Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Vlasenica ratni zloèini i ukop civilnih žrtava
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sarita
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 26-11-2008
Odgovori: 68
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Obavljena dženaza ubijenim Vlasenicana (slike)

Kaze Allah:

I ne recite za one koji su na Allahovu putu poginuli: "Mrtvi su!" Ne, oni su zivi, ali vi to ne znate! (El-Beqara, 154. )

27-04-2009 at 02:51 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vlasenica 25.04.2009 dženaza za 34 žrtve (slike)

GENOCIDE IN VLASENICA(logor Sušica)

01-05-2009 at 02:49 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vlasenica 25.04.2009 dženaza za 34 žrtve (slike)

Genocid se nastavlja

Ono, sto srpski zlocinci nisu uspjeli zavrsiti u ratu, rade to danas u miru. Ono, sto nisu uspjeli, puskom i kamom, pokusavaju to danas, papirom i olovkom. Njihove genocidne namjere ne prestaju.

Svima je poznato, kakve su zlocine Srbi pocinili. Nije mi namjera da pisem o tome.

Bilans, pobijenih, nase opcine je 3601. TRI HILJADE I SEST STOTINA I JEDAN. Nije to cetnicima dovoljno, pa sada pokusavaju izjednaciti zlocine. Njihova danasnja taktika, je proganjanje nasih prezivjelih boraca. Mi ne mozemo da shvatimo, da se sudi i nama. Ne samo njima. Ako, Srbi, uspiju u namjeri, onda ce mo mi umjesto zrtve, postati zlocinci. Kako? Jednostavno! Ako osude Hodzica, uz vec osudjenog Bijelica, Srbi ce to objaviti na sva zvona. Pisace, o navodnim, nasim, lazima o desavanjima u Cerskoj. Ispasce da Cersku, nisu Srbi ni napadali. Ispasce da smo mi napravili zlocine u Cerskoj u kojoj nikada nije bilo Srba. Mahace nam presudom Bijelicu i eventualnom presudom Hodzicu. Ako osude Ahmetovica, umjesto covjeka koji je prezivio GENOCID, imacemo jos jednog Bosnjaka sa nase opcine, osudjenog za ratni zlocin. Cujem da cetnici spremaju jos optuznica, protiv prezivjelih boraca. Mi znamo istinu. Sta nam vrijedi ta istina? Hocemo, li nastaviti kukati, kako nejma pravde u Bosni. Hocemo li svakoga Aprila, pokopati svoje pobijene, prouciti Fatihu i otici. Hocemo li se nastaviti zaliti, kako nisu procesuirani srpski ratni zlocinci, sa nase opcine. Sta mi radimo da ne bude, ovako kako jeste?

U Cerskoj su cetnici napravili, stravicne zlocine. Za to nije osudjen ni jedan Srbin. Za logor Susica, osudjen je Jenki. Sudi se Caru i Vjetru. Za zlocine u Cerskoj (zvuci nevjerovatno ali je istinito) sudi se Feridu Hodzicu. Da covjek smakne pamecu. Ako ga osude, onda ispadne da smo mi pravili zlocine u Cerskoj. Biljelic je priznao krivicu. Navodno je tukao zarobljenike i silovao neku zenu. Da su osudjeni Srbi koji su nas tukli i silovali nase sestre, ne bi mogli stati na fudbalske stadione.

Sudi se jusufu Ahmetovicu (zahvaljujuci rodbini i dobrim ljudima) on ima dobrog advokata. Ko je pomogao Feridu? Ako se osude, pomenute osobe, onda ce rezultat biti 3:3. Zaboli me kada samo pomislim na ovo, a moram da napisem. Rezultat nerijesen. Na jednoj strani: Hodzic, Bijelic i Ahmetovic. Na drugoj: Jenki, Bastah i Viskovic. Bas tako!!! Da covjek smakne pamecu. Ja pomenuta lica ne poredim. Boze sacuvaj. Ne mogu se ni po cemu porediti. Poredim sudjenja i presude. To je nasa realnost.

Sta me brine i cudi. Cudi me nase cutanje. Sta se desava u cijoj dusi, ja ne znam. Tesko mi je da priznam, ali mi se cini, da se ponasamo kao i 1992. godine. Samo, gledamo sta se desava oko nas.

Dok Srbi, po medijima i raznim internet forumima, lazu o desavanjima u ratu. Znaju da lazu i opet to nastavljaju. Stalno pisu o tim lazima. Sta, bi tek i koliko pisali, da im se desilo, ono sto se desilo nama. Mi, sutimo! Ako nisam u pravu, vi me demantujte. Moja namjera nije da ih ubjedjujemo, da mi znamo, da oni znaju da lazu. Oni ce nastaviti lagati.

Srpski zlocinci su njima heroji. Pruzaju im sve vidove podrske. Njihove stranice su pune hvalospjeva o njihovim "herojima". Pisu i pjevaju pjesme o njima.

Mi ako sta kazemo i napisemo, ne cinimo to na pravoj adresi. To ostaje na nase dvije stranice. Koliko je interesovanje, vidite sami. O nama pisu drugi. Kada je Dzenaza u Vlasenici. Ne zaboravite da su zlocini u Vlasenici, okarakterisani kao GENOCID. Nas glas se ne cuje. Mi pisma protesta ili podrske ne pisemo. Onda se ja zapitam? Jesmo li zasluzili da nam bude bolje?

Je li to nama dosta pisanja o ratu? Je li to nama dosta, pisanja o pocinjenim zlocinima na opcini Vlasenica? Je li to znak, da zaboravljamo? Je li to zelimo, da odmorimo mozak, od svega? Hocemo li pisati o destinacijama za odmor. Treba i o tome pisati. Treba se i nasmijati. Zivot treba zivjeti. Zivot nije stao. Mi imamo buducnost. Nasa djeca imaju buducnost.

Ako, vas ovaj tekst iritira i mislite da bulaznim i da sam prohlupo, napisite to. Ako vam je dosta i mene, napisite i to. Ja cu otici, kako sam i dosao. Ne zelim da ispiram mozak nikome. Zelim da nas sve animiram. Neko ce reci da se pise o zlocinima. Pise se. Koliko mi komentarisemo ta pisanja? Koliko se cuje i vidi nase misljenje, kroz komantare.

Jos cu se zapitati, nekoliko stvari:

- Zasto, nije procitano nase pismo, podrske, onima koji su posjetili logor Susica. Ili pismo protesta zbog ne procesuiranja, onih koji su pocinili Genocid u nasem gradu.Sa hiljadama nasih potpisa. Logor su posjetile Zene u crnom iz Beograda. One su protestovale zbog pocinjenih zlocina u Susici, umjesto nas.
Zasto je moj prijedlog (davno napisan) o programu posjete logoru Susica, ostao skoro ne primijecen. Ne zelim reci koliko je puta procitan. Mislim na to, jesmo li trebali posjetiti logor ili ne. Malo je bilo komentara. Meni to govori, da mi ne zelimo nista konkretno uraditi.

- Zasto nase pismo podrske, nije napisano i upuceno na adresu Hodzica, Bjelica i Ahmetovica. Njima bi to mnogo znacilo. Ovako se pitaju za koga i zasto su se borili. Pitaju se, ali dobro znaju zasto i koga. Nece oni pokleknuti. Zaboli covjeka, kada ne cuje i ne vidi podrsku od naroda za koji se borio. Nismo, i ne pomazemo ih ni moralno ni finansijski.

- Zasto, mi ne protestujemo, na odluku suda BiH, da pusti vjetra da se brani sa slobode. Zasto sutimo o oslobadjanju Veljka Basica? Ahmetovica, nisu pustili da se brani sa slobode, jer se navodno nije odazvao pozivu za sudjenje. Poziv mu nikada nije ni urucen. Zapitajmo se? Kako je Ahmetovicu boraviti u istim zatvorskim prostorijama sa monstrumom carom?
- Zasto mi ne napisemo pismo protesta, za sve sto nam se desilo 92 i sto nam se danas desava, svim relevantnim faktorima u svijetu i kod nas? Ako mi budemo sutili, Srbi ce pisati o nasim navodnim zlocinima i svojim „herojima“. Ako mi budemo sutili, sutice i drugi i misliti da smo zadovoljni trenutnim stanjem.

Sjetimo se nasih zvjerski pobijenih: oceva, majki, djece, muzeva, supruga, brace, sestara, rodjaka, komsija, jarana, skolskih drugova, bivsih ljubavi. Sjetimo se Sehida, koji su branili Bosnu. Zapitajmo se, da li su oni zasluzili da mi sutimo o njima.

Ako ste da sutimo, necu razumjeti.

"Nije, covjek ono sto misli, vec ono sto cini." (Mesa Selimovic)

http://www.vlasenica.info/Joomla151/

........

06-05-2009 at 13:01 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vlasenica 25.04.2009 dženaza za 34 žrtve (slike)

Nezaboravni April

Jeste taèno je, danas 21. aprila 2009 godine sve linije i telefonske veze su radile. Da taèno je, ali ja opet ne mogu da vjerujem, jer znam da je 21. aprila 1992 godine stao moj život, stale su telefonske veze i sve linije koje povezuju svijet.

Malo sam slagala sebe i krenula dalje, jer sam morala s majkom i mlaðim bratom otiæi negdje iz svog grada gdje æe mi zauvijek sve strano biti.

Evropa je utihla kada nam je najpotrebnije bilo, pa i dan danas za mene i moju porodicu je ostala takva. Istupljenog osjeæanja, novac, pa opet novac, kurtuazija, kultura, ali je sve u nekom dalekom raskoraku, kada se tièe liènih interesa.

Tog proljeæa 1992 godine èuèali smo pored majke i oca, u vrtu razdragani dodajuæi im luk za sijanje. Brat je trèao noseæi u rukama pregršt krompira da ga on zasije. Veseli i razdragani cijeli dan nismo znali gdje bi prije. Daidža je spremio i roštilj. Došao je sa svojom porodicom, a mi djeca razdragana nismo ni primjeæivali njihova možda zabrinuta lica. Ni slutili nismo da nikada više neæemo biti zajedno. I tom dubokom djeèijem snu i razdraganosti došao je zauvijek kraj.

Tup udarac, prasak stakla, bat èizama i krupni glasovi sve su nas probudili.
Sjeæam se tih gordih, neiživljenih lica, sa dugim bradama i ulojanim uniformama i njihovih rijeèi koje su pomele cijeli naš život.
- „Izlazite svi muškarci napolje“.
Majka i tetka su vrištale, a otac „moj otac“ bio je miran i krenuo je tako lagano i nježno prema meni, ali se opet prolomi taj grubi ustajali glas:
- “Gdje æeš ti? Izlazi!“
- „Hoæu svoju kæerku da poljubim.“
- "Izlazi BALIJO, ljubit æu ja nju umjesto tebe“.
Okrenu se babo onako gord i srdit i pljunu ga u sred lica.
- “E neæeš kaže, ðubre jedno“.

Daidža krenu prema njemu, a zlotvor repetira automat i ubi ga pred mojim oèima. Nestali su svi moji uzdisaji, potrto je moje djetinjstvo, kroèila sam u neku novu mladost negdje tamo daleko od svog zavièaja, gdje je sve tamno, tmurno, bez ljubavi, ali eto kažu sigurno za egzistenciju.

Na tren me prekide telefonski poziv. Prvo je uslijedio osmijeh, jer me zove rodbina iz Bosne, a onda jeza i opet ono isto osjeæanje kao u proljeæe 1992 godine. Majka mi javlja da su oca i daidžu pronašli u grobnici na Pelemišu i da æe dženaza biti 25. aprila. Lice se zgrèi, a suze navriješe iz oba oka i zagušiše moj inaèe veæ iznemogao glas. Nauèili su me da se u mojoj vjeri ne vrišti, niti narièe, jer sve je od Allaha i da sve stoièki moramo podnositi. Slušalica je pala, a veza ostala otvorena. Rekli su mi da sam samo ponavljala jednu rijeè „babo, babice“ dodavajuæi joj opet tako u nedogled „moj babo, moj babice“. Kako se nositi sa ovim za daidžu sam znala da nije živ, a za oca sam ipak imala traèak nade koja sad ovog momenta umire zauvijek. Ponijet æu ja svoje breme sama, jer ovdje nemam s kim, udala sam se, ali Hans ne može osjetiti moju bol i ljubav koju je pružao moj babo meni držeæi me u krilu kada smo sjedili, a nosio bi me kada se trebalo hodati to je mogao samo moj babo, ja znam da æe Hans za taj dan imati vjerovatno neki termin ili neizostavni sastanak.
Otrgnuh se od svega, zaboravih i Hansa i Njemaèku, jer osjetih da lakše dišem. Da to je to, što mi nedostaje moj onaj posljednji uzdisaj kad sam kretala u nepoznato. Da to je moja Bosna. Stigla sam 23. aprila, a 24 aprila moramo pred komemorativni centar u Tuzli. Mama, brat, ja i još mnogo rodbine. Mislila sam da æu babu ugledati i opet èuti one nježne rijeèi;
„... hajde srno moja, hajde živote moj“.

Umjesto toga ugledah zelenu rijeku koja stoji ne teèe, tabuti jedan pored drugog. Ovaj put 34 nevine žrtve i meðu njima moj babo i daidža. Otrže se iz mene glas
- „Majko zar nije mogao bježati. Ti i brat ste bili s njim“.
- “Pokušao je“ reèe majka, pa zastade, izgubi se na tren.
- “Jeste pokušao je, znam da je tražio da iz svoje Škode izvadi ribarske štapove, kako bi im pobjegao ali zlotvori ga ne pustiše“.

Tada više nisam mogla prolomi se u toj mukloj tišini moj sada ne opisivi glas,
- “Babo, babice, evo tvoje srne. Ti si živ, a zlotvori umiru lagano, sudit æe im Allah dž. š. , a mi æemo ako Bog da u džennet zajedno i opet æu biti tvoja srna“.
Utješili su me i sklonili u stranu. Nije bilo puno ceremonije samo je jedan efendija rekao par rijeèi: “Mi neæemo i ne smijemo zaboraviti“. EL-FATIHA.

Bilo je mnogo Vlasenèana tako da su uz tegbire i suze prenijeli tabute do kamiona. A u Vlasenici nešto nesvakidašnje u HAREMU RAKITA sve osvijetljeno i opet naši Vlasenèani èekaju šehide kod poluizgraðenog objekta. Cijelu noæ su ostajale porodice, a i ja sam bila sa majkom uz babin tabut uèeèi jasine i moleæi Allaha dž. š. za oprost. Poslije sabah namaza otišli smo u neninu kuæu da se malo odmorimo. Ja utonuh u neki do sad nesvakidašnji san, sanjam babo me miluje po kosi, a ja ga ljubim i èvrsto držim u zagrljaju da mi ne pobjegne. Prekide se taj lijepi san. Umjesto oca ugledah majku, koja me zove, vrijeme je za dženazu.

Naša Vlasenica, naši sokaci, sva miriše i sva je u beharu, a na ulicama samo Vlasenèani. Valjda su shvatili oni koji treba da shvate da se bar taj dan trebaju skloniti i neka znaju da više nikada neæe nas ovako naivno zavesti u æorsokak iz kojeg nema izlaza.

More auta i ljudi na HAREMU RAKITA i svi blistaju baš kao nekad. Mediji su javili da je bilo 3. 500 ljudi, a ja sam mislila da je mnogo više. Kažu da su došli i zvaniènici iz države po prvi put i REISULEMA ef. Ceriæ. Jesu èula sam kad drže govore, i kada se zahvaljuju svima koji su tu i vrlo kratko opet one iste rijeèi: “MI NEÆEMO I NESMIJEMO ZABORAVITI“.

Klanjao se podne namaz i onda ukop. Drhtim, suza nema, ali nešto guši. Èula sam na zvuèniku ime i prezime moga babe i još èuh bio je mnogo dobar èovjek, nevinog su ga ubili. To su bile posljednje rijeèi koje sam razumila i onda mrak i tama, a kada sam došla sebi bila sam u majèinom krilu, a mezari veæ svi zagrnuti.

Dugo smo ostali svako pored svojih najmilijih, a ja pogledah u nebo i tek tad shvati da je svemu došao kraj.

Sad znam gdje mi leži babo i sad znam gdje æu mu doæi, ali i znam da MI NEÆEMO I NESMIJEMO ZABORAVITI.


AUTOR TEKSTA: FARUK DURMIÆ

09-05-2009 at 20:45 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vlasenica 25.04.2009 dženaza za 34 žrtve (slike)

12.05.2009

Podignuta optužnica protiv Z. O. zbog ratnog zloèina

Tužiteljstvo Tuzlanskog kantona danas je podiglo optužnicu protiv Z. O. (1971), nastanjenog u Republici Srpskoj, zbog sumnja da je poèinio kazneno djelo Ratni zloèin protiv civilnog stanovništva, i dostavilo je Kantonalnom sudu u Tuzli na potvrðivanje.

Optuženom se stavlja na tereti da je, kao pripadnik Vojske Republike, 1992. godine u logoru Sušica kod Vlasenice muèio i fizièki zlostavljao više osoba bošnjaèke nacionalnosti.

(FENA)

12-05-2009 at 23:56 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vlasenica 25.04.2009 dženaza za 34 žrtve (slike)



13-05-2009 at 13:47 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vlasenica ratni zloèini i ukop civilnih žrtava

20.05.2009

Ekshumacije iz masovne grobnice u Vlasenici

Na zahtjev Tužiteljstva BiH, Sud BiH naložio je tuzlanskom Kantonalnom tužilaštvu da vrši ekshumacije iz masovne grobnice u vlasenièkoj opæini, a koje æe poèeti u ponedjeljak, 25. maja, saopæila je glasnogovornica Tužiteljstva TK Jasna Subotiæ. "Radi se o tjelesnim ostacima Srebrenièana stradalih u maju 1995. godine, a pretpostavlja se da se u grobnici nalazi izmeðu 15 i 20 skeletnih ostatka", kazala je Subotiæ. Ekshumacije æe vršiti eksperti Instituta za nestale osobe BiH, Odjel u Tuzli, predstavnici Komemorativnog centra Tuzla, vještak sudske medicine te predstavnici MUP-a TK, kazala je glasnogovornica Subotiæ. Po naredbi Suda BiH, Tužilaštvo TK æe rukovoditi poslovima na ekshumaciji.

20-05-2009 at 17:34 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vlasenica ratni zloèini i ukop civilnih žrtava

01.06.2009

Identifikovano pet žrtava zloèina u Šadiæima

Obavljena je danas identifikacija još pet tijela ubijenih mještana naselja Šadiæi u opæini Vlasenica, žrtava rata u Bosni i Hercegovini.

U ovom naselju 1992. ubijeno je 108 mještana. Jedna treæina ih je pronaðena i identifikovana, dok se za tijelima 68 osoba još traga.

Meðu pet danas identifikovanih tijela je dvoje djece i muž Fatime Huriæ. Ibrahim Huriæ danas je identifikovao oca, dok za tijelima sina i maæehe još traga.

Mještani Šadiæa kažu da znaju ko su zloèinci i krivci za smrt nijhovih najbližih, ali ne znaju zašto oni još nisu kažnjeni.

Tijela danas identifikovanih žrtava zloèina u Šadiæima ekshumirana su prije dvije godine iz masovne grobnice Cikotska rijeka.

Zajednièka dženaza i ukop bit æe obavljeni u nedjelju 7. juna u Šadiæima.

(FENA)

01-06-2009 at 16:33 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vlasenica ratni zloèini i ukop civilnih žrtava

Tuzla-Vlasenica, 1-6-09: Identifikacija Vlasenicana

04-06-2009 at 13:13 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vlasenica ratni zloèini i ukop civilnih žrtava

08.06.2009

Juèer u vlasenièkom selu Šadiæi

Ukopano još šest identificiranih žrtava

Uz 17. godišnjicu zloèina nad Bošnjacima u naselju Šadiæi na podruèju opæine Vlasenica juèer je obavljena kolektivna dženaza za još šest identificiranih žrtava zloèina u ovom naselju. Prema tvrdnjama Fatime Huriæ, zloèin su poèinile komšije iz susjednih sela, javlja FTV.

Fatima je juèer ukopala muža Huseina, kæerku Senadu i sina Senada, a još traga za drugim sinom Senaidom. Ona tvrdi da je meðu zloèincima prepoznala Dragana Samardžiæa. Dženazu je predvodio Bekir ef. Šabiæ, zamjenik muftije tuzlanskog, a prisustvovali su joj brojni Vlasenièani te èlan predsjedništva BiH Haris Silajdžiæ. Inaèe, svi juèer ukopani su iz porodice Huriæ, a u ratu je ubijeno ukupno 56 Huriæa iz vlasenièke opæine.

08-06-2009 at 18:57 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 37
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Vjeène teme : Vlasenica ratni zloèini i ukop civilnih žrtava New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice