Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
Shaban
Nivo: Forumski doajen
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Avalon wrote:
Licno mislim da je nepotrebno uvoditi vjeronauku za djecu u obdanista. Djeca tog uzrasta su premala da bi razmisljala i ucila o tako ozbiljnim temama. Njima trebaju igre i pjesmice.
Medjutim, u potpunosti podrzavam vjeronauku u osnovnim i srednjim skolama, u koliko je po slobodnom izboru(a jeste).
Na vjeronauci ce djeca uciti o lijepim stvarima a ne o ruznim. U svakom slucaju ce nauciti nesto lijepo i korisno! Trebat ce im!
Da li je to segregacija? Jeste, u koliko je segregacija i cinjenica sto smo uopste muslimani i sto djeci nadjevamo muslimanska imena. Jer eto, to moze uvrijediti "druge". Odakle nam pravo da budemo ono sto jesmo.

A sta ce mo sa Katolickim skolskim centrima?? Tamo se djeca od malena uce Isusovom raspecu. Medjutim, to nikome ne smeta. Ali kada dodje do toga da muslimansko dijete uci vjeronauku, odmah se sekularisticki dusebriznici dignu na uzbunu!!

Prije rata, dok su drugi narodi itekako znali svoje, mi smo bili niko i nista, i desilo nam se sto se desilo. Je li treba ponovo da zaboravimo ko smo i sta smo, pa da nam se opet dese devedesete...?!


[Edited by Avalon on 06-02-2008 at 00:39 GMT]

Igrom sluchaja moj djed je robijao u onom sistemu zato shto je bio musliman koji je napisao neke uvredljive pjesme o onom rezimu i josh na arapskom posto je bio profesor istog jezika u GH medresi. Odguli ti on tako 15 godina tako da ga ni ja ni ostali unuci ne upamtismo (imao sam 4 godine kad je umro).
No chitajuci njegova djela i slushajuci price moga oca i amidza smjernice koje su oni dobijali od njega ogledale su se otprilike u slijedechem:
1. Nauka i samo nauka cjeloživotno obrazovanje (svi zavrshise fakultete i mahom doktorate dobishe u onom sistemu)
2. U vjeri nema prisile nikakve tj.vjera je stvar izmedju tebe i dragog Allaha dž.š.
3. Ne chini nikome zlo

Stavkom 1.se rushe danashnji mitovi o tome da mi nismo mogli uchiti skole zato sto smo muslimani. Da smo morali vishe raditi morali smo da bi uspjeli.
On koji je bio vjerski uchitelj nokada svoju djecu nije prisiljavao da pohadjaju vjersku nastavu nego ih je pustio da sami odluche sta je u tom smislu najbolje za njih tj.da vjeru prihvate srcem i dushom.
I najvaznije uvijek je insistirao da se upotreba arapskog jezika koristi u toj mjeri u kojoj je ona razumljiva obichnom puku.
Sta ces ti uchiti ako ne znash sta uchish.
Krajnjeje je vrijeme da se mi muslimani prestanemo izvlachiti na tu vjekovnu ugrozenost i vratimo dignitet sebi i svojoj vjeri kroz rad i poshten odnos prema sebi, drugima, drzavi i drushtvu a kroz sve to i prema dragom Bogu
06-02-2008 at 13:43
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?


Samo Bosnu ne dirajte

 


<br /><br /><br /><br />

06-02-2008 at 14:07
Tiburon
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 22-08-2006
Lokacija: Sweet home Tz
Odgovori: 2033
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Shaban wrote:

Igrom sluchaja moj djed je robijao u onom sistemu zato shto je bio musliman koji je napisao neke uvredljive pjesme o onom rezimu i josh na arapskom posto je bio profesor istog jezika u GH medresi. Odguli ti on tako 15 godina tako da ga ni ja ni ostali unuci ne upamtismo (imao sam 4 godine kad je umro).
No chitajuci njegova djela i slushajuci price moga oca i amidza smjernice koje su oni dobijali od njega ogledale su se otprilike u slijedechem:
1. Nauka i samo nauka cjeloživotno obrazovanje (svi zavrshise fakultete i mahom doktorate dobishe u onom sistemu)
2. U vjeri nema prisile nikakve tj.vjera je stvar izmedju tebe i dragog Allaha dž.š.
3. Ne chini nikome zlo

Stavkom 1.se rushe danashnji mitovi o tome da mi nismo mogli uchiti skole zato sto smo muslimani. Da smo morali vishe raditi morali smo da bi uspjeli.
On koji je bio vjerski uchitelj nokada svoju djecu nije prisiljavao da pohadjaju vjersku nastavu nego ih je pustio da sami odluche sta je u tom smislu najbolje za njih tj.da vjeru prihvate srcem i dushom.
I najvaznije uvijek je insistirao da se upotreba arapskog jezika koristi u toj mjeri u kojoj je ona razumljiva obichnom puku.
Sta ces ti uchiti ako ne znash sta uchish.
Krajnjeje je vrijeme da se mi muslimani prestanemo izvlachiti na tu vjekovnu ugrozenost i vratimo dignitet sebi i svojoj vjeri kroz rad i poshten odnos prema sebi, drugima, drzavi i drushtvu a kroz sve to i prema dragom Bogu


 


The only way to get rid of a temptation, is to yield to it..
06-02-2008 at 14:13
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Mogli su uvest vjeronauku dok smo u stomaku da nas odmah zapecate

Protiv naravno za vrtice a u osnovnim skolama neka bude predmet Kultura religije gdje ce se izucavati sve vjere. Nikako da se djeca razdvajaju na casovima.

Takvih slucajeva ima u Brckom kad je u pitanju jezik djeca se razdvoje valja uskladiti taj raspored casova. Da ne pricam o srednjoj Bosni i Hercegovini gdje rade dvije skole pod jednim krovom.

06-02-2008 at 15:17
bosnian972
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-08-2005
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 4160
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

vjera, religija....to je intima. licna cista veza sa necim u sta vjerujes. svako isticanje smatram ekshibicionizmom. vjera je nesto sto upoznas, osjetis i prihvatis a ne nesto sto bi trebalo biti naslijedno.

u skolama...kultura religija-DA. nauciti osnove, razlike....

06-02-2008 at 16:28
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Neidhardt wrote:

Dok su Hrvati i Srbi imali kulturna drustva, knjizevnost i politicke pokrete, Bosnjake nista od toga nije interesovalo. Zato vlada ta konfuzija i zato je Mesa Selimovic rekao da su bh. muslimani zakasnili 200 godina da budu nacija.

Iskreno receno sumnjam da ista od ovog razumijes, jer za tebe je sve to propaganda, Srbi i Hrvati su vjeciti zlikovci a Turci su za tebe veliki prijatelj i bratija.


izvini prijatelju o èemu govoriš?, u to vrijeme Bošnjaci su u tom razdoblju osnovali preko 187 klubova, društava i udruženja od kojih najveæi broj okuplja oko društava "Bošnjaka", "Behara", i "Gajreta" pa udruženje Bošnjaka "Osvitanje" koji su željeli oèuvati ono što je najvrijednije u tradiciji i kulturi, ali i prihvatiti pozitivne tekovine zapadnoevropske civilizacije. ... treba napomenuti da taj period prati ekonomsko propadanje Bošnjaka i iseljavanje. 


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
06-02-2008 at 16:36
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
kokobil wrote:


Bjezi u nasu lijepu domovinu, spasavaj dijete.



, ma ne brini ,postace ona meni ateisticka komunjara,ne zvala se ja ovako kako se zovem... ili casna sestra (pu,pu,pu)
06-02-2008 at 17:49
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Tanitha wrote:



, ma ne brini ,postace ona meni ateisticka komunjara,ne zvala se ja ovako kako se zovem... ili casna sestra (pu,pu,pu)


No pasaran, sto bi moja baba Joka rekla.
06-02-2008 at 18:44
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
kokobil wrote:


No pasaran, sto bi moja baba Joka rekla.


06-02-2008 at 18:46
valterbranisarajevo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 19-06-2006
Lokacija: Sarajevo, BiH
Odgovori: 401
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Ovo ima veze sa ovim...

http://www.petitiononline.com/71000Sa/petition.html

06-02-2008 at 21:10
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 12
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice