Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Strana: 1 2 3 4 5 6 7
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

22.04.2010.

Sluèaj Vukoviæ i Tomiæ Po 31 godina zatvora za pomaganje u genocidu

Državni sud BiH proglasio je Radomira Vukoviæa i Zorana Tomiæa krivim za pomaganje u genocidu poèinjenom u Srebrenici u julu 1995. godine, te ih prvostepenom presudom osudio na po 31 godinu dugotrajnog zatvora.

Vukoviæ i Tomiæ su osuðeni što su 13. jula 1995. godine, kao pripadnici Drugog odreda Specijalne policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) uèestvovali u strijeljanju više od 1.000 Srebrenièana u hangarima Zemljoradnièke zadruge Kravica (opæina Bratunac).

"Doprinos dvojice optuženih u zloèinu je znaèajan, te se on ogleda i u visini kazne. Sud van razumne sumnje zakljuèuje da su optuženi uèestvovali u ubistvima i da su znali da svojim djelovanjem uèestvuju u istrebljenju Bošnjaka iz Srebrenice", kazao je Senadin Bektaševiæ, predsjedavajuæi Sudskog vijeæa.

Obrazlažuæi presudu, Bektaševiæ je kazao da su 12. i 13. jula 1995. godine optuženi uèestvovali u obezbjeðenju putne komunikacije Bratunac - Konjeviæ Polje "gdje su se hiljade muškaraca predavale vojsci", te da su u kasnim veèernjim satima 13. jula uèestvovali u njihovom sprovoðenju do hangara u Kravici.

"Radomir Vukoviæ i Zoran Tomiæ su stajali u polukrugu ispred hangara. Pripadnici MUP-a pucali su dok im se okviri ne bi ispraznili, onda bi ih napunili i nastavili pucati. Za to vrijeme Vukoviæ je na zarobljenike bacao bombe. (...) Ovo Vijeæe ne može utvrditi koliko je ljudi ubijeno u skladištu, ali prema vjerodostojnim svjedoèenjima, toga petka, 13. jula, ubijeno je više stotina ljudi, a najmanje 1.000. Sud ocjenjuje da je to bio prvi veliki masakr u srebrenièkom genocidu", kazao je sudija.

Bektaševiæ je naglasio kako je Sud utvrdio da je u Srebrenici poèinjen genocid u julu 1995. godine, ali ne i da su dvojica optuženih, sa ostalim pripadnicima Vojske Republike Srpske (VRS) i MUP-a, imali "zajednièku namjeru za poèinjenje genocida". Zbog toga ih je, iako im se optužnicom Državnog tužilaštva na teret stavljao genocid, osudio zbog pomaganja u genocidu.

"Sud je djelimièno izmijenio èinjenièni opis djela, te ga uskladio sa èinjeniènim stanjem, jer se radnje optuženih nisu mogle svesti pod kvalifikaciju genocid", pojasnio je sudija.

Bektaševiæ je još naglasio da se otežavajuæe okolnosti prilikom odmjeravanja kazne optuženima ogledaju u "samoj velièini ovog zloèina", dok je kao olakšavajuæu okolnost Sudsko vijeæe cijenilo to što su optuženi porodièni ljudi.

Obojici optuženih u kaznu æe biti uraèunato vrijeme provedeno u pritvoru - Vukoviæu od augusta 2008., a Tomiæu od jula 2007. godine. Sud je uz ovu presudu donio rješenje kojim se optuženima produžava pritvor.

Na ovu presudu obje strane mogu uložiti žalbu, prenosi BIRN - Justice Report.

(Sarajevo-x.com)

22-04-2010 at 15:09 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

27.05.2010

Identificirano više od 1.000 tijela povezanih s masakrom u Kravici

Na suðenju Željku Ivanoviæu, optuženom za genocid u Srebrenici, vještak sudske medicine je kazao da je do sada identificirano ukupno 1.056 tijela povezanih s masakrom u Kravici.

“Mnogo DNK materijala naðenog u primarnim i sekundarnim grobnicama podudara se sa DNK materijalom pronaðenim u hangaru u Kravici. (...) Identificirano je 1.056 tijela povezanih s Kravicom”, rekao je vještak Vedo Tuco i dodao da je sigurnost podudaranja 99,98 posto.

Tužilaštvo BiH smatra da je Željko Ivanoviæ, kao pripadnik Treæeg voda “Skelani” pri Drugom odredu Specijalne policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), 12. i 13. jula 1995. godine uèestvovao u zarobljavanju te strijeljanju više od 1.000 Srebrenièana u Zemljoradnièkoj zadruzi “Kravica”.

U izvještaju koji je Tuco prezentirao na zahtjev Državnog tužilaštva stoji da su tijela iz hangara u Kravici prvobitno pokopana u devet primarnih grobnica “Glogova”, te u dvije grobnice “Ravnice”, odakle su prebaèena u više sekundarnih grobnica.

“Mjesto i vrijeme smrti se navodi na osnovu razgovora s porodicom i na osnovu mjesta pronalaska tijela, ali to ne moraju biti nužno taèni podaci. (…) Tijela su dislocirana i doživjela su znaèajna ošteæenja koja otežavaju i utvrðivanje uzroka smrti”, pojasnio je Tuco.

Tužilaštvo je u materijalne dokaze uvrstilo ovaj izvještaj, kao i svu prateæu dokumentaciju koja je bila potrebna za njegovu izradu.

Za 10. juni najavljena je statusna konferencija na kojoj æe se razmotriti daljnji tok pretresa, javio je BIRN.

(FENA)

27-05-2010 at 23:39 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

27.09.2010

Svjedoèenje u Sudu BiH Dobrovoljci za egzekucije u skladištu u Kravici

Na suðenju èetvorici optuženih za genocid u Srebrenici svjedok optužbe Dragan Bešiæ izjavio je kako je èuo da su pripadnici Centra za obuku "Jahorina" u julu 1995. godine uèestvovali u pogubljenju zarobljenih Bošnjaka u skladištu u Kravici.

"Èuo sam da su vršili egzekucije. Kasnije su to prièali oni što su u tome uèestvovali, ali tamo nisu bili samo iz naše jedinice", rekao je Bešiæ, bivši pripadnik Centra za obuku "Jahorina" pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), koji je svjedoèio putem videolinka iz Beograda (Srbija).

On je svjedoèio na suðenju Dušku Jeviæu, Mendeljevu Ðuriæu, Goranu Markoviæu i Neði Ikoniæu, kojima Tužilaštvo BiH na teret stavlja odgovornost za ubistva u Kravici (opština Bratunac), gdje je 13. jula 1995. godine strijeljano više od 1.000 muškaraca.

Prema optužnici, Jeviæ je bio komandant Centra za obuku "Jahorina", Ðuriæ i Ikoniæ komandiri Prve odnosno Druge èete Centra, a Markoviæ komandir voda u Prvoj èeti.

Bešiæ je isprièao da je 1995. godine uhapšen u Srbiji i prebaèen u Centar na Jahorinu zajedno sa još stotinjak osoba koje su takoðe uhapšene radi angažmana na ratištu.

"Nakon Potoèara vraæeni smo u školu. Pitali su nas da li ima dobrovoljaca za sljedeæi zadatak. Ja se nisam prijavio, zanimalo me samo da se to što prije okonèa. Javilo se njih 15 do 20. Dobrovoljce je tražio Neðo 'Mesar'. Goran je isto pitao, ali nije bio toliko aktivan kao Neðo“, rekao je svjedok.

Bešiæ je naveo da su na Jahorini bila dvojica instruktora pod imenom Neðo, a kako je pokazao na fotografijama koje su mu predoèene, Neðo kojeg su zvali "Mesar" nije optuženi Neðo Ikoniæ.

Kako je reèeno na jednom od ranijih suðenja, jedan od komandira vodova bio je Neðo Milidragoviæ.

"Oni su otišli negdje s Neðom. Goran je isto tu bio. Mislim da su u Kravicu otišli“, rekao je Bešiæ.

Prije ovog zadataka, vod èiji je i svjedok bio pripadnik bio je angažovan u Potoèarima, odakle je bošnjaèko stanovništvo prebacivano u Kladanj i Tuzlu. Kako je kazao pred Sudom BiH, Bešiæ je vidio da su muškarci bili odvajani od ostalih, mada nije mogao precizirati ko je to radio.

"U tom trenutku nije se pretpostavljalo šta æe se desiti. Svima je bilo obeæano da æe iæi u Tuzlu i Kladanj, pretpostavljalo se i muškarci“, rekao je svjedok, te dodao da nije vidio da je bilo ko zlostavljan niti da je prisiljavan da uðe u autobus.

Na ovom roèištu okonèano je ispitivanje svjedoka Nenada Milovanoviæa, zapoèeto 23. septembra. Ovaj bivši pripadnik Centra na Jahorini nije mogao sa sigurnošæu identifikovati optuženog Markoviæa na fotografiji koja mu je predoèena, iako je u istrazi stavio potpis ispod Markoviæeve fotografije.

Suðenje æe biti nastavljeno u èetvrtak, 30. septembra, saslušanjem novog svjedoka Tužilaštva BiH, prenosi BIRN.

27-09-2010 at 15:59 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

28.09.2010

Milivoje Æirkoviæ osuðen na pet godina zatvora

Sud Bosne i Hercegovine prihvatio je sporazum o priznanju krivice i osudio Milivoja Æirkoviæa na pet godina zatvora zbog zloèina protiv èovjeènosti poèinjenog u Srebrenici.

Æirkoviæ je oglašen krivim što je kao pripadnik Centra za obuku "Jahorina" pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUPRS) 14. jula 1995. godine ispred Zemljoradnièke zadruge Kravica po nareðenju svog starješine ubio zarobljenog Bošnjaka.

"Želim da kažem da mi je žao zbog svega što sam uradio tog dana. Osjeæam se krivim. Žao mi je i želim se izviniti porodici èijeg sam èlana ubio, mada ne znam ko je ", kazao je Æirkoviæ obraæajuæi se Sudu BiH.

Æirkoviæ je postigao sporazum o priznanju krivice s državnim tužilaštvom, a Sud BiH ga je prihvatio.

"Na osnovu dokaza, meðu kojima je i priznanje optuženog Æirkoviæa, Sud je utvrdio da je optuženi uèinio radnje koje su navedene u optužnici Tužilaštva BiH", kazao je predsjedavajuæi sudskog vijeæa Zoran Božiæ tokom izricanja presude.

Državni sud je optuženom odmah odredio pritvor koji može trajati do upuæivanja na izdržavanje kazne.

Presudom je Æirkoviæ osloboðen plaæanja troškova postupka, a ošteæeni s imovinskopravnim zahtjevima su upuæeni na parnicu.

Prilikom odmjeravanja kazne Sud BiH je uzeo u obzir to da optuženi nije dobrovoljno bio na mjestu izvršenja djela, da je izrazio kajanje prema žrtvama i da se radi o mladoj osobi.

"Ovdje se radi i o teškom kriviènom djelu, ali i èinjenici da je optuženi pristao da doprinese otkrivanju istine te ekspeditivnijem voðenju postupaka za najteže zloèine - kazao je sudija Božiæ", javio je BIRN.

29-09-2010 at 12:54 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

19.1.2011

KUVELJA: DJELIMIÈNO PRIZNANJE KRIVICE

Državno tužilaštvo zatražilo je jednomjeseèni pritvor za Božidara Kuvelju, nekadašnjeg pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, koji se sumnjièi za zloèine na podruèju Srebrenice.

Tužilaštvo BiH zatražilo je odreðivanje pritvora zbog opasnosti da bi Kuvelja boravkom na slobodi mogao vršiti uticaj na svjedoke i sauèesnike te da bi moglo doæi do narušavanja javnog reda i mira.

Izet Baždareviæ, branilac osumnjièenog, usprotivio se prijedlogu Tužilaštva, a Sud æe odluku donijeti naknadno.

Kuvelja, bivši pripadnik Centra za obuku “Jahorina” pri Specijalnoj brigadi policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUPRS), sumnjièi se da je u julu 1995. uèestvovao u ubistvima nekoliko desetina muškaraca u zemljoradnièkoj zadruzi Kravica.

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili su Kuvelju na podruèju Èajnièa 18. januara ove godine.

U obrazloženju zahtjeva za odreðivanje pritvora, Ibro Buliæ, državni tužilac, je rekao da „postoji sigurna i osnovana sumnja“ da je Kuvelja kriv za ubistva u Kravici.

„Tokom davanja iskaza u Tužilaštvu BiH, sam osumnjièeni je dao djelimièno priznanje, u kojem je rekao da je bio na poprištu gdje su se dešavale masovne likvidacije, te da je preduzeo aktivne radnje u kriviènom djelu. Rekao je da je po naredbi komandira voda pucao iz puškomitraljeza u grupu zarobljenika“, dodao je Buliæ.

Branilac osumnjièenog je rekao da ne osporava da postoji „sumnja o krivici“, ali je dodao da bi „kuæni pritvor bio puno adekvatnija mjera Suda“.

„Zloèin se desio prije 15 godina, a za sve to vrijeme moj branjenik nije vršio uticaj, niti je to pokušao. Takoðer, smatram da je nemoguæe govoriti o rušenju javnog mira kada je zloèin poèinjen tako davno“, rekao je Baždareviæ.

U državnom sudu trenutno je za ubistva poèinjena u julu 1995. godine u Kravici optuženo sedam nekadašnjih pripadnika Centra za obuku “Jahorina” MUPRS-a, dok je Milivoje Æirkoviæ, bivši pripadnik iste jedinice, nakon priznanja krivnje osuðen na pet godina zatvora, prenosi BIRN.

19-01-2011 at 16:16 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

25.1.2011

POÈELO SUÐENJE ZA ZLOÈINE U KRAVICI

Èitanjem optužnice i iznošenjem uvodne rijeèi Tužilaštva BiH u državnom sudu je poèelo suðenje Draganu Neškoviæu, Zoranu Iliæu i Draganu Crnogorcu optuženim za zloèine u Srebrenici.

Prema optužnici Neškoviæ, Iliæ i Crnogorac su kao pripadnici Centra za obuku "Jahorina" pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUPRS) uèestvovali u zarobljavanju i ubistvima više od 1.000 muškaraca Bošnjaka u Zemljoradnièkoj zadruzi u Kravici (opæina Bratunac) u julu 1995.

- Tužilaštvo namjerava ukazati kolika je bila uloga Centra za obuku 'Jahorina' i koje su zadatke obavljali pripadnici ove jedinice u julu 1995. naroèito u Potoèarima, Sandiæima i u Kravici.

- Mnogi svjedoci æe govoriti upravo o optuženima koji su uèestvovali u prisilnom preseljenju, zarobljavanju, pljaèkanju i ubistvima Srebrenièana, kazao je u uvodnoj rijeèi Eric Larson, meðunarodni tužilac.

Državno tužilaštvo smatra da je Neškoviæ naredio dvojici pripadnika Centra za obuku da ubiju dva muškarca što su oni i uèinili, dok je Iliæu na teret stavljeno da je vršio "ovjeravanje" pojedinaènim ispaljivanjem metaka u gomilu tijela strijeljanih zarobljenika.

U optužnici se navodi da je Crnogorac 13. jula 1995. lièno ubio izmeðu pet i sedam ranjenih zarobljenika. Odbrane trojice optuženih nisu iznosile uvodne rijeèi najavivši da æe to uèiniti nakon što se okonèa dokazni postupak Tužilaštva.

Kao prvi svjedok optužbe na suðenju Neškoviæu, Iliæu i Crnogorcu najavljen je Jefto Doder, bivši komandir jednog od vodova u Centru za obuku na Jahorini, koji bi trebao biti saslušan 1. februara kada je zakazano naredno roèište.

U Sudu BiH je u toku suðenje nekadašnjem komandantu Centra za obuku Dušku Jeviæu te komandirima èeta Mendeljevu Ðuriæu i Neði Ikoniæu, kao i komandiru jednog od vodova u ovoj jedinici Goranu Markoviæu, koji su optuženi za genocid u Srebrenici.

Uèešæe u ubistvima u Kravici pred Sudom je priznao Milivoje Æirkoviæ, takoðer bivši pripadnik ove jedinice, koji je osuðen na pet godina zatvora, saopæeno je iz BIRN-a.

25-01-2011 at 15:44 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

31.01.2011

MASOVNE GROBNICE U GLOGOVOJ

Svjedok Tužilaštva BiH na suðenju èetvorici optuženih za genocid u Srebrenici isprièao je kako je organizovao iskopavanje grobnica i pokop muškaraca Bošnjaka koji su ubijeni u Zemljoradnièkoj zadruzi u Kravici.

Svjedok Dragomir Mirkoviæ koji je u julu 1995. bio direktor Komunalnog preduzeæa u Bratuncu procjenjuje da je u grobnice u selu Glogova pokopano izmeðu 600 i 800 tijela.

- Velika grobnica bila je duboka od tri do èetiri metra, dimenzija 15 puta 20, a bilo je još manjih. Èetiri ili pet kamiona je prevezlo više tura i moja procjena je da je tu bilo 600, 700 ili 800 leševa, rekao je Mirkoviæ, dodavši da je manji broj tijela pokupljen pored puta Konjeviæ-Polje-Kravica i oko Škole "Vuk Karadžiæ" u Bratuncu.

U ubistvima više od 1.000 muškaraca u Kravici 13. i 14. jula prema optužnici uèestvovali su pripadnici policijskog Centra za obuku na Jahorini pod nadzorom i komandom optuženih Duška Jeviæa, Mendeljeva Ðuriæa, Gorana Markoviæa i Neðe Ikoniæa.

Jeviæ je, kako se navodi, bio komandant Centra za obuku, Ðuriæ i Ikoniæ komandiri èeta u ovoj jedinici, a Markoviæ komandir jednog od vodova.

Svjedok je naveo da je nareðenje da organizuje odvoženje tijela dobio od Ljubiše Beare, tadašnjeg naèelnika za sigurnost u Glavnom štabu Vojske Republike Srpske, koji je prvostepenom presudom Haškog tribunala osuðen na kaznu doživotnog zatvora zbog genocida.

- Pozvan sam na sastanak, na kojem je bio pukovnik Beara i još dvojica oficira koje nisam poznavao. Rekao mi je da dopremim mehanizaciju u Miliæe, u 'Boksit'. Ja sam ga pitao je li razgovarao s Rajkom Dukiæem, a on je opsovao i mene i Dukiæa i rekao mi da sam slobodan, isprièao je svjedok.

Nakon što je otišao kuæi, iza ponoæi su ponovo došli po njega i vojni policajac mu je pokazao mjesto u Glogovi gdje treba iskopati grobnicu.

Mirkoviæ je naveo da su sutradan na lice mjesta izašle mašine, a da je poslijepodne prolazeæi pored skladišta u Kravici, vidio i ubijene i žive Bošnjake.

- U krugu je bila hrpa ubijenih, a unutra je stajalo mnogo naroda. Vidio sam kako jedan musliman vodi èetvoricu, petoricu ispred sebe i oni liježu. Nisam vidio da su strijeljani, ali sam poslije èuo da su ubijani ležeæi, isprièao je Mirkoviæ, dodavši da je nakon odvoženja leševa izvršena asanacija terena i sapiranje krvavih zidova skladišta, prenosi BIRN - Justice Report.

Suðenje æe biti nastavljeno 3. februara.

fena

31-01-2011 at 16:44 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

"Neškoviæ i ostali" : Jauci iz hangara

Svjedok državnog tužilaštva na sudjenju za zloèine u Srebrenici kazao je da je u julu 1995. vidio da srpski vojnici strijeljaju muškarce ispred Zemljoradnièke zadruge u Kravici.

Svjedok Haso Hasanoviæ koji je 1995. imao 16 godina, prisjetio se da se 11. jula te godine "nakon što su srpske snage osvojile enklavu Srebrenica", s ocem i velikim brojem civila uputio "preko šume ka Tuzli", kada su ga "srpski vojnici" zarobili.

- Odveli su me u Zemljoradnièku zadrugu Kravica, gdje sam vidio veliki broj zarobljenika ispred hangara. Bilo je i unutra nekih ljudi, ali njih nisam vidio, samo sam èuo jaukanja. Ispred su vršili pogubljenja. Izvodili su po par ljudi iz hangara i njih postrojili i onda bi pucali. Prepoznao sam druga Nermina. Njemu je jedan vojnik pucao u noge i onda su ga druga dvojica odvela i od tada ga nisam vidio, dodao je Hasanoviæ.

Za uèešæe u zarobljavanju i ubistvima više od 1.000 muškaraca bošnjaèke nacionalnosti u Zemljoradnièkoj zadruzi u Kravici (opæina Bratunac) u julu 1995. Tužilaštvo BiH tereti Dragana Neškoviæa, Zorana Iliæa i Dragana Crnogorca, bivše pripadnike Centra za obuku "Jahorina" pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUPRS).

Hasanoviæ je isprièao da je iz Kravice uspio pobjeæi preko šume, nakon što mu je jedan od srpskih vojnika rekao da donese vodu, ali da je nakon nekoliko dana lutanja ponovo zarobljen u blizini sela Burnice.

- Bilo je i drugih zarobljenih tada, vodili su nas negdje u blizini sela Pervani gdje je veæ bilo leševa. Rekli su da legnemo i pucali iznad nas. Prièali su hoæe li nas tu ubiti kada je neko pitao ima li djece, ja sam se javio i onda su me odveli autobusom, dodao je Hasanoviæ, koji je nekoliko dana zadržan u Bratuncu i Zvorniku, nakon èega je prebaèen u Tuzlu.

Na ovom roèištu Tužilaštvo BiH je kao svjedoka saslušalo i Zorana Eriæa koji je u julu 1995. radio u vojnoj pekari u Bratuncu. Eriæ je isprièao kako je 11. jula te godine dobio naredjenje da ode u Zemljoradnièku zadrugu u Kravici da bi "pomogao u hranjenju svinja i krava".

- Kada sam stigao, vidio sam ispred zadruge ljude u maskirnim uniformama, koji su me odmah legitimirali i odveli do kapije. Tamo je stajala i jedna desetina civila koji su se predali i bila su dva autobusa. Mene su proveli u štalu i rekli da ne izlazim odatle, prisjetio se Eriæ.

Eriæ je rekao da je u noæi izmedju 13. i 14. jula 1995. ispred hangara èuo "vikanje", nakon èega je uslijedila rafalna paljba koja je trajala cijele noæi.

- Kad je stala pucnjava, èuli smo dreku, jauke i zapomaganje... Narednog jutra megafonom su vojnici pozivali preživjele da izadju jer je stigao sanitet. Èuo sam da one koje izlaze onda strijeljaju. Nakon nekog vremena naišli su plavi šljemovi, a meni su naredili da brzo pospem po mrtvima sijeno, da se ne bi vidjelo sa ceste, što sam i uradio, dodao je Eriæ.

Po Eriæevoj procjeni, oko hangara je vidio izmedju 1.000 i 1.500 ubijenih.

Naredno roèište, prema službenom rasporedu Suda BiH, zakazano je za 22. mart, javio je Justice Report - BIRN.

(Fena)

16-03-2011 at 01:15 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

21.03.201

Jeviæ i ostali Identifikovano 1.076 žrtava iz Kravice

Vještak sudske medicine Vedo Tuco izjavio je da je do sada identifikovano 1.076 osoba vezanih za "Predmet Kravica", prenosi BIRN - Justice Report.

Tuco je bio dio tima koji je radio na ekshumaciji i identifikaciji nestalih iz veæeg broja primarnih i sekundarnih grobnica, a na zahtjev Tužilaštva BiH uradio je dopunsko sudsko-medicinsko vještaèenje.

"Bio sam prisutan na ekshumaciji masovne grobnice Ravnice 2 sa ekspertima Haškog tribunala. Išli smo u Kravicu i poredili materijalne dokaze. U grobnici je bio pronaðen komad ljubièasto-roskaste fasade, kakva je i u skladištu", rekao je Tuco na suðenju èetvorici optuženih za genocid u Srebrenici.

Za uèešæe u strijeljanju više od 1.000 muškaraca bošnjaèke nacionalnosti u Zemljoradnièkoj zadruzi u Kravici, kao i prisilnom preseljenju stanovništva s podruèja Srebrenice optuženi su Duško Jeviæ, Mendeljev Ðuriæ, Goran Markoviæ i Neðo Ikoniæ.

Prema optužnici, Jeviæ je bio komandant policijskog Centra za obuku na Jahorini, Ðuriæ i Ikoniæ komandiri èeta, a Markoviæ komandir jednog od vodova u ovoj jedinici.

Vještak Tuco je naveo da su haški istražitelji ranije u skladištu pronašli komad zuba osobe èiji su posmrtni ostaci pronaðeni u jednoj od masovnih grobnica.

"Eksperti Haškog tribunala više puta su posjeæivali tu zgradu i izuzeli su tragove krvi, kose, tkiva, kostiju, na osnovu kojih je napravljeno preko 200 profila DNK", rekao je vještak.

Odgovarajuæi na pitanje branilaca optuženih, Tuco je potvrdio da sudsko-medicinskim metodama ne može biti utvrðen taèan datum, pa èak ni godina smrti, te objasnio da u nekim sluèajevima na osnovu posmrtnih ostataka nije bilo moguæe utvrditi uzrok smrti.

"Posmrtni ostaci su pretrpjeli znaèajna ošteæenja. U nekim sluèajevima bi mogli utvrditi uzrok smrti kad bi imali kompletno tijelo. A ako nema ošteæenja na kostima, ne znaèi da neki vitalni organ nije bio pogoðen", rekao je vještak.

Odbranu je interesovalo da li je bilo moguæe da u neku od grobnica bude sahranjen i odreðeni broj tijela koja su na primjer "prebaèena iz šume", a ne iz skladišta u Kravici, a vještak je rekao da on "ne živi u tom ubjeðenju".

Suðenje æe biti nastavljeno u èetvrtak, 24. marta.

21-03-2011 at 15:29 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi
Bez chatanja molim

22.03.2011.g

Nikoliæ: Vidio sam ubijanje Srebrenièana u Kravici

Svjedok Tužilaštva BiH na sudjenju za zloèine u Srebrenici isprièao je da je vidio ubijanje Srebrenièana ispred Zemljoradnièke zadruge u Kravici 13. jula 1995. godine, javio je danas BIRN - Justice Report.

Ilija Nikoliæ, nekadašnji pripadnik Kravièkog bataljona Vojske Republike Srpske (VRS), prisjetio se kako je na livadi u naselju Sandiæi (opæina Bratunac) vidio oko 150 civila koji su kasnije strijeljani kod Zemljoradnièke zadruge Kravica.

"Kad su ušli u taj magacinski prostor jedan od tih civila oteo je pušku policajcu i ubio ga. Zatim su civili napali na policiju, a oni su potom pucali u zarobljenike. Pucali su ljudi koji su ih pratili iz Sandiæa. Kada sam se udaljio èuo sam pucnjavu, ali i jaèe detonacije. Mislim da se radilo o ruènim bombama", prisjetio se svjedok.

Za uèešæe u zarobljavanju i ubistvima više od hiljadu muškaraca bošnjaèke nacionalnosti u Zemljoradnièkoj zadruzi u Kravici (opæina Bratunac) u julu 1995. godine, državno tužilaštvo tereti Dragana Neškoviæa, Zorana Iliæa i Dragana Crnogorca, bivše pripadnike Centra za obuku "Jahorina" pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUPRS).

Nikoliæ je je kazao da odranije poznaje Iliæa, te da ga na dan kada su se desila ubistva u Zemljoradnièkoj zadruzi nije nigdje vidio.

"Sreo sam ga 11. jula 1995 godine. Zvao me je na ispraæaj njegovom bratu koji je išao u vojsku. Tada mi je isprièao da je bio u Srbiji i da su ga uhapsili i vratili u BiH. S njim je bio èovjek u maskirnoj uniformi koji je rekao da ga èuva kako opet ne bi pobjegao u Srbiju", rekao je Nikoliæ, dodavši da mu Iliæ ne lièi na èovjeka koji bi mogao pucati u civile.

Na ovom roèištu Tužilaštvo BiH je saslušalo i Dragomira Vasiæa, nekadašnjeg naèelnika Stanice javne bezbjednosti Zvornik, koji je isprièao da je nakon pada Srebrenice poslan u Potoèare da napravi policijsku stanicu.

Vasiæ je potvrdio autentiènost 14 policijskih depeša koje se, izmedju ostalog, odnose na broj jedinica koje su uèestovale u osiguranju putne komunikacije, osiguranju javnog reda i mira, razdvajanju vojnosposobnih muškaraca u Potoèarima, hapšenju muškaraca koji su pobjegli u šumu, transportu žena i djece u Kladanj...

"Meni je poznato da je jedna èeta Centra za obuku Jahorina 12. jula osiguravala širi rejon oko Žutog mosta i Holandske baze u Potoèarima, a druga èeta se 13. jula prikljuèila na terenu i osiguravala put od Kravice do Konjeviæ-Polja", rekao je Vasiæ.

Nastavak sudjenja zakazan je za 29 mart, kada Tužilaštvo BiH namjerava saslušati dva nova svjedoka.

(Fena)

22-03-2011 at 23:38 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 58
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Politika : Kravica: Dan kada je pogubljeno više od 1.000ljudi New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice