazak moje kćerke u inostranstvo. Znate zašto, rat je tek bio počeo, budućnost je bila neizvjesna, a ja sam u to vrijeme imala priliku vidjeti i sresti se sa silovanim djevojkama. U duši sam jednostavno imala strah da to ne doživim i ja, da kao mnoge majke gledam silovanje svoje kćerke. I zato sam radila na tome da ona ode odavdje, a onda, normalno, bila je griža savjesti između toga što sam je natjerala da napusti Tuzlu i toga što ona iz Londona plače da joj je teško. Zato sam joj pisala pisma. Jednostavno sam željela da je na neki način utješim, da joj predstavim našu stvarnost kako bi joj bilo lakše i da bi shvatila kako je nama ovdje bilo teško, i da je odluka da ode bila ispravna – pojasnila je Alispahić za Tuzlarije.

Moja izbjeglička priča ne može nikako da se poredi sa pričama ljudi koji su bili direktno pogođeni ratom, kaže Selma Alispahić.

- Rat je zapravo pogodio svakog čovjeka u BiH, bio on u zemlji ili vani. Ja sam nostajala da u Londonu održim neko dostojanstvo života, koliko god sam mogla. Nisam željela sebe da pretvorim u žrvu, nego mi je bio cilj da napravim od svog života nešto što je vrijedno – kazala je Selma za Tuzlarije.

Dodala je da joj majka Nisveta uvijek bila uzor u životu.

- Pisma koja mi je pisala su mi pomagala da preživim. Također postoji dosta mojih pisama koje sam slala iz Londona, međutim, mi smo kao porodica odlučili da povodom njenog 80.rođendana objavimo maminu stranu priče. To je po meni bolno i vrlo važno svjedočanstvo o tome što se događalo u Tuzli. O Tuzli se vrlo malo govori kada je u pitanju ratni period i u toj priči smo nekako zapostavljeni. Obzirom da smo i mi u ratu propatili kao i drugi gradovi, zato mi je važno da se čuje i ta priča. Nekako smo je zaboravili, potisnuli, mislim da to prosto nije pravedno – istakla je Alispahić.

Knjiga "Ratna pisma jedne majke" je najveća zbirka ratnih fotografija Tuzle, budući da je ilustrirana sa 120 fotografija čiji je autor poznati fotoreporter Amel Emrić. Book trailer za knjigu kreirala je prof. dr Selma Rizvić, šef Odsjeka za elektronski grafički dizajn BHRT.

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 11-02-2015 at 22:47 GMT]

[Edited by cupo on 11-02-2015 at 22:48 GMT]

[Edited by cupo on 11-02-2015 at 23:44 GMT]

11-02-2015 at 22:25 | Uključi u odgovor
cupo

Izložba u Omegi

Promocija sposobnosti slijepih žena

U okviru projekta „Razvijanjem kreativnih sposobnosti i svakodnevnih vještina do veće samostalnosti slijepih žena“, podržanog od Helsinškog parlamenta građana Banja Luka, koji finansira Evropska Unija, Udruženje građana oštećenog vida Tuzla organiziralo je danas u Tržnom centru „Omega“ izložbu nakita i drugih ukrasnih predmeta.

Prema riječima Time Musić, predsjednice Udruženje građana oštećenog vida Tuzla, ova akcija ima za cilj promociju sposobnosti slijepih žena.

- Realizacija ovog projekta započela je u novembru 2014.godine i trajat će do kraja aprila ove godine. Obuhvata različite aktivnosti, između ostalog i kreativnu radionicu. Danas izloženi radovi su upravo rezultat rada naših članova na pomenutoj radionici. Projekat obuhvata i druge aktivnosti, poput radionica kuhanja, radionica odjevanja i šminkanja slijepih žena, čija je realizacija planirana u martu mjesecu – dodala je Musić za Tuzlarije.

Građani Tuzle imali su priliku vidjeti i kupiti nakit, potom šalove i druge predmete, a pomoć pri realizaciji ove izložbe pružili su studenti Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta iz Tuzle.

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 12-02-2015 at 16:12 GMT]

12-02-2015 at 16:05 | Uključi u odgovor
cupo

Tuzlanska premijera:

Tako ti je mala moja kad ljubi Mahalac

Treća predstava pod nazivom „Tako ti je mala moja kad ljubi Mahalac“, nastala prema bestseleru „Ja, Mahaluša“ najtiražnije spisateljice u BiH Indire Kučuk-Sorguč, premijerno je prikazana večeras u Bosanskom kulturnom centru Tuzla.

Autorica "mahalanja" Indira Kučuk Sorguč kazala je da je "mahalanje“ postalo brend, a da ovom predstavom zaokružuje triloogiju o mahali i mahalanju na pozorišnim scenama te da će sada pokušati da je prenese i u druge medije kao što su serija ili film.

U glavnoj ulozi u predstavi našao se mladi komičar iz BiH Nerman Mahmutović. Njegovu ženu Evropljanku iliti pokondirenu Bosanku, glumi izvanredna Negra Čičić, koja u predstavi još i pjeva i svira, dok tekst i režiju potpisuje Indira Kučuk Sorguč. Scenografiju i kostimografiju za predstavu uradila je Marijela Margeta-Hašimbegović koja ih je radila i za prethodne dvije.

Ako je suditi prema večerašnjim reakcijama mnogobrojne publike, predstava "Tako ti je mala moja kad ljubi Mahalac" dostojan je nasljednik "Mahaluše". Tokom dva sata trajanja predstave, ekipa "Mahalca" uspjela je da nasmije i zabavi tuzlansku publiku.

(Tuzlarije.net)

12-02-2015 at 23:01 | Uključi u odgovor
cupo

15-02-2015 at 13:04 | Uključi u odgovor
cupo

Najuspješniji na turniru u Sloveniji

Karate Klub „Winner“ iz Tuzle osvojio 28 medalja

Na 10. Međunarodnom karate turniru pod nazivom „POKAL NESTLA ŽGANKA“, koji je održan u subotu u Velenju (Slovenija), Karate klub "Winner" iz Tule je ostvario zapažene rezultate. I pored velike konkurencije, Karate klub „Winner“ Tuzla je uspio da ostvari izuzetan rezultat i u ukupnom plasmanu bude proglašen za najuspješniji klub turnira sa osvojenih 28 medalja, drugoplasirani klub je Karate Klub Kranj sa 17 osvojenih medalja i treće mjesto je pripalo klubu "Rudar Velenje" sa osvojenih 16 medalja. Također treba naglasiti da je karatista „Winner-a“ Aldin Bukvarević proglašen za najuspješnijeg takmičara turnira.

Pored tuzlanskog kluba, učešće je uzelo preko 45 klubova iz pet država regiona i to Hrvatske, Austrije, Slovenije, Srbije i BiH.

- Treneri i takmičari se zahvaljuju gospodinu Bahriji Jusupoviću jer je obezbijedio troškove prevoza, kao i gospodinu Elviru Ferizoviću koji je osigurao smještaj za tuzlanske takmičare – navode iz Kluba „Winner“.

Medalje su osvojili:

Zlatne medalje: Mirnes Ferhatbegović borbe seniori -84 kg, Monika Slipičević borbe juniorke + 59 kg, Meliha Džindo borbe djevojčice 10,11 godina -40 kg, i kate ekipno dječaci 8,9,10 godina u sastavu, Aldin Bukvarević, Arslan Dizdarević i Amar Salkanović.

Srebrene medalje: Una Šerak borbe juniorke +59 kg, Emina Mahmutbegović borbe seniorke -61 kg, Aldin Bukvarević kate dječaci 10, 11 godina, Aldin Bukvarević borbe dječaci 10,11 godina - 35 kg, Omar Selimović kadeti kate, Lejla Selimović borbe seniorke -68 kg, Tijana Popović borbe juniorke - 53 kg.

Bronzane medalje: Dinka Softić kate djevojčice 8,9 godina, Dinka Softić borbe djevojčice 8,9 godina - 28 kg, Amar Salakanović borbe dječaci 8,9 godina - 28 kg, Miralem Bakić borbe juniori -76 kg, Boris Šurić borbe dječaci 12,13 godina -40 kg, Arslan Dizdarević kate dječaci 7 godina, Arslan Dizdarević borbe dječaci 8,9 godina - 28 kg, Toni Blažević borbe dječaci 12,13 godina -40 kg, Nedim Hasanbegović borbe seniori -75 kg, Omar Selimović borbe kadeti -63 kg, Anja Šerak borbe djevojčice 8,9 godina + 32 kg, Emir Zonić borbe kadeti -70 kg, Adis Čolo borbe kadeti - 57 kg, Emina Hurić borbe djevojčice 8,9 godina -28 kg, Emina Hurić kate djevojčice 8,9 godina, Tarik Hurić borbe dječaci 10,11 godina + 40 kg, Kate ekipno djevojčice 8,9,10 godina u sastavu Emina Hurić, Dinka Softić, i Anja Šerak.

(Tuzlarije.net)

15-02-2015 at 16:22 | Uključi u odgovor
cupo

Foto šetenja: Kozlovac i Gornji Dolovi

Sunčan i topao dan stvoren je za šetnju i boravak u prirodi. Tako se naša ekipa ovog vikenda uputila u tuzlanska naselje Kozlovac i Gornji Dolovi, pa vas u nastavku kroz fotografije i video snimkom vodimo u šetnju ovim dijelovima grada.

15-02-2015 at 16:51 | Uključi u odgovor
cupo

Koncert u kojem ćete uživati:

"Ah, taj sevdah" 24. februara u Srebreniku

U sklopu obilježavanja međunarodnog Dana maternjeg jezika, Vijeće mladih Opštine Srebrenik organizuje Veliki koncert sevdaha, 24.02.2015. godine, u Kino sali Doma kulture Srebrenik, sa početkom u 19 sati.

Učešće na konceru će uzeti: Eldin Huseinbegović, Mirza Selimović, Fatmir Sulejmani, Naida Ćatić & profesor Almir Hukelić Aka, Melika Mornjakić & Mejdi Sulejmani, Nejra Musić & Emir Ćatibović Ćata, Jasmina Mujkanović i Amar Ibrić.

Budite dio najljepše priče o Bosni i Hercegovini uz sevdah i sevdalinke. Karte za koncert će se prodavati po cijeni od pet konvertiblnih maraka.

(Tuzlarije.net)

[Edited by cupo on 15-02-2015 at 17:17 GMT]

[Edited by cupo on 15-02-2015 at 17:22 GMT]

15-02-2015 at 17:16 | Uključi u odgovor
cupo

14.02. DAN ZALJUBLJENIH | Caffe bar "Art 2"