Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Javna komunalna preduzeca u Tuzli
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
nemamidejezanick
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-07-2008
Lokacija: tz
Odgovori: 512
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Javna komunalna preduzeca u Tuzli

citat:
bdirlija wrote:


Jednostavno ne razumijem logiku "meni dobro, svima dobro".
Kad platiš grijanje punu cijenu a ono ne vrijedi ni 20% od toga, i još platiš struju 30-40 km da bi nagurao makar na 19°C ispadne prilièno skupo. A još ti doðu lopine iz CG pa ti mjere to što svojom grijalicom zagriješ. I kad još platiš raèun za vodu kao da imaš Panoniku u stanu, milina.
I što se svi fataju Sarajeva kao da je ...ne znam šta.

Logika ovog društva vazda bila "sit gladnom (smrznutom)...".



Hvatam se Sarajeva jer se placa 1.3KM po kvadratu, svih 12 mjeseci, a grijanje im je duplo slabije nego kod nas. Tako je barem bilo u 4-5 stanova koje sam promijenio u SA.

CG najvise zamjeram peripetije oko ugradnje kalorimetara. Na kraju sam i to rijesio, pa nekad naplate 300km mjesec, nekad 10km, i na kraju godine super prodjem.
22-12-2009 at 13:17 | Ukljuèi u odgovor
skorpija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-05-2006
Lokacija: tuzla
Odgovori: 1806
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Javna komunalna preduzeca u Tuzli

citat:
primus inter pares wrote:
Ihhhhh jos u sarajvu nema otvorenih prozora u po zime


Ima, bar je bilo do prije par godina.

Zna se da nije isto grijanje u svim naseljima,u Slavinovicima i Solini je uvijek bilo katastrofa, i tu se ne moze nista uraditi, kako je, tako je. Na Slatini, Stupinama i u Skojevskoj je toplo za pobudaliti.
Tmperatura u stanu koja se krece izmedju 18 i 20 stepeni meni nije u redu, dok to u CG smatraju normlanom temperaturom. Ja pored centralnog grijanja, koristim i TA peæ, klimu i grijalicu i onda bude temp 22 stepena.
22-12-2009 at 14:55 | Ukljuèi u odgovor
nemamidejezanick
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-07-2008
Lokacija: tz
Odgovori: 512
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Javna komunalna preduzeca u Tuzli

citat:
skorpija wrote:


Ima, bar je bilo do prije par godina.

Zna se da nije isto grijanje u svim naseljima,u Slavinovicima i Solini je uvijek bilo katastrofa, i tu se ne moze nista uraditi, kako je, tako je. Na Slatini, Stupinama i u Skojevskoj je toplo za pobudaliti.
Tmperatura u stanu koja se krece izmedju 18 i 20 stepeni meni nije u redu, dok to u CG smatraju normlanom temperaturom. Ja pored centralnog grijanja, koristim i TA peæ, klimu i grijalicu i onda bude temp 22 stepena.


Tebi haman treba nova stolarija...

Elem, Sarajevo ima jos jednu opciju - plin. Dok se kod nas lozi ko u Auschwitzu, pa se od Si Sela do Mosnika sunce ne vidi...
22-12-2009 at 17:21 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Javna komunalna preduzeca u Tuzli

citat:
nemamidejezanick wrote:


Hvatam se Sarajeva jer se placa 1.3KM po kvadratu, svih 12 mjeseci, a grijanje im je duplo slabije nego kod nas.


Kod TEBE kako sam kažeš, ne kod MENE. Kod mene je sranje a ne grijanje. U stvari ne samo kod mene, nego u barem mojoj zgradi na zadnjim spratovima.
A uostalom u Sarajevu su i plate veæe.

citat:
CG najvise zamjeram peripetije oko ugradnje kalorimetara. Na kraju sam i to rijesio, pa nekad naplate 300km mjesec, nekad 10km, i na kraju godine super prodjem.

Ti možda proðeš super. Ima nas koji ne prolazimo super.

Dajte više govorite u svoje ime. Nismo svi isti, i svako ima svoje individualne probleme.
22-12-2009 at 19:08 | Ukljuèi u odgovor
nemamidejezanick
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 29-07-2008
Lokacija: tz
Odgovori: 512
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Javna komunalna preduzeca u Tuzli

citat:
bdirlija wrote:

Kod TEBE kako sam kažeš, ne kod MENE. Kod mene je sranje a ne grijanje. U stvari ne samo kod mene, nego u barem mojoj zgradi na zadnjim spratovima.
A uostalom u Sarajevu su i plate veæe.

Ti možda proðeš super. Ima nas koji ne prolazimo super.

Dajte više govorite u svoje ime. Nismo svi isti, i svako ima svoje individualne probleme.



Ja ne vidim da sam govorio u tvoje ime, tj. da sam te uopste pomenuo. Kod mene je ok, kod buraza ok, kod staraca na zadnjem spratu na Sjenjaku je takodjer ok. Ne vidim kakve veze ta tri stana imaju s tobom, osim ako mi nisi stari ili buraz.

Ako si moj buraz, izvini, pozdravi gospodju. Ako si moj stari, dodjes mi 15,000 maraka i ne kukaj vise za grijanje svega ti. Stara kaze da je dobro, prekjuce sam se cuo s njom, kaze da je vazda tebi hladno jer lezis i gledas utakmice, pa te uhvati san gologuzog pred TV-om. Znam, dosadno ti u penziji, eto i po forumima si poceo dangubit...

Vidis, to je ta subjektivna kategorija: meni i mojim je grijanje ok, a meni je grijanje u sarajevskim stanovima u kojim sam zivio gore nego u TZ.

Sad objektivno, grijanje u Sarajevu je skoro duplo skuplje nego kod nas. To je cinjenica, ne moje misljenje. Plate jesu vece, ali ne duplo, vec oko 20%, znaci cak i kad se to uzme u obzir, opet je puno skuplje. I to su cinjenice koje mozes provjeriti na stranici FZZS.
22-12-2009 at 19:22 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Javna komunalna preduzeca u Tuzli

citat:
nemamidejezanick wrote:
Ja ne vidim da sam govorio u tvoje ime, tj. da sam te uopste pomenuo.


citat:
nemamidejezanick wrote:
Mislim da za Centralno
raja previse kuka - daleko je od savrsenog, ali je bolje i jeftinije nego npr. u Sarajevu, da i ne pominjem druge gradove (u BL centralno nije radilo do prije par godina)...



Pomenuo si, kol'ko ja ovo kontam, svu našu raju, ukljuèujuæi i mene, koji kukamo na CG. Jedino ako me ne uzimaš za nešto drugo.

citat:
Sad objektivno, grijanje u Sarajevu je skoro duplo skuplje nego kod nas. To je cinjenica, ne moje misljenje. Plate jesu vece, ali ne duplo, vec oko 20%, znaci cak i kad se to uzme u obzir, opet je puno skuplje. I to su cinjenice koje mozes provjeriti na stranici FZZS.


Nit' nam (ovo se odnosi na moje komšije) je bolje nit' jeftinije nego u Sarajevu. Struja 30-40 km više radi grijalice, dnevno ukljuèene 7-8 sati. Nerealna cijena grijanja kod mene i mojih komšija u zgradi. Sa kalorimjerom bi bila 20% sadašnje cijene. Izaðe višestruko skuplje nego kod veæine. Skuplje nego u Sarajevu, za mene i komšije. Pogotovo moju konu do mene koja se grije klima mašinom.





[Edited by bdirlija on 22-12-2009 at 20:10 GMT]
22-12-2009 at 19:54 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Javna komunalna preduzeca u Tuzli

citat:
nemamidejezanick wrote:
... pa te uhvati san gologuzog pred TV-om. Znam, dosadno ti u penziji, eto i po forumima si poceo dangubit...



Blago tvom starom kad more gologuz utakmice gledat'. Još pogotovo kad je penzioner.

A, ako ko nije znao, i kompjuter može poslužit' kao izvor dodatnog zagrijavanja. Evo sad sam ga okren'o da mi puše u noge.
22-12-2009 at 20:08 | Ukljuèi u odgovor
Jimmy
Nivo: Forumski doajen
Auuuuuuu
Registriran(a): 16-12-2007
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2144
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Javna komunalna preduzeca u Tuzli

citat:
soraya wrote:


Sarajlije nemaju "pod nosom" ovoliku termolektranu i hladnjake sa tehnièkom vodom koja se koristi za CG u TZ i okolini.Slažem se za ovu primjedbu u vezi kalorimetara,ali njih je nemoguæe ugradjivati za dvocjevni sistem kojim se opremljena veæina objekata u Tuzli i regionu,a koji se snabdjevaju iz mreže CG Tuzla:èinjenica je da su vrlo agilni kada se radi o raèunima i naplati,ali kada je potreban remont,tehnièko održavanje i popravke...tu su još uvjek u sistemu "hebe se Bege"

Sa prvim dijelom se u potpunosti slazem, ali ovaj drugi dio ne pije vode.
Kao prvo trebas znati da se remont ne obavlja u zimskom periodu, nego proljece-jesen, i u tom segmentu se apsolutno ne smije prigovarati.
Tehnicko odrzavanje i popravke? Koliko dana u zimi budes totalno bez grijanja? Vjerujem, jako malo ili nikako, sto opet dovodi do toga da je problem druge prirode.
Sto se tice temperature, ona je takva kakva je, kao sto rekose, nekima dobro, nekima lose, i ovo bi definitivno trebao biti jedna od prioriteta ne samo CG, nego i opstinske strukture, jer se radi o velikom problemu grada.

Vezano za mjerenje toplote u stanu, pojedinci i jesu i nisu upravu. Kaze dodju ljudi iznenada i izmjere kada sam ja ugrijao stan. Poznavajuci nas bosanski mentalitet, kada bi se ljudi najavili pola sata prije, svi prozori bi bili otvoreni, jos bi se i klima upalila da se "nabije" minus temperature. Tako da je u tom slucaju najbolje mjeriti temperaturu direktno na radijatorima, a ne znam sto to ovi ne praktikuju
23-12-2009 at 07:19 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Javna komunalna preduzeca u Tuzli

citat:
Jimmy wrote:


Vezano za mjerenje toplote u stanu, pojedinci i jesu i nisu upravu. Kaze dodju ljudi iznenada i izmjere kada sam ja ugrijao stan. Poznavajuci nas bosanski mentalitet, kada bi se ljudi najavili pola sata prije, svi prozori bi bili otvoreni, jos bi se i klima upalila da se "nabije" minus temperature. Tako da je u tom slucaju najbolje mjeriti temperaturu direktno na radijatorima, a ne znam sto to ovi ne praktikuju


Kao što svi znamo, razlog buduæeg poskupljenja grijanja je poveæanje cijene pare od strane TE. Prema tome bi se mogla i mjeriti kolièina te robe koju nam CG naplaæuje. Recimo mjerenjem temperature na ulaznim i izlaznim cijevima u stanu. Pa se onda cijena prema tome kalkuliše. Nikakav problem. Ili barem kao nekad što se radilo mjerenje desetak dana. A ne ovako da se trebaš smrzavati dok se oni ne udostoje da doðu i izmjere. I to po logici da je dovoljna temperatura od 19°C na 1.5 metara iznad poda. A to je poseban problem o kojem su knjige napisane.
Kako god bilo kalorimjeri vodomjeri zakon.

A za vlasnike kuæa jedno interesantno rješenje bi moglo bit' http://www.eknjige.org/download.php?knjiga=samo-gradnja-solarnih-kolektora


Izvod iz knjige:
citat:
Za potrebe jednog kuæanstva dostatan je manji solarni sustav koji se sastoji od 2m2 do 6m2 površine kolektora i spremnika za vodu velièine od 200 do 300 litara.




[Edited by bdirlija on 23-12-2009 at 08:36 GMT]
23-12-2009 at 07:54 | Ukljuèi u odgovor
Jimmy
Nivo: Forumski doajen
Auuuuuuu
Registriran(a): 16-12-2007
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2144
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Javna komunalna preduzeca u Tuzli

citat:
soraya wrote:


Znam odlièno kad je vrijeme remontu,samo što se ne sjeæam da je iko iz CG došao na poziv kad cure radijatori(ni kad se puni sistem,a ni kad se prazni)...to su popravke koje se njih ne tièu...


Kuæne instalacije

Principjelno kuæne instalacije su izvedene kao dvocijevni ili jednocijevni sistemi. Predvidjeni su da dovedu toplinsku energiju do samih korisnika. Izvodjenje instalacija trebaju da budu uradjene u skladu sa projektnom dokumentacijom jer jedino æe tada obezbijediti svoju funkciju. Ovaj dio instalacija od uvodjenja Zakona o održavanju zajednièkih dijelova zgrada pripale su samim korisnicima, i o njihovoj ispravnosti se brinu sami korisnici i njihovi upravitelji.

http://www.grijanjetuzla.ba/loc/template.wbsp?wbf_id=3

Kad ti crkne salter ili uticnica, zoves li elektrodistribuciju da ti popravi?


citat:
Drugo,kada se i desi neki kvar ili pucanje cijevi (van objekta,što kao jeste " u domenu službe)nema isporuke toplotene energije od nekoliko sati do nekoliko dana,ali se ista vrlo uredno fakturiše i raèuni se nikad ne umanjuju...

Kad se desio zadnji kvar koji je trajao nekoliko dana? Uostalom, ako ti i profakturisu puni iznos, imas pravo traziti umanjenje racuna za period kada ti grijanje nije bilo isporucivano. Kada ti dodje pogresan racun za telefon, zalis se. Kada imas problema sa brojilom elek. energ., zalis se. Zasto to ne ucinis i sa racunima za CG, to je tvoja stvar.

citat:

Treæe,kakve veze imaju opštinske strukture sa visinom tmeperature u mom stanu?Pa i opštinske strukture plaæaju grijanje kao i ja.

Imaju veze kao vecinski vlasnik da rade na problemima koji su vezani za sam grad.

citat:

CG ima monopol nad isporukom toplotne energije i zato se tako i ponašaju,baš onako kako napisah "yebe se Bege".Da ne prièamo o tome što je nekima dolazi raèun za grijanje balkona koji nikako ne ulazi u grejnu površinu stana...

Dolazi racun za grijanje balkona? To se isto moze ispraviti sa malo truda, a da te ja pitam koliko ljudi je zatvorilo balkone i prosirilo grejnu povrsinu a da nije isto prijavilo? Ne kazem da nema takvih slucajeva, ali prosetaj malo gradom pa pogledaj koliko ljudi je zatvorilo balkone. To sto ti sebi formulises kako tebi odgovara, to je tvoj problem.

Istina da imaju monopol, ali kojeg kontrolise opstina. Imali su i monopol od 1992-1995, kada je jedino grijanje radilo u gradu, i koliko si platila?
A grijanje je moralo da plati 8 miliona KM na osnovu ratnog duga i zateznih kamata.
24-12-2009 at 14:45 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 51
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Tuzlarije : Javna komunalna preduzeca u Tuzli New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice