Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
Avalon
Nivo: Forumski vuk
Obican momak

Registriran(a): 08-07-2006
Lokacija: Dolina Avalona
Odgovori: 403
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Licno mislim da je nepotrebno uvoditi vjeronauku za djecu u obdanista. Djeca tog uzrasta su premala da bi razmisljala i ucila o tako ozbiljnim temama. Njima trebaju igre i pjesmice.
Medjutim, u potpunosti podrzavam vjeronauku u osnovnim i srednjim skolama, u koliko je po slobodnom izboru(a jeste).
Na vjeronauci ce djeca uciti o lijepim stvarima a ne o ruznim. U svakom slucaju ce nauciti nesto lijepo i korisno! Trebat ce im!
Da li je to segregacija? Jeste, u koliko je segregacija i cinjenica sto smo uopste muslimani i sto djeci nadjevamo muslimanska imena. Jer eto, to moze uvrijediti "druge". Odakle nam pravo da budemo ono sto jesmo.

A sta ce mo sa Katolickim skolskim centrima?? Tamo se djeca od malena uce Isusovom raspecu. Medjutim, to nikome ne smeta. Ali kada dodje do toga da muslimansko dijete uci vjeronauku, odmah se sekularisticki dusebriznici dignu na uzbunu!!

Prije rata, dok su drugi narodi itekako znali svoje, mi smo bili niko i nista, i desilo nam se sto se desilo. Je li treba ponovo da zaboravimo ko smo i sta smo, pa da nam se opet dese devedesete...?!


[Edited by Avalon on 06-02-2008 at 00:39 GMT] 


Sve je tako stvarno, sve tako realno..., a ipak je sve tako prolazno...!!
06-02-2008 at 00:26
Neidhardt
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 16-06-2007
Lokacija: Wien
Odgovori: 1596
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Avalon wrote:
Licno mislim da je nepotrebno uvoditi vjeronauku za djecu u obdanista. Djeca tog uzrasta su premala da bi razmisljala i ucila o tako ozbiljnim temama. Njima trebaju igre i pjesmice.
Medjutim, u potpunosti podrzavam vjeronauku u osnovnim i srednjim skolama, u koliko je po slobodnom izboru(a jeste).
Na vjeronauci ce djeca uciti o lijepim stvarima a ne o ruznim. U svakom slucaju ce nauciti nesto lijepo i korisno! Trebat ce im!
Da li je to segregacija? Jeste, u koliko je segregacija i cinjenica sto smo uopste muslimani i sto djeci nadjevamo muslimanska imena. Jer eto, to moze uvrijediti "druge". Odakle nam pravo da budemo ono sto jesmo.

A sta ce mo sa Katolickim skolskim centrima?? Tamo se djeca od malena uce Isusovom raspecu. Medjutim, to nikome ne smeta. Ali kada dodje do toga da muslimansko dijete uci vjeronauku, odmah se sekularisticki dusebriznici dignu na uzbunu!!

Prije rata, dok su drugi narodi itekako znali svoje, mi smo bili niko i nista, i desilo nam se sto se desilo. Je li treba ponovo da zaboravimo ko smo i sta smo, pa da nam se opet dese devedesete...?!


[Edited by Avalon on 06-02-2008 at 00:39 GMT]


Uvodjenje vjeronauke u vrtice je prije svega zlocin. To jos nigdje vidio nisam. Protiv sam vjeronauke u skolama, jer je to privatna stvar i ako netko zeli uciti o vjeri, neka ide u vjerske ustanove. Vjera nije doktrina jednog kolektiva i nekakvo osnovno pravilo nego treba da bude slobodan izbor svakog covjeka.
U Austriji gdje je zivim postoji vjeronauka u skolama i slobodan je izbor, no smatram da je to pogresno i tog misljenja su mnogi Austrijanci. Ali, Austrija sluzbeno jos nije laicisticka drzava kao npr. Francuska. Nadam se da ce se to promijeniti.
Avalone, ti pricas kao da su svi Bosanci i Bosnjaci muslimani. Malo mi to ostavlja dojam da se ne moze biti Bosnjak ili Bosanac ako se nije musliman i da oni Bosnjaci koji djeci ne nadijevaju "muslimanska imena" nisu dovoljno Bosnjaci. Takvo razmisljanje je ovaj najnoviji trend.
I sto zelis reci s time da su prije rata svi znali tko su, samo Bosnjaci ne? To je jedno drugo pitanje i ja mislim da su mnogi Bosnjaci progresivno razmisljali, po mnogim pitanjima cak progresivnije od sunarodnjaka Hrvata i Srba. Oni koji su vjerovali su znali sto su po vjeri i imali su neko znanje, oni koji nisu vjerovali jednostavno nisu vjerovali i to im nije bilo potrebno. Sto se tice nacionalnog pitanja, Bosnjaci su sami krivi sto toliko dugo nisu bili nacionalni osvijesceni.
06-02-2008 at 01:28
Avalon
Nivo: Forumski vuk
Obican momak

Registriran(a): 08-07-2006
Lokacija: Dolina Avalona
Odgovori: 403
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Neidhardt wrote:

Uvodjenje vjeronauke u vrtice je prije svega zlocin.

Sto se tice nacionalnog pitanja, Bosnjaci su sami krivi sto toliko dugo nisu bili nacionalno osvijesceni.


Slazem se da je nepotrebo uvoditi vjeronauku u vrtice, ali to ne bih nazvao zlocinom. Vjeronauka je nesto lijepo, a ne lose! Na vjeronauci se uci o lijepim stvarima a ne o ruznim!

A za ovo drugo se u potpunosti slazem s tobom. U Jugoslaviji smo bili na istoj ravni sa ciganima. U Tuzli, gdje su muslimani bili vecina, sve najbolje poslove i stanove su drzali srbi. Zasto...!?

Zato sada moramo znati ko smo i sta smo, da bi bili nacionalno osvijesteni, i da nam se ne bi ponovile ´90-te! 


Sve je tako stvarno, sve tako realno..., a ipak je sve tako prolazno...!!
06-02-2008 at 01:40
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Ja zivim u jednom malom centru katolicke Italije...i imam djete predskolskog uzrasta koje ide u drzavno obdaniste gdje je predvidjena i vjeronauka-KOBAJAGI po vlastitom izboru!
Kad sam je upisivala moglo se izabrati i da ti djete ne prisustvuje tim casovima koji (vidjela sam dobro slikovnice koje forsiraju samo katolicku vjeru, istina,na jedan sasvim jednostavan nacin i bez spominjanja "nezgodnih" stvari kao sto je razapinjanje Isusa na krstu, ostalo im predstavljaju kao DOGMU bez objasnjenja,tako je i tacka).
Elem kad sam se malo raspitala okolo sta rade djeca u medjuvremenu koja nisu upisana na te casove i koje su alternative...
ODGOVOR svih onih koje sam pitala :
1. NEMA ALTERNATIVE
2. NE RADE NISTA, SJEDE VAN UCIONICE SA CISTACICAMA JER IH JE VRLO MALO,SKORO NIKAKO...I CEKAJU DA SE ZAVRSI TAJ CAS

Sta sam ja mogla?
Svi su mi savjetovali da je ne emarginiram od ostale djece, sto je i meni palo na pamet kao prvi zakljucak... i nista, morala sam je upisati zbog nje same...nemozes se ni zalit ,jer je "po vlastitom izboru" a najgore je kad me sta pita a ja neznam odgovorit pedagoski korektno!
Neki dan mi kaze..."MAMA MOGU LI I JA MALO KOD ISUSA,ON JE U RAJU,A TAMO JE LIJEPO?"

KAD ME NIJE NESTO STREFILO...

KRV MI UDARI U GLAVU,NEZNAM STA DA KAZEM ... ,REKO: " PORUCI TI TOJ UCITELJICI VJERONAUKE DA TI JE MAMA REKLA DA NE LUPA JER ISUS JE U RAJU ZATO STO JE MRTAV A SMRT JE JEDNA JAKO ZALOSNA I RUZNA STVAR...KAD OSTARIMO SVI CEMO U RAJ(joj sto slagah ... )KAO STO JE NONNA ROZA(njena prababa za koju zna da je umrla i to koju sedmicu ranije ) OTISLA I NECE SE VISE NIKADA VRATITI!

Eto znala sam ja!!!...na kraju cu ja morat zbunjivat djete svojim odgovorima...to sam porucila i mojoj svekrvi prije svih,ostali i nisu neki vjernici praktikanti...NEMOJ JOJ GOVORITI NISTA NA STA JOJ JA POSLIJE NEMOGU DATI LOGICAN ODGOVOR. STOP

06-02-2008 at 02:29
Neidhardt
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 16-06-2007
Lokacija: Wien
Odgovori: 1596
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Avalon wrote:


Slazem se da je nepotrebo uvoditi vjeronauku u vrtice, ali to ne bih nazvao zlocinom. Vjeronauka je nesto lijepo, a ne lose! Na vjeronauci se uci o lijepim stvarima a ne o ruznim!

A za ovo drugo se u potpunosti slazem s tobom. U Jugoslaviji smo bili na istoj ravni sa ciganima. U Tuzli, gdje su muslimani bili vecina, sve najbolje poslove i stanove su drzali srbi. Zasto...!?

Zato sada moramo znati ko smo i sta smo, da bi bili nacionalno osvijesteni, i da nam se ne bi ponovile ´90-te!


Nikako xe ne slazem s tobom da je vjeronauk nesto lijepo. Za mene je to jedan mracan svijet "obuke" za buducnost, ali o tome drugom prilikom. Sto se tice nacionalnog bica u Bosnjaka, nisam govorio o Jugoslaviji i ne mozes taj period kriviti. Neki dan sam resersirao povijest Mostara i naisao sam na jedan mostarski forum gdje je netko postirao genijalan odgovor na ovu temu. Dozvolit cu si da citiram autora:

"Da si VelikaMostarka, razumio bih provokaciju, ali posto si MalaMostarka, vjerujem da se zaista radi o domacem zadatku.
Jugoslaviju su okupili u jednu zemlju ljudi progresivnih shvatanja. Iako se tada nije ni znalo za EU, bilo je ljudi i medju Srbima i medju Hrvatima i Bosnjacima i..., koji su razumjeli da bi se svi zajedno okupljeni u jednoj zemlji mogli lakse nositi sa problemima koje smo naslijedili nakon direktnog prelaska iz feudalizma u nesto drugo.
Na zalost, upravo to istorijsko kasnjenje za ostatkom Evrope (sto mozemo zahvaliti Turcima) i nemogucnost pracenja koraka sa industrijalizacijom, odveli su nas na sporedni kolosjek i razvoj diktatura. Industrijalizacija bi nam pomogla da se razviju klase, partije, pa i parlamentarni zivot, medjutim, sve je to ostalo sa druge strane Jadrana i mi smo to mogli samo gledati. Diktatori su se smjenjivali u zavisnosti od vlastitog porijekla: oni sa kraljevskom lozom, bili su kraljevski diktatori, oni sa porijeklom sa nekog poljoprivrednog domacinstva, bili su seljaci diktatori. Ali, diktatori.
Ta vrsta drzavnog uredjenja ugusila je u startu, a i kroz brojne decenije svaki pokusaj razvoja demokratije, kako 1914, tako i 1960 i neke. Bilo koje. Ostalo je lako zamisliti. Ljudi prepadnuti, politicki nepismeni i neemancipovani, radili su sto im se reklo. "Po noci" bi malo krali za sebe i to im niko nije zamjerao, samo ako nisu politicki talasali. Gomilali su se politicki mediokriteti koji su decenijama organizovali privredu, poljoprivredu, energiju, finansije, skolstvo izmucene zemlje.
1991. se raspala."

Autor je Hana1 i obracao se djevojci s nickom MalaMostarka.

Link: http://www.mostarskaraja.com/index.php?page=Thread&threadID=79&pageNo=1

Dakle, BiH nije imala mogucnost da se razvija kao druge evropske zemlje nego se kada stizu Austrijanci nasla u srednjem vijeku odnosno stanju klasicnog feudalnog sistema kakvo je bilo u Osmanskom carstvu. U BiH se preko noci sve prevrnulo i sve se desavalo naglo i umjetno tako da gradjani BiH nikada nisu mogli izrasti u jedno drustvo. Nakon Austrougarske do 1991. godine taj problem nikada nije rijesen nego je ostavljen sa strane. Sa raspadom SFRJ su svi problemi BiH od 1463. godine postali vidljivi kao nikada i traju danas dan.
Bosanski katolici su otisli nakon Francuske revolucije sa stvaranjem modernih nacija otisli u Hrvate posto je u Hrvatskoj koja je bila dio Austrougarske djelovala Matica ilirska (prethodnica Matice hrvatske), koja je najveci zasluznik za nacionalno osvijescenje Hrvata. Djelovalo se raznovrsnim kulturnim aktivnostima u cemu je bez sumnje najvecu ulogu igrala knjizevnost. Ona se najvise promovirala kroz magazine poput "Kola" i "Vijenca". Sljedbenici ovog pokreta su se zvali Ilirci i krajniji cilj im je im je bio ujedinjenje svih juznih Slavena da ne bi vise bili vazali stranaca. Nakon razocaranja Srbima su se samo ogranicili na Hrvatsku. I u BiH je bilo Iliraca, a najpoznatiji je Ivan Frano Jukic. On je zastupao bosnjastvo i Bosnjake u uniji sa ostalim juznim Slavenima. Nemoj njegovo bosnjastvo porediti sa danasnjim bosnjastvom koje nije ni B od bosnjastva.
Dok su Hrvati i Srbi imali kulturna drustva, knjizevnost i politicke pokrete, Bosnjake nista od toga nije interesovalo. Zato vlada ta konfuzija i zato je Mesa Selimovic rekao da su bh. muslimani zakasnili 200 godina da budu nacija.

Iskreno receno sumnjam da ista od ovog razumijes, jer za tebe je sve to propaganda, Srbi i Hrvati su vjeciti zlikovci a Turci su za tebe veliki prijatelj i bratija.
06-02-2008 at 07:26
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Tanitha wrote:
Ja zivim u jednom malom centru katolicke Italije...


Bjezi u nasu lijepu domovinu, spasavaj dijete.
06-02-2008 at 08:19
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Ja kontam da nikako dijete ne shaljem u shkolu pa bilo tog sranja ili ne!

06-02-2008 at 08:22
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Jer kako su nam se shkole i uchiteljice podijelile, dovoljno je dijetu da bude na chasu likovnog a da mu uchiteljica proturi kroz ushi koj´ i shtaj´!

*ebo ti ovo sve!

06-02-2008 at 08:24
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Neznam cemu sva ta halabuka oko toga.Ako vec daju vjeronauku u vrticima to bi trebalo da bude na nivou njihovog uzrasta,znaci nista tesko i preozbiljno za djecu.Takodje takve stvari kao sto je odlazak u raj,smrt i tako to ne bi trebali da im govore.Djeca to ne razumiju i mogli bi ih pogresno uputiti.Znaci treba da oni koji predaju vjeronauku u vrticima prodju prvo obuku o tome o cemu uciti tu malu djecu...Inace to je jako lijepo i interesantno ovdje gdje zivimo.Djeca se uce pricicama iz istorije islama i usput naravno kuran,ono sto je lagano za njih.Tako da im je to uglavnom jako zanimljivo.Isto tako je i u ostalim religijama ovdje.
Moji su imali vjeronauku i tamo kod nas i nije mi se uopste svidjelo.Tada se ocjenjivalo a nastavnici su bili neobuceni i dosadni djeci.
Neznam samo sta su se svi digli protiv toga,onaj ko nece nemora i to nece biti cjeli radni dan nego vjerovatno jedan cas na dan.Prema tome te price o razdvajanju djece... nek ne s....u.. 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
06-02-2008 at 09:04
karburator
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 10-07-2005
Odgovori: 309
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Djeca u obdanistu treba da uce nesto kroz igru i zabavu sto ce im koristiti u daljem skolovanju.Vjeronauku ostaviti malo kad porastu kad mogu shvatiti sta je religija.Moj sin ide u obdaniste u Njemackoj i za sada govori dva jezeika prefektno (bosanski i njemacki)skoro su poceli uciti i engleski i vidim dosta je djeci to interesantno i poceli su komunicirati na engleskom.Zar nije bolje da uvedu da se jos koji jezik uci u obdanistu,jer negdje sam procitao da djeca mogu vise jezika uporedo uciti i da im ne predstavlja problem.

[Edited by karburator on 06-02-2008 at 13:06 GMT]

06-02-2008 at 13:05
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 37
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice