Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Ekonomija : Crno zlato
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
.*CAR*.
Nivo: Forumski doajen
I istina je relativna

Registriran(a): 31-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3927
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Crno zlato

citat:
Shaban wrote:
Potražnja za naftom pala na razinu koju je imala 1983. godine
Friday, 12 December 2008

A upravo zbog pada potražnje u samo šest mjeseci, cijena nafte pala je za 100 amerièkih dolara - od svevremenskoga cjenovnog rekorda od 147 dolara po barelu ostvarenog ovog ljeta do sadašnjih 47 dolara po barelu.





Da li je ovo stvarno trziste ili je to zakuhano u nekim "jakim" kuhnjama sa odredjenim ciljivima prelivanja kapitala .... pitam se ja
13-12-2008 at 11:28 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Crno zlato

citat:
.*CAR*. wrote:
Da li je ovo stvarno trziste ili je to zakuhano u nekim "jakim" kuhnjama sa odredjenim ciljivima prelivanja kapitala .... pitam se ja
;razanj ;razanj

Jašta nego je to i zabibereno podobro.
Evo gledam po ovim postovima,samo se u jednom negdje spominje odnos dolara i euro.
Pa ako uzmemo u zadnjih šest-sedam godina kretanje dolara u odnosu na euro.
Ima li iko da mi može pojasniti po kojoj logici je cijena benzina u Evropi imala razloga da poskupi.
Ako je prije recimo nekoliko godina odnos bio
1 USD = 1,3EUR
Danas 1,00 EUR = 1,33 USD
Pa u Americi može poskupiti i to je jasno,ali
ovo hašanje po Evropi je bez ikakve logike.
Nisam siguran ali po nekim èitanjima prije bilo je rijeèi da se nafta prodaje u eurima a ne u dolarima,što je bio i glavni uzrok da se huso smakne.Pojma nemam kad se radi o hiljadama milijardi dolara,to su za mene velike cifre,princip je isti,ako se radi i o obiènim hiljadama.Samo da nekome dobro kapa,to je sigurno.
Tamo se žanje nafta i gas,po americi ko fol propadaju banke,u evropi hapaju eto na kursevima a poveæanje poreza obiènim smrtnicima stoji u horoskopu za naredne godine.
(I u Bosni oporezivanje plata).
Sve zbog nafte
Sreæa pa Dalaj Lama nema paprenu kuhinju,inaèe Kina je veæ odavno mala za sve Kineze,a oni investiraju po Africi u crno zlato.
Dugoroèno gledajuæi:
Sporo se radi na iskorištenju solarne energije.
Užasno sporo.
To je najbolja alternativa,jer nafta neæe dugo trajati.
Ako povežemo autoindustriju kojoj neminovno moraju doæi crni dani zbog crnog zlata,èudi me da oni troše tolike milijarde na gluposti i stariju tehniku,umjesto da grade nova postrojenja pa iako su skuplja,ali je to u narednim godinama nužno.
Ako se sjetimo koliko je ljudi prije deset godina imalo Plazmu ili LCD i koliko ih ima sada,kao i cijene i kvalitetu istih,nekad i sada,tako nešto slièno se mora desiti i sa autima,jer burek ne jede ko ima nego ko je nauèio.
Lièno nisam primijetio da sam trošio manje benzina zbog toga što je bio skuplji,jer nemam drugog izbora diesel ili benzin.
Pozdav naftašima



14-12-2008 at 00:09 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Crno zlato

NA snizila cijene svih derivata, dizeli ispod 7 kuna
Tuesday, 09 December 2008

INA je od ponoæi ponovo snizila maloprodajne cijene naftnih derivata, pa je Eurosuper 95 pojeftinio za 2,7 posto, Eurodizel za 5,2 posto, a u postotku najviše, za 9 posto, pojeftinio je plavi dizel.





Prema cjeniku objavljenom na web stranici Ine, od ponoæi pa do 30. prosinca Eurosuper 95 na Ininim æe se benzinskim postajama prodavati po 6,62 kune po litri (do sada 6,80 kuna). To je ujedno i najniža cijena Eurosupera 95 od njegova uvoðenja uz sadašnja svojstva od proljeæa 2004.

Nova cijena Supera 95 je 6,50 kuna po litri, što je 2,3 posto manje od dosadašnjih 6,65 kuna, a Super plus 98 pojeftinio je za 2,8 posto, na 6,66 kuna (do sada 6,85 kuna).

Cijene Eurodizela i Dizela od ponoæi su niže za 5,2, odnosno 5,3 posto pa su i cijene tih dizelskih goriva niže od 7 kuna - Eurodizel æe se prodavati po 6,89 kuna po litri (do sada 7,27 kuna), a Dizel po 6,68 kuna (do sada 7,05 kuna).

Najviše su u postotku pale cijene plavog dizela, za 9 posto, te lož ulja, za 8,5 posto.

S tim je pojeftinjenjem cijena plavog dizela sada niža od èetiri kune po litri i iznosi 3,75 kuna po litri (do sada 4,12 kuna), dok je nova cijena loživog ulja 4,11 kuna (do sada 4,49 kuna).

Tako su nakon ponoæi cijene derivata ponovno niže, a cijene na Ininim benzinskim postajama padaju od polovice srpnja.

Cijene naftnih derivata na hrvatskom se tržištu mogu korigirati svaka dva tjedna, a korekcija ovisi o kretanju cijena derivata na tržištu Mediterana i teèaju dolara.

(Hina)

16-12-2008 at 09:14 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Crno zlato

Dolar pada nafta pojeftinjuje naftna mafija BiH šuti
Barel pojeftinio na manje od 39 dolara
Friday, 19 December 2008

Nafta je juèe pojeftinila za više od tri odsto, na manje od 39 dolara za barel usljed pada potražnje za ovim energentom, što je ublažilo efekat odluke OPEK-a da smanji izvoz.



Organizacija zemalja koje izvoze naftu juèe je odluèila da od 1. januara 2009. godine smanji dnevni izvoz za 2,2 miliona barela u pokušaju da zaustavi strmoglavi pad cijene barela sa rekorda od 147 dolara, koji je dostignut u julu.

“Poslije objave OPEK-a o tako agresivnom smanjenju, tržišni uèesnici procjenjuju uticaj ovog poteza kao indikaciju slabe potražnje za sirovom naftom širom svijeta”, izjavio je Kris Džarvis, analitièar kompanije “Kaprok risk menadžment”.

Cijena barela za isporuke u januaru u SAD je pala na 38 dolara i 87 centi, što je najmanje od jula 2004. godine. Brent nafta u Londonu košta 45 dolara i osam centi po barelu.

“Cijena ne raste zato što je tržište oèekivalo odluku OPEK-a. Stanje globalne ekonomije se pogoršava i tržište na to reaguje”, izjavio je direktor Meðunarodne agencije za energiju Nobuo Tanaka.

19-12-2008 at 13:52 | Ukljuèi u odgovor
Jimmy
Nivo: Forumski doajen
Auuuuuuu
Registriran(a): 16-12-2007
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2144
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Crno zlato

Majke im ga, necu sipat kad bi pjeske po 100 kilometara prelazio, bagra lopovska
I promjenite naziv, nije vise crno zlato, zlato je bilo kod 150$, kako je krenulo, bit ce crni bakar

19-12-2008 at 13:55 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Crno zlato


Danas 43 dolara. Nema gotovog novca na trzistu.

19-12-2008 at 21:28 | Ukljuèi u odgovor
Jimmy
Nivo: Forumski doajen
Auuuuuuu
Registriran(a): 16-12-2007
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2144
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Crno zlato

citat:
kokobil wrote:

Danas 43 dolara. Nema gotovog novca na trzistu.

43 dolara?
Zar nije 38 na americkom trzistu?
Nesto sam na indexu citao, mrsko mi traziti u ovo doba
19-12-2008 at 23:29 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Crno zlato

citat:
Jimmy wrote:

43 dolara?
Zar nije 38 na americkom trzistu?
Nesto sam na indexu citao, mrsko mi traziti u ovo doba

36 ili 37 koliko sam ja vidjela na vijestima
19-12-2008 at 23:34 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Crno zlato

Cijena nafte nastavila padati
Cijena nafte nastavila je danas da pada prema nivou od 38 dolara, usljed oèekivanja da æe globalna recesija uticati na pad potražnje za ovim energentom.



Veliki pad svjetskih berzi i prognoze o globalnoj ekonomskoj recesiji zadržavaju cijenu nafte na najnižem nivou u posljednje èetiri i po godine.

Barel sirove nafte u SAD trenutno se prodaje za 38 dolara i èetiri centa, a barel “brent” nafte u Londonu košta 39 dolara i 26 centi.

Nafta je pojeftinila za oko 60 odsto u odnosu na cijenu sa poèetka godine, odnosno za 70 odsto sa rekorda svih vremena, postignutog u julu, kada je barel koštao 147 dolara.

26-12-2008 at 13:46 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Crno zlato

Skoèila cijena nafte zbog izraelsko-palestinskog sukoba

NAJNOVIJI sukob Izraela s islamistièkim pokretom "Hamas" odrazio se i na svjetske burze, odnosno na cijenu sirove nafte. Tako je danas cijena nafte skoèila nešto iznad 40 dolara što je više od osam posto od postignute cijene u petak.

Naime, dok Izraelski borbeni zrakoplovi veæ treæi dan zaredom nastavljaju sa žestokim napadima na ciljeve u pojasu Gaze te istovremeno traje gomilanje kopnenih vojnih snaga na crti razgranièenja s pojasom Gaze, mnogi su uvjereni kako slijedi otežana isporuka nafte s Bliskog istoka.

Štoviše, prema posljednjim informacijama s terena, nagaða se kako Izraelci pripremaju kopnenu invaziju na palestinski teritorij. Recimo na kraju kako je nafta još u petak stajala 37.55 dolara, da bi nakon uznemirujuæih vijest iz pojasa Gaze "skoèila" za 3.34 dolara.
 


<br /><br /><br /><br />

29-12-2008 at 17:25 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 52
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Ekonomija : Crno zlato New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice