Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Životinje i kuæni ljubimci : Životinjski svijet u našem gradu
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Životinjski svijet u našem gradu
Bez chatanja molim

Danas u pèelinjaku zasjeo malo ispod drveta, lijepo vrijeme. A šta bi èoik drugo. Kad mi iznad glave doleti nešto "poveliko". U prvi mah mi se uèini svraka. Pogledah malo bolje a ono Veliki djetliæ (Dendrocopos major, Great Spotted Woodpecker). Do sad ga gore nisam vidio.
Stoji on metar i po iznad moje glave i gleda direkt u mene, a sjedim ja i isto gledam direkt u njega. Prvo što mi pade na pamet je kako Pera Djetliæ mariše po glavi.

Djetliæ u akciji


Nekoliko lijepih slika ove lijepe ptice


Jedne godine sam vidio kako je djetliæ navalio na zgradu u po Frankfurta. Navalio i ne pušæa. A na Yu Tobe se može naæi gomila snimaka na kojima se vidi da ove tice baš i ne biraju u šta æe lupat'.






[Edited by zara on 08-02-2012 at 00:33 GMT]

15-03-2011 at 18:30 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Životinjski svijet u našem gradu, ptice i druge
Bez chatanja molim

Juèer, 17.04.2011. u Tuzli i nije bio nešto sunèan i topao dan, negdje oko 13-14°C. Na Banji malo šetaèa a šuma se ori od pjesme crvendaæa, grmuše dominiraju... milina. Inaèe meni najbolje vrijeme za šetnju po Banji.

Na jednom grmu primjetismo drmanje granja. Ja lièno pomislih da bi mogao biti kos. Meðutim nakon minutu dvije èekanja iz grmlja proviri prvo glava, a poslije i ostatak, Obiènog zelembaæa (The European Green Lizard , Lacerta viridis), jednog od najveæih guštera ovih prostora.
Prema podacima sa ove stranice je drugi po velièini, odmah iza velikog, ali nije mi poznato da li ga ima kod nas. Ovakvih stranica u BiH nažalost nema.

Prema podacima, takoðer sa ove stranice, obièni zelembaæ je puno prije aktivan od velikog roðaka.

Kako bilo, prepoznatljivo živinæe, zaslužuje mjesto (zaslužuju i ostali gušteri ali niam neki struènjak za njih) u ovom pregledu.



Savršen primjer gušteranja



Evo i jednog ispred moje, prazne, košnice. Hvata ono malo sunca. Približio sam se na oko pola metra. Da li je bio tromiji zbog nešto hladnijeg vremena ili je šta drugo u pitanju ne znam. Uglavnom sam ga lijepo prostudirao. Ponovo mi bi žao što ne ponesoh fotoaparat.







[Edited by bdirlija on 06-05-2011 at 20:03 GMT]

18-04-2011 at 13:51 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Životinjski svijet u našem gradu, ptice i druge
Bez chatanja molim

Evo nama i slike i dokaza za divljeg zeku (Lepus europaeus Pallas) u Tuzli, koju je uslikala kolegica forumašica Cica. O zeki ne treba puno reæi, osim da ih se više ne smatra glodarima (). Kako god bilo zeko je tu.
Koga ipak interesuje nešto više o zecu može proèitati u ovom pdf dokumentu.

12-06-2011 at 20:17 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Životinjski svijet u našem gradu, ptice i CO
Bez chatanja molim

Rusi svraèak (Lanius collurio, Red-backed shrike)




citat:
Gnijezdi na otvorenom grmovitom zemljištu i èistinama.Pjesma ugodna, tiha i puna oponašanja.




Pjesma, alarm i još puno pjesme rusog svraèka



[Edited by bdirlija on 26-06-2011 at 10:55 GMT]
18-06-2011 at 10:13 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Životinjski svijet u našem gradu, ptice & CO
Bez chatanja molim

Obièna siva sjenica, (Poecile palustris, Marsh Tit). Malena sjenica, "duga" 12 cm i "teška" cijelih 12 grama. Kažu da ju je lako zamijeniti sa planinskom sivom sjenicom. Nadam se da ja nisam.

Ljeti se hrani pretežno insektima. U jesen i zimu jede i skuplja sjemenke. U Norveškoj uradiše studiju i posmatraše je dva sata i 15 minuta. Rezultat je da je pojela 43 sjemenke i skupila 83 po satu. Siva sjenica skriva sjemenke na raznim mjestima, i pošto joj druge kradu, veoma je oprezna pri traženju pogodnog mjesta. Primjeæeno je da prvo jede najstarije sjemenke, ono koje je prvo skupila. Kažu da joj je hipokampus (ukratko, dio mozga zadužen za pamæenje) 31% veæi nego kod velike sjenice.

Juèe, odmarajuæi se u bašèi, gledam je onako malenu, kako se uhvatila za vrh lista bagrema na tanjušnoj grani i visi naglavaèke. I u tih 12 grama stane srce, bubrezi, mozak, pluæa i svi ostali organi. Èudo jedno!


Pjesma i ostali glasovi Sive sjenice





Slike preuzete sa






[Edited by bdirlija on 04-07-2011 at 19:58 GMT]

04-07-2011 at 19:46 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Životinjski svijet u našem gradu, ptice & CO
Bez chatanja molim

citat:
bdirlija wrote:
I u tih 12 grama stane srce, bubrezi, mozak, pluæa i svi ostali organi. Èudo jedno!



Iako si dva puta napisao 12 grama, ja opet malo proguglam, pa ustanem uzmem prasak za pecivo...8 grama... A ipak je to ptica. Dobro kazes, cudo jedno.
04-07-2011 at 21:13 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Životinjski svijet u našem gradu
Bez chatanja molim

Proðe više od godinu dana i sve manje tica i ostale živine se prepozna. Skupio sam još nekoliko vrsta, neke poznate vrste ali od mene zaboravljene. Došlo vrijeme za šetnju po okolnim brdima i livadama.
Zadnjih dana, najneobiènija pojava je poveæan broj lisica u èaršiji. I prije su dolazile do kuæa na rubu. Sad i u sred grada navraæaju. Kako veæ rekoše, velika suša i manjak hrane u prirodi.
Na zapadu je to uobièajena pojava. Viðao sam lisice npr. u Fraknfurtu aM, u dijelu grada gdje su poslovne zgrade, kancelarije... Kod nas i nije tako uobièajena pojava.

- Lisica došla na veèeru - Tuzlarije
- Lisica u šetnji - Tuzlarije





Šta reæi o lisici, koju posluku porati?
Crvena lisica (Vulpes vulpes), jedina vrsta u Europi. Lijepa životinja, snalažljiva i inteligentna. Neki dan gledah na TV-u kako mlati kikiriki.

[Edited by bdirlija on 09-10-2012 at 20:20 GMT]

09-10-2012 at 20:19 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Životinjski svijet u našem gradu
Bez chatanja molim

Jedna vijest iz Rusije, preciznije Moskve. Ideja odlièna, samo je treba uraditi.

citat:
Vlasti u Moskvi osnivaju 'banku' ptièjeg pjeva

Moskovska gradska uprava najavila je osnivanje 'banke' ptièjeg pjeva koji æe se moæi besplatno presnimavati kako bi se razvijala ekološka svijest graðana Moskve.

"Cvrkut ptica koje obitavaju u ruskoj prijestolnici i okolini bit æe snimljen i uneseni u katalog koji æe se distribuirati u parkovima, školama i bibliotekama", rekao je voditelj ureda za okoliš u gradskoj vijeænici Anton Kulbaèevski za dnevnik "Izvestija".

"Katalog u obliku knjige sadržavat æe fotografije i opis lokalnih vrsta s kodom povezanim na datoteku koja æe se moæi presnimiti i omoguæiti slušanje cvrkuta ptica", dodao je Kulbaèevski.

Ukupno oko 250 vrsta ptica obitava na podruèju Moskve i okolini, meðu kojima oko 160 u samoj prijestolnici, objavilo je rusko udruženje za zaštitu ptica.
27-03-2013 at 14:56 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Životinjski svijet u našem gradu
Bez chatanja molim

Meni ostalo još nekoliko vrsta ptica koje sam do sad vidio i prepoznao.
Ovih dana se može vidjeti barem jedno jato malenih i pitomih ptièica. Može im se priæi jako blizu, na manje od pola metra. A ko ima strpljenja da stoji koji trenutak mirno, ptièice æe i same priæi na skoro 20-ak cm.
Radi se o ptici èižak (Carduelis spinus, The Eurasian Siskin), ili kako ga još zovu cajzliæ. Velièine je oko 12 cm i "težine" 12 gr. Na žalost, love ga radi držanja u kavezu.
Kažu da živi najviše u crnogoriènim šumama pogotovo smrekovim. Ja sam ga najviše, u 90% sluèaja, u Tuzli viðao na i oko breza gdje neumorno kljuca. Izuzetno je živahan i vješto skaèe s grane na granu, naopaèke visi....


Ženka i mužjak

I mojih ruku djelo, par, mužjak i ženka

I jedna ženkica ispod klupe na Sjenjaku


Pjesma

[Edited by bdirlija on 27-03-2013 at 19:31 GMT]

27-03-2013 at 14:57 | Ukljuèi u odgovor
bdirlija
Nivo: Forumski doajen
http://youtu.be/E4OqAa9pcGQ

Registriran(a): 26-02-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1638
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Životinjski svijet u našem gradu
Bez chatanja molim

Najlukaviji èaršijski lovac, kobac ptièar ili obièni kobac (Accipiter nisus, The Eurasian Sparrowhawk).

Skoro zaboravih na ovog gradskog hajduka. Jutros me podsjeti. Vidio sam ga u punoj akciji. Neko je igralište bacio hljeb. Naravno, vrapci u jednoj a golubovi u drugoj grupi navalili. Odjednom iza zgrade u brišuæem letu izleti kobac i pravo meðu vrapce. Golubovi ga izgleda nisu interesovali. Nisam baš siguran da je kojeg vrapèiæa èopio. Golubovi se nisu stigli ni uplašit'.

Viðao sam ga u raznim prilikama. Jedared èujem dreku u oktobarskoj i pogledam gore. A ono jato od 10-ak vrana, pravih gradskih vladara meðu pticama, safatalo jednog jadu i ne pušèa. Fali mu dosta repnih pera a ne može tako lako da pobjegne.



citat:
Ptica ima kratka krila i dugo tijelo te su mužjaci veliki 24-34 cm s rasponom krila od 59-64 cm. Mužjaci imaju tamno sivo perje i crvenkasti trbuh.Ženke su velike 34-41 cm i raspon krila doseže 67-80 cm. One imaju sivo perje s bijelim toèkicama po tijelu te se u letu glasaju s prepoznatljivim "flap-flap".

Široko rasprostranjen, sasvim obièan u gustim šumama (otvorena zamljišta s dovoljno šumaraka). Britanske gnjezdarice su stanarice; sjeverne, osobito mlade, èesto idu na jug. Lovi uglavnom ptice do velièine drozda. Èesto leti brzo na maloj visini, pod zaštitom drveæa itd. radi iznenadnog napada. Izvuèeni pisak sjenica èesto unaprijed opozorava na njegovo prisustvo. Vrlo èesto, meðutim, visoko šestari, zatim se obrušava na plijen. Normalni let su kratki nizovi brzih zamaha krilima koji se izmjenjuju s kratkim opadajuæim klizanjima. Šepurenje sa sporim zamasima krila (istovremeno i lovi). Ženka mnogo krupnija od mužjaka, rastom se približava mužjaku jastreba, ali ima brze, lagane zamahe krila, izgleda mršavija, lakša, dužeg repa (tankog na mjestu gdje rep dotièe tijelo). Na osmatraènici vidimo mršavo tijelo, "podstavljena ramena", uvuèenu glavu. Velièinom i žustrim letom slièi sokolu kraguljèiæu, velièinom i duljinom repa vjetruši kliktavki, ali su krila zaobljenija. Ad. mužjak je škriljasto-plav s gornje strane tijela, fino crvenkasto-žuto isprugan s donje. Imm. slièi ženki, ali je toplije smeð odozgo (osobito mužjaci imaju rðaste rese, najuoèljivije na malom pokrilju), rjeðe, deblje pruge odozdo, gornja prsa skoro pjegava. Znak za uzbunu "kyikyikyi...", sporiji i trzaviji nego kod sokolova. Za hranu moli "PEEE-ee", tanjim glasom nego jastreb.

Prehrambene navike
Obièni kobac hrani se manjim pticama kao što su kos i jarebica (ponekad lovi i vrapce), miševima i šišmišima. U lovu se oslanja na svoj izrazito oštar vid i vidi puno bolje od èovjeka. Svojim kandžama na nogama i kljunom životinje rastrga na sitne komade.

Razmnožavanje
Ženka u svibnju ili srpnju izgradi gnijezdo u koje snese otprilike 5 jaja i sjedi na njima nekoliko tjedana. Izlegu se ptiæi i u gnijezdu ostanu dovoljno dugo dok ne postanu samostalni.Nekada je obièni kobac bio rijedak, no danas je zaštiæen i broj tih ptica polako i raste.


Spada meðu zaštièene vrste ali se mogu naæi i ovakvi oglasi http://www.pik.ba/artikal/6398432/kobac-pticar/

Lièno bih zabranio držanje bilo koje divlje vrste životinja ali...

[Edited by bdirlija on 09-08-2013 at 09:30 GMT]
09-08-2013 at 09:28 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 45
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Životinje i kuæni ljubimci : Životinjski svijet u našem gradu New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice