Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorkama (samo nemojte pitati kako se prave djeca)


FORUM : Roditelji i djeca : Savjetovaliste
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Savjetovaliste

Doktori su napravili spisak od pet najgorih namirnica koje deca baš nikada ne bi trebalo da jedu, a ni odrasli...

Sokovi, slatkiši i viršle: Omiljena deèija hrana. Samo da li vam je palo na pamet da to baš i nije preporuèljiva hrana za decu?

Obojena hrana
Bilo šta èudnih boja. Hrana koja dolazi u bojama koje ne možete da vidite u prirodi je definitivno ofarbana veštaèkim aditivima. Dokazano je da dodaci u prehrani mogu da dovedu do poremeæaja kod dece pa i hiperaktivnosti odnosno ADHD sindroma. Obojena hrana je po pravilu bogata šeæerima, solju, dodacima i konzervansima, dakle izbegavajte je!

Gazirana piæa
Stvarno nisu dobra za decu. Šeæer i kofein su veoma loši za decu, ali i za odrasle. Flaša ovog recimo piæa ima 40 grama šeæera što je isto kao dve i po èokolade. Uz to su loša za koske i poveæavaju zdravstvene rizike. Kofein æe uèiniti da budu nervozna i da piju još gaziranog piæa pošto poveæava žeð.

Sokovi
Verovatno najveæa greška roditelja, baba, deda i tetki u Srbiji i drugim zemljama iz ovih krajeva. Sokovi nisu dobri za decu, a ni za odrasle. Sokovi nemaju skoro nikakva zdrava svojstva ali zato imaju jako mnogo šeæera. Deca koja ih piju æe èešæe biti gojazna. Umesto toga neka jedu sveže voæe i piju vodu ili mleko. Zapamtite to!!!

Instant hrana
Hrana iz konzerve, smrznuti obroci ili bilo koja druga unapred spremljena hrana je prepuna soli i konzervansa. Za decu su ove dve stvari veoma loše. Problem je što se deca od malena navikavaju na slanu hranu koju æe onda jesti i u kasnijem životu što je veoma loše.

Viršle
Viršle, paštete, parizeri i drugo obraðeno meso, kao i brza hrana se baš ne preporuèuju. Veliki problem je što je u ovoj hrani najmanje mesa, a mnogo više dodataka, ostataka od mesa i naravno soli i aditiva. Rizici koje ovakva hrana donosi su ogromni. Deca su posebno osetljiva na hormone rasta i antibiotike kojima je meso prepuno, baš kao i na konzervanse koji služe da se bakterije ne rašire. Otrov za bakterije je otrov i za vas. Izbegavajte ih kako znate i umete!



bebac.com

06-02-2012 at 22:32 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Savjetovaliste

ovih dana èitam o uvoðenju sokiæa i hapica
imamo još mjesec dana do ne poènemo uvoditi al' polako se raspitujemo....

jeste li vi svojim bebama davali postepeno jednu po jednu vrstu soka, povræa...

nisam baš pristalica onih teglica, kad veæ imam vremena da mu pravim svježe bolje je...

e sad, je l' neko od vas pravio sokiæe šeæer se ne stavlja, je l' , to znam kako ste pravili, od kojeg voæa, ....

18-06-2012 at 16:15 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Savjetovaliste

Mi smo Ellu odhranili Hippovim kashicama i sokovima, nikad nije bilo problema.



18-06-2012 at 16:42 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Savjetovaliste

Znam ja to, ali kao što sam rekla ako veæ imam vremena, a pored toga i pred nosom maltene svaku vrstu voæke zašto onda ne bih pravila svježe

Bit æe ba i teglica kad mama ne bude imala vremena da muæka

18-06-2012 at 16:49 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Savjetovaliste

OK ondaK muckaj mama ;hanka

18-06-2012 at 16:53 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Savjetovaliste

Aida
kad stigneš pošalji mi tu listu, dobro bi mi došla

negdje sam pomenula da je dijete veæ liznulo jagnjetinu, a juèe i æevap

ona moja tetka je stvarno haus

18-06-2012 at 17:12 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Savjetovaliste

citat:
cica wrote:
ovih dana èitam o uvoðenju sokiæa i hapica
imamo još mjesec dana do ne poènemo uvoditi al' polako se raspitujemo....

jeste li vi svojim bebama davali postepeno jednu po jednu vrstu soka, povræa...

nisam baš pristalica onih teglica, kad veæ imam vremena da mu pravim svježe bolje je...

e sad, je l' neko od vas pravio sokiæe šeæer se ne stavlja, je l' , to znam kako ste pravili, od kojeg voæa, ....



Cico,moja beba je vrlo rano prestala da doji(nepuna 3 mjeseca) jer ja nisam imala dovoljno mlijeka i po savjetu metabologa morala sam vrlo rano da joj poènem spremati i slani obrok i kašice od voæa i povræa...Plus što sam bila u velikom problemu jer uopšte nije prihvatala bilo koje humanizovano mlijeko (Humana,Bebilac,Similac i slièno...daakle sve je povraæala)...Ja sam praktikovala bebi pored èaja protiv grèeva i laganu limunadicu (naroèito što je bio ljetni period i velike vruæine).Limun,med i prokuhana i ohlaðena voda...Iscjedjena narandža bez šeæera dvije male kašikice (to fenomenalno reguliše bebinu stolicu).
Slani obrok je bila èorbica koju sam spremala na sledeæi naèin:finu teleæu šniclu nastružeš oštrim nožem i malo propržiš na komadiæu putera,dodaš vodu ,malo posoliš i po komadiæ sezonskog povræa (mrkvica,nekoliko zrna gražka,mladi krompiriæ,list špinata ili mlade blitve...) kad je razmekšalo povræe ,procjedim onu vodicu,a povræe protjeram kroz cjediljku viljuškom pa u boèicu da se hladi.Kad je beba napunila 4 mjeseca u tu èorbu se dodaje prvo jedna èetvrtina tvrdo kuhanog žumanceta,pa onda ide polovina,pa sa 5 mjeseci cijelo žumance.Umjesto teletine može se upotrebiti i bijelo pileæe meso.Zatim još jedna dobra èorbica je od oèišæenog osliæa koji skuhaš sa listom blitve i kojom kockicom krompira.Kad je skuhano sve pretvoriš u kašicu i dodaš recimo kajmak sa mlijeka ,posoliš i ruèakiæ je spreman(to kad je malo veæa beba,otprilike sa 5 mjeseci).
Slatki program:ispeèem jabuku u rerni,izdubim i je i dodam kašikicu meda i mljevene plazme.Kadje bebi bilo 7 mjeseci u tu smjesu glat ide i kašika mljevenih oraha (da dobije kalorijsku vrijednost).
Zatim od 3 mjeseca je bila obavezna izgnjeèena banana sa malo mlijeka,svo sezonsko voæe koje mora biti idealno zrelo i zdravo.Jagode,maline,paradjiz i kupine treba izbjegavati tako maloj bebi davati zbog moguæih alergija(možda sam ja prebrižna jer sam imala problem sa tim voæem koje ima crveni pigment i meni je tako savjetovao metabolog)).
Što se tièe gotovih kašica ,paralelno smo pucali Hippove i Juvitana ,kako slane tako i slatke.Nisam se puno zahmetila sa sokiæima i cjeðenjem,to je fakat meni bilo gubljenje vremena,jer nisam imala voæe i povræe pod nosom (kao što ti kažeš da imaš)
Kad smo malo jaknuli dobili smo stolicu za sjedenje za stolom "ko velika",malu chicco æasu i kašu-i obavezni medolino,èokolino,rižolino....OOOO,hvala ti Podravka što postojiš

Eto Cile to su neka moja iskustva (nekad) mlade mame :nadam se da æe ti bar neki od ovih recepata biti od koristi.
18-06-2012 at 17:40 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Savjetovaliste

citat:
Aidatuzla wrote:
ne smije se ni med davati djeci mladjoj od godinu zato sto moze sadrzavati bakteriju koja kod beba moze biti jako opasna. ne mora, ali zasto rizikovati.

i zumance ne prije 9. mjeseca koliko se ja sjecam. i onda kada se daje zumance, taj dan se ne daje meso.

nama je pedijatrica rekla da se meso uvodi tek sa navrsenih osam mjeseci. to je kao najnovije nesto zato sto neke bebe razviju alergiju. mi smo uveli sa sest po malo nekog blazeg mesa i super su prihvatili obojica. sad ovaj mali (7,5mj) jede i piletinu, i puretinu, teletinu... po malo uz povrce i rizu

vjerovatno je ta tvoja pedijatrica u pravu,ali veæ sam napisala...meni je beba prestala nešto ranije sisati i morali smo malo da ubrzamo proces adaptacije na kuhanu hranu kao i humanizovano mlijeko ...svi recepti koje sam navela su mi prepisani od strane jednog iskusnog prof.metabologa sa Instituta za majku i dete.
što se meda tièe bio je prekuhani borov med,takodje po prepuruci metabologa ,a striktno kao zamjena bijelom šeæeru.
18-06-2012 at 18:45 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Savjetovaliste

citat:
cica wrote:
ovih dana èitam o uvoðenju sokiæa i hapica
imamo još mjesec dana do ne poènemo uvoditi al' polako se raspitujemo....

jeste li vi svojim bebama davali postepeno jednu po jednu vrstu soka, povræa...

nisam baš pristalica onih teglica, kad veæ imam vremena da mu pravim svježe bolje je...

e sad, je l' neko od vas pravio sokiæe šeæer se ne stavlja, je l' , to znam kako ste pravili, od kojeg voæa, ....




Ma prepecen sljivin sok je najbolji
...jos ako je 42 stepena i ako se pocne upotrebljavati od malih nogu


18-06-2012 at 18:56 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Savjetovaliste

Znate li gdje ima da se nabavi gušè'ja mast

01-08-2012 at 23:00 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 33
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Roditelji i djeca : Savjetovaliste New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice