Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.

FORUM : Sport : Nogometni/Fudbalski savez BiH
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Nogometni/Fudbalski savez BiH

Sopranosi iz Ferhadije

Kada je prošle subote, bez markice marketing, Senad Hadžifejzović ugostio Ahmeta Pašalića, istinski ljubitelji fudbala su imali dojam da se raspravlja o ustavnim reformama, a ne o finansijskim malverzacijama u Fudbalskom savezu BiH. Na potezu je sudstvo, ali neće biti dovoljno samo kazniti od silnih računa mamurne Ušanovića i Kureša. Valja se suočiti sa ozbiljnom kriminalnom organizacijom

Strukturirano kao prava FBI-jeva piramida zla iz saga o mafiji, vodstvo NSa/FS-a BiH je, valjda, najzatvorenija grupa u današnjem bosanskom društvu, po svemu slična kadrovskim "halkama" stvaranim u ratnim i godinama poraća. Podsjetimo, hronologija nakon sramnog poraza od Grčke (0:4) u Zenici izgleda ovako: nakon utakmice u kojoj se odmah moglo vidjeti da niko na reprezentaciju BiH ozbiljno ne računa kao učesnika u završnici i da će praksa po kojoj počinjemo utakmicu sa 0:1 i penalom protiv nas biti nastavljena, izbila je tuča (vidjeti intervju s BH Fanaticosima!) između Robijaša i navijača reprezentacije BiH. Fanaticosi tvrde da je tuča izrežirana, a iz NS-a BiH nije stiglo nikakvo zvanično obavještenje. Do danas je Ušanović poslao najavu tužbe Nezavisnim novinama, a "patriotski" novinari koji se nalaze na spiskovima Saveza i o njihovom trošku putuju i "izvještavaju" s utakmica uglavnom trabunjaju o "promjenama koje su nam potrebne". Uvijek ista priča.

Upozorenje miševima No, nešto se ipak pokrenulo. U petak, 13. oktobra, Nezavisne novine iz pera Almedina Šišića, jednog od najsistematičnijih kritičara politike i "rada" Saveza u proteklih nekoliko godina, objavljuju izvode iz finansijskih izvještaja koji apsolutno upućuju na finansijske malverzacije od strane generalnog sekretara Muniba Ušanovića i sekretara za finansije Miodraga Kureša. Spisak onih koji su se "omrsili" u Savezu nije mali - na njemu su bivši nogometaši, "prijatelji", "novinari" i drugi. Spisak se već nalazi u Tužilaštvu BiH i bit će zanimljivo pratiti sudski postupak.

Ipak, treba biti oprezan. Spisak koji je objavljen može biti i upozorenje "miševima" koji hoće da napuste brod koji tone, a takvih je, sudeći prema pozivima kolega koji su u ovoj priči ostali neumrljani, sasvim dovoljno. Pašalić, čijih potpisa na računima uglavnom nema, ali koji kontroliše većinu tokova u reprezentaciji, izbor igrača, ugovore i menadžere, pokušava u javnosti prikazati da je situacija takva da su svi uzimali, jer su na spisku, između ostalih, novinari Topalbećirević, Alić, Čaušević i to rame uz rame sa recimo Sliškovićem, Katalinskim i Admirom Smajićem.

Druga stvar koju Pašalić koristi kao argument je, zaista, groteskna: izjavio je da se neće povući sve dok reprezentacija ima evropske uvjete za rad. Što se tiče sredstava, čim igrate u takmičenjima koje organizira UEFA, vaši su troškovi automatski pokriveni. Pašalić koji se u svemu predstavlja kao tehničko lice "zaboravlja" da mjesto na kojem "radi" već deset godina u savezima širom svijeta - ne postoji! Reprezentacije Hrvatske, Slovenije i Srbije, koje su po rezultatima za nas jednako nedostižne kao Brazil ili Francuska, nemaju nešto što se zove direktor selekcija. Takvo nešto ne postoji ni u Njemačkoj, niti u reprezentacijama skandinavskih zemalja čiji su budžeti za naše prilike basnoslovni. Jedini igrač koji je postavio pitanje Pašalićeve "nezamjenljivosti" je Elvir Bolić, koji je igrajući po svijetu i u bivšoj zemlji stekao ogromno iskustvo. Ostali su, uglavnom pognuli glave i otišli poput Salihamidžića ili kao Barbarez (baš kao i Avazovi "novinari") načelno govore kako je vrijeme za promjene. Jedina najava konkretne akcije stiže od predsjednika NS-a/FS-a BiH Milana Jelića koji je, vjerovatno osokoljen pobjedom SNSD-a, najavio "otkaze svim selektorima, administraciji i Pašaliću i Ušanoviću, što je trebalo napraviti još davno, ali nije bilo podrške iz Sarajeva". To može biti pozitivno, ali valja očekivati i protuudar.

Pašalić i Ušanović će, sasvim sigurno, zaigrati na "patriotsku kartu" i preko svojih satelita poslati poruku da se iz Banje Luke ruši Savez, što će bošnjački dio javnosti "popušiti" skoro bez ostatka. Savez kupuje vrijeme šutnjom i troši jednu od svojih posljednjih linija odbrane - Slavicu Pecikozu, koja krčmi zadnje kapi svog ugleda koji je stekla kao Bosnina košarkašica, reprezentativka bivše Jugoslavije i radijska sportska novinarka. No, prema informacijama iz Ferhadije 30, sigurno je da tamo očekuju najozbiljniji udar do sada.

"Ono što je u ovom trenutku najvažnije je da se stvar ne predstavlja ´političkom´, što je bila i intencija voditelja televizijske emisije koji je u subotu onako sramno ugostio Pašalića, u ovoj priči očigledno najopasnijeg i najprepredenijeg ´igrača´. Radi se o kriminalu što je iz finansijskog izvještaja vidljivo i što je notorna činjenica koja se očigledno vidi. Nerviraju me pokušaji kvazipatriotskih ´novinara´, od kojih su neki i sami umiješani u prljave rabote, da sve predstave kao nacionalno trvenje. Na linijama odbrane Sarajeva i na ostalim bosanskim ratištima proveo sam više vremena nego svi oni zajedno, tako da s njima ne vrijedi polemizirati. Neka o tome svoje kažu sudovi", kaže Danima Dino Šišić, urednik Nezavisnih koje su prošlog petka objavile kompletan dosje o kriminalu u FS-u/NS-u BiH.

Nedodirljivost koju su Pašalić, Ušanović i kompanija pokazali u posljednjim godinama graniči sa fantastičnim. Sve ove godine im se nije moglo ništa: ni kad je bilo očigledno da ekipa koja je skinula Muzurovića, a postavila Mušovića stvara kriminogeni okvir pod kojim se mogao odvijati sav ovaj galimatijas, ni kad je zbog istog razloga smijenjen Faruk Hadžibegić, a doveden "kooperativniji" Slišković, ni kad je iz prostorija Saveza nestala kasa (!?) sa dokumentima o finansijskom poslovanju, ni kad su iz sarajevskih i inih kafana koje nude zabavu svakovrsnih umjetnica stizale kopije računa o hiljadama potrošenih maraka na račun Saveza…

Ko su ovi ljudi? Sve vrijeme - osim kvalifikacija za EP u Portugalu 2004. - rezultati su bili osrednji ili nikakvi, ali su, da se poslužimo starom metaforom, "psi lajali, a karavan prolazio". Kooptacija podobnih u tijela Saveza učinjena je na sličan način na koji su nacionalne stranke instalirale svoje ljude na čela velikih firmi. Je li iko ko poznaje nogomet ili ekonomiju ikada mogao čuti za Marka Barukčića, inače nosioca liste HDZ-a u Orašju, koji bi kao šef Finansijske komisije trebao kontrolisati poslovanje? Sastav komisija je takav da, iako ste dobro informisani, rijetko nalazite ime koje vam nešto znači. U Komisiji Saveza za medije se nalazi šest članova za koje velika većina kolega nikada nije čula.

"Čini se da je ključ u tome", govori za Dane generalni tajnik HNS-a Zorislav Srebrić, "da sve što se radi u okviru UEFA-e ide preko nacionalnih saveza. Ovih dana smo imali slučaj da nam je UEFA poslala tim ´stručnjaka´ koji su trebali obučavati naše ljude u oblasti komunikacija. Na kraju je ispalo da mi njih možemo obučavati, dobili smo certifikat i gotovo".

Stvar je jasna: brzina obračuna s kriminalom u NS/FS BiH zavisit će isključivo od toga koliko će se efikasno u to uključiti tužilaštvo BiH.

Što se UEFA-e tiče - osim načelne podrške koju je u raskrinkavanju svih afera izrekao jedan od njihovih pravnika Marcel Bentz "da prate šta se događa, i da će istrajati na tome da se afere raščiste" - ne treba očekivati da će se oni miješati. U tom smislu oni će se ponašati upravo onako kako se ponaša međunarodna zajednica u političkim trvenjima u Bosni: podržat će onoga ko pobijedi! Uostalom, preko web-sitea UEFA-e, jednog od najposjećenijih na svijetu, jedina tri nacionalna saveza o kojima se direktno ne možete informirati su savezi BiH, Makedonije i Kipra. To je vrsta blokade koju je uspostavilo vodstvo na čelu sa Pašalićem i njegovima: ista ekipa računa i na blagu nezainteresiranost za "sitnu buraniju". Primjera radi, UEFA je na ime prava prijenosa Lige prvaka ove godine podijelila 439 miliona eura. U tom smislu pronevjera od milion ili dva u Bosni ne znači ništa.

Eto nas, dakle, ponovo na početku: jedini način obaranja ove strukture - uz, naravno, tužilaštvo - bio bi da neko od naših proslavljenih asova, neko s vezama u međunarodnom nogometu, nekome u UEFA-i predoči barem dio ove tragične situacije. No, za to treba uložiti osobni autoritet i veze. Kako se u tom smislu nisu proslavili ni naši nekadašnji nogometaši koji u inostranstvu uživaju veliki ugled, a ni igrači reprezentacije, čini se da će sve ostati na nekolicini novinara i BH Fanaticosima koji su najavili prosvjede u četvrtak, 19. oktobra. Nadajmo se barem da ih policija neće tući za račun kriminalaca. S druge strane, te će slike obići svijet (za to će se osobno pobrinuti nekolicina ljudi kojoj je nogomet u duši, a muka joj je gledati ovakvu bruku) i stvar bi, konačno, morala krenuti. Za bolju BiH.

20-10-2006 at 12:23 | Uključi u odgovor
Abulafija

Ismet Turšić, jedan od vođa BH Fanaticosa

Pomest ćemo bagru iz Saveza

Kulminacija svih nepravdi prema istinskim navijačima naše reprezentacije desila se na izlazu sa stadiona Bilino polje kada je policajac Dž. S. brutalno špicom pendreka udario jednog od najistaknutijih BH Fanaticosa, Ismeta Turšića, rođenog Prijedorčanina, koji je iz Švedske govorio za Dane

DANI: Jesi li saznao ime i prezime policajca koji te onako mučki udario na utakmici Bosna i Hercegovina - Grčka?

TURŠIĆ: Nisam saznao ime dotičnog "gospodina" niti me ono previše zanima. On je samo jedan mali miš koji još uvijek živi u Titovom vremenu gdje je "milicija" bila svetinja i kada su se smjeli ponašati kako su htjeli. Bit će bolno za njega probuditi se i shvatiti da je ovo 21. vijek i da onakve metode zastrašivanja pale još možda samo u Bjelorusiji. Ko zna, možda je u pitanju i seksualna frustracija koju liječi pendrečenjem navijača.

DANI: Hoćeš li podnijeti tužbu protiv njega, s obzirom da o tome postoji videozapis koji sve govori, a u MUP-u kažu da je već suspendovan?

TURŠIĆ: Tužiti ga neću jer nije njegovo dijete krivo što mu je tata idiot. Ne želim da ijednom građaninu BiH uzimam hljeb/kruh iz ruke bez obzira koliko bilo razloga za takvo što. Uostalom, imamo puno veće i opasnije neprijatelje od njega tako da nam ovaj "gospodin" trenutno ne predstavlja kakav veći problem. Njegov "potez" su vidjele sve svjetske medijske kuće i to je najbolja "reklama" njegovog rada.

DANI: Zašto si uopće izveden sa stadiona?

TURŠIĆ: Ne znam. A da apsurd bude veći, to nisu znali ni policajci s kojima smo razgovarali u MUP-u. Spominjali su "narušavanje javnog reda i mira", međutim, ubrzo je i njima bilo jasno da je to samo šuplja priča. Namjenski smo privedeni s očitom namjerom zastrašivanja, ne samo mene, Nizara i Damira, nego cijelog BHF-a.

DANI: Šta je prethodilo upadu specijalaca među BH Fanaticose?

TURŠIĆ: Oni tvrde da je neko s naše tribine bacio petardu među grčke navijače što je moguće, mada ne mogu to potvrditi jer nisam čuo ni vidio da je išta puklo među njima. Znači, navodno, ta upotreba pirotehnike je bio povod njihovog upada. U tom slučaju su trebali reagovati još na samom početku utakmice, kada je na sjeveru zapaljeno par baklji i kada su i vatrogasci morali intervenisati. S obzirom da su privođenja bila "ciljana", više je nego jasno da su policajci radili po nečijem nalogu. Čijem, to ne znam, ali pošto se jedno veliko klupko polako počelo razmotavati, saznat ćemo i to. Naše mišljenje je da su upali među nas zbog transparenta o Barbarezu, zbog natpisa "Barba, progovori, obraz nacije je u pitanju!"

DANI: Da li je istina da su Robijaši napali BH Fanaticose?

TURŠIĆ: Iako nisam bio u toj gužvi iz "opravdanih" razloga (sjedio u marici), odgovorno tvrdim da to nije istina! Došlo je do nesporazuma, raja je u onom silnom razočarenju i očaju tražila krivca u bilo kome, a onda je došlo do prave kafanske tuče, prvo Robijaša i BHF-a, pa onda Robijaša i BHF-a protiv policije, koja je nemilosrdno tukla sve pred sobom. Možda treba spomenuti i to da je Hare Svraka, jedan od vođa Robijaša i moj daljnji rođak, lično pomogao mojim prijateljima da bezbjedno dođu do auta.

DANI: Nakon pet-šest godina koliko postoje BH Fanaticosi, jeste li išta promijenili, odnosno kako tumačiš činjenicu da masa nezadovoljnih konstantno protestira a da čelnici Saveza ostaju nedodirljivi?

TURŠIĆ: Kao prvo, kada je BHF nastajao kao navijačka grupa, uopšte nismo znali kakvi amateri sjede u našoj kući fudbala. Mi smo se ložili, i sad se ložimo, na čisti zdravi patriotizam, na BiH od Une do Drine, od Save do mora, ne zamaramo se previše lošim rezultatima jer smo svjesni da BiH nije Brazil. Međutim, kada vidimo da Slovenija, repka koja se sastoji od dva Slovenca i devet fudbalera iz BiH i Srbije, ode na SP i na EP i što je najbitnije ne obruka se tamo, e onda smo se i mi zapitali u čemu je kod nas problem. Počeli smo da "njuškamo" i nanjuškali smo. Rat Savezu je objavljen početkom aprila prošle godine i od tada smo napravili ogroman posao oko buđenja svijesti običnih ljudi. Uz nas su stali i pojedini novinari dok su se neki ogradili od svega toga. Najbitnije je bilo zakotrljati tu grudvu koja će s vremenom postati lavina koja će "pomesti" sve amatere i kriminalce iz našeg FS-a/NS-a.

DANI: Kome služi Nogometni savez? Ahmet Pašalić, koji se, kako kaže, nije potpisao ni na zdravstvenu knjižicu, veli da on odgovara samo Izvršnom odboru.

TURŠIĆ: Narcisoidni nastup Ahmeta Pašalića u Hayatovom CD-u je samo potvrdio činjenicu da je taj čovjek nesretno zaljubljen u samog sebe, priča o sebi u trećem licu, tvrdi kako bi bez njega u NS-u egzistencija bh. fudbala bila dovedena u pitanje. Priča oko potpisa i optuživanje onog jadnog pijanca Muniba Ušanovića je samo još jedan dokaz da je Pašalić spreman da žrtvuje sve i svakoga oko sebe samo da bi sačuvao svoju poziciju. Malo mi to liči na onog jednog što je završio u Haagu, kojem nikad ne stigoše presuditi jer je Bog bio brži. Isto tako priča o Beckhamu i McLarenu kao da ih lično poznaje. Jako prepotentno i neozbiljno za čovjeka njegovih godina i njegove pozicije. Kome NS služi to ne znam, ali znam kome ne služi, ne služi narodu kome taj NS pripada! Nije mi mrsko ni žao provesti u busu 40 sati jer onaj iskaz poštovanja koji vidiš na licima ljudi u Rumuniji, Španiji, Litvaniji, Holandiji ili Moldaviji kada se pojavimo, znači puno više od ičeg drugog na svijetu!

DANI: Hoće li protesti, koji su najavljeni za četvrtak, išta promijeniti?

TURŠIĆ: Iskreno rečeno, ne znam da li će ovi protesti natjerati bagru da ode, ali se nadam da će doprinijeti dodatnom pritisku koji se ovih dana vrši sa svih strana. Konačno imamo ujedinjen front gdje su navijači, stručnjaci, novinari i obični građani BiH zajedno stali i dali im do znanja da im nema dalje! Uglavnom, tu smo da i dalje budemo noćna mora Jeliću, Dominkoviću, Pašaliću i ostalim amaterima što nam uništavaju fudbal već godinama...

Kapiten

Nismo zadovoljni Barbinim odgovorima

DANI: Ko je autor transparenta, te jesu li BH Fanaticosi zadovoljni odgovorima Sergeja Barbareza koji je govorio o svemu pomalo, a ništa konkretno?

TURŠIĆ: Autori su momci iz BHF-a, imena njihova su u ovom momentu nebitna i ne bih želio da ih eksponiram, pogotovo nakon mog ličnog iskustva prošle srijede. Barbinim odgovorima nismo zadovoljni mada ga možemo shvatiti. On je ipak napravio veliki zaokret što se njegovog stava prema NS-u tiče i zato mu ipak - hvala! Meni lično bi još draže bilo da se Hasan Salihamidžić javio, jer ako su se i na kome kola lomila u bh. repki, onda je to bilo na Hasanu.

Premijer liga

Semir Tuce mi je i danas idol

DANI: Navijaš li i za jedan tim iz Premijer lige BiH?

TURŠIĆ: Pored repke ne navijam ni za jedan tim, a prije rata sam obožavao Velež i Semira Tucea, koji mi je i dan-danas idol. Godinama sam nosio broj 11, plakao sam u polufinalu kupa kada je u Prijedoru Rudar zamalo izbacio Veleža i kada je 10.000 ljudi skandiralo: "Semire, pederu!", a od amidže sin nosi Semirovo ime čemu sam naravno ja kumovao. Nažalost, rat je učinio svoje, našu ligu ne pratim dovoljno dobro da bih opet mogao onako iz srca navijati za neki tim. U Švedskoj ostajem još neko vrijeme dok ne završim školu, a poslije ću vidjeti, možda mi novi predsjednik Republike Srpske zabrani ulazak u domovinu, ko zna. Volio bih da pokuša...

20-10-2006 at 12:24 | Uključi u odgovor
weasel
Nivo: Guest

Čelnici N/F saveza BiH pronevjerili 400.000 KM, utajili 600.000 KM poreza

SARAJEVO - Čelnici Nogometnog/Fudbalskog saveza BiH od početka 2001. do kraja 2004. godine pronevjerili su oko 400.000 KM, a državi nisu platili oko 600.000 KM poreza, stoji u izvještaju finansijskog vještaka, koji je urađen za potrebe istrage Tužilaštva BiH.

U obimnoj dokumentaciji finansijskog vještačenja o pronevjerama u N/FS BiH, koju "Nezavisne" ekskluzivno objavljuju, utvrđeno je da su pojedinci raspolagali novcem kako su htjeli, te da većinu finansijskih transakcija ničim nisu pravdali.

Predistražne radnje o kriminalu u N/FS BiH Tužilaštvo BiH je pokrenulo još u oktobru 2004. godine, a nakon nedavnog zvaničnog otvaranja istrage glavnoosumnjičeni su generalni sekretar Saveza Munib Ušanović, sekretar za finansije Miodrag Kureš, te direktor svih reprezentativnih selekcija Ahmed Pašalić. Prema saznanjima "Nezavisnih", Tužilaštvo BiH tražiće odgovornost još nekolicine fizičkih lica, vodećih ljudi Saveza u to vrijeme, kao i blagajnica N/FS BiH. Takođe, kako saznajemo, Državno tužilaštvo krivično će goniti i Savez, kao pravno lice.
NEMA TRAGOVA GDJE JE NOVAC

Prema izvještaju vještaka, bezbroj je načina kako je novac poreskih obveznika nemilice dijeljen i trošen, a u većini slučajeva nisu nađeni nikakvi dokazi da su isplate vršene. Tako je, primjera radi, 11. maja 2001. godine u N/FS BiH formiran blagajnički izvještaj broj 42, sa izlazom iz blagajne u iznosu oko 40.000 KM, namijenjenih "kao nagrade fudbalerima za postignute rezultate". Međutim, taj izvještaj niko nije potpisao, niti je vještak našao na bilo kakve dokaze da su igrači dobili taj novac! Od 22. do 26. novembra iste godine, iz kase je podignuto ukupno 29.000 KM, takođe namijenjenih za "nagrade fudbalerima". Vještak je utvrdio da je podizanje tog novca nečitkim potpisom odobrio Ušanović, a da je Kureš takođe nečitkim potpisom podigao taj novac. Međutim, vještak ponovo nije našao dokaze da su igrači novac i dobili.

Šta je sve bilo moguće u Savezu, potvrđuje i događaj od 31. maja 2001. godine. Jusuf Pušina, kao tadašnji predsjednik Saveza, Munibu Ušanoviću odobrio je iz kase blagajne "dizanje beskamatnog kredita za individualnu stambenu izgradnju" od 30.000 KM, s rokom vraćanja od tri godine. Međutim, vještak nije našao dokaze da je kredit ikada vraćen.

Čelnici Saveza dijelili su novac i za vjerske praznike i slične događaje masovnog veselja. Tako je vještak utvrdio da je Ušanović 18. decembra 2001. godine ponovo nečitkim potpisom odobrio dizanje iz blagajne 12.400 KM namijenjenih "radnicima N/FS BiH", kao "pomoć za bajramske, božićne i novogodišnje praznike".

Kontrolišući 2001. godinu, vještak je zabilježio da postoje različiti podaci o bruto bilansu za ovu godinu. Sve te podatke potpisao je i ovjerio pečatom N/FS BiH Miodrag Kureš. Vještak je takođe utvrdio da nema nikakvih dokaza da je Savez u 2001. godini platio porez na plate zaposlenih i za "nagrade" koje je dijelio fudbalerima, što je bio dužan po Zakonu o porezu na plate.
UŠANOVIĆ SAM SEBI ODOBRAVAO ISPLATE

U izvještaju finansijskog vještaka za 2002. godinu utvrđeno je da nije bilo početnog blagajničkog stanja (ukupan ulaz i izlaz gotovine iz blagajne bio je 1.310.642 KM). Vještak je zabilježio da je "izlaz" iz blagajne bio za razne namjene, između ostalog, i za isplate pomoći zaposlenim i vanjskim saradnicima, isplate troškova za konzumiranje jela i pića, kao i isplate troškova raznih namjena?!

U toku 2002. godine, N/FS BiH formirao je 131 blagajnički dnevnik, a blagajna je vođena neažurno. Sve blagajničke izvještaje nečitko je potpisivao Miodrag Kureš, utvrdio je vještak.

Kao jedan od primjera, zabilježeno je da je u ovoj godini iz kase uzeto 5.000 KM "za licenciranje trenera", ali vještak nije našao tragove gdje je novac završio. Takođe, kao primjer navodi da je Blažu Sliškoviću (aktuelnom selektoru A reprezentacije BiH) isplaćena akontacija od 1.000 KM, te da je takođe isplaćeno 1.779 KM bez ikakvih tragova gdje je taj novac završio. Vještak je utvrdio da je isplate odobrio Ušanović.

U blagajničkom dnevniku broj 44 zabilježeno je da je iz kase N/FS BiH isplaćena 31.000 KM kao nagrada igračima "prema priloženom spisku". Međutim, vještak nije našao nikakav prilog uz spisak, tako da je nepoznato gdje je ovaj novac završio, odnosno ko ga je uzeo! Dnevnik je potpisao Munib Ušanović, navodi vještak. U blagajničkom dnevniku 34 piše da je na teret N/FS BiH Ušanoviću bez odluke isplaćeno 2.000 KM. Zanimljivo je da je Ušanović sam sebi odobrio isplatu ovog novca, a vještak je utvrdio da novac u kasu nikada nije vraćen. U nizu primjera vještak navodi da je 2002. godine Ušanović, opet nečitkim potpisom, odobrio dizanje 9.900 KM iz kase Saveza, kao pomoć "povodom praznika".

I u ovoj godini kao i u 2001. vještak je utvrdio da postoje različiti podaci o bruto bilansu, a sve ih je potpisao i ovjerio pečatom N/FS BiH Miodrag Kureš.

(Sutra: Malverzacije u 2003. i 2004. godini)
Ušanović i Kureš na "neograničeno vrijeme"

Ušanović i Kureš su osam, odnosno 10 godina, generalni sekretar i sekretar za finansije N/FS BiH. Obojicu ih je imenovao bivši predsjednik Saveza Jusuf Pušina (Kureš imenovan 1. marta 1996., a Ušanović 27. oktobra 1998. godine). Prema izvještaju finansijskog vještaka, njih dvojica imali su gotovo neograničenu moć raspolaganja i raspoređivanja para Saveza, a većinu aktova o finansijskim transakcijama, koje gotovo nikada nisu opravdane, potpisivali su nečitko.
Ko je sve 2001. i 2002. godine dobio novac

Prema izvještaju vještaka za finansije za 2001. godinu, N/FS BiH je isplatio akontacije za devetnaest osoba, a veliki dio tok isplaćenog novca nikada nije opravdan ili vraćen. U Savezu nema pisanih tragova o tome ko je vratio novac. Na ovom spisku je, između ostalih, i sportski novinar BHT1 Sabahudin Topalbećirević, koji je 2001. godine od Saveza dobio 3.500 KM. Više od njega dobili su Murat Jaha (12.500 KM), Medžid Gvozden (6.400 KM) i Blaž Slišković (6.000 KM). Ahmet Pašalić, direktor svih reprezentacija, uzeo je 3.000 KM, a Salem Prolić 2.000 KM. Fuad Kečo dobio je 1.860 KM, Bajro Bačić 1.000, Sejfudin Tica 750, Josip Katalinski i Siniša Zrnić po 600 KM. Mladen Dugonjić dobio je 490 KM, Amir Kreso 400, a po 300 KM: Admir Kapo (bivši novinar Radija BiH), Aziz Efendić, i Davor Mujagić. Ademu Džipi isplaćeno je 200 KM. I u 2002. godini nastavljena je praksa isplaćivanja akontacija koje nikada nisu opravdane. Pare je dobilo 20 osoba, a na spisku su: Josip Katalinski (koji je dobio 15.168 KM), Murat Jaha dobio je 14.289, Blaž Slišković 6.333, a Salem Prolić 4.693 KM. Bajro Bačić dobio je 3.500 KM, Fuad Kečo 3.050 KM, a Jasmin Baković (bivši novinar, sada sekretar A reprezentacije) 2.936 KM. Medžid Gvozden dobio je 2.200 KM, Admir Smajić 1.955, Velid Imamović 1.173, Mehmed Spaho 1.564 KM, a Edin Hodžić 1.466 KM. Amir Kreso dobio je 600 KM, rahmetli Enver Čaušević 586, a direktor Ahmet Pašalić 548 KM. Nijaz Merdanović dobio je 300, Mirsad Ibrišimbegović 250, bivši predsjednik Jusuf Pušina 234 KM, a Adem Džipa 150 KM.
SIPA izuzimala dokumentaciju

Nakon što je dobio nalog Tužilaštva BiH da izvrši vještačenje finansijskog poslovanja N/FS BiH, vještak je naišao na opstrukcije u Savezu. U izvještaju navodi da su čelni ljudi N/FS BiH usmeno pristali da predaju originalnu dokumentaciju o poslovanju, te odredili Kureša kao kontakt osobu. Međutim, kako dalje navodi u izvještaju, Kureš kao i cijeli Savez uspkos obećanju izbjegavali su predati dokumentaciju, nakon čega je intervenisala Državna agencija za istrage i zaštitu BiH (SIPA), čiji su službenici izuzeli akte o finansijskom poslovanju iz Saveza, te ih predali Tužilaštvu BiH, odnosno finansijskom vještaku.

20-10-2006 at 15:42 | Uključi u odgovor
Abulafija

Nezavisne: Nista od najavljenih promjena

Na sastanku u hotelu "Doldervald hous" koji je održan u nedjelju uvece donesen je zakljucak da se uz pomoc relevantnih komisija utvrdi prijedlog konkursa kojim ce se formirati strucni štabovi naših reprezentacija, ali i ostalih mjesta u administraciji, a o svemu tome ce odlucivati Izvršni odbor. Tako su vodeci ljudi F/NS BiH opet "lopticu prebacili" na "fudbalsku vladu", cime su još jednom nagradili neuspješan rad pojedinaca na adresi sarajevske ulice Ferhadija 30, ali i podržali sve ružne stvari koje se dešavaju u i oko F/NS BiH.

"Na sjednici Izvršnog odbora koju smo zakazali za 3. novembar u 10 sati izmedu ostalog bice govora o uslovima pod kojima kandidati mogu da konkurišu za strucne štabove. Takode, na ovoj sjednici bice podneseni i izvještaji s posljednjih reprezentativnih susreta. Do kraja godine planirano je da bude održana i posebna tehnicka sjednica IO N/FS BiH na kojoj ce se raspravljati o funkcionisanju svih elemenata Saveza, posebno u segmentu administracije", istakao je Munib Ušanovic, generalni sekretar F/NS BiH.

Delegacija F/NS BiH u kojoj su pored clanova Predsjedništva i generalnog sekretara bili još Rodoljub Petkovic, generalni sekretar FS RS, te Borislav Railic i Bogdan Ceko imala je i sastanak s predstavnicima UEFA i FIFA, Marselom Bencom i Žeromom Šampanjom u vezi sa usaglašavanjem Statuta sa istim aktima evropske i svjetske kuce fudbala.

"Postignut je kompromis i sve odluke su donesene jednoglasno kada je u pitanju tekst Statuta F/NS BiH. Do 5. novembra buduci statut cemo prevesti i poslati u Švajcarsku da bi UEFA i FIFA mogle da reaguju ako to bude potrebno, ali moram istaci da su predstavnici ovih organizacija bili iznenadeni zajednickim stavom svih clanova naše delegacije. Tacno je precizirano koje odluke se donose natpolovicnom vecinom, koje dvotrecinskom, a koje trocetvrtinskom i na kojim sjednicama. O svemu ovome raspravljace i IO, a definitivno usvajanje uskladjenog statuta sa aktima UEFA i FIFA je planirano na sjednici Skupštine Saveza izmedju 15. i 17. decembra", istakao je Ušljanovic.

Na sastanku u Švajcarskoj Predsjedništvo F/NS BiH je raspravljalo i o ostalim stvarima kao što je sistem licenciranja klubova, prijedlog izmjena i dopuna Pravilnika o registraciji, statusu i transferu igraca, ali i zahtjev FK Borac iz Banjaluke za ponavljanje disciplinskog postupka oko naknada za treniranje igraca. O svemu ovome ce takodje raspravljati IO naše "kuce fudbala (kriminala)".

Na sastanku u Cirihu predstavnike F/NS BiH su posjetili Jozef Sep Blater i Urs Linzi, predsjednik i generalni sekeretar FIFA.

[Edited by Abulafija on 24-10-2006 at 08:38 GMT]

24-10-2006 at 08:32 | Uključi u odgovor
Abulafija

Jelic i dalje zagovara promjene

"Na zadovoljstvo svih, usaglasili smo tekst buduceg statuta i to je u ovom momentu najvažnije jer cemo dva do tri mjeseca nakon njegovog usvajanja moci da se obratimo UEFA i FIFA za pomoc svih vrsta. Kada su u pitanju promjene u Savezu, i dalje stojim pri stavu da su one neophodne i da na narednim sastancima Izvršni odbor i nadležne komisije moraju da pronadju prava rješenja u administraciji i u strucnim štabovima. Potrebna je sistematizacija radnih mjesta i veca odgovornost u narednom periodu kako bismo otklonili djecje bolesti i kako se neke stvari ne bi ponavljale", istakao je Jelic.

Ukratko, i dalje nam mazu oci

24-10-2006 at 08:40 | Uključi u odgovor
Abulafija

NESTO SE IPAK DESAVA

Ekskluzivno: Necemo igrati dok ne odu Jelic, Dominkovic, Colakovic i Pašalic

Dosta nam je optužbi za kriminal, dosta nam je neznanih igraèa kojima se pokušavaju pronaæi angažmani, dosta nam je da iz reprezentacije prije vremena odlaze naši najbolji igraèi, stoji u pismu

Petnaest fudbalera nogometne reprezentacije BiH objavili su da više neæe nastupati za državni tim ukoliko se iz vrha Nogometnog saveza ne povuku èlanovi Predsjedništva Milan Jeliæ, Iljo Dominkoviæ i Sulejman Èolakoviæ, te direktor reprezentativnih selekcija BiH Ahmet Pašaliæ.
Naša redakcija sinoæ je dobila pismo iza kojeg, kako nam je potvrdilo njih nekoliko, stoji 13 fudbalera reprezentacije BiH. Pismo objavljujemo u cjelini:

Srozan ugled

"S obzirom na sve dogaðaje koji se u posljednjih nekoliko sedmica dešavaju oko nogometne reprezentacije BiH, mi, fudbaleri koji se na terenu borimo za državni grb, osjeæamo potrebu da se oglasimo i javnosti prenesemo naše stavove.
Duboko smo pogoðeni posljednjim rezultatima koji su razoèarali cijelu našu naciju i oduzeli nam sve želje o ispunjenju višegodišnjeg sna. Ne bježeæi od svog dijela odgovornosti, spremni smo suoèiti se s propustima koje smo naèinili na terenu, ali smo naivno oèekivali da i vrh Nogometnog saveza BiH uèini to isto.
Meðutim, umjesto da njegovi èelnici ispolje makar malo morala i pokušaju pronaæi prave uzroke loših rezultata i prava rješenja, stièe se dojam da se i pored sramotne situacije našeg reprezentativnog fudbala, u buduænosti osim selektora Sliškoviæa ne misli ništa mijenjati i da niko nema namjeru ponuditi svoju udobnu fotelju nekom drugom ko bi s ovim timom mogao postiæi više od njih.
Zgražavamo se komentarima èlanova Predsjedništva NSBiH upuæenim na naš raèun, a u kojima se niti jedan od njih nije usudio progovoriti o ostavci, kao što se u sluèaju neuspjeha to radi u civilizovanim zemljama, veæ su s osmjesima prièali o svojim zaslugama u razvoju tima. Ta ista gospoda ne želi pogledati istini u oèi i priznati sebi šta su to oni uèinili za ekipu, osim što su srozali ugled selekcije i svojim prljavim radnjama konstantno narušavali odnose meðu nama i atmosferu unutar tima.

Kriminal i pronevjere

Dosta nam je takvih ljudi. Dosta nam je optužbi za kriminal i pronevjere novca. Dosta nam je neznanih igraèa kojima se preko reprezentacije pokušavaju pronaæi angažmani. Dosta nam je toga da iz reprezentacije prije vremena odlaze naši najbolji igraèi. Dosta nam je toga da èlanovi Predsjedništva Milan Jeliæ, Iljo Dominkoviæ i Sulejman Èolakoviæ, kao i direktor reprezentacije Ahmet Pašaliæ kroje sudbinu našeg fudbala i reprezentacije.
Ogorèeni ovakvim stanjem, a ohrabreni gestovima Sergeja Barbareza i Elvira Boliæa, želimo našoj javnosti reæi da za dobrobit fudbala u BiH, NEÆEMO više prihvatati pozive za reprezentaciju dok su ovi ljudi na svojim funkcijama, u nadi da æe naš gest predstavljati prvi korak ozdravljenja razgranatog bolesnog tkiva u našem fudbalu i novi, zdrav poèetak selekcije za koju kucaju naša srca! HAJMO BOSNO I HERCEGOVINO!"

Zatvorena vrata legendama

"Vrata Saveza našim legendama davno su zatvorili i predstavili ih državnim neprijateljama, bez obzira na to što oni svojim uspjesima pronose ime Bosne i Hercegovine po cijelom svijetu, za razliku od nedodirljivih i u evropskim krugovima neznanih èelnika Saveza za koje fudbal predstavlja samo unosan posao i naèin da se u našoj osiromašenoj zemlji zaradi dodatni prljavi novac", stoji u pismu.

CUVARI OBRAZA NACIJE KOJI STOJE IZA PISMA:

Iza pisma koje smo dobili stoje sljedeæi fudbaleri reprezentacije BiH: ZLATAN BAJRAMOVIC, SASA PAPAC, EMIR SPAHIC, NINOSLAV MILENKOVIC, KENAN HASAGIC, ALMIR TOLJA, DZEMAL BERBEROVIC, VLADAN GRUJIC, ZVJEZDAN MISIMOVIC, MIRKO HRGOVIC, MLADEN BARTOLOVIC, IVICA GRLIC I MIRSAD BESLIJA, ELVIR BOLIC I SERGEJ BABRBAREZ!

Avaz

31-10-2006 at 08:42 | Uključi u odgovor
Soko
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 18-09-2006
Odgovori: 588

Bez komentara

[Edited by Soko on 26-11-2006 at 16:34 GMT]

03-11-2006 at 15:57 | Uključi u odgovor
asmir
Nivo: Forumski doajen
heljak

Registriran(a): 21-01-2006
Odgovori: 11587

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage

sinoc je prikazana emisije koja je nosila naslov "stanje u nogometnom savezu" emisija koja je trebala da nam malo vise pojasni i da nas priblizi st ae to stvarno desava u nogometnom savezu.Svi su tu bili prisutni izuzev Jelica i Pasalica pa je se sve obrusilo na Pasalica kao sto to uvjek biva na onog ko ga nema tu.Niko nije odgovorijo na pitanje sta te ljude veze da ostanu u nogometnom savezu [novac] valjda ijako se sva javnost obrusila na celnike nogometnog saveza.Emisija je vise licila na politicku onu kad se Dodik i Terzic prepiru oko federacije i republike srpske.Spominjane su neke premije od 10 000 km kao i neki luksuzni hoteli al se nije spominjalo kad ce se nesto promjenuti i sta ce se desiti sa 13 igraca koji su i sinoc barem neki od njih potvrdili da nece igrat za reprezentaciju sve dok neki ljudi sjede u savezu.Jadno nam je kako nam se selektor bira kao neki tender konto sam i ja da se prijavim pa mozda i prodjem ,znaci jedan Bazdarevic koji se najvise spominje ovi dana prijavi na taj tender pa hajde ako ga izvuku jedan Halihodjic,Musemic,Bajevic,Kranjcar pa i Susic i neki drugi stvarno smjesno da smjesnije ne moze biti.Ne znam sta ce se desavat al po onom sinoc moglo se zakljucit da oni i ne pomisljaju napustit nogometni savez kiti ce se dresovima i zastavama susjedni zemalja bodrit njih a nas gurat na samo dno i jako smo to vec blizu.Nek nam je sami bog na pomoci samo najvise radi ovog ce najvise ispastat navijaci koje su policajci tukli samo radi transparenata i samo radi onog sto ljudi zele jasno da kazu
uprava napolje  

mjenjam dva kanarinca za dobru sevu
17-11-2006 at 23:08 | Uključi u odgovor
ledo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 22-03-2005
Odgovori: 1294

icon Re: Re: Nogometni/Fudbalski savez BiH

Igrači malonogometne ekipe Bosna-Kompred Tuzla, višestruki prvaci BiH, sinoć plakali u Banovićima.

Utakmica u Banovićima prekinuta, uz sukob igrača i policajaca u Banovićima.

Igrači naj fer ekipe u MNS BIH, igrači čija je najbolja odlika fer i poštena igra prekinuli utakmicuu Banovićima, iz razloga što su na "nevjerovatan" način bili pokradani dužinom cijele utakmice.

Uprava ekipe, čiji članovi su bili do sada i u predsjedništvu BiH saveza u malom nogometu najavili istupanje iz takmičenja.

[Edited by ledo on 20-11-2006 at 20:06 GMT]

20-11-2006 at 19:59 | Uključi u odgovor
Abulafija

Intervju sa Jelicem
Covjek bi rekao, kako nam u savezu sve same moralne gromade sjede

24SI - Predsjednik N/FSBiH dr. Milan Jelić proteklih nekoliko sedmica nije želio komentarisati posljednja dešavanja u bh. nogometu.

Nakon sjednice Izvršnog odbora bh. kuće fudbala, koja je održana početkom mjeseca, Jelić je izdao saopštenje za štampu, a nakon velikog broja pokušaja uspjeli smo dobiti nekoliko izjava od predsjednika N/FSBiH, koji nam je bez dlake na jeziku otkrio posljednja dešavanja oko i u bh. kući fudbala, odnosno bh. reprezentaciji.

Kako komentarišete pismo bh. reprezentativaca u kojem se traži smjena tročlanog Predsjedništva i direktora reprezentativnih selekcija Ahmeda Pašalića?

“Stvorila se bespotrebna ujudurma, koja u sebi ima dosta prljavog, što nema veze sa civilizovanim pristupom problemima. Najveći problem je, zapravo, to što nemamo rezultata, a to nije problem nas koji vodimo Savez, jer smo igračima stvorili sve preduslove za dobar rezultat. Odsjedali su u najboljim hotelima, letili čarterima, trenirali na najboljim stadionima, plaćali im premije samo za nastupe, a da se nikada nisu nigdje plasirali”.

Otkud onda nezadovoljstvo reprezentativaca?

“To je kulminacija cinizma i svi navedeni razlozi su izmišljeni”.

Reprezentativci traže konkretno Vašu smjenu i zamjeraju Vam neke izjave u medijima? Da li vi kao političar mješate politku sa sportom?

“Mene štite svi članovi Izvršnog odbora N/FSBiH. Izabrali su me ljudi iz bošnjačkog i hrvatskog korpusa, upravo zato što sam uvijek radio korektno i na najbolji mogući način. N/FSBiH je i nastao zahvaljujući meni. Kada sam došao u Savez malo toga je bilo posloženo. Potegao sam pitanje odgovornosti pojedinaca u N/FSBiH i da li ti ljudi, zapravo, mogu odgovoriti zahtjevima koje su pred nas postavili FIFA i UEFA”, kaže nam Jelić i dodaje kako je simptomatično da se pismo pojavilo kada su čelni ljudi N/FSBiH stigli na korak do usvajanja Statuta.

“Sada kada smo sve doveli pred cilj neko želi napraviti kako ništa ne valja, što nije tačno”.

Osim reprezentativaca, nezadovoljni su i navijači!?

“Navijači mogu negodovati zbog loših rezultata, ali utakmice ne igraju članovi Predsjedništva i probleme sa kojima se susrećemo ne može i ne smije rješavati ulica. Pojedinci ne znaju elementarne principe i nemaju pojma o tome kako je naša država ustrojena. Ako ode Milan, doći će drugi Milan, ako ode Sulejman, doći će Mujo...”

Prema Vašim saznanjima, ko je zapravo pisao pismo? U saopštenju koje ste poslali medijima naveli ste kako znate imena naručioca pisma!

“Znam”.

I oni su?

”To su snage čije vrijeme je prošlo i koje su prevaziđene. Sa tim pismom vjerovatno su imali namjeru da nekog sruše. Nakon serije poraza osjetili su kako je povoljan trenutak za njih, ali znate li vi uopšte koliko zemalja, sa mnogo većom tradicijom nego BiH, nikada nije otišlo na EP ili SP. U kojim segmentima društvenog života je BiH uopšte uspješna i kako neko može očekivati da jedna reprezentacija koja postoji tek nekoliko godina ode na neko veliko takmičenje”.

Kažete da su pismo poslale "prevaziđene snage". Koje?

“Neću vam reći, ali koliko ja znam ti potpisi ne postoje. N/FSBiH nikad nije dobio autorizaciju tog pisma, a koje je montirano u Sarajevu. Neki ljudi misle da mogu sistemom sile rušiti legalno izabrane organe vlasti. Prevarili su se. Pismo je naručeno i znam ko ga je naručio, a ti isti navijači koji sada traže smjenu tročlanog Predsjedništva u San Marinu su skandirali Sliškoviću ustašo, a sada im je Slišković dobar. Znam ko ih je platio da tako navijaju. To su plaćenici, kojima se manipuliše, oni vrijeđaju sve po redu i daleko su od patriota kakvim se predstavljaju”.

Ima li dr. Milan Jelić favorita u utrci za selektora?

“Vjerujte da nemam. Samo ću reći: nek je Bog na pomoći onom selektoru koji bude izabran. Imali smo jednu sjajnu generaciju igrača, koji su bili učenici jugo-škole i ti momci su bili kvalitet. Sada, jednostavno nemamo taj kvalitet, a bilo ko da preuzme A selekciju, biće mu jako teško da postigne rezultat. Šanse za odlazak na EP su nikakve”, kaže Jelić, koji dodaje kako se itekako dobro razumije u fudbal i da je ljubav prema sportu jedan od osnovnih razloga zašto se, uz sve obaveze koje ima, bavi i najvažnijom sporednom stvari na svijetu.

“Bio sam odličan fudbaler i odlično poznajem taktiku i formacije u kojima igramo, ali nikad nisam sugerisao kako će ko igrati, pa čak ni u Modriči. Nikome nisam nametao da igra ovaj ili onaj. Jedino što sam znao reći je da sam vidio nekog dobrog mladog igrača, kojeg bi preporučio trenerima u Modriči. To je svo moje uplitanje. U Savezu sam napravio ambijent da se stvari rješavaju kompromisom i dogovorom, a onda se pojave namontirani reketaši koji žele sve srušiti. E pa, ne ide to tako”, ističe na kraju dr. Milan Jelić, predsjedink N/FSBiH, predsjednik Modriča Maksime i predsjednik RS.

Patriote, ali nakon uplate na račun

Član Predsjedništva Sulejman Čolaković kazao je da pojedini igrači nisu htjeli igrati bez premija za BiH?!

“Istina je. Pojedini reprezentativci, koji se predstavljaju patriotima, nisu htjeli nastupiti za reprezentaciju ukoliko im se nastupi ne plate. Neki su tražili i po 10.000 KM. Jesu li to patriote? Mislim da nisu, a u javnosti se predstavljaju tako”.

(oslobodjenje.ba)

21-11-2006 at 10:31 | Uključi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 15
Skriveni clanovi: 0
Aktivni članovi: 0
Sretan rođendan: Behar1, djurdja1963, huska74, lav76, Mr Lion, Rufous, Soljanin
FORUM : Sport : Nogometni/Fudbalski savez BiH New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata