Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Obicaji i aktivnosti katolika u Tuzli
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Obicaji i aktivnosti katolika u Tuzli
Bez chatanja molim

Obicaji katolika u Tuzli kroz sliku. Puno toga bi se imalo za pokazati ovo je ukratko iz mog ugla. Za video koristenje uglavnom vlastite fotografije (tamo dje se jede i pije tih je najvise), nekoliko fotografija od @zare i nekoliko fotki iz unutrasnjost crkve od nepoznatog autora, rest is by @cupo

Nadam se da ce vam se dopasti. Ako neko ima nesto zanimljivo da doda o "obicaju katolika u Tuzli" bujrum



cupo prodakšn



[Edited by cupo on 24-04-2009 at 15:55 GMT]

28-11-2008 at 21:03 | Ukljuèi u odgovor
madam
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 08-12-2007
Odgovori: 4023
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obicaji katolika u Tuzli
Bez chatanja molim

Prelijepo je cupo

28-11-2008 at 22:47 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obicaji katolika u Tuzli
Bez chatanja molim

28-11-2008 at 22:56 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obicaji katolika u Tuzli
Bez chatanja molim

tnx

29-11-2008 at 18:53 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obicaji katolika u Tuzli
Bez chatanja molim

citat:
cupo wrote:
tnx



Cupo


Imala sam prabaku koja je bila ziva sve do 1995g. za Bozic smo se prvo okupljali kod nje...ona je bila jedna tako dobra i njezna starica,koja je za svako unuce i praunuce imala poklon na Badnje vece
Svakog Bozica prvo pomislim na nju i na njen trud do zadnjeg dana, da prenese toliko dobrote i ljubavi na sve clanove familije,a posebno nas mladjih....nama je obavezno pricala price o Bozicu i tome kako moramo biti dobri i posteni ljudi....

[Edited by andjela on 29-11-2008 at 19:48 GMT]
29-11-2008 at 19:41 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obicaji katolika u Tuzli
Bez chatanja molim


Katolici iz Tuzle, kao dosljaci krajem devetnaestog stoljeca sa dolaskom austrougarske donesose svoje obicaje, razlicite od obicaja domicilnih katolika.
Svi obicaji imaju jednu pozitivnu nakanu, a to je da se cijela obitelj mora skupiti kod najstarije osobe ( Božiæ) te obitelji i izmiriti se barem za taj dan.
O Adventu ( došaæu), svetom Nikoli, Badnje vece , moglo bi se dosta napisati.

29-11-2008 at 20:10 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obicaji katolika u Tuzli
Bez chatanja molim

Meni se najvise kod svih praznika svidja jedenje i pijenje i to dobro poznajem kod svih vjera. Kod mene u familiji isto ima katolika pa sam poprilicno dobro potkovan o obicajima - ustvari o tome sta se sprema konkretno za Bozic i ostale praznike. Ja volim posni grah, postavljo sam ranije slike kod ove moje rodice bude i ko salata od makarona pomijesana sa maslinama i jos nekim dodacima povrca, zatim gibanica, peèenica, suhovina itd.

Kolaci su prica za sebe haj sto na sjelu sve pojedem jos mi se mora zapakovat . Pogotovo volim one male kolace raznoraznih oblika i ukusa. POstavio sam par tih slika i na video.

I naravno uz sve to vino ili tz pivo.

Zanima me jel i kod nas u Bosni obicaj pred Bozic ili Novu godinu da djeca idu po vratima i pjevaju bozicne pjesme ili religijske pjesme. To mi se desilo jedne prilike na moru u Dubrovniku gdje sam slavio Novu godinu. Gazdarica rekla meni da otvorim vrata djeca pokucaju i pjevaju. Al nije mi zena rekla da djeci treba dati para to su mi djeca saopstila, prvo sam poceo s pricom da sam turista pa sam im onda dao neke sice. To mi je bilo cool jel ima toga u Bosni?


[Edited by cupo on 29-11-2008 at 20:43 GMT]

29-11-2008 at 20:41 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obicaji katolika u Tuzli
Bez chatanja molim

Kokobile evo nesto i za tebe iz moje arhive. Poodavno sam stao da uslikam znam da sam pravio neki prilog o Bozicu za Tuzlarije, al tad nisam bio štela sa kamerom a sad je malo bolja oprema pa kad me put navede slikacemo opet.

Crkva se nalazi pored magistralnog puta Zivinice - Tuzla...nize one raskrnice u Zivinicama gdje su postavili semafor (prijeko potreban)


29-11-2008 at 20:49 | Ukljuèi u odgovor
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Obicaji katolika u Tuzli
Bez chatanja molim

citat:
cupo wrote:
Kokobile evo nesto i za tebe iz moje arhive. Poodavno sam stao da uslikam znam da sam pravio neki prilog o Bozicu za Tuzlarije, al tad nisam bio štela sa kamerom a sad je malo bolja oprema pa kad me put navede slikacemo opet.

Crkva se nalazi pored magistralnog puta Zivinice - Tuzla...nize one raskrnice u Zivinicama gdje su postavili semafor (prijeko potreban)



Pa to je "moja" crkva!
29-11-2008 at 20:54 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Obicaji katolika u Tuzli
Bez chatanja molim

citat:
cupo wrote:


Zanima me jel i kod nas u Bosni obicaj pred Bozic ili Novu godinu da djeca idu po vratima i pjevaju bozicne pjesme ili religijske pjesme. To mi se desilo jedne prilike na moru u Dubrovniku gdje sam slavio Novu godinu. Gazdarica rekla meni da otvorim vrata djeca pokucaju i pjevaju. Al nije mi zena rekla da djeci treba dati para to su mi djeca saopstila, prvo sam poceo s pricom da sam turista pa sam im onda dao neke sice. To mi je bilo cool jel ima toga u Bosni?


[Edited by cupo on 29-11-2008 at 20:43 GMT]


Jeste Cupo, s tim da kod nas u Bosni se to vise svelo na obicne cestitke bozica koje najprije urucuje musko dijete,cemu bi trebalo uslijediti pjevanje bozicnih pjesmica
29-11-2008 at 20:56 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 43
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Religija i filozofija : Obicaji i aktivnosti katolika u Tuzli New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice