Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.

FORUM : Sport : Musicarenje (komentari dozvoljeni)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Musicarenje

Juce ujutro je bio savrsen dan za musicarenje, malo oblacno, pokoja kap kise, pa sunce, pa sve tako. Interesantno kako ribe promijene ponasanje, u takvim periodima. Rjecica u kojoj najcesce pecam je prilicno mala, ali obzirom da se uliva u more, u nju s jeseni ulazi morska pastrmka, i ostaje tokom cijele zime. S proljeca ponovo ide u more. To je prilicno plasljiva riba, pogotovo u ovim malim vodotocima, i treba se doooobro sakriti, ako covjek zeli vidjeti ribu u vodi a kamo li je uloviti. Zato sam se i prilicno zacudio juce kad sam primjetio jedno 10-ak stvarno kapitalnih primjera kako plivaju na jednom prilicno plitkom dijelu rijeke, i cak se ni ne obaziru na mene.
Tacno se moglo vidjeti kako uzimaju musicu ispod povrsine vode, sto me malo i zbunilo pa sam davao "kontru" cim bi vidio da je u ustima, tako da sam profulao dva tri puta prije nego sam ovu uhvatio. 74cm duzine.

Trebalo mi je 15-ak minuta da je izvucem, i obzirom da sam zaboravio meredov u autu, prilicno sam se namucio da je privucem obali dovoljno blizu da bih joj mogao izvaditi musicu i z usta. Na kraju, je bila toliko oslabljena da sam je morao ubiti, sto mi je zao. Odsad, meredov ne zaboravljam

Poslije sam otisao na drugo mjesto, nadajuci se ulovu nekakvog ID-a, ribe koja je haman iz porodice klijena, ali nisam siguran da je ovo na slici on ili obicna crvenperka.

Eto, toliko o mom jucerasnjem izlasku.

[Edited by Abulafija on 28-04-2008 at 08:24 GMT]

28-04-2008 at 08:19 | Uključi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Odgovori: 35281

Svaka čast kolega ti baš znaš uživati.Slično vrijeme bilo je juče i kod nas.I ja sam iz svog dugogodišnjeg iskustva zaključio da takvi dani i nisu baš nešto naročito dobri za uspješan ribolov.Naime ima raznoraznih teorija u vezi toga šta sve utiče na uspješan ribolov od teorija o mjesečevim mjenama, preko teorija o uticaju vjetra (ovisno o smjeru) pa sve do teorija koje su malte ne naučna fantastika.Ono što je nekakvo moje skromno mišljenje je da promjena atmosferskog pritiska ključni element koji utiče na ribolov.Znaš da je uvriježeno mišljenje kod ribarske populacije da riba najbolje grize poslije kiše.Naravno da je kiša u cijeloj priči sporedni faktor i po većini teorija radi se zapravo o atmosferskom pritisku.Naime nakon što se kiša istrese dolazi do postepenog i ravnomjernog rasta pritiska što je ključni faktor za uspješan ribolov.Kiša doduše pozitivno utiče i u ljetnim mjesecima time što dovodi do rashlađivanja vode što opet ima za posljedicu obogaćivanje vode kiseonikom.Ovo je pogotovo bitno za pliće stajaćice dok vjerujem na tekućice i nema neki naročit uticaj.Al da ne palamudim dalje o tome.
Što se tiče ove druge ribe koju si ulovio radi se o crvenperu.Primjetio sam da ribari često znaju crvenpera zamjeniti sa bodorkom(žutookom kako je zovu na našem području) koja je po obliku tijela gotovo identična crvenperu a jedina razlika je u boji peraja.Naime bodorka ima znatno svijetliju boju peraja. 

<br /><br /><br /><br />

28-04-2008 at 11:24 | Uključi u odgovor
Abulafija

Vidis to nisam znao za crvenperku, u stvari za bodorku, to je mozda ova riba:

Pise da moze narasti do 60cm i 2-2,5 kg??
Latinski naziv je mozda Leuciscus idus??

A sto se tice ostalih stvari vezanih za vremenske uslove, mjeseceve mijene i sl., moje iskustvo je da je sve sto pise tacno, i da sve ne mora biti tacno.
Ja sam prilicno samostalno krenuo u musicarenje, tj. nisam imao nekog iskusnog prijatelja da me uvede u tajne, pa sam pomalo sam citao, ganjao po forumima itd...
I znalo se desiti (i dan danas se desi) da uradim sve sto teoretski treba uraditi, i pripremiti se, a da ribe s glave nema, ili kao juce da krenem bez ikakve nade da cu nesto vidjeti, a ulovim itd....
Ima tu jos metar stvari za istraziti, prije nego mozes biti siguran u ulov.

28-04-2008 at 13:52 | Uključi u odgovor
Abulafija

Evo od proslog petka, mescini.
Jaran i ja malo ganjali ove iglice po moru, nije bilo lose dok se njaka magla nija navukla.

07-05-2008 at 08:14 | Uključi u odgovor
kokobil
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228

icon Re: Re: Musicarenje

citat:
Abulafija wrote:
Evo od proslog petka, mescini.
Jaran i ja malo ganjali ove iglice po moru, nije bilo lose dok se njaka magla nija navukla.

Vidim stap musicar, zar iglice hoce na vjestacku musicu?
07-05-2008 at 20:03 | Uključi u odgovor
Abulafija

citat:
kokobil wrote:
Vidim stap musicar, zar iglice hoce na vjestacku musicu?

Hoce itekako, ma iglica uzima sve, musicu, blinker komad haringe na udici pa plovak.
Jos ako je suncan dan.....
Ovdje to i nije tako cijenjena riba, zato sto je toliko ima u ovom periodu, al borac je samo takav.
Mada moram priznati da se malo kitim tudjim perjem, jer nisam uhvatio sve ove sa slike nego 2-3, ostale je jaran na blinker, sto je izuzetno lose, obzirom da smo bili tamo skoro cijeli dan. Al neka magla se spusti pa sva aktivnost prestade.
08-05-2008 at 08:10 | Uključi u odgovor
Sevdalija

Registriran(a): 07-01-2004
Odgovori: 2457

Evo i ja ko malo musicario danas, pa poveo kera sa sobom .
Danas sam vise vjezbao mahanje i kupao se, nego sto sam zapravo lovio ribu.

04-06-2008 at 23:48 | Uključi u odgovor
Sevdalija

04-06-2008 at 23:50 | Uključi u odgovor
Abulafija

Vidim ja tebe nema, na ovim wide web prostorima, il se rekoh, zapalio, pa sad negdje konstantno mlatara il je popizdio, pa mu nije ni do cega
Kako ide, jesi li poceo savladavati osnove zabacaja?
Kod mene na rijeci je vodostaj opao, riba se povukla, pa i ne idem vise. Ali cu vjerovatno na Krivaju otici za par sedmica

05-06-2008 at 06:42 | Uključi u odgovor
Sevdalija

Ma popizdio jasta.
Sto se tice tehnike zabacaja ma kako kad, jedan dan ide super, drugi dan sve userem. i sve tako.
Sve u svemu svidja mi se ovo musicarenje, ako nista ono dobro je otici malo u prirodu i popit koju pivu, opustit se pa kuci polako.

E blago se tebi sad ces na Krivaju.
Vidi malo one prodavnice po Tuzli pa mi javi kakve su cijene i sta ima dobro za kupit.

Ja cu u avgustu dole pa sam konto da odem u Glavaticevo kod Konjica ako stignem (jer cu biti samo 3 sedmice), otvoren ove godine revir samo za fly fishing.

De mi reci koje muhe su sad aktuelne za period juni - juli.
Trenutni koristim mrava i neke nimfe.
Nabavio sam i Vulgatu al kazu da je najbolja u junu al kad je vrijeme ruzno, sto ruznije vrijeme to bolje

Bistro na Krivaji komsija !

05-06-2008 at 15:10 | Uključi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 12
Skriveni clanovi: 0
Aktivni članovi: 0
Sretan rođendan: H1N1, HI-MAN, HUSO, lunjo, Matosh, o yes, orion, powerfull_chick, skafiskafnjak
FORUM : Sport : Musicarenje (komentari dozvoljeni) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja forumaša u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net