Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da potuju forumska pravila.

FORUM : Ekonomija : Crno zlato
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
Djensons
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 21-06-2006
Odgovori: 7128
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Crno zlato

citat:
yugi wrote:
Jasno mi je kolega kakvo je stanje bilo sa Energopetrolom nakon rata, a tebi vjerovatno jo i bolje ako si bio involviran u cijelu priu, ali nikako ne mogu da se otmem utisku da je drava morala na sve mogue naine sanirati stanje u toj firmi.
Svakako da Energopetrol u onakvom stanju u kakvom je bio nebi mogao biti konkurentan na tritu ali da je drava poradila na njegovoj sanaciji ve bi bila druga pria.
Ja nisam po vokaciji ekonomista i dozvoljavam da grijeim u nekim svojim opservacijama na ovu temu, ali nekako mi je apsolutno nelogino da se drava tako lako odrekne neega to donosi enorman profit.da se radi o firmi koja prodaje makarone ili grag pa i da kaem ali ovako...

Vidis da je trend prodaje svega sto je drzavno a drzava ce naci nacina kako da uzme harac Jednostavno nikome u interesu nije bilo da tu firmu kao i mnoge druge stave na noge a zakon im je to dozvolio.Zacarani krug
29-10-2008 at 20:39 | Ukljui u odgovor
yugi

Registriran(a): 20-12-2006
Odgovori: 35281

icon Re: Crno zlato

Nastavak polemike, ustvari ja bih to prije okarakterisao kao razmjenu miljenja, neminovno nas vodi ka prii o privatizaciji i nadam se da kolega moderator to nee okarakterisati kao chatanje.Svakako da je privatizacija neto to zasluuje otvaranje baka teme (Shabane eto pa ti vidi ) ali moda je ovdje ba zgodno mjesto da se napravi digresija i kae neto o toj temi.Naime tano je da su sve tzv tranzicijske zemlje pristupile privatizaciji manje vie svih dravnih firmi, ali je takoe injenica da su neke od zemalja u okruenju na neki nain napravile svojevrsni saltomortale i povratile vlasnitvo nad firmama koje su bile u dravnom vlasnitvu.Konkretan primjer za to je recimo srbija koja je prvo privatizirala svoj telekom a nakon toga ne samo da ga je povratila nego je i kupila telekom republike umske .
Ja sam svakako jedan od zagovornika privatizacije ali niukom sluaju onih firmi koje ostvaruju enorman profit.
Zato recimo prodavati telekom koji ostvaruje dobit od nekih cca 200 mil. KM godinje.Obrazloenja vlade o tome kako bi u narednom pewriodu moglo doi do pada cijene telekoma ne djeluje mi ba uvjerljivo.
Nadalje pria o tome kako bi se novac od prodaje usmjerio ka izgradnji koridora V c takoe mi je na jako labilnim nogama.
Zato recimo drava nebi uzela zaduenje odnosno kredit za izgradnju koridora a isti otplaivala od dobiti telekoma.
Koridor V c je svakako projekat koji bi u budunosti donosio profit tako da bi to kreditno zaduenje po svim ekonomskim parametrima bilo opravdano.U toj varijanti dravi bi ostao i telekom a izgradio bi se i koridor V c
Po meni se u cijelu priu itekako mogao uklopiti i Energopetrol  

<br /><br /><br /><br />

29-10-2008 at 21:03 | Ukljui u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Odgovori: 12510

Diskusija je extra i neka nastavi ii u ovom smijeru tako da emo napraviti kasnije rekapitulaciju postova koji se ne odnose direktno na temu!
No @DJ Energopetrol je MORAO ostati u rukama FBiH sve dok ne zaive svi instrumenti trine politike u BiH! I MORAJU se konano poeti primjenjivati antitrustovski zakoni u BiH!!!

29-10-2008 at 21:07 | Ukljui u odgovor
Djensons

citat:
Shaban wrote:
Diskusija je extra i neka nastavi ii u ovom smijeru tako da emo napraviti kasnije rekapitulaciju postova koji se ne odnose direktno na temu!
No @DJ Energopetrol je MORAO ostati u rukama FBiH sve dok ne zaive svi instrumenti trine politike u BiH! I MORAJU se konano poeti primjenjivati antitrustovski zakoni u BiH!!!

Ja se u potpunosti slazem sa tobom,ponovo bi podvukao da poslijeratni Energopetrol nije zivio na bilo kojoj zdravoj trzisnoj politici jer je tada bio jedini uvoznik a svi znamo kako se grabilo tih godina oko onih koji su radili.Izmedju ostalog mnoge su stranke nastale i opstale na temelju toga,ali to je vec neka druga tema.
29-10-2008 at 21:14 | Ukljui u odgovor
Shaban
Taxirat

citat:
Djensons wrote:

Ja se u potpunosti slazem sa tobom,ponovo bi podvukao da poslijeratni Energopetrol nije zivio na bilo kojoj zdravoj trzisnoj politici jer je tada bio jedini uvoznik a svi znamo kako se grabilo tih godina oko onih koji su radili.Izmedju ostalog mnoge su stranke nastale i opstale na temelju toga,ali to je vec neka druga tema.

Tano tako! Tuna je injenica da niti jedna federalna vlada nije smogla moralne snage da se odupre nastojanjima gore pomenutog lobija da uniti EP pa se ak i aktivno pridruila unutenju EP-a (pri ovome mislim i na vladu Alije Behmena)!!!
Ali vrhunac imbecilizma je bio prodaja EP-a INI - dravnoj naftnoj kompaniji Hrvatske!!!
Dati u ruke turpiju delatu da naotri sjekiricu
29-10-2008 at 21:18 | Ukljui u odgovor
Djensons

citat:
Shaban wrote:

Tano tako! Tuna je injenica da niti jedna federalna vlada nije smogla moralne snage da se odupre nastojanjima gore pomenutog lobija da uniti EP pa se ak i aktivno pridruila unutenju EP-a (pri ovome mislim i na vladu Alije Behmena)!!!
Ali vrhunac imbecilizma je bio prodaja EP-a INI - dravnoj naftnoj kompaniji Hrvatske!!!
Dati u ruke turpiju delatu da naotri sjekiricu

Vjeruj da sve takozvane drzavne naftne kompanije na Balkanu ceka ista sudbina,sudbina velikih i mocnih.Samo je pitanje koliko ce ko koristi izvuci iz toga.Ista ta INA je prodata jer se jednostavno nisu mogli oduprijeti velikima.
29-10-2008 at 21:24 | Ukljui u odgovor
RPM

Registriran(a): 23-03-2004
Odgovori: 7103

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage

evo i poredjenja radi:

pianje ubija jutarnju romantiku, vie nego zadah ... pianje!
30-10-2008 at 10:30 | Ukljui u odgovor
Shaban
Taxirat

Cijena nafte pada zbog zabrinutosti da se potranja smanjuje

Cijena barela sirove nafte u terminskom kupoprodajnom futures ugovoru s isporukom u prosincu na robnoj burzi u New Yorku u etvrtak je pala za 2,28 posto, na 65,96 amerikih dolara, a u petak rano ujutro do trenutka pisanja teksta cijena sirove nafte pala je dodatnih 2,21 posto, na 64,50 amerikih dolara.

Cijena sirove nafte u petak bi mogla zakljuiti svoj najvei mjeseni pad od kada se njome poelo trgovati na robnoj burzi u New Yorku, od 1983. godine. Razlog pada cijene sirove nafte je zabrinutost investitora da e klizanje amerikog gospodarstva rezultirati padom potranje za sirovom naftom u najveem svjetskom gospodarstvu.

Potranja Amerikanaca za sirovom naftom u kolovozu je smanjena za 8,9 posto u odnosu na godinu dana ranije, objavilo je ameriko ministarstvo energetike. Tijekom listopada za sada se cijena sirove nafte povukla 36 posto. Padom cijene sirove nafte listopad ove godine mogao bi nadmaiti veljau 1986. godine, do sada najgori mjesec ikada. Cijena nafte u odnosu na svoju rekordnu razinu od 147,27 amerikih dolara za barel potonula je 56,20 posto.

Sentiment je trenutno vrlo krhak i pod tekim utjecajem zabrinutosti investitora vezane uz recesiju u razvijenim zemljama. Ljudi su vrlo zabrinuti da e potranja nastaviti slabiti, izjavio je David Moore, strateg za ulaganja na robne burze u Commonwealth Bank of Australia.

Amerika dnevna potranja za gorivom tijekom prethodna etiri tjedna u prosjeku je iznosila 18,9 milijuna barela, 7,8 posto manje nego prije godinu dana, pokazao je u petak objavljeni izvjetaj amerikog ministarstva energetike. Brent sirova nafta s isporukom u prosincu na ICE Futures Europe burzi u Londonu na vrijednosti je izgubila dodatnih 2,2 posto, spustivi se na 62,29 amerikih dolara za barel.

31-10-2008 at 13:27 | Ukljui u odgovor
Shaban
Taxirat

CIJENA nafte za svjetskim tritima pala je na 60.77 dolara za barel, a trine analize pokazuju kako sve nia cijena nafte posljedica veih naftnih zaliha u SAD-u, ali i sve manje globalne potranje.

07-11-2008 at 15:10 | Ukljui u odgovor
Shaban
Taxirat

Nafta dostigla rekorno nisku cijenu od 55 dolara Ispis E-mail
Mediainfo.ba
etvrtak, 13 Novembar 2008

ImageCijena nafte danas je dostigla najniu vrijednost u posljednja 22 mjeseca, na svjetskom tritu barel nafte je danas kotao oko 55 dolara.

Novi pad cijene nafte pokazuje kako najave OPEC-a o smanjenju proizvodnje nafte nisu imale planirani uinak a to je stabilizovanje cijene nafte.

Samo par mjeseci ranije nafta je kotala skoro tri puta vie.

Analitiari tvrde kako je usljed globalne ekonomske krize u svijetu smanjena potranja za naftom to je uzrokovalo i pad cijena nafte.

OPEC je tokom naftne krize upravo na nagovor SAD-a koji se alio na poveanju potranju za naftom u zemljama u razvoju poveao u dva navrata proizvodnju nafte.

G.K.
MEDIAINFO.BA

Naftna mafijo imali kakvog pojeftinjenja

13-11-2008 at 17:40 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 8
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: FukaraA, Hot, nedjo, nicolas cage, PEPICA, Purgerka, rojkin, spalding84, tuzlausrcu32
FORUM : Ekonomija : Crno zlato New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net