Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Gastronomija : Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

Da odvojimo slatkise .
Ovdje pisite recepte samo za slatko,na onom topicu su se izgubili .

Moram naci onu Gaginu baklavu iz Avlije da se i ona ne izgubi

24-10-2004 at 08:05 | Ukljuèi u odgovor
cutie
Nivo: Forumski doajen
not a cutie pie

Registriran(a): 28-04-2003
Odgovori: 3049
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

Old-fashioned fruitcakes

2 cups dark seedless raisins,
1 cup dried apricots, coarsely chopped,
1 cup Calimyrna figs, coarsely chopped,
1 cup pitted dates, coarsely chopped,
1 cup brandy,
2 ½ cups all-purpose flour,
1 teaspoon baking powder,
1 teaspoon salt,
1 teaspoon ground cinnamon,
½ teaspoon baking soda,
½ teaspoon ground nutmeg,
½ teaspoon ground allspice,
1 ¼ cups packed light brown sugar,
1 cup butter, softened,
5 large eggs,
¼ cup light molasses,
1 teaspoon grated orange peel,
2 cups coarsely chopped walnuts or pecans.


In a large bowl combine raisins, apricots, figs, dates, and ¾ cup of brandy; toss to combine. Cover and let stand 4 hours or overnight.

Preheat oven to 300 F. Grease six 5 ¾” by 3 ¼” loaf pans; line bottoms with wax paper; grease paper. Dust with flour. In medium bowl, combine flour with baking powder, salt, cinnamon, baking soda, nutmeg and allspice.

In another large bowl, with mixer at low speed, beat brown sugar with butter until blended. Increase speed to high; beat until light and creamy. At low speed, add eggs, 1 at a time, beating well after each addition. Beat in molasses, orange peel, and flour mixture until blended. With spoon, stir in dried fruit mixture and nuts.

Spoon batter evenly into pans. On bottom oven rack, pour boiling water into roasting pan to fill halfway. Place fruitcakes on rack above. Bake fruitcakes 60-70 minutes, until tops are golden and toothpick inserted in centre comes out clean with a few moist crumbs attached.

Cool fruitcakes in pans on wire rack 30 minutes. Remove from pans, discard waxed paper. Brush remaining ¼ cup brandy over tops of warm cakes. Cool completely. Wrap each fruitcake well with plastic wrap or foil. Store at room temperature for up to a week or refrigerate for up to month.

Rado cu pojasniti, ako ima zaista zainteresovanih. "loaf pans" ja kupim od aluminijske folije, mogu se poslije i baciti (ili ostaviti za slijedecu godinu )Molasses ne stavljam uopste. 


vattene amore che siamo ancora in tempo...
24-10-2004 at 08:05 | Ukljuèi u odgovor
cutie
Nivo: Forumski doajen
not a cutie pie

Registriran(a): 28-04-2003
Odgovori: 3049
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

Ovaj je super-jednostavan:

Lebkuchen

1 box (16 ounces) dark brown sugar,( 2 ¼ cup packed )
4 large eggs
1 ½ cups all-purpose flour
1 ½ teaspoons ground cinnamon
1 teaspoon baking powder
¾ teaspoon ground cloves
1 cup walnuts
1 cup dark seedless raisins or ¾ cup mixed candied fruit


Preheat oven to 350 degrees. Grease 13” by 9” metal baking pan. Line pan with foil; grease foil.

In a large bowl, with mixer at medium speed, beat brown sugar and eggs until well mixed, about 1 minute. Reduce speed to low; gradually beat in flour, cinnamon, baking powder, and ground cloves, until blended, occasionally scraping the bowl. Stir in walnuts and raisins.

Spoon mixture into pan and spread evenly. Bake 30 minutes. Cool completely in pan on wire rack.


 


vattene amore che siamo ancora in tempo...
24-10-2004 at 08:05 | Ukljuèi u odgovor
cutie
Nivo: Forumski doajen
not a cutie pie

Registriran(a): 28-04-2003
Odgovori: 3049
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

Bambi, ja tako pravim risotto (ovo ce Bubi dobro da zna ), samo sto ja zalijevam sa procijedjenom pilecom supom malo pomalo, i na kraju drmnem podosta parmezana.

Varijacija risotta ima kolko hoces, moze se praviti na taj nacin sa gljivama, sparglama, graskom...

Bubi, evo da prevedem:

Lebkuchen

Umuti 2 solje i cetvrt smedjeg secera sa 4 jaja. U to dodaj 1 i po solju brasna, 1 i po kasicicu cimta (cannella), kasicicu praska za pecivo, 3/4 kasicice mljevenih klincica (chiodi di garofano). Lijepo umuti mixerom, pa onda kasikom umijesaj 1 solju grozdjica i 1 solju oraha. Peci u pravougaonoj tepsiji 30 minuta na 180 stepeni.

Ja inace i nisam veliki ljubitelj slatka, ali ovaj mi se svidja sto je super jednostavan za napraviti, lijepo mirise i podsjeca me na medeni kolac sto sam jela kad sam bila mala.  


vattene amore che siamo ancora in tempo...
24-10-2004 at 08:05 | Ukljuèi u odgovor
cutie
Nivo: Forumski doajen
not a cutie pie

Registriran(a): 28-04-2003
Odgovori: 3049
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

Tufahije

Uzeti jednu (ili vise) jabuku po osobi, oguliti, izvaditi sjemenke i skuhati u agdi (1 l vode, 1/2 kg secera, jedan limun, prokuhati prvo).

Samljevene orahe, otprilike pola umucenog slaga i malo Nutele, umutiti, tako da ostane pogusto, i time puniti jabuke.

Prije sluzenja, zaliti jos malo agdom i ukrasiti ostatkom slaga. I .  


vattene amore che siamo ancora in tempo...
24-10-2004 at 08:05 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

eh vako da vam i cupo da jedan recept ...ja inace u slobodno vrijeme volim da kuham i da perem sudje ...ma muz za pozelit ...naime radi se o torti...nema nikakvog pecenja kora i sl zato mi polazi od ruke da je napravim ...uzmete 7 jaja i razdvojite zumanjake i bjelanke u 2posude duboke...eh u tu smjesu gdje su zumanca ubacite 7 kasika secera i mutite...onda uzmete maslac i postepeno to ubacujete i mutite...kad dobro umutite dodate rastopljenu cokoladu za kuhanje i onda sve to ponovo umutite...nadam se da dobro objasnjavam
eh onda mutite vamo bjelanke posebno...i kad se dobro umute uzmete tu posudu sa bjelancima i dodajete postepeno u ovu predhodnu smjesu i mutite...tako je gotova jedna smjesa....
a druga smjesa je samo 2 slag kreme od vanilije umutite...
uh umori se
eh uzmete kalup za tortu ako nemate kalup moze i serpa....uzmete takodje dupli plazma keks, a u tanjur naspete mlijeka i rum...i taj plazma keks stavite svaki pomalo da se rastopi i onda redate okolo kalupa il serpe...i takodje na dno kalupa ili serpe stavite keks...kad to zavrsite naspete prvu smjesu pa onda na to smjesu slag kremu....i na kraju ono izravnate nozem da lijepo izgleda...i stavite u friz jedno 4-5h da se zgusne i zaledi....uglavnom to je moja omiljena torta i ukus je super...ja i ako slucajno nemate plazma keks moze nesto sto je slicno njemu kakve piskote i sl...

24-10-2004 at 08:05 | Ukljuèi u odgovor
nadi
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-07-2003
Odgovori: 9070
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

Kolac od krusaka

Tijesto
8 jaja
23 dg secera
3 kesice vanilije-secera
31 dg brasna

Bjelanca dobro umutiti-cvrsto,dodati secer i van. secer,zatim polako zumanjca i na kraju brasno.Tijesto ispeci.

Krema
3 cokolade od 100 gr-mlijecne
1 cokolada za kuhanje
2 kesice zelea za tortu
2 kg krusaka u konzervi-kruske na pola isjecene

Izvadite kruske iz konz. a sok istresite u posudu od jedan litar i donaspite hladne vode u nju da bude puna.Znaci sok od krusaka+voda da bude litar.Istresite kesice zelea u to i izmijesajte.Sve zajedno prokuhajte.Skinite sa sporeta i u to dodajte cokolade-sve cetri.Ostaviti da se ohladi.

Kruske poredati po ohladjenom tijestu i odozgo preliti sa kremom,naravno dobro ohladjenom.Ostaviti pola sata da stoji,da se ona krema lijepo slozi.
Izmutite slag,pola litra - neznam kako to ide kad je u vrecicama,mislim neznam mjeru-uglavnom na kolac treba samo tanak sloj slaga premazat.Posuti cololadnim mrvicama i bujrum
 


Da te volim,duša zna...
24-10-2004 at 08:05 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

citat:
*grofica* wrote:
hane imal ko kakav recept za kakvu torticu il kolac al da ima u njemu grozdjica .cokolade i puuuno slaga i svegaaa razumite me,prahnulo mi ko trudnici

[Edited by *grofica* on 20-05-2004 at 11:45 GMT]


Evo probaj ovu ako bude dobra javi ja imam recept a nisam pravila.

Torta od maka

Sastojci
6 jaja
16 dag secera u prahu
15 dag mljevenog maka
5 dag grozdjica
5 dag grubo rezanih oraha
20 dag cokolade za kuhanje
10 dag maslaca
2 kasike vode

Odvojiti bjelanca od zumanaca ,pa umutiti zumanca sa polovinom secera.
Na laganoj vatri rastopiti cokoladu i maslac sa dvije kasike vode.
Od dobivene smjese uzeti tri kasike i dodati u izmucena zumanca.
Dodati orahe ,mak i grozdjice ,prethodno nekoliko minuta namocene u toploj vodi pa sve izmjesati.
U drugoj posudi izmutiti bjelanca s preostalim secerom.
Izmucena bjelanca pazljivo kasikom dodati u smjesu sa zumancima i lagano umijesati.
Dobivenu smjesu izliti na pleh premazan maslacem i peci 40 minuta na 180 stepeni.
Kad je gotovo izvaditi i pustiti da se ohladi i preliti preostalom cokoladnom smjesom.
24-10-2004 at 08:05 | Ukljuèi u odgovor
Dalila
Nivo: Forumski doajen
zahebana kad popije!

Registriran(a): 11-06-2003
Odgovori: 3926
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

Nadi recepAt je pravo jednostavan:

100 grama integralnog brasna ( 100% whole meal)
100 grama oats flour ( ne znam na nasem)
2 scoops ( jedno 40gm) proteina u prahu, ili vanila iil cokolada ( a i ne mora)
2 kafene kasicise sode bikarone ( ili baking powder)
Splenda ( sucralose secer) po okusu ( ja stavim jedno 5 malih paketica)
2 supene kasike smedjeg secera
2 kafene kasicice cimeta
1/2 kafene kasice nutmeg ( a i ne mora ako nema)

sve to fino izmjesas

A vamo pomijesas:
200ml mlijeka ( low fat)
1 jaje
20ml maslinovog ulja ( li 100 grama applesauce unsweetened)
1 jabuka isjeckana na sitno ( nemoj bas skroz sitno jer se jabuka skasi)

sve to lijepo izmjesas sa suhim sastojicma, izjednacis masu, ubacis u muffin tray ( podmazan naravnski :-) i u rernu jedno 20 min...yum!

24-10-2004 at 08:05 | Ukljuèi u odgovor
cutie
Nivo: Forumski doajen
not a cutie pie

Registriran(a): 28-04-2003
Odgovori: 3049
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..)

Ovu sam tortu napravila juce i pravo je dobra. Jednostavna za napraviti, bolja od sladoleda. Posebno za ljeto, osvjezavajuca.

Zamrznuta torta od limuna

Sastojci:

5 jaja
175 ml soka od limuna (oko 4 limuna)
Rendana kora 2 limuna
1 solja (250ml) secera
piskote (ili bilo koji drugi keks), dovoljno da pokrije dno i strane pleha za tortu
250 ml kreme za slag 35%
3 kasike secera u prahu


Umutiti 3 zumanca (bjelanca ostaviti u frizider za kasnije) i 2 cijela jaja. Dodati secer sok I pola kore od limuna (drugu polovicu ostaviti u frizider za kasnije). Smjesu kuhati na laganoj vatri dok se ne zgusne ko pudding. Istresti u zdjelu da se ohladi.

Dok se to hladi, puterom pomastiti pleh za tortu (onaj sto se otvori pa se strane odvoje od dna) i pokriti piskotama.

Kad je smjesa od limuna potpuno hladna, umutiti slag od one kreme i polako sastaviti i sve skupa staviti u pleh za tortu. Pokriti folijom i zamrznuti (preko noci ili barem 6 sati)

Slijedeci dan, umutiti snijeg od ona 3 bjelanaca, dodati secer u prahu i preostalu koru od limuna. Premazati time zamrznutu tortu. Staviti tortu pod broiler (to je onaj gornji grijac sam) samo par minuta, dok onaj snijeg od bjelanaca ne pobrauni. Ohladiti par minuta i vratiti u zamrzivac. Prije sluzenja, drzati 2 sata u frizideru (za one koji ne mogu cekat, ovo nije obavezno).
 


vattene amore che siamo ancora in tempo...
24-10-2004 at 08:05 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 53
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Gastronomija : Slatko(torte,kolaci,kreme,sladoledi..) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice