Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

/Vjeronauka je nesto lijepo, a ne lose! Na vjeronauci se uci o lijepim stvarima a ne o ruznim! avalon?

Sve zavisi od predavaca - ko ih bira, ko ocjenjuje? Djecije srce to najbolje moze da osjeti, ali djeca u predskolskom su premalena.
Licno znam neke chobane koji predaju u srednjoj vjeronauku a ja im ne bi povjerila ni dvije ovce na papiru.

/dok sam kao dijete isao u mejtef, ucili su me kako je moja vjera superiorna u odnosu na druge. bosnjo/

Dakle, isto, problem je u predavacu.U tvoj vakat nije ih bilo puno, pa je stoga bilo i manje takvih koji se tebi zalomio.

/Ja kontam da nikako dijete ne shaljem u shkolu pa bilo tog sranja ili ne! tuba/

Malo roditelja istinski zeli da djecu sto duze zadrzi u svom okrilju.Zene emancipovane, i zaposlene i domacice, pa djecu u vrtice i predskolske zajebancije.
Muzevi takodje sivonje.
Hajd ono ko mora, ali nista se ne mora, ili se bar ne mora onako kako je in.
Moje dijete je bilo jednu godinu u skoli u BiH sa produzenim boravkom - a to je skola kao neka ekskluziva, i bilo mu je tesko, a ja i cojk se izjedali iz dana u dan.
Jedva smo cekali prvi roditeljski da kazemo da malo smanje to produzeno.Sve mame-dame dosle na sastanak i samo ja i jedna samohrana majka bile smo za skracenje, a vecina onih koje su se protivile tome bile su za to da djeci produzi jos koji sat


08-02-2008 at 02:09
sofi
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 16-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 59
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Ukratko moje iskustvo sa prvim odlaskom u mekteb je bio ovakav: bila sam mala oko 7-8, godina, mozda i mladja. Isla sam sa starijom curicom koja je vec duze vrijeme pohadjala mekteb. Nakon pocetka propitivanja djece, curica sa kojom sam ja dosla u mekteb je ometala cas (pricala je) i onda je taj hodza izvadio dugacku prutinu i osinuo tu curicu preko koljena. Katastrofa. Naravno to je bilo dovoljno da ja steknem averziju i prema hodzi i dzamiju i islamu. Poslije sam imala problema sa roditeljima oko odlazaka na teravije( za ramazan, to se praktivalo zajedno sa postom, i tako jos neke stvari, onako tradicijski kao sto je bilo kod vecine bosnjaka), i uopste nisam imala zelju da naucim niti jedno sure, niti bilo sta, te stvari sam cak smatrala nazadnim. Moram ovdje da spomenem da ova metoda kaznjavanja batinom je generalno bila prisutna i u skolskim ustanovama komunistickog doba, hocu da kazem da ovaj covjek nije znao za drugaciju pedagosku metodu jer i njega su tako vjerovatno odgajali i tako su na kraju krajeva odgajana skoro sva djeca.
Poslije rata sa svojih dvadeset i cetiri godine upoznajem islam u pravom svijetlu, hvala Bogu. Pozeljela bih svakome ono sto sam ja dozivjela.
Zaista, najbitniji je odgoj djece kod roditelja, djeca prvenstveno se ugledavaju na roditelje, na njihova ponasanja, reakcije, usvajaju njihove stavove i mi roditelji treba da poradimo na sebi, pa onda na svojoj djeci i da ne ocekujemo od nekih sa vjeronauka da ih necemu nauce, a prvenstveno je to nasa odgovornost. I nema smisla da se djeci kazuju stvari koji njihovi roditelji ne rade, na priznaju, ili u krajnjem slucaju negiraju; primjer Tanithe: curici joj spominju raj i Isusa, a sama Tanitha nije svarila te stvari, a isto vazi i za npr Azru koja ne klanja, koja polugola hoda po ulici, a curici joj govore sasvim druge stvari na vjeronauci. Ma nema sansi da to djeca ikako svare.
Sto se tice vjeronauke u vrticu, osnovnoj, srednjoj ili fakultetu, zelim da imam izbor, da ja odlucim kome da vodim svoje dijete na vjeronauku, ili kad odraste da samo odluci. Nazalost, muslimane ( a mislim da je tako i kod drugih) i dalje uspavljuju (hutbe), i pricaju im stari koje ih cine pasivnim, ravnodusnim, sebicnim; muslimani treba da se probude i upotrijebe svoje mozgove na pravi nacin.

08-02-2008 at 11:02
Shaban
Nivo: Forumski doajen
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Tanitha wrote:



hajd pozeli nesto i puhni u svijece ako sam dobro nastelila tortu tj. svijece ispod u tebe ti dupeta

[Edited by Tanitha on 08-02-2008 at 02:08 GMT]

Promashila si
ubaci zeton i pozeli muzicku

08-02-2008 at 11:03
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?


Moj bi prijedlog bio konstruktivne prirode, trebalo bi napraviti vrtice, kasnije skole na konfesionalnoj osnovi. Tim, jedinim rjesenjem bi izbjegli sve dosadasnje peripetije.
Dokazivanje u ovakvim konstalacijama da je vjeronauk dobar je cista demagogija.

08-02-2008 at 12:17
Abulafija
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

BHdani:

Vjeronauka i u porodilišta!

Otkud vjeronauka u vrtiæima? Autorica genijalne ideje je Arzija Mahmutoviæ, direktorica JU Djeca Sarajeva, a zdušno joj pomaže resorni kantonalni ministar Safet Kešo, koji joj je, navodno, naredio provoðenje ankete meðu podobnim roditeljima. Ovaj dvojac je zapravo višestruko zaslužan: umjesto o popravci sadržaja u vrtiæima, boljim uvjetima za odgajateljice kojih je premalo ili, što ne reæi, kvalitetnijoj ishrani, uposlenici i roditelji moraju razmišljati o uèenju vjeronauke, i to, naravno, islamske vjeroispovijesti. Djeca drugih nazora æe, valjda, silom prilika u isti saf sa svojim drugarima!? Tako æe konaèno i trogodišnjaci biti "pravilno usmjereni": ka džamiji



Nedim Trtak
Arzija Mahmutoviæ Danima tvrdi da anketa nije provedena, ali i da nije nikakva novost da JU Djeca Sarajeva traži uvoðenje vjeronauke u svoje vrtiæe!
"...Javna ustanova Djeca Sarajeva je poèetkom januara 2008. provela ´tihu anketu´ meðu nekim roditeljima o tome žele li da njihova djeca uèe vjeronauku u ovoj predškolskoj ustanovi. JU Djeca Sarajeva ukljuèuje 24 vrtiæa u Kantonu Sarajevo koje pohaða preko 2.000 djece. Finansira se uplatama roditelja (140 KM mjeseèno), sufinansirana je od Kantona Sarajevo (od poreskih obveznika, tj. svih nas) i iz ostalih prihoda (izdavanja poslovnog prostora) i donacija. Spomenutom anketom iskljuèivo roditelja islamske vjeroispovijesti do sada je prikupljeno 400 glasova za uvoðenje vjeronauke u ovu predškolsku ustanovu. Anketiranje se provodi i dalje... Ja ne želim da svom trogodišnjem Svenu, koji je zaljubljen u Esmu, objašnjavam zašto odjednom moraju sjediti u odvojenim prostorijama. Niko nema pravo da ih odvaja! Ova akcija je usmjerena ka svim roditeljima, svim Sarajlijama i svim Bosancima i Hercegovcima", stoji u peticiji koju je 1. februara pokrenula Vedrana Pinjo-Neuschul i internetom ponudila svima koji su protiv religijske segregacije nad djecom i uvoðenja vjeronauke u sarajevske vrtiæe da se potpišu. Do nastanka ovog teksta (utorak, 5. 2.) na web adresi http://www.petitiononline.com/71000Sa/petition.html ima više od 2.400 imena.

Zvanièno-nezvanièna anketa Vedrana je od odgajateljica u vrtiæu Vrapèiæ, u koji idu dvoje njezine djece Stella i Sven, saznala da je anketa provedena s instrukcijom uprave vrtiæa da se za mišljenje pitaju samo roditelji islamske vjeroispovijesti. "Moj otac je Dževad... Ja se, kao osoba i manjina, borim za nekakva svoja prava. Ovo je moje Sarajevo, moj grad, ne mogu dozvoliti da se to dešava. To je graðansko pravo, pravo svih roditelja, svih ljudi koji zdravo razmišljaju. Mislim da mi, odrasli, imamo dovoljno tereta na sebi, a da ne ulazim u to šta je sa miješanim brakovima, šta je sa ateistima, sa ostalima, sa Jevrejima... Evo, moja djeca su Jevreji, šta je sa njima? Znaèi, moja djeca æe sjediti izolirana u trpezariji, dok druga djece uèe vjeronauku?! Svima su otvorena mjesta za vjeru, imaju institucije, škole, porodice, na hiljade naèina gdje vjera može doæi do izražaja. Mislim da je vrtiæ pogrešno mjesto", prièa Vedrana i objašnjava: "U društvu u kome ništa nije ureðeno mi treba da razdvojimo djecu od tri godine, da znaju da su razlièita?! Nevjerovatno!"

Pokušala je, kaže, stupiti u kontakt sa Arzijom Mahmutoviæ, direktoricom JU Djeca Sarajeva, ali bezuspješno. Hajrija Bakoviæ, pomoænica direktorice, potvrdila joj je da je anketa provedena, 400 potpisa prikupljeno, te joj objasnila da "imaju i uporište u zakonu". A kada se zainteresirala zašto nju, kao roditelja, niko nije anketirao, gða Bakoviæ je bila jasna: "Pa, draga gospoðo, nas je 90 posto, vas deset posto." Statistika je, dakle i bez popisa, neumoljiva: 90% Bošnjaka, a miješanih i ostalih - 10%.

"Ja sam ´ostali´, pa moje dijete nikada neæe u ovoj zemlji moæi biti predsjednik, zato što nigdje ne spada...", prièa ogorèeno Vedrana i dodaje da je peticija njezin pokušaj da vidi ima li ljudi koji su protiv podjele djece. Pomoæ je zatražila i od Svetozara Pudariæa, poslanika SDP-a i zamjenika predsjedavajuæeg Skupštine KS-a, koji je nakon brojnih poziva roditelja, na posljednjoj sjednici Skupštine, postavio pitanje po èijem nalogu se provodi anketa o uvoðenju vjeronauke u vrtiæima. "Od ministra sam dobio odgovor da on nema ništa protiv Djeda Mraza, ni protiv vjeronauke, te da æe djeca slušati i pohaðati ono što budu željela i što im roditelji kažu", kaže Pudariæ i naglašava da konkretan odgovor o anketi nije dobio. Pudariæ objašnjava: "Kasnije sam razgovarao sa direktoricom Mahmutoviæ. Ona mi je rekla da anketa jeste i nije bila, da je zvanièna, da je provoðena, da nije nareðivano da se samo djeca jedne vjere ispituju… Na televiziji je, pak, demantovala puno toga i rekla da ankete nije ni bilo. Pa, jesu li roditelji sanjali ili nisu i kakva je to nezvanièna anketa?!"

Arzija Mahmutoviæ, pak, Danima tvrdi da anketa nije provedena, ali i da nije nikakva novost da JU Djeca Sarajeva traži uvoðenje vjeronauke u svoje vrtiæe! "Mi èekamo saglasnost dvije godine. Ko je držao zahtjev u svojoj ladici ja ne znam, ali nije ni bitno, mislim da je 2006. upuæen zahtjev. To je bila inicijativa grupe roditelja koji su insistirali i rekli da smo mi jedina institucija koja nema vjeronauku", kategorièna je direktorica, no "nema smisla govoriti iz kojeg vrtiæa i koji roditelji su inicijatori". Direktorica objašnjava kako je "u skladu sa zakonom da roditelj odluèi hoæe li svoje dijete ukljuèiti u jedan od kraæih specijaliziranih programa - kao što su engleski, njemaèki, francuski jezik, sport-animacijski ili vjeronauka" (?!), te se uredno poziva na zakone, izmjene i dopune te "moguænosti roditelja da na principu dobrovoljnosti traže vjeronauku za svoju djecu".

Neformalni razgovori Direktorica Mahmutoviæ prilièno nemušto negira postojanje spiskova anketiranih roditelja, ali zato ponosno istièe da je "konaèno stigla saglasnost Ministarstva obrazovanja KS-a za vjeronauku u vrtiæima". Stavovi ostalih roditelja je ne zanimaju mnogo - imaju varijantu da izdvoje djecu, a sve što se posljednjih dana zbiva "nije krivièno djelo, uostalom voðeni su neformalni razgovori s roditeljima".

Svoju susretljivost direktorica Mahmutoviæ demonstrirala je dozvolom ekipi Dana da posjeti vrtiæ Košuta u Hrasnom. Envera Šukman, odgovorna odgajateljica, odluèno negira da je veæ uvedena vjeronauka, kao i da je provedena bilo kakva anketa. No, ipak se nešto dogodilo. "Mi smo napravili spisak djece koja su u vrtiæu, bez obzira koje su nacije. Spisak je bio ispred vrata svake sobe. Roditelji, kako su dolazili, tako su se i potpisivali, bez obzira na ime - da li žele da njihovo dijete pohaða vjeronauku. To je ostalo na stolu da se vidi da li neko želi…", odgojno nas poduèava gospoða Šukman. Pa kaže: "Vjerujte da nisam brojala, ja sam to spakirala iz svake grupe jer ovdje ima preko stotinu djece. Zakaèili smo to i poslali našem koordinatoru, gospoði Abidi Kapetanoviæ." Povratnu informaciju nisu dobili jer još uvijek, kako kaže, nije uraðena stvarna anketa.

Za ovu fantomsku saznala je i Razija Kapetanoviæ-Selak, penzionirana odgajateljica. Isprièale joj nekadašnje radne kolegice koje se nisu odvažile reagirati. "Ja sam, naravno, protiv uvoðenja vjeronauke i razdvajanja djece. U ratu smo bili zajedno i preživjeli sve strahote - i glad i žeð i granate - te u ovom periodu trebamo oèuvati multietniènost i jednakost svih u vrtiæima", prièa teta Raza, kako su je oslovljavali njezini mališani punih 40 godina. No, nije samo vjeronauka problem.

Parizer i mlijeko u prahu Prije dvije godine, dok je još radila, pobunila se protiv toga što su djeca svakodnevno jela salamu i paštetu i bila kažnjena. "Ja sam se, eto, drznula, nazvala kuharicu i pitala je za jednolièni ruèak. Direktorica je, valjda, dobila neku donaciju salame od Lijanoviæa, a samo zato što sam to upitala, bila sam kažnjena, destimulirana na plaæi i skinuta sa mjesta odgovornog odgajatelja na mjesto odgajatelja". Žalila se Helsinškom komitetu, sudski se sporila sa direktoricom i dobila presudu Opæinskog suda. "Htjela mi je poturiti neke nalaze da sam luda. Ustvari, pravi mobbing se vršio nada mnom. Prvo me je skinula sa mjesta predsjednika Sindikata zato što sam èovjek sa stavom, a u toj ustanovi ne smiješ imati stav, mora biti kako direktorica kaže", prièa teta Raza. Direktorica se poziva na pravila institucije i "dijagnozu staru deset godina", te na uredne nalaze inspekcije. To što se, naprimjer, u bakteriološkom nalazu Zavoda za javno zdravstvo KS-a iz 2006. sendvièa sa paštetom strogo napominje da je uzorak neprijatnog mirisa, direktorica oèigledno ne smatra relevantnom èinjenicom.

Vedrana Pinjo-Neuschul istièe da je JU Djeca Sarajeva ustanova koja živi od merhameta roditelja: "Hrana je prilièno bolnièka, zatvorska, kao u svakoj javnoj ustanovi, nosi se u kazanima, ali to je tako, nema veze. Neki roditelji oèekuju da za tih 140 KM dijete dobije dnevne potrebe ugljikohidrata, voæa, povræa, proteina, sve što je potrebno djetetu izmeðu godine i pet za njegov normalan razvoj. Mi ovdje govorimo o ustanovi koja kupuje mlijeko u prahu za djecu, a ovo nije ni ´92, ni ´93, a BiH ima mlijeènu industriju... Ne znam koliko komada parizera pojedu - hrana je nevjerovatna. Šta roditelji donesu, to æe se jesti i mi svi kesama vuèemo… Sad je sezona mandarina, ja æu mandarine, ti æeš nešto drugo…"

Djeca iz sarajevskih vrtiæa veæ šestu godinu zaredom zimuju u Husremovcu na Bjelašnici, barem ona èiji roditelji odluèe izdvojiti oko 150 KM. Podijeljena su mišljenja o uvjetima smještaja. Prema nezvaniènoj informaciji, vlasnik Husremovca je i èlan Upravnog odbora. Direktorica tvrdi da nema pojma ko je vlasnik i da "osnovanih žalbi na uvjete u planinskom domu nije bilo". No, 12. januara ove godine Sanitarnoj službi KS-a obratili su se roditelji jednog od mališana. Amir Handžiæ prièa za Dane: "Jedna od kuæa je u trenutku kad su djeca boravila na planini gorjela i ja sam imao priliku da odem da vidim jer smo treæi dan otišli po našu djecu. Tu su radili majstori, sve se to zataškalo i zamaskiralo. Zapalio se dimnjak i oni su hitno evakuirali djecu. Stvar je u tome da nama nisu javili, nego smo mi saznali od starije djece, koja su tu bila na zimovanju. Oni su, da ne bi otkazali zimovanje, svu djecu strpali u jedan dom, koji je onda bio prebukiran. Na 56-ero djece i preko deset odgajatelja i osoblja koje je tu bilo postoje samo tri WC-a - jedna WC školjka i dva èuèavca. U jednoj sobi gdje su spavala ta djeca, dimenzija 3,5 x 2,5 m, spavalo je 12-ero djece sa uèiteljicom". Sanitarna služba još uvijek nije odgovorila na žalbu roditelja Handžiæ. Što se vjeronauke tièe, Amir Handžiæ kaže: "Osobno nisam protiv, ali mislim da je malo prerano za djecu toga uzrasta." Vesna Poturoviæ je od odgajateljica saznala za anketu i one su joj objasnile da inicijativa potièe iz ruralnih dijelova Kantona Sarajevo: "Nisam ukljuèila svoju kæerku koja ima pet godina jer smatram da je to prerano za djecu."

Kamo dalje Èini se, zapravo, da je odveæ mnogo pitanja bez odgovora. Roditelji, istina, i nisu u prilici da puno insistiraju: nije uvijek jednostavno naæi mjesto u vrtiæu. No, vjeronauka je izgleda bila kap u prepunoj èaši: Vedrana Pinjo-Neuschul istièe da Skupština KS-a treba preispitati djelovanje JU Djeca Sarajeva, uvjete smještaja, naèin ishrane, ostavljanje volontera s djecom i, naravno, odrediti se šta æe - ako se vjeronauka nametne u vrtiæe - raditi ostala djeca. Hoæe li sjediti u æošku ili se igrati? Uostalom, prije svega Skupština KS-a mora se javno odrediti prema ovom pitanju. Esma Hadžagiæ, u ime Ministarstva civilnih poslova BiH, vrlo je precizna: nisu nadležni. Kantonalno i Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke o ovoj inicijativi za sada mudruju, oèito pipajuæi puls javnosti, navikli da ionako urade šta su osmislili, uprkos stavovima poreskih obveznika - pozivajuæi se na svoju veæinu.





Rijeè roditelja



Da ih ispišemo s engleskog?



Vesna Zaimoviæ-Andree
Protiv sam vjeronauka u javnim vrtiæima i javnim školama. Mislim da se na taj naèin vrši razdvajanje djece na religijskom osnovu, a religijska pripadnost se kod nas preèesto poistovjeæuje sa nacionalnom. Mislim da su vjera i religija privatna stvar svake porodice, pa tako i moje i, shodno tome, vjeronauk treba da se izuèava u vjerskim ustanovama i nisam protiv takvog oblika vjeronauka, ali sam protiv toga da se vjerouèitelji finansiraju iz budžetskih sredstava. Mislim da je pogrešno budžetska sredstva usmjeravati na pokretanje nastave vjeronauka i plaæanje vjerouèitelja. Postoji mnogo drugih važnijih stvari, naprimjer, unaprijediti socijalni položaj roditelja i poveæati njihove mizerne plaæe, zatim, unaprijediti higijenski nivo i opremljenost vrtiæa, unaprijediti kvalitetu hrane koja se daje djeci u vrtiæima, pa na kraju krajeva, omoguæiti i besplatan vrtiæ za mnogo više djece slabijeg socijalnog stanja nego što je to sada. Intelektualci Sarajeva koji su napisali javno pismo su u pravu kada kažu da se problem vjeronauka u javnim obrazovnim ustanovama ne završava samo na pravnom pitanju. To je i sociološko i etièko pitanje i treba ga razmatrati sa više nivoa.

Nermina Asotiæ
Pitali su me prije neki dan da li da dijete pohaða vjeronauku. Nevezano da li je to besplatno ili ne, ne znam koliko je to optereæenje za dijete. Bila sam u žurbi, pa sam rekla ako uvode za svu djecu, neka i on pohaða. Ipak, pošto æe dijete imati vjeronauku u školi, mislim da je ipak pretjerano za djecu njihovog uzrasta da sada idu i na engleski i na ples i na vjeronauku, onda su to obaveze velike. Ja radim u prosvjeti, pa mi je jasno da su djeca pretrpana. Nije loše za djecu sve što je novo, što dijete može da prihvati, a shodno tome da li je pretjerano za njih u ovom uzrastu. Èula sam na vijestima da na nivou ministarstva ne znaju otkud sada to i da treba da se vidi èija je to inicijativa.

Samir Baliæ
Da budem potpuno iskren, o tom sluèaju sam imao prvo informaciju iz neoficijelnih izvora, a od zvaniènih sam proèitao èlanak u Osloboðenju. Ako sam ispravno shvatio o èemu se radi, mogu reæi da sam protiv, posebno zbog toga što se radi o skroz maloj djeci, pa mislim da nije dobro da ih se i u tom uzrastu razdvaja, a i pokušava uvesti u neke sfere. Mislim da je to ipak prekomplicirano za njih. Radi se o metafizici. Ako bi im neke elemente filozofije trebalo davati, možda bi se radilo o etici, da se razvija ono najbolje u njima u tim godinama, ali vjerski odgoj - ja sam protiv. Najjaèi razlog protiv toga je što mislim da su to premala djeca. Ipak, to nije uzrast za takve stvari. Naše dijete je upisano u vrtiæ, u državnu instituciju, a pošto se radi o sekularnoj državi, mislim da ne bi trebalo ni u kakvim situacijama da se to djeci, ne mogu reæi nameæe, ali nudi kao opcija.

Željko Mandiæ
Saznao sam sluèajno, kada mi je moja prijateljica, koja takoðer ima dijete u vrtiæu, prenijela informaciju da se tajno prikupljaju potpisi. Kao roditelj, nisam obaviješten da ima anketa da li da se uvede vjeronauk u vrtiæe. Niko me o tome nikad nije pitao. Kao obrazovan èovjek, koji živi 46 godina u Sarajevu, ne želim da se tako mala djeca upuæuju u vjeronauk. Mene se, kao roditelja, trebalo pitati, bez obzira koje sam nacije. To je ono što me naljutilo: ako je stvarno tako, to je sramota i neko za to treba odgovarati. Nisam za to, to su mala djeca, zašto uvoditi vjeronauk? Mi moramo biti svjesni da u Sarajevu, ipak, preovladava bošnjaèko stanovništvo, znaèi, to je vrlo gadno raslojavanje od malih nogu, a nema potrebe za tim. U školu je uveden vjeronauk. Ja sam za to da u školi, dakle isto tako pored vjeronauka, roditelji koji ne žele da dijete ide na vjeronauk, ima predmet etiku. Moj sin ide u KŠC, koji nije tražio da mora da pohaða vjeronauk, pa moj sin pohaða etiku.

Lejla Maciæ
Imam jedno dijete u vrtiæu, od šest godina. Bilo je bolesno, tako da smo bili mimo dešavanja i nisam èula za anketu. Sada prvi put èujem za to. Ja jesam pitala za Djeda Mraza, ali su rekli da ga neæe biti. Mislim da djeci vjeronauka ne treba, djeca trebaju napuniti 18 godina i odluèiti u kojoj æe vjeri biti, jer se svi raðamo jednaki.

Marija Arnautoviæ
Najviše mi u svemu tome smeta, ako je to tako, što je to uvoðenje vjeronauke na mala vrata. Valjda postoje roditeljski sastanci, gdje se roditelji obavijeste. Ja nemam ništa protiv toga da druga djeca koja žele uèe vjeronauku, ali to valjda treba da bude institucionalno, da svi znamo da ima vjeronauka u obdaništu, pa da se onda opredijelimo. Obdanište u koje ide Feða je krasno, ja sam prezadovoljna sa ljudima koji rade tamo i odnosom prema djeci, a što je najvažnije, on je veoma sretan tamo. Svoje dijete nikada ne bih dala na vjeronauku iz milion razloga. Prvi je i najvažniji što ne želim da ga opredjeljujem. Neæu ga dati ni na vjeronauku u školi dok ne bude dovoljno odrastao i zreo da sam odluèi želi li to ili ne. Drugi razlog je praktiène prirode, on je dijete iz miješanog braka. Na koju vjeronauku æe iæi?! Je li mi sad treba da kažemo - on æe iæi da uèi islam ili æe iæi da uèi pravoslavlje, pošto sam ja pravoslavne vjere... Da smo mislili da opredjeljujemo djecu, ne bismo se vjenèali. Samo želim da moje dijete ima moguænost da samo bira, kao što sam ja imala moguænost da biram hoæu li biti vjernik ili ateist. Mislim da je vjera apsolutno privatna stvar i da je ne treba miješati niti sa školom niti sa obdaništem niti sa poslom.






Sjeæanje na Zaima Imamoviæa



Tjeskobni potpis


U sjeæanju na Zaima Imamoviæa, koje se nedavno pojavilo na stranicama za smrtovnice u Dnevnom avazu, stajalo je sve što treba: da je bio velikan sevdalinke, da je svojom pjesmom ljude razgaljivao, da æe njegova pjesma zapravo živjeti zauvijek jer je postala živom i neuništivom tradicijom, itd. Stajalo je i ono što treba da stoji kada se na ovaj naèin obavlja ritual sjeæanja na èovjeka koji je bio musliman, a Zaim Imamoviæ svakako jest bio musliman, iako su ga milioni poštovalaca u cijeloj Jugoslaviji i van nje znali kao pjevaèa, ne obraæajuæi pri tome pažnju ni na svoju ni na njegovu vjersku pripadnost: želja da mu "dragi Allah podari lijepi Džennet". Ono, jest da je malo neobièno da se istinskih i velikih narodnih umjetnika, kakav je Imamoviæ bez sumnje bio, kao niko drugi iz njegovoga "faha", sjeæamo na ovakav naèin: za to su ipak mnogo prikladnije, recimo, kulturne rubrike u medijima. No, ono što je ne samo neobièno nego sasvim bizarno, a i tjeskobno, to je potpis pod sjeæanje u Avazu. Taj ritual, koji je intoniran naglašeno vjerski, a ne graðanski, potpisuje, naime, jedna državna ustanova - Ministarstvo kulture Kantona Sarajevo. Šta se time htjelo postiæi, poruèiti, obaviti?





Islam je lijek za drogu



Petar Jukiæ, proèelnik Katehetskog ureda Vrhbosanske nadbiskupije
"Mi to podržavamo, a roditelji æe se izjasniti žele li oni da im djeca imaju vjerski odgoj, i to u vrtiæima. Oni imaju pravo na to... Pravo roditelja se mora poštovati. Ovo je slobodna zemlja, nema više komunizma."

Otac Vanja Jovanoviè, sarajevski paroh
"Mi smo imali u školama vjeronauku, do Drugog svjetskog rata, kao jedan bitan predmet, a nakon toga smo imali te iste ljude koji su protjerivali Boga i rušili hramove i ubijali sve one koji su vjerovali... Oživjeti Boga u djeèijoj duši je stvar porodice, oca i majke. Nisam siguran koliko smo mi struèni i profesionalni za to. Prvenstveno, trebamo imati školovane ljude za tako osjetljive i opipljive stvari."

Muharem Omerdiæ, rukovodilac vjersko-prosvjetne službe Rijaseta Islamske zajednice u BiH
"Na ovaj naèin konaèno æe se ispoštovati volja mnogih roditelja koji su željeli da se na takav naèin ukaže pažnja njihovoj djeci, da se poboljša njihov odgoj i u ovoj u duhovnoj dimenziji. To æe biti jedna vrsta suptilnog druženja sa djecom. A, nije bila do sada segregacija što se nije omoguæavalo roditeljima da im djeca uèe vjeronauku? Mi æemo ih uèiti da se èuvaju droge, da budu pažljivi prema roditeljima, da se èuvaju lošeg društva. Neæemo djeci nuditi ono što je loše."

(Osloboðenje, 3. 2. 2008.)






Anketa Dana



Ugo Vlaisavljeviæ, Filozofski fakultet Sarajevo
Djeca su vojska najjaèa
- Ovo bi trebalo smatrati, ustvari, posljednjim korakom u izdvajanju naroda, u raskidu bh. društvenog ugovora, a u ovom sluèaju se radi o narodu koji predstavlja veæinu u Kantonu. Vlasti kao da su slušale Foucaulta, kojeg uistinu treba slušati: "Revolucija koja bi vrijedila bila bi samo ona provedena u vrtiæima!" Možda ima i još jedan korak, recimo uvoðenje vjeronauka u porodilišta i ginekološke ordinacije, a trebalo bi razmisliti i o prenatalnom periodu naše populacije.

Odluka me ne èudi, èak mi izgleda pošteno: ako se vjerski objekti podižu na djeèjim igralištima, onda bi trebala djeca da znaju kako da se s njima igraju. Pritom nipošto ne smijemo nasjesti na prièu o segregaciji. Niko se tu ne izdvaja od nekog drugog. Sarajevo je odavno monoetnièka sredina (u kojoj, naravno, kao i svugdje, ima ponešto i manjine). Dakle, rijeè je naprosto o uvoðenju islamskog vjeronauka u državne vrtiæe. Da se razumijemo: svaki privatni vrtiæ, kao i škola, može ponuditi vjeronauk i svjetonazor kakav hoæe (ukoliko se ne kosi sa zakonom). Takav pluralizam bi trebao biti što veæi. Ne bi trebala biti nezamisliva u našem gradu ni pravoslavna škola ni budistièki vrtiæ. Jednom, s razvojem našeg demokratskog pluralizma, pojavit æe se možda i obrazovne institucije za prave nevjernike. Ali, veoma je opasno kada država stane iza jedne religije (ili ideologije, svejedno), a hini da je stala iza svih religija, "samo ako ih dovoljno ima". Time ona, ustvari, susjednoj državi/entitetu nalaže paritet u svojoj državnoj politici. Izgleda da je Islamska pedagoška akademija u Zenici postala veæi državni problem od tamošnje željezare. To nam otkriva istovremena nakana Kantona da uvede obavezno predškolsko vaspitanje. Upravo èitam "graðanske novine" koje su to popratile sa nadnaslovom da se radi o "vijesti koja je obradovala roditelje"!

Fra Ivo Markoviæ, Franjevaèka teologija Sarajevo
Vjeronauk u školi ispraznio je bogomolje diljem Europe
Kako bi se ljudi radovali na spomen religija da su one ono što bi trebale biti: mjesta duha vjere, nade i ljubavi; smisla, mira i dobrote; suæuti, povjerenja, uvažavanja i ljudskih prava; svijesti i odgovornosti. Èinjenica je da se mnogima srce steže kada èuju da nakon škole religije žele uæi i u najnevinija mjesta, u djeèje vrtiæe; i ne pada im na pamet da æe religije biti ono što im je u osnovi misije, nego razdor, iskljuèivost, stihija, nepovjerenje, strah i mržnja. Oèito je da se tu ne radi o religijama, nego o ideologijama grupe, nacije, partije, koje vide svoje reprodukcije u religijama i njihovu osvajanju institucija.

Ljudi iz religija trebali bi zastupati interese vjere, a ne ideologije, ako veæ nisu emigrirali iz vjere u ideologiju, kao što èesto jesu. Najveæa novovjeka pogreška religija je odvajanje odgoja u vjeri od obitelji i mjesne zajednice vjere - od župe, medžlisa, parohije. Na samu bit crkve spada da s roditeljima odgaja djecu u vjeri, pomaže im, da suraðuju. Vjeronauk u školi ispraznio je bogomolje diljem Europe jer nije uspio nadomjestiti obitelj i zajednicu vjere. Vjerouèitelji su se izgubili izmeðu indoktrinacije i informacije, vjerodostojniji su se pokazali neoptereæeni uèitelji književnosti, etike, filozofije. Diljem Balkana vjeronauk u škole su uvele nacionalne stranke uz nesnalaženje religija koje se naivno raduju da su nešto dobile od vjeronauka koji proizvodi nacionalna krda kojima je najveæi domašaj duha slušanje thompsonovske glazbe. I onda se èude zašto je teško spojiti vjeronauk i zajednicu vjere.

Voðama naših religija nije jasno što hoæe s vjeronaukom u školi, a kamoli u djeèjim vrtiæima. Naše društvo nije zrelo definirati školu kao zdrav prostor uzrasta za to društvo. Ali barjaktari mraka, koji ljude BiH drže zarobljene ranama rata, prave sebi prostor sa nadom da im svi europski procesi neæe izbiti tlo pod nogama. Preporuèujem ljudima iz religija da gledaju svoju misiju služenja vjeri i ne nasjedaju potpisnicima peticija koji vjeronauk ne gledaju oèima vjere nego zaslijepljenošæu.

Dževad Hodžiæ, Fakultet islamskih nauka Sarajevo
Ne bih žurio ni s uvoðenjem ni s apriornim odbijanjem
Prvo bih htio kazati da se na pitanje uvoðenja vjeronauke u djeèije vrtiæe ne može jednoznaèno odgovoriti. Drugim rijeèima, nije rijeè o pitanju koje se može svesti na samo jednu dimenziju. Postoje privatni djeèiji vrtiæi, djeèiji vrtiæi u djelokrugu javnih ustanova i, konaèno, djeèiji vrtiæi u djelokrugu vjerskih zajednica i crkava. U pogledu djeèijih vrtiæa u sastavu javnih ustanova, htio bih prvo kazati da je važno imati u vidu kako je to pitanje pravno regulirano. Ako vjeronauku zakon dopušta, roditelji imaju pravo da takvo što traže. Naravno, postoji i politièki, kadrovsko-pedagoški i tehnièki aspekt problema. U svakom sluèaju, valjalo bi, prema mome mišljenju, biti oprezan, pažljiv, osjetljiv za socijalizacijske, psihološke i druge probleme i naše specifiènosti. Ako se mene pita, ja ne bih žurio ni s uvoðenjem ni s apriornim odbijanjem. Za prvo nismo spremni, za drugo, mislim, nemamo pravnih osnova. Važno bi bilo cijelu stvar sagledati pažljivo, smireno, multiperspektivistièki i demokratski, bez ideoloških optereæenja.

Dino Abazoviæ, Fakultet politièkih nauka Sarajevo
Identiteti kao negacija drugog
Ta inicijativa je nešto što zakonski, kako trenutno stvari stoje u BiH, nije zapravo problematièno pitanje. Nažalost, zakoni su takvi da postoji osnova, ali mislim da to nije zakonsko pitanje, niti bi smjelo biti samo pitanje provoðenja zakona. Imajuæi u vidu da u BiH najveæi broj stanovništva ne pravi razliku izmeðu nacionalnog i religijskog identiteta, imajuæi u vidu da se kod nas ti identiteti grade kao negacija drugog, odnosno razlikovanje u odnosu na drugog, inicijativa za uvoðenje vjeronauke je zapravo nešto što doista ne daje nikakve ohrabrujuæe elemente za buduænost, naprotiv, mislim da su potpuno u funkciji drugaèijih elemenata (?) te u ovom sluèaju ne bi trebali poluèiti nikakve dobre rezultate. S druge strane, previše je malo informacija da bi smo mogli pripremiti uopæe ko, kada i koliko æe izvoditi tu nastavu; na osnovu kojih programa, da li imamo kadrove koji bi se eventualno bavili tim stvarima i, na kraju krajeva, nije provedena èitava demokratska i legitimna procedura koja bi ponudila svim zainteresiranim da se opredijele na taj naèin, tako da mi se èini da je ovo samo nastavak etnopolitièkih matica u kojima živimo, u kojim je bitno napraviti podanike, a tek onda poslije razmišljati šta i kako iz vrlo uskih politièkih krugova, tako da bih u svakom sluèaju bio veoma skeptièan sa ovom inicijativom dok se prethodno ne organizira javna rasprava, koja bi tek na osnovu javnog argumentiranja ponudila, eventualno, solucije da politièari rade svoj posao.

Enver Kazaz, Filozofski fakultet Sarajevo
Trijumf religijske banalnosti u BiH
Sama ideja uvoðenja vjeronauke u djeèije vrtiæe je stupidna ideja apsolutne klerikalizacije bh. društva i klerikalizacije svih institucija u tom društvu, a takva vrsta ideje zapravo je predmoderna društava u kojima je klerikalni pokret onemoguæavao rad ne samo društva nego i svake individue ponaosob. Ako imamo to u vidu i ako tome još dodamo složenu situaciju BiH, onda æe se vjeronauka u vrtiæima pokazati kao segregacija ili nova vrsta segregacije, nova vrsta podjele po ljudskoj osnovi. Vjerovatno æe onda pokušati da klerikaliziraju i zametke u majèinim utrobama, što bi znaèilo konaèan trijumf religijske banalnosti u BiH. Namjesto sekularnog društva, mi pravimo klerikalno društvo, pri èemu se konaèna institucija moæi pretvorila vjersku birokratiju, koja je Boga pretvorila u zalogu svog vladanja nad ljudima.




08-02-2008 at 13:22
Nora
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-04-2005
Odgovori: 2465
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Da se u obdanista koja nisu privatna uvodi vjeronauka je naprosto bezobrazno...jer se obdanista finansiraju iz budzeta, dakle poreza i onih koji vjeruju, i koji ne vjeruju i onih koji su protiv i koji su za...

Mislim da je ovo najvaznije kod ovog pitanja...cija su obdanista? Ako je obdaniste privatno, onda nikakve frke nema, ja recimo vlasnik katolik, hocu da mi obdaniste ima katolicki vjeronauk, i kapak, kome se svidja upise dijete u obdaniste, kome ne, ima druga obdanista..to ne bi bilo sporno...a da ovi mamlazi ovako preko drzavnih para na mala vrata sprovode "zakon vecine"...joj koji lopovluk majko mila...a o posljedicama pravljenja klerikalnog drustva, koje prokomentira ovaj profesor Enver Kazaz, da ne govorimo, to je vec jad za sebe...

08-02-2008 at 16:55
Bosnjo
Nivo: Forumski doajen
Seljacina

Registriran(a): 26-03-2004
Lokacija: G. Dubrave
Odgovori: 17480
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Nora wrote:
Da se u obdanista koja nisu privatna uvodi vjeronauka je naprosto bezobrazno...jer se obdanista finansiraju iz budzeta, dakle poreza i onih koji vjeruju, i koji ne vjeruju i onih koji su protiv i koji su za...

Mislim da je ovo najvaznije kod ovog pitanja...cija su obdanista? Ako je obdaniste privatno, onda nikakve frke nema, ja recimo vlasnik katolik, hocu da mi obdaniste ima katolicki vjeronauk, i kapak, kome se svidja upise dijete u obdaniste, kome ne, ima druga obdanista..to ne bi bilo sporno...a da ovi mamlazi ovako preko drzavnih para na mala vrata sprovode "zakon vecine"...joj koji lopovluk majko mila...a o posljedicama pravljenja klerikalnog drustva, koje prokomentira ovaj profesor Enver Kazaz, da ne govorimo, to je vec jad za sebe...


Odlicno receno...

 


Pravim musku djecu, 200 maraka komad. Ako bude zensko, vracam pare...
08-02-2008 at 17:11
JOKER
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 05-10-2006
Odgovori: 1406
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

citat:
Nora wrote:
Da se u obdanista koja nisu privatna uvodi vjeronauka je naprosto bezobrazno...jer se obdanista finansiraju iz budzeta, dakle poreza i onih koji vjeruju, i koji ne vjeruju i onih koji su protiv i koji su za...

Mislim da je ovo najvaznije kod ovog pitanja...cija su obdanista? Ako je obdaniste privatno, onda nikakve frke nema, ja recimo vlasnik katolik, hocu da mi obdaniste ima katolicki vjeronauk, i kapak, kome se svidja upise dijete u obdaniste, kome ne, ima druga obdanista..to ne bi bilo sporno...a da ovi mamlazi ovako preko drzavnih para na mala vrata sprovode "zakon vecine"...joj koji lopovluk majko mila...a o posljedicama pravljenja klerikalnog drustva, koje prokomentira ovaj profesor Enver Kazaz, da ne govorimo, to je vec jad za sebe...

a shta znachi ovo :klerikalnog: sory ja samo imam chetri srednje iz 80,s pa ne kontam smisao teksta
08-02-2008 at 17:38
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

Apsolutno protiv bilo cega sto ima religijski predznak u skolama uopste-a ako su to i neki svjetski ili evropski standardi po kojima bismo se trebali razlikovati i ´uciti´ o razlikama zato sto se neko drukcije zove ili moli jednom Bogu, e onda sam jos protivniji jer ti neko to zeli da uvali da bi mogao uvijek manipulisati s tobom u buducnosti. Religija je uvijek imala svoje mjesto u drzavi, al da svestenstvo (bilo koje vjere) namece neka pravila i trpa se u vlast i skolstvo-eh, nije ovo ni Vatikan, niti Ruska Federacija niti Meka, niti ce kad biti...

Kao sto rece neko, i ja sam isao u mejtef i svaki je svestenik ili hodza imao svoju interpretaciju i nacin kako nekoga i u kolikoj mjeri poduciti i prosvijetliti narastaj vjeri koju propagiraju. Ali bilo je odvojeno i od skole i od porodice, pa ko je htio i isao je, a ko nije isao je gdje je htio.

Kategoricno NE vjeronauci koja se interpretira na nacin na koji se to zeli ciniti u ovakvoj situaciji i na nacin na koji to neki zele uciniti danas...

08-02-2008 at 18:46
Bina52
Nivo: Forumski doajen
Brcanka

Registriran(a): 11-10-2007
Lokacija: USA
Odgovori: 1038
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: VJERONAUKA za djecu...da ili ne ?

U svim vjerskim institucijama vjeronauka je besplatna.Neznaci li to da opet tu nesto smrdi,a i da neko zeli na osnovu tog uvodjenje vjeronauke u obdanista i eto sad cujem i skolstvo jos neku paru umlatiti na nacin kako su se mlatile i dosada.Pa koliko samo sredstava treba da se te ustanove dovedu u nekakav red po sanitetsi normalnim propisima,a za operemu i da se neprica.
Pa dokle ce sacica ljudi bacati masama LUG U OCI.
Ko zeli vjeronaukom obogatiti djeciju individuu ima priliku u ustanovama za to namjenjenim.To je toliko licna stvar svake porodice da to bas i nije lijepo nametati na ovakav nacin.
I da sazivi ta ideja i jos poslije 10 generacija Islamska drzava na Balkanu nikada nece sazivjeti jer to nije u interesu nekih sirih krugova malo jaceg uticaja na svjetski poredak.
I najposlije da kazem:
Silom i ovakvim postupkom se samo moze dobiti negativan efekt u odnosu na nastojanja da se NEZABORAVI,a gaji nekakav SUZIVOT na ovom nasem skrhanom Balkanu.

TVRDIM DA SU I OD BOGA ZADUZENI RODITELJI I PORODICA U LICNOM OKVIRU DA TO ODRADE ZA SVOJA BUDUCA POKOLJENJA A NE DRZAVA KAO INSTITUCIJA.

09-02-2008 at 07:13
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 45
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : VJERONAUKA za djecu...da ili ne ? This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice