Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Obicaji i aktivnosti katolika u Tuzli
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obicaji i aktivnosti katolika u Tuzli
Bez chatanja molim

15-06-2009 at 20:53 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obicaji i aktivnosti katolika u Tuzli
Bez chatanja molim

15-06-2009 at 20:54 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obicaji i aktivnosti katolika u Tuzli
Bez chatanja molim

Nakon dugo godina u Tuzli na Tijelovo uprilièena procesija



Iako je èetvrtak, 11. lipnja u Tuzli bio redoviti radni dan, to nije sprijeèilo veliki broj vjernika da iznaðu naèin i doðu u tuzlansku crkvu te u zajedništvu proslave veliki katolièki blagdan Tijelovo.



Ova godina takoðer æe ostati upamæena jer je nakon dugog niza godina u Tuzli nakon svete mise ponovo uprilièena procesija. „Željeli smo vratiti stari obièaj iznošenja Presvetog Tijela Isusova na naše ulice i polja kako bismo pokazali svoju vjeru i svoje uvjerenje da je Gospodin s nama prisutan te takoðer želimo da bude na svim prostorima gdje se mi kreæemo kako bi ih blagoslovio i kako bi nam dao snagu i milost da kroèimo hrabro kroz život“ – kazao je fra Zdravko Anðiæ, gvardijan tuzlanski. Propovijedajuæi na svetoj misi vjernicima je u više navrata naglasio bitnost zajedništva. „Euharistija u sebi ukljuèuje zajedništvo i sam naš Gospodin je tražio od svojih nasljedovatelja da budu zajedno.



Sve što god èine trebaju èiniti zajedno jer to æe biti znak da je on s njima i da su oni njegovi u èemu je i naša prepoznatljivost“ – kazao je te dodao da u današnjem svijetu u kome svak gleda samo svoj interes i samo sebe, upravo je potrebo napominjati važnost zajedništva, da nismo sami na ovome svijetu i da trebamo voditi brigu o èovjeku koji s nama i pored nas živi, da on nije samo neko, nego naš brat i naša sestra i da mi zapravo èinimo jednu veliku obitelj.



Po obièaju procesija na Tijelovo je imala èetiri postaje. Ove godine uredile su ih Udruga Hrvatska žena, Franjevaèki svjetovni red, èlanovi Frame i ovogodišnji prvoprièesnici.

Ankica Stjepiæ Æosiæ

15-06-2009 at 23:46 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obicaji i aktivnosti katolika u Tuzli
Bez chatanja molim

Jedna mala princeza napisala je kratku prièicu o svojoj prvoj prièesti i poslala svom drugu cupi da podijeli s rajom na Tuzlarijama. Tako iskreno, lijepo, i simpaticno

Pricica od prvopricesnice



Sunce je uslo u moju sobu i nagovjestilo mi da je dosao taj 14. juni/lipanj 2009.godine. Pa da, danas ce biti moja Prva pricest. Na satu je kucnulo 10:00. Mama naredi da se spremim i da nazovem kumu. Silazim niz stepenice, izlazim iz zgrade I neka me trema hvata. Dolazim pred crkvu, a tamo puno ljudi i prvopricesnika. Svi dotjerani, obuceni u bjelo. Sjela sam na svoje mjesto. Trazim mamu – to lijepo stvorenje, koje mi daje hrabrost svojim toplim osmejhom. Pocinje misa. Drugarica sjedi do mene i gleda me kako sam zbunjena. Nekako sam sve odjednom zaboravila I odjednom dodje vrijeme da primimo hostiju. Kad je zavrsila misa pocelo je slikanje sa svecenicima i sestrom, koja je imala strpljenja da vodi citavu skolsku godinu vjeronauk – nasa sestra Mirela. Kuma i mama me docekase ispred crkve dok sam se slikala i pozdravila sa poznatim osobama. Primila sam prve cestitke I bas sam se osjecala kao jedno starije stvorenje. Sad vise necu gledati cike i tete kako staju u red za hostiju, nego cu im se i ja pridruziti.

16-06-2009 at 23:51 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obicaji i aktivnosti katolika u Tuzli
Bez chatanja molim



16-06-2009 at 23:51 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obicaji i aktivnosti katolika u Tuzli
Bez chatanja molim





16-06-2009 at 23:53 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obicaji i aktivnosti katolika u Tuzli
Bez chatanja molim

16-06-2009 at 23:53 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obicaji i aktivnosti katolika u Tuzli
Bez chatanja molim

Od 21. do 27.06.2009. godine

Deseta Meðunarodna likovna kolonija ½Breške½



HKD „Napredak“ Glavna podružnica Tuzla æe i ove godine organizirati Meðunarodnu likovnu koloniju na Breškama. Kolonija æe se održati u periodu od 21. lipnja do 27. lipnja 2009. godine na prostoru Opæine Tuzla.

Ova veæ tradicionalna manifestacija HKD „Napredak“ iz Tuzle, održava se u okviru kulturne manifestacije „Ljeto u Tuzli“ i meðu ljubiteljima umjetnosti ima brojnu publiku i moænu duhovnu potporu. Tradicionalni, pokrovitelji ove kulturne manifestacije su Vlada TK-a, Opæina Tuzla i Franjevaèki samostan „Sv. Petra i Pavla“ u Tuzli.

Sveèano otvaranje æe biti uprilièeno u nedjelju 21. lipnja s poèetkom u 19 sati.

17-06-2009 at 16:33 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obicaji i aktivnosti katolika u Tuzli
Bez chatanja molim

Petrovo u Tuzli

Orguljaški koncert u Franjevaèakom samostanu Sv.Petra i Pavla

U sklopu manifestacije "Petrovo u Tuzli" u Franjevaèakom samostanu Sv.Petra i Pavla u subotu, 20.juna u 20h održaæe se koncert klasiène muzike.



Gost veèeri je orguljaš Edmund Andler Boriæ. U muzièkom svijetu ova godina je posveæena njemaèkom kompozitoru Mendelssohn-u (200. godina njegova roðenja) s toga æe na programu biti samo djela spomenutog kompozitora.






19-06-2009 at 15:44 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obicaji i aktivnosti katolika u Tuzli
Bez chatanja molim

"Lijepi San" Husino Tuzla

20-06-2009 at 17:31 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 17
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: cantra, consiliere, Dva kalja, gocamm, jasmin_m, Klikly, Kraut, Lejla k, naj jaci, Tiburon, VY Canis Majoris
FORUM : Religija i filozofija : Obicaji i aktivnosti katolika u Tuzli New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice