Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Sport : Musicarenje (komentari dozvoljeni)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Musicarenje (komentari dozvoljeni)


Pa ja nisam ni znala sta je ovo musicarenje

Abulafija, da ti ne kvarim temu, ti si jedna velKaÈki emotivac , ne mozes ni sakriti

21-08-2013 at 23:04 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Musicarenje (komentari dozvoljeni)

Jesam mlada, znam ja to godinama
Emotivac, nego sta
Cuj Aide, mislila muzika

22-08-2013 at 09:08 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Musicarenje (komentari dozvoljeni)

Upoznao sam ga u lokalnom Bosanskom klubu.
Valjda mu je bilo dosadno, penzioner, pa je došao i poèeo nam spremati hranu u improvizovanoj kuhinji.
Pozvao me u ribolov, kaže da je mušièar. Malo sam skeptièan, prema “našim”, kad kažu da tako love. Obièno su svaštari, ako ne radi mušica, vrlo brzo se naðu sa blinkerom ili plovkom u ruci, a meni to obièno smeta. Nisam nikakav mušièarski ”èistunac”, al mi nekako pokvare æejf, pa mi se obièno ne lovi sa ljudima koji nisu mušièari. Znam, do mene je, ters èojk…
Al hajde, ne mogu ga baš odbiti, kad me lijepo pozvao i još mi obeæao potok, za koji ne znam ni da postoji, a ni na karti ga ne nalazim. Još kad mi reèe da je cijena jednodnevne dozvole oko 3 eura!!!
U Švedskoj!!
Nemoguæe!
U ovoj zemlji za toliko para, skoro da ne možes ni muhu kupiti u prodavnicama ribarske opreme, a kamo li šta drugo. Al hajde, ako laže, neæe biti ni prvi ni poslednji put da me neko slagao, ali to æe mu biti prvi i poslednji put da ide samnom u ribolov.
Još mi kaže, da ne moramo ni raniti, dovoljno je da se na potoku pojavimo oko 9, kupimo dozvole i možemo lagano krenuti sa lovom.
Dobro, rekoh, a sve u sbi govorim, ”što meni sve ovo treba, nije meni 16 godinica, pa da mi ljudi mogu prièati bajke”…
Naðosmo se na nekakvoj benzinskoj pumpi, prebacismo moju opremu u njegovo auto i polako krenusmo. Stotinu i pedeset kilometara u jednom, pravcu. Nije blizu. Doduse, nije ni daleko, gledano ”Švedskim” oèima. Otkako sam ovdje znao sam i po hiljadu prevaliti za dobar ribolov. Tako da mi ovih stopedeset, doðe kao manji izlet, djeèija igra.
Stigli smo pred nekakav golf klub, tu se kaže, kupuju dozvole. Kakva je ovo rijeka i kakvo ribarsko udruženje, sa respektom prema samom sebi prodaje ribolovne dozvole u golf- klubu? Moram priznati da mi je sve ovo djelovalo sve manje i manje ohrabrujuæe. Al, hajde, kad sam veæ došao, mogu i ovo pretrpiti. Potoka jos nigdje ni zglave ne vidim, a ovaj što prodaje dozvole nas gleda kao da smo sa druge planete. A onda se sjeti, da imaju oni te nekakve dozvole za nešto……
Nakon jedno 10 minuta intenzivne potrage po ladicama, i policama, konaèno pronaðe svežanj kartonèiæa bijele boje, i dade nam da na njih upišemo imena. Stvarno koštaju 3 eura za cijeli dan. Nevjerovatno, ali istinito.
Nakon što mu izbrojasmo siæu, pokupismo se, uðosmo ponovo u auto, i zaputismo se negdje, valjda starina nije potpuno osenilio i zna gdje nas vodi… Nakon jos pet minuta vožnje stigosmo na odredište. Mala vodenica, na potoèiæu, koji definitivno mogu preskoèiti, sa malo boljim zaletom… E ako ovdje i ima pastrmke, ovakav trapavko poput mene, je sigurno nece uhvatiti nikad. Uz svu ovu šašu, granje, visoku travu…. Nema šanse.
Ne žurim, umjesto da se spakujem i pripremim za ribolov, vadim sendviè. Starina je veæ spakovan i na vodi, vidim ga kako maše malim žutim ”loop-ovim” štapiæem, i moram priznati da znalaèki rukuje priborom, ne mogu mu naæi zamjerke, naprotiv. Odlazim malo nizvodno, jedem sendviè uz vodenièku branu, posmatram vodu, pokušavajuci kroz njenu površinu razaznati obrise ribe. Ne vidim ništa, uprkos polarizacionim naoèalama.
Nakon pojedenih sendvièa, sklapam štap, vežem malog strimerèiæa, i vidim starinu kako se šunja kroz visoku travu. NIje daleko, maksimalno desetak metara od mene.
- Ima li šta, javlja li se?
-Ima, dvije manje sam uhvatio, al ima jedna velika, pobježe mi gore uzvodno, pa odoh za njom.
-Svaka èast, samo naprijed, govorim mu a u sebi mislim, uhvatio si ti…. Ma nije vazno sta sam dalje pomislio.
Spustam se nizvodno, pokusavam pronaæi mjesto sa kojeg bih mogao zabaciti. Potoèiæ je skoro potpuno sakriven, sitnim raslinjem, granjem, i visokom travom, ostalom još od lani.
Zabacujem tamo gdje mogu, nikavu reakciju ne osjeæam, ribu ni ne primjeæujem da se javlja, u stvari poèinje mi veæ biti dosadno, a nisam èestito ni poèeo.
Kafa, cigareta…..
Onda na nekavom malom proširenju, ispod kamenog mostiæa, bacam nimfu nizvodno, i skoro odmah osjetih lagani trzaj. Hm…..
Na sledeæem zabacivanju zakaèih malu potoèaru, od nekih dvadesetak centimetara. Vrlo interesantno….. Potoèna pastrmka je vrlo rijetka u ovom dijelu Švedske, ja uopšte ne znam ni jednu rijeku gdje je ima. Ljudi se ponekad pohvale da su je uhvatili, al porijetko. Ovdje se lovi morska pastrmka, losos, èak i štuka, ali potoèna pastrmka je pravi raritet.
Za nju je potrebno otiæi gore na sjever, daleko……
Dva zabaèaja kasnije na štapu ponovo imam ribu, od nekih 25cm, što je i dozvoljena mjera, za ponijeti kuæi. I još na dozvoli piše, da ne preporuèuju nošenje, više od tri ribe dnevno?? Mislim halooo!!
Da mi je neko rekao a æu za jedan dan, na jugu Švedske, moæi uhvatiti 3 pastrmke, ja bih mu vjerovatno odgovorio da nije normalan, kakve crne tri pastrmke, ja to ni vidio nisam za jedan dan, a kamo li ulovio. I to još na vodi, koja se može nazvati potoèiæem, al samo uz puno dobre volje…. Ovo je vise neki…… ne znam, kanalèiæ, jarak, što bi u mojoj mahali rekli.
Eto može.
I još jedna se zakaèi!
Pa ih nekoliko spade (nemam kontrakuke na udicama).
Starina me obilazi, ispituje o ulovu, ja ga gledam, i ne mogu da vjerujem ni sebi ni njemu, mora da ja ovo sanjam.
Sjedamo u auto i vodi me na drugi dio, potok krivuda poljanom, obraslom gustom travom, voda je malo dublja neg ona mjestu na kojem smo prije bili…
On na stapu veæ ima ribu!!
Uskoro i ja.
Ludnica. Potok je PREPUN potoèare 15-30 cm!!
April je mjesec ljudi, i to u Švedskoj a riba po površini kupi sitnu muhu!!
Pokušavam, na suhu ali ne ide, pojma nemam èime se riba hrani, ne vidim ništa na površini.
Ponovo stavljam nimfu, malo kasnije opet rezultat, opet mala pastrmkica.
Starina kaže da idemo dole niže, do sela, tamo na jednom dijelu ima krupne pastrmke.
Odlazimo, razilazimo se, on ode uzvodno a ja nizvodno. Zabacujem, mašem, mijenjam muhe, uživam u sunèanom danu, tako rijetkom za ovo doba godine, uživam u ribolovu, kao rijetko kad. I ne mogu da vjerujem, da ovakva voda postoji, ovdje I da za nju nisam znao.
MIlina.
Još sam jednom sa udice otkaèio ribu, te obeæane velike, nisam, moram priznati, a nije ni on.
Ipak, par sati kasnije, na putu kuæi bio sam presretan.
Hvala starino, na pokazanoj vodi i odliènom danu.

PS.
Vi što živite na jugu Švedske, a igrom sluèaja ste ovo proèitali, nemojte uzalud, nema šanse da vam otkrijem…





08-04-2014 at 14:09 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Musicarenje (komentari dozvoljeni)

08-04-2014 at 14:14 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Musicarenje (komentari dozvoljeni)

Ovdje ja ribolovim obicno, ovo je "moja voda"
I srecem ovog Steffana vrlo cesto.
Danac koji zivi u Svedskoj.


10-12-2014 at 08:50 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 55
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Sport : Musicarenje (komentari dozvoljeni) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice