Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Strana: 1 2 3 4 5 6 7
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

27.08.2009.

Još jedno suðenje za zloèin u Kravici

Èitanjem optužnice i uvodnim rijeèima pred Sudom BiH u Sarajevu poèelo je još jedno suðenje za genocid koji je u julu 1995. godine poèinjen u Srebrenici, prenosi BIRN.
Prema navodima optužnice, Željko Ivanoviæ je 13. jula 1995. godine uèestvovao u hapšenju i strijeljanju više od 1.000 Srebrenièana u Zemljoradnièkoj zadruzi u selu Kravica, opština Bratunac.

Tužilaštvo BiH smatra da je Ivanoviæ u to vrijeme bio pripadnik Drugog odreda Specijalne policije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske (RS). Ivanoviæ je, kako stoji u optužnici, znajuæi da æe biti pogubljeni, uèestvovao i u sprovoðenju kolone u kojoj je bilo više od 1.000 zarobljenih Bošnjaka iz mjesta Sandiæi u skladište Zemljoradnièke zadruge Kravica.

- Nakon zatvaranja zarobljenika, Ivanoviæ je, zajedno sa ostalim pripadnicima Drugog odreda, stao u polukrug iz kojeg je otvorena vatra na zatvorenike u skladištu. Na taj naèin optuženi je uèestvovao u udruženom zloèinaèkom poduhvatu s ciljem da istrijebi grupu bošnjaèkog naroda, kazao je tužilac Dubravko Èampara u uvodnoj rijeèi.

Nakon èitanja optužnice i iznošenja uvodne rijeèi tužioca, branilac Midhat Koèo je rekao kako je siguran da optuženi Ivanoviæ ni èinjenièno ni pravno nije kriv, te da æe se tokom suðenja to i ustanoviti.

- Siguran sam da ne postoji ni èinjenièna ni pravna osnova da se kazni optuženi Ivanoviæ. Odbrana æe tokom suðenja dokazati da je optuženi bio obièan vojnik koji nije znao šta se sprema. Izvoðenjem svjedoka odbrana æe dokazati i da je Ivanoviæ bježao iz vojske, ali je prisilno u nju vraæen - kazao je branilac Koèo.

Ivanoviæ se nalazi u pritvoru od poèetka marta ove godine, nakon što je po meðunarodnoj potjernici uhapšen u mjestu Mokro, opæina Pale.

(FENA)

27-08-2009 at 18:42 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

10 septembar 2009

Ivanoviæ: Vjera u Mladiæeve rijeèi

I1 je 13. jula 1995. preživio strijeljanje u Kravici, da bi 14 godina kasnije dao iskaz pred Sudom BiH kao zaštiæeni svjedok Tužilaštva.

I1 je prvi svjedok Tužilaštva na suðenju Željku Ivanoviæu Arkanu, optuženom da je, kao pripadnik Drugog odreda Specijalne policije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske (RS), 13. jula 1995. godine uèestvovao u udruženom zloèinaèkom poduhvatu “s ciljem istrebljenja” i sprovoðenju više od 1.000 Bošnjaka u Zemljoradnièku zadrugu Kravica, opština Bratunac, koji su u veèernjim satima strijeljani.

Prema svjedoèenju I1, koje je javnost slušala iz druge prostorije, nakon “pada Srebrenice” 11. jula 1995. godine oko 10.000 muškaraca iz okolnih sela krenulo je šumom prema Tuzli.

“Nakon što smo žene i djecu poslali u Potoèare, narod se spontano okupio u selu u kojem sam živio, i dogovorili smo se da krenemo ka Tuzli. Put je rijetko ko znao. Sjeæam se da je bilo puno ljudi koji su hodali u grupama i koji, kao i ja, nisu znali kuda idu. To je bilo 12. jula”, rekao je I1.

Grupa je u šumi ostala do noæi, kada su naletjeli na prvu zasjedu srpskih vojnika.

“U sred noæi uhvatila nas je zasjeda. Pucano je sa svih strana. Dok su vojnici vikali ‘predajte se!’, bježao je svako na svoju stranu. U šumi sam nailazio na mnogo mrtvih ljudi. Toliko ih je bilo da si po njima mogao hodati! Strašno je to, nikada tu sliku ne mogu zaboraviti... Nekako sam se sabrao, odvojio se u grupu sa svojih par komšija i nastavio dalje. Sve kroz šumu...”, prisjetio se svjedok.

Sljedeæeg jutra, nakon što ih je presrela druga grupa srpskih vojnika, svi su uhvaæeni i odvedeni na livadu u Loliæima, gdje su zatekli “oko 2.000 ljudi” i gdje je došao i general Vojske Republike Srpske (VRS) Ratko Mladiæ, koji je pred Haškim tribunalom optužen za zloèine poèinjene u BiH.

“Mladiæ nam je rekao da smo spašeni i da æemo za dva dana biti razmijenjeni i sa svojim porodicama. Mislim da smo mu svi povjerovali. Èak smo mu i aplaudirali. Tada su nam naredili da se formiramo u kolonu i nekud smo krenuli. Išli smo asfaltnim putem, pravo prema Zemljoradnièkoj zadruzi. Niko nije znao gdje nas vode”, napomenuo je svjedok I1 i nastavio:

“Ubrzo smo shvatili da smo došli pred veliku halu. Na ulazu su bila dva vojnika sa automatskim puškama. U hangaru je bilo puno k’o šibica. Nisi imao gdje da staneš. Ja sam se nekako provukao do zida i tu èuènuo. Tada je odjedanput poèelo sve da gruva. Bacali su bombe, tromblone, pucali su po nama... I tako sve do mraka.”

Nakon prestanka pucnjave i noæi provedene u Zadruzi u Kravici, I1 je ujutru èuo kamione i autobuse koji su vadili mrtva tijela iz hangara i odvozili ih. Sjeæa se da je bilo još ranjenika.

“Ja sam se prekrio s dva mrtva tijela i šutio. Vidio sam da su neki preživjeli, ali su ih ubrzo ubili. Znao sam da ne smijem da izaðem i da pokažem da sam živ. Èekao sam noæ i da svi odu. Kada sam bježao iz Zadruge, znam da me je vidio jedan vojnik, ali me je pustio. Došao sam do rijeke, pa u šumu. Krenuo sam ka Žepi, u koju sam stigao 26. jula. Ne znam kako sam sve preživio. To ni dan-danas ne znam”, završio je svoje svjedoèenje I1.

Sljedeæe roèište zakazano je u èetvrtak, 17. septembra 2009. godine.

(BIRN Justice report)

11-09-2009 at 00:38 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

10.09.2009

Pogodio me u leða i pitao hoæu li još



Tužilaštvo BiH proèitalo je danas transkript svjedoèenja D2, koji je 13. jula 1995. godine preživio strijeljanje više od 1.000 Srebrenièana u Zemljoradnièkoj zadruzi Kravica, opæina Bratunac, javio je BIRN.

Svjedok D2 dao je iskaz pred Meðunarodnim kriviènim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) na suðenju Radislavu Krstiæu, bivšem naèelniku štaba i zamjeniku komandanta Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), koji je pred Tribunalom u Haagu osuðen na 35 godina zatvora za genocid u Srebrenici.

Za genocid odnosno uèešæe u ubistvima u Zemljoradnièkoj zadruzi Kravica Tužilaštvo BiH tereti Radomira Vukoviæa i Zorana Tomiæa, bivše pripadnike Drugog odreda Specijalne policije.

- Predali smo se bosanskim Srbima u Konjeviæ Polju 13. jula 1995. godine. Proveli smo nekoliko sati na livadi, a oni su bili oko nas. Onda smo u dva-tri autobusa krenuli u pravcu Bratunca. Odvezli su nas pred neku vrstu skladišta. To je bila Kravica. Svi smo bili u panici i strahu. Kad smo dovedeni tu, znao sam šta æe se desiti - svjedoèio je D2.

Svjedok je kazao da su u skladištu muškarci - kojih je, prema njegovim tvrdnjama, bilo oko 1.000 do 1.500 - morali predati novac, nakit i druge dragocjenosti, te da su im vojnici “zapisivali imena, kao da æe nam to vratiti”.

Sjedili su još neko vrijeme u skladištu, navodi se u iskazu, a kad je pao mrak, pucnjava je poèela.

- Jedan od njih, s dugom bradom i tamnim sunèanim naoèalama, ušao je i bio prvi koji je poèeo pucati na nas. Bacio sam se na pod, nakon toga uslijedio je pravi haos. Pucali bi po pola sata, malo se odmorili, a onda bi poèela nova runda. Ljudi su vrištali, bilo je strašno - kazao je D2.

Nakon što se pucnjava smirila, svjedok D2 je pokušao pobjeæi kroz prozor skladišta, ali su ga vojnici primijetili.

- Neko je krenuo prema meni, znao sam da mi je tu kraj. Èekao sam da me ubije. Opalio je jedan metak i pogodio me u leða. Pitao me je: ‘Hoæeš li još?’ Pretvarao sam se da sam mrtav. Tu su me ostavili - navodi se u iskazu.

D2 je iza hangara ostao do jutra, kad su, kako je rekao, vojnici pozivali preživjele da izaðu iz hangara jer je “stigao Crveni krst da ih vozi u bolnicu”.

- Natjerali su ih da pjevaju srpske pjesme jedno pola sata, a onda sam èuo rafale. Nakon toga su ih bagerima pokupili - isprièao je u iskazu D2, te dodao da je potom kroz šumu pobjegao u Žepu, gdje je stigao desetak dana poslije.

Bježeæi iz Žepe, krajem jula 1995., D2 je zarobljen i odveden u Rogaticu, gdje je ostao do januara 1996. godine kad je prebaèen u zatvor Kula kod Sarajeva, a ubrzo i razmijenjen.

Na narednom roèištu, 29. septembra, planirano je da Odbrane putem videolinka unakrsno ispitaju Ljubomira Borovèanina, kojem se u Tribunalu u Haagu trenutno sudi za zloèine u Srebrenici. Za isti dan zakazano je i saslušanje Richarda Butlera, haškog istražitelja takoðer putem videolinka.

(FENA)

11-09-2009 at 10:25 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim


17 septembar 2009


Ivanoviæ: Incident u Kravici

Jovan Nikoliæ, nekadašnji direktor Udružene poljoprivredne zadruge u Kravici i svjedok Tužilaštva na suðenju Željku Ivanoviæu Arkanu, prisjetio se dana kada je otišao do hangara u Kravici, gdje je saznao za “incident”.

Nikoliæ je u sudnici ispièao ono što mu je navodno reèeno u Kravici.

“Nakon što sam 13. jula 1995. godine èuo da se u hangaru u Kravici drže neki zarobljenici, kao direktor Poljoprivredne zadruge odluèio sam da odem i provjerim da li je to istina. Ipak sam ja bio direktor i Kravica je moje selo! Iako nisam bio pripadnik vojske, nisam vjerovao da se u hangaru bilo šta dešava bez mog saznanja, ili dozvole”, kazao je svjedok.

Prema optužnici Tužilaštva BiH, 13. jula 1995. godine Željko Ivanoviæ Arkan je, kao pripadnik Drugog odreda Specijalne policije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske (RS), uèestvovao u udruženom zloèinaèkom poduhvatu “s ciljem istrebljenja” i sprovoðenja više od 1.000 Bošnjaka u Zemljoradnièku zadrugu Kravica, opština Bratunac, koji su u veèernjim satima strijeljani.

U Kravici ga je, kazao je Nikoliæ, doèekao izvjesni Zoran Eriæ.

“Eriæ mi je samo prišao i na moje pitanje ‘šta se dešava?’, odgovorio da je u hangaru izbio ‘incident’ u kojem je jedan od zarobljenika oteo komandiru pušku. Ja u hangar nisam ulazio. Bio je mrak i u dvorištu Zadruge nije bilo nikakve vojske”, napomenuo je svjedok.

“U jednom trenutku pojavio se nepoznati èovjek u maskirnoj plavoj uniformi, ali me ništa nije pitao. Meni je sve to bilo sumnjivo, tako da sam nakon 10 minuta krenuo za Bratunac. Iz hangara se samo èula sporadièna pucnjava, sa kratkim rafalima”, ustvrdio je Nikoliæ, dodavši da je jutro poslije otišao do zgrade Opštine Bratunac i prijavio “incident” u Kravici.

“Niko u Opštini nije znao o èemu prièam. Vikao sam da u hangaru ima mrtvih ljudi, nakon èega je kolega Dragan Nikoliæ krenuo sa mnom. U Zadrugu smo stigli oko 10 ujutru. Tada sam vidio mrtve ljude. Morao sam da izaðem na zrak”, isprièao je vidno uzbuðeni Nikoliæ.

“Kada sam izišao iz hangara, iz pravca Sandiæa dolazila je grupa civila. Njih su sve strijeljali. I to na oèigled svih. Tada sam i ja mogao da nastradam, jer sam se pobunio. Nije to u redu! To je zloèin i meni je strašno što se sve to u mom selu dogodilo! Nakon toga, Dragan i ja samo sjeli u auto i otišli za Bratunac”, rekao je na kraju direktnog ispitivanja.

Tokom dodatnog ispitivanja, Nikoliæ je napomenuo da je ono što je rekao sve èega se sjeæa.

“Dana 16. jula sam dobio informaciju da mi je brat poginuo. Vjerujte da od tada ni o èemu drugom nisam mislio, niti me je interesovalo šta se dogaða”, rekao je.

Tokom unakrsnog ispitivanja, svjedok je rekao da lièno ne poznaje optuženog Ivanoviæa, ali da mu je, “kako ga sve više gleda”, sve poznatiji. Ipak, tokom ispitivanja napomenuo je da je siguran da optuženog nije vidio 13. jula 1995. ispred hangara u Zadruzi u Kravici.

Nastavak suðenja, kada æe biti ispitan još jedan svjedok Tužilaštva, zakazan je za 24. septembar 2009. godine.

(BIRN Justice Report)


[Edited by cupo on 20-10-2009 at 18:00 GMT]

20-10-2009 at 17:59 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

24 septembar 2009

Ivanoviæ: Obilazak mjesta zloèina

Suðenje Željku Ivanoviæu zvanom Arkan, optuženom za genocid u Srebrenici, odgoðeno je jer Miladin Nikoliæ, svjedok Tužilaštva BiH, nije pristupio na roèište zbog zdravstvenih problema. Sudsko vijeæe je novo roèište zakazalo za 15. oktobar 2009. godine, te najavilo posjetu mjestu zloèina.



“Svjedok Nikoliæ nas je juèer obavijestio da neæe doæi zbog zdravstvenih razloga, ali da æe se odazvati na naredno roèište ukoliko bude bolje. (...) Mislimo da æemo roèište moæi održati 15. oktobra 2009. godine, ali ukoliko doðe do promjena, naknadno æemo obavijestiti strane u postupku”, rekao je Darko Samardžiæ, predsjedavajuæi Sudskog vijeæa.

Samardžiæ je istakao da æe u petak, 25. septembra 2009. godine, strane u postupku otiæi u “obilazak Zemljoradnièke zadruge u Kravici”.

Za uèešæe u ubistvu oko 1.000 muškaraca Bošnjaka u Zemljoradnièkoj zadruzi Kravica u julu 1995. godine, tereti se Željko Ivanoviæ, bivši pripadnik Drugog odreda Specijalne policije Šekoviæi, Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS).

Tužilaštvo mu stavlja na teret da je od 10. do 19. jula 1995. godine uèestvovao u udruženom zloèinaèkom poduhvatu koji je imao za cilj prisilno preseljenje oko 40.000 civila iz Srebrenice, te pogubljenje više od 7.000 Bošnjaka.

Ivanoviæ je, kako stoji u optužnici, 13. jula 1995. godine sudjelovao u zarobljavanju više hiljada muškaraca bošnjaèke nacionalnosti, te njihovom sprovoðenju iz mjesta Sandiæi u skladište Zemljoradnièke zadruge Kravica, “znajuæi da æe biti pogubljeni”.

Nakon što su Bošnjake zatvorili u to skladište, pripadnici Drugog odreda su ih ubijali pucajuæi iz automatskog naoružanja i bacajuæi bombe, dok je Ivanoviæ u grupi s drugim policajcima “onemoguæavao eventualni bijeg zarobljenika kroz prozore stražnje strane skladišta”.

Ivanoviæ se 29. juna 2009. izjasnio da se ne osjeæa krivim za uèešæe u genocidu u Srebrebnici, a suðenje mu je poèelo 27. augusta iste godine.

(BIRN)

20-10-2009 at 18:02 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

09 oktobar 2009

Ivanoviæ: Jaukanje iz hangara

Nikoliæ je svjedoèio u korist Tužilaštva BiH na suðenju Željku Ivanoviæu, optuženom za genocid u Srebrenici, a u Kravici je u julu 1995. godine èuvao stoku, kao pripadnik radnog voda u Civilnoj zaštiti.

Hangar u selu Kravica foto @cupo


Svjedok tvrdi da je 12. jula 1995. godine, na Petrovdan, otišao da èuva stoku u štali u krugu Zadruge u Kravici. Tvrdi da su mu kolege s kojima je radio prièale kako je “neko ustao iz mase”, oteo pušku vojniku, te ubio jednog od njih.

“Onda su poèeli tuæi po muslimanima zarobljenim, koji su se predali”, kazao je svjedok, pojasnivši da “tuæi” znaèi pucati na zatvorenike. “Èulo se jaukanje iz hangara i neko je vode tražio”, nastavio je.



Tužilaštvo tereti Ivanoviæa, bivšeg pripadnika Drugog odreda Specijalne policije iz Šekoviæa, da je 13. jula 1995. godine uèestvovao u ubistvima više od 1.000 muškaraca u hangarima zadruge u Kravici.

Nikoliæ je kazao da je prije pucnjave unosio vodu zarobljenicima u hangar, te da je tada unutra vidio ljude, ali nije mogao reæi koliko ih je bilo. Tokom noæi, tvrdi, jedan od vojnika mu je naredio da stražari na kapiji na ulazu u Zadrugu. Ipak, prema kazivanju ovog svjedoka, najviše vremena proveo je u štali.

“Èuvao sam stoku u štali. Pucnjava se èula sa svih strana. Èitavu noæ sam ostao tu. Mi smo imali obavezu da èuvamo sebe i stoku. Došao je sutradan bager i odvezao ih negdje. Kupio je mrtve i stavljao na kamion. Poslije je dolazila cisterna i prala tamo u hangaru. Šta ja znam šta, da li je bilo krvi...”, prisjetio se svjedok.

Nikoliæ je kazao da ne poznaje optuženog te da ga nikada nije vidio u životu.

Suðenje se nastavlja 29. oktobra 2009. godine, kada Tužilaštvo namjerava saslušati još jednog svjedoka.

(BIRN)

20-10-2009 at 18:04 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

26 oktobar 2009

Vukoviæ i Tomiæ: Dogovor oko dokaza

Sudsko vijeæe napravilo daljnji plan izvoðenja dokaza na suðenju Radomiru Vukoviæu i Zoranu Tomiæu.

U novembru æe Odbrane optuženih za genocid unakrsno ispitati, putem videolinka, holandskog vojnika Josepha Kingorija i Roberta Alexandera Frankena, majora Holandskog bataljona koji je u julu 1995. godine bio stacioniran u Srebrenici.

Iskaze ovih svjedoka Tužilaštvo BiH je prethodno uložilo u spis kao materijalne dokaze.

Tužilaštvo BiH tereti Radomira Vukoviæa i Zorana Tomiæa da su, kao tadašnji pripadnici Drugog odreda Specijalne policije iz Šekoviæa, 13. jula 1995. godine uèestvovali u zarobljavanju i strijeljanju više od 1.000 Srebrenièana u Zemljoradnièkoj zadruzi Kravica, opæina Bratunac.

Prema planu Sudskog vijeæa, Kingori bi trebao biti ispitan 12., a Franken 19. novembra. Istih dana ovi svjedoci bi se trebali pojaviti i na suðenju Momiru Pelemišu i Slavku Periæu, bivšim pripadnicima Zvornièke brigade Vojske Republike Srpske (VRS) koji su pred Sudom BiH takoðer optuženi za genocid u Srebrenici.

Na ovom roèištu Sudsko vijeæe je prihvatilo prijedlog Tužilaštva za izvoðenje “dodatnih materijalnih dokaza”, koji æe biti prezentirani 3. novembra 2009. godine.

(BIRN)

26-10-2009 at 16:23 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

27.10.2009.

Sud BiH odredio pretres

Stuparu ukinuta presuda kojom je kažnjen na 40 godina zatvora

Apelaciono vijeæe Suda BiH donijelo je presudu za 11 pripadnika Drugog odreda Specijalne policije Šekoviæi, odreðujuæi održavanje ponovnog suðenja jednom od njih, a smanjivši kazne šestorici, javio je BIRN-Justice Report.
Prema pravosnažnoj presudi, šestorica optuženih su proglašena krivima za “pomaganje pri èinjenju kriviènog djela genocida”, pa su im kazne smanjene u odnosu na prvostepenu presudu. Milovanu Matiæu Apelaciono vijeæe je potvrdilo oslobaðajuæu presudu, dok je Milošu Stuparu ukinuta presuda i postupak vraæen na ponovno suðenje.

Za Velibora Maksimoviæa, Dragišu Živanoviæa i Mladena Stevanoviæa, koji su prvostepenom presudom osloboðeni krivice, Tužilaštvo BiH nije ulagalo žalbe. Svih 11 optuženih se teretilo za uèešæe u strijeljanju više od 1.000 Bošnjaka u selu Kravica, opæina Bratunac, poèinjenom 13. jula 1995. godine, nakon pada UN-ove zaštiæene zone Srebrenica.

Desetorica optuženih bili su pripadnici Drugog odreda Specijalne policije iz Šekoviæa, kojim je komandovao Miloš Stupar, dok je Milovan Matiæ bio pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS).

Prema drugostepenoj presudi Suda BiH, Petru Mitroviæu je kazna smanjena za 10 godina, pa je osuðen na 28 godina zatvora zbog “pomaganja pri èinjenju kriviènog djela genocida”.

Za Miloša Stupara, koji je osuðen na 40 godina zatvora, drugostepenom presudom je utvrðeno da je “uèinjena povreda postupka koja je rezultirala i sumnjom u pravilnost utvrðenog èinjeniènog stanja”, zbog èega je Sud odluèio da mu se ponovo sudi pred Apelacionim vijeæem.

Žalbe odbranâ optuženih Milenka Trifunoviæa, Brane Džiniæa i Aleksandra Radovanoviæa, koji su prvostepenom presudom osuðeni na 42 godine, te Slobodana Jakovljeviæa i Branislava Medana, koji su osuðeni na 40 godina zatvora, djelimièno su uvažene, i presuda je preinaèena.

Za ove optužene je Apelaciono vijeæe našlo da su poèinili krivièno djelo genocida “kao pomagaèi”, ali da “nisu postupali s genocidnom namjerom”, te su im kazne smanjene.

Trifunoviæ je osuðen na dugotrajni zatvor u trajanju od 33 godine, dok su Brano Džiniæ i Aleksandar Radovanoviæ osuðeni na dugotrajni zatvor u trajanju od 32 godine. Slobodan Jakovljeviæ i Branislav Medan su pravosnažno osuðeni na 28 godina zatvora.

(FENA)

27-10-2009 at 19:15 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

12.11.2009.

Svjedok prisustvovao ubijanju oko 1.000 zarobljenika u Kravici

Svjedok Tužilaštva BiH u sluèaju Željka Ivanoviæa osumnjièenog za uèestvovanje u ubistvima više od 1.000 muškaraca u hangarima Zemljoradnièke zadruge u Kravici Ilija Nikoliæ isprièao je danas na Sudu BiH da je vidio ubijanja u hangaru koja su se desila 13. jula 1995.
Nikoliæ je kazao da je tog jutra, s prijateljem, krenuo iz Bratunca u posjet rodbini u mjestu Miliæi te da ih je na putu, kraj sela Sandiæi, zaustavila naoružana policijska patrola u maskirnim uniformama koja ih nije pustila da proðu.

Nakon zaustavljanja u Sandiæima, Nikoliæ je na livadi vidio i oko 200 muškaraca u civilnim odijelima koje su èuvali naoružani ljudi u maskirnim kombinezonima.

Pošto nisu dobili dozvolu da krenu putem prema Miliæima, Nikoliæ i izvjesni "prijatelj Milo" krenuli su u Kravicu, u Zemljoradnièku zadrugu, u posjet Nikoliæevom bratu Jovanu

Nikoliæ je isprièao da je pri samom dolasku vidio grupu civila koje su naoružani policajci uvodili u hangar te da se u tom trenutku "dogodio incident".

"Stajao sam kod upravne zgrade s bratom. Bili smo blizu hangara i vidio sam ljude koji su dolazili u koloni. Policija ih je èuvala s uperenim puškama. Jedan od civila iz kolone pokušao je policajacu da otme pušku i u tom trenutku je poèeo haos", isprièao je svjedok rekavši da su nakon toga naoružani policajci napravili polukrug i poèeli da pucaju u hangar u kojem su se nalazili dovedeni civili.

Tužilaštvo BiH tereti Željka Ivanoviæa da je, kao pripadnik Drugog odreda Specijalne policije iz Šekoviæa, 13. jula 1995. uèestvovao u ubistvima više od 1.000 muškaraca u hangarima Zemljoradnièke zadruge u Kravici.

Optužnica navodi da je, nakon zatvaranja zarobljenika, zajedno s ostalim pripadnicima Drugog odreda, stao u polukrug, iz kojeg je otvorena vatra na zatvorenike u hangaru.

Prema optužnici, Ivanoviæ je uèestvovao u sprovoðenju kolone u kojoj je bilo više od hiljadu Bošnjaka, od Sandiæa do hangara Zemljoradnièke zadruge u Kravici.

Tokom svjedoèenja, Ilija Nikoliæ je napomenuo da je pucnjava trajala i narednih 15 minuta. Nekoliko dana kasnije, 17. jula 1995., kazao je, na putu prema Kravici vidio je iskopanu rupu i "pretpostavio" da su tu trebali biti zakopani ubijeni civili iz hangara.

Tokom unakrsnog ispitivanja Nikoliæ je naveo da optuženog Ivanoviæa ne zna te da ga nije vidio 13. jula 1995. u Kravici, prenosi BIRN-Justice Report.

Nastavak suðenja zakazan je za 20. novembar 2009. kada æe Tužilaštvo ispitati još dva svjedoka.

(FENA)

12-11-2009 at 18:34 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

19.02.2010.g.

Za Vukoviæa i Tomiæa zatražena kazna od 45 godina zatvora

Tužilaštvo BiH zatražilo je u završnoj rijeèi da Sud BiH proglasi Radomira Vukoviæa i Zorana Tomiæa krivim za genocid u Srebrenici, te im izrekne kaznu od 45 godina dugotrajnog zatvora.

"Stvari treba nazvati pravim imenom, a ono što se desilo u Srebrenici jeste genocid. Krivi æe nositi ovu stigmu i ona æe služiti kao upozorenje za buduænost", rekao je tužilac Ibro Buliæ, a prenosi Balkanska istraživaèka mreža /BIRN/.

Buliæ smatra da na osnovu provedenih dokaza Sudsko vijeæe može donijeti zakljuèak da su optuženi poèinili zloèin koji im se stavlja na teret.

Radomira Vukoviæa i Zorana Tomiæa, bivše pripadnike Drugog odreda Specijalne policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), Tužilaštvo tereti da su 12. i 13. jula 1995. godine uèestvovali u obezbjeðivanju puta Bratunac - Konjeviæ Polje, te zarobljavanju veæe grupe muškaraca iz Srebrenice.

Prema navodima optužnice, 13. jula 1995. godine više od 1 000 Bošnjaka, u pratnji optuženih i drugih pripadnika Drugog odreda, odvedeno je u Zemljoradnièku zadrugu “Kravica”, gdje su u veèernjim èasovima strijeljani.

Tužilaštvo smatra da je dokazalo da su optuženi znali za plan prisilnog preseljenja i istrebljenja Bošnjaka iz Srebrenice, te da su "odigrali svoju ulogu u udruženom zloèinaèkom poduhvatu i genocidu".

(SRNA)

20-02-2010 at 11:41 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 80
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Politika : Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice