Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Šta èitate?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
mima
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-08-2002
Odgovori: 785
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

Posljednju godinu svakoga dana citam Njegove misli. Nije sala, citam Mu misli, i ponirem u njih s mnogo ljubavi, volje, s mnogo snage.
Citam svog covjeka, i dao bog da ga nikada do kraja ne procitam.
A uvece, negdje iza ponoci, uvijek iste knjige citam, svaku par minuta, Enesa Cengica i njegovu knjigu S Krlezom iz dana u dan, pa par stranica Malrauxa i njegove Hrastove koje obaraju, i za kraj, Matu Lovraka - Druzbu Pere Kvrzice ili Kishona. A onda do jutra u polusnu lutam nekim dalekim ulicama. Mima

06-12-2003 at 18:23 | Ukljuèi u odgovor
Puma
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Re: Re: Sta citate?

citat:
Viski wrote:
citat:
cutie wrote:
citat:
Puma wrote:
Odusevio me je Paulo Coelho i u posljednje vrijeme od njega sve citam.



Jos mi je neko preporucio tog pisca, ja moram priznati nisam cula za njega.
Mozes li mi preporuciti neku knjigu od njega?

Prije nekoliko dana kod ulicnog prodavaca naletim na jos jednu njegovu knjigu "Djavo i gospodjica Prim".
Bilo bi dobro da je ekipa sa Religije procita pa da raspalimo diskusiju o dobru i zlu.


_____________________________



Po meni je bitno, znati razluciti i vidjeti dobro i zlo . A o dobru i zlu raspalio je Kueljo. Da li zbog smislenog nadmetanja ili zelis vise saznati o vlastitoj dusi, je li dobra ili zla

Viski i Visckos koja slicnost sa imenom mjesta gdje se radnja desava. No, u svakom slucaju ljepsa je ta slicnost u poredjenju kako neki slice na "Demona , kojima ne treba mnogo vremena da nanesu stetu, kao ni olujama, orkanima i lavinama......Oni stalno lutaju svijetom, ponekad samo promatraju sto se dogadja, ili pak koju dusu podvrgnu kusnji, no nestalni su i mijenjaju zrtvu bez ikakve logike, vodjeni pukom zadovoljstinom bitke koja urodi plodom"

Sto bi nas narod reko´ daleko im kuca bila.........

Pozdrav od Chantal



08-12-2003 at 10:44 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Re: Sta citate?

citat:
klikOzovna wrote:
citat:
cutie wrote:
citat:
Puma wrote:
Odusevio me je Paulo Coelho i u posljednje vrijeme od njega sve citam.



Jos mi je neko preporucio tog pisca, ja moram priznati nisam cula za njega.
Mozes li mi preporuciti neku knjigu od njega?


8(*_*)8
Evo kad vec ne spavam, da se malo ubacim i ovde.
Paulo Koeljo(Brazilac), ti je danas jedna IN faca i rado ga citaju i mladi i stari jer je "pitak" za "konzumiranje".
Ako imas afiniteta ka magiji i okultizmu ili bilo kakvoj mistifici( ja, priznajem volim da nekada zavirim i u te "vode", onako iz hobija, iako jos nisam pocela da pravim corbe od krila slepog misa i govanca koze), onda ti toplo preporucujem gore navedenog autora, koji to radi na vrlo zanimljiv nacin.On je jedan od onih likova koji te ohrabruje da je "svetlost uvek na kraju tunela". U svakom slucaju vredi ga iscitati.

Ne znam tacno sta je sve napisao, ja sam citala:
1. Alhemicar
2.Na obali reke Pedre,sedela sam i plakala i
3.Peta gora

Nameravam da procitam i njegov poslednji roman "Djavo i gospodjica Prim"
Verovatno ima jos neki,ali ne znam tacno sada da ti kazem.

Eto, umalo osvanuh u Tuzli...ali sutra je subota pa mi se moze i ovako:-)

lNoc


Koeljo je pravo dobar .
Prije par godina se puno pricalo o Alhemicaru , tada bila sam u Sarajevu (ganjala neke vize) i u blizini je covjek na ulici prodavao knjige ,kupim Alhemicara i procitam ga na putu do Tuzle ,nisam se mogla odvojiti .
Poslije sam uvijek nastojala da i ja vidim nekad neki znak .
Peta Gora je isto dobra .Od njega sam procitala jos "Prirucnik za ratnike svjetlosti " .
Zanimljiv je covjek ,ne mogu zamisliti da je pisao i tekstove za rok hitove .


Cutie ,a inace na tvoje pitanje najbolji bi bio odgovor- sve i svasta .
Zavisi kojeg sam raspolozenja pa tako citam od klasika do etiketa sa konzervi .

U zadnje vrijeme me jako zanimaju djela klasicnih bosnjackih autora .Nesto od toga sam pisala na topicu "tekstovi pjesama koje volimo " .

Sto se citanja tice ,to je nekako kao sa malom djecom ,sve u svoje vrijeme ,ako nesto citamo kada za to nismo spremni necemo ni shvatiti poentu .Tako sam skoro citala sve od Susica i jako mi se dopalo a prije 15tak godina Susic mi je bio gotovo dosadan .

Redovno uz sina citam i knjige za djecu hahah ,bez zezanja ,obozavam da citam naglas i dugo sam mu citala pred spavanje a sada kada sam cita i ja malo uz njega cituckam da vidim sta to djeci pisu
09-12-2003 at 10:39 | Ukljuèi u odgovor
cutie
Nivo: Forumski doajen
not a cutie pie

Registriran(a): 28-04-2003
Odgovori: 3049
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

Citam dobru knjigu momentano. Radi se o jednom indijskom djecaku koji je, izmedju ostalog, bio odusevljen hinduizmom, islamom i krscanstvom. Apsolutno je preporucujem iako je nisam zavrsila , zove se "Life of Pi" , a napisao je Yann Martel.  


vattene amore che siamo ancora in tempo...
09-12-2003 at 14:22 | Ukljuèi u odgovor
klikOzovna
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Re: Re: Re: Sta citate?

citat:
Puma wrote:
citat:
Viski wrote:
citat:
cutie wrote:
citat:
Puma wrote:
Odusevio me je Paulo Coelho i u posljednje vrijeme od njega sve citam.



Jos mi je neko preporucio tog pisca, ja moram priznati nisam cula za njega.
Mozes li mi preporuciti neku knjigu od njega?

Prije nekoliko dana kod ulicnog prodavaca naletim na jos jednu njegovu knjigu "Djavo i gospodjica Prim".
Bilo bi dobro da je ekipa sa Religije procita pa da raspalimo diskusiju o dobru i zlu.


_____________________________



Po meni je bitno, znati razluciti i vidjeti dobro i zlo . A o dobru i zlu raspalio je Kueljo. Da li zbog smislenog nadmetanja ili zelis vise saznati o vlastitoj dusi, je li dobra ili zla


8(*_*)8

Namerno na ovaj nacin repliciram na ovaj tvoj post(obuhvatajuci postove cutie i viskija),iako su moje reci upucene samo tebi, jer je bas ovako(sve skupa odabrano),ovo fantastican primer banalnog povezivanja termina, u ovom slucaju "dobra" i "zla".

Takodje fantastican primer kako se Kueljovo slovo, na ovaj nacin moze predstaviti kao praznoslovlje, a sumnjam da bi i cutie na ovaj nacin dobila pravu preporuku(ah, opet te preporuke), kao ni viski spoznaju o svojoj dusi.



Viski i Visckos koja slicnost sa imenom mjesta gdje se radnja desava. No, u svakom slucaju ljepsa je ta slicnost u poredjenju kako neki slice na "Demona , kojima ne treba mnogo vremena da nanesu stetu, kao ni olujama, orkanima i lavinama......Oni stalno lutaju svijetom, ponekad samo promatraju sto se dogadja, ili pak koju dusu podvrgnu kusnji, no nestalni su i mijenjaju zrtvu bez ikakve logike, vodjeni pukom zadovoljstinom bitke koja urodi plodom"

Sto bi nas narod reko´ daleko im kuca bila.........

Pozdrav od Chantal






Po treci put fantasticno izvodjenje zakljucaka.

Posle ove definicije demona,koja se ovako prezentirana ,moze uzeti kao polazna osnova u nekim daljim diskusijama, ti(srecom),svojom poslednjom porukom iskljucijes sebe iz dalje(eventualne)diskusije.

Eh i opet, naravno, dobro je sto si ti skontala da Kueljo nije imao svoje demoncice, pa covek raspredao o dobru i zlu onako nasumice..pffff

Evo za kraj opet jednog paradoxa(koji ces ti naravno opet shvatiti na sebi svojstven nacin), a rec je o kletvi:

"Dabogda ti se demoncici_ a_la_ Dalila, bar jednom u zivotu uvukli u san".

Pozdrav od North_Storm.
09-12-2003 at 20:05 | Ukljuèi u odgovor
Puma
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sta citate?

citat:
klikOzovna wrote:
citat:
Puma wrote:
citat:
Viski wrote:
citat:
cutie wrote:
citat:
Puma wrote:
Odusevio me je Paulo Coelho i u posljednje vrijeme od njega sve citam.



Jos mi je neko preporucio tog pisca, ja moram priznati nisam cula za njega.
Mozes li mi preporuciti neku knjigu od njega?

Prije nekoliko dana kod ulicnog prodavaca naletim na jos jednu njegovu knjigu "Djavo i gospodjica Prim".
Bilo bi dobro da je ekipa sa Religije procita pa da raspalimo diskusiju o dobru i zlu.


_____________________________






Sta sam ja rekla o necemu je MOJE misljenje a sta ti mislis o njemu mi je stalo ko do lanjskog snijega.
Cutije nije ni trazila moje misljenje o djelu, nego je pitala koju bih joj njegovu knjigu preporucila. Svakako je dovoljno pametna da sama donosi zakljucke i misljanja o procitanom.
A sto se tice ove moje recenice :
Da li zbog smislenog nadmetanja ili zelis vise saznati o vlastitoj dusi, je li dobra ili zla " smijesno je, ako si stvarno mislila ovo ozbiljno, da na takav nacin saznaje o svojoj dusi , bas si bukvalist a iza svake moje recenice donosis cudne i zlobne zakljucke vjerovatno jer si sama takva. Ili ovo :
" Eh i opet, naravno, dobro je sto si ti skontala da Kueljo nije imao svoje demoncice, pa covek raspredao o dobru i zlu onako nasumice..pffff "


Ko je ovdje rekao da je imao demoncice ili da ih nije imao (stvarno glup zakljucak s tvoje strane)ili da je pisao onako nasumice, bas me nasmija , bez komentara daljih.


Daliline demoncice uzmi sebi ,( meni su moji slatki) jer ti svakakako fale . Da ti pozelim da ti se uvuku u san, kad ocito sna nemas (i ne cudi me) onda da ti pozelim ovakve demone : "Demona , kojima ne treba mnogo vremena da nanesu stetu, kao ni olujama, orkanima i lavinamajavi. Oni stalno lutaju svijetom, ponekad samo promatraju sto se dogadja, ili pak koju dusu podvrgnu kusnji, no nestalni su i mijenjaju zrtvu bez ikakve logike, vodjeni pukom zadovoljstinom bitke koja urodi plodom"


On je tebi potreban, jer bi te naucio pameti

Sreca moja, pa moj duh nije kao tvoj i kakav god je, nije sigurno zlobozovan
10-12-2003 at 15:39 | Ukljuèi u odgovor
Puma
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sta citate?

citat:
Viski wrote:
citat:
Puma wrote:

Po meni je bitno, znati razluciti i vidjeti dobro i zlo . A o dobru i zlu raspalio je Kueljo. Da li zbog smislenog nadmetanja ili zelis vise saznati o vlastitoj dusi, je li dobra ili zla


Zanemarit cu sto bas i ne znam sta je to smisleno nadmetanje. Formalno, diskusija se opisuje kao razmjena misljenja ali moguce je da ima onih koji diskusiju dozivljavaju kao nadmetanje.

*****
To na smisleno nadmetanje , to je u stvari ono sto si rekao da se raspali odnosno diskutuje, a o nadmetanju kao nadmetanju nisam mislila.


Inace, za mene nista nije crno bijelo jer izmedju ima mnogo sivih nijansi. Moja dusa nije ni dobra ni zla vec je ponekad dobra, ponekad zla. Iskreno se nadam da je neuporedivo cesce dobra.

****

Tako je Viski, svi bi mogli reci sta mislimo o svojoj dusi i drago mi je da nisi bukvalno shvatio ono "ili zelis vise saznati o vlastitoj dusi, je li dobra ili zla "

citat:
Puma wrote:
Viski i Visckos koja slicnost sa imenom mjesta gdje se radnja desava.


Vidis li u tome kakav Boziji znak?
citat:
Puma wrote:

*****
hahaha ne znam mozda da ces uzivati negdje na nekakvom egzoticnom mjestu,
gdje ces se na nekoj terasi svaki dan ljuljuskati (u toj svojoj ljuljaski) sa svojom dragom i gledati u pravcu mora. Ko zna ............
Ha, jel dobro ?

Pozdrav


10-12-2003 at 15:53 | Ukljuèi u odgovor
Puma
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sta citate?

a

[Edited by Puma on 10-12-2003 at 15:56 GMT]

10-12-2003 at 15:54 | Ukljuèi u odgovor
visental
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Sta citate?




ne citam nista vec godinama. naravno mislim na knjige. ne mogu da se koncentrisem na sadrzaj ili formu knjiz. djela. likovi mi postaju dosadni u proslosti, sadasnjosti i u buducnosti. zivim u svijetu " vec vidjeno" sto je naravno greska, al´ jebiga!
ponekad se pitam da li je potrebno procitati knjigu, ako mi je moze docarati dobro odradjen film. pogledam neku noc na TV film About Schmith sa Jack Nickholsonom i siguran sam da ne bih mogao stvoriti tako jaku sliku situacija da sam citao knjigu, kao sto mi je film predstavio.
i sve sam vise siguran da je covjek mojih godina koji je u mladosti otvorio cevabdzinicu bolje prosao no ja. 


jos uvijek ujutro se ustaje s osmijehom
11-12-2003 at 02:16 | Ukljuèi u odgovor
Hmmmm!
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Sta citate?

vizental, pogledaj film "Rabit-Proof Fence," ako vec nisi´--apsolutna inspiracija.

11-12-2003 at 02:36 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 48
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Umjetnost : Šta èitate? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice