Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Ekonomija : Crno zlato
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Djensons
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 21-06-2006
Lokacija: Burkina Faso
Odgovori: 7128
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Crno zlato

citat:
yugi wrote:
Jasno mi je kolega kakvo je stanje bilo sa Energopetrolom nakon rata, a tebi vjerovatno još i bolje ako si bio involviran u cijelu prièu, ali nikako ne mogu da se otmem utisku da je država morala na sve moguæe naèine sanirati stanje u toj firmi.
Svakako da Energopetrol u onakvom stanju u kakvom je bio nebi mogao biti konkurentan na tržištu ali da je država poradila na njegovoj sanaciji veæ bi bila druga prièa.
Ja nisam po vokaciji ekonomista i dozvoljavam da griješim u nekim svojim opservacijama na ovu temu, ali nekako mi je apsolutno nelogièno da se država tako lako odrekne neèega što donosi enorman profit.da se radi o firmi koja prodaje makarone ili grag pa i da kažem ali ovako...

Vidis da je trend prodaje svega sto je drzavno a drzava ce naci nacina kako da uzme harac Jednostavno nikome u interesu nije bilo da tu firmu kao i mnoge druge stave na noge a zakon im je to dozvolio.Zacarani krug
29-10-2008 at 20:39 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Crno zlato

Nastavak polemike, ustvari ja bih to prije okarakterisao kao razmjenu mišljenja, neminovno nas vodi ka prièi o privatizaciji i nadam se da kolega moderator to neæe okarakterisati kao chatanje.Svakako da je privatizacija nešto što zaslužuje otvaranje baška teme (Shabane eto pa ti vidi ) ali možda je ovdje baš zgodno mjesto da se napravi digresija i kaže nešto o toj temi.Naime taèno je da su sve tzv tranzicijske zemlje pristupile privatizaciji manje više svih državnih firmi, ali je takoðe èinjenica da su neke od zemalja u okruženju na neki naèin napravile svojevrsni saltomortale i povratile vlasništvo nad firmama koje su bile u državnom vlasništvu.Konkretan primjer za to je recimo srbija koja je prvo privatizirala svoj telekom a nakon toga ne samo da ga je povratila nego je i kupila telekom republike šumske .
Ja sam svakako jedan od zagovornika privatizacije ali niukom sluèaju onih firmi koje ostvaruju enorman profit.
Zašto recimo prodavati telekom koji ostvaruje dobit od nekih cca 200 mil. KM godišnje.Obrazloženja vlade o tome kako bi u narednom pewriodu moglo doæi do pada cijene telekoma ne djeluje mi baš uvjerljivo.
Nadalje prièa o tome kako bi se novac od prodaje usmjerio ka izgradnji koridora V c takoðe mi je na jako labilnim nogama.
Zašto recimo država nebi uzela zaduženje odnosno kredit za izgradnju koridora a isti otplaæivala od dobiti telekoma.
Koridor V c je svakako projekat koji bi u buduænosti donosio profit tako da bi to kreditno zaduženje po svim ekonomskim parametrima bilo opravdano.U toj varijanti državi bi ostao i telekom a izgradio bi se i koridor V c
Po meni se u cijelu prièu itekako mogao uklopiti i Energopetrol  


<br /><br /><br /><br />

29-10-2008 at 21:03 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Crno zlato

Diskusija je extra i neka nastavi iæi u ovom smijeru tako da æemo napraviti kasnije rekapitulaciju postova koji se ne odnose direktno na temu!
No @DJ Energopetrol je MORAO ostati u rukama FBiH sve dok ne zažive svi instrumenti tržišne politike u BiH! I MORAJU se konaèno poèeti primjenjivati antitrustovski zakoni u BiH!!!

29-10-2008 at 21:07 | Ukljuèi u odgovor
Djensons
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 21-06-2006
Lokacija: Burkina Faso
Odgovori: 7128
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Crno zlato

citat:
Shaban wrote:
Diskusija je extra i neka nastavi iæi u ovom smijeru tako da æemo napraviti kasnije rekapitulaciju postova koji se ne odnose direktno na temu!
No @DJ Energopetrol je MORAO ostati u rukama FBiH sve dok ne zažive svi instrumenti tržišne politike u BiH! I MORAJU se konaèno poèeti primjenjivati antitrustovski zakoni u BiH!!!

Ja se u potpunosti slazem sa tobom,ponovo bi podvukao da poslijeratni Energopetrol nije zivio na bilo kojoj zdravoj trzisnoj politici jer je tada bio jedini uvoznik a svi znamo kako se grabilo tih godina oko onih koji su radili.Izmedju ostalog mnoge su stranke nastale i opstale na temelju toga,ali to je vec neka druga tema.
29-10-2008 at 21:14 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Crno zlato

citat:
Djensons wrote:

Ja se u potpunosti slazem sa tobom,ponovo bi podvukao da poslijeratni Energopetrol nije zivio na bilo kojoj zdravoj trzisnoj politici jer je tada bio jedini uvoznik a svi znamo kako se grabilo tih godina oko onih koji su radili.Izmedju ostalog mnoge su stranke nastale i opstale na temelju toga,ali to je vec neka druga tema.

Taèno tako! Tužna je èinjenica da niti jedna federalna vlada nije smogla moralne snage da se odupre nastojanjima gore pomenutog lobija da uništi EP pa se èak i aktivno pridružila unuštenju EP-a (pri ovome mislim i na vladu Alije Behmena)!!!
Ali vrhunac imbecilizma je bio prodaja EP-a INI - državnoj naftnoj kompaniji Hrvatske!!!
Dati u ruke turpiju dželatu da naoštri sjekiricu
29-10-2008 at 21:18 | Ukljuèi u odgovor
Djensons
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 21-06-2006
Lokacija: Burkina Faso
Odgovori: 7128
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Crno zlato

citat:
Shaban wrote:

Taèno tako! Tužna je èinjenica da niti jedna federalna vlada nije smogla moralne snage da se odupre nastojanjima gore pomenutog lobija da uništi EP pa se èak i aktivno pridružila unuštenju EP-a (pri ovome mislim i na vladu Alije Behmena)!!!
Ali vrhunac imbecilizma je bio prodaja EP-a INI - državnoj naftnoj kompaniji Hrvatske!!!
Dati u ruke turpiju dželatu da naoštri sjekiricu

Vjeruj da sve takozvane drzavne naftne kompanije na Balkanu ceka ista sudbina,sudbina velikih i mocnih.Samo je pitanje koliko ce ko koristi izvuci iz toga.Ista ta INA je prodata jer se jednostavno nisu mogli oduprijeti velikima.
29-10-2008 at 21:24 | Ukljuèi u odgovor
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Crno zlato

evo i poredjenja radi:


 


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
30-10-2008 at 10:30 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Crno zlato

Cijena nafte pada zbog zabrinutosti da se potražnja smanjuje

Cijena barela sirove nafte u terminskom kupoprodajnom futures ugovoru s isporukom u prosincu na robnoj burzi u New Yorku u èetvrtak je pala za 2,28 posto, na 65,96 amerièkih dolara, a u petak rano ujutro do trenutka pisanja teksta cijena sirove nafte pala je dodatnih 2,21 posto, na 64,50 amerièkih dolara.

Cijena sirove nafte u petak bi mogla zakljuèiti svoj najveæi mjeseèni pad od kada se njome poèelo trgovati na robnoj burzi u New Yorku, od 1983. godine. Razlog pada cijene sirove nafte je zabrinutost investitora da æe klizanje amerièkog gospodarstva rezultirati padom potražnje za sirovom naftom u najveæem svjetskom gospodarstvu.

Potražnja Amerikanaca za sirovom naftom u kolovozu je smanjena za 8,9 posto u odnosu na godinu dana ranije, objavilo je amerièko ministarstvo energetike. Tijekom listopada za sada se cijena sirove nafte povukla 36 posto. Padom cijene sirove nafte listopad ove godine mogao bi nadmašiti veljaèu 1986. godine, do sada najgori mjesec ikada. Cijena nafte u odnosu na svoju rekordnu razinu od 147,27 amerièkih dolara za barel potonula je 56,20 posto.

“Sentiment je trenutno vrlo krhak i pod teškim utjecajem zabrinutosti investitora vezane uz recesiju u razvijenim zemljama. Ljudi su vrlo zabrinuti da æe potražnja nastaviti slabiti”, izjavio je David Moore, strateg za ulaganja na robne burze u Commonwealth Bank of Australia.

Amerièka dnevna potražnja za gorivom tijekom prethodna èetiri tjedna u prosjeku je iznosila 18,9 milijuna barela, 7,8 posto manje nego prije godinu dana, pokazao je u petak objavljeni izvještaj amerièkog ministarstva energetike. Brent sirova nafta s isporukom u prosincu na ICE Futures Europe burzi u Londonu na vrijednosti je izgubila dodatnih 2,2 posto, spustivši se na 62,29 amerièkih dolara za barel.

31-10-2008 at 13:27 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Crno zlato

CIJENA nafte za svjetskim tržištima pala je na 60.77 dolara za barel, a tržišne analize pokazuju kako sve niža cijena nafte posljedica veæih naftnih zaliha u SAD-u, ali i sve manje globalne potražnje.

07-11-2008 at 15:10 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Crno zlato

Nafta dostigla rekorno nisku cijenu od 55 dolara Ispis E-mail
Mediainfo.ba
Èetvrtak, 13 Novembar 2008

ImageCijena nafte danas je dostigla najnižu vrijednost u posljednja 22 mjeseca, na svjetskom tržištu barel nafte je danas koštao oko 55 dolara.

Novi pad cijene nafte pokazuje kako najave OPEC-a o smanjenju proizvodnje nafte nisu imale planirani uèinak a to je stabilizovanje cijene nafte.

Samo par mjeseci ranije nafta je koštala skoro tri puta više.

Analitièari tvrde kako je usljed globalne ekonomske krize u svijetu smanjena potražnja za naftom što je uzrokovalo i pad cijena nafte.

OPEC je tokom naftne krize upravo na nagovor SAD-a koji se žalio na poveæanju potražnju za naftom u zemljama u razvoju poveæao u dva navrata proizvodnju nafte.

G.K.
MEDIAINFO.BA

Naftna mafijo imali kakvog pojeftinjenja

13-11-2008 at 17:40 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 41
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Ekonomija : Crno zlato New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice