Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Šta èitate?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
medic
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 15-09-2002
Odgovori: 3999
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

Ja sam Denikenov "Povratak zvijezdama" i nije me odusevio.
E,a ima jedan lik Rudolf Bosnjak,ukucaj u google,pravi bosanski Deniken.Ima nekoliko svojih stranica.
Ludi,ali i interesantni tekstovi.

Trenutno samo obavezna literatura (Patologija,Patofiziologija,Pulmologija),
ali i Omer Ibrahimagic-"Srpsko osporavanje Bosne i Bosnjaka"-iz pravnog ugla. 


20-05-2004 at 12:17 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Sta citate?



Ja citam Reading Lolita in Teheran koju kupih na zracnoj luci a u kojoj se radi o grupi mladig irankinja koje su citale neke zapadne bestselere za vrijeme islamske revolucije, strasno mi se svidja do sada.

20-05-2004 at 12:35 | Ukljuèi u odgovor
mala -velika
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Sta citate?

citat:
sunce wrote:

Sinoc sam procitala jos jednu od knjiga koja se dobije tj.kupi uz Dane ,
Miljenko Jergovic
Rabija i sedam meleka

evo vam dio iz price Asag koja se meni najvise svidja .

"Sedam je godina svakog proljeca Ali pasa dolazio u Bihac i sedam dana bi jahao kroz carsiju.U medjuvremenu poudavale su se gradske cure ,stasale su nove ,a ceznja je rasla kao sto bi more da su njega podje ulijevati nova rijeka.To je nemoguce jer ne moze biti da se na svijetu pojavi rijeka koje nije bilo .U prirodi se zna red ,ali medju ljudima reda nema.Sad ti mislis da je ljudski red u zlu ,klanju i ratu ? Ama kakvi !Sve to postoji i medju stijenama i kamenjem .Svako zlo dio je prirodnog reda .Jedni pravi nered je u ljubavi .A Ali pasa se ,to znas vec barem pola sata ,smrtno zaljubio u lijepu Maru .U dijete od 10 godina .Pa ga je jos sedam proljeca obilazio ,a vec petog proljeca i Mara se u njega zaljubila.
Stajali bi jedno pred drugim i gledali se .Satima tako .A da se nikad ne dodirnu i ne progovore nijednu rijec .
Niti je on njoj imao sta reci ,niti je ona znala sta bi njemu rekla.On je bio turski beg ,a ona strankinja ,pa jos krscanka .Ali i da nije bilo tako ,sta bi u ona vremena dvoje zaljubljenih mogli reci jedno drugome ?
Rijeci su dosle puno kasnije ,s bogatstvom i komforom .Ranije se samo sutjelo i gledalo .Beskonacno dugo. "

to mi je oduvijek bila najdraza narodna pjesma.kratka,koncizna,jasna ko dan,vatrena i luda kao sto samo ljubav moze biti...
na zalost,nemam neki doprinos temi.svjeze procitala "da vinci kod".zabavno.krajnji zakljucak,ipak prvenstveno komercijalna knjiga.u svakom slucaju,fola ti,fola, dan brown,za one cinjenicne dijelove knjige, imena itd."heretici" iz knjige zvuce mnogo slicni nasim bogumilima.
trenutno citam "kako odgojiti emocionalno inteligentno dijete"(iz termina emocionalna inteligencija)(knjiga je onako,sve su te knjige o odgoju djece upucene roditeljima korisne utoliko ukoliko nekoga bar privremeno umire i usmjere,a sto duzi efekat-to bolje,a ja ih citam kad god me dijete dovede do plafona,i ne mogu da se dosjetim kako mu izaci na kraj),i "majka priroda-majcinski instinkti i kako oni oblikuju ljudsku vrstu"(jako zanimljiva knjiga iz antropologije .ne,stvarno je meni skroz zanimljiva.)
a govoreci o knjigama o odgoju.nasla ja negdje jednom brosuru "pozitivno roditeljstvo".i moje ce dijete od 4 i po godine meni jednog jutra,"mama,de citaj mi to sto ti citas." i tako pocnem ja citati.i malo,pa jos.sutradan opet kaze:"de mama opet mi citaj onu knjigu o tome kako se odgajaju djeca".i ja opet poslusam.hajde reko´.korisno nam je oboma.i jednog od sljedecih ruckova,poceo se mladi gospodin izmotavati pretjerano,i meni pukne film,i podviknem i zaprijetim:"jos jedna rijec,i ode betmen na ormar."(jedna od tezih kaznenih mjera. ) a on ce ti meni:"nije tako ona knjiga rekla."
i tako vise mu ne citam knjige iz djecije psihologije.
21-05-2004 at 04:00 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Sta citate?


zasto me ne cudi da je bivsa?(objasnjenje http://www.rd.com/ )ipak ima osnove sto zene kazu da muskarci nikad ne slusaju sta pricamo.ali moram da priznam,moj je brak bio spasen onog momenta kad sam shvatila da mogu i ja da ga gledam ko da upijam svaku rijec o autima,kompjuterima,alatu...,a mislim o necemu trecem.nasi razgovori su sve kvalitetniji,ko tuto i muto.zvucimo ko onaj stari vic "tandrce ti auspuh.ne cujem,tandrce mi auspuh".
nista posebno.eto,bi mi smijesno sto nije ni ime novina zapamtio,a tusila da toliko:wink: .samo se nemoj naljutit´,visi,nije ovo nista licno.iskreno i ja sam presla na strucnu literaturu.previse se knjiga pise i stampa,ja cekam da se koja skroz dokaze,pa onda citam.
:wa




Pa draga moja mala-velika, ja vala sjedim ovdje i pijem kafu i crko se od smjeha na te tvoje postove, stvarno si hadzinca, svaka cast. Ugodan ti dan zelim! :wa ;cmok

Hej, zene, trebal citat onog Paola Kuelja? Ja sam citao onu njegovu "Na obali rijeke Pjedre sjedila sam i plakala" pa mi se svidjela, iako je malo religiozan, ali je knjiga simpaticna; biste li vi njega preporucile?
22-05-2004 at 12:14 | Ukljuèi u odgovor
visental
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Re: Re: Re: Re: Sta citate?

.zvucimo ko onaj stari vic "tandrce ti auspuh.ne cujem,tandrce mi auspuh".
nista posebno.eto,bi mi smijesno sto nije ni ime novina zapamtio,a tusila da toliko: .samo se nemoj naljutit´,visi,nije ovo nista licno.


nista ni oduzeti ni dodati. bas tako. no ljuting.

posto mi nije pristupacna literatura niti jedna nego ona pisana ili prevedena na engleski jezik uskracen sam za istinski bliski susret s knjigom.
trenutno se "mucim" sa "The way of the Sufi" od Idries Shah gdje on pokusava citaocu pribliziti sufije sa fiksnim idejama, a i one sa prekoncepcijom, a na kraju zakljucuje da je nedokucivo osim ako nisi i sam Sufi.


The Sufi is one who does what others do - when it is necessary. He is also one who does what others cannot do - when it is indicated.

Nuri Mojudi

 


jos uvijek ujutro se ustaje s osmijehom
26-05-2004 at 23:48 | Ukljuèi u odgovor
Dalila
Nivo: Forumski doajen
zahebana kad popije!

Registriran(a): 11-06-2003
Odgovori: 3926
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

Hmmm vidim ja izgleda jedina ovdje koja ne voli poeziju.... nesto od djetinjstva, ma nemoj mene ziv bio da citam pjesNe. A nesto se valjda ljudima cini ko da volim, malo-malo te mi neko pokloni nesto na taj fazon, neki dan mi prijatelj poklonio Tagore´ovu knjigu pozejiu za koju je dobio Nobela... evo saljem besplatno samo javite adresu, dzaba mi prasinu skuplja...

Pa me nesto interesuje, jeste li vi koji volite pozeiju je uvijek voljeli, da li je prvi susret s takvom vrstom pisanja bio WOW ili je to vise vio acquired taste?

02-06-2004 at 05:27 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Sta citate?

Habibti "mala-velika" da ti napokon odgovorim!

Ma te su i pjesme sve ko kod nas: "albi" ti je "moje srce" (na libanskom, jer oni ne izgovaraju slovo kaf), "hobi" je "moja ljubav" (ali "ljubavi" je "habibi" ili "habibti" za zenu), a ono "allah alaik min bin aynek" znaci "bog me gleda kroz tvoje oci".

I ja ti strasno volim klasiku arapske muzike, pa slusam skoro stalno Fairooz i Um Kulthum, njih mozes citave pjesme naci na http://www.6arab.com (gore u gornjem desnom uglu imas strane svijeta, pa na koju god kliknes naci ces arapsku muziku, njih dvije su na north). One su ti fenomenalne, posebice Fairooz jer cula si kako ima lijep i smirujuci glas, a Um Kulthum jedna joj pjesma traje po 50 minuta, zaboravio svog svoga dok ona otpjeva. :lol Ja ti isto tako volim i malo mrdiguz libansku muziku kao Fadel Shaker i Elisa, ali ne znam nista posebno od ne-libanskih, osim Amr Diaba, ali i on je Libanac... ;cmok

08-06-2004 at 01:38 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Sta citate?

Uh, dobri su ti oni linkovi, draga mala-velika, gledao sam ih i slusao skoro citavo jutro! Znas li ti kakvu dobru sufi muziku? NAcu ti ja par imena nekih sufi sejkova i kod njih je samo muzika, oni arapski bubnjevi i arapski saz, i tek poneka rijec, to se meni strasno svidja. HAjd odo ti to ganjat sad da vidim imam li sta nac. :wa

08-06-2004 at 18:51 | Ukljuèi u odgovor
cutie
Nivo: Forumski doajen
not a cutie pie

Registriran(a): 28-04-2003
Odgovori: 3049
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Re: Re: Re: Re: Sta citate?

citat:
besmir wrote:
Hej, zene, trebal citat onog Paola Kuelja? Ja sam citao onu njegovu "Na obali rijeke Pjedre sjedila sam i plakala" pa mi se svidjela, iako je malo religiozan, ali je knjiga simpaticna; biste li vi njega preporucile?

Nedavno sam procitala "Alhemicara" i nije mi nesto posebno. Ideja sama po sebi nije losa, ali nacin na koji je prezentirana je malo "mnogo htio, mnogo zapoceo..."
 


vattene amore che siamo ancora in tempo...
09-06-2004 at 16:50 | Ukljuèi u odgovor
Bubi-Bubi
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 19-01-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 173
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sta citate?

I ja sam skoro procitala Alkemicara i nije me odusevio. Svi su falili tu knjigu pa reko mozda sam previse ocekivala

10-06-2004 at 07:57 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 11
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Umjetnost : Šta èitate? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice