Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Životinje i kuæni ljubimci : Životinjski svijet u našem gradu
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Životinjski svijet u našem gradu, ptice i druge
Bez chatanja molim

Nekako mi su mi promakle laste. Prva vrsta je zastupljena u našem gradu u dosta veæem broju, a to je Piljak (Delichon urbica, House Martin). Legendarni biolog Brehm kaže da ova ptica ima ime i prezime, Piljak Kosiriæ. Ko im se nije obradovao. Kad kažemo lasta odmah pomislimo na proljeæe. Jedna od onih ptica koja baš uživa u letenju. Izvodi razne egzibicije, baš uživa. Barem se meni tako èini. Jako korisna ptica. Potamani dosta insekata, pored ostalih muha i komaraca. Ipak im neki ljudi ruše gnijezda. A njih ima po našim zgradama podosta. Ne dirajte ih narode. Imao sam par puta priliku da im i pomognem. Jedne godine hladno vrijeme se produžilo. Jedna jadna mala lasta završila kod mene. Veterinar mi reèe da joj u vodi razmutim malo Aspirina, što sam i uradio, tad nije bilo ptièije gripe. Jadnica mala, kad je stavih na prsa, podvuèe mi se pod kragnu košulje, bilo je aman tu toplo. Boravila je kod mene u kutiji sa nešto vunenih èarapa, na radijatoru, nekoliko dana. Kad sam iznjeo kutiju sa lastom napolje, osjetila je izgleda vjetar i izašla. Poletila, i obišla koji krug iznad mene. I na moju radost poletila visoko i daleko. Drugi put žena i ja šetasmo šetalištem na Sjenjaku, i èusmo cvrkutanje u travi. Kad na jednoj travki mlada lasta još skoro žutog kljuna. Izgleda da se umorila od škole letenja. Imali smo osjeæaj da je upravo nas zvala upomoæ. Ko zna, možda i jest. Uzeo sam je na prst da provjerim je li sa krilima u redu. Samo umor bi. Malo sam je èeškao po stomaku. Èudo jedno što sve životinje vole èeškanje. Nakon minut dva otprhnu lasta, pardon Piljak.





Cvrkutanje
http://www.ornitofaunistika.com/lvp/balsis/delurb_2003-05-30_rudbarzi_i.folkmanis.mp3



[Edited by bdirlija on 30-07-2009 at 20:17 GMT]

30-07-2009 at 19:23 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Životinjski svijet u našem gradu, ptice i druge
Bez chatanja molim

Lastavica pokuæarka (Hirundo rustica,The Barn Swalow). U stvari struènjaci kažu da je ovo Lastavica a Piljak da je Piljak. A veæini nas laste su i jedna i druga. Za ovu kažu da je najraširenija vrsta lasti na svijetu. Sjajan letaè, bolji od Piljka. Od njega se razlikuje najizrazitije po dužem repu. "Lastin rep". Na livadi na Sjenjaku izmeðu Blokova C i A može ih se vidjeti u punom sjaju. Lete nisko iznad trave skoro je dodirujuæi krilima, ganjaju bube. Isto tako lete iznad Jale, nekad zabadajuæi kljun u vodu. Fantastièno brzo mijenjaju pravac leta. Gnijezda im èesto budu na lampama ispred ulaza u Bloku B, naravno na Sjenjaku. Ako im kakvi hajvani ne poruše kuæu. Èesto stanu na štrik za sušenje veša u balkonima i cvrkuæu ovako:
http://www.ornitofaunistika.com/lvp/balsis/hirrus_dziesma_2003-06-10_rudbarzi_i.folkmanis.mp3



Gladne i nikad site beštije





[Edited by bdirlija on 06-09-2009 at 11:25 GMT]

30-07-2009 at 19:42 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Životinjski svijet u našem gradu, ptice i druge
Bez chatanja molim

Svaka cast za temu.
Odlicne fotografije bdirlija , bas mi je
drago sto na forumu ima neko ko slika i pise o pticama .
Samo nastavi!






meni je ova prelijepa ptica....

31-07-2009 at 08:38 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Životinjski svijet u našem gradu, ptice i druge
Bez chatanja molim

citat:
diwna wrote:
Svaka cast za temu.
Odlicne fotografije bdirlija , bas mi je
drago sto na forumu ima neko ko slika i pise o pticama .
Samo nastavi!
meni je ova prelijepa ptica....



Gdje bi mi bio kraj da su ovo moje fotografije, ali nažalost nisu. Nemam baš neki aparat pa se moram koristiti tuðim radom. Pošto nije komercijalno nadam se da se autori ne bih ni ljutili. Ovo je u neku ruku i njihova promocija. To je (slikanje životinja) ozbiljan posao koji traži puno vremena i strpljenja. Na žalost i nemam ga baš toliko. A i naše društvo ne plaæa za tako nešto. Ali nadam se da barem neke ljude koji imaju mašine potaknem da nešto sami urade. Možda i ja nekad nabavim kakvu pilu. Kao ljubitelja prirode i svih životinja, nadam se da æu zainteresovati još nekoga ko do sada nije primjeæivao bogati divlji svijet u našem i drugim BiH gradovima. A stvarno ima dosta životinja, pogotovo ptica. Potrebno je samo naæuljiti uši i podiæi, do prvih grana, pogled. Nekadje dovoljno pogledati samo oko sebe. A život bez ptica bio bi puuuuno siromašniji i gori, jer je veæina njih ljudima i korisna. A ja sam izgleda tek na poèetku. Ni sam nisam razmišljao o taènom broju vrsta, ali kako ovo pokrenu tek sad skonta koliko je ovo obiman posao. I sve mi se èini da sam tek na poèetku.




[Edited by bdirlija on 28-12-2009 at 08:37 GMT]
31-07-2009 at 18:33 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Životinjski svijet u našem gradu, ptice i druge
Bez chatanja molim


Da ne bude samo tuði rad evo nešto, od mene, danas uslikano. Nisam ih podugo vidio u Tuzli. Bilo ih je neko vrijeme u manjem broju u bari, gdje je sad Panonika. A na Vršane, gdje ih je takoðe bilo, nisam dugo išao. Ponekad vidim i koji par kad prelijeæe preko Tuzle. To su naravno Divlje patke (Anas platyrhynchos, The Mallard). Mojoj sreæi nema kraja, pogotovo što ih uslika na mjestu gdje sam odrastao i gdje sam se nekad kupao. Nekadašnja Skojevska, iza škole Braèanska Malta (7 sekretara SKOJ-a). Vidi se kako to sad izgleda. Samo se pitam koja to muka njih natjera da doðu u ovu kanalizaciju, kad se zna da patke vole da plivaju i da zaranjaju. Slika je dosta mutna jer je zoom na maximalno a fotoaparat je... Slikano sa mosta prema Gradini.



Karakteristièno za patke, kao uostalom za veliki broj životinja, kad se jednom par sastavi ostaju zajedno do kraja života.

A ovo su slikali profesionalci

Ženka i mužjak (ovaj ljepši, sa puno boja je mužjak). U životinjskom svijetu, za razliku od ljudskog, u veæini sluèajeva su mužjaci ljepši i šareniji.


Mužjak u pravoj raskoši boja. Pravi ljepotan.



Karakteristièno paèje kvakanje
http://www.ornitofaunistika.com/lvp/balsis/anapla_2003-04-10_rudbarzi_i.folkmanis.mp3

Nadam se samo da nisam potakao kakvog "ljubitelja" životinja da posegne za puškom.





[Edited by bdirlija on 28-12-2009 at 08:38 GMT]

31-07-2009 at 18:57 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Životinjski svijet u našem gradu, ptice i druge
Bez chatanja molim

Sad moram pomenuti kraljicu svih životinja bez koje ni život, kako kaže Albert Einstein, na planeti ne bi bio moguæ duže od 5 godina. To je PÈELA. Pošto se po malo i ja družim sa njima, ne mogu i ne smijem da je ne pomenem. Nadam se da æu jednom postati i profesionalni pèelar. Kod nas je najraširenija vrsta Apis Mellifera, Siva pèela, a po nekima zvana i Kranjska pèela. O njima se ima puno toga napisati. Jednostavno kad ih upoznaš moraš ih zavoljeti. Savršeno organizovano društvo. Svaka pèela zna koji joj je posao i ona ga radi bez pogovora. Umire u letu radeæi. Život svoj daje za svoje društvo odnosno porodicu. Tako malo a tako veliko biæe. Toliko toga dalo ljudima a neki se prema njoj ružno odnose. U Njemaèkoj, južni dio, prošle godine uginulo 80% pèela, USA uvozi pèele iz, sa sada od pošasti nestanka pèela pošteðene, Australije. U Sloveniji stradalo 50%. Kod nas se još ne zna koliko. Ipak još nije toliko alarmantno u BiH. U svijetu meðu struènjacima stanje skoro panièno. O uzroku se još ne zna taèno. Još se nagaða.

Evo, ovo je moja ljubimica. Ova mi je najdraža.


A ovo je moj prvi roj koji sam skinuo sa jabuke

E tad me je baš bila prpa uhvatila.

A sutra je i pèelarska nova godina. Medno!

Nekoliko, veæini ljudi, nepoznatih detalja o sposobnostima pèela.
Jedan od vodeæih struènjaka iz oblasti pèelarstva iz Hrvatske prof. Nikola Keziæ na Agronomskom fakultetu u Zagrebu, pokušava sa svojim studentima da usavrši otkrivanje mina pomoæu pèela. Kako? U šeæerni sirup, koje pèele vole, dodaje mirise eksploziva koji se koriste u minama. Kada se pèele naviknu na taj miris, puštanjem u minsko polje, automatski se, kada osjete miris poèinju skupljati oko mine. Isto tako se ispituje moguænost da se pèele koriste u otkrivanju eksploziva u torbama na aerodromima. Postupak je slièan. Jedino su pèele zatvorene u staklene cijevi u koje se pomoæu malog usisivaèa dovodi zrak iz torbe. Kada osjete miris poènu plaziti jezik kao da sisaju hranu. Zaista nevjerovatno biæe.

Kako bi nam moglo biti bez njih djelimièno se može vidjeti na primjeru Kine, provincija Sichuan. Tamo još od 80'-ih godina jednostavno, ne znam iz kojeg razloga, nema pèela. Voæari ruèno skupljaju polen, suše ga 2-3 dana i isto tako ruèno, umakajuæi paperje ptica u tegle sa polenom, oprašuju voænjake. Kada se zna da oko 80% biljaka pèele opraše stravièno je i pomisliti kakav bi bio život bez pèele.



[Edited by bdirlija on 28-12-2009 at 08:39 GMT]

31-07-2009 at 19:37 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Životinjski svijet u našem gradu, ptice i druge
Bez chatanja molim

A bosanski pastuh i krava bosanccica?

31-07-2009 at 19:40 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Životinjski svijet u našem gradu, ptice i druge
Bez chatanja molim

citat:
tuba wrote:
A bosanski pastuh i krava bosanccica?


U našem gradu ima još raznih vrsta konja. I goveda naravno. Najzastupljenija je ipak stoka sitnog zuba.
31-07-2009 at 20:53 | Ukljuèi u odgovor
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Životinjski svijet u našem gradu, ptice i druge
Bez chatanja molim

citat:
bdirlija wrote:


U našem gradu ima još raznih vrsta konja. I goveda naravno. Najzastupljenija je ipak stoka sitnog zuba.


31-07-2009 at 21:02 | Ukljuèi u odgovor
diwna
Nivo: Forumski doajen
***

Registriran(a): 17-05-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3577
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Životinjski svijet u našem gradu, ptice i druge
Bez chatanja molim

citat:
bdirlija wrote:
Slikano sa mosta prema Gradini.




Karakteristièno za patke, kao uostalom za veliki broj životinja, kad se jednom par sastavi ostaju zajedno do kraja života.

A ovo su slikali profesionalci

Ženka i mužjak (ovaj ljepši, sa puno boja je mužjak). U životinjskom svijetu, za razliku od ljudskog, u veæini sluèajeva su mužjaci ljepši i šareniji.



Mužjak u pravoj raskoši boja. Pravi ljepotan.




Karakteristièno paèje kvakanje
http://www.ornitofaunistika.com/lvp/balsis/anapla_2003-04-10_rudbarzi_i.folkmanis.mp3




[Edited by bdirlija on 01-08-2009 at 10:06 GMT]



bdirlija ovo je lijepo,lijepo.
Ide to tebi fotografisanje .

A ovi su pravi ljepotani sa svojom elegantnom linijom , sarenom i svilenkastom dlakom .
Ja imam enciklopediju životinjskog carstva to je moja omiljena knjiga .
Citam je cesto i stalno se vracam .
A cesto se pitam gdje budu sve te gradske ptice ?



02-08-2009 at 13:34 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 57
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Životinje i kuæni ljubimci : Životinjski svijet u našem gradu New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice